Video Nadzor

November 19, 2017 | Author: Nemanja Nox Kljaic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Video Nadzor...

Description

ETŠ "Mihajlo Pupin" Novi Sad

MATURSKI RAD NA TEMU:

VIDEO NADZOR

Predmet: Video uređaji Školska godina: 2010/2011 Učenik: Nemanja Kljaić T-43 ___________________

Mentor: Gligoric Vladimir _________________

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

SADRŢAJ:

1.OSNOVE VIDEO NADZORA 1.1. O kamerama 1.2. O video nadzoru 2. FOTO OSETLJIVI SENZORI 2.1. CCD senzori 2.2. CMOS senzori 3. CCTV SISTEMI 3.1 Analogni CCTV sistem koji koristi Digitalni Video Rekorder (DVR) 3.2 Analogni CCTV sistem koji koristi mreţni DVR ureĎaj 3.3 Analogna kamera 3.4 DVR uredjaj i DVR kartice za računar 3.5 Software za kontrolu 4. IP VIDEO NADZOR 4.1 Prednosti IP video nadzora 4.2 IP kamere i IP video nadzor 5. POVEZIVANJE VIDEO NADZORA 6. ZAKLJUČAK

2

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

1.OSNOVE VIDEO NADZORA 1.1 O kamerama Kamera je uredjaj koji sluţi za stvaranje slika, bilo pojedinačnih ili u nizu, uz ili bez snimanja tona. Kamera moţe da snima vidljivi spektar ili bilo koji drugi deo elektromagnjetnog spektra. Naziv kamera dolazi od latinske rječi "camara obscura" što znači tamna soba. U takvim sobama vršili su se eksperimenti sa prvim pokušajima fotografije, a i prve kamere bile su u stvari tamne kutije u kojima se izraĎivala fotografija. 1826 godine Joseph Nicephore Niepce je napravio prvi negativ filma. 1931 Vladimir Zworykin, Rus poreklom, je tvorac prve elektroničke kamere koja se sastojala od elektronske cevi te stoga naziv cevne kamere. Daljim razvojem se došlo do dva osnovna tipa cevnih kamera: Vidicon i Newicon. Vidicon kamere su bile jeftinije i manje osetljive. Za crno belu sliku trebalo im je 5 do 10 luxa refleksije, dok su Newicon kamere trebale samo 1 lux, bile su puno skuplje i zahtevale su rad sa auto iris objektivom. Kasnijim razvojem se došlo do CCD ( Charge Coupled Device ), koji je bio nova prekretnica u razvoju kamera, te potpuno zamenio cevne kamere. U kasnim 90-im godina, počelo je emitovanje HDTV , HDTV kamere su pogodne za viesti i za opstu namenu. Iako su imale puno bolji kvalitet slike, njihov ukupni rad je bio identičan kao i rad njihovih lošijih predhodnika. Nove metode snimanja za ENG kamere su uvedene kako bi zamenile traka. Ikegami i Avid predstavili su EditCam u 1996, na osnovu hard diskova (cvrstih diskova). Panasonic je predstavio P2 kameru koja beleţi DVC Pro signal na flash karticu.Posle toga kompanija Sony uvodi mnogo inovativnih ideja a pre svega XDCAM drugih podataka na temelju zapisa sastava uvedene su, prie svega iz Sony XDCAM, a od 2010 pocinju da ostvaruju prve pomake u 3D nacinu snimanja sa svojim HDR-TD10 modelom,a kako ce se dalje razvijati to nam ostaje da vidimo. Kamere za video nadzor se proizvode u dve rezolucije: srednja (512 X 580 = oko 290.000 tačaka) i visoka (750 X 580 = oko 430.000 tačaka). Kamere sa većim brojem tačaka još uvek nisu u upotrebi u sistemima za video nadzor i ne nalaze se u ponudi najvećih svetskih proizvoĎača. Trenutno na trţištu najviše rezolucije kamera u boji na bazi CCD-a visoke rezolucije ( 430.000 tačaka ) su SONY 540 TVL , PANASONIC 535 TVL , OXIC 530 TVL , SANY 520 TVL itd (prema stanju trţišta sa početka 2005. godine). Na trţištu postoje i drugi modeli sa više od 1.000.000 pixela, ali se u praksi izuzetno retko koriste pa ih nećemo obrazlagati.

3

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

1.2 O video nadzoru Video nadzor ima ulogu snimanja informacija korisniku i njihovo arhivirajne radi naknadnog pregleda. Sam sistem deluje aktivno snimajući video zapis na osnovu koga se moţe identifikovati počinilac i pasivno u odabiranju samih počinioca eventualne štete. On omogućuje korisniku i daljinski nadzor preko beţičnih linkova ili interneta (ip video nadzor), koji je moguće pratiti i putem mobilnih telefona nove generacije. Primenjuje se u slučajevima gde se vrši promet dobara ili novca, nadzor spoljašnjih ili unutrašnjih prostora, a i nekih procesa proizvodnje, u saobraćaju i na svim drugim lokacijama na kojima je potrebna kvalitetna zaštita. Način izvodjenja sistema moţe biti putem analognih kamera gde signal putuje kablovima do uredjaja za snimanje ili putem ip kamera sa kojih se snimak prenosi putem računara,interneta i računarskih mreţa ili kao kombinacija analognih i ip kamera.Ovakvi sistemi razvojem novih tehnologija kao način zaštite objekata i prevencije u zadnjih par godina ostvaruju veliki napredak.

