UNIT 10 Penterjemahan & Pentafsiran Kurikulum

April 24, 2021 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download UNIT 10 Penterjemahan & Pentafsiran Kurikulum...

Description

UNIT 10

PENTERJEMAHAN DAN PENTAFSIRAN KURIKULUM KEBANGSAAN

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran unit ini, anda dapat: i. Menerangkan 3 domain objektif kurikulum. ii. Menghubungkait Dokumen Standard Kandungan dan Dokumen Standard Pentaksiran iii. Menuliskan rancangan pengajaran (RPT & RPH) secara yang betul. TUGASAN: Huraikan bagaimanakah guru-guru dapat melaksanakan proses penterjemahan hasrat FPK tersebut berasaskan objektif kurikulum yang spesifik.

10.0 Pemetaan Ringkasan Kandungan

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan 10.1 Hubungankait Matlamat/Objektif Pendidikan, FPK, Kurikulum Kebangsaan dan Pengajaran & Pembelajaran. FALSAFAH PENDIDIKAN KEBANGSAAN Matlamat Pendidikan Objektif Pendidikan

b) Sukatan Pelajaran c) Huraian Sukatan Pelajaran d) Rancangan Pelajaran Tahunan e) Rancangan Pengajaran Harian

Pengajaran dan Pembelajaran

OUTCOME

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

a) Kurikulum Kebangsaan

2

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan 10.2 Domain objektif kognitif, afektif dan psikomotor dalam penetapan matlamat & objektif kurikulum/pengajaran http://www.edpsycinteractive.org/topics/cognition/bloom.pdf

1.

2.

kefahaman

Kebolehan faham prinsip

- jelaskan - huraikan - terjemahkan

3.

aplikasi

Kebolehan mengguna prinsip

- demonstrasikan - tunujukkan - kembangkan - binakan

4.

analisis

Memisah dan senaraikan elemen

- pisahkan - tentukan - analisiskan

5.

sistesis

Mencantum elemen

- gabungkan - ringkaskan - susunkan - kelaskan

6.

penilaian

Menghakim alat dan kaedah untuk dicapai tujuan

- nilaikan - cadangkan - ulaskan - menentukan

Aras A1. Menerima

A2. Bertindak balas

A3. Menilai

DOMAIN OBJEKTIF AFEKTIF Penjelasan Contoh Kata Kerja Menyedari adanya sesuatu perkara yg - ambil tahu berlaku di persekitarannya. - terima Cth: murid hadir atau mendengar - sedar syarahan - dengar - perasan Murid menunjukkan tingkahlaku yg - setuju baru hasil dari pengalaman mereka. - bantu Mereka gembira dengan pengetahuan - bebas menjawab yg mereka peroleh - ambil berat - patuh Murid menunjukkan kesediaan untuk - amalkan terlibat dan memberikan komitmen, - pilih menilai apa perkara yg mereka terlibat - komitment

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

DOMAIN OBJEKTIF KOGNITIF (Taksonomi Bloom) Penjelasan Contoh Kata Kerja Ingatan semula - definisikan - labelkan - nyatakan - kenalpasti - susunkan

Aras Pengetahuan

3

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

A5. Perwatakan

Bertindak secara konsisten terhadap nilai baru. Secara dalaman, murid dapat menyusun nilai ke dalam sistem dan bolehmengaplikasikan nilai tersebut

- ambil tindakan - kekalkan - pengaruhi - justifikasi perlakuan

Aras Naturalisasi

DOMAIN OBJEKTIF PSIKOMOTOR Penjelasan Contoh Kata Kerja Menyebatikan apa yg telah dipelajari - kekalkan - beri sokongan

Artikulasi

Melaksanakan tugas dengan cekap

- ubah suai - sesuaikan

Ketelitian

Melakukan sesuatu dengan teliti

- imbnagkan - klasifikasikan

Memanipulasi Meniru

Mengaplikasikan apa yg dipelajari Memerhati dan meniru tinglah laku

- melibatkan diri - memerhati - terima - ambil tahu

10.3 Prosedur Menyatakan Objektif/Hasil Pembelajaran yang Eksplisit Menurut Mager (1984)? http://www2.gsu.edu/~mstmbs/CrsTools/Magerobj.html Perkara i. A - Audience

Penjelasan Siapakah audiens anda?

