Szociális intézményekben élők foglalkoztatása
June 27, 2016 | Author: adgjl123456 | Category: N/A
Short Description
Szociális intézményi foglalkoztatás szabályai...
Description
A szociális foglalkoztatás engedélyezése és költségvetési támogatásának szabályai (Szt. 99/B. § alapján) A foglalkozási rehabilitáció rendszerszerű átalakítását követően 2005. évben a szociális törvény megteremtette a szociális intézményben ellátott személyek intézményen belüli foglalkoztatásának törvényi kereteit. A szabályozás célja, hogy a szociális intézményben ellátott - sérült és hátrányos helyzetű (fogyatékos, pszichiátriai és szenvedélybeteg, hajléktalan) személy a képességeinek készségeinek legmegfelelőbb foglalkoztatási formában és munkakörben dolgozzon, és biztosított legyen az élethosszig tartó tanulás a fejlődés az előrelépés lehetősége.
A szociális foglalkoztatás keretében a megváltozott munkaképességű személyek elsajátíthatják azokat a készségeket és technikákat, mellyel a megmaradt képességeiket a lehető legjobban tudják hasznosítani, ahol bizonyos idő után lehetőségük van előre lépésre, a védett vagy önálló szervezeti keretekben történő munkavégzés irányába, a védett foglalkoztatási formából az integrált foglalkoztatási formába való átkerülésre. A törvény módosítása két új foglalkoztatási forma bevezetését eredményezte: 1. Munka-rehabilitáció, amelyre kizárólag az intézménnyel kötött megállapodás alapján kerülhet sor, - abban az esetben is, ha az ellátott cselekvőképességet kizáró gondnokság alatt áll. Munka-rehabilitációnak minősül az intézmény környezetében végzett kisegítő, kiegészítő jellegű, karbantartással a külsőbelső környezet rendben tartásával kapcsolatos feladatok ellátása. 2. A fejlesztő-felkészítő foglalkoztatás amely során biztosítani kell, hogy az intézményben élő személyek elsajátíthassák azt a tudást, technikát, amelyek fejlesztik munkaerő piaci alkalmasságukat.
A törvényi, kormányrendeleti szabályozás elismeri ezen tevékenységi formák munkaviszony jellegét a fejlesztő-felkészítő foglalkoztatásban, és szolgálati időre való jogosultság megállapítását a munka-rehabilitációban, ha a járulékfizetési kötelezettségét teljesítették. Az egyes foglalkoztatási formákba történő besorolásra a rehabilitációs alkalmassági vizsgálatot végző szakértő bizottság szakvéleménye alapján kerülhet sor. Az Szt-ben szabályozott kereteken belül kormányrendelet rögzíti a foglalkoztatók engedélyezésének módját, feltételrendszerét, az egyes foglalkoztatási formához kapcsolódó támogatás mértékét, a hozzájutás módját, a támogatás folyósításával kapcsolatos szabályokat. A foglalkoztatási támogatás bér és bérjellegű kiadásokra, illetve a foglalkoztatáshoz kapcsolódó működési kiadásokra (igazgatási, adminisztrációs költségek, tárgyi eszközök beszerzések, üzemeltetési költségek, szolgáltatási díjak, dologi és működési kiadásokra) fordítható. A támogatás összege a munka-rehabilitációnál 1900-2300 Ft/nap/fő, a fejlesztő felkészítő foglalkoztatásnál 3150-5200 Ft/nap/fő összeghatárok között, a foglalkoztatás napi munkaidejétől függően differenciált.
1
A támogatás igénybevételére foglalkoztatási engedély alapján van lehetőség, amelyet a megyei szociális és gyámhivatal ad ki. A támogatási iránti kérelmet a MÁK megyei igazgatóságához kell beadni. A támogatáshoz szükséges forrás a Szociális és Munkaügyi Minisztérium fejeztében rendelkezésre áll. A támogatás önkormányzati, egyházi és más nem állami fenntartású szociális intézmény, továbbá külső foglalkoztató, non-profit szervezet számára akkor nyújtható, ha olyan speciális élethelyzetben lévő személyek foglalkoztatására vállalnak kötelezettséget, akiknek munkához jutási esélyei - a munkavégzést gátló egészségügyi körülményeik miatt - rendkívül korlátozottak. (Kizárólag szociális intézményi jogviszony keretében kerül sor a foglalkoztatásra.) Előzetes felmérések alapján az új foglalkoztatási támogatás bevezetése országosan mintegy kilencezer intézményben elhelyezett személyt érint. Az intézményi foglalkoztatásra vonatkozó fontosabb jogszabályok: 112/2006. (V. 12.) Korm. rendelet a szociális foglalkoztatás engedélyezéséről és a szociális foglalkoztatási támogatásról 226/2006. (XI. 20.) Korm. rendelet (6. sz. melléklet) a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények ágazati azonosítójáról és országos nyilvántartásáról 3/2006. (V. 17.) ICsSzEM rendelet a szociális intézményen belüli foglalkoztatás szakmai követelményeiről, személyi és tárgyi feltételeiről és a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet módosításáról További információ a terület két kinevezett módszertani intézménytől kérhető. Módszertani intézmények:
Savaria Rehab-Team Kézenfogva Alapítvány
2
View more...
Comments