Video nadzor ima dvostruko dejstvo: Preventivno, deluje psihološki na eventualne počinioce kraĎe ili prekršaja discipline i značajno smanjuje procenat pokušaja. Aktivno, nakon izvršene kraĎe ili prekršaja kao dokaz postoji video zapis na osnovu kojeg se moţe identifikovati izvršilac. Oba dejstva su neophodna jer osnovni cilj je sprečavanje kraĎe, ako ipak do kraĎe doĎe da počinioca identifikujemo i omogućimo policiji lakše privoĎenje počinioca.

Sistem video nadzora može da se realizuje, uopšteno, na tri načina: Prvi je realizacija sistema putem analognih kamera uz korišćenje koaksijalnih kablova za prenos video signala od kamera do ureĎaja za snimanje u kontrolnom centru. Drugi sistem je postavljanje IP kamera uz proširenje postojećih računarskih mreţa za prenos video signala. Treći način hibridni, kombinacija predhodno navedena dva načina.

4

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

2. FOTO OSETLJIVI SENZORI 2.1 CCD Senzori CCD senzori se izraĎuju za različite aplikacije kao: kamkorderi, digitalni foto aparati, industrijske kamere, filmske kamere, kamere za medicinu, istraţivanje svemira, video nadzor (video security) itd. Svi ovi tipovi senzora su specijalizovani za odreĎenu namenu pa su tehničke mogućnosti i funkcionalnost u strogoj korelaciji sa cenom. Često se pitamo: zašto kolor kamere za video nadzor imaju manju rezoluciju od običnih kamkordera? Najčešći razlog je kvalitet senzora koji je za video nadzor predviĎen za dvadesetčetvoro časovni rad, kvalitet slike, osvetlenje, boja itd. CCD senzori za video nadzor proizvode se najčešće u formatu od 1/3" i 1/4" ali postoje kamere koje koriste i 1/2" , 3/4", 1" pa i veće senzore. Veća dijagonala CCD-a omogućava i bolji kvalitet slike. Često senzori 1/4" i 1/3" nose istu tehničku specifikaciju, ali u praksi pokazuju prednost 1/3" CCD. Na malim CCD image-ima npr. 1/4" rezolucije 480 TVL ( oko 430.000 pixela ) pixel je značajno manji nego kod CCD image 1/3" istih karakteristika. Veći pixel moţe da primi više svetlosti i omogućava precizniju interpretaciju boja. Kod CCD image 1/3" i 1/4" pixeli su zgusnuti na maloj površini pa je potrebna kvalitetnija optika koja će precizno usmeriti svetlo. Prednost im je niţa cena i koriste se uglavnom zato što su jeftiniji. I na kraju, ali ne i najmanje vaţno, moderni video nadzorni sistemi su koncipirani za pravljenje digitalnih zapisa, veći senzor tj. veći broj tačaka zahteva veći prostor na HDDu što smanjuje broj dana smeštenih na današnji kapacitet diskova. Spektralna osjetljivost CCD elementa u osnovi je rezultat foto-električnog fenomena. 5

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Veće talasne duţine (područje) ulaze dublje u silikonsku strukturu CCD-a, pa ometaju rad CCD-a. S druge strane povećavaju mu osjetljivost na svetlo. CCD element radi u području od 400 nm do 1100 nm, a najosjetljiviji je u području od 800 nm (infra crveno područje). Crnobele kamere nisu toliko osjetljive na smetnje izazvane infra crvenim svjetlom, pa obično i nemaju filtre, iako dodavanjem filtra za talasne duţine preko 700 nm poboljšala bi se rezolucija, bolji odnos signal-šum i prirodnija konverzija kolor okoline na nijanse sive boje. S druge strane kolor kamere moraju da koriste infra crvene filtre jer im infra crveno (I.C.) svetlo ometa rad CCD-a, te da u najvećoj mogućoj meri oponašaju ljudsko oko. Taj filter je ujedno i jedan od razloga zašto su kolor kamere manje osjetljive na svetlo od crno-belih kamera. DAY & NIGHT kamere pod dnevnim svetlom rade kao kolor, a pod I.C. osvjetljenjem kao crno-bele kamere. Ljudsko oko ne vidi pod infra crvenim svjetlom. Kod vrlo slabog svetla u vidljivom spektru ne razaznaje boje, nego sve vidi u nijansama sivog. Senzor CCD kamera sastoji se od više stotina hiljada tankih foto osetljivih dioda. Za izradu senzora najzastupjenija su dva materijala: Silicijum i Germanijum. Silicijum je najosjetljiviji u području izmeĎu 500 i 1000 nm, a Germanijum izmeĎu 500 i 1500 nm, ali sa karakteristikom koja je bolja tek iznad 800 nm. Stoga se Germanijum koristi uglavnom za specijalne I.C. kamere, dok se silicijum koristi za uobičajene kamere kao i manje zahtevne I.C. kamere.

