Sve Ce to Narod Pozlatiti.docx

May 16, 2018 | Author: НађаСтевић | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

sdfghjk...

Description

Универзитет у Новом Саду Филозофски факултет Одсек за српски језик и лингвистику

Припрема за час Наставна јединица: Све ће то народ позлатити

Ментор: проф. Наташа Добрић

Кандидат: Нађа Ракановић

Нови Сад, 2015.

Припрема за час Разред 

VIII

Наставна јединица Тип часа

Књижевност : Све ће то народ позлатити, Лаза Лазаревић Обрада новог градива

Облик рада

Фронтални

Наставне методе

Опште Конкретизација ,киндукција,анализа ј Фундаменталне Монолошка , дијалошка , демонстративна , текст метода

Наставна средства

Циљ часа Образовни задаци

Жива реч, креда, табла, звучна читанка Анализа садржаја и основних књижевнотеоријских појмова приповетке Све ће то народ позлатити Упознавање ученика са делом Лазе  Лазаревића Читање, доживљавање и тумачење  прочитане приповетке Уочавање карактеристика  психолошке приповетке 

Васпитни задаци 





Функционални задаци 





1

Упућивање ученика на истраживачко читање Оспособљавање ученика за аргументовање приликом тумачења прочитане приповетке Развијање родољубља код ученика Разумевање историјских и културних прилика у време када је стварао Лаза Лазаревић Проналажење реалистичних мотива у приповеци Повезивање догађаја из приповетке са данашњим приликама Оспособљавање ученика за самосталну анализу дела

Стручна З. Несторовић, З. Грушановић(2010.)  Речи мудрости, Читанка за осми  разред основне школе, Klett , Београд Литература Методичка Илић, Павле (2006.) Српски језик и  књижевност у наставној теорији и пракси. Нови Сад: Змај Николић, Милија  (1999.) Методика  наставе српског језика и књижевности.Београд: Завод за уџбенике и наставна средства Основни ниво:

Стандарди постигнућа











CJ.1.1.5. проналази и издваја основне информације из текста према датим критеријумима

CJ.1.1.7. повезује информације и идеје изнете у тексту, уочава јасно исказане односе (временски след, средство – циљ, узрок – последица и сл.) и извoди закључак заснован на  једноставнијем тексту CJ.1.4.5. препознаје различите облике казивања у књижевноуметничком тексту: нарација, дескрипција, дијалог и монолог CJ.1.4.7. уочава битне елементе књижевноуметничког текста: мотив, тему, фабулу, време и место радње, лик... CJ.1.4.9. способан је за естетски доживљај уметничких дела Средњи ниво:



2

CJ.2.1.1. чита текст користећи различите стратегије читања: „летимично читање“

(ради брзог налажења одређених и нформација); читање „с оловком у руци“ (ради учења, ради извршавања различитих задатака, ради решавања проблема); читање ради уживања 





CJ.2.4.1. повезује дело из обавезне лектире са временом у којем је настало и са временом које се узима за оквир приповедања CJ.2.4.2. повезује наслов дела из обавезне лектире и род, врсту и лик из дела; препознаје род и врсту књижевноуметничког дела на основу одломака, ликова, карактеристичних ситуација CJ.2.4.6. одређује мотиве, идеје, композицију, форму, карактеристике лика (психолошке, социолошке, етичке) и њихову међусобну повезаност Напредни ниво:





Временска структура часа

CJ.3.4.6. тумачи различите елементе књижевноуметничког дела позивајући се на само дело CJ.3.4.7. изражава свој став о конкретном делу и аргументовано га образлаже

Уводни део: 10 минута Главни део : 30 минута Завршни део: 5 минута

3

Уводни део часа У уводном делу часа наставник разговара с ученицима о томе колико су способни да помогну онима којима је помоћ неопходна. Кроз питања која им поставља полако их уводи у причу да свуда око нас живе људи којима је потребна туђа нега и помоћ.

 Да ли запажате на улици и на јавним местима људе који су у инвалидским колицима или ходају уз помоћ ортопедских помагала? Какав је ваш однос према њима? Да ли их сматрате мање вредним?  Да ли бисте им помогли и како?  Шта за вас представља милосрђе?  Колико ратови утичу на број људи којима је потребна помоћ? 

Ученици сазнају да о таквом човеку, који је из рата изашао као тешки инвалид и остао неспособан за самосталан живот, говори приповетка Све ће то народ позлатити српског приповедача Лазе Лазаревића. Наставник пише наслов на табли:

Све ће то народ позлатити Лаза Лазаревић

4

Наставник говори ученицима основне податке о писцу и записује их на табли пре него што пређе на слушање самог текста.

Све ће то народ позлатити Лаза Лазаревић 

1851. ( Шабац) – 1891. ( Београд)



Српски приповедач, творац психолошке приповетке



За живота је објавио осам приповедака

5

Главни део часа: Наставник се одлучио за интерпретацију текста уз помоћ звучне читанке. Ученици ће одслушати одломак из приповетке Све ће то народ позлатити. Након слушања текста, наставник жели да чује утиске ученика. Ученици би требало да одговоре на неколико питања наставника: Какав утисак је ова приповетка оставила на вас?  Да ли је то снажан утисак?  Да ли је то осећај сажаљења,туге, милосрђа?

Када дају своје одговоре, наставник прелази на локализацију текста тако што говори ученицима да се радња приповетке дешава за време владавине Милана Обреновића, после Српско-турских ратова ( 1876. и 1877.) на обали реке Саве, на пристаништу где стижу лађе. Наставник тражи од ученика да заједно издвоје ликове који се јављају у овој приповеци. Када ученици одговоре, наставник записује имена ликова на табли. Поставља им питање: Које бисте особине издвојили код сваког од ликова ?

Док ученици одговарају на питање, наставник од њих тражи да то запишу и у свеске како би имали преглед особина главних ликова. Ово ће им бити основа за даљу анализу.

6

Завршни део часа: У завршном делу часа ученици вежбају изражајно читање приповетке и док то раде уочавају неке битне моменте у тексту како би на следећем часу што лакше урадили тематску и стилску анализу.

7

Методичко образложење: Наставник користи дијалошку методу у разговору с ученицима како би их што боље припремио за текст који следи. Ово му служи и као мотивација, с обзиром на то да ученике треба психички припремити за овако тешку тему. Када су ученици одговорили на постављена питања, наставник записује наслов на табли и обавештава ученике о наставној јединици коју ће на том часу обрадити. Након тога, наставник монолошком методом износи основне податке о Лази Лазаревићу као писцу и записује то на табли како би ученици записали то у свеску као подсетник. У главном делу часа наставник пушта аудио снимак приповетке који чита глумица. Циљ  је да ученици кроз слушање изражајног читања уоче најбитније моменте у тексту које је глумица нагласила приликом читања. Након читања, наставник поново користи дијалошку методу како би од ученика сазнао њихове утиске о приповеци. Наставник врши ширу локализацију текста тако што одређује време и место радње у приповеци. Овде користи монолошку методу како би ученицима што боље приказао културне и историјске прилике тог доба у ком се дешава радња. Успоставља се корелација с градивом из историје, с обзиром на то да су ученици већ усвојили градиво из српске историје 19. века. Како би извршио успешну карактеризацију ликова, наставник најпре од ученика тражи да заједно с њим издвоје ликове који се јављају у приповеци ( користи текст методу) а затим ученици сами издвајају особине сваког од ликова и на тај начин им се ствара основа за даљу анализу коју ће вршити на наредном часу. Наставник од ученика тражи да изражајно читају приповетку у завршном делу часа јер жели да они сами осете који су то моменти у приповеци који су најбитнији за даљу анализу. Овим путем ученици такође вежбају изражајно читање али и почињу да схватају тему дела.

8

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF