Uputstvo za aparat za pravljenje hleba (mini pekaru) i recepti za hleb
March 25, 2017 | Author: serbianorthodoxy | Category: N/A
Short Description
Download Uputstvo za aparat za pravljenje hleba (mini pekaru) i recepti za hleb...
Description
Aparat za pravljenje hleba
Važne sigurnosne napomene Prilikom upotrebe bilo kojeg električnog uređaja, morate uzeti u obzir sledeće sigurnosne napomene. Kao prvo postoji opasnost od povreda, i kao drugo opasnost da dođe do oštećenja uređaja. Na te se opasnosti ukazuje u daljem tekstu na sledeći način: UPOZORENJE: Opasnost od povreda VAŽNO: Oštećenje uređaja Osim tih pripazite i na sledeće sigurnosne napomene:
MESTO ZA POSTAVLJANJE UREĐAJA -
Nikad ne stavljajte uređaj na ivicu radne ploče, nego uvek nešto dalje od ivice. Uređaj mora prilikom upotrebe stajati na čvrstoj, ravnoj površini. Ne upotrebljavajte uređaj na otvorenom.
Strujni kabl -
Strujni kabl mora biti dovoljno dug da doseže od utičnice do uređaja, da nije zategnut. Nikad ne ostavljajte strujni kabl da visi preko ivice radne ploče, gde ga lako može dohvatiti dete. Ne ostavljajte kabl da se proteže slobodnim prostorom, npr.između niske utičnice i stola. Pazite da kabl ne prelazi preko šporeta ili tostera ili drugih vrućih površina, koje mogu oštetiti kabl.
Vaša sigurnost Deca
UPOZORENJE: Ne dirajte vruće površine. Upotrebljavajte prilikom vađenja vrućeg kalupa za pečenje, krpe ili rukavice za posuđe. Otvor za provetravanje ne smete ni u kom slučaju prekriti. UPOZORENJE: Ne dirajte nepokretne delove dok uređaj radi. Kako biste se zaštitili od strujnog udara ne smete kabl ili utikač staviti u vodu ili neku drugu tečnost. Molimo vas da posebno pripazite kad se uređaj s vrućim sadržajem pomera i premešta na drugo mesto. Ne upotrebljavajte aparat za pravljenje hleba za skladištenje i ne stavljajte u njega predmete, jer zbog toga može nastati požar ili električni udar. Nikad ne upotrebljavajte uređaj s mokrim ili vlažnim rukama.
Ne smete dopustiti detetu da se koristi tim uređajem. Deca se mogu lako povrediti u kuhinji, posebno ako nisu pod nadzorom, i kad se koriste uređaji ili kada se kuva. Naučite decu, da budu svesna opasnosti, upozorite ih pred opasnostima, da stavljaju ruke na različite površine, koje ne mogu dobro videti ili gde nemaju šta da traže.
Ostale sigurnosne napomene -
Ne upotrebljavajte uređaj ako je strujni kabl oštećen. Kabl sme zameniti samo ovlašćeni serviser, jer je ovde potreban poseban alat. Upotreba dodatnih delova koje nije preporučio proizvođač može prouzrokovati oštećenja aparata za pravljenje hleba. Nikad uređaj ne stavljajte na ili u blizinu plinskih ili električnih šporeta, ili ostalih izvora toplote. Ne stavljajte ni kalup za pečenje niti ostale predmete na uređaj, kako biste sprečili oštećenja. Ne čistiti s oštrim sunđerom za čišćenje lonca. Kalup za pečenje, lopaticu za mešanje, posudu za merenje ili kašiku za merenje nemojte prati u mašini za pranje sudova. Uređaj i kabl ne izlažite izvorima toplote, direktnoj sunčevoj svetlosti, vlazi, oštrim ivicama i sličnom. Kalup za pečenje mora biti u uređaju pre uključivanja aparata za pravljenje hleba. Utikač uvek izvucite iz utičnice, kada uređaj nije u pogonu, kad se stavljaju dodatni delovi, kad se uređaj čisti ili kad god se pojave smetnje. Urvek vucite za utikač, a ne za kab.
UVOD: Kad se kućom proteže miris domaćeg pečenog hleba, osetićete prekrasan miomiris. Sveži hleb iz rerne s maslacem koji se topi nezaboravan je doživljaj ukusa. Ovaj će vam aparat za pravljenje hleba svako jutro pomoći da i sami to doživite. Pekar-pekarka trebaju izuzetno malo raditi, jer se radi o visoko razvijenom aparatu, uređaju kojeg vodi kompjuter, koji preuzima sav posao. Jedan-dva-tri i gotovo, tako je jednostavno: 1. Stavite sastojke. 2. Izaberite odgovarajući program i pritisnite taster za početak rada 3. Pričekajte svoj hleb. No ne pecite u svom uređaju samo hleb. Uz sve moguće specijalitete do hleba od celog zrnevlja, možete napraviti i različite vrste testa za peciva, pizzu i kolače kao i marmeladu. Sve funkcioniše jednostavno i ima ukus kao da ste sami sve radili – jer jeste sami napravili.
PRE PRVE UPOTREBE
Pre prve upotrebe iskoristite nekoliko minuta vašeg vremena, kako biste pročitali ova uputstva o upotrebi i pronašli mesto na kojem ćete ih čuvati, tako da ih lako dohvatite budu li vam trebala. Molimo vas da posebno obratite pažnju na sledeće sigurnosne napomene: 1. Aparat pravljenje hleba pažljivo otpakujte i odklonite celokupnu ambalažu. 2. Obrišite prašinu, koja se verovatno skupila prilikom pakovanja. 3. Kalup, lopaticu za mešanje i aparat za pravljenje hleba spolja obrišite čistom, vlažnom krpom. Kalup je premazan slojem protiv prianjanja. Kod čišćenja aparata za pravljenje hleba ili dodatnih delova ni u kom slučaju nemojte koristiti mrežice za čišćenje posuda ili jaka sredstva za čišćenje. 4. Za prvu upotrebu namastite kalup uljem, maslacem ilii margarinom, i pecite s praznim kalupom približno 10 minuta (izaberite „Ekstra program za pečenje“) 5. Još jednom očistite. 6. Lopaticu za mešanje stavite na pogonsko vratilo. Prilikom pečenja hleba neki se delovi uređaja moraju lagano namastiti. To pri prvoj upotrebi može prouzrokovati malo pare, što je normalno. ELEKTRIČNI USLOVI Proverite da li vaš priključak za struju proizvodi naizmeničnu struju te odgovara naponu (V) koji je naveden na uređaju. Ukoliko utičnice nisu kompatibilne s utikačem koji se nalazi na uređaju, morate utikač zameniti s odgovarajućim. PAŽNJA: Ako ste skinuli utikač sa strujnog kabla, morate obezbediti utikač, jer je utikač s pokretljivim kablom opasan, ako dođe u dodir s utičnicom, koja je pod električnom strujom. UPOZORENJE: Ovaj uređaj morate uzemljiti Ako se mora zameniti osigurač u 13 A utikaču, morate ugraditi osigurač tipa 13A-BS1362. DODATNE INFORMACIJE O RECEPTIMA Recepti u ovoj knjićici su isprobani i modifikovani više puta, kako bi rezultat bio optimalan. Recepte su posebno za ovaj uređaj osmislili domaćice i domaćini, tako da kod drugih sličnih uređaja verovatno neće biti prihvatljivih rezultata. - Sastojke stavljajte uvek po redosledu koji je naveden u receptu. - Tačno pridržavanje propisanih količina sastojaka je od odlučujuće važnosti. Ne upotrebljavajte veće količine. DELOVI: 1. Prozorčić 2. Ručka poklopca 3. Tastatura 4. Kućište 5. Ručka 6. Kalup 7. Lopatica za mešanje 8. Pogonsko vratilo
9. Poklopac 10. Otvori za provetravanje Tastatura – taster, displem i funkcije Digitalni prikaz Prikazuje odabrani stepen zapečenosti kore hleba Prikazuje odabranu težinu Prikazuje broj programa Prikazuje preostalo vreme do kraja pečenja (3:20 znači npr.još 3 sata i 20 minuta; 0:20 znači još 20 minuta) Prikazuje upozorenje temperature – vidi „Traženje smetnji odnosno greški“ Taster za izbor vremena Pritisnite, kako biste programirali program za pečenje hleba (svi programi osim brzog pečenja) Početak (Start) Pritisnite i držite taster približno 1 sekundu, kako biste uključili aparat, začuće se signalni ton i simobl će zasvetleti, a program započinje. Prekid (Stop) Pritisnite i držite taster približno 2 sekunde, kako biste prekinuli program ili isključili uređaj, začuje se signalni ton. Taster za pečenje Kako biste izabrali stepen zapečenosti korice – svetla, srednja ili tamna (samo određeni programi) Taster programatora Kako biste izabrali željeni program za pečenje hleba od 1 – 10 na listi.