2.2 CMOS Senzori

Ovaj tip senzora je slabije zastupljen u kamerama koje se koriste za video nadzor i to najčešće u jeftinijim kućnim varijantama. Razlog je što senzori koji se koriste za video nadzor imaju sliku lošijeg kvaliteta, Minimalna osetljivost im je slabija ali im je cena veoma niska. CMOS senzori se razvijaju i koriste za druge aplikacije (specijalne kamere, digitalni fotoaparati itd) gde postiţu izvanredne rezultate. Nazivaju ih i pametnim senzorima jer se gotovo sva elektronika nalazi u sklopu samog senzora. Odlikuju se dobrim odnosom signal-šum, manjom potrošnjom električne energije, većom brzinom itd.

6

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

3. CCTV SISTEMI CCTV (Closed Circuit TeleVision) je termin koji se odnosi na korišćenje analognih video nadzor kamera u svrhu dostavljanja video signala do specifičnog monitora. Obzirom da CCTV predstavlja sistem zatvorenog kola, samo ograničen broj ljudi i samo sa jedne lokacije moţe pristupiti video zapisu. Uloga CCTV sistema i video nadzora kao jedne od komponenti sistema tehničke zaštite moţe se sagledati kroz tri njegove osnovne funkcije, a to su: osmatranje, snimanje i odvraćanje. Da bi CCTV sistem mogao obavljati očekivane funkcije u svom osnovnom izvodjenju treba da sadrţi kamere i monitore, medjusobno spregnute odgovarajućim prenosnim putem, kao i uredjaje za snimanje i reprodukciju slike.

3.1 Analogni CCTV sistem koji koristi Digitalni Video Rekorder (DVR)

Analogni CCTV sistem koji koristi DVR (Digital Video Recorder) predstavlja analogni sistem sa digitalnim arhiviranjem.U DVR ureĎajima se nalaze hard diskovi za arhiviranje video materijala, što zahteva da video signal bude digitalizovan i kompesovan kako bi bilo moguće arhivirati video materijal više dana. Većina DVR ureĎaja ima više ulaznih kanala, obično 4,9 ili 16 , što znači da oni već imaju i funkcije quad/multiplexer ureĎaja.

3.2 Analogni CCTV sistem koji koristi mrežni DVR uređaj

Analogni CCTV sistem koji koristi mreţne network DVR ureĎaje je delimično digitalni sistem koji podrazumeva korišćenje DVR ureĎaja koji imaju mreţni (Ethernet) port za povezivanje na mreţu. Pošto je video materijal digitalizovan i kompresovan u DVR ureĎaju, sada on moţe biti prenošen preko mreţe i pregledan na udaljeljenoj lokaciji.Na nekim sistemima je moguće gledati kako arhiviran materijal tako i sliku uţivo, dok je na nekima moguće samo pregledati snimljeni materijal. Dalje, neki sistemi zahtevaju specijalnu klijent instalaciju dok neki koriste standarni web pretraţivač (browser) što čini udaljeni monitoring dosta fleksibilnijim.

7

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

3.3 Analogna kamera Kamera predstavlja „oko“ jednog video nadzora. Njen zadatak je da sliku pretvori u signal (analogni ili digitalni) sa sto manje gubitaka i smetnji. Kvalitet slike na izlazu odredjuje veličina CCD čipa koji je u nju ugraĎen. Za video nadzor se koriste dve rezolucije kamera: srednja (512 X 580 = oko 290.000 piksela) i visoka (750 X 580 = oko 430.000 piksela). Vece rezolucije se slabije koriste jer se sa povecanjem rezolucije povecava i potreba za vecim za skladištenje video zapisa (hard diskovi). Kamere za video nadzor mogu biti opremljene IC diodama, pa se mogu koristiti i za noćno snimanje. Karakteristike jedne prosečne kamere za video nadzor: Model

VS-1132NSNH-3

CCD

1/3'' Sony Color CCD

Pixels

PAL:752(H)x582(v)PAL:500(H)x582(v) NTSC:768(H)x494(v)

IR Distance

30 Meters

TV System

PAL/NTSC

Sync. System White Balance

Internal Auto

Power

DC12V

Storage Temp. Operating Temp.

-20°C +60°C -10°C +50°C

Dimension

80*210mm

Weight

450g

8

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

3.4 DVR uredjaj i DVR kartice za računar Svaki moderniji sistem video nadzora se zasniva na centralnom uredjaju, koji skladisti snimljene podatke a to je ili DVR (digitalni video rekorder) ili Pc racunar koji poseduje DVR karticu za nadzor. DVRje samostalni uredjaj za video nadzor koji skladisti snimljeni materijal na interni hard disk razlicitog kapaciteta.Dvr uredjaji dolaze u kombinaciji sa razlicitim opcijama. Broj ulaza za kamere se krece od 1 - 16 Broj audio ulaza od 0 - 2 Vecina Dvr uredjaja poseduje klasicni video out + prikljucak za monitor Neki imaju ugradjen rezac dvd diskova za lakse skladistenje podataka USB backup je sve cesca i vrlo korisna opcija za povezivaje DVR-a sa racunarom i jednostavni backup podataka. Moderni Dvr uredjaji poseduju mnostvo korisnih opcija kao sto je motion detektion, mrezni prikljucak za nadzor putem interneta ili LAN, timer recording, skriveno snimanje(ekran sa kamerama je prazan a snimanje se odvija u pozadini, zastita lozinkom, zastita kljucem itd. Osnovne karakteristike jednog DVR uredjaja: Model

CY-D3008

Operating System:

None

Language:

Chinese,English

Recording Rate:

240fps (NTSC), 200fps (PAL)

Display Rate:

240fps (NTSC), 200fps (PAL)

Video Input:

Composite:1.0V p-p/75Ω,BNC X 8

Video Output:

Composite:1.0V p-p/75Ω,BNC X 2,VGA X 1

Audio Input:

0

Audio Output:

0

Alarm Input:

8CH independent input(8ch Level Input)

9

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Alarm Output:

6CH Independent Output[4ch Level,2ch Relay Switch Status Output9024V DC/120V AC,1A)];1CH PowerFailu

Display Resolution: Record Resolution: Compression Format:

CIF:352X288 HD1:704X288 D1 :704X576

Record Mode:

Timer,Manual,Motion Detection,Alarm recording

Alarm Mode:

Open/Close

Backup:

HDD,CD-RW,USB,Client

NetWork:

RJ-45 10/100M Broadband Port,Support Dialup,ADSL,ISDN,LAN,MAN

Remote Type:

IE,Client

Security:

Multi-Level Authorities,Multi-Level Password

HDD Capacity:

Support 8 Hard Disk (300G/PCS)

DataStorage:

45-900M/CH/H

PTZ Control:

Support

Motion:

Support

CD-RW Support:

Support

Power:

AC 220V(±20%), 50Hz(±2%)

Weight

14KG

704X576

MPEG-4

10

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

DVR kartice za racunar Dvr kartice za racunar se koriste u kombinaciji sa PC konfiguracijama i mogu funkcionisati vec na PIII racunarima (jednostavniji modeli).Poseduju sve opcije kao i dvr uredjaji i preporucuje se da se racunar koristi samo za video nadzor da ne bi doslo do blokade i zamrzavanja sistema.Dvr kartice postoje u varijanti sa 4 8 i 16 ulaznih video kanala i razlikuju se po broju frejmova koji mogu da prikazu/snime.Neki od popularnijih proizvodjaca kartica su Geovision,Sentry.Univision. KARTICA ZA VIDEO NADZOR PICO 2000

-4 analogna video BNC ulaza 75Ω i 1 audio ulaz 3.5 mm - Conexant 878A čip - UCC4 Ver 2.2 - Podrška do 16 kamera sa multidisplej funkcijom - Puna rezolucija prikaza 768x576 PAL, 640x480NTSC - MPEG 4 kompresija - Snimanje sa detektorom pokreta - Snimanje sa alarmnom funkcijom startovanja - Puna kompatibilnost PAN/TITL/ZOOM funkcija sa KALATEL, PELCO, PHILIPS, UNIVISION, ULTRAK, VICON enkoderimaProgramiranje vremena snimanja.Pregled kamera i podešavanje i sa udaljenog računara i sa drugog kraja sveta. Kartica moţe da bude instalirana i u stariji računar ( PII ili PIII ili noviji) upravljanje moţe dase vrši na daljinu ili sa neke druge internet lokacije. Podaci (snimljeni materijal) sa kamere se mogu čuvati na internom hard disku ili po ţelji na nekom udaljenom računaru ili na serveru na internetu. Podacima pristupa samo vlasnik sa šifrom. Kartica moţe biti instalirana i u postojeći kućni računar.

11

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

3.5 Software za kontrolu Active WebCam daje prikaz sa kamere brzinom do 20 slika po sekundi za bilo koji "Video for Windows" ureĎaj, uključujući video kamere i USB kamere, te ih šalje ili sa računala, ili preko nekog FTP servera. TakoĎe, korisnik moţe sa udaljenog računala pratiti i video u realnom vremenu. Kao interfejs na korisnikovoj strani koristi se bilo koji Internet eksplorer. Kada program otkrije pokret (eng. motion detection) moţe oglasiti alarm, poslati uhvaćene slike e-mailom, početi odašiljati sliku, ili snimiti video. Primeri aplikacija sa ActiveWebCam-om: · Prenos videa proslava uţivo · Praćenje dece i kućnih ljubimaca · Nadzor prostora Rad s Active WebCam-om Na slici 1. prikazan je interfejs programa sa opisom pojedinih delova. Kao što je vidljivo, interfejs je vrlo jednostavan i to je jedan od glavnih razloga zbog čega je odabran ovaj program za demonstraciju rada ovog sastava. TakoĎe, pristupačna ciena s obzirom na mnogo naprednih mogućnosti čini ga preporučljivim za male kućne sastave video nadzora.

