Statika ispit Masinski fakultet Zenica

December 24, 2017 | Author: Samy | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Statika ispit Masinski fakultet Zenica...

Description

Predmet: Statika Pismeni ispit – 2. parcijalni

Univerzitet u Zenici Mašinski fakultet Školska godina 2008/2009 Nastavnik: Prof. dr. Nermina Zaimović-Uzunović Asistenti: Mr. Alma Žiga, Josip Kačmarčik Datum: 26.01.2009. godine

Zadaci: 1. Za zadanu rešetku dizalice na slici opterećenu sa teretom težine Q = 10 kN odrediti: a) analitički reakcije oslonaca, b) sile u štapovima pomoću metode isjecanja čvorova (analitički).

2. Za dati nosač na slici odrediti otpore oslonaca i nacrtati statičke dijagrame. Dati su podaci: F1 = 1 kN, F2 = 1 kN, M = 1 kNm, q = 1,5 kN/m i a = 1 m.

3. Dva tereta A i B vezana su užetom koje je prebačeno preko nepomičnog kotura. Kolika je maksimalna težina tereta A na strmoj ravni da se teret ne bi počeo spuštati niz strmu ravan (podizao teret B)? Koeficijent trenja klizanja užeta na nepokretnom koturu C je μ2 = 0,2, a na kosoj ravni μ1 = 0,25. Ugao nagiba kose ravni α = 300, a težina tereta A je GB = 10 kN.

T

4. Homogena ploča koja leži u yAz ravni, oblika i dimenzija kao na slici, vezana je za vertikalnu osovinu u tački A pomoću sfernog, a u tački B pomoću cilindričnog zgloba. U tački C vezano je uže, čiji je drugi kraj vezan za podlogu u tački E. Težina ploče je G =100 kN, a na ploču djeluje vjetar jačine w = 150 N/m2 paralelno ravni xAy pod uglom α = 60°. Odrediti sve reakcije veza.

Univerzitet u Zenici Mašinski fakultet Školska godina 2008/2009 Nastavnik: Prof. dr. Nermina Zaimović-Uzunović Asistenti: Mr. Alma Žiga, Josip Kačmarčik Datum: 06.04.2009. godine

Predmet: Statika Pismeni ispit – grupa B Zadaci:

1. Za sistem tijela dat na slici odrediti reakcije u osloncima A, B, C i D. Zadano je: sila F = 4 kN, dužina ploče je 6R, a njena težina G1 = 2 kN. Težina cilindra je G2 = 3 kN. Težina tijela BA je G3 = 2 kN. R = 1 m.

2. Odrediti odnos između sile P i tereta Q kod običnog klina koji služi za disanje i spuštanje tereta. Klin se pokreće po horizontalnoj podlozi a teret se naslanja na vertikalni zid. Na svim dodirnim površinama javlja se trenje koje smanjuje silu P, a povećava teret Q. Uzimamo da je ϕ1 = ϕ2 = ϕ3 = ϕ = 11,5° . Težine tijela zanemarujemo. Ugao α = 30° .

3. Za trozglobni nosač na slici odrediti: a) analitički reakcije u osloncima, b) nacrtati statičke dijagrame. Zadano je: kN , F = 1kN q =1 m

4. Pravougaona ploča težine G = 10 kN vezana je za podlogu pomoću šest štapova. Na ploču u njenoj ravni djeluju sile F = 20 kN i F1 = 30 kN. Odrediti sile u štapovima i njihov karakter. Zadano je: a = 30 cm, b = 40 cm, c = 50 cm.

Predmet: Statika Pismeni ispit – 1. parcijalni – grupa A

Univerzitet u Zenici Mašinski fakultet Školska godina 2010/2011 Nastavnik: Prof. dr. Nermina Zaimović-Uzunović Asistenti: Mr. Alma Žiga, Mr. Josip Kačmarčik Datum: 5.12.2010. godine

Zadaci: 1. Užad AB, AC i AD su vezana međusobno u omči A. Uže AB je drugim krajem vezano za nepokretni vertikalni zid, o G uže AC je obješen teret Q, a uže AD se vuče silom F . Ukoliko je teret Q mase m = 50 kg , odrediti potreban G intenzitet sile F i sile u užetu AB da bi sistem bio u ravnotežnom položaju na slici.

2. Homogena pravougaona ploča ABCD težine G = 400 N dimenzija a × b = 60 × 40 [cm] je u tački B vezana pomoću dva štapa zanemarljive težine za pod i vertikalni zid. U tački A se ploča oslanja na kosu glatku ravan prema slici. Ploča je opterećena spregom sila momenta M = 300 Nm i silom F = 500 N . Odrediti sile u štapovima I i II i reakciju glatke ravni u tački A.