Taster za veličinu hleba Kod uključivanja aparata za pravljenje hleba uređaj je predprogramiran za hrskavu koru hleba. Za normalno zapečen hleb (454 g i 680 g.) pritisnite taster jednom. OPIS PROGRAMA 1. Normalan i beli hleb (3:00 i 2:53) Za beli hleb i normalan hleb. I za hleb sa začinima i grožđicama. 2. Francuski (3:50 i 3:40) Za pečenje laganih vrsta hleba kao što je francuski hleb s hrskavom koricom i prozračnijim testom. 3. Hleb od celog zrnevlja (3:40 i 3:32)
Za pečenje hleba s najvećim procentom celog zrnevlja. Ovaj program ima duže vreme zagrevanja, kako bi zrnevlje upilo vodu i naraslo. Ne preporučujemo da u ovom programu koristite funkciju programa unapred, jer to može dovesti do manjkavih rezultata. 4. Brzo (1:40) Za beli hleb, koji treba brzo da bude gotov. Hleb koji je pečen u ovom programu je manji i čvršći. 5. Sltako (2:55 i 2:50) Za pečenje slatkih vrsta hleba. Rezultat je hrskavija korica, nego kod normalne postavke. Hrskavija korica nastaje „prženjem“ šećera. 6. Jako brzo – 1 Mešanje, narastanje i pečenje hleba od 680 g u kratkom vremenu. 7. Jako brzo – 2 Mešanje, narastanje i pečenje hleba od 908 g u kratkom vremenu. 8. Testo (1:30) Ovaj program služi za mešenje testa, bez pečenja. Čim se završi program, izvadite testo i oblikujete ga kao pecivo, pizzu itd. Svako testo se može napraviti u ovom programu. Svi sastojci ne smeju prelaziti težinu od 1 kg. 9. Marmelada (1:20) Upotrebite ovaj program, kako biste od svežeg voća ili pomorandži napravili marmeladu. Ne upotrebljavajte veće količine od navedenih. Sadržaj ne sme prelaziti preko ivice kalupa i slivati se na grejače. Ako se sadržaj prelije, odmah isključite uređaj. Pažljivo izvadite kalup, pustite ga da se malo ohladi i temeljno ga očistite. 10. Kolači (2:50) U ovom programu pripremaju se sastojci za izradu kolača i svaki put peku po unapred programiranom vremenu. Sastojke iz dveju grupa pomešajte zasebno u drugoj posudi, pre nego što ih stavite u aparat za pravljenje hleba (vidi recepte za kolače). 11. Sendvič (3:00 i 2:56) Za pečenje hleba sa prozračnim testom, ali sa mekšom i debljom koricom. 12. Ekstra pečenje (1:00) Ovaj program se može koristiti samo za pečenje i produženje vremena pečenja pre odabrane postavke. To posebno pomaže kod želiranja marmelade. Prilikom aktiviranja ovog programa vreme je predprogramirano na 1 sat (1:00) i vreme se prikazuje u intervalu od po 10 minuta unazad. Ovu funkciju morate ručno isključiti pritiskom na taster STOP, kada se završi proces posebnog pečenja. Preporučljivo je nakon 10 minuta i odmah zatim u razmaku od 10 minuta proveriti, kako izgleda hleb ili marmelada. Pritiskom na taster (strelica gore) proces pečenja se produžuje za po 10 minuta. Kad se program za ekstra pečenje bira direktno nakon drugog programa: Kad se pojavi oznaka H:HH, otvorite poklopac, izvadite kalup i ostavite 10 minuta da se ohladi. Kad se ohladi, ponovo stavite kalup zajedno sa sadržajem, odaberite program i pritisnite start. KAKO SE SLUŽITI AUTOAPARATOM ZA PRAVLJENJE HLEBA 1. Kako izvaditi kalup Otovorite poklopac i izvadite kalup, tako da podignete ručku i okrenete u suprotnom smeru od kazalji na satu, te podignite. Stavite ga na radnu površinu. Važno je da kalup napunite sastojcima
2. 3.
4.
5.
6. 7.
8. 9.
10.
11.
12. 13.
izvan uređaja, tako da se, ukoliko bi se šta prosulo, ne nađe na elementima za grejanje i tako prouzrokovati požar. KAKO PRIČVRSTITI LOPATICU ZA MEŠANJE Pričvrstite lopaticu za mešanje tako da je stavite na pogonsko vratilo. MERENJE SASTOJAKA Izmerite sve potrebne sastojke i stavite ih u navedenom redosledu u kalup za pečenje (Pogledaj deo pod naslovom „Merenje sastojaka“) Kad se u kalup za pečenje doda kvasac, pripazite na to da kvasac ne dođe u dodir sa vodom ili drugim tečnostima, jer u tom slučaju testo odmah počinje da narasta. Upotrebljavajte mlaku vodu od 21-28°C. KAKO PONOVO UMETNUTI KALUP ZA PEČENJE Ponovo stavite kalup za pečenje u aparat, te ga okrenite u smeru kazaljki na satu dok ne legne u žljeb. Zatvorite poklopac. KAKO UKLJUČITI UREĐAJ Utikač priključite na utičnicu. Aparat za pravljenje hleba je tako programiran da se automatski podešava na pečenje normalnog hleba u normalnom vremenu. Svaki put kad pritisnete taster čujete signalni zvuk za potvrdu. IZBOR PROGRAMA Sa liste izaberite željeni program pritiskom na taster MENU. IZBOR TEŽINE Pritisnite taster za veličinu hleba, kako biste izabrali između opcija: hrskav i velik-mali. Prilikom uključivanja aparata za pravljenje hleba postavka je programirana na hrskav. PRŽENJE Odaberite željeni stepen prženja, tako da pritisnite taster za prženje. PODEŠAVANJE VREMENA Ako hleb želite ispeći tek kasnije, možete to programirati s prethodnim podešavanjem vremena, kao što će u sledećem delu biti opisano. START Pritisnite taster Start-Stop kako biste pokrenuli uređaj. Prikaz vremena se odbrojava unazad u minutima prema preostalom vremenu. RADI AUTOMATSKI Aparat za pravljenje hleba automatski obavlja pojedine programirane radn eslojeve, kao što je to prikazano u delu „Vreme pečenja“. Ako je izabran program sa drugim procesom mešanja, javlja se signalni zvuk, kako bi signalizirao da se voće ili orasi mogu dodati u smesu. Tokom pečenja može doći do isparavanja pare, što je normalno. GOTOVO Kad je program završen a hleb pečen, prikaz pokazuje 0:0 i začuje se signalni zvuk. ODRŽAVANJE TOPLIM Pomoću funkcije održavanja toplim koja se može aktivirati kod većine postavki, može se održavati cirkulacija vrućeg vazduha narednih 60 minuta (vidi deo „Program za štednju“). Najbolje ćete rezultate ostvariti ako izvadicte kalup za pečenje i hleb unutar tog vremena ili