Sl.1 12

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Postavljanje parametara programa Active WebCam Od postavki ovog programa, najvaţnije su postavke kamere. Na slici 2. je prikazan otvoren dijalog "Camera Settings". Ovde je najvaţnije podesiti brzinu osvjeţavanja slike opcijom "Preview Rate", programsku podršku kamere uz opciju "Camera" (postaviti na "Microsoft WDM Image Capture") i samu kameru pritiskom na polje "Video Source". Ovde se moţe videti glavni nedostatak ovog programa. Naime, on ne moţe prikazivati prikaze sa više istih kamera koje koriste iste programske podrške (eng. drivere). Zbog toga je bolje uzeti program koji taj nedostataknema kao što je na primjer iCatcher.

Sl.2

Sledeće vaţne postavke koje je vaţno postaviti su one vezane za detekciju promene slike. Pritiskom na polje "Motion Detection" unutar "Camera Settings" dijaloga otvara se novi prozor kao na slici 3. Potrebno je uključiti opciju detekcije pokreta štikliranjem kućice pokraj "Motion Detection Enabled". Treba još samo podesiti dve osnovne opcije. Prva je "Sensitivity", odnosno osjetljivost promene slike, koju treba postaviti na oko 50% do 75% za unutrašnje prostore koji se nadziru (za spoljašnje prostore i manje). Druga opcija je "Check Motion each" kojom se definiše vremenski razmak poredjenja slika. Preporučuje se da se vrednost postavi na 0.5 sekundi. Ostale opcije u delu "Actions" neka budu pogašene. Sl.3

13

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Uključivanjem opcije "Define Motion Area" i pritiskom na polje "Motion Area" u istom dijalog prozoru ("Motion Detection"), otvara se novi prozor kao na slici 4. Sada je potrebno fizički namestiti i fiksirati kameru kako bi snimala ţeljeni deo prostora pomoću prikaza sa kamere u novootvorenom prozoru. Nakon toga u istom prozoru treba definisati područje prikaza kamere na koji će se primjenjivati detekcija pokreta. To se čini postavljanjem posebnog pravougaonika u kojem je vidljiv normalan a izvan njega zatamljen prikaz kamere. Normalan prikaz obeleţava područje detekcije pokreta. Pravougaoniku se moţe mijenjati veličina povlačenjem njegovih uglova i stranica strelicom miša. Nakon ovoga potrebno je potvrditi sve nameštene opcije pritiskom miša na polje "OK" u sva tri prozora. Sl.4 Idući korak je pripremanje slike za objavu na korisničkom interfejsu. U glavnom prozoru treba pritisnuti polje "Internet Settings" čime će se otvoriti prozor kao na slici 5. Od ponuĎenih opcija u dijalogu treba odabrati kvalitet slike postavljanjem odreĎenog postotka uz opciju "Image Quality". Iznos postotka je odreĎen procesorskom moći računala posluţitelja. Ostale opcije ovog dijaloga neka budu isključene, a jedino se preporučuje postaviti vrednost "Scale Image" na 100 %. Sl.5

14

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Zatim treba u istom prozoru pritisnuti polje "Publishing Method" u kojem se postavljaju glavne postavke distribucije snimljenih slika pri detekciji promena slike. Opciju "Frame Rate" koja označava frekvenciju osvjeţavanja slika potrebno je postaviti na vrednost 2 (minimum projektnog zadatka) ili na neku veću u yavisnosti od procesorske moći računara. Zatim treba odabrati način distribucije slike u delu "Broadcasting Method". Budući da je tim "Trio 440.1" razvio svoj korisnički interfejs koji povezuje snimljene materijale Active WebCama na disk, treba odabrati opciju "Just Save Frames to Local Folder" i u tom dijalogu podestiti potrebne parametre.

Sl.6 Od ostalih postavki ostalo je samo podesiti zapis vremenskog koda na slikama koje su snimljene prilikom detekcije promene prikaza kamere. To se čini u dijalogu "Caption". Prvo je potrebno omogućiti prikaz vremenskog koda štikliranjem kućice "Caption Enabled", a zatim postaju dostupne sve ostale opcije. Prema ţelji korisnika treba podesiti oblik i veličinu slova zapisa na slici podešavanjem opcije "Font". Poziciju teksta je poţeljno podesiti ručno odabirom "Custom" uz opciju "Position". Time postaje dostupan ručni odabir pozicije vremenskog koda na slikovnom zapisu. Poziciju treba odabrati na slici desno povlačenjem tekstualnog zapisa strelicom miša. Sl.7

15

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

4. IP VIDEO NADZOR

4.1 Prednosti IP video nadzora Neke od prednosti IP video nadzora uključuju:               

Umanjenu cenu sistema sa većom funkcionalnošću s obzirom na dostupnost IP mreţa Mogućnost izbora softvera i hardvera za snimanje videa na bazi otvorenog koda Veliko smanjenje troškova oko kabliranja na većim instalacijama (CAT5e umesto RG-59 koaksijalnog kabla) Mogućnost korišćenja POE „Power over Ethernet“ – napajanja preko računarske mreţe, koristi se isti kabl i za prenos podataka i za napajanje ureĎaja Prenos komandi za PTZ kamere (pan / tilt / zoom) ide preko istog kabla Automatsko upozorenje na kameri preko email-a ili prenosa podataka kao odgovor na detekciju pokreta u kadru Podrška za nove ugraĎene inteligentne detekcije pokreta sa prepoznavanjem oblika, brojanjem objekata, ljudi ili vozila Integracija video nadzora sa ostalim sistemima i funkcijama kao što je kontrola pristupa, alarmni sistemi, upravljanje graĎevinama, upravljenje saobraćajem… CMOS tehnologija u standarnoj i Megapixel rezoluciji Digitalni zoom Snimanje video nadzora na PC server Video kompresija po izboru JPEG ili MPEG4 Pristup i podešavanje preko IP mreţe Proširivanje sistema prostim dodavanjem kamera Programi za povezivanje u centralni monitoring 16

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

4.2 IP kamere i IP video nadzor IP video nadzor je izraz za sigurnosni sistem koji pruza mogucnost nadgledanja i snimanja video i audio zapisa putem racunarske mreze (LAN ili Wan mreze). Prost IP video nadzor zahteva barem jednu ip kameru(ili analognu kameru sa video enkoderom-video serverom),racunarsku mrezu,switch,PC za nadgledanje,i softver za snimanje i skladistenje materijala. IP kamera je u principu analogna kamera kojoj je dodana mreţna komponenta ili enkoder. Enkoder digitalizuje i komprimira analogni video signal koristeći neki od algoritama video kompresije. Najpopularniji algoritam je MPEG-4, a to je tako jer je on dostupan i lako se implementira u čipove. Tako komprimovani digitalni signal grupiše se u standardne pakete i pomoću TCP/IP protokola putuje računarskom mreţom. Sliku s kamere je moguće vidjeti koristeći web pretraţivač na bilo kom računaru koji je povezan na internet. Na ovaj način kamera je postala entitet u računarskoj mreţi i koristi je na način kako to čine računari. Kao takva, kamera postaje samostalni izvor podataka i moţe se direktno spajati na internet što je prva prednost pred analognim kamerama.Kao što je to slučaj sa digitalnim kamerama, rezolucija kamera se povećava tokom vremena. Multi megapikselne IP kamere su danas dostupne sa rezolucijama od 1, 2, 3, 5 i čak 11 megapiksela. Ovakve rezolucije IP kamera su stvorile veliku prednost nad klasičnim analognim kamerama pošto sočiva koja bi mogla da pruţe dovoljnu oštrinu slike koja bi mogla da se poredi sa IP kamerama od 5 Mpix i više još uvek nisu dostupna. Video enkoder digitalizuje video signal sa analognih kamera i šalje digitalne slike direktno putem TCP/IP mreţe poput intraneta, interneta ili LAN-a. U osnovi, video enkoderi pretvaraju analogni video sistem u digitalni omogućavajući korisnicima da vrše monitoring preko računarske mreţe pomoću lokalnog ili udaljenog računara. Korisnicima sa različitih lokacija je omogućeno da, kao i na IP kamerama, simultano pristupaju analognoj kameri, ukoliko imaju autorizaciju. Daljinski pristup IP baziran sistem video nadzora će vam dati mogućnost da osigurate ljude i imovinu, ili da obezbedite opremu i postrojenja sa udaljenih lokacija. Sve što vam treba je umreţeni računar. Uz to, koristeći serijske portove na video enkoderima moguće je daljinski kontrolisati pokretne PTZ (pan, tilt, zum) kamere. GV-IP Camera 1.3M Prikazujući detalje koji se ne mogu videti na standardnim kamerama za nadzor, GV-IP Camera 1.3M poseduje CCD čip sa 1.3 megapiksela koji pruţa izvanredan kvalitet slike. Korišćenjem CCD senzora sa progresivnim skeniranjem, GV-IP Camera 1.3M pruţa jako dobar kvalitet slike objekata u brzom pokretu bez ikakve pikselacije ivica. Sa rezolucijom visoke definicije od 1280 x 960 i sa četiri puta većom rezolucijom nego standardne VGA/ D1 kamere, GV-IP Camera 1.3M dozvoljava korisnicima da prate kritične oblasti sa mnogo više detalja nego ranije. Šta više, sa istovremenim/dualnim video zapisom i podrškom za Power-over-Ethernet (PoE),

17

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

korisnici su u mogućnosti da prate i JPEG slike i MPEG4 video materijal štedeći, pri tome, veliku količinu protoka. Pruţajući korisnicima kompletno i isplativo IP rešenje za nadzor, GV-IP Camera 1.3M se na lak način moţe integrisati sa novim GV-NVR softverom koji obezbeĎuje napredne tehnike nadzora, kao i mnoge druge funkcije za upravljanje video signalom. Prilikom konektovanja GV-IP Camera 1.3M, dostupne su specijalne web funkcije kao što su slika-u-slici (PiP) i slika-i-slika (PnP) koje obezbeĎuju još detaljniji nadzor.

GV-IP Camera 1.3M je dostupna u verziji sa kućištem, koje je dizajnirano da zadovolji potrebe korisnika koji zahtevaju spoljnu instalaciju. TakoĎe, dostupna je dome verzija, koja je dizajnirana za unutrašnju upotrebu. GV-IP Camera 1.3M moţe pronaći svoju primenu na različitim mestima kao što su kazina, ATM, banke, carinske kontrole, ili bilo koja druga oblast koja zahteva strog nadzor.

i

 SONY CCD čip sa 1.3 megapiksela progresivnim skeniranjem  Podrška za JPEG i MPEG4 kodek  Dvosmerni audio  Digitalni U/I: 1 ulaz, 1 izlaz  3GPP/ISMA mobilna aplikacija  Box i dome kamera  Opcije: PoE, SD, D/N, Varifocal

CCD čip sa progresivnim skeniranjem istovremeno snima celu scenu objekta u pokretu. Parna i neparna polja se istovremeno skeniraju. Kao rezultat se dobija veliki kvalitet video signala bez pikselisanih ivica.

ObezbeĎena je rezolucija koja je do 4 puta veća nego rezolucije standardnih VGA/D1 kamera.

18

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

Softver za nadgledanje,snimanje i skladistenje video-audio materijala je vrlo bitna komponenta sistema ip video nadzora.Uslovi za softver se mogu razlikovati zavisno od broja kamera,skalabilnosti,zahtevanih performansi i mogucnosti integracije sa drugim sigurnosnim sistemima Resenja obicno pocinju od jednog PC pa do naprednog klijent/server baziranog softvera koji pruza podrsku za vise istovremenih korisnika i stotine kamera. “Live” praćenje IP kamera je moguće, kao što je već navedeno, pomoću internet explorer-a. Na sledećem linku se moţe videti pogled na park u Beogradu sa jedne višespratnice. http://212.200.25.130/control/userimage.html SEETEC, nemačka kompanija je meĎu pionirima na polju digitalnog video nadzora i snimanja. Nove pete generacije softverski paket za IP CCTV kamere SEETEC 5 nudi moćnu platformu za praćenje, analizu, obradu i snimanje digitalnih video i integraciju sa više spoljnih modula. Glavne prednosti koje čine SEETEC jedna od najpopularnijih softverskih paketa IP video u Evropi su: • Mogućnost neograničenog proširenja – SEETEC otvorena platforma, kompatibilan sa više IP kamera i kodera od različitih proizvoĎača, uključujući Arecont Vizija, JVC, Sanio, Vivotek, Panasonic IKinVision, SONI, Mobotik-a, aktivira, itd. Sistem se lako moţe proširiti na modularni osnov od 1 do hiljade kamera i nudi najbolji povraćaj ulaganja. Upravljanje i funkcionisanje softvera zasniva se na serveru Klijent “arhitekturu koja omogućava lak i efikasan monitoring u bilo kojoj tački na mreţi i obezbedi prilagoĎavanje ukupnog sistema za potrebe svakog pojedinačnog objekta. • Profesionalni softverski paket razvijen i odrţavan u Evropi – nakon više od 12 godina prisustva na trţištu i hiljade uspešnih instalacija, od kojih većina vodećih evropskih kupaca preduzeća, SEETEC je osnovno ime kao jedan od najpouzdanijih i sigurna platforma IP video softvera sa odličnom podrškom u Evropi. • Sofisticirani savremenih softverskih tehnologija – realizacija projekata sa hiljadama IP kamera ili kamera razbacanih širom evropskog kontinenta nije problem za SEETEC. Pored toga, dobijate šansu za sistemsku integraciju sa drugim sistemima bezbednosti i dodatne module za obradu alarme i video analizu funkcije kao što su prepoznavanje registarskih tablica, otkrivanje i praćenje, integraciju sa POS / ATM terminala i drugi. • Rešenja prilagoĎena potrebama – SEETEC je mnogo više od softvera za snimanje, to je platforma za sveobuhvatno integrisana rešenja, spreman interfejs na druge poslovne procese, što prevazilazi standardne karakteristike klasičnog softvera za snimanje.

19

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

5. POVEZIVANJE VIDEO NADZORA CCTV kamera na svom izlazu daje analogni signal (PAL/NTSC) i ona se na sistem povezuje preko “ţenskog” BNC konektora (sl.1). Kod IP kamere ova konekcija ne postoji jer se ona povezuje direktno na mreţu preko “ţenske” RJ-45 konekcije (sl.2) Signal iz CCTV kamere do DVR-a vodi se koaksialnim kablom od 75Ω (sl.3) na čijim krajevima su “muške” BNC konekcije(sl.4). Napajanje obe kamere se moţe vršiti ispravljacem koji daje napone koji su potrebni za optimalan rad. IP kamera ovaj napon moţe da dobije i preko UTP kabla(sl.5) koji se koristi i za transfer podatataka. Ova vrsta kablova ima više kategorija. Kategorije se razlikuju po standardu kvaliteta. Najčešće se koristi Cat5e koji provodi signal učestanosti i do 100kHz, a danas već postoje i kablovi kategorije 7a. Na krajevima ovih kablova se nalazi “muška” osmopinska RJ-45 konekcija(sl.6).

6. Zaključak Video nadzor je jedan od najboljih i najsavremenijih načina da se spreči kriminal. Pored video zapisa i gledanja sa udaljene tačke, sluţi i preventivno, za odvraćanje od provalnika. Video nadzor se sastoji iz: potrebnog broja spoljašnjih i/ili unutrašnjih kamera, odgovarajućih objektiva (rucno ili automatsko podešavanje blende), centralnih ureĎaja (DVR). CCD senzori se izraĎuju za različite aplikacije kao: kamkorderi, digitalni foto aparati, industrijske kamere, filmske kamere, kamere za medicinu, istraţivanje svemira, video nadzor (video security) itd. Svi ovi tipovi senzora su specijalizovani za odreĎenu namenu pa su tehničke mogućnosti i funkcionalnost u strogoj korelaciji sa cenom. CCD senzori za video nadzor proizvode se najčešće u formatu od 1/3" i 1/4" ali postoje kamere koje koriste i 1/2" , 3/4", 1" pa i veće senzore. Kamere za video nadzor se proizvode u dve rezolucije: srednja (512 X 580 = oko 290.000 tačaka) i visoka (750 X 580 = oko 430.000 tačaka). Trenutno na trţištu najviše rezolucije kamera u boji na bazi CCD-a visoke rezolucije ( 430.000 tačaka ) su SONY 540 TVL , PANASONIC 535 TVL , OXIC 530 TVL , SANY 520 TVL itd (prema stanju trţišta sa početka 2005. godine). S druge strane kolor kamere moraju da koriste infra crvene filtre jer im infra crveno (I.C.) svetlo ometa rad CCD-a, te da u najvećoj mogućoj meri oponašaju ljudsko oko. DAY & NIGHT kamere pod dnevnim svetlom rade kao kolor, a pod I.C. osvjetljenjem kao crno-bele kamere. 20

Maturski rad iz video uređaja: Video nadzor Nemanja Kljaic

CMOS senzori za video nadzor su slabije zastupljen u kamerama koje se koriste za video nadzor i to najčešće u jeftinijim kućnim varijantama. Razlog je što senzori koji se koriste za video nadzor imaju sliku lošijeg kvaliteta, minimalna osetljivost im je slabija ali im je cena veoma niska. Sistem video nadzora moţe da se realizuje, uopšteno, na tri načina:   

Prvi je realizacija sistema putem analognih kamera uz korišćenje koaksijalnih kablova za prenos video signala od kamera do ureĎaja za snimanje u kontrolnom centru. Drugi sistem je postavljanje IP kamera uz proširenje postojećih računarskih mreţa za prenos video signala. Treći način hibridni, kombinacija predhodno navedena dva načina.

CCTV (Closed Circuit TeleVision) je termin koji se odnosi na korišćenje analognih video nadzor kamera u svrhu dostavljanja video signala do specifičnog monitora. Obzirom da CCTV predstavlja sistem zatvorenog kola, samo ograničen broj ljudi i samo sa jedne lokacije moţe pristupiti video zapisu. IP video nadzor je izraz za sigurnosni sistem koji pruza mogucnost nadgledanja i snimanja video i audio zapisa putem racunarske mreze (LAN ili Wan mreze). Instalacija i odrţavanje IP video nadzora je jeftinije od klasičnog analognog sistema jer u većini slučajeva na lokaciji već postoji mreţna infrastruktura. WLAN i PoE tehnologija dodatno smanjuju pomenute troškove: PoE omogućava napajanje kamere preko mreţnog kabla, a WLAN kabliranje čini nepotrebnim pa tako pojednostavljuje instalaciju. Neke od prednosti IP video nadzora uključuju: • Umanjenu cenu sistema sa većom funkcionalnošću s obzirom na dostupnost IP mreţa • Mogućnost izbora softvera i hardvera za snimanje videa na bazi otvorenog koda • Veliko smanjenje troškova oko kabliranja na većim instalacijama (CAT5e umesto RG-59 koaksijalnog kabla) • Mogućnost korišćenja POE „Power over Ethernet“ – napajanja preko računarske mreţe, koristi se isti kabl i za prenos podataka i za napajanje ureĎaja • Prenos komandi za PTZ kamere (pan / tilt / zoom) ide preko istog kabla • Automatsko upozorenje na kameri preko email-a ili prenosa podataka kao odgovor na detekciju pokreta u kadru • Podrška za nove ugraĎene inteligentne detekcije pokreta sa prepoznavanjem oblika, brojanjem objekata, ljudi ili vozila • Integracija video nadzora sa ostalim sistemima i funkcijama kao što je kontrola pristupa, alarmni sistemi, upravljanje graĎevinama, upravljenje saobraćajem Video enkoder digitalizuje video signal sa analognih kamera i šalje digitalne slike direktno putem TCP/IP mreţe poput intraneta, interneta ili LAN-a.

21

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF