ZGLOB KUKA
September 10, 2017 | Author: Miss Marija | Category: N/A
Short Description
Download ZGLOB KUKA...
Description
c Art. Coxae povezuje glavu butne kosti (caput femoris) sa zglobnom čašicom kralične kosti (acetabulum). Na rubu zglobne čašice nalazi se fibroznohrskavični prste-čašična usna (labrum acetabulare) koja produbljuje acetabulum ne bi li glava femura bolje legla. Zglobna čaura ojačana je sa četiri ligamenta: lig.zona orbicularis, lig.illiofemorale-Bertini lig.ishiofemorale i lig.pubofemorale. To je najveći zglob u telu, omogućuje kretanje tela. Njegova glavna funkcija je održavanje težine, balans tela u statičkom položaju (stajanje) i dinamičkom (hodanje ili trčanje), služi za zaštitu reproduktivnog i donjeg digestivnog sistema. Zglob kuka je zdelasti zglob (art.cotzilica) tako da su pokreti koji se izvode u ovom zglobu: fleksija, ekstenzija, spoljašnja i unutrašnja rotacija, abdukcija, adukcija i cirkumdukcija. POKRETI ZGLOBA KUKA Fleksija se može posmatrati na dva načina, kada je potkolenica flektirana, odnosno kada je potkolenica ekstendirana. Fleksija u kuku sa opruženim kolenom je manjeg obima jer je ograničava zatezanje mišića zadnje lože natkolenice. Ovaj pokret se vrši u sagitalnoj ravni oko frontalne osovine. Fleksija kuka sa flektiranom potkolenicom iznosi 0-120o, dok fleksija sa ekstendiranom potkolenicom iznosi 0-80o. Glavni mišić: m. iliopsoas (m.psoas major + m. illiacus) Sinergisti: m.rectus femoris, m.pectineus, m.tensor fasciae latae, m.sartorius, m.adductor longus, mangus et brevis. Antagonisti: m.gluteus maximus, m.semintendinosus, m.semimembranosus, m.biceps femoris (caput longum). m.iliopsoas je mišić koji vrši fleksiju natkolenice prema karlici, kao i karlice prema natkolenici. Pruža se od 12.toraklanog pršljena do trochanter minor-a na femuru. c Ekstenzija se, kao i felskija, može posmatrati na dva načina, kada je potkolenica flektirana, odnosno kada je potkolenica ekstendirana. Ekstenzija u kuku sa opruženim kolenom je većeg obima jer je ne ograničava zatezanje m.rectus femoris-a. Ovaj pokret se vrši u sagitalnoj ravni oko frontalne osovine.
Ekstentija kuka sa flektiranom potkolenicom iznosi 0-10o, dok sa ekstendiranom iznosi 0-15o. Glavni mišić: m.gluteus maximus Sinergisti: m.semimembranosus, m.semitendinosus, m.biceps femoris (caput longum) Antagonisti: m. iliopsoas, m.rectus femoris, m.tensor fasciae latae, m.sartorius m.gluteus maximus je mišić koji vrši ekstenziju natkolenice, pruža se od criste illiace do tuberositas glutase lineae asperase femoris. ] Je pokret koji se vrši u frontalnoj ravni oko sagitalne osovine. To je pokret pomeranje natkolenice u stranu (desna kuk u desno). Obim pokreta iznosi 0-45o. Glavni mišić: mm.glutaeus medis i minimus (svim vlaknima) Sinergisti: m.tensor fasciae latae(gornja vlakna), m.sartorius Antagonisti: mm.adductor longus, mangus et brevis m.pectineus mm.gluteus medius et minimus imaju veoma slično delovanje zbog sličnih pripoja i pravca pružanja mišićnih snopova. Pružaju se od bedrene kosti do trochantera major na femuru. Je pokret koji se vrši u frontalnoj ravni oko sagitalne osovine. To je pokret pomeranje natkolenice u stranu (desna kuk u levo). Obim pokreta iznosi 0-20o. Glavni mišić: mm.adductor longus, magnus et brevis, m.pectineus Sinergisti: m.gracilis, m.glutaeus maximus (donja vlakna) Antagonisti:mm.glutaeus minimus, medius, m.glutaeus maximus (gornja vlakna) m.tensor fasciae latae Kada je slobodan gornji pripoj ovi mišići (mm.adductor-i) rade addukciju karlice prema natkolenici (primer: uspostavljanje ravnoteže kada nas neko iznenada gurne). Pružaju se od preponske kosti (os pubis) do linea asprera femoris(m.adductor magnus do condylus medialis femoris).
Ö Je pokret koji se vrši u horizontalnoj ravni oko vertikalne osovine. To je pokret ͞uvrtanja͟ kuka. Obim pokreta iznosi 0-30o. Glavni mišić: m.glutaeus medis i minimus (prednja vlakna) Sinergisti: m.tensor fasciae latae, m.semintendinosus, m.semimembranosus Antagonisti: pelvitrohanterična muskulatura Je pokret koji se vrši u horizontalnoj ravni oko vertikalne osovine. To je pokret ͞uvrtanja͟ kuka. Obim pokreta iznosi 0-45o od neutralog položaja. Glavni mišić: pelvitrohanterična muskulatura (m.piriformis, mm.gemellus superior et inferior, mm.obturatirius internus et externus, m.quadratus femoris Sinergisti: mm.glutaeus medis i minimus (zadnja vlakna), m.glutaeus maximus, m.sartorius Antagonisti: mm.glutaeus medis i minimus (prednja vlakna) Učešće pojednih mišića pri izvođenju spoljašnje rotacije zavisi od položaja natkolenice prema karlici i potkolenice prema natkolenici. Kada je noga ekstendirama spoljašnju rotaciju izvode prvenstveno mm.glutaeus maximus i medius, a u ostalim slučajevima ovaj pokret izvode mišići čija je to primarna funkcija (pelvitrohanterična muskulatura). Je pokret koji se vrši u sve tri ravni (frontalna, sagitalna, horizontalna), pa samim tim i oko sve tri osovine (sagitalna, frontalna, vertikalna). To je pokret kruženja noge u kuku. Smetnje usled slabosti mišića kuka: hiperekstenzija kukova, otežan hod i penjanje uz stepenice, lumbalna lordoza zbog slabosti gluteus maximusa, skolioza, genu varum Kontrakture: skolioza, lumbalna lordoza, genu valgum
View more...
Comments