nakon završetka prvobitnog programa. 10 signalnih tonova se oglasi ka je vreme za održavanje toplote isteklo. 14. KAKO IZVADITI KALUP Z A PEČENJE Pritisnite taster Stop. Otvorite poklopac uređaja. UPOZORENJE: Prilikom vađenja kalupa za pečenje koristite rukavice za posuđe (Oprez, jer je jako vruće). 15. KAKO IZVADITI HLEB Ostavite hleb na 15 minuta u kalupu kako bi se ohladio, zatim okrenite kalup i istucite hleb iz kalupa na rešetku, kako biste ga ohladili. Kalup za pečenje odmah napunite toplom vodom, kako biste sprečili, da lopatica za mešanje ne ostane zalepljena za pogonsko vratilo. - Tu i tamo lopatica za mešanje ostane zalepljena za hleb. Pričekajte da se hleb ohladi, zatim je izvadite pomoću drvenog ili plastičnog predmeta, kako biste sprečili da se ošteti sloj protiv prianjanja. 16. NAKON UPOTREBE UREĐAJA UVEK IZVUCITE UTIKAČ - Ne otvarajte poklopac dok aparat za pravljenje hleba radi, jer bi to moglo uticati na kvalitet hleba, pogotovo kod dizanja testa. Otvarajte poklopac, samo ako je tako navedeno u receptu, kako biste dodali sastojke...vidi recepte.. SOBNA TEMPERATURA Aparat za pečenje radi besprekorno na različitim temperaturama. Razlika između jako toplog i jako hladnog prostora može se ipak videti u razlici veličine hleba. Preporučujemo sobnu temperaturu između 15°C i 34°C. Sat za određivanje vremena Upotrebite sat za određivanje vremena, ako hleb želite ispeći kasnije ili sledeće jutro. Vreme se može odrediti unapred do maksimalno 13 sati. Proverite u delu pod naslovom „Vreme pečenja“, ako je ta funkcija raspoloživa. Ovu funkciju međutim nemojte upotrebljavati kod recepata, kod kojih se koriste dodaci koji se lako kvare, kao npr.jaja, sveže mleko, kisela pavlaka ili sir. 1. Razmislite kad hleb mora biti gotov i izračunajte vremensku razliku između sada i željenog trenutka. Ako hleb mora biti gotovo sutra u 8:00 sati, a sada je 19:30, u tom slučaju razlika iznosi 12 sati i 30 minuta. 2. Unesite vreme, tako da pritisnete taster „Vreme (strelica nagore)“ i „Vreme (strelica nadola)“. Pritiskom na taster produžuje se ili skraćuje vreme za po 10 minuta. Nakon pritiska na taster Start zasvetli znak. - Ako ste odabrali krivo vreme, 2 sekunde držite taster Stop, zatim ponovite 1. I 2.korak. 3. Biranje vremena unapred može se podesiti na najviše 13 sati, uključujući i vreme pečenja. To znači da nakon 13 sati hleb mora biti gotov, kako bi se mogao izvaditi iz uređaja, vidi 14.tačku „Kako izvaditi kalup za pečenje“. Signalni zvuk Signalni zvuk se javi kada: - Se pritisne taser;
-
Tokom drugog procesa mešanja kod nekih programa, kako bi ukazao na to, da se mogu dodati žitarice, voće, orasi ili drugi sastojci. Je završen program; Je završeno održavanje toplim.
PREKID STRUJE Nakon kratkog prekida struje: - Ako program još nije dostigao stepen podizanja testa 1.pritisnite taster Start, i program će nastaviti automatskom funkcijom ponavljanja; - Ukoliko je program prošao tu tačku proces se mora ponoviti od početka. Morate izvaditi sve sastojke i ponoviti sve s novim sastojcima. Sečenje i čuvanje hleba Najbolje rezultate ćete ostvariti kada hleb pre sečenja stavite na kuhinjsku rešetku i ostavite ga 15-20 minuta da se ohladi. Upotrebite električni nož ili oštar nož sa testericom kako biste isekli iste kriške hleba. Ostatak hleba može se čuvati i do 3 dana u čvrsto zatvorenoj plastičnoj kesici. Kod toplog i vlažnog vremena čuvajte ga preko noći u frižideru. Za duže čuvanje (do jednog meseca) možete hleb čuvati u čvrsto zatvorenoj posudi u zamrzivaču. Tako dugo dok se hleb čuva u frižideru, izvadite ga na vreme napolje, kako bi prilikom posluživanja imao sobnu temperaturu. Budući da se pri kod kuće napravljenom hlebu ne koriste konzervanski, po pravilu se pre osuši i pre je star od fabričkog hleba. Preostali hleb, koji je već postao blago tvrd, može se iseći na kriške od 1,3 ili 2,5 cm i iskoristiti za druge recepte, npr.za pripreme pudinga od helba ili filova. Nega i čišćenje 1. Oprez: Kako biste sprečili električni udar, izvucite utikač uređaja pre čišćenja 2. Pričekajte da se aparat za izradu hleba ohladi. - VAŽNO: Kućište ili poklopac nemojte stavljati u vodu ili neku drugu tečnost, jer to može prouzrokovati oštećenje uređaja ili električni udar. 3. Spolja: Obrišite poklopac i kućište s spoljne strane s vlažnom krpom ili blago navlaženim sunđerom. 4. Iznutra: Koristite vlažnu krpu ili vlažni sunđer, kako biste iznutra očistili aparat za pravljenje hleba. 5. Kalup za pečenje. Kalup za pečenje očistite toplom vodom, sapun ili sredstvo za pranje sudova nisu neophodni. Pripazite na to, da ne ogrebete sloj protiv pianjanja. Temeljno osušite, pre nego ga ponovo stavite u komoru za pečenje. - Kalup, posudu za merenje, kašiku za merenje ili lopaticu za mešanje ne perite u mašini za pranje sudova. - Nemojte natopiti kalup za pečenje na duže vreme, jer to može uticati na sposobnost funkcionisanja pogonskog vratila.
-
-
Ukoliko se lopatica za mešanje skorela ili ju je teško izvaditi iz kalupa za pečenje, prelite je vrućom vodom i ostavite da se natopi 30. Minuta. Tako ćete lakše moći izvaditi lopaticu za mešanje. Pripazite na to a se uređaj u potpunosti ohladi, pre nego ga odložite.
Ni u kom slučaju nemojte kod čišćenja koristiti sledeće: - Razređivače - Benzin - Mrežice za čišćenje od čelika - Praškove za poliranje - Hemijske krpe za prašinu Posebna nega sloja protiv prianjanja Pripazite na to da se sloj ne oštećuje. Ne upotrebljavajte metalne predmete poput lopatice, noževa ili viljuški. Sloj može nakon dužeg vremena promeniti boju, što pre svega uzrokuju vlaga i para, i nema uticaja na radnu sposobnost uređaja ili kvalitet hleba. Rupica u sredini lopatice za mešanje se mora očistiti, zatim stavite kapljicu jestivog ulja na to i ponovo je stavite na vratilo u kalupu za pečenje. To sprečava da se lopatica za mešanje čvrsto zalepi. - Sve otvore i otvore za provetravanje redovno čistite od prašine. Čuvanje uređaja Pripazite na to da svi delovi budu suvi, pre nego što odložiite uređaj, čemu pripada i brisanje ostataka vlage s prozorčića. Zatvorite poklopac i ne koristite ga za to da nešto na njega odložite. Poznavanje sastojaka Razumevanja pečenja Često se kaže da je kuvanje umetnost, koja zavisi od kreativnosti šefa kuhinje, dok je pečenje hleba više umeće. To znači da proces mešanja brašna, vode i kvasca, prouzrokuje reakciju iz koje nastaje hleb. Pre svega morate misliti na to, da sastojci koje međusobno mešate dovode do specifičnog rezultata. Pažljivo pročitajte dole navedene informacije kako biste bolje naučili razumeti, kakvo značenje ima svaki sastojak pri pravljenju hleba. Važna informacija o vrstama brašna Iako brašna na prvi pogled izgledaju slično, mogu biti različita na temelju toga, kako se posejane žitarice, kako su bile mlevene, skladištene i tako dalje. Možda trebate isprobati proizvode različitih proizvođača kako biste pronašli brašno za savršen hleb. Takođe je jako važno skladištenje jer se sva brašna moraju čuvati hermetički zatvorena. Brašno tipa 405 – normalno brašno Kod brašna za sve svrhe radi se o mešavini brašna od tvrdih i mekih žitarica koje je posebno prikladno za pripremu kolača. Taj se tip brašna treba koristiti za recepte iz dela Kolači-Hleb brzo pečenje.