3. Štap AD i ugaonik BE (slika) zanemarljive mase međusobno su vezani zglobno u tački C, a u tačkama A i B putem cilindričnih zglobova za nepokretni zid. Na kraju štapa AD je postavljen kotur zanemarljive mase preko kojeg je prebačeno uže na čijem kraju visi teret Q težine 2 kN. Uže je drugim krajem vezano za ugaonik u tački E. Odrediti komponente sila u zglobovima A, B i C. Trenje užeta i kotura zanemariti

4. Za rešetkasti nosač u ravni prikazan na slici odrediti otpore oslonaca i sile u štapovima za naznačeni presjek p-p primjenom Riterove metode. Zadano je: F1 = 2 kN , F2 = 3 kN .

Predmet: Statika Pismeni ispit – 1. parcijalni – grupa B

Univerzitet u Zenici Mašinski fakultet Školska godina 2010/2011 Nastavnik: Prof. dr. Nermina Zaimović-Uzunović Asistenti: Mr. Alma Žiga, Mr. Josip Kačmarčik Datum: 5.12.2010. godine

Zadaci: 1. Užad AB, AC i AD su vezana međusobno u omči A. Uže AB je drugim krajem vezano za nepokretni vertikalni zid, o G uže AC je obješen teret Q, a uže AD se vuče silom F . Ukoliko je teret intenzitet sile F = 1 kN , odrediti težinu tereta Q i silu u užetu AB da bi sistem bio u ravnotežnom položaju na slici.

2. Homogena pravougaona ploča ABCD težine a × b = 80 × 50 [cm] G = 1 kN dimenzija je u tačkama B i C vezana pomoću dva štapa zanemarljive težine za pod i vertikalni zid. U tački A se ploča oslanja na kosu glatku ravan prema slici. Ploča je opterećena spregom sila momenta M = 0,5 kNm i silom F = 1 kN . Odrediti sile u štapovima I i II i reakciju glatke ravni u tački A.

3. Štapovi AD i BE (slika) zanemarljive mase međusobno su vezani zglobno u tački C, a u tačkama A i B putem cilindričnih zglobova za nepokretni zid. Na kraju štapa AD je postavljen kotur zanemarljive mase preko kojeg je prebačeno uže na čijem kraju visi teret Q težine 5 kN. Uže je drugim krajem vezano za štap BE u tački E. Odrediti komponente sila u zglobovima A, B i C. Trenje užeta i kotura zanemariti.

4. Za rešetkasti nosač u ravni prikazan na slici odrediti otpore oslonaca i sile u štapovima za naznačeni presjek p-p primjenom Riterove metode. Zadano je: F1 = 2kN , F2 = 3 kN .

Predmet: Statika Pismeni ispit – 1. parcijalni – grupa D

Univerzitet u Zenici Mašinski fakultet Školska godina 2010/2011 Nastavnik: Prof. dr. Nermina Zaimović-Uzunović Asistenti: Mr. Alma Žiga, Mr. Josip Kačmarčik Datum: 5.12.2010. godine

Zadaci: 1. Užad AB, AC i AD su vezana međusobno u omči A. Uže AB je drugim krajem vezano za nepokretni vertikalni zid, o G uže AC je obješen teret Q, a uže AD se vuče silom F . Ukoliko je teret intenzitet sile F = 800 N , odrediti težinu tereta Q i silu u užetu AB da bi sistem bio u ravnotežnom položaju na slici.

2. Homogena pravougaona ploča ABCD težine G = 2 kN dimenzija a × b = 100 × 70 [cm] je u tačkama B i C vezana pomoću dva štapa zanemarljive težine za pod i vertikalni zid. U tački A se ploča oslanja na kosu glatku ravan prema slici. Ploča je opterećena spregom sila momenta M = 1 kNm i silom F = 1 kN . Odrediti sile u štapovima I i II i reakciju glatke ravni u tački A.

3. Štapovi AD i BE (slika) zanemarljive mase međusobno su vezani zglobno u tački C, a u tačkama A i B putem cilindričnih zglobova za nepokretni zid. Na kraju štapa AD je postavljen kotur zanemarljive mase preko kojeg je prebačeno uže na čijem kraju visi teret Q težine 3 kN. Uže je drugim krajem vezano za štap BE u tački E. Odrediti komponente sila u zglobovima A, B i C. Trenje užeta i kotura zanemariti.

4. Za rešetkasti nosač u ravni prikazan na slici odrediti otpore oslonaca i sile u štapovima za naznačeni presjek p-p primjenom Riterove metode. Zadano je: F1 = 4 kN ,

F2 = 3 kN .

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF