Upustvo Za Rukovanje HAAS
December 12, 2018 | Author: Nenad Djordjevic | Category: N/A
Short Description
HAAS...
Description
TOOL ROOM MILL TM-1 Skraćeno uputstvo za rukovanje Svrha ovog uputstva je da Vam pomogne da se lakše upoznate sa procedurom rukovanja TM-1 u reţimu ručnog rada. TakoĎe ovde su prikazani svi koraci koje je neophodno proći da bi se postigao kompletan reţim CNC obrade. Za ručnu obradu potrebno je slediti korake 1 do 5 ovog uputstva. Za CNC obradu potrebno je slediti korake 1 do 10 (osim 4). To će Vam pomoći da unesete informacije o alatu i poloţaju radnog komada što su neophodni uslovi za kompletnu obradu. Koraci 8,9 i 10 su obraĎeni skraćeno, a šire objašnjenje potraţiti u uputstvu za rukovanje. Ako sledite uputstvo svaki taster koji treba pritisnuti označen je sa podebljanim slovima u uglastoj zagradi (npr. RESET).
POSTUPAK RUKOVANJA - KORAK PO KORAK 1. UKLJUČENJE MAŠINE 2. ODLAZAK U REFERENTNU TAČKU 3. POSTAVLJANJE RADNOG KOMADA 4. REŢIMI RADA 5. REZNI ALAT 6. ODREĐIVANJE NULTE TAČKE RADNOG KOMADA 7. ODREĐIVANJE KOREKTURA ALATA 8. PROGRAMIRANJE 9. TESTIRANJE PROGRAMA 10. OBRADA KOMADA 1. UKLJUČENJE MAŠINE — pritisnuti taster POWER ON. Upravljanje izvršava
samokontrolu i na displeju prikazuje Alarm stranu.Obično imamo alarm 102- servo pogon je isključen. Resetovati postojeće alarme i ići na tačku 2 2. ODLAZAK U REFERENTNU TAČKU — nulovanje mašine Pritisnuti taster POWER UP RESTART . Ovaj korak omogućuje da mašina naĎe nultu tačku - referentnu tačku mašine u odnosu na koju se uzimaju mere. 3. POSTAVLJANJE RADNOG KOMADA Veoma je vaţno da se radni komad pravilno i sigurno učvrsti za radni sto. Postoji više načina vezivanja komada za sto: pomoću stege, futera ili direktno preko Tţljebova. Vrsta obrade odreĎuje koji će se način koristiti.Stoga je neophodno potpuno osmisliti obradu pre stezanja komada. Prethodno obavezno proveriti: 1. Da Ii ste sigurni da komad ulazi u gabarite radnog stola 2. Proveriti da li postoji prostor za izlaz alata 3. Učvrstiti pouzdano komad ili stegu za radni sto Imamo više načina za učvršćenje radnog komada: A. Stezanje komada direktno na radni sto (na uglovima pomoću stezača preko T kanala). Ovaj način se koristi kod obrada kada nije neophodno ići do uglova komada. B. Stezanie pomoću futera pogodno je za stezanje cilindričnih , šestougaonih i sl. delova C. Stezanje komada u stegu koristi se za stezanje komada u tačnu i lako ponovljivu poziciju i omogućuje povećanu produktivnost obrade. 4. REŢIMI RADA
Ovaj tip mašine TM-1 HE ima tri reţima rada: ručni rad, ručno pozicioniranje i CNC reţim.
Ručni rad i pozicioniranje će biti objašnjeni u ovom skraćenom uputstvu, a za CNC obradu neophodno je pročitati celokupno uputstvo za rukovanje. Primedba: Vrata zaštite moraju biti zatvorena da bi mašina mogla da radi u automatskom radu.Ukoliko je skinuta zaštitna ograda mora se drţati sigurnosni prekidač - taster. Ako u bilo kom trenutku pustimo prekidač kretanje vretena i osa se zaustavlja.Mašina se moţe ponovo startovati ako drţimo sigurnosni taser i pritisnemo taster CYCLE START. 4.1 RUČNI RAD Ukoliko hoćemo da obraĎujemo u ručnom reţimu rada pomoću osa X,Y,Z neophodno je da se vreteno startuje pre nego što se uĎe u ovaj reţim. Postupak je definisan: 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12 13 14
pritisnuti taster (MDI DNC) pritisnuti taster (ERASE PROG) da bi dobili čist ekran tipkati S200 M03 da bi odabrali 200 ob/min u desnom smeru pritisnuti taster (WRITE/ENTER) pritisnuti taster (CYCLE START) da bi uključili vreteno Brzinu vretena moţemo korigovati u odnosu na programiranu pomoću tastera za korekciju +10%, -10% , 100% u granicama 0 - 200%. Ukoliko pritisnemo taster (HANDLE CONTROL SPINDLE) korekcija brzine vretena moţe se vršiti pomoću točkića(udesno se povećava brzina) pritisnuti taster (HANDLE JOG) za ulazak u ručni reţim rada pritisnuti jedan od tastera (. 1 , 1., 10., 100.) da bi se odabrala brzina kojom će se kretati ose pritisnuti taster (PAGE UP) da bi dobili sliku POS-JOG pritisnuti taster (-Z ili +Z)da bi odabrali osu koju ćemo kretati pomoću tastera smera ukoliko drţimo taster ili pomoću točkica. pritisnuti taser (SHIFT) pritisnuti taster (-X ili +X) da bi odabrali X osu. za dodavanje Y ose pritisnuti taster (SHIFT) pritisnuti taster (-Y ili +Y) da biodabrali Y osu tasterom (RESET) zaustavlja se vreteno i posmak
JOG OFFSET TRAVEL LIMITS JOG INDEX DISTANCE 4.2 RUČNO POZICIONIRANJE Reţim ručnog pozicioniranja omogućuje operatoru da elektronskim putem ograniči kretanje ose. To je identično kao mehaničko ograničenje kod klasičnih glodalica. Maksimalna i minimalna mera odreĎuju zonu obrade za taj komad.Limiti se koriste i kod ručnog kretanja osa. Ovde imamo primer obrade dva dţepa a više različitih primera imamo u kompletnom uputstvu za rukovanje. Pritisnuti taster (DELETE) za reset ograničenja hoda. 1. dovesti X,Y,Z osu u poziciju A na dţepu 1 2. pritisnuti taster (ORIGIN) 3. dovesti ose X i Y ručno u poziciju A na dţepu 2 4. zapamtiti vrednost X 5. vratiti ručno X osu nazad na poziciju A na dţepu 1. 6. kursor dovesti na X max na ekranu i pritisnuti taster (ALTER)
7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18.
kusor dovesti na Y max na ekranu i pritisnuti taster (ALTER) dovesti X i Y osu u poziciju B kursor dovesti na X min na ekranu i pritisnuti taster (ALTER) kusor dovesti na Y min na ekranu i pritisnuti taster (ALTER) pritisnuti jedan od tastera (. 1, 1., 10., 100.) da bi odabrali brzinu kretanja kursor dovesti na Jog Index DistanceX ,unesemo vrednost veću od veličine dţepa po X osi (koristiti decimali zarez) pritisnuti taser (Fl) da bi podatak smestili u memoriju kursor dovesti na Jog Index Distance Y ,unesemo korak za svaki sledeći prolaz (obavezno koristiti decimalni zarez) pritisnuti taster (Fl) da bi podatak smestili u memoriju pritisnuti taster (SHIFT) pritisnuti taster (JOG LOCK) odabrati smer X i Y ose prema datom komadu.
4.3 DEFINISANJE OFFSETA 19. dovesti X i Y osu u poziciju A na dţepu 1 20. dovesti kursor na Jog Offset X 21. uneti vrednost iz 4.2 korak 4 22. pritisnuti taster ( WRITE/ ENTER) 23. dovesti ose X i Y ručno u poziciju A na dţepu 2 24. pritisnuti taster ( WRITE/ ENTER) 25. pritisnuti taster ( JOG LOCK ) 26. odabrati smer osa X i Y potreban za obradu dţepa 2 5. REZNI ALAT
Tehnologija obrade odreĎuje koji alat ćemo koristiti. Alat se montira u odgovarajući nosač aiata.Tool Room Mill koristi Nosače sa standardnim prihvatom CT 40. TakoĎe potrebni su nam odgovarajuće pečurke za stezanje alata. POSTAVLJANJE ALATA U VRETENO 1. 2. 3. 4.
Dovesti vreteno (Z osu) u ručnom radu u poziciju izmene Postaviti alat u vreteno vodeći računa da kamenovi budu naspram ţljebova Pritisnuti taster (TOOL RELEASE) i drţati ga oko 1 sekunde. Proveriti da lije alat korektno stegnut.
6. ODREĐIVANJE NULTE TAČKE RADNOG KOMADA
Za lakše odreĎivanje nulte tačke koristićemo obeleţivač. Obično se koristi komparater da bi se dobila veća preciznost. Pre obrade radnog komada neophodno je da se defmiše tačna pozicija komada na radnom stolu. Ta pozicija se koristi kao nulta tačka radnog komada. Ta vrednost se memoriše u G 54. Na primer G90 G54 GOO X0 Y0 Ova programska linija odreĎuje X,Y,Z koordinate prema vrednostima unetim u G 54 i pomera mašinu u tu poziciju. ODREĐIVANJE LOKACIJE RADNOG KOMADA 1. 2. 3. 4.
postaviti komad na sto i fiksirati ga staviti tačkaš u vreteno pritisnuti taster (HANDLE JOG) pritisnuti jedan od tastera (.1,1., 10.,100.) da bi odabrali brzinu kretanja
5. pritisnuti taster (+ Z) 6. u ručnom radu dovesti Z osu na pribliţno 2,5 mm iznad komada 7. pritisnuti jedan od tastera (. 1 ili 1.) da bi odabrali brzinu kretanja 8. pomeritj Z osu na pribliţno 0.5 mm iznad komada 9. kretanjem X i Y ose dovesti vrh obeleţača iznad levog ugla radnog komada 10. pritisnuti taster (OFFSET ) 11. pritisnuti taster (PAGE UP) više puta dok na ekranu ne dobijemo sliku Work Zero Offset 12. kursor dovesti na G 54 kolonu X 13. pritisnuti taster (PART ZERO SET ) da bi uneli trenutnu vrednostu polje X 14. pritisnuti taster (PART ZERO SET ) da bi uneli trenutnu vrednostu polje Y PAŢNJA Ne pritiskati taster (PART ZERO SET) treći put jer će tada biti unet podatak i za Z osu. To moţe biti uzrok kolizije ili pojave alarma po Z osi kada se startuje program. 7. ODREĐIVANJE DIMENZIJA (TOOL OFFSET) ALATA Sledeći korak odnosi se na alat. Ovde se definiše rastojanje izmeĎu vrha alata i površine radnog komada.Drugo ime za tu vreĎnost je korekcija duţine alata (Tool Length Offset) koja je obeleţena sa H prilikom programiranja. Duţina svakog alata unosi se u tabelu korektura pod njegovim brojem. Na primer: G 43 Hl Z1 Mašina će uračunati korekturu duţine alata unetu u G43 i koristi će veličinu H iz liste alata za alat 1.
SETOVANJE ALATA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.
postaviti novi alat u vreteno pritisnuti taster (HANDLE JOG) pritisnuti taster (.1, 1., 10. ili 100.)da bi odredili brzinu kojom će se kretati osa u ručnom radu pomeriti alat po X i Y osi pribliţno u centar radnog komada pritisnuti taster (+Z ) u ručnom radu pomeriti alat po Z osi pribliţno na 2,5mm od radnog komada pritisnuti taster (.1, 1., 10. ili 100.)da bi odredili brzinu kojom će se kretati osa postaviti list papira izmeĎu alata i radnog komada.Paţljivo kretati alat - Z osu na dole sve dok se papir pomera kada se papir zaglavi pritisnuti taster (OFFSET) pritisnuti taster (PAGE UP) više puta dok ne dobijemo sliku CLNT (LEHGTH) za alat 1 ' pomeriti kursor na poziciju 1 u Georaeriji pritisnuti taster (TOOL OFSET MESUR). Tada se Z pozicija pojavljuje gornjem levom uglu ekrana i unosi u poziciju broja alata. pritisnuti taster (NEXT TOOL)
8. PROGRAMIRANJE (videti kompletno uputstvo) 9. TESTIRANJE PROGRAMA (videti kompletno uputstvo) 10. OBRADA RADNOG KOMADA (videti kompletno uputstvo)
UPUTSTVO ZA RUKOVANJE VERTIKALNIH HAAS OBRADNIH CENTARA I CNC GLODALICA
1. ODRŢAVANJE OPŠTE PREPORUKE RADNA TEMPERATURA TEMPERATURA SKLADIŠTENJA RELATIVNA VLAŢNOST NADMORSKA VISINA
5 do 40* C -20 do 70*C 20 do 95% 0 do 2000m
ELEKTRO PREPORUKE Trofazna mreţa 50Hz ( mora biti uzemljena) Oscilacije mreţe ne smeju biti veće od +/- 10% Učestanost mora biti u opsegu 47 - 66 Hz Napajanje 354 _488V, 50 Hz Mreţni priključak zavisi od instalisane snage npr. 50 A Priključni kabl 4* 10mm* (ako je duţina kabla veća od 25m) 4* 16 mm* NAPOMENA Poseban provodnik uzemljenja mora biti vezan za telo mašine. Ovaj provodnik je neophodan radi sigurnosti rukovaoca i obezbeĎenja ispravnog rada mašine. Za povezivanje ovog provodnika predviĎena je u elektro ormanu posebna šina pored glavnog energetskog priključka. Mašina ne moţe da radi korektno ukoliko nemamo dobro uzemljenje. Maksimalni napon izmeĎu dve faze ne sme preći 504 V. Strujna zaštita u mašini je vrlo spora, tako da treba obezbediti mreţni priključak sa 20 -25% većom strujom od definisane. PREPORUKE ZA VAZDUŠNI PRIKLJUČAK Mašina zahteva minimalni pritisak od l00psi (6,9 bari). To znači da je neophodan kompresor od 2KS sa minimalnim akumulatorom od 751. Preporučuje se crevo od 3/8 ili 1/2 cola. Preporučuje se priključak sa šelnom koja dolazi sa mašinom. NAPOMENA Prisustvo vode ili ulja u vazduhu moţe biti uzrok zastoja na mašini. Vazdušni filter/regulator mora biti pun pre startovanja mašine. Obavezno proveravati ispravnost sistema odvajanja vlage minimum jednom mesečno. Priključak izmeĎu regulatora i zauljivača predviĎen je za priključenje obrtne ose (opcija). Ukoliko u toku rada prilikom izmene alata ili palete dolazi do pada pritiska više od 10 psi to moţe' prouzrokovati smetnje u radu.
1.2.
PREPORUKE ZA REDOVNO ODRŢAVANJE
Ovde imamo opis redovnih radova na odrţavanju mašine rasporeĎenih po intervalima u kojima se moraju obavljati. Ove mere se moraju ispoštovati da bi mašina sigurno i pouzdano fankcionisala, a samim tim produţujemo njen radni vek. INTERVAL - MERE ODRŢAVANJA DNEVNO proveriti nivo rashladne tečnosti svakih 8 sati rada (naročito kod mašina sa hlaĎenjem kroz vreteno) - proveriti nivo ulja za podmazivanje - očistiti špon sa voĎenja i rezervoara za hlaĎenje - očistiti špon sa magacina alata - obrisati konus vretena čistom krpom i nauljiti ga -
NEDELJNO - proveriti filter hlaĎenja - na mašinama sa hlaĎenjem kroz vreteno očistiti špon sa mreţe na rezervoaru, i talog sa dna
rezervoara (obavezno isključiti mašinu pri ovom postupku) - proveriti pritisak vazduha, podešenost regulatora na 85 psi (6 bari) - kod mašina sa hlaĎenjem kroz vreteno staviti malo masti na V prirubnicu alata - očistiti spoljašnje površine na zaštiti sa blagim sredstvom za pranje - proveriti pritisak hidraulike prema dokumentaciji (posebno za uravnoteţenje osa) - staviti malo masti na spoljašnju ivicu hvatača na magacinu aiata i mehaničkoj ruci MESEČNO proveriti nivo ulja u reduktoru vretena. Ulje doliti sve dok ne prelije. proveriti podmazivanje kliznih staza - voĎenja, i podmazati ih i očististi ukoliko je potrebno retkim uljem -
6 MESECI -
zameniti kompietno sredstvo za hlaĎenje, a pritom temaljno očistiti rezervoar proveriti instalaciju podmazivanja i sve priključke proveriti nivo ulja u reduktoru obrtne ose
GODIŠNJE -
zameniti ulje u reduktoru vretena proveriti uljni filter zameniti filter na vratima elektro ormana posle 2 godine rada
PODMAZIVANJE System
Way Lube and Pneumatics
Location
Under the control Rear of spindle Side of machine pans! on fie right side head of the machine Piston pump with 30 minute cycle time Pump is only on when spindle is turning or when axis is moving Linear guides, and bat Transmission only ruts 2-25 Ots. depending 34 ounces 80 gal on pump style Mobile Vactra #2 Mobile DTE 25 Water based coolant only* No Flammable Liquids.
Description
Lubricates Quantity Lubricant
Transmission
Coolant Tank
Rotary Table Right front quarter circle
covering sight glass Mobil SHC-630 oil
Pumpa impulsnog podmazivanja uključuje se u pravilnim vremenskim intervalima (oko 30 min) što se moţe optimizirati kroz parametre mašine. Ovo vreme se meri samo ukoliko je uključeno vreteno ili se kreće neka osa. Rezervoar pumpe se nalazi na zadnjoj strani mašine i sadrţi 2,2 do 3 l (Mobil Vektra 2) zavisno od tipa. Za podmazivanje reduktora vretena koristi se ulje Mobil DTE 25 . Za hlaĎenje se mogu koristiti samo emulzije na bazi vode.
HLAĐENJE KROZ VRETENO Proveriti indikator zaprljanosti ulja na 100 mikronskom filteru kada je uključeno hlaĎenje kroz vreteno a nemamo alat u vretenu. Zameniti (očistiti ) uloţak filtera kada indikator preĎe u crvenu zonu.Indikator se moţe resetovati pomoću tastera. Svi filteri se mogu čistiti četkom.
Pumpa za TSC
Čišćenje filtera
NAPOMENA Pimpa za hlaĎenje kroz vreteno (TSC) je zupčasta i brţe će se trošiti i gubiti pritisak ukoliko su abrazivne čestice prisutne u sredstvu za hlaĎenje. Veoma je vaţno da se redovno čisti mreţa na pregradi rezervoara. Pritom pumpa mora biti isključena.
PRENOSNIK GLAVNOG KRETANJA PODMAZIVANJE Rezervoar ulja za podmazivanje reduktora vretena nalazi se iza motora. Ulje se doliva na poklopac rezervoara sa desne strane od motora.
SISTEM ZA IMPULSNO PODMAZIVANJE
Sva podmazivanja realizovana su preko posebnog centralnog sistema za impulsno podmazivanje. Rezervoar se nalazi na zadnjem delu mašine i na njemu se moţe videti nivo ulja za podmazivanje. Nivo ulja treba strogo odrţavati izmeĎu MIN i MAX. Pumpa impulsnog podmazivanj uključuje se automatski u pravilnim vremenskim intervalima kako je zadato u parametrima mašine. To vreme se moţe optimizirati prema zahtevima korisnika. 1.4
TRANSPORTER STRUGOTINE
U toku normalnog rada mašine transporter strugotine izbaci najveći deo strugotine van radnog prostora, meĎutim sitan špon moţe sa rashladnom tečnošću da dospe u rezervoar hlaĎenja. Da bi se obezbedio normalan rad ovog sistema potrebno je redovno čistiti mreţu na rezervoaru. 1.5
PERIODIČNO ODRŢAVANJE
Displej PODSETNIK ZA ODRŢAVANJE moţe se naći u displeju Current command pod nazivom SHEDULED MAINTENANCE Korišćenjem tastera PAGE UP ili PAGE DOWN moţemo aktivirati/dezaktivirati neku od ovih kontrola. Pojedini podatak moţemo selektovati tasterom strelica dole/gore. Tako selektovan podatak moţemo aktivirati/deaktivirati tasterom ORIGIN čime uključujemo merenje definisanog vremena. Kada je neka od kontrola aktivna na desnoj strani imamo vreme u satima koje se moţe definisati po ţelji. Ova vrednost se moţe vezati za uključenje mašine, (ON-TIME) ili za vreme trajanja ciklusa (CS -TIME). Kada vremena dostigne nulu (broji unazad) pojavljuje se na ekranu poruka MAINTENANCE DUE koja nas podseća da treba odraditi neku od radnji sa spiska redovnog odrţavanja. Vrednost vremana se menja koristeći tastere strelica levo/ desno (svaki pritisak na taster povećava ili smanjuje vrednost za jedan sat). Poruka koja se javlja nije tipa alarma i ne utiče na normalan rad mašine. Ona samo opominje operatora da odradi potrebnu radnju iz oblasti redovnog odrţavanja. Kada je to obavljeno rukovaoc selektuje datu radnju i pritisne jednom taster ORIGIN da bije deaktivirao, a potom još jednom da bi aktivirao tu funkciju i startovao novo računanje vremena.
SPISAK RADNJI REDOVNOG ODRŢAVANJA COOLANT - needs replacement 100 ON- TIME AIR FILTER in control enclosure - replace TIME 250 ON-TIME OIL FILTER-replace 250 ON-TIME GEARBOX OIL-replace 1800 ON-TIME COOLANT TANK - check level leakage, 10 ON-TIME oil in coolant WAY LUBE SYSTEM-check level 50 CS-TIME GEARBOX OIL - check level 250 ON-TIME SEALS/WIPERS missing, torn, leaking 50 CS-TIME check AIR SUPPLY FILTER - check for water 10 ON-TIME HYDRAULIC OIL-check level 250 ON-TIME
Zamena sredstva za hlaĎenje Zamena filtera na vratima ormana Zamena uljnog filtera Provera nivoa rashladne tečnosti, curenje, ulje u emulziji Provera nivoa ulja za impulsno podmazivanje Provera nivoa ulja u reduktoru vretena Provera brisača, zaptivnih elemenata Provera filtera za vazduh - voda u vazduhu Provera nivoa ulja u hidroagregatu
2.UPUSTVO ZA RUKOVANJE 2.1
OPŠTE NAPOMENE
Ovo uputstvo se neprekidno dopunjuje i menja. Najnovija verzija se uvek moţe skinuti sa HAAS web sajta www.HaasCNC.com Upustva se nalze u Manual Updates pod Customer Services. Dodatne tehničke informacije mogu se naći u Haas Reference Manuale. U njemu su sadrţani parametri, alarmi, uputstvo za instalaciju, objašnjenja mašinskih i elektro sklopova. U prvom delu ovog uputstva dat je opis upravljanja sa neophodnim informacijama za početak rada. Kod CNC (Computerized Numerically ControlleĎ) mašina, upravljanje nadgleda rad mašine i vodi alat po zadatoj putanji uz minimalnu pomoć čoveka. Osnovna razlika od ručno upravljanih mašina gde čovek kontroliše svaku poziciju, je u tome da se odredi pozicija radnog komada i unese u memoriju a potom se prema dimenzijama komada vrši obrada prema programu iz memorije. Osmišljavanje, pisanje i unošenje programa moţe se vršiti van mašine i onda se ceo program unese u memoriju. Program se unosi u memoriju ručno, pomoću diskette ili preko RS-232 komunikacije sa PC-a.
KORDINATNI SISTEM Sledeća ilustracija predstavlja koordinatni sistem na horizontalnim mašinama. Kod vertikalnih mašina Z-osa je osa glavnog vretena, a ostale dve čine pravougaoni koordinatni sistem na principu desne zavojnice.
Uvek posmatramo kretanje alata. Kako radni sto nosi radni komad moramo zamisliti teorijski kontra kretanje alata. Nulta pozicija moţe biti bilo gde duţ puta ose. Referentna tačka za Z osu nalazi se na kraju hoda nazad, gde se vrši i izmena alata tako da su sva kretanja Z ose u plusu. X i Z osa definišu mesto obrade u ravni. One dele ceo prostor na četiri kvadranta prema slici
MAŠINSKA NULA - REFERENTNA TAČKA Prilikom svakog uključenja mašine potrebno je pronaći nultu (referentnu) tačku za svaku osu (merni sistem). To se vrši u reţimu ZERO RET (sve tri ose zajedno ili samo jedna od njih). Na taj način nalazimo mašinsku nulu i standardno je da se iz nje sve ose kreću samo u minus smeru. Pored toga moţemo definisati nultu tačku na komadu gde god ţelimo i u odnosu na nju imamo podelu radnog prostora na četiri kvadranta u X,Y ravni.
2.4 APSOLUTNE I INKREMENTALNE MERE Uobičajeni način pozicioniranja jeste uzimanje svih mera u odnosu na jednu nultu tačku. Sve dimenzije se tada odreĎuju prema nutoj tački koju smo usvojili. Drugi način pozicioniranja je takozvani inkrementalni, što podrazumeva da se nova mera odreĎuje u odnosu na prethodnu poziciju (pritom se odreĎuje brojna vrednost i predznak odnosno smer kretanja u odnosu na prethodnu tačku).
2.5 STANJE PO UKLJUČENJU MAŠINE Posle uključenja mašine obavezno moramo ići u referentnu tačku po svim osama i na taj način nalazimo nultu tačku mašine odnosno mernih sistema. Tada upravljanje setuje standardne G kodove. Po uključenju mašine uvek se setuje nulta tačka G54 a potom moţemo odabrati neku drugu u zavisnosti od zahteva obrade.
Po uključenju mašine imamo aktivne sledeće G funkcije: G 00 G 17 G 20 G 40 G 49 G 54 G 64 G 80 G 90 G 94 G 98
brzi hod odabrana ravan obrade je XY odabrana je jedinica mere inč isključena ja kompenzacija alata isklčjučena je duţinska kompenzacija alata prva od 26 mogućih nultih tačaka isključenje postupka tačnog zaustavljanja isključenje ciklusa odabrano je apsolutno programiranje odabrana je brzina u mm/min povratak u startnu poziciju ciklusa
KOMANDNI PULT
Ovo upravljanje ima šest reţima rada i jedan reţim simulacije. Izbor reţima rada vršimo pomoću tastera: EDIT - reţim editiranja programa u memoriju MEM - reţim izvršenja programa koji se nalazi u memoriji MDI/DNC - direktno izvršavanje ručno unetog programa ili izbor DNC reţima HANDLE JOG - reţim ručnog kretanja osa pomoću tastera ili ručnog točkica ZERO RET - reţim traţenja referentne tačke LIST PROG - sluţi za listanje, slanje i primanje programa U MEM ili MDI reţimu program se moţe startovati tasterom CYCLE START. U toku izvršenja nekog programa ne moţemo menjati reţim rada. Mora se sačekati kraj programa ili da se prekine izvršenje pomoću tastera RESET.
Kada smo odabrali reţim MD1 ponovnim pritiskom na taster MDI/DNC prelazimo u reţim DNC ukoliko je taj reţim dozvoljen preko Seting podataka i Parametara mašine. U svakom od ovih reţima rada moţemo odabrati jedan od osam displeja: PRGRM/CONVRS prikaz selektovanog programa, izbor Quick Code ili rad sa naprednim Editorom POSIT prikaz pozicije osa OFFSET prikaz korekcija alata i nultih tačaka CURNT COMDS prikaz trenutno aktivne komande i sistemskih vremena ALARM/MESGS prikaz alarma i korisničkih poruka PARAM/DGNOS prikaz parametara i dijagnostičkih podataka SETNG/ GRAPH prikaz Seting podataka ili izbor grafičke simulacije HELP/CALC prikaz helpa i kalkulatora Komandni pult se sastoji od: CRT displeja, tastature, On/oFF tastera, vatmetra, ručnog točkica, EMERGENCY STOP (sve stop), CYCLE START (start ciklusa) i FEED HOLD (pomak stop) tastera. SHIFT taster menja značenje numeričkih tastera u znak koji se nalazi u levom gornjem uglu tastera. Pre svakog specijalnog znaka treba pritisnuti taster SHIFT. Ručni točkić se koristi za pomeranje osa. Svaki podeok moţe biti setovan kao 0.001 ; 0.01 ; 0.1 ; 1. mm. Jedan obrt točkica ima 100 podeoka. On se takoĎe moţe koristiti za kretanje kursora po programu. EMERGENCY STOP odmah zaustavlja sva kretanja i isključuje servo motore. CYCLE START startuje izvršenje programa u MEM ili MDI reţimu, nastavlja kretanje posle FEED HOLD ili posle SINGL BLOCK stopa. Start ciklusa se moţe prebaciti i na ručni točkić. FEED HOLD zaustavlja kretanje svih osa kada je startovan program. Ova funkcija se takoĎe moţe prebaciti na ručni točkić i tada ima potouno istu funkciju. FEED HOLD zaustavlja samo ose, a ne zaustavlja vreteno i hlaĎenje. SINGLE BLOCK tasterom uključujemo uslove za izvršenje pojedinačnog bloka. Kada je aktivno izvršava se samo jedan blok i zaustavlja se dalje izvršenje do novog starta ciklusa.
2.6 KOMANDNI PULT – TASTATURA Sve operacije na CNC se kontrilišu preko komandnog pulta koji se sastoji od tastera POWER UP/POWER OFF, SVE STOP, CYCLE START, FEED HOLD, DISPLEJA, TASTATURE WATMETRA, i RUČNOG TOČKICA. TASTATURA se moţe podeliti u devet zona: RESET tasteri RESET, POWER UP RESTART, TOOL CHANGER RESTORE (3 tastera) IZBOR DISPLEJA
PRGM/CONVRS, POSIT, OFFSET, CURNT COMANDS, ALARM MESGS, PARAM DGNOS, SETNG GRAPH, HELP CALC (8 tastera)
IZBOR REŢIMA RADA
EDIT, MEM, MDI/ DNC, HANDLE JOG, ZERO RET, LIST PROG sa svim pripadajućim tasterima za te reţime (30 taastera)
SLOVNA TASTATURA
(30 tastera)
NUMERIČKA TASTATURA
(15 tastera)
TASTERI ZA KRETANJE KURSORA (8 tastera) TASTERI KOREKCIJE BRZINA
tasteri za korekciju programirane brzine posmaka, vretena, i brzog hoda osa... (15 tastera)
TASTERI ZA RUČNO KRETANJE OSA tasteri za ručno kretanje osa, transportera strugotine i programabilnog hlaĎenja (15 tastera) FUNKCIONALNI TASTERI
FI, F2, F3, F4, TOOL OFFSET MESUR NEXT TOOL, TROOL RELEASE, PART ZERO SET (8 tastera)
Kratak opis svakog pojedinačnog tastera 2.6.1 RESET
RESET TASTERI (RESET)
zaustavlja kretanje mašine i vraća kursor na početak programa (ova funkcija se moţe izmeniti pomoću setinga 31 RESET PROGRAM POINTER)
POWER UP posle uključenja mašine, pritiskom na ovaj taster vrši se postupak automatske RESTART inicijalizacije mašine - pronalaţenje nulte tačke. Posle odlaska u nultu tačku mašine, alat koji je definisan u setingu 81 ide u vreteno. TOOL CHANGER RESTORE
Ovaj taster nam sluţi da vratimo magacin u početno stanje kada doĎe do zastoja u toku izmene alata. On inicijalizuje ekran koji pomaţe operatoru da se vrati u normalan rad posle kolizije magacina. 2.6.2
IZBOR DISPLEJA (D1SPL AYS)
Ovih osam tastera omogućavaju prelazak iz jednog displeja u drugi u zavisnosti od toga kakve informacije su nam trenutno potrebne. Neki od ovih tastera su višefunkcijski i daju različite displeje kada ih pritisnemo više puta. PRGRM/CONVRS
prikazuje se trenutno aktivan program
POSIT
prikazuje pozicije osa. Pritiskom na taster PAGE UP/PAGE DOWN biramo jedan od pet prikaza (operator, mašina, komad, distanca od cilja ili sve četiri odjednom)
OFFSET
Prikazuje duţinu alata, offset radijusa, i poziciju programabilnog hlaĎenja. Sa PAGE UP prelazimo na listu nultih tačaka. Ukoliko pritisnemo taster ORIGIN pojavljuje se poruka ZERO ALL(Y/N). Ako pritisnemo taster Y svi ofseti i pozicije hlaĎenja će se resetovati.
CURENT COMANDS
Prikazuje se trenutno aktivni program, trenutne pozicije osa, broj obrtaja vretena, aktivna snaga ltd. Kada više puta pritisnemo taster PAGE DOWN imaćemo prikaz sistemskih tajmera. makro varijabli, informacija o opterećenju alata itd.
ALARM/MESGS
Prikazuje se kompletan tekst pojašnjenja kada se pojavi neki alarm. Imamo tri tipa alarm ekrana. Prvi prikazuje aktivni alarm. Pritiskom na taster strelica desno moţemo videti istoriju alarma. Ako još jednom pritisnemo isti taster dobije se ekran sa opisom alarma, uzrocima i načinom otklanjanja. Obično vidimo poslednji alarm iz istorije alarma. Sve alarme moţemo listati pomoću tastera PAGE UP / PAGE DOWN. TakoĎe moţemo ukucati ţeljeni broj alarma i potvrditi tasterom WRITE i on će se pojaviti na ekranu. Pritiskom na taster strelica desno vraćamo se na osnovnu stranu sa trenutno aktivnim alarmom. Pritiskom na taster PAGE DOWN biramo stranu korisničkih poruka i zapisa.
PARAM/DGNOS
Prikazuje sve parametre koji definišu bitne podatke za rad mašine. Pritiskom na taster PAGE DOWN moţemo da vidimo vrednosti kompenzacije zavojnog vretena. Listanje parametara se vrši pomoću tastera PAGE DOWN. Ponovnim pritiskom na taster PARAM imamo prikaz prve strane dijagnostičkih podataka. To su diskretni ulazi i izlazi. Pritiskom na taster PAGE DOWN prelazimo na drugu stranu dijagnostike, koja sadrţi dodatne ulaze i analogne podatke.
SETNG/GRAPH
Prikazuje seting podatke koje rukovaoc prilagoĎava potrebama posla. Još jednim pritiskom na isti taster prelazimo na grafičku simulaciju programa tj. simulaciju kompletne putanje.
HELP/CALC
Ovaj ekran predstavlja uputstvo za rukovanje sa svim objašnjenjima. Ukoliko pritisnemo tarter HELP drugi put prelazimo u pomoćni kalkulator. Pritiskom na taster PAGE DOWN moţemo da odaberemo ekran proračuna navoja, trigonometrije i proračune kruga. 2.6.3
IZBOR REŢIMA RADA (MODA)
Imamo šest reţima rada koje rukovaoc bira pomoću tastera u obliku strelice. Ime odabranog reţima vidimo uvek u prvom redu ekrana. Izbor reţima rada vršimo pomoću tastera: EDIT reţim editiranja programa u memoriju MEM reţim izvršenja programa koji se nalazi u memoriji MDI/DNC direktno izvršavanje ručno unetog programa ili izbor DNC reţima HANDLE JOG reţim kretanja osa pomoću tastera ili ručnog točkica ZERO RET reţim traţenja referentne tačke LIST PROG sluţi za listanje, slanje i primanje programa
Sledi opis svih reţima rada EDIT reţim sluţi za editiranje podataka. U ovom reţimu aktivni su slcdeći tasteri: INSERT ALTER DELETE UNDO MEM reţim SINGLE BLOCK
DRY RAN
OPT STOP
BLOK DELETE
MDI/DNC reţim COOLANT ORIENT SPINDLE
ATC REV
Sluţi za unošenje teksta u ulazni bafer odmah iza pozicije kursora. TakoĎe se koristi za kopiranje blokova. Menja sadrţaj sa novim koji se nalazi u ulaznom baferu. TakoĎe prebacuje program iz MDI u listu programa. Briše podatak na kom je kursor. Vraća nas do 9 koraka unazad, kada smo nešto pogrešili. rad sa memorijom. U ovom reţimu aktivni su sledeći tasteri: ovaj taster uključuje rad blok po blok. Ukoliko se aktivirau toku izvršenja programa ili pre starta ciklusa. Tada se izvršava samo jedan blok i posle toga se izvršenje programa zaustavlja do sledećeg starta ciklusa. koristi se za proveru novog programa sa kretanjem alata duţ realne putanje kretanja. bez obrade komada. Programirana brzina se zamenjuje sa onom koja je odabrana u ručnom reţimu. Ovim tasterom uključujemo opcioni stop programa. Ukoliko je programirano M01 u programu a aktiviranje opcioni stop program će se zaustaviti kada doĎe do M01. Kada je aktivan opcioni stop na ekranu imamo poruku o tome. 1. OPT STOP utiče na blok posle aktivne linije kada je aktiviran. 2. M01 ne moţe biti aktivan za vreme dok imamo kompenzaciju rezanja. Tada će se pojaviti alarm 349. Blok sa / kosom crtom na prvom mestu biće preskakan i neće se izvršavati ukoliko je aktivirana ova opcija. Ukoliko imamo kosu crtu negde u bloku, komanda iza crte biće ignorisana sve do kraja bloka. Kada nije aktivna kompenzacija ova opcija ima dejstvo dva bloka iza linije u kojoj je aktivirana. Kada je aktivna kompenzacija, moramo ranije aktivirati BLOK DELETE zbog toga što je aktivan tek četiri bloka posle onog u kom je aktiviran. se koristi za selektovanje MDI ili DNC. U ovom reţimu aktivni su sledeći tasteri: pomoću ovog tastera moţemo u svakom trenutku ručno da uključimo ili isključimo pumpu hlaĎenja. ovim tasterom zakrećemo vreteno u tačno definisanu poziciju a potom se zakoči. ovim tasterom moţemo da pomerimo magacin alata zajedno mesto unapred (rastući broj). Ukoliko prethodno unesemo podatak Tnn magacin će se okrenuti unapred sve do alata nn. ovim tasterom moţemo da pomerimo magacin alata zajedno mesto unazad (opadajući broj). Ukoliko prethodno unesemo podatak Tnn magacin će se okrenuti unazad sve do alata nn.
HANDLE JOG reţim selektuje ručno pomeranje osa. U ovom reţimu aktivni su sledeći tasteri: .0001, .1 pomeranje od .0001 inča ili .001 mm za svaki poĎeok ručnog točkica. Izbor brzine od . 1 inča/min za DRY RUN .001, 1. pomeranje od .001 inča ili .01 mm za svaki podeok ručnog točkica. Izbor brzine od 1. inča/min za DRY RUN .01, 10. pomeranje od .01 inča ili .1 mm za svaki podeok ručnog točkica. Izbor brzine od 10. inča/min za DRY RUN .1, 100. pomeranje od . 1 inča ili 1. mm za svaki podeok ručnog točkica. Izbor brzine od lOO.inča/min za DRY RUN
ZERO RET reţim
U ovom reţimu aktivni su sledeći tasteri: Koristi se za traţenje referentne tačke po svim osama mašine
AUTO ALL AXES ORGIN ZERO SINGL AXIS
Nuluje prikazanu vrednost pozicije ili tajmere Koristi se za pronalaţenje referentne tačke samo jedne ose. Najpre se otkuca ime odabrane ose( slovo X,Y,Z,A..) i tada ide samo ta osa u referentnu tačku Povratak svih osa u nultu tačku mašine brzim hodom. Ukoliko se prvo unese ime neke ose a potom aktivira taster HOME G28 tada samo ta odabrana osa ide u nultu tačku. Paţnja: pri ovom kretanju nije aktivna zaštita od moguće kolizije.
HOME G28
LIST PROG reţim
Koristi se da se vidi kompletna lista programa u memoriji mašine. U ovom reţimu aktivni su sledeći tasteri:
SELECT PROG SEND RS232
RECV RS232
ERASE PROG 2.6.4
Ovaj taster se koristi za selektovanje nekog programa iz liste. Ispred odabranog programa pojaviće se zvezdica. Ovaj taster se koristi za prenos programa (slanje i primanje) preko serijskog RS 232 porta. Ukoliko označimo ALL, svi programi će biti poslati sa znakom % na početku i na kraju prenosa. Ovaj taster se koristi za prijem programa preko serijskog RS 232 porta. Da bi primili odreĎeni program potrebno je uneti ime programa u obliku Onnnnn pre startovanja prenosa. Ukoliko selektujemo ALL nije potrebno unositi ime programa. Automatski će biti uneto isto ime kao na računaru. Koristi se za brisanje selektovanog programa sa liste.
SLOVNA TASTATURA (ALFA)
Imamo 26 slova i nekoliko specijalnih znakova. Ovaj taster nam omogućuje da koristimo bele oznake u tasterima. Kada ţelimo da kucamo oznake iz ugla tastera (bela slova) potrebno je prethodno pritrisnuti taster SHIFT, ili ga drţati sve vreme dok nam je potrebno. Kada mašina ima 5 osa, B osu krećemo tako što istovremeno pritisnemo SHIFT i taster za kretanje ose A. Ovo je karakter kraja bloka. On se na ekranu vidi kao ; i označava završetak bloka. Simboli zagrade koriste se kod unošenja komentara korisnika. Ovi simboli uvek moraju biti u paru ( ). Simbol kosa crta koristi se za brisanje - preskok dela bloka. Ukoliko se nalazi na početku bloka i aktivno je BLOK DELETE taj blok će biti ignorisan. TakoĎe moţe se koristiti za izbor izmeĎu dve moguće opcije. Primer: T1 / T2 M99 alat T2 se koristi kada je BLOK DELETE isključeno, a alat T1 kada ie BLOK DELETE uključeno.
SHIFT
EOB () L
2.6.5. NUMERIČKI TASTERI (NUMERIC) Numerički tasteri se koriste za unošenje brojeva, kao i za odreĎeni broj specijalnih simbola. CANCEL
Koristi se za brisanje poslednjeg unetog podatka pri editovanju.
SPACE WRITE/ENTER -,.
Ovi simboli koriste se kod pisanja negativnih i decimalnih brojeva. Ovi simboli se pišu tako što se prethodno aktivira taster SHIFT, a ? potom ovaj taster Ovi simboli se koriste pri pisanju komentara.
+ ,= , # , * ?, % , $ , ! &,@,: 2.6.6.
Taster za unošenje razmaka izmeĎu slova. Koristi se kod pisanja komentara korisnika. Ovaj taster se koristi za unošenje podataka u memoriju.
TASTERI ZA KRETANJE KURSORA (CURSOR KEYS)
Koriste se za pomeranje kursora po ekranu. HOME
Koristi se za povratak kursora na prvi red ekrana. U editiranju to je prvi blok programa, a u grafici oblast posmatranja se vraća na kompletnu radnu zonu.
UP ARROW PAGE UP
Ovaj taster pomera kursor na gore za jedan blok ili polje. U grafici se koristi za proširenje zone posmatranja. Ovaj taster se koristi za promenu displeja za celu stranu unapred, u editoni pomeranje kursora za celu stranicu programa unapred, a u zumiranju koristi se za isključenje zuma.
LEFT ARROW
Koristi se pomeranje kursora u editoru ulevo. TakoĎe sluţi za pomeranje zum prozora ulevo.
RIGHT ARROW
Koristi se pomeranje kursora u editoru udesno. TakoĎe sluţi za pomeranje zum prozora udesno u grafici. Koristi se za pomeranje kursora na poslednji red ekrana. U editiranju to je poslednji red programa.
END
DOWN ARROW
Ovaj taster pomera kursor na gore za jedan blok ili polje. U grafici se koristi za smanjenje zone posmatranja.
2.6.7. TASTERI KOREKCIJE BRZINA (OVERRIDES) Ovi tasteri omogućavaju rukovaocu da koriguje brzinu posmaka i vretena na gore ili dole u odnosu na programiranu vrednost. Ovaj taster se koristi kada ţelimo da pomoću ručnog točkica menjamo brzinu posmaka u koracima od 1% od 0 do 999 %. --10-% Smanjuje posmak za 10%,od 10 do 200% Setuje posmak na programiranu vrednost Povećava posmak za 10%, od 10 do 200%
HANDLE CONTROL FEEDRATE
100% +10%
--10-% 100% +10%
Ovaj taster se koristi kada ţelimo da pomoću ručnog točkica menjamo broj obrtaja vretena u koracima od po 1% od 0 do 999% Smanjuje broj obrtaja vretena za 10%, od 10 do 150 % Setuje broj obrtaja vretena na programiranu vrednost. Povećava broj obrtaja vretena za 10%, od 10 do 150%
SPINDLE CW STOP CCW 5% RAPID 25% RAPID 50% RAPID 100% RAPID
Startuje vreteno udesno Zaustavlja vreteno Startuje vreteno ulevo Limitira brzi hod na 5% od max Limitira brzi hod na 25% od max Limitira brzi hod na 50% od max Vraća brzi hod na max vrednost
HANDLE CONTROL SPINDLE
TASTERI ZA RUČNO KRETANJE OSA Ovim tasterima vršimo izbor ose koju ţelimo da krećemo. Kada samo kratkotrajno pritisnemo neki od ovih tastera izabrali smo tu osu. Ukoliko taster zadrţimo malo duţe dolazi do kretanja ose i ona se kreće sve dok drţimo taster. U zavisnosti od toga koji predznak smo odabrali osa se kreće u tom smeru (relativno u odnosu na radni komad). +A, -A
Selektujemo A osu. Ukoliko ovaj taster pritisnemo istovremano sa SHIFT tasterom selektujemo B osu ukoliko postoji na mašini. Selektujemo Z osu Selektujemo Y osu Selektujemo X osu
+Z, -Z +Y, -Y +X, -X JOG LOCK
Ukoliko ovaj taster pritisnemo pre nekog od tastera za izbor kretanja ose ta osa nastavlja da se kreće i kada pustimo taster smera ose. Ponovnim pritiskom na taster JOG LOCK zaustavljamo kretanje ose. Na ekranu imamo poruku da li je odabrana komanda JOG LOCK.
Levo od tastera za kretanje osa imamo tri tastera za kontrolisanje rada transportera strugotine. Da bi ovi tasten imali funkciju moramo ih setovati u parametru 209. CHIP FWD CHIP STOP CHIP REV
Uključuje transporter u smeru izbacivanja špona iz radnog prostora. Zaustavlja kretanje transportera strugotine. Uključuje transporter strugotine u kontra smeru. Ovo je potrebno kada doĎe do zaglavljivanja špona.
Desno od tastera za kretanj osa nalaze se tasteri za komandovanje hlaĎenjem. CLNT UP Podizanje programabilne mlaznice za jedan poloţaj nagore. CLNT DOWN Spuštanje programabilne mlaznice za jedan poloţaj nadole. AUX CLNT Ovim tasterom uključujemo/isključujemo dodatno hlaĎenje kroz vreteno. 2.6.9. FUNKCIONALNI TASTFRI F1 u EDIT F1 u LIST PROG
reţimu i PROGRAM DISPLEJ koristi se za defmisanje starta selektovanog bloka reţimu koristi se za dupliranje postojećeg programa sa tim da mu se daje novo ime
F2 u EDIT F2 u OFFSET F3 u EDIT ili MDI F4 u MEM
TOOL OFFSET MESUR NEXT TOOL TOOL RELEASE
PART ZERO SET
reţimu i PROGRAM DISPLEJ koristi se za definisanje kraja bloka, displeju sa F2 se unosi vrednost suprotnog znaka od one koja je data, reţimu sa F3 se izračunata vrednost iz polja kalkulatora kopira na liniju za unošenje podataka. Ovo je od koristi kada se sluţimo kalkulatorom u upravljanju za dodatne proračune, reţimu i PROGRAM DISPLEJ pomoću ovog tastera biramo BACKGROUND EDIT ili PROGRAM REVIEW. BACKGROUND EDIT se selektuje tako što unesemo ime programa Ommnn. PROGRAM REVIEW se selektuje samo sa tasterom F4. Tada vidimo program koji se izvršava na levoj polovini ekrana a taj program moţemo istovremeno i da pregledamo na desnoj polovini ekrana. Kada koristimo help calculator ovaj taster se koristi kod raznih vrsta proračuna za unošenje, sabiranje, oduzimanje, mnoţenje, deljenje. Koristi se za memorisanje duţine alata na ofset strani za vreme merenja alata. Ovim tasterom selektujemo sledeći alat. Ovim tasterom moţemo da otpustimo alat iz vretena 11 MDI, ZERO RET i HANDLE JOG reţimu rada. Dok je alat otpušten imamo izduvavanje konusa vretena čime se otklanja špon, ulje ili emulzija iz konusa. Koristi se za automatsko setovanje nulte tačke komada.
2.7. UKLJUČENJE / ISKLJUČENJE MAŠINE UKLJUČENJE MAŠINE Mašina se uključuje pritiskom na taster POWER ON. Pritom glavni prekidač na vratima elektro ormana mora biti na ON. Nakon uključenja mašine najpre moramo naći referentnu tačku za sve aktivne ose. Sa POWER - UP/RESTART nalazimo automatski referentnu tačku za sve ose i izvrši se inicijalizacija magacina alata. Drugi način nalaţenja referentne tačke osa je da u reţimu ZERO RET aktiviramo taster AUTO ALL AXES. Svaku pojedinačnu osu moţemo poslati u referentnu tačku ukoliko se prvo pritisne taster (slovo) X,Y,Z,A ili B a potom taster ZERO SINGL AXIS. Pritom se mora voditi računao mogućnosti kolizije. Pozicija koja je tada pronaĎena po svim osama naziva se mašinska nula. Ukoliko je potrebno da pomeramo neku osu pre odlaska u referentnu tačku, potrebno je pritisnuti pečurku EMERGENCI STOP, postaviti seting 7 na OFF, a potom promeniti Seting 53 (JOG W/O ZERO RETURN) na ON. Tada osa moţe da se kreće samo vrlo malom brzinom ali treba strogo voditi računa o smeru jer tada ne deluje softverska zaštita. Seting 53 se mora vratiti na OFF po završetku kretanja. Nakon isključenja mašine ovaj Seting se automatski vraća na OFF. Taster G28 se koristi za povratak svih osa o nultu tačku mašine ali posle pronalaţenja referentne tačke. Prvo se vraća samo Z osa a potom i ostale. Ista funkcija se dobij a i kada programiramo G 28. ISKLJUČENJE MAŠINE Mašina se isključuje pritiskom na taster POWER OFF. TakoĎe moţe se isključiti automatski posle komande M 30 po završetku izvršenja programa nakon 30 sec ukoliko je ta opcija podešena u Seting podacima. Ukoliko doĎe do prenapona ili pregrevanja elektro ormana ili motora mašina se takoĎe automatski isključuje kada neki od ova dva uzroka traje duţe od 4,5 min. Pritom se pojavljuje alarm 176 (pregrevanje) ili 177 (prenapon).
2.8 RUČNO UPRAVLJANJE MDI reţim Ručno unošenje podataka predstavlja kucanje programa direktno preko tastature ne koristeći reţime EDIT i MEM. Program se tada moţe izvršavati a da ga ne unesemo u memoriju mašine. Podaci iz ovog programa se gube kada se isključi mašina. Ediiovanje u MDI je potpuno isto kao kod ediiiranja u memoriju. U MDI su omogućene ručne komande hlaĎenja, vretena, magacina alata. Program iz MDI se uvek moţe prebaciti u memoriju, tako što se kursor dovede na prvi red (HOME), kuca se ime novog programa u standardnom formatu Onnnnn a tada pritisne taster ALTER. Uneti program u MDI se moţe kompletno izbrisati pritiskom na taster ERASE PROG. Najbrţi način izbora nekog odreĎenog alata iz magacina jeste ako kucamo broj Tnn i potom pritisnemo taster ATC FWD ili ATC REV čime biramo smer okretanja. Ukoiiko su vrata otvorena da bi se ovo realizovalo moramo da drţimo taster na levom boku pulta. Kada je u parametru 57 bit DOOR STOP SP setovan na 1, broj obrtaja vretena je automatski ograničen na 750 ob/min kada su vrata otvorena. HANDLE JOG reţim Ručno pomeranje osa ostvaruje se u reţimu HANDLE JOG, pomoću tastera za smer ose. Odabrana osa blinka. Pomoću četiri tastera biramo vrednost jednog podeoka ručnog točkica 0.001; 0.01; 0.1; l (mn/pod), ih brzinu ose 0.1; 1.; 10.; 100. (mm/min). I u ovom reţimu korekcija brzine (override) utiče na brzinu posmaka ose. Pomoću tastera JOG LOCK moţemo da zapamtimo komandu kretanja ose, tako da se ona kreće i kada pustimo taster smera. Kretanje se zaustavlja ponovnim pritiskom na taster JOG LOCK ili pomoću RESET tastera. Da bi se osa kretala pomoću tastera smera moramo taster da drţimo diţe od 0,5 sec.
2.9 AUTOMATSKI RAD SELEKCIJA PROGRAMA IZ LISTE Da bi selektovali neki program iz liste potrebno je da preĎemo u reţim LIST PROG. Tada vidimo kompletnu listu programa koji se nalaze u memoriji. Selektovanje programa se vrši tako što se kursor dovede pomoću tastera CURSOR UP/DOWN na ţeljeni program a potom se pritisne taster SELECT PROG. Ispred odabranog programa pojaviće se zvezdica *. Drugi način da se selektuje program iz liste je da se otkuca ime ţeljenog programa Onnnnn i potom pritisne taster SELECT PROG. STARTOVANJE IZVRŠENJA PROGRAMA Po uključenju mašine moramo najpre ići na inicijalizaciju — pronalaţenje referentne tačke svih osa mašine. Najjednostavniji postupak je da se koristi taster POWER UP/RESTART. Sve ose će otići u referentnu tačku i magacin alata će se inicijalizovati (naći će prvi alat), pojaviće se ekran CURRENT COMMANDS, i preći ćemo u MEM reţim. Tada je upravljanje spremno da startuje izvršenje programa koji je prvi na listi. . Stanovanje programa se vrši pomoću tastera CYCLE START. Seting 36 je bitan za postupak restarta programa. Da bi pokrenuli neki program moramo ga selektovati. Bilo koja greška u programu izazvaće odgovarajući alarm i zaustaviće dalje izvršenje programa. Tipične greške su prekoračenje radnog polja ili zaboravljeni parametri I,J ili Q. RESTARTOVANJE PROGRAMA Ovaj postupak omogućuje rukovaocu da startuje program sa bilo kog bloka. Potrebno je seting
36 setovati na ON, dovesti kursor na ţeljeni blok, i startovati sa CYCLE START. Upravljanje počinje da izvršava takozvani nevidljivi deo programa, a kada doĎe.do odabranog bloka ono preuzima sve potrebne podatke iz prethodnih blokova. Posle toga normalno nastavlja da izvršava ţeljeni blok i sve iza njega do kraja programa. Kod programa sa više alata upravljanje će izvršiti sve izmene do alata koji nam treba da bi uneo podatke korektura za dati alat.
STOP PROGRAMA Postoji nekoliko načina za zaustavljanje izvršenja programa: 1. Programski pomoću M00. M01, M02 ili M30 2. Sa FEED HOLD tasterom. Nastavlja se sa CYCLE START 3. Zaustavlja se na kraju bloka ukoliko je aktivirana funkcija SINGLE BLOCK.
Nastavak sa CYCLE START. Kada se otvore vrata program se zaustavlja a nastavlja kada se vrata zatvore. NEREGULARNO ZAUSTAVLJANJE PROGRAMA RESET
EMERGECY STOP ALARM
POWER OFF
tasterom se zaustavljaju sve ose, vreteno, magacin alata, hlaĎenje. Ukoliko je seting 31 na ON kursor ostaje i ne vraća se na početak programa. Ovaj taster zaustavlja sve ose, vreteno, magacin alata, hlaĎenje. Ne moţe se nastaviti program već se mora resetovati greška bar dva puta. Ukoliko nastane alarm u toku izvršenja programa, izvršenje se zaustavlja. Najpre moramo da resetujemo grašku, ali nemoţemo da nastavimo od bloka na kom je program stao. Sva kretanja se zaustavljaju u okviru jedne sekunde.
2.10 SIGNALIZACIJA STANJA MAŠINE Ova signalizacija nalazi se na komandnom pultu. Imamo crvenu i zelenu svetiljku i one nam sluţe da moţemo da s pratimo status mašine i sa strane. Zelena svetiljka svetli trajno dok se program normalno izvršava Zelena svetiljka blinka u sledećim situacijama: Mašina se zaustavila u izvršenju programa zbog nekog od sledećih razloga Ako je selektovano FEEDHOLD Ako je selektovano SINGLE BLOCK Ako imamo M00, M01, M02 , M30. Blinkanje prestaje sa RESET tasterom. Ako imamo M02 ili M30, kada se otvore vrata prestaje blinkanje. Crvena svetiljka blinka ukoliko se pojavio neki ALARM ili je pritisnut taster EMERGENCY STOP.
2.11 KREIRANJE PROGRAMA Da bi kreirali novi program moramo biti u PRGRM/CONVRS displeju a u reţimu LIST PROG. Unesemo O (slovo O ne broj 0) i petocifreni broj, što predstavlja ime programa, i pritisnemo taster SELECT PROG ili ENTER. Sada se prazan program nalazi u glavnoj memoriji, i jedan je od programa koje moţemo videti u MEM ili EDIT reţimu. Da bi videli sadrţaj programa pritisnemo taster EDIT. Taj novi program sadrţi samo ime programa Onnnnn i znak za kraj bloka EOB ( ; ). Sve nove podatke unosimo kucanjem pomoću alfanumeričke tastature i unosimo ih u bafer tasterima INSERT, ALTER ili WRITE. Uneti podaci mogu biti adresni ( slovo i odreĎeni broj), komentari (tekst od max 80 znakova) koji se nalaze unutar zagrade (xxxxx), ili
znak za kraj bloka EOB ( ; ). Za pretraţivanje nekog podatka kroz program, koristimo sledeći postupak: Unesemo podatak koji traţimo a onda tasterima strelica dole/gore vršimo pretraţivanje prema kraju ili početku programa. Svaki put kada računar pronaĎe traţeni tekst on se zaustavi na njemu. Novim pritiskomm na taster traţimo sledići blok u kom imamo isti tekst. Kada ţelimo da dodamo podatak u nekom bloku programa kucamo nivi tekst, dovedemo kursor na ţeljeno mesto i pritisnemo taster INSERT. Tada se novi podatak unosi u program na mesto iza kursora. Kada ţelimo da neki podatak zamenimo sa novim kucamo taj novi podatak i potom pritisnemo taster ALTER. Za brisanje nekog podatka iz programa koristimo taster DELETE. Pomoću tastera UNDO moţemo se vratiti do devet koraka unazad prilikom unošenja izmena. Ime jednom unetog programa lako se menja kada unesemo novo ime i tasterom ALTER zamenimo staro. EDITIRANJE PROGRAMA EDIT reţim se koristi za unošenje izmena u programu koji se nalazi u memoriji. Ukoliko ţelimo da promenomo ime programa dovedemo kursor na ime unesemo O i novih pet cifara a tasterom ALTER izvršimo zamenu. Za pomeranje kursora kroz program moţe se koristiti i ručni točkić. Da bi se ova funkcija aktivirala potrebno je u parametru 57 promeniti odgovarajući bit. BACKGROUND editiranje je unošenje novog programa preko tastature dok se neki drugi program izvršava. GREŠKE U EDITIRANJU Guarded Code Bad Code Editing Error Bad Name Invalid Number Block Too Long No Code Can’t Undo
pokušali ste da izbrišete ime programa Onnnnn iz prvog reda blok sadrţi nekorektne podatke ili više od 80 znakova prethodno editovanje nije završeno, videti u čemu je problem ili pritsnuti UNDO. ime programa je nekorektno broj ne moţe da sadrţi slova blok moţe da ima max 256 znakova nije unet podatak za umetanje UNDO se koristi samo za poslednjih 9 komandi
2.13 BRISANJE PROGRAMA IZ MEMORIJE Da bi obrisali postojeći program moramo ući u LIST PROG. Pomoću kursora označimo ţeljeni program i pritinemo taster ERASE PROG. TakoĎe moţemo uneti broj programa koji ţelimo da obrišemo i pritisnemo taster ERASE PROG. Ukoliko selektujemo ALL iz liste moţemo obrisati sve programe iz memorije. PAŢNJA Taster UNDO nemoţe da vrati tako obrisane programe.
2.14 RAD SA BLOKOVIMA Ovo se odnosi na blokove od jedne ili više linija programa. Sa njima se mogu vršiti sledeće radnje: BLOCK DUPLICATE BLOCK MOVE BLOCK DELETE Da bi definisali ţeljeni blok tasterom F1 označimo početak- prvu liniju, a tasterom F2 kraj bloka - poslednju liniju. Kada smo odredili blok od više programskih linija, na ekranu se pojavi uputstvo koje tastere treba koristiti za odabranu operaciju. Taster INSET se koristi za umetanje ovog bloka na poziciju kursora. Taster DELETE se koristi za brisanje celog 20bloka. Taster ALTER se koristi za zamenu, premeštanje bloka.
Taster UNDO se koristi za poništavanje definicije bloka. Kada je definisan neki blok kursor postaje simbol >. Delovi programa mogu se kopirati iz jednog programa u drugi pomoću block copy komande (pomoću tastera F1 i F2). Najpre selektujemo deo programa, zatim preĎemo u drugi program i kursor dovedemo na ţeljeno mesto a tasterom INSERT izvršimo kopiranje. Tasterom UNDO izlazimo iz BLOCK COPY opcije. Delovi programa mogu se kopirati i u MDI program, ali obrnut postupak nije moguć.
21
View more...
Comments