Pelajar

Contoh

ii. B – Behaviour

Apa yang mahu mereka lakukan?

Tingkah laku

iii. C – Condition

Apakah perubahan tingkah laku pelajar yang anda mahukan?

Berubah ke arah lebih positif

iv. D – Degree

Sejauh mana pengetahuan dan kemahiran Tahap pengetahuan dan yg dipelajari telah dikuasai? kemahiran tersebut

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

A4. Mengorganisasi

- keinginan Murid mensepadukan nilai baru yg - sesuaikan diterima ke dalam set nilai-nilai, sikap - ubahsuai atau kepercayaan y membentuk - aturkan ranking bg keseluruhan set y dipegang - imbangkan

4

10.4 Membina Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) Mengikut Opsyen RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN 2016 SEKOLAH:______________________________________________________________________ MATAPELAJARAN: _________________________________________________ TARIKH: MULA _____________________ HINGGA _________________________ MINGGU & TARIKH 1

2

TAJUK & SUBTAJUK

HASIL PEMBELAJARAN

KELAS: _______________

PENTAKSIRAN PBS

KONSEP

CATATAN (BBM, nilai, kaedah, EMK)

1.0 Rangkaian Komputer

1.1 Menerangkan konsep rangkaian 1.2 Menerangkan medium rangkaian: wayar dan tanpa wayar 1.3 Menyatakan kegunaan rangkaian 1.4 Membuat ilustrasi model rangkaian

Perkakasan: -Komputer -LCD Projektor -Kertas bersaiz A4 Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint PdP Abad 21: - Literasi Teknologi, Maklumat dan Komunikasi Rujukan: -modul SRDI 1 -komputer -buku teks

2.0 Memahami Fungsi Peranti Rangkaian Komputer

2.1 Menamakan peranti rangkaian: • kabel rangkaian • kad antaramuka rangkaian (NIC) • wireless card/adapter • hab • suis (switch) • modem • penghala (router)

Perkakasan: -Komputer -LCD Projektor -Kertas bersaiz A4 Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint -Internet Explorer

• Titik Capaian Tanpa Wayar (Wireless Access Point) 2.2 Menerangkan fungsi peranti rangkaian 2.3 Menilai dan membanding keupayaan peranti rangkaian

PdP Abad 21: - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Rujukan: -modul SRDI 2 -komputer -buku teks Perkakasan: -Komputer -LCD Perisian: -Ms Word -Ms PowerPoint -Internet Explorer -Mozila Firefox -Google Chrome -Hotmail PdP Abad 21: -Pembelajaran Berasaskan Projek -Kepimpinan dan tanggungjawab -Literasi maklumat Rujukan: -modul SRDI 3 -modul SRDI 4 -modul SRDI 5 -komputer

3

3.0 Mengenal Internet

3.1 Menyatakan maksud Internet 3.2 Menyenaraikan perkhidmatan Internet

4

3.0 Mengenal Internet

3.3Mencari maklumat menggunakan pencarian Boolean (AND,OR), berfrasa (“ “) atau simbol (X)

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

6

5

3.0 Mengenal Internet

3.4 Menyebarkan maklumat menggunakan mailing list dalam buku alamat e-mel

6

3.0 Mengenal Internet

3.5 Mengelas jenis laman web: komersial, peribadi, organisasi, hiburan, berita dan sosial 3.6 Menyenaraikan kebaikan dan keburukan Internet

7

3.7 Menghasilkan laman blog persatuan atau kelab secara berkumpulan.

8

3.7 Menghasilkan laman blog persatuan atau kelab secara berkumpulan

Perkakasan: -Komputer -Kemudahan internet -LCD Projector -LCD Screen -sambungan internet Perisian: -Ms Office -Fail Laman Web -Internet Explorer -Web brosur -Blogspot PdP Abad 21: -Pembelajaran Berasaskan Projek -Kepimpinan dan tanggungjawab -Literasi maklumat Rujukan: -modul SRDI 7 -komputer -buku teks

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

7

9

ULANG KAJI

10

UJIAN PERTENGAHAN TAHUN 2016

11

DUNIA PANGKALAN DATA

1.1 Mengenal pasti jenis data 1.2 Menghasilkan maklumat dari data yang dikumpul

Perkakasan: -Komputer Perisian: -Ms Word 2007 PdP Abad 21: - Cooperative learning - Komunikasi dan Kolaborasi Rujukan: -modul DPD 1 -komputer -buku teks

2.1 Menerangkan maksud dan ciriciri pangkalan data. 2.2Menyatakan contoh pangkalan data

Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Word 2007 -Ms PowerPoint 2007 PdP Abad 21: - Literasi Teknologi, Maklumat Dan Komunikasi - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah

1.0 Memahami ukuran data

12

2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

8

Rujukan: -modul DPD 2 -modul DPD 3 -komputer -buku teks 13

2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.3 Menentukan jadual, rekod dan medan

14

2.0 Mengkaji Sistem Pangkalan Data

2.4 Menentukan jenis medan dalam pangkalan data (Teks, Tarikh dan Nombor) 2.5 Menghasilkan pangkalan data secara lakaran di atas kertas

15

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.1 Membina jadual menggunakan jenis data teks, tarikh dan nombor

Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Access PdP Abad 21: - Literasi maklumat - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah Rujukan: -modul DPD 4 -modul DPD 5 -komputer -buku tek

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

9

16

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.2 Memasukkan data menggunakan jadual

17

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.3 Membina borang

18

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.4 Menambah rekod menggunakan borang 3.5 Menyunting rekod menggunakan borang

19

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.6 Membuat carian

20

3.0 Membangunkan Sistem Pangkalan Data

3.7 Menjana Laporan

21

Perkakasan: -Komputer -LCD projector -Lembaran kerja Perisian: -Ms Access PdP Abad 21: - Literasi maklumat - Pemikiran kritis dan Penyelesaian Masalah Rujukan: -modul DPD 5 -modul DPD 6 -komputer -buku teks

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

ULANGKAJI UJIAN AKHIR TAHUN 2015

1 0

Membina Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Berdasarkan RPT

10.5

i,

Model Pilihan 1: Pembelajaran Masteri.

Tarikh/ Hari : 9 Januari 2015 (Jumaat) Masa Kelas : 5 SAINS 1 Bil. Murid Pelajaran : TEKNOLOGI MAKLUMAT KOMUNIKASI

: 9.00 pg - 11.00 pg : 20 orang

Tema/ Tajuk : Perkakasan Sub tajuk : Peranti output Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Domain Kognitif i. Menyatakan secara lisan peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video. ii. Menjelaskan secara bertulis fungsi setiap peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video 2. Domain Afektif i. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami : - Konsep sistem komputer dimana ia terdiri daripada perkakasan, perisian dan pengguna untuk berfungsi dengan sepenuhnya 3. Domain Psikomotor i. Memadankan peranti input teks, grafik, audio dan video dengan output input teks, grafik, audio dan video dengan betul Kaedah Aktiviti Bahan Nilai Kemahiran EMK i. ii. iii.

: penerangan dan kerja berkumpulan : meneka gambar peranti output : slaid, gambar, borang pengurusan grafik : bekerjasama, hormat guru dan rakan : Kemahiran berfikir, mengecam perhubungan

: Teknologi : Kreatif & inovasi : Keusahawanan :

Pengetahuan Sedia Ada: Langkah & Masa Set induksi (5 minit)

Objektif/ Hasil Pemb.

Isi Pelajaran

Perkakasan Peranti input: Perkakasan yang digunakan untuk menghantar data ke komputer

Aktiviti Pengajaran Guru & Pembelajaran Murid

Catatan

1. Pelajar di paparkan gambar peranti input 2. Pelajar ditanya beberapa soalan berdasarkan pembelajaran lepas. i. Apakah yang anda perhatikan melalui paparan tersebut? ii. Namakan komponen-komponen yang anda lihat. iii. Apakah fungsi komponen-

SPP: Gambar (peranti output) Kemahiran Generik: (i) Mengecam perhubungan (ii)Kemahiran Berfikir

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

Langkah 1 (20 minit)

Langkah 2 (20 minit)

Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (i)

Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (ii)

Nilai Murni: (i) Rasional

Definisi (i) Output : Hasil daripada manipulasi data ke atas data yang dimasukkan oleh pengguna menerusi peranti input (ii) Peranti output: Perkakasan yang digunakan untuk memaparkan maklumat yang telah diproses untuk dilihat, didengar atau digunakan oleh pengguna.

1. Guru menerangkan definisi output dan peranti output dengan mengnakan slaid 2. Pelajar mendengar penerangan guru dan membuat catatan ringkas mengenai definisi output dan peranti output. 3. Pelajar diberi masa 5 minit untuk memikirkan contoh peranti output. 4. Guru memilih pelajar secara rawak dan meminta pelajar memberikan contoh peranti output. 5. Guru mengaitkan contoh yang diberikan oleh pelajar dengan peranti output 6. Pelajar mendengar penerangan guru dan membuat catatan ringkas.

SPP: Slaid Teknik: Perbincangan

Jenis-jenis peranti output : (i) Teks (mesin pencetak, monitor, projector LCD) (ii) Audio (Speaker, headphone) (iii) Grafik (mesin pencetak, monitor, projector LCD) (iv) Video (monitor, projector LCD)

1. Pelajar diminta membentuk 4 kumpulan yang terdiri daripada 56 orang ahli. 2. Setiap kumpulan diberi tempoh 10 minit untuk meneroka dan mencari maksud dan contoh dan fungsi peranti berkenaan: Kumpulan 1 : Peranti output teks Kumpulan 2 : Peranti output audio Kumpulan 3 : Peranti output grafik Kumpulan 4 : Peranti output video 3. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil penerokaan mereka di hadapan kelas dengan menggunakan slaid. 4. Guru memurnikan setiap pembentangan pelajar dan menerangkan peranti output untuk teks, grafik, audio dan video. 5. Pelajar mendengar dan

SPP: (i) Slaid (PowerPoint) (ii) Enjin carian google Teknik: (i) Meneroka (ii) Pembelajaran Kooperatif

Kemahiran Generik: • Mengecam perhubungan • Menyusun atur Nilai-nilai murni: •Bekerjasama •Hormat kepada guru dan rakan

Kemahiran Generik: (i) Kemahiran berfikir (ii) Menyusun atur (iii) Mengaplikasi Nilai-nilai

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

komponen tersebut? 3. Pelajar memberi pandangan dan pendapat mereka. 4. Guru memurnikan pendapat pelajar dan mengaitkannya dengan tajuk pembelajaran dan menyatakan hasil pembelajaran yang diharapkan.

1 2

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

Langkah 3

Objektif/ Hasil Pemb. Domain Kognitif (iii)

murni: (i) Bekerjasama (ii) Berani SPP: Gambar (peranti input dan output)

1. Pelajar masih berada di dalam kumpulan masing-masing. 2. Guru memaparkan gambar peranti input dihadapan kelas. 3. Wakil setiap kumpulan akan memadankan peranti output kumpulan mereka dengan peranti input yang dipaparkan di papan putih. 4. Pelajar memberi perhatian dan membuat catatan ringkas

(10 minit)

Peranti input dan peranti output (i) Teks: Papan kekunci -monitor, mesin pencetak, projektor LCD) (ii) Grafik : Pengimbas -monitor, mesin pencetak, projector LCD (iii) Audio : Mikrofon -Speaker, Headphone (iv) Video : kamera video -monitor, projektor LCD Pengukuhan Banding beza peranti output

1. Guru mengedarkan boring pengurusan grafik untuk membanding beza peranti output. 2. Jawapan pelajar dibincangkan bersama di dalam kelas. 3. Guru memurnikan hasil perbincangan kelas.

SPP: Borang Pengurusan grafik (banding beza)

Penutup

Rumusan

1. Guru merumuskan tajuk yang telah dipelajari. 2. Pelajar diminta untuk membuat pembacaan bagi tajuk papan induk.

Nilai-nilai murni: (i) Menghormati guru (ii) Keadilan

(___minit)

Penilaian

(5 minit)

Refleksi (Pencapai an murid & tindakan susulan guru)

Kemahiran Generik: (i) Kemahiran berfikir (ii) Menyusun atur Nilai Murni: (i) Bekerjasama (ii) Berani

_____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (iii).

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

membuat catatan ke dalam buku nota

Tindakan susulan guru: a) Aktiviti pemulihan. (Sila nyatakan perincian aktiviti yang dilaksana). b) Bimbingan di luar waktu. (Sila nyatakan perincian bimbingan). c) Ulang hasil pembelajaran 1 (i)/(ii)/(iii) pada sesi pengajaran akan datang. d) Tindakan susulan lain: ___________________________________________________

1 3

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan ii.

Model Pilihan 2: Pembelajaran Konstruktivisme/ Inkuiri/ Penyelesian Masalah

Tarikh/ Hari : 9 Januari 2015 (Jumaat) Masa Kelas : 5 SAINS 1 Bil. Murid Pelajaran : TEKNOLOGI MAKLUMAT KOMUNIKASI

: 9.00 pg - 11.00 pg : 20 orang

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat: 1. Domain Kognitif i. Menyatakan secara lisan peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video. ii. Menjelaskan secara bertulis fungsi setiap peranti output yang digunakan untuk teks, grafik, audio dan video 2. Domain Afektif i. Pelajar - pelajar amnya telah mengetahui dan memahami : - Konsep sistem komputer dimana ia terdiri daripada perkakasan, perisian dan pengguna untuk berfungsi dengan sepenuhnya 3. Domain Psikomotor i. Memadankan peranti input teks, grafik, audio dan video dengan output input teks, grafik, audio dan video dengan betul Kaedah Aktiviti Bahan Nilai Kemahiran EMK i. ii. iii.

: penerangan dan kerja berkumpulan : meneka gambar peranti output : slaid, gambar, borang pengurusan grafik : bekerjasama, hormat guru dan rakan : Kemahiran berfikir, mengecam perhubungan

: Teknologi : Kreatif & inovasi : Keusahawanan :

Pengetahuan Sedia Ada: Fasa Persediaan (Orientasi idea berasas pengetahuan sedia ada) Imaginasi (Cetusan & penstrukturan idea/ konstruk idea baru

Isi Pelajaran

Mengenalpasti setiap perkakasan komputer

Aktiviti Pengajaran Guru & Pembelajaran Murid

Catatan

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Tema/ Tajuk : Perkakasan Sub tajuk : Peranti output

Guru mempamerkan model/gambar pelbagai jenis perkakasan komputer Murid membuat pemerhatian Guru menunjukkan satu model perkakasan. Guru bertanyakan soalan dan guru membahagikan murid kepada 5 kumpulan 1 4

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan Perkembangan (Penjelasan lanjut & aplikasi idea)

Guru mengedarkan 5 jenis model/gambar yang berlainan kepada setiap kumpulan Guru mengedarkan papan putih kecil dan maker pen Murid perlu memberi nama kepada setiap perkakasan itu

Refleksi (Pencapaian murid & tindakan susulan guru)

Setiap kumpulan membentangkan jawapan masing-masing dengan menceritakan fungsi perkakasan tersebut. Guru membuat penilaian untuk setiap pembentangan dan memperbetulakn setiap penerangan yang kurang jelas. _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii). _____ murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (iii) Tindakan susulan guru: a) Aktiviti pemulihan. (Sila nyatakan perincian aktiviti yang dilaksana). b) Bimbingan di luar waktu. (Sila nyatakan perincian bimbingan). c) Ulang hasil pembelajaran 1 (i)/(ii)/(iii) pada sesi pengajaran akan datang. d) Tindakan susulan lain: ___________________________________________________ ___________________________________________________

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Tindakan (Penilaian, kaji semua perubahan idea & Siasatan lanjutan

1 5

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan 10.6 Pengertian Refleksi, Prosedur Menulis Refleksi dan Kepentingan Menulis Refleksi Pengajaran & Pembelajaran. http://cw.routledge.com/textbooks/9780415537902/data/learning/8_Reflection%20in%20Practice.pdf

i.

Pengertian refleksi

Tokoh Donald Sebon (1983)

Pengertian Amalan refleksi menerangkan pengalaman dalam minda apabila menggunakan teori yg berubah menjadi praktikal. Secara amnya, refleksi adalah pengalaman hidup peribadi seseorang itu

Pada pandangan saya, refleksi mampu mengesan keberkesanan sesuatu kaedah atau cara pelaksnaan sesuatu perkara. Sebagai contoh : melalui pelbagai penglibatan dalam aktiviti guru dapat mempelajari apa yang bergaya dan apa yg tidak bergaya dalam bilik darjah ii.

Prosedur menulis refleksi pengajaran dan pembelajaran yang betul

Langkah-langkah menulis refleksi 1. Gunakan agenda - Jelaskan konteks msalah yg timbul - Apakah maklumat tmbahan y boleh digunakan? - Apakah kaitan dengan isu-isu yg lain? - Apakah dan siapakah yg boeh membantu? - Apakah kemungkinan hasilnya? 2. Fokus kepada pengalaman dan fikirkan apa yang perlu ditulis. - Renungkan tentang pembacaan yg pernah dibuat berkaitan pengajaran dan pembelajaran dan gunakan soalan2 ini sebagai panduan. - Apakah prinsip pengajaran dan pembelajaran yg boleh dikaitkan dengan peristiwa yg berlaku. - Apakah yg boleh saya ubah berkaitan dengannya? - Apa akan terjadi sekirannya saya mengubahnya? 3. Fokuskan peristiwa kritikal yang terjadi di dalam bilik darjah - Jelaskan peristiwa berkenaan dengan sejelas mungkin - Apakah andaian - andaian yg telah saya gunakan - Adakah cara lain untuk melihat peristiwa ini? - Bagaimana murid menjelaskan peristiwa ini? - Apa yang boleh saya lakukan?

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

Rumusan anda tentang refleksi

4. Ambil kira apa yang anda pelajari - Apakah perkara paling penting yang telah saya pelajari tentang pembelajaran murid - Apakah perkara paling penting yg telah saya pelajari tentang murid saya. - Bagaimanakah pengajaran yg saya aplikasikan dapat membantu pembelajaran murid saya.

1 6

Unit 10: Penterjemahan dan Pentafsiran Kurikulum Kebangsaan

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Kepentingan guru menulis refleksi

Kepentingan membuat penilaian kendiri mengubah tingkah laku berfikir secara anlitik, kritis dan kreatif mencari jalan penyelesaian berasaskan ciri2 spritual, moral, nilai2 dan estetika, menganalisis kekurangan atau kelemahan pembelajaran sebelumnya agar dapat memperbaiki menjadi lebih baik melihat alternatif 2 dalam membuat keputusan

Keterangan

Contoh

KPF 3012: Perkembangan Pendidikan di Malaysia: Falsafah dan Dasar

iii.

1 7

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF