Stari Vek i Stari Istok-prezentacija

January 13, 2017 | Author: Netzar | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Stari Vek i Stari Istok-prezentacija...

Description

ИСТОРИЈА

ОДЛИКЕ ИСТОРИЈЕ

Писмо и писани историјски извори Приватна својина и друштво неједнаких Држава Развој науке, научна и техничка открића

ИСТОРИЈА

Стари Средњи Нови век век век

Савремено доба

СТАРИ ВЕК СРЕДЊИ ВЕКНОВИ ВЕК

САВРЕМЕНО ДОБА

НОВА (ХРИШЋАНСКА) ЕРА

СТАРА ЕРА

3500. год. ПНЕ ПРОНАЛАЗАК ПИСМА 1. год. РОЂЕЊЕ ИСУСА ХРИСТА 476. год. ПАД ЗАПАДНОГ РИМСКОГ ЦАРСТВА

1918. год. КРАЈ ПРВОГ СВЕТСКОГ РАТА 1492. год. ОТКРИЋЕ АМЕРИКЕ

Појавом приватне својине долази до поделе људи на богате и сиромашне. Породице, које живе на истој територији, почињу да се удружују ради заједничког интереса што је довело до стварање државе.

ОСНОВНЕ ОДЛИКЕ ДРЖАВЕ СУ: - Територије са утврђеним границама - Војска која чува територије и границе - Порези којима се плаћа војска и други заједнички интереси - Начин владања и управљање државом

СТАРИ ВЕК 3500. г.П.Н.Е.V век Н.Е.

СТАРИ ИСТОК

Прве државе у старом веку настале су у долинама великих река јер су на тим местима били најповољнији услови за живот.

Већина првих држава и народа више не постоје.

Прве државе су настајале у долинама великих река. Плављење река је био велики проблем, па је било неопходно да се људи почну удруживати како би то спречили. ТО УДРУЖИВАЊЕ ЉУДИ РАДИ ОБАВЉАЊА ЗАЈЕДНИЧКИХ ПОСЛОВА ОД ЗАЈЕДНИЧКОГ ИНТЕРЕСА ДОПРИНЕЛО ЈЕ СТВАРАЊУ ДРЖАВЕ.

Друштво Старог века ДРУШТВО СТАРОГ ВЕКА СЛОБОДНИ ЉУДИ

НАРОД Трговци

Занатлије

РОБОВИ АРИСТОКРАТИ Земљорадници

ПОВЛАШЋЕНИ: - Управљају државом - Не плаћају порезе - Не служе војску

ПОТЧИЊЕНИ: - Не управљају државом - Плаћају порезе - Служе војску

Друштво Старог века Друштво Старог века било је РОБОВЛАСНИЧКО. → постојали су робови

Друштво Старог века било је КЛАСНО. → било је подељено на класе: повлашћене и потчињене

Географски простор

Држава/ Народ

Данас

Међуречје Тигра и Еуфрата

Државе Сумераца, Акађана, Вавилонаца и Асираца

Ирак

Долина реке Нил

Држава старих Египћана

Египат

Иранска висораван

Држава Персијанаца

Иран

Долина река Хоангхо и Јангцекјанг

Државе Кинеза

Кина

Долина реке Инд

Држава Индијаца

Индија

Источно Средоземље

Државе Феничана и Јевреја

Либан, Израел

Јужни део Балканског полуострва

Државе старих Грка

Грчка

Апенинско полуострво

Римска држава

Италија

Прве државе су настале на простору који се назива ‘’ПЛОДНИ ПОЛУМЕСЕЦ’’ тј. ‘’СТАРИ ИСТОК’’североисточна Африка, југозападна Азија, источни део

У поречју Тигра и Еуфрата (МЕСОПОТАМИЈА) развиће се више држава: Сумер, Акад, Вавилонија, Асирија.

МЕСОПОТАМИЈА је називана и ‘’башта света’’.

На југу Месопотамије више градовадржава основали су СУМЕРИ Сумери су измислили прво писмо као и точак.

Најпознатији градови државе: Ур, Урук, Лагаш.

Uruk

Сумери су први (најстарији) познати народ у историји.

Око 2300. године пре н.е. покорили их Акађани и створили Сумерско-акадско царство. САРГОН – владар Акађана који је и дао себи титулу цара четири стране света. Почетком II миленијума пре н.е. покорили их Вавилонци.

Почетак II миленијума П.Н.Е.око града Вавилон је основана Вавилонија тј. Вавилонско царство Најзначајнији владар је био Хамураби (ХVIII век П.Н.Е.) познат по свом ЗАКОНИКУЗАКОНИКУ најстаријем сачуваном писаном закону на свету.

ХАМУРАБИЈЕВ ЗАКОНИК ТРИ КАМЕНА СТУБА

На рељефу је представљен Хамураби како прима законик из руку бога Сунца Шамаша

АСИРИЈА • У XIII веку пре н.е. појавио се нов, ратоборан народ северно од Вавилона. То су били Асирци. Они су постепено ширили своју власт тако да су у VII века пре н.е. завладали целом Месопотамијом, Малом Азијом и Египтом. Пошто су били сурови, покорени народи су се често бунили против њихове власти па се Асирија распала крајем VII века пре н.е. • Овим подручјем су завладали Персијанци у VI веку пре н.е.

Асирија 824. године пре н.е. Асирија 671. године пре н.е.

ПЕРСИЈА •



Племена Персијанаца су живела на Иранској висоравни. Први персијски владар био је Кир Велики. У другој половини VI веку пре н.е. он је захваљујући успешним ратовима успео да покори и завлада целом Месопотамијом и Малом Азијом и Египтом. Персијско царство је у IV веку пре н.е. покорио Александар Велики.

Кир Велики

Персијско царство око 500. године пре н.е.

Левант •



Левант у општем значењу Исток, источне земље. У ужем смислу заједнички назив за земље које леже уз обале источног Медитерана. Феничански градови (Тир, Сидон, Библос) на источној обали Средоземног мора били су центри трговине на Старом истоку. Они никада нису створили јаку државу, а како су се налазили на раскрсници путева, често су били плен моћнијих суседа.

ИЗРАЕЛ • У суседству феничанских градова налазила се држава Јевреја образована почетком I миленијума пре нове ере. Њена престоница је био Јерусалим. Један од најважнијих владара, који је остао упамћен пре свега због мудрости, био је Соломон. Државу Јевреја прво је освојила Асирија, а затим Персија.

Соломон Соломонов храм

ИЗРАЕЛ • Јевреји су основали прву једнобожачку религију – јудаизам. Према учењу јудаизма, постоји само један бог Јехова (Јахве) који је створио цео свет. Према њиховом предању бог је за седам дана створио небо, земљу, воду, биљке, животиње и човека. Мојсије је, наводно, примио од Јехове Десет божијих заповести и на основу њих саставио прве законе. Верски и историјски списи Јевреја сабрани су у збирку Стари завет, која ће касније постати део Библије.

Давидова звезда – симбол јеврејске вере и народа. Синагога (грчки: скупштина, окупљање) је зграда у којој се обављају верске активности у јудаизму. Рабин (хебрејски: мој учитељ) је јеврејски свештеник, поглавар верске општине.

Синагога у Новом Саду

EГИПАT – Је заштићен пустињама и морима → није био мета честих напада као Месопотамија – Река Нил се изливала и доносила плодан муљ

‘’Египат је дар Нила’’- Херодот  СЕОСКА ОПШТИНА (НОМА) – први облик државе у Египту

 Номе се уједињују у Горњи и Доњи Египат  Крајем IV миленијума п.н.е. ( 3200.г. п.н.е.) основана је египатска Владар Египта државе под влашћу МЕНЕСА који је називао се ујединио оба дела.

Фа(Ра)он

УЈЕДИЊЕЊЕ ЕГИПТА • На почетку Египат је био подељен на два краљевства: 1. Доњи Египат 2. Горњи Египат

• Фараон никада не излази откривене главе у јавност. Може ставити круну Горњег Египта (1), Доњег Египта (2), двоструку круну (3), ратну круну (4) или краљевску круну (5).

Доњи Египат

Горњи Египат

ФАРАО – велика кућа → ФАРАОН - титула владара у Египту – син бога сунца - Ра

ФАРАОН“син бога Ра” Фараонова власт је била неограничена, доживотна и наследна. - бог на земљи, одређивао порезе, доносио законе, био врховни командант у војсци, врховни судија

Египат је достигао врхунац у ХV веку п.н.е. када је владао фараон Тутмес III.

Познати фараони: Кеопс, Рамзес III, Тутанкамон, Хатшеспут.

• Мемфис – престоница Египта • Теба – најзначајније светилиште у Египту • VI век пре н.е. – Египат покорили Персијанци • 30. године пре н.е. Египат су покорили Римљани

ХАТШЕПСУТ • Прва жена фараон • Заслужна за унапређење трговине и ширење утицаја • Подигла предиван храм у Теби

Долина Нила Становници Египта су још око 4000 година пре н.е. почели да граде канале за наводњавање како би добили веће приносе. Сваке године Нил се изливао увек средином јула, после жетве. Тада би на суву и испуцалу земљу нанео огромне количине плодног муља, богатог минералима са планина источне Африке. После повлачења реке у корито било је довољно разбацати семе и пустити стоку да га утаба. Међутим, како у Египту киша скоро и не пада, вода која је натопила земљиште у време поплаве била је довољна само за сетву. Да би је сачували за касније заливање, Египћани су изградили иригациони систем, којим је вода одвођена до удаљених њива, и базена где је чувана.

Канали за наводњавање

Херодот: „Када Нил поплави земљу, цео Египат постане море и само градови остану изнад воде и изгледају као острва у Егејском мору." „Египат је дар Нила".

ШАДУФ Справа помоћу које се канали пуне водом из Нила

 Основа привреде: ПОЉОПРИВРЕДА • СТОЧАРСТВО – узгој: • говеда, • оваца, • коза и • свиња • ЖИВИНА –гуске,патке и голубови • Магарац –товарна животиња • Лов птица у мочварама и рибе у Нилу.

• •

• •

ПОВРТАРСТВО – културе : грашак,пасуљ,црни и бели лук, празилук,краставац, диња и лековито биље, ВОЋАРСТВО – културе : грожђе, нар (справљено вино) смокве и урме ИСХРАНА:

• Квасни хлеб • живинско месо • пиво (јечам и пшеница ) – потрошња пива велика и тако постаје прехрабени производ

Породични живот ПОЛ

ВИША КЛАСА

НИЖА КЛАСА

мушки

писари свештениц и

сељаци, ловци

женск и

докторке, свештениц е

Свака жена може постати доктор или свештени к

Породица је била стуб египатског друштва. Бригу о њеном издржавању водио је мушкарац. Жена је васпитавала децу и старала се о кући, а могла је да ради и друге послове. Жене из виших слојева биле су доктори и свештенице, а оне из нижих: служавке, дадиње, плесачице музичари, акробате, правиле су парфеме, перике итд.

Породични живот Египћани су били изузетно брижни родитељи. Децу су сматрали божијим даром, а брак без деце великом казном. Ако молбе боговима и духовима предака не би биле испуњене, парови без потомака су усвајали децу. Млади су се одмалена спремали за позив својих родитеља. Они из имућнијих породица ишли су у школу за писаре, које су биле у оквиру храмова. Тамо су учили читање, писање, религију и математику.

СВАКОДНЕВНИ ЖИВОТ СТАРИХ ЕГИПЋАНА Живот у Египту зависио је од припадности друштвеном слоју. Сељаци су напорно радили на земљи или на царским градилиштима. Живели су у скромним округлим колибама од трске и палминог лишћа облепљеним блатом. Припадници средњег слоја (писари, занатлије и трговци) живели су претежно у градовима. Писари су били запослени у државној управи и војсци, на имањима храмова и велепоседима високих државних службеника. Занатлије су производиле најразличитије предмете, често изузетне уметничке вредности, о чему сведоче и налази у гробницама. Египатски трговци представљали су главну везу са спољним светом. Поморска трговина обухватала је обале Црвеног и Средоземног мора (Крит, Кипар и јужну Грчку), а копнена Блиски исток, Месопотамију и Нубију. Богати земљопоседници и дворани време су проводили у одмору и забави, свечаним гозбама и лову на дивље птице, нилске коње и крокодиле. Живели су у богато опремљеним кућама од опеке, са више одаја.

СВАКОДНЕВНИ ЖИВОТ СТАРИХ ЕГИПЋАНА Исхрана Египћана била је разноврсна, пошто је у долини Нила, поред житарица, успевало мноштво различитог воћа и поврћа. Од меса су јели рибу, дивље гуске, патке, ждралове, затим говеда, овце, козе и антилопе. Свињско месо није коришћено у исхрани јер је сматрано нечистим.

Египћани су пазили на личну хигијену. Због жарке климе свакодневно купање је било обичај. Сиротиња се купала у каналима и реци, а богати код куће, у базенима и купатилима. После прања користили су разна уља и креме. Уљем су мазали и косу да би уништили вашке. Шминку су користили сви - мушкарци, жене и деца, јер су веровали да има магијска и лековита својства. Из истих разлога су носили и накит.

Египат је био позната житница Старог света. Жито је чувано по кућама и у посебним великим спремиштима - силосима, на двору и по храмовима. Због великог броја мишевa, омиљено домаћа животиња било је мачка, која је у неким номама поштовано и као света животиња.

• Сељаци учествовали и у градњи пирамида и храмова • На пример на Кеопсовој пирамиди је уграђено око 100 000 блокова тешких по две и по тоне.

А. Жетва жита; B. Музичари свирају за радние у пољима; C. Жена одваја жито; D. Писари одређују висину пореза сељацима; E. Сељаков син је задужен за стоку.

А. Слуге – богате египатске породице су имале неколико слуга које су радили за њих; B. Кућни љубимци – Египћани су обожавали животиње. Држали су птице и мајмуне, као и мачке и псе; C. Кућни бог – Богови су живели и у кућама и у храмовима; D. Третман лепоте – египатске жене су велику пажњу поклањали лепоти; E. Деца – Египћани су уживали у породичном животу. Родитељи су се према деци односили са поштовањем и обожавали су их.

ВЛАДАРИ КРАЉЕВИ

ВИШИ СЛОЈЕВИ: ЗЕМЉОПОСЕДНИЦИ СВЕШТЕНИЦИ ПИСАРИ

СЛОБОДНИ ЉУДИ: ТРГОВЦИ ЗАНАТЛИЈЕ ЛЕКАРИ СЕЉАЦИ

НЕСЛОБОДНИ: РОБОВИ (ВЛАСНИШТВО ХРАМА, ДРЖАВЕ ИЛИ ПОЈЕДИНЦА)

ДРУШТВЕНО УРЕЂЕЊЕ

ДРУШТВЕНО УРЕЂЕЊЕ На врху: Фараон Чланови владарске породице, свештеници и аристократи

Војници Писари, трговци, и занатлије

Сељаци и радници

Уметници, музичари

Робови

Писар и

КУЛТУРА НАРОДА СТАРОГ ИСТОКА

ПИСМО Појава писма ПОЧЕТАК ИСТОРИЈА Прво писмо су осмислили СУМЕРИ око 3500.год.П.Н.Е. КЛИНАСТО ПИСМО. ПИСМО Око 3000.год.П.Н.Е. писмо се појавило и у ЕГИПТУ ХИЈЕРОГЛИФИ (‘’СВЕТИ ЗНАЦИ’’) Оба писма су била СЛИКОВНА. - Материјали за писање: камен, глинене плочице, папирус... - Феничани су измислили ГЛАСОВНО ПИСМО од 22 знака.

КАМЕН ИЗ РОЗЕТЕ •





Направљен је 196. године п.н.е. а открили су је Французи за време Наполеонових похода Исти текст је исписан на два египатска писма, хијероглифском и демотичком, као и на старом грчком писму. 1820 – Француз Шамполион користећи знање старогрчког језика успео да дешифрује египатске хијероглифе

http://www.earthhistory.com/Egypt/_images/RosettaStone.gif

Камен из Розете, пронађен 1799 . године

Данас се Камен из Розете налази у Британском музеју

НАРОД / ПРОСТОР

НАЗИВ ПИСМА

Хијероглифи ЕГИПЋАНИ (‘’свети знаци’’) МЕСОПОКлинасто писмо ТАМИЈА ФЕНИКИЈА

АЛФАБЕТгласовно писмо

МАТЕРИЈАЛ ЗА ПИСАЊЕ

папирус

Глинене плочице

ПИСМО Држава

Назив писма

Врста писма

Месопотамија

Клинасто писмо

Египат

Хијероглифи

Сликовно, слоговно

Кина

Кинеско писмо

Сликовно

Феникија

Алфабет

Фонетско (гласовно)

Грчка

Алфабет

Фонетско (гласовно)

Рим

Латиница

Фонетско (гласовно)

Сликовно, слоговно

ПИСМО ИДЕОГРАМ → графички симбол који представља идеју уместо групе слова (нпр. саобраћајни знаци, знаци у временској прогнози и сл. ПИКТОГРАМ → сликовно писмо → група слика људи, животиња и разних предмета ХИЈЕРОГЛИФИ → “свети знаци” јер се користило за натписе у храмовима ФОНЕТСКО (гласовно) → један знак =један глас

Cuneiform

Cuneiform

Хијероглифи (‘’свети знаци’’)

ПИСМЕНОСТ Египћани су писали тршчаним пером и мастилом на папирусу. Овај мекани материјал, од чијег имена потиче реч папир, правили су од ткива трске која расте поред Нила. Биљку папирус секли су на уздужне траке, које су ређали једне до друге. Преко њих су попречно стављали нови слој трака, које су потом заливали водом и ударали дрветом да би пустиле сок који ће их слепити. Папирус је сушен на сунцу а затим глачан шкољком или парчетом слоноваче. Ролне папируса биле су дугачке и до 90 метара.

Египатски бројеви

ВЕРОВАЊА МНОГОБОЖАЧКЕ РЕЛИГИЈЕ Сви народи Старог истока осим Јевреја су поштовали велики број богова: у Египту око 2000 богова, а у Месопотамији 3000 богова. - Митови- разноврсне и маштовите приче о животу богова

РЕЛИГИЈА У МЕСОПОТАМИЈИ АНУ – краљ богова бог неба, ИШТАР – богиња плодности и љубави, и богиња рата,  МАРДУК – национални бог Вавилонаца,  ЕНЛИЛ – савештник богова, бог ветра, олује и кише, ЕА (ЕНКИ) – бог воде и мудрости. НАБУ – вавилонски бог говора и писма, Мардуков син

ЕГИПАТСКА РЕЛИГИЈА  РА – врховни бог, господар свих богова, бог Сунца;  ИЗИДА – богиња заштитница жена и деце;  ХОРУС – бог неба  ОЗИРИС – бог мртвих и господар подземног света;  СЕТ – ратник, ноћни ловац и бог зла;  ПАТХ – бог занатлија;  ХАТОР – богиња музике; богиња чаробница;  ХАПИ – бог који сваке године доноси поплаве  АНУБИС – бог вештине балсамовања...

 Еп о Гилгамешу

• •

ГИЛГАМЕШ – ВЛАДАР ЛАГАША Прво књижевно дело на свету назива се “Еп о Гилгамешу”



Асурбанипал је био веома суров владар, али и префињени библиофил и велики љубитељ уметности. Он је на подручју Месопотамије основао најпознатију библиотеку (7. век п. н. е.), позната као Асурбанипалова библиотека. Пронађена је у рушевинама, седам метара испод земље 1850. године код старе престонице Ниниве. Ова библиотека имала је преко 22 000 глинених таблица, тј. око 2000 књига. Данас се чува у Британском музеју у Лондону. За стварање своје библиотеке Асурбанипал је запослио велики број специјалних писара, који су вршили преписе вавилонских и египатских дела.



Појава писма –књижевност →

 Химне боговима  Химна Нилу  Еп о богу Озирису •

Књижевно дело тзв. “књиге мртвих “ које су сахрањиване са покојницима и имале за циљ да им дају упуства за “онај свет”

Књиге мртвих писара

Махабхарата  Рамајана

Махабхарата

АРХИТЕКТУРА МЕСОПОТАМИЈА

Зигурати – степенасте куле

АРХИТЕКТУРА МЕСОПОТАМИЈА

Висећи вртови кула краљице Вавилонска Семирамиде

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

• • • •

пирамиде храмови палате фараона Најстарији споменици биле су мастабе – гробнице у облику високе четвороугаоне пирамиде



Прва монументална грађевина је Зосерова степенаста пирамида у Сахари саграђена по нацрту Имхотепа први познати архитекта .

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

Пирамиде у Гизи

Сфинге

Пирамид е Микеринова пирамида

• • •

Гиза Комплекс пирамида Кеопсова пирамида (146 м) • Кефренова испред које се налази сфинга с његовим ликом и Гиза Комплекс пирамида Микеринова

Кеопсова пирамида (146 м )

Кефренова пирамида

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

Храмови у Теби

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

Храмови •

У близини Теба, у Карнаку, и Луксору. • Гробница Тутанкамона Долина краљева • Код Абу Синбела –два посебна храма . • Већи посвећен Рамзесу II , а мањи његовој жени Нефертари и богињи Хатор

Храм Рамзеса II

Нефртарин храм богиње Хато

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

• Обелиск у старом Египту представљао зраке бога сунца које су постале камен, као и везу овога и онога света. • Обелиск (грч. "мали ражањ") • Симбол бога Ра • постављени испред храмова • Исписано име фараона, као и повод за подизање Тутмес III подигао у Карнаки тежак 230 тона ( данас се налази у Риму)

АРХИТЕКТУРА ЕГИПАТ

Обелиск

Обелиск прве жене владара у историји – фраонке Хатшепсут

АРХИТЕКТУРА КИНА

Кинески зид

АРХИТЕКТУРА ИНДИЈА

Пагоде

• Наука – за потребе свакодневног живота

• TOЧАК • МАТЕМАТИКА: → АЛГЕБРА, ГЕОМЕТРИЈА • АСТРОНОМИЈА → КАЛЕНДАР - 12 МЕСЕЦИ; НