ZA6-Sami Opravite Masinu Za Ves
October 7, 2017 | Author: zymki | Category: N/A
Short Description
masina...
Description
SAM SVOJ MAJSTOR
OPRAVKA MA[INE ZA PRANJE RUBLJA VA@NO UPOZORENJE! PRE SVAKOG RADA ISKLJU^ITE MA[INU IZ ELEKTRI^NE MRE@E
ATELJE KRSTI]
Izdaje i {tampa “ATELJE KRSTI]”, 011/233-55-91, “OPRAVKA MA[INE ZA PRANJE RUBLJA” Za{ti}eno kod autorske agencije Beograd. Zabranjeno Umno`avanje i pre{tampavanje
1
VA@NIJI DELOVI
Nau~ite najpre {ta je {ta na va{oj ma{ini za pranje rublja. U tome vam mogu pomo}i ova dva crte`a, kao i ilustracije na slede}im stranama. Levo je prikazan raspored nekih delova na ma{ini
8
4
3
6
5
7
2 1
9
11
10
13 12 16 14 15
17
19 18
3
1. Programator 2. R-C ~lan 3. Kondenzator 4. RSO filter 5. Elektroventil 6 i 7. Hidrostati 8. Nosa~ pro gramatora 9. Izborni preki da~ 10. Priklju~ni gajtan 11. Mikroprekida~ vrata 12. Za{titnik elektromotora 13. Za{titnik pumpe, 14-15.Termostati 16. Pogonska remenica 17. Greja~ 18. Elektromotor 19. Pumpa.
6 3
4 5
2
8 9 7
10 13 12
11
1. Dozirna posuda, 2. Programator, 3. RSO filter, 4. Izborni prekida~, 5. Hidrostat, 6. Kondenzator, 7. Amortizer, 8. Elektroventil, 9. Le`i{te osovine bubnja, 10. Elektromotor, 11. Pogonska remenica, 12. Kontakti greja~a, 13. Pumpa. 4
Programator je “mozak” svake ma{ine. To je elektromehani~ki vremenski relej koji izdaje komande ostalim delovima za po~etak i prekid rada. Motor programatora slu`i za njegovo
Polo`aj programator na dve ra`li~ite ma{ine. 1
2
5
Razna gumena creva.
1
pokretanje, a blokirni relej zaustavlja napredovanje programatora kad je to potrebno.
2 3 4
Demontiran sredi{ni deo ma{ine: 1. Remenica, 2. Remen, 3. Le`i{te osovine bubnja, 4. Kazan, 5. Bubanj. Kazan prima i dr`i vodu, koja doprie do rublja kroz otvore na bubnju. Dva razli~ita tipa amortizera. Njihov je zadatak da ubla`uju tre{enje elasti~no vezanog kazana. 5
Elektromotor pokre}e bubanja za me{anje rublja u oba smera (spori rad) i za centrifugiranje (brzi rad).
Bio-relej, kao {to mu ime ka`e, uklju~uje i isklju~uje bio-program. Neke ma{ine s bio-programom nemaju bio-relej, jer tu funkciju obavlja programator.
Programator sa svojim motorom (1) i blokirnim relejem (2). 6
Postupak 8a:
Postupak 8c:
Greja~ mo`e da se ispita pre nego {to se demontira. Za to je potrebno da se skine zadnja stranica ma{ine i remen, a zatim da se oslobode priklju~ni vodovi (obele`ite ih da ne biste pogre{ili prilikom priklju~ivanja). Najpre ispitajte da li greja~ probija na masu time {to }ete jedan priklju~ak probne lampe staviti na masu ma{ine, a drugi redom na prvi, drugi i tre}i (ako ga ima_ priklju~ak greja~a. ako pri tom probna lampa zasvetli, greja~ je neispravan. Potom ispitajte da li je greja~ u prekidu, time {to }ete probnom lampom spajati po par priklju~aka na greja~u. U ovom slu~aju kod ispravnog greja~a sijalica treba da zasvetli. Neispravan greja~ se vadi tako {to se najpre odvrnu zavrtnji koji ga dr`e, a zatim se povla~enjem levo-desno osloba|a iz le`i{ta. Ponekad je potrebno blago kucanje ~eki}em da bi se zapekli greja~ oslobodio. Pazite da prilikom rada ne o{tetite gumeni zaptiva~. Novi greja~ se jednostavno ubacuje na mesto starog obrnutim redosledom radnji.
Isto kao postupak 5d.
Postupak 8d: Isto kao postupak 7b: 4
Postupak 8e:
4
Isto kao postupak 5f.
9. Kvar ili smetnja: Ma{ina primila vodu, ali se bubanj ne okre}e.
Mogu}i uzrok: a) Hidrostat. b) Motor programatora. c) Kondenzator. d) Elektromotor.
R-C ~lan slu`i za otklanjanje varni~enja.
3
4
2
1
Na gornjem delu crte`a prikazana je guma za vrata s prstenom, a na donjem presek montirane gume: 1. Spoljni deo vrata, 2. Otvor kazana, 3. Otvor bubnja, 4. Gumeni prsten.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do d.
Postupak 9a: Isto kao postupak 5d.
Postupak 9b: Za ispitivanje i eventualnu zamenu motora programatora najbolje je da se obratite stru~njaku. Da ne biste zvali majstora u ku}u, {to je skupo, skinite ceo programator (postupak 5f) odnesite ga na ispitivanje. Ne zaboravite da obele`ite elektri~ne vodove!
Postupak 8b: Isto kao postupak 7a. 18
Mikroprekida~ vrata (gore) i izborni prekida~ (dole). Mikroprekida~ isklju~uje ma{inu kad su vrata otvorena, a tastatura izbornog prekida~a slu`i za odabiranje programa.
Trostruki elektroventil. Prema “komandama” iz programatora, 7
elektroventil propu{ta vodu iz vodovodne mre`e u odre|eni deo dozirne posude.
gramu raditi ili ne}e uop{te reagovati. Kad radi, termostat reaguje na temperaturu vode u ma{ini i odr`ava je na potrebnom nivou.
Kondenzator “skuplja”, kondenzuje struju koja monofaznom elektromotoru omgu}uje da odre|enog trenutka krene pod punim optere}enjem. Kad je kondenzator neispravan motor ne mo`e da radi.
uglavnom po broju kontakata. Funkcija hidrostata je da odre|uje nivo vode u ma{ini. Pumpa crpe vodu iz ma{ine kada za to dobije “nalog” od programatora.
Tri razli~ita tipa RSO filtera. Ovaj filter slu`i za otklanjanje radiosmetnji.
• KVAR ILI SMETNJA • MOGU]I UZROK • • POSTUPAK - POPRAVKA • izvucite drvene ili metalne dr`a~e kojima je fiksiran kazan (praonik). Ma{ina se blokira zato da prilikom transporta ne bi nastupilo neko o{te}enje, po{to je kazan elektri~no vezan za ku}i{te oprugama i amortizerima.
1. Kvar ili smetnja: Nova, tek uklju~ena ma{ina “{eta” i “poskakuje”. Graja~ u ma{inama za pranje rublja ima obi~no 2000 do 3000 vati.
Mogu}i uzrok: Dva razli~ita termostata. Termostat uklju~uje, odnosno isklju~uje struju za greja~. Od “komandi” iz programatora zavisi da li }e termostat na nekom pro-
Jednostruki hidrostat, koji se od dvostrukog spolja razlikuje 8
a) Ma{ina nije deblokirana
Postupak 1a:
2. Kvar ili smetnja:
Prema fabri~kom uputstvu, koje se dobija uz ma{inu, oslobodite i
Ma{ina se prilikom rada trese, naro~ito kada centrifugira. 9
Najpre obavite sav posao oko jednog amortizera, pa tek kada montirate novi po~nite demonta`u drugog.
Mogu}i uzrok: a) Nnivelacija. b) Labave veze. c) Amortizeri.
Utvr|enje uzroka:
3.Kvar ili smetnja:
Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a) do c).
Ma{ina curi ili vla`i i kad ne radi.
Postupak 2a:
Mogu}i uzrok:
Odvrtanjem ili zavrtanjem no`ica na kojima stoji ma{ina (donji deo ku}i{ta) niveli{ite ma{inu tako da ne bude nagnuta ni na jednu stranu. Za ovaj posao najbolje }e vam poslu`iti libela (vaser-vaga).
a) Dovodno crevo ili spojevi dovodnog creva. b) Elektroventil.
Utvr|ivanje uzorka: Najpre obavite proveru opisanu u postupku 3a, pa ako utvrdite da je sve ispravno obavite proveru iz postupka 3b.
Postupak 2b: Mo`da je neka veza labava ili prsla. Pogledajte najpre opruge koje dr`e kazan pa zatim sve zavrtnje i navojnice. Ono {to je prslo zamenite, {to je labavo pritegnite.
Postupak 3a: Ukoliko pregledom utvrdite da je crevo prslo ili o{te}eno, zamenite ga novim. Ako je crevo ispravno, pogledajte dobro spoj sa slavinom i spoj sa grlom elektroventila. Na tim mestima mogu biti ove smetnje; nedovoljno zategnuta navojnica na holenderu, neispravni zaptiva~ u holenderu, naprsli holender, neispravna obojmica ({elna). Sve ove neispravnosti mo`ete sami lako otkloniti boljim zatezanjem i zaptivanjem, ili zamenom neispravnog dela.
Postupak 2c: Ako se ma{ina trese i posle nivelisanja i pritezanja, zna~i da su najverovatnije propali amortizeri. Skinite zadnji poklopac i oborite ma{inu na bok. Otpozadi i odozdo (kod nekih ma{ina i odozgo) mo`ete da pri|ete odgovaraju}im klju~em do zavrtnjeva kojima su amortizeri vezani jednim krajem za ku}i{te a drugim za kazan. 10
e) Crevo izme|u pumpe i odvodnog filtera. f) Odvodno crevo. g) Zaptiva~ ili semering na pumpi. h) Semering na osovini bubnja. i) Bu{an kazan.
Postupak 3b: Ako elektroventil ne zatvara dobro kad ma{ina ne radi, vode stalno pomalo curi kroz dozirnu posudu u kazan, a odatle mo`e da se preliva na pod ispod ma{ine. Da biste ovaj kvar uo~ili obri{ite najpre suvom krpom dozirnu posudu kad ma{ina ne radi (ali je uklju~ena na vodovod). Posmatrajte dozirnu posudu jedan minut. Ako elektroventil pu{ta vodu, dozirna posuda }e se za to vreme ovla`iti. U tom slu~aju elektroventil treba zameniti. Zatvorite najpre slavinu gradskog vodovoda, oslobodite dovodno crevo od grla elektroventila i odvrnite zavrtnje koji dr`e elektroventil za ku}i{te. Zatim skidajte jedan po jedan vod sa starog elektroventila i postavljajte ih na odgovaraju}e mesto na novom. Na kraju pri~vrstite novi elektroventil za ku}i{te i zavrnite dovodno crevo na grlo elektroventila.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do i.
Postupak 4a: Rupa na dostrajaloj gumi na vratima lako se uo~ava pregledom i pipanjem. Stara guma se skida povla~enjem. Kod nekih ma{ina prsti ruke mogu da pro|u izme|u otvora kazana (protivtega) i otvora bubnja. Ako je to slu~aj kod va{e ma{ine, posle skidanja stare gume, dobro o~istite ivicu kazana na koju guma nale`e, novu gumu navla`ite sapunicom i navucite je na le`i{te postupno, deo po deo. Zatim navucite gumeni prsten (obujmicu), paze}i da i on legne na svoje mesto. Na kraju navucite prednji kraj gume na ivicu dovratka. Pazite da gumu ne uvrtite i da ispust (“u{i”) na prednjem delu gume do|e pod {arku. Ako prsti ne mogu da pro|u izme|u otvora kazana i otvora bubnja, mogu}na su dva postupka:
4. Kvar ili smetnja: Ma{ina curi prilikom rada.
Mogu}i uzrok: a) Guma na vratima b) Gumena creva izme|u elektroventila i dozirne posude. c) Gumena creva na ulazu u kazan i na izlazu iz njega. d) Odvodni filter. 11
treba da podignete poklopac ma{ine.
1. Ubacite metalnu polugu izme|u otvora bubnja i otvora kazana i pa`ljivim natezanjem povrnite ivice otvora bubnja (kru`no) tako da se stvori prostor za prste. Zatim skinite staru gumu i namestite novu, kao {to je ve} opisano. Posle name{tanja gume drvenim ~eki}em pa`ljivo vratite ivicu otvora bubnja na svoje mesto. 2. Skinite i izvucite iz ma{ine protivteg. Namestite odgovaraju}i kraj gume na protivteg van ma}ine, a zatim protivteg s name{tenom gumom vratite na kazan (pazite na zaptiva~ izme|u protivtega i kazana). Na kraju navucite prednji kraj gume na ivicu dovratka. Preporu~ujemo vam da se u ove slo`ene operacije ne upu{tate sami ukoliko nemate dovoljno iskustva u mehani~arskom poslu.
Postupak 4c: Potrebno je da pregledate sva creva i da u slu~aju kvara uradite sve isto kao u postupku 4b. Da biste creva dobro pregledali treba da skinete gornji i zadnji poklopac. Kod nekih ma{ina crevo koje odvodi vodu u pumpu nije spojeno s kazanom pomo}u obujmice nego je zalepljeno. Ako se menja to crevo, treba najpre finim brusnim papirom ({mirglom) dobro o~istiti otvor na kazanu pre nego {to ga prema`ete odgovaraju}im lepkom (“tigar”, “sintelon”, “neostik” ili sli~an).
Postupak 4d: Otvorite i izvucite ulo`ak filtera, {to se radi lako i bez ikakvog alata. Uzroci, curenja mogu biti slede}i: Ulo`ak filtera zapu{en ne~isto}om. Dobro ga operite i vratite na mesto. Ulo`ak filtera nije dobro postavljen u svoje le`i{te. Izvucite ga potpuno, a zatim pa`ljivo vratite na mesto. - Naprsao ili o{te}en gumeni zaptiva~. Zamenite zaptiva~ novim.
Postupak 4b: Probu{eno crevo - izme|u elektroventila i dozirne posude curi kad ma{ina prima vodu. Voda ovde mo`e da curi kad ma{ina prima vodu. Voda ovde mo`e da curi i ako obojmice ({elne) ne ste`u dovoljno crevo. U prvom slu~aju se zamenjuje crevo, u drugom se curenje mo`e otkloniti zatezanjem labave obojmice. Da biste ovo crevo pregledali 12
obujmicama; - povla~enjem otka~ite vodove koji su pri~vr{}eni za kontakte na pumpi; - odvrnuti zavrtnje kojima je pumpa pri~vr{}ena za ku}i{te. Kad popravljenu pumpu budete vra}ali u ma{inu ove radnje obavite obrnutim redosledom. Pazite da kleme vratite na svoja mesta.
Postupak 4e Naprslo ili o{te}eno crevo zamenite novim. Ako je crevo ispravno, voda mo`e da curi ukoliko nije dobro pri~vr{}eno za pumpu. Pregledajte da li je obojmica ({elna) dobra i da li je dovoljno stegnuta.
Postupak 4f: Odvodno crevo retko kad naprsne, ali mo`e da se zapu{i. De{ava se i da se olabavi obujmica, ili da crevo ne propu{ta vodu zato {to je o{tro previjeno. Sve to se lako mo`e uo~iti i otkloniti bez posebnih uputstava.
Postupak 4h: Ukoliko je u pitanju ovaj kvar, vide}ete trag od kre~njaka i deteryenta na zadnjoj spoljnoj strani kazana od osovine na dole. Za promenu semeringa na osovini bubnja pozovite majstora iz servisa.
Postupak 4g: Ako ste utvrdili da nijedan od prethodnih kvarova nije uzrok curenja vode, pumpu dobro obri{ite suvom krpom (ruku provucite kroz zadnji otvor) a zatim pode{avanjem programatora pustite da ma{ina samo primi i izbaci vodu. Posle toga ponovo pregledajte da li je pumpa vla`na. Ukoliko je o~igledno da pumpa prska okolo vodu prilikom rada, najjeftinije }ete pro}i ako je skinete i odnesete u servis radi promene zaptiva~a ili semeringa. Da biste pumpu skinuli morate: - osloboditi creva za dovod i odvod vode koja su za pumpu pri~vr{}ena
Postupak 4i: Rupa na kazanu lako se uo~ava pregledom i pipanjem (prethodno skinite zadnji poklopac). Vod anaj~e{}e suri kroz otvor koji je na donjem delu kazana napravila r|a. Problem se re{ava letovanjem (harletovanjem) ili zamenom kazana, a u oba slu~aja potrebno je obaviti slo`ene radnje oko demontiranja i montiranja, zbog ~ega je najbolje da se obratite ovla{}enom servisu. 13
5. Kvar ili smetnja:
Postupak 5b:
Ma{ina ne radi iako je uklju~ena.
Ovaj prekida~ nemaju sve ma{ine, pa je potrebno najpre pregledom da utvrdite da li ga va{a ma{ina ima. Ispitivanje ispravnosti i zamene obavlja se isto kao u postupku 5a.
Mogu}i uzrok: a) Mikroprekida~ na vratima. b) Mikroprekida~ na dozirnoj posudi. c) Izborni prekida~. d) Hidrostat. e) Bio-relej. f) Programator.
Postupak 5c: Izborni prekida~ je u stvari sklop koji u sebi sadr`i vi{e prekida~a. Zato je potrebno da ispitate ispravnost svakog prekida~a unutar sklopa, to jest da li se kolo prekida i zatvara na svakom paru klema. Ispitivanjem (premo{}avanjem ili probnom lampicom) i zamena obavljaju se kao u postupku 5a.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do f.
Postupak 5a: Mikroprekida~ na vratima nalazi se na mestu gde je bravica, u unutra{njosti ku}i{ta ma{ine. Ispravan mikroprekida~ spre~ava da ma{ina radi kad su vrata otvorena tim {to prekida kolo struje. Ispravnost mikroprekida~a utvr|uje se privremenim premo{}avanjem ili pomo}u probne lampe.
Postupak 5d: Hidrostat se ispituje tek posle osloba|anja. Potrebno je da odvrnete zavrtnje koji ga pri~vr{}uju i oslobodite elektri~ne veze i crevo pre nego {to ga izvu~ete iz ma{ine. Najpre izvr{ite mehani~ku proveru: duvajte u otvor na koji se stavlja crevo. Ako se za vreme duvanja ne ~uje karakteristi~no {kljocanje, hidrostat je neispravan i mora se zameniti. Ako se {kljocanje ~uje, pomo}u probne lampice se obavlja dalje ispitivanje. Na jednostrukom hidrostatu probnom lampicom se spoje kontakti 1 i 2. U tom
Zamena mikroprekida~a je jednostavna operacija: treba skinuti gornji poklopac, odvrnuti dva zavrtnja koji dr`e mikroprekida~ za ku}i{te i oslobodite dve kleme, a zatim obrnutim redosledom ovih radnji montirati novi mikroprekida~. 14
trenutku probna lampica mora da zasvetli. Zatim se u otvor hidrostata duva dok se na za~uje {kljocanje. Kad hidrostat {kljocne, lampica treba da se ugasi. Odr`avaju}i pritisak daljim duvanjem, spojte probnom lampicom kontakt 1 i 3: lampica tada treba da se upali, odnosno da se ugasi kad prekine duvanje. Na isti na~in se ispituje dvostruki hidrostat: najpre spajanjem kontakata 11 i 12, odnosno 21 i 22, a zatim 11 i 13. Zatim proverite kontakte 21 i 23, gde {kljocanje i prekidanje strujnog kola treba da se pojavi na manjem pritisku. Vra}anje ispravnog hidrostata u ma{inu, odnosno montiranje novog ako je stari neispravan, obavlja se lako kao i demontiranje.
pri~vr{}en, pri~vrstite na njegovo mesto novi, a onda skidajte jedan po jedan prilju~ni vod sa starog i stavljajte ga na odgovaraju}i kontakt novog releja. Bio-relej je naj~e{}e sme{ten blizu programatora. Kod nekih ma{ina pri~vr{}en je na zadnji deo ku}i{ta. Mo`da }ete s ~u|enjem utvrditi da va{a ma{ina nema bio-relej iako ima bio-program. To je mogu}no, jer su kod nekih ma{ina operacije bio-programa regulisane radom programatora. Zamena programatora: Oslobodite najpre poklopac ma{ine. Zatim malom odvrtkom ili no`em skinite, tj. otka~ite plo~icu s oznakom programa na velikom dugmetu programatora. Ispod plo~ice je zavrtanj koji dr`i dugme. Odvrnite i taj zavrtanj, skinite dugme i tek potom odvrnite zavrtnje (naj~e{}e dva) koji dr`e programator za ku}i{te. Zatim obrnutim redosledom stavite novi programator na mesto starog. Na kraju, pa`ljivo preme{tajte jedan po jedan priklju~ni vod sa starog na novi programator. Pazite da ne pome{ate kablove!
Postupak 5e i 5f: Ukoliko ste proverom otkloniti mogu}nost kvara na prethodno navedenim delovima i sklopovima, verovatno je neispravan biorelej ili programator. Ispitivanje i popravku ovih sklopova mo`e da obavi samo stru~njak, pa vam ne preporu~ujemo da se upu{tate u posao s neizvesnim ishodom. No, posle utvr|ivanja neispravnosti, mo`ete sami da zamenite i bo-relej i programator. Zamena bio-releja: Odvrnite zavrtnje kojima je relej
6.Kvar ili smetnja: Ma{ina uklju~ena, ali ne prima vodu. 15
posebno ispitate svaki par klema. No, ako niste vi~ni radu s 220 volti, izbegnite eventualne opasnosti i neugodnosti time {to }ete elektroventil skinuti i odneti na ispitivanje u servis. Zamenu elektroventila mo`ete sami lako da obavite. Posle skidanja poklopca oslobodite dovodno crevo s grla elektroventila i odvodna creva (prema dozirnoj posudi). Zatim otpustite dva zavrtnja koji dr`e ventil za ku}i{te, pa obrnutim redosledom radnji montirajte novi elektroventil. Kad to zavr{ite skinite priklju~ne vodove (jedan po jedan) sa starog i prmestite ih na novi elektroventil.
Mogu}i uzrok: a) Slavina za dovod vode. b) Sito u dovodnom crevu. c) Elektroventil. d) Hidrostat. e) Programator.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do e.
Postupak 6a: Proverite da li je otvorena slavina za dovod vode. Ako je otvorena a ne pu{ta vodu, treba da je zamenite ili popravite. Zato vam, pretpostavljamo, nisu potrebna posebna uputstva.
Postupak 6d:
Postupak 6b:
Isto kao 5d.
Odvrnite spojnicu koja vezuje dovodno crevo s grlom elektroventila i o~istite sito ako je za~epljeno ne~isto}om.
Isto kao 5f.
Postupak 6e:
7. Kvar ili smetnja: Postupak 6c:
Voda u ma{ini se pregreva.
Elektroventil se ispituje direktnim priklju~ivanjem (pomo}u ispitnog kabla) na 220 volti. Ako se razumete u struju to mo`ete uraditi sami, bez skidanja elektroventila s ku}i{ta. Prilikom otvaranja i zatvaranja strujnog kola ~uje se isklju~ivanje i uklju~ivanje ventila. Kod vi{estrukih ventila potrebno je da
Mogu}i uzrok: a) Termostat. b) Blokirni relej. c) Programator.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do c. 16
Blokirni relej se ispituje tako [to se isklju~uje njegove elektri~ne veze s programatorom (dve `ice) koje se zatim preko ispitnog kabla uklju~e direktno na 220 volti. Ako je relej ispravan, kva~ilo }e se tom prilikom povla~iti. I ovde va`i pravilo: onima koji nisu vi~ni sa 220 volti, preporu~ujemo ispitivanje releja kod stru~njaka. Blokirani relej ima slede}e elemente; kalem, jerzgro, oprugu i kva~ilo. Te elemente mo`ete sami zameniti. Najpre skinite s releja za{titini poklopac, dobro pogledajte kako elementi unutra stoje a biste ih pravilno montirali, pa onda obavite zamenu i vratite poklopac na mesto.
Postupak 7a: NJbolje je da ovo ispitivanje prepustite stru~njaku ako ne znate da li je termostat na va{oj ma{ini jednostruki ili dvostruki i da li na sobnoj temperaturi ima otvorene (tip NO) ili zatvorene kontakte (tip NZ). A ako sve to znate, za ispitivanje vam nije potrebno uputstvo. Ono na ~emu mo`ete u{tedeti jeste da terostat (ili oba termostata, zavisno od ma{ine) skinete i odnesete na ispitivanje i da neispravan sami zamenite novim. Po{to je termostat obi~no ugra|en na zadnji deo kazana, skinite najpre zadnju stranicu ma{ine. Pre nego {to oslobodite priklju~ne vodove obele`ite ih da kasnije ne biste pogre{ili. Prilikom skidanja i name{tanja termostata pazite da ne o{tetite gumenu zaptivku. Dobro je ako pre name{tanja termostata zaptivku i otvor kazana nama`ete nekim univerzalnim lepokom. Ponekad termostat ne treba zameniti, nego samo o~istiti od natalo`enog kamenca.
Postupak 7c: Isto kao 5 f.
8. Kvar ili smetnja: Ma{ina ne greje vodu.
Mogu}i uzrok: a) Greja~. b) Termostat. c) Hidrostat. d) Blokirni relej. e) Programator.
Postupak 7b: Ako ma{ina ima blokirni relej, on je sme{ten na programatoru (kod nekih ma{ina programator i termostat tako funkcioni{u da blokirni relej nije potreban).
Utvrivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do e. 17
Postupak 9c:
Postupak 9d:
11. Kvar ili smetnja:
Mogu}i uzrok:
Bez obzira na to da li u va{oj ma{ini ima jedan ili dva kondenzatora, postupak ispitivanja i zamene je isti. Kondenzatoru se naj~e{}e prilazi sa zadnje strane. Zna~i, najpre treba skinuti zadnju stranicu. Pre svakog daljeg rada metalnim delom odvrta~a ({rafcigera) koji ima dobro izolovan rukohvat spojte kratko oba kontakta na kondenzatoru. Ako sevne plavi~asta varnica uz blag prasak, kondenzator je ispravan. Ako se ni{ta ne desi, ispitivanje nastavite time {to }ete osloboditi kondenzator (koji je pri~vr{}en zavrtnjem ili obujmicom) i elektri~ne vodove. Pomo}u ispitnog kabla priklju~ite kondenzator direktno na 220 volti, ne du`e od jedne sekunde, pa onda ponovite postupak s dobro izolovanim odvrta~em. Ako se varnica ne pojavi ni ovaj put, kondenzator je neispravan. Zamena neispravnog, odnosno vra}anje ispravnog kondenzatora na mesto obavlja se obrnutim redosledom radnji. U ma{inama koje imaju dve kondenzatora obi~no je pokvaren samo jedan. Nikada ne dodirujte prstima kontakte kondenzatora pre nego {to ih spojite odvrta~em! Ako se ne razumete dobro u struju, za sve radnje u ovom postupku obratite se stru~njaku.
Ako sve prethodne provere nisu ukazale na kvar, najverovatnije ne ispravan elektromotor. Za ispitivanje i zamenu, odnosno popravku elektromotora obratite se servisu.
Prazna ma{ina normalno radi, a kad je puna rublja bubanj se ne okre}e.
a) Remen. b) Kondenzator. c) Bimetalna za{tita elektromotora. d) Elektromotor. e) programator.
10. Kvar ili smetnja:
Utvr|ivanje uzroka:
Mogu}i uzrok: a) Remen. b) Elektromotor.
Ma{ina primila vodu, ali se bubanj okre}e samo u jednu stranu.
Najpre treba proveriti remen, a zatim elektromotor.
Mogu}i uzrok:
Labav remen proklizava po remenici, {to se ~esto ~uje kao pi{tanje. Da biste mu pri{li, skinite najpre zadnju stranicu. Kod ve}ine ma{ina remen se zate`e tako {to se delimi~no odvrnu zavrtnji koji nose elektromotor, elektromotor se spusti dok se remen ne zategne (ne previ{e!), a zatim se zavrtnji zategnu. Ako je remen iskrzan ili ispucao, treba ga zameniti. I u postupku zamene se najpre odvr}u zavrtnji koji nose elektromotor.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do e.
Postupak 11a: a) R-C ~lan. b) Motor programatora.
Utvr|ivanje uzroka: Prema donjem uputstvu ispitajte najpre R-C ~lan, a zatim motor programatora.
Postupak 10a: R-C ~lan se lako skida i name{ta. Pri~vr{}en je zavrtnjem ili obujmicom, a ima i dva voda na kontaktima. Ispitivanje R-C ~lana probnom lampom je nepouzdano, pa ga treba odneti na proveru stru~njaku koji ima ommetar.
Postupak 10b: Kao {to vam je savetovano u postupku 9b, odnesite ceo programator stru~njaku.
19
Postupak 12a: Bubanj ne}e da se okre}e ako je remen pukao ili je suvi{e labav. U oba slu~aja postupite kako je opisano u postupku 11a.
Postupak 11b: Isto kao postupak 9c.
Postupak 12c i 12d: Za ispitivanje i popravku bimetalne za{tite ili elektromotora treba pozvati servis.
Postupak 12e: Programator skinete (postupak 5f) i odnesete stru~njaku na ispitivanje i popravku. Ako se ne mo`e popraviti, samo ga zamenite, {to je tako|e opisano u postupku 5f.
Postupak 11b: Kao {to vam je savetovano u postupku 9 d, za ispitivanje i popravku elektromotora obratite se servisu.
12. Kvar ili smetna:
13. Kvar ili smetnja:
Bubanj se ne okre}e, iako programator radi (okre}e se).
Ma{ina ne prima dovoljno vode. 20
Mogu}i uzrok:
Mogu}i uzrok:
a) Hidrostat.
a) Odvodni filter. b) Odvodno crevo. c) Crevo izme|u kazana i filtera.
Postupak 13a: Isto kao postupak 5d.
g) Elektromotor.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do d.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do g.
Utvr|ivanje uzroka: Najpre proverite filter, a za tim odvodno crevo pa crevo izme|u kazana i filtera.
14. Kvar ili smetnja: Ma{ina prima previ{e vode.
Postupak 15a:
Mogu}i uzrok:
Isto kao postupak 4d.
a) Cev nivoa vode. b) Hidrostat.
Postupak 15b: Za ovu smetnju dovoljno je da odvodno crevo na nekom mestu bude o{tro savijeno. Ako pregledom utvrdite da nema o{trog prevoja, skinite crevo i produvajte ga, po{to je verovatno za~epljeno.
Utvr|ivanje uzroka: Najpre pregledajte cev nivoa vode, pa ako je ispravna ispitajte hidrostat.
Postupak 14a: Cev nivoa vode ide od hidrostata do donjeg gumenog creva. Ova cev je naj~e{}e od plastike. Mo`e da bude za~epljena (treba je pro~istiti) ili o{te}ena (morate je zameniti). Cev se lako skida povla~enjem, a kod nekih ma{ina i osloba|anjem obujmice.
Postupak 15c: Ponekad iz bubnja u kazan upadne maramica, ~arapa ili neki drugi manji deo rublja koji se zaglavi u crevo {to odvodi vodu do filtera.
16. Kvar i smetnje: Ma{ina ne izbacuje vodu.
Postupak 14 b: Isto kao postupak 5d.
Mogu}i uzrok: a) Odvodni filter. b) Odvodno crevo. c) Pumpa. d) Programator.
15. Kvar ili smetnja: Ma{ina ispumpava tankom mlazu.
vodu
u
21
Postupak 16a: Isto kao postupak 4d. Treba da proverite da li je filter za~epljen.
Postupak 17a: U ovom slu~aju remen mo`e biti labav, pa proklizava na ve}oj brzini okretaja. Treba da uradite sve kao u postupku 11a.
Postupak 16b: Isto kao postupak 15b. I u ovom slu~aju odvodno crevo mo`e biti o{tro previjeno ili za~epljeno.
Postupak 11b: Prekida~ centrifuge je na nekim ma{inama samostalni sklop, a na nekim sastavni deo izbornog prekida~a. Ispitivanje i eventualnu zamenu obavite kao u postupcima 5a i 5c.
Postupak 16c: Skinite pumpu kao {to je opisano u postupku 4g, pa je odnesite u servis. Tamo }e je popraviti ili vam re}i da kupite novu. Popravljenu, odnosno novu pumpu, montirajte sami obrnutim redosledom radnji.
Postupak 17c: Sve {to je re~eno za R-C ~lan va`i i za RSO filter, pa u ovom slu~aju mo`ete primeniti postupak 10a.
Postupak 16d: Isto kao postupak 5f.
Postupak 17d:
17. Kvar ili smetnja:
Isto kao postupak 9c.
Ma{ina ne centrifugira.
Postupak 17e:
Mogu}i uzrok:
Isto kao postupak 5d.
a) Remen. b) Prekida~ centrifuge. c) RSO filter. d) Kondenzator. e) Hidrostat. f) Bimetalna za{tita motora.
Postupak 17f i 17g: Isto kao {to je opisano u postupcima 9d i 12c - najbolje je da pozovite servis. 22
lampica ne sme da zasvetli na bilo kom programu. Ako ku}i{ta ma{ine, lampica ne sme da zasvetli na bilo kom programu. Ako zasvetli, treba najpre posumnjati na proboj kod elektromotora ili greja~a. Proboj struje na masu je opasan i zato je najbolje da otklanjanje ove smetnje poverite stru~njaku.
18. Kvar ili smetnja: Ma{ina stane na bilo kom programu.
Mogu}i uzrok: a) Programator.
Postupak 18a: Isto kao postupak 5f.
19. Kvar ili smetnja:
20. Kvar ili smetnja:
Ma{ina za vreme rada stalno prima vodu.
Na opranom rublju prime}uju se masne mrlje.
Mogu}i uzrok:
Mogu}i uzrok: a) Semering na osovini bubnja.
a) Cev hidrostata. b) Hidrostat. c) Struja probija na masu.
Postupak 20a: Zbog neispravnog semeringa masno}e sa le`ajeva mo`e da prodre u bubanj. Ovu smetnju ne treba da otklanjate sami pro~itajte savet u postupku 4h.
Utvr|ivanje uzroka: Pregled i ispitivanje obavite prema donjim uputstvima, redosledom od a do c.
Postupak 19a: Isto kao postupak 14a.
SADR@AJ
....................[ta je na va{oj ma{ini ....................Kvarovi ili smetnje 1. ...............Nova, tek uklju~ena ma{ina “{eta” i “poskakuje” 2. ...............Ma{ina se prilikom rada trese, naro~ito kada centrifugira 3. ...............Ma{ina curi ili vla`i i kad ne radi 4. ...............Ma{ina curi prilikom rada 5. ...............Ma{ina ne radi iako je uklju~ena 6. ...............Ma{ina uklju~ena, ali ne prima vodu 7. ...............Voda u ma{ini se pregreva 8. ...............Ma{ina ne greje vodu 9. ...............Ma{ina prima vodu, ali se bubanj ne okre}e 10................Ma{ina prima vodu, ali se bubanj ne okre}e u jednom smeru 11................Prazna ma{ina normalno radi, kad je puna bubanj ne okre}e 12. ...............Bubanj se ne okre}e, iako programator radi (okre}e se) 13. ...............Ma{ina ne prima dovoljno vode 14. ...............Ma{ina prima previ{e vode 15. ...............Ma{ina ispumpava vodu u tankom mlazu 16. ...............Ma{ina ne izbacuje vodu 17. ...............Ma{ina ne centrfugira 18. ...............Ma{ina stane na bilo kom programu 19. ...............Ma{ina za vreme rada stalno prima vodu 20. ...............Na opranom rublju prime}uju se masne mrlje
Postupak 19b: Isto kao postupak 5d.
Postupak 19c: Proboj se ispituje kontrolnom lampicom, tako zvanom glinericom. Pri dodiru ku}i{ta ma{ine, 23
24
View more...
Comments