Brašno tipa 550-Brašno za hleb Brašn za hleb ima veliki udeo belančevina za lepljenje i dodaju mu se sredstva koja se brinu za to da se testo da bolje mesiti. Za brašno za hleb je značajno da ima veći udeo bleančevina za lepljenje od normalnog brašna, koji međutim zavisno od toga kako je mleveno, može biti i različito visok. Brašno tipa 500 ili brašno za hleb preporučuju se za upotrebu kod ovog aparata za pravljenje hleba. Pšenično brašno od celog zrnevlja-Brašno od celog zrnevlja Pšenično brašno od celog zrnevlja – brašno od melje celog zrnevlja nastala su od celog hleba ili pšeničnog zrna, koje sadrži i mekinje i klicu, zbog čega je teže i hranljivije u namirnicama, nego ono od belog brašna. Hleb koji se proizvodi od takvog brašna je po pravilu manji i teži od belog hleba. Da bi se to zaobišlo, može se pšenično brašno od celog zrnevlja izmešati sa brašnom tipa 550, kako bi se proizveo hleb jako lagane strukture. Brašno koje se samo diže Brašno koje se samo diže sadrži nepotrebna sredstva za dizanje testa, koja utiču na pripremu hleba i kolača. Ne preporučujemo ga za upotrebu. Mekinje Kod mekinja (ne rafiniranih) i klica radi se o spoljašnjim delovima pšeničnog i ražanog zrnevlja, koja se kod normalnog brašna prosejava. Mekinje i pšenične klice se često dodaju u hleb u manjim količinama kako bi se povećao udeo hranljivih materija i ukusa. Koriste se i za poboljšanje kvaliteta hleba. Zobeno brašno Zobeno brašno dolazi iz istog izvora kao i zboene pahuljice i zobena kaša. Zobeno brašno, zobene pahuljice i zobena kaša uglavnom se upotrebljavaju za poboljšaje ukusa i kvaliteta. Ostali sastojci Kvasac (Aktivan suvi kvasac) Kvasac proizvodi procesom vrenja plin (ugljen dioksid) koji je nužan za to da se digne hleb. Kvascu su potrebni kao hranljive materije šećer i ugljovodonik iz brašna, kako bi proizveo taj plin. Kao osnovni proizvodi nude se tri različite vrste kvasca: sveži kvasac, tradicionalni aktivan suvi kvasac i suvi kvasac s ubrzanim delovanjem. Preporučuje se upotrebljavati suvi kvasac s ubrzanim delovanjem. Ne preporučuje se sveži ili istisnut kuhinjski kvasac, jer dovode do nepotpunih rezultata. Prilikom čuvanja kvasca pridržavajte se pravila proizvođača. Pripazite na to da je kvasac svež, tako da kontrolišete datum upotrebe. Jako je važno da otvoreno pakovanje kvasca hermetički zatvorite do sledećeg korišćenja i što pre stavite u frižider. Ako se hleb ili testo ne dižu, to se često može svesti na korišćenje starog ili lošeg kvasca. Možete primeniti sledeći test, kako biste utrvdili da li je kvasac star i nekativan: 1. Stavite pola posude za merenje mlake vode u malu posudu ili šoljicu 2. Promešajte 1 čajnu kašikicu u vodu, zatim stavite 2 čajne kašikice kvasca u to. 3. Stavite posudu ili čašu u topli ugao, i ostavite je na 10 minuta. 4. Mešavina bi trebala napraviti mehuriće i širiti jak miris kvasca. Ako se to ne dešava, prospite mešavinu i ponovite postupak s drugim paketićem suvog kvasca.
Šećer Šećer je važan za prženje i ukus hleba. On je hranljiv sastojak kvasca jer u velikoj meri učestvuje u procesu pečenja. Veštački zaslađivači se ne mogu korisiti kao zamena za šećer, budući da kvasac na takve zaslađivače ne reaguje pravilno. So So je bitna za ukus hleba i kolača kao i za prženje korice, koja se razvija tokom pečenja. So ograničava i rast ćelija kvasca, tako da ne bi trebali povećavati količinu soli koja je navedena u receptima. Iz dijetetskih razloga se može smanjiti upotreba soli, no vaše će pečenje zbog toga biti možda lošije. Tečnosti-Mleko Tečnosti kao mleko ili mešavina od mleka u prahu i vode mogu se koristiti kod proizvodnje hleba. Mleko poboljšava ukus, profinjava strukturu i kvalitet te stvara mekšu koricu, dok upotrebom samo vode nastaje hrskavija korica. Jaja Jaja povećavaju obim i finoću strukture te kvalitet testa za hleb i kolače. Suncokretovo ulje Ulje od suncokreta daje zobenom hlebu mekoću. Kao zamena može se koristiti maslac ili margarin. Maslac ili margarin koji se koriste direktno iz frižidera moraju prvo da omekšaju kako bi se tokom pripreme mogli bolje preraditi. Prašak za peciva Prašak za peciva i sredstvo za dizanje testa, koje se koristi kod pečenja kolača. Taj tip sredstava za dizanje ne treba stavljati pre pečenja kako bis e testo diglo, jer se hemijska reakcija pojavljuje čim se dodaju tečnosti. Natron Natron je sredstvo za nadolaženje testa, koje se ne sme zameniti sa praškom za peciva, ili još manje korisititi kao zamena praška za pecivo. Natronu nije potrebno vreme za nadolaženje (kao što je to slučaj sa kvascem ili praškom za pecivo) već se hemijska reakcija odvija tokom pečenja. Merenje sastojaka Ključ i najvažniji korak kod korišćenja vašeg aparata za pravljenje hleba je tačno određivanje sastojaka. Izuzetno je važno dobro izmeriti svaki tečni ili suvi sastojak, jer bi u suprotnom rezultiralo nedostatnim ili neprihvatljivijim ishodom pečenja. Sastojci se moraju dodavati u kalup za pečenje po onom redosledu koji je naveden u pojedinom receptu. Tečni i suvi sastojci mere se različito i to kao što je navedeno. Merenje tečnih sastojaka
Upotrebljavajte posudu za merenje koju ste dobili s uređajem. Prilikom merenja količina, posuda za merenje mora se staviti na ravnu, glatku površinu i očitavati u visini očiju (ne iz nekog ugla). Nivo tečnosti mora biti na liniji koja se nalazi na oznaci za određenu količinu. „Približno“ odmeravati nije dovoljno, time se može poremetiti odlučujuća ravnoteža recepta. Merenje suvih sastojaka Suvi dodaci (posebno brašna) moraju se meriti s posudom za merenje koji ste dobili u pošiljci. Posuda za merenje bazira se na američkom standardu merenja pomoću posude od 8 fluida (0,227 l) – britanska posuda za merenje odgovara 10 fluida (0,284 l). Prilikom merenja suvih sastojaka, sastojci se moraju pažljivo stavljati pomoću kašike u posudu za merenje, i čim je puna, morate sastojke samo lagano zagladiti nožem. Ako sastojke uzimate pomoću posude za merenje, ili akos e blago udari o posudu, sastojci se zgusnu, s rezultatom da imate u posudi više nego što biste trebali. Ta dodatna količina mogla bi poremetiti ravnotežu recepta. Ne prosejavajte brašno ukoliko nije tako navedeno. Za merenje malih količina suvih ili tečnih sastojaka (to znači kvasca, šećera, soli, mlečnog praha, meda) mora se koristiti kašika za merenja koju ste dobili u paketu. Za merenje kašika mora biti zaglađena, ne do vrha prepuna, jer te male razlike mogu osetno poremetiti odlučujuću ravnotežu recepta. Vaš aparat za pravljenje hleba bez problema proizvodi peciva. Ovaj uređaj samo zahteva da se pažljivo držite uputstva u receptu. Kod kuvanja je komadić ovoga i prstohvat onoga po pravilu u redu, no to ne vredi i za aparat za pravljenje hleba, jer ovo zahteva da se svaki sastojak dobro izmeri, kako bi se dobili najbolji rezultati. Temperatura sastojaka Svi sastojci uključujući uređaj i kalup za pečenje, a posebno tečnosti (voda ili mleko) moraju biti zagrejani na sobnoj temperaturi od 21°C. Ako su sastojci prehladi, ispod 10°C, ne aktivira se kvasac. Izuzetno vruće tečnosti preko 40°C, mogu pobiti kvaščeve gljivice. Sami napravite hleb od kvasca S aparatom za pravljenje hleba može i neiskusni pekar ili neiskusna pekarka naučiti sam-sama da ispeče hleb. Bez misterija i teškog rada. U ovom se uređaju s elektronskim mozgom mešaju sastojci u testo, koje se zatim mesi, učvršćuje i peče, a da vi niste ni u blizini. Aparat za pravljenje hleba može samo pripremiti testo, i kad je gotovo možete ga oblikovati, pustiti da se digne i ispeći u normalnom šporetu. Recepti koji se nalaze na sledećim stranicama su kao „stvoreni“ za ovaj aparat. Svaki recept sadrži tačne sastojke, koji najbolje odgovaraju određenom hlebu, i svaki je testiran u našem uređaju. Izuzetno je važno da ne prekoračite količine koje su navedene u receptu, jer u suprotnom moće rezultirati s nezadovoljavajućim proizvodom. Ako sami izmišljate recepte za zobeni hleb i pečete hleb po starom omiljenom receptu, koristite recepte u ovom kuvaru kao nit vodilju, kako biste preračunali količine iz vašeg recepta u one pogodne za aparat za izradu hleba. Posebno namazati zobeni hleb Dajte svom upravo pečenom hlebu posebnu „notu“. Izaberite jednu od sledećih mogućnosti za premazivanje hleba i time poboljšajte ukus.
Jaje Izmešajte 1 veliko jaje i supenu kašiku vode te zatim blagom namažite. Napomena. Time premažite samo testo pre pečenja. Topljeni margarin Upravo pečeni hleb premažite topljenim maragarinom, kako biste dobili mekaniju, nežniju koricu. Mleko Kako biste dobili mekšu sjajniju koricu, premažite upravo pečeni hleb sa mlekom. Glazura od šećera u prahu Izmešajte 1 posudu za merenje prosijanog šećera u prahu i 1 do 2 supene kašike mleka, tako da nastane gusta glazura, koju možete nakapati na hleb sa grožđicama ili slatki hleb. Mak-Sezam-Kumin-Zobeno brašno Obilno prosipajte željene semenke na hleb koji ste upravo premazali jajem, margarinom ili mlekom. Dalji saveti - Sve sastojke recepta stavite u kalup za pečenje tako da kvasac ne dođe u dodir s bilo kojom tečnošću - Nakon što je završen proces pripreme testa u automatu za izradu hleba, i ako želite da se testo diže izvan uređaja, ostavite ga na 30 minuta ili dok nije postiglo duplu veličinu. Testo morate lagano namastiti, prekriti papirom za pečenje i suvom krpom, pa staviti na toplo mesto bez promaje. - Vlaga može prouzrokovati probleme, zato se pri visokoj vlažnosti vazduha i u posebnim visinskim položajima (pri visokim nadmorskim visinama) moraju odraditi neka prilagođavanja. Pri visokoj vlažnosti vazduha, dodajte 1 kašiku brašna, ako konzistencija nije dobra. U posebnim visinskim položajima smanjite količinu zobi za približno pola čajne kašičice i smanjite količinu šećera ili vode ili mleka. - Program TESTO je idealan za mešanje i učvršćivanje, i omogućava da se testo podigne. Upotrebljavajte automat za izradu hleba kako biste n apravili testo koje ćete potom sami oblikovati i ispeći po svom receptu. - Ako recepti zahtevaju „površinu lagano posipanu brašnom“, raspodelite 1 do 2 jelovne kašike po površini. Možda želite posipati malo brašna na svoje prste ili valjak za testo, kako biste testo mogli lakše obrađivati. - Ako testo prema receptu mora „odstajati“ ili se „dizati“, stavite ga na toplo mesto bez promaje. Dok se testo po volumenu ne udvostruči, neće iz toga proizaći mekan, izdašan proizvod. - Ako se testo prilikom tanjenja kvrči, ostavite ga pokrivenog još nekoliko minuta da odstoji, pre nego što ponovo budete počeli da ga tanjite. - Testo se može staviti u plastične vrećice za kasniju upotrebu i čuvati u zamrzivaču.
-
Nakon 5 minuta mešanja otvorite poklopac, kako biste proverili konzistenciju testa. Testo bi trebalo da stvori mekanu, izdašnu lopticu. Ako je presuvo, dodajte tečnosti. Ako je premokro, dodajte brašna (uvek po pola kašike).
RECEPTI Kod svih dalje navedenih recepata postupajte na sledeći način: 1. Izmerite sastojke i stavite ih u kalup za pečenje. 2. Upotrebljavajte mlaku vodu od 21°C do 28°C. 3. Kalup za pečenje stavite u uređaj, zatvorite poklopac. 4. Izaberite odgovarajući program za hleb. 5. Pritisnite dugme Start. 6. Kad je hleb gotov, izvadite kalup za pečenje pomoću rukavica za posude iz uređaja. 7. Izvadite hleb iz kalupa za pečenje (i, ako je nužno izvadite kukice za mešanje iz hleba) 8. Pre rezanja ohladite hleb. Ako se slučajno ovaj postupak mora promeniti, biće navedeno na kraju recepta. Ovi su recepti napravljeni na temelju Allison brašna i easybake Allison kvasca. 1. Osnovni recepti za hleb Beli hleb 454g*
680g
Voda
½ posude za merenje
1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2 kašike
2-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
2 kašike
2-1/2 kašike
Šećer
1-1/4 kašičice
1-1/4 kašičice
So
1 kašičica
1-1/4 kašičice
Belo brašno tipa 550
2 posude za merenje
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
1-1/4 kašičica
Izbor programa
1 osnovni model
1 osnovni model
*Za hleb od 454 g izaberite model za veličinu hleba od 680 g. Hleb od finog zrna 680 g
Voda
1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
2-1/2 kašike
Šećer
2-1/4 kašike
So
1-1/4 kašičice
Belo brašno od brašna T550
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/4 kašičice
Izbor programa
1 osnovni model
Crni hleb 454g*
680g
Voda
¾ posude za merenje
1 posuda za merenje
Prašak od obranog mleka
1-1/2 kašike
2 kašike
Suncokretovo ulje
1-1/2 kašike
2 kašike
Šećer
2-1/2 kašike
2-1/2 kašike
So
2 kašičice
1-1/4 kašičice
Crno brašno T1050
2 posude za merenje
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
1-1/4 kašičice
Izbor programa
1 osnovni model
1 osnovni model
*za hleb od 454 g odaberite model za hleb veličine od 680 g. Italijanski hleb sa začinima 680g Voda
1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
2-1/2 kašike
Šećer
2-1/4 kašike
So
1-1/2 kašičice
Belo brašno T550
3 posude za merenje
Majoran osušen
1-1/2 kašičice
Bosiljak osušen
1-1/2 kašičice
Majčina dušica osušena
1-1/2 kašičice
Suvi kvasac
1-1/4 kašičice
Izbor programa
1 osnovni model
Hleb sa sirom i lukom 680g Voda
1 posuda za merenje
Prašak od obranog mleka
2 kašike
Šećer
1 kašika
So
½ kašičice
Granulirani luk
1-1/2 kašike
Zreli čedar sir
1 posuda za merenje
Belo brašno T550
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/2 kašičice
Izbor programa
1 osnovni model
Hleb sa grožđicama 680g Voda
1-1/4 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
3 kašike
Suncokretovo ulje
3 kašike
Šećer
2 kašike
So
1-1/2 kašičice
Cimet
¼ kašičice
Belo brašno T550
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/2 kašičice
Grožđice*
5/8 posude za merenje
Izbor programa
1 osnovni model
*Grožđice dodajte kad začujete signalni zvuk. Hleb sa suvim paradajizom 680g Voda
1 posuda za merenje
Prašak od obranog mleka
2-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
2-1/2 kašike
Šećer
2-1/4 kašike
So
2-1/4 kašičice
Mešavina začina osušena
1-1/2 kašičice
Belo brašno T550
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/4 kašičice
Paradajiz osušen na suncu
3/8 posude za merenje
Izbor programa
1 osnovni model
Hleb sa sladom 680g Voda
1 posuda za merenje
So
1 kašičica
Suncokretovo ulje
2 kašike
Crni sirup
1-1/2 kašike
Ekstrakt slada
2 kašike
Brašno T450
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
Sultanin*
½ posude za merenje
Izbor programa
1 osnovni model
*Sultanin dodajte kad se začuje signalni zvuk. 2. Recepti za francuski hleb Francuski hleb 454g*
680g
Voda
¾ posude za merenje
1 posuda za merenje
Prašak od obranog mleka
1-1/2 kašike
2 kašike
Suncokretovo ulje
1 kašika
1 kašika
Šećer
¾ kašike
1 kašika
So
1 kašičica
1 kašičica
Belo brašno T 550
2 posude za merenje
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
1 kašičica
Izbor programa
2 francuski
2 francuski
*za hleb od 454 g odaberite model za hleb veličine od 680 g. 3. Recepti za hleb od celog zrna Hleb od celog zrna 454g* Voda
¾ posude za merenje
680g 1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
1 kašika
1-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
1 kašika
2 kašike
Smeđi šećer
2 kašike
2-1/2 kašike
So
1 kašičice
1-1/4 kašičice
Brašno od celog zrna
2 posude za merenje
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
1-1/4 kašičice
Tableta vitamina C usitnjena Izbor programa
-
1 x 100 mg
3 hleb od celog zrna
*Za hleb od 454 g odaberite model za hleb veličine od 680 g. Hleb od zrna 680 g Voda
1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2 kašike
Suncokretovo ulje
2 kašike
Fini smeđi šećer
2-1/2 kašike
So
1-1/4 kašičice
Smeđe brašno za hleb
3 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/4 kašičice
*Tableta vitamina C
1 x 100 mg
Izbor programa
3 hleb od celog zrna
*Po izboru: Dodavanjem tablete vitamina C može se poboljšati dizanje hleba. Izgnječite tabletu između dve kašičice i dodajte. 4. Recepti za program brzog pečenja Hleb od banana i oraha Sastojci grupa 1
Margarin (otopljeni)
2 kašike
Mleko
1 kašike
Izgnječene banane
1 posuda za merenje
Jaje
1
Orasi (naseckani)
½ posude za merenje
Korica od limuna
1 kašičica
Sastojci grupa 2 Brašno tipa 405
1-1/2 posude za merenje
Natron
½ kašičice
Prašak za pecivo
¼ kafene kašičice
Šećer
½ posude za merenje
So
¼ kašičice
Izbor programa
4 brzo
Način rada: 1. Sastojke iz grupe 1 mešajte u posebnoj posudi. 2. Sastojke iz grupe 2 promešajte u drugoj posudi. 3. Mešavinu stavite u kalup za pečenje. Hleb od zobene kaše Mleko
1 posuda za merenje
Jaja (tučena)
2
Suncokretovo ulje
½ kašičice
Sirup od javora
2 kašike
Šećer
¼ posude za merenje
So
1 kafena kašičica
Brašno T 405
2 posude za merenje
Zobena kaša
1 posuda za merenje
Prašak za pecivo
½ kašičice
Natron
½ kašičice
Izbor programa
4 brzo
5. Slatki hleb Hleb od mešanog voća 454g*
680g
Voda
¾ posude za merenje
1-1/8 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2 kašike
2-1/2 kašike
Suncokretovo ulje
2 kašike
2-1/2 kašike
Šećer
5 kašika
¼ posude za merenje
So
1 kašičica
1-1/4 kašičice
Belo brašno T 550
2 posude za merenje
Muškatni oraščić
½ kašičice
Suvi kvasac
1 kašičica
1-1/4 kašičice
Mešano suvo voće**
¼ posude za merenje
½ posude za merenje
Izbor programa
5 slatko
5 slatko
*Za hleb od 454 g odaberite model za hleb veličine od 680 g. **Voće dodajte kad se začuje signalni zvuk Hleb od čokolade 680 g Voda Jaje (tučeno)
1 srednje veličine
Prašak od obranog mleka
1 kašika
Suncokretovo ulje
1 kašika
3 posude za merenje ¾ kašičice
Šećer
½ posude za merenje
So
½ kašičice
Orasi (naseckani)*
¼ posude za merenje
Belo brašno T 550
2-1/8 posude za merenje
Kakao prah
½ posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
Izbor programa
5 slatko
*Orahe dodajte kad se začuje signalni ton. 6. Recepti za testo Belo pecivo Voda
1-1/4 posude za merenje
Prašak od obranog mleka
2 kašike
Margarin topljeni
2 kašike
Šećer
2 kašike
So
1-1/2 kašičice
Belo brašno T 550
3-1/4 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/2 kašičice
Izbor porgrama
6 testo
Način rada: 1. Izmesite testo i oblikujte ga u 6 hlepčića. 2. Stavite ih na zamašćeni pleh za pečenje. 3. Malo premažite otopljenim margarinom. 4. Pokrijte na 20-25 minuta. 5. Ostavite da se diže dok se ne udvostruči volumen. 6. Peći približno 15-20 minuta na 190°C. Pecivo od pšeničnog celog brašna
Voda
1-1/4 posude za merenje
Prašan od obranog mleka
2 kašike
Margarin topljeni
2 kašike
Med
2 kašike
Smeđi šećer
1 kašika
So
1-1/2 kašičice
Pšenično brašno od celog zrna
3-1/4 posude za merenje
Suvi kvasac
1-1/2 kašičice
Izbor programa
6 testo
Način rada: Držite se načina rada kao kod pripreme peciva od belog brašna. Uskrsno pecivo Voda
1 posuda za merenje
Margarin topljeni
¼ posude za merenje
Šećer
¼ posude za merenje
Jaje (tučeno) So
1 kašičica
Belo brašno T 550
3-3/4 posude za merenje
Suvi kvasac
2 kašičice
Cimet Muškatni oraščić
¼ kašičice
Grožđice
1 posuda za merenje
Izbor programa
6 testo
Način rada: 1. Testo podelite na 8-12 delova. Oblikujte ga i lagano pritisnite.
2. 3. 4. 5.
Premažite jajem i mlekom (ali ne i krst) Poklopite i ostavite 30 minuta da se digne. Peći u pećnici na temperaturi od 190°C 16-18 minuta. Ako je potrebno premažite jajem i mlekom.
Testo za pizzu Voda
1 posuda za merenje
Margarin topljeni
1 kašika
Šećer
2 kašike
So
1 kašičica
Belo brašno T 550
2-3/4 posude za merenje
Suvi kvasac
1 kašičica
Izbor programa
6 testo
Način rada: 1. Zagrejte šporet. 2. Testo istanjite tako da se napravi okrugli ravan oblik. Stavite na namašćeni pleh za pečenje. Malo premažite uljem. 3. Poklopite na 15 minuta i ostavite da se podigne. 4. Po željama stavite na testo dodatke. 5. Pecite na temperaturi od 200°C dok testo nije svetlosmeđe. 7. Recepti za marmelade. Marmelada od narandže Sok od narandže
3 srednje veličine
Narandžina korica, naribana
2
Šećer za ukuvavanje
1 posuda za merenje
Voda
1 kašika
Belo brašno T 550
2-3/4 posude za merenje
Pektin, ukoliko je potrebno
2 kašičice
Izbor programa
7 marmelada
Napomene: - Tegle za marmeladu pre punjenja ugrejte. - Upotrebite ekstra vreme za pečenje ukoliko je to potrebno, u zavisnosti od želiranja marmelade i veličini narandži. - Izvadite dodatak za mešanje pomoću klešta pre nego što ulijete marmeladu u tegle. - Poklopac ne otvarajte tokom procesa mešanja. - Za tu marmeladu bi trebalo da upotrebite Sevilla narandže, kojih međutim ima samo u januaru. Ako se upotrebljavaju druge narandže onda morate upotrebiti pektin, kako bi marmelada bila čvrsta. - Ovaj je recept dovoljan da se napuni jedna srednja posuda (od 400 g). Marmelada od maline i jabuka Maline, smrznute, izmeriti pre odmrzavanja
2 posude za merenje
Naseckane jabuke, (oguljene i bez koštica)
1 posuda za merenje
Šećer za ukuvavanje
1 posuda za merenje
Sok od limuna
3 kašike
Izbor programa
7 marmelada
Napomene: - Zagrejte tegle pre punjenja. - Izvadite dodatak za mešanje pomoću klešta pre nego što ulijete marmeladu u tegle. - Poklopac ne otvarajte tokom procesa mešanja. 8.Recepti za kolače Standardna mešavina kolača Sastojci grupa 1 Margarin (otopljeni)
¾ posude za merenje
Koncentrat od vanile
½ kašičice
Jaje (tučeno)
3 srednja velika
Sok od limuna
2 kašičice
Sastojci grupa 2
Brašno tipa 405
1-5/8 posude za merenje
Prašak za pecivo
2 kašičice
Šećer (fini kristalizirani šećer)
1 posude za merenje
Izbor programa
10 kolači
Način rada: 1. Grupu 1 izmešajte u posebnoj posudi. 2. Grupu 2 stavite u drugu posudu. 3. Izmešajte grupu 1 i grupu 2. 4. Mešavinu stavite u pleh za pečenje. Kolač od mešanog voća Satojci grupa 1 Margarin (otopljeni)
¾ posude za merenje
Koncentrat od vanile
¼ kašičice
Jaje (tučeno)
3
Osušeno mešano voće
5/8 posude za mernje
Satojci grupa 2 Brašno T 405
1-5/8 posude za merenje
Prašak za pecivo
2 kašičice
Šećer (fini kristal)
1 posuda za merenje
Muškatni oraščić, mleveni
¼ kašičice
Izbor programa
10 kolači
Način rada: Držite se postupka navedenog za standardnu mešavinu kolača. 9. Recepti za hleb za sendviče Hleb za sendvič
680 g Voda
260 ml
Mekan margarin ili puter
1-1/2 kašike
So
½ kašičice
Prašak od obranog mleka
1-1/2 kašike
Šećer
3 kašike
Belo brašno T 550
3 posude za merenje
Suvi kvasac
¾ kašičice
Izbor programa
9 sendvič
Hleb za sendvič od finog zrnevlja 680 g Voda
260 ml
Mekan margarin ili puter
1-1/2 kašike
So
½ kašičice
Prašak od obranog mleka
1-1/2 kašike
Šećer
3 kašike
Belo brašno od finog zrnevlja
3 posude za merenje
Suvi kvasac
¾ kašičice
Izbor programa
9 sendvič
Vreme kod procesa pečenja Redosled fazi priprema i vremena Broj Mešanje Dizanje programa , 1 1 tip hleba i veličina
Mešanje 2 (*)
Dizanje 2
Dizanje 3
Pečenje
Celokupno Održavan Vreme Sati:
Toplim
Vreme u min.
Minute
1 Osnovna postavka
9
20
14
25
45
60
2:53
60
Osnovno, hrskavo
10
20
15
25
45
65
3:00
60
2 francuski
16
40
19
30
50
65
3:40
60
Francuski, hrskav
18
40
22
30
50
70
3:50
60
3 Od celog zrna
9
25
18
35
70
55
3:32
60
Od celog zrna, hrskav
10
25
20
35
70
60
3:40
60
4 Brzo
7
5
8
80
1:40
60
5 Slatko
10
5
20
30
55
50
2:50
60
Slatko, hrskavo
10
5
20
30
55
55
2:55
60
6 Testo
20
30
40
1:30
60
20
1:20
20
7 Marmelada
15**
10 Kolači
10
9 Sendvič
15
Sendvič, hrskav
15
45**mix
20
30
35
70
2:50
60
40
5
25
40
50
2:55
60
40
5
25
40
55
3:00
60
60
1:00
60
12 Pečenje (1*)
(2*)
(3*)
(4*)
(5*)
(6*)
(*) 10 signalnih zvukova signaliziraju da se moraju dodati sastojci. * (1) Motor se u cikličkim razmacima uključuje i isključuje dok konačno ne pređe fazu.
(2) Element za zagrevanje može se u cikličkim razmacima uključivati i isključivati, dok svaki put ne dostigne temperaturu od 25°C. (3) Motor se u cikličkim razmacima uključuje i isključuje dok konačno ne pređe fazu; element za zagrevanje može se u cikličkim razmacima uključivati i isključivati, dok svaki put ne dostigne temperaturu od 30°C. (4) Element za zagrevanje može se u cikličkim razmacima uključivati i isključivati, dok svaki put ne dostigne temperaturu od 32°C, zatim se isključi. (5) Element za zagrevanje može se u cikličkim razmacima uključivati i isključivati, dok svaki put ne dostigne temperaturu od 38°C. (6) Element za zagrevanje može se u cikličkim razmacima uključivati i isključivati, dok svaki put ne dostigne temperaturu od 121°C. Mogućnost određivanja vremena unapred za sve je programe raspoloživ. Maksimalno vreme iznosi 13 sati. Ti se signalni tonovi javljaju kad se mogu dodati dodatni sastojci, tako da ih dodaci za mešanje ne usitne. * Element za grejanje uključi se samo, kad je sobna temperatura niža od prikazane temperature (u zavisnosti od programa). ** Element za grejanje uključi se samo, kada je temperatura ispod 121°C. Treba li vam pomoć? Pitanja o radu i pogonu Pitanje broj 1 Šta trebam da napravim kad se dodatak za mešanje nalazi u pečenom hlebu? Izvadite je s plastičnim kleštima pre nego što narežete hleb. Budući da lopatica za mešanje ne mora nužno biti povezana s kalupom za pečenje, nije kvar ako se otpusti i izađe s vašim hlebom iz uređaja. Pitanje broj 2 Zašto se na mom hlebu ponekad nalaze ostaci brašna sa strane na korici? U mnogim slučajevima može mešavina brašna ostati na ivicama kalupa za pečenje. Ako se to desi, hleb se može normalno jesti, ili jednostavno odrežite taj deo korice oštrim nožem. Pitanje broj 3 Zašto se ne mesi testo? Čujem da motor radi. Možda nisu dobro stavljeni dodaci za mešanje ili kalup za pečenje. Pripazite na to da je kalup za pečenje dobro stavljen i „zakočen“ te da stoji na dnu automata za izradu hleba. Pitanje broj 4 Koliko dugo traje izrada hleba? Vremena za izradu hleba su za svaku postavku ispisana na prethodnoj strani. Pitanje broj 5
Zašto kod pečenja sa svežim mlekom ne mogu koristiti sat za odbrojavanje vremena? Mleko se kvari ako ostaje predugo u uređaju. Sveži sastojci poput mleka i jaja se ne smeju koristiti, ako želite koristiti funkciju za odbrojavanje. Pitanje broj 6 Zašto moram sastojke da dodajem po određenom redosledu? Na taj način automat za izradu hleba može na najefikasniji mogući način izmešati sastojke. Osim toga to sprečava da kvasac dolazi u dodir s tečnostima, pre nego što je testo dobro izmešano, što prilikom odbrojavanja vremena igra veliku ulogu. Pitanje broj 7 Ako postavim sat za odbrojavanje za sledeće jutro, zašto uređaj već u toku noći ispušta zvukove? Uređaj mora početi s pripremom, kad je nakon izbora odbrojavanja dosegnuta tačka za pokretanje programa, tako da hleb bude na vreme gotov. Te zvukove proizvodi motor, kad se mesi testo. To odgovara normalnom radu i ne predstavlja kvar. Pitanje broj 8 Dodatak za mešanje se čvrsto prilepio za kalup za pečenje. Kako je mogu izvaditi nakon pečenja? Dodatak za mešanje može se nakon pečenja „čvrsto zalepiti“. Polijte je toplom ili vrućom vodom, onda bi se trebala otpustiti, tako da je možete izvaditi. Ako se još uvek čvrsto drži, pustite je da se omekša u vrućoj vodi približno 30 minuta. Pitanje broj 9 Moglu li da perem kalup za pečenje u sudoperi? Ne. Kalup za pečenje i dodatak za mešanje moraju se prati ručno. Pitanje broj 10 Šta se desi, ako gotov hleb ostavim u kalupu za pečenje? Ako hleb nakon završenog procesa pečenja ostavite još jedan sat u automatu za izradu hleba, automat će ga održavati toplim kako bi sprečio da postane lepljiv. Ako hleb ostavite u uređaju preko faze održavanja toplim, to može dovesti do toga, da hleb zbog posledica prevelike pare koja nije mogla ispariti ipak postane lepljiv. Izvadite hleb nakon pečenja, kako biste to sprečili, ostavite ga ne rešetki da se ohladi. Pitanje broj 11 Zašto se testo samo delimično izmesilo? Zašto nije u potpunosti izmešano? Testo je verovatno bilo preteško ili presuvo. Ili možda nisu bili kalup za pečenje ili kukica za mešanje pravilno postavljeni. Ili možda sastojci nicu bili dodavatni u pravom redosledu. Pitanje broj 12 Zašto se hleb nije podigao?
Može biti da kvasac nije bio dobar, možda je prošao rok trajanja, ili možda niste ni dodali kvasac. Osim toga mogu nastati problemi kod dizanja testa, ako testo nije u potpunosti izmešano. Pitanje broj 13 Zašto je vreme odbrojavanja ograničeno na samo 13 sati? Koje je najkraće vreme koje se može unapred odabrati? Maksimalno vreme odbrojavanja iznosi 13 sati, uključujući celokupno vreme pripreme i pečenja. Npr.postavka 1 (osnovn postavka, malo) ima vreme pripreme od 3:20 sati. Početak tog programa može se otkazati na najviše 9:40 sati. Najkraće vreme koje se može izabrati iznosi 10 minuta. Sat za odbrojavanje odbrojava u razmacima do 10 minuta, i može se tako i podesiti. Pitanja o dodacima i receptima Pitanje broj 14 Kako da znam kad treba da dodam grožđice, orahe, itd..u testo? Signalni zvuk vam signalizira kad možete dodati grožđice, orahe, itd.tokom druge faze mešanja. Napromena: Vidi tabelu „vreme procesa pečenje“, gde možete videti kad se dodaju orasi i grožđice. Ti se sastojci mogu tokom prve faze mešanja usitniti. Kod svakog je recepta navedeno, kad je najbolji trenutak, da se u testo dodaju voće i orasi. Pitanje broj 15 Zbog čega moj hleb dolazi iz automata za izradu hleba prevlažan? Šta mogu da učinim? Kod testa važnu ulogu može imati vlaga vazduha. Dodajte još dodatnu kašiku brašna. Isti efekat može imati poseban visinski položaj (visoka nadmorska visina). Smanjite količinu kvasca za ¼ kašičice i smanjite malo količinu šećera i/ili vode/mleka. Pitanje broj 16 Zašto se gore na hlebu stvaraju mehurići? Te mehuriće može prouzrokovati previše kvasca. Smanjite količinu kvasca za ¼ kašičice. Pitanje broj 17 Zašto se moj hleb podigao i zatim se ili potpuno ili na nekim mestima spustio? Može biti da je testo previše naraslo. Da biste smanjili dizanje testa, smanjite količinu kvasca i/ili povećajte količinu soli. Pitanje broj 18 Mogu li u svom automatu za izradu hleba pripremiti hleb po svojim sopstvenim omiljenim receptima (običan hleb s kvascem)? Da, ali morate eksperimentisati kako biste saznali prave odnose, koji se tiču količine i sastojaka. Upoznajte se s uređajem i pecite više puta hleb, pre nego počnete eksperimentisati. Ni u kom slučaju međutim nemojte koristiti više od 3 posude sveukupne količine suvih sastojaka (uključujući sveukupnu količinu brašna, zobi, zobenog brašna, mekinja). Koristite recepte iz ove knjige, kako biste shvatili odnos
suvih sastojaka prema tečnostima i količinama kvasca, šećera, soli i ulja/maslaca/margarina. Preporučujemo vam da napravite sopstvene recepte za hleb prema ovim koji su ispisani u ovoj knjizi i zatim da pređete na druge, pri čemu možete koristiti tabelu za vreme pečenja kao orijentacionu pomoć. Pitanje broj 19 Da li je važno da sastojci moraju imati sobnu temperaturu, pre nego što se stave u kalup za pečenje? Da, čak i kad se koristi funkcija za odbrojavanje. (Voda mora imati temperaturu od 21°C do 28°C). Pitanje broj 20 Zašto se razlikuje hleb po visini i težini? Hleb od pšeničnog celog zrna je uvek niži. Da li radim nešto pogrešno? Ne, normalno je da je hleb od pšeničnog celog zrna niži i čvršći od normalnog ili francuskog hleba. Brašno od celog zrna je teže od belog brašna pa se prilikom pripreme ne diže tako jako. To isto važi za hleb koji sadrži voće, orahe, zob i mekinje. Pitanje broj 21 Mogu li kvasac pre izmešati u vodi? Ne, kvasac mora ostati suv i u kalup se mora staviti kao zadnji deo na brašno. To je posebno važno, kad se koristi funkcija odbrojavanja vremena. Pitanje broj 22 Zašto je dole na hlebu velika rupa? Ta rupa je nastala zbog dodatka za mešanje. Ponekad je rupa veća od normalne. To se može svesti na to, da se testo nakon druge faze mešanja na strani dodatka za mešanje nije mešalo. Testo možete jednomerno raspodeliti po kalupu za pečenje. Smetnje i kvarovi MOGUĆI UZROK Hleb se urušio u sredini Previše tečnosti ili je tečnost bila pretopla.
REŠENJE Tačno izmeriti sastojke. Upotrebljavajte tečnosti s temperaturom od 21°C do 28°C. Tačno izmerite sastojke.
Niste dodali so, što rezultira time, da hleb previše naraste i zatim uruši. Dodali ste previše kvasca.
Tačno izmerite sastojke, ako se taj problem i dalje javlja, smanjite količinu kvasca za ¼ kašičice.
Visoka vlaga vazduha i visoka spoljnja i unutrašnja temperatura mogu uticati na hleb da previše naraste i zatim uruši.
Pecite tokom najhladnijeg dela dana. Pokušajte da smanjite količinu kvasca za ¼ kašičice i primenite tečnosti direktno iz frižidera. Ne koristite funkciju za odbrojavanje. Pokušajte smanjiti količinu kvasca za ¼ kašičice
Visoki visinski položaj (velika nadmorska visian) mogu rezultirati time da hleb previše naraste i zatim tokom pečenja uruši. Otvorti poklopac
tokom prečenje.
Tokom pečenja ne smete otvarati pokopac.
Hleb nije dovoljno narastao Niste stavili dovoljno kvasca.
Dobro izmerite sastojke.
Kod kvasca je prošao rok upotrebe ili je bio neaktivan.
Nikad ne upotrebljavajte kvasac s prekoračenim rokom valjanosti.
Niste dodali dovoljno šećera.
Kvasac uvek čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Dodali ste previše soli čime se smanjila aktivnost kvasca.
Dobro izmerite sastojke
Voda je bila prehladna i zbog je su uginule kvaščeve gljivice. Kvasac se aktivirao pre pokretanja programa.
Upotrebljavajte tečnosti temperature od 21°C od 28°C. Pripazite na to da kvasac pre pokretanja programa ne dođe u dodir s tečnostima.
Hleb je previše narastao Visoka vlaga vazduha i visoka spoljašnja i unutrašnja temperatura mogu uticati na hleb da previše naraste.
Pecite tokom najhladnijeg dela dana. Pokušajte da smanjite količinu kvasca za ¼ kašičice i primenite tečnosti direktno iz frižidera. Ne koristite funkciju za odbrojavanje.
Previše kvasca. Dobro izmerite sastojke. Previše tečnosti. Topla tečnost ubrzava aktivnost kvasca.
Upotrebljavajte tečnosti temperature od 21°C do 28°C.
Previše brašna ili nedovoljno soli.
Dobro izmerite sastojke.
Hleb je suv i pretvrd Niste dodali dovoljno tečnosti.
Dobro izmerite sastojke.
Brašnu je možda prošao rok trajanja, ili je možda bio uzrok da je hleb bio presuv.
Pokušajte uvek pri svakoj neravnoteži između vlažnog i suvog, količinu tečnosti povećati za 1 kašiku.
Hleb nije dovoljno pečen, u sredini je lepljiv Previše tečnosti iz svežeg voća ili voće iz konzerve. Velike količine bogatih sastojaka poput oraha, margarina, suvog voća, sirupa i semenki, čine testo teškim. Time se usporava narastanje i sprečava, te
Pustite da tečnosti po uputstvima u receptu dobro iscede. Možda se mora smanjiti količina vode. Dobro izmerite sastojke. Ni u kom slučaju nemojte
se hleb potpuno ispeče.
prekoračiti navedene količine u receptu.
Hleb je previše zapečen Previše šećera.
Dobro izmerite sastojke.
Stepen za prženje je previsok.
Postavite na svetli stepen prženja.
U strukturi hleba nalaze se velike rupe Voda je bila pretopla zbog čega su uginule kvaščeve gljivice.
Upotrebljavajte tečenosti temperature od 21°C do 28°C.
View more...
Comments