TEST B Polacy Podczas II Woijny Światowej

January 23, 2018 | Author: Sprawdziany by CZESIO | Category: Poland, International Politics, Soviet Union, Politics Of World War Ii, Eastern Front (World War Ii)
Share Embed Donate


Short Description

TEST B Polacy Podczas II Woijny Światowej...

Description

Test B

Polacy podczas II wojny światowej Test podsumowujący rozdział IV 1. Czytaj uważnie tekst i zadania. 2. W zadaniach od 1. do 9. znajdują się cztery odpowiedzi: A, B, C, D. Wybierz tylko jedną z nich i zamaluj kratkę z odpowiadającą jej literą w karcie odpowiedzi. 3. Jeżeli się pomylisz, błędne zaznaczenie otocz kółkiem. 4. Rozwiązania zadań od 10. do 14. zapisz lub uzupełnij czytelnie i starannie w wyznaczonych miejscach. Pomyłki przekreślaj. 5. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów, jaką można uzyskać za właściwą odpowiedź. Za rozwiązanie całego testu możesz otrzymać maksymalnie 20 punktów. 1. Pojęcie, które odnosi się do systemu sowieckiego wprowadzonego na terenach okupowanych to A. volkslista. B. getto. C. „gadzinówka”. D. paszportyzacja.

(0–1 p.)

2. Siedziba najwyższych władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa znajdowała się A. w Warszawie. B. w Poznaniu. C. we Lwowie. D. w Krakowie.

(0–1 p.)

3. Konflikt na Wołyniu na tle etnicznym wybuchł pomiędzy A. Ukraińcami i Niemcami. B. Ukraińcami i Polakami. C. Polakami i Litwinami. D. Polakami i Rosjanami.

(0–1 p.)

4. Akcję skutecznego zamachu w Warszawie w 1944 r. na dowódcę SS i policji Franza Kutscherę przeprowadziły oddziały A. Kedywu. B. Batalionów Chłopskich. C. Armii Ludowej. D. Narodowych Sił Zbrojnych.

(0–1 p.)

5. W lipcu 1944 r. naczelnym dowódcą Wojska Polskiego został

(0–1 p.)

A. Kazimierz Sosnkowski. B. Zygmunt Berling. C. Michał Rola-Żymierski. D. Karol Świerczewski. Na podstawie zamieszczonej ilustracji wykonaj zadania 6. i 7.

Na plakacie napisano: „Nasza armia to armia, która wyzwala robotników”

6. Propagandowa wymowa plakatu dotyczy oficjalnie głoszonego wyzwolenia A. Kresów Wschodnich przez 1. Armię Polską. B. robotników rosyjskich przez armię niemiecką. C. Białorusinów i Ukraińców przez Armię Czerwoną. D. ukraińskich robotników przez UPA na Wołyniu.

(0–1 p.)

7. Wydarzenie ukazane na plakacie miało miejsce w roku A. 1939 r. B. 1941 r. C. 1943 r. D. 1944 r.

(0–1 p.)

Na podstawie tekstu źródłowego wykonaj zadania 8. i 9. Pan Prezydent Rzeczypospolitej. Melduję, że w wykonaniu umowy kapitulacyjnej, którą zawarłem dnia 2 b.m. wojsko walczące w Warszawie składa broń w dniu dzisiejszym i jutrzejszym. [...] Oddaję się z wojskiem w ręce Niemców jutro dnia 5 b.m. przed południem. Opuszczenie obozu jeńców może nastąpić tylko w drodze ucieczki do czego zgodnie z życzeniem Pana Prezydenta dążyć będę bezwzględnie, niezależnie od osobistego ryzyka i trudów. Dzisiaj byłem u generała von dem Bacha, z którym zawarłem umowę kapitulacyjną. Byłem proszony na śniadanie, w którym udział [wziąć] mieli przedstawiciele wojska i władz cywilnych niemieckich. Udziałowi w śniadaniu odmówiłem, natomiast z gen. von dem Bachem załatwiłem wszystkie sprawy związane z zabezpieczeniem jak najlepszych warunków dla jeńców AK i ludności cywilnej Warszawy.

[...] dnia 4 października godz. 20.00 Armia Krajowa. Szkice z dziejów Sił Zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, red. K. Komorowski, Warszawa 2001, fot. 82.

8. Tekst źródłowy dotyczy wydarzeń związanych z kapitulacją A. Warszawy w 1939 r. B. oddziału partyzanckiego mjr. Henryka Dobrzańskiego w 1940 r. C. powstania w getcie warszawskim w 1943 r. D. powstania warszawskiego w 1944 r.

(0–1 p.)

9. Autorem przytoczonej depeszy był A. gen. Tadeusz Bór-Komorowski. B. płk Antoni Chruściel, pseud. Monter. C. mjr Henryk Dobrzański, pseud. Hubal. D. gen. August Emil Fieldorf, pseud. Nil.

(0–1 p.)

Na podstawie zamieszczonej mapy oraz własnej wiedzy wykonaj zadanie 10.

10. Na podstawie mapy uzupełnij poniższą tabelę i wpisz do niej informacje na temat bitew, w których wzięły udział polskie formacje wojskowe. Nazwa miejscowości

Rok bitwy

(0–3 p.)

Nazwa polskiej formacji wojskowej

A. B. C.

11. Wstaw znak „x” w kratkach obok zdań prawdziwych.

(0–2 p.)

Egzekucje polskich oficerów i funkcjonariuszy państwowych znajdujących się w niewoli sowieckiej odbyły się w kwietniu i maju 1940 r. Do odkrycia grobów katyńskich doszło po zakończeniu II wojny światowej. Polski rząd na emigracji wystąpił o zbadanie sprawy katyńskiej przez Czerwony Krzyż. Jedną z konsekwencji sprawy katyńskiej było nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy ZSRR i rządem polskim na emigracji. 12. Zapisz w tabeli imiona i nazwiska osób, których dotyczą podane opisy. Biografia Był generałem Wojska Polskiego, premierem rządu polskiego na emigracji i Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych. Zginął w katastrofie na Gibraltarze. W 1940 r. został mianowany pierwszym Delegatem Rządu na Kraj. Działając w konspiracji kierował prowadzeniem dokumentacji zbrodni wojennych oraz przygotowaniami do przejęcia władzy w kraju po upadku III Rzeszy. Podczas wojny działała w organizacji „Żegota” zajmującej się niesieniem pomocy ludności żydowskiej. Uratowała około 2,5 tys. dzieci żydowskich. Umieszczała je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.

(0–3 p.)

Imię i nazwisko

13. Uporządkuj chronologicznie wydarzenia. Wstaw w kratki numery od 1 do 6.

(0–1 p.)

podpisanie aktu kapitulacji powstania zdobycie przez powstańców gmachu PAST-y wydanie rozkazu o kryptonimie godzina „W” opracowanie planu operacyjnego „Burza” rozkaz Stalina o rozbrajaniu przez wojska radzieckie ujawniających się oddziałów AK zajęcie przez oddziały Armii Czerwonej prawobrzeżnej dzielnicy Praga Na podstawie zamieszczonego tekstu źródłowego wykonaj zadanie 14. 1. Rząd Związku Socjalistycznych Republik Rad uznaje, że traktaty sowiecko-niemieckie z 1939 roku, dotyczące zmian terytorialnych w Polsce, utraciły swą moc. [...] 3. Oba rządy zobowiązują się wzajemnie do udzielania sobie wszelkiego rodzaju pomocy i poparcia w obecnej wojnie przeciwko hitlerowskim Niemcom. Wiek XX w źródłach, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 2002, s. 257.

14. Napisz, z jakiego dokumentu pochodzi powyższy fragment. Podaj datę jego podpisania. (0–2 p.) ....................................................................................................................................................... ....................................................................................................................................................... Karta odpowiedzi Numer zadania

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

Odpowiedzi

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

A B C D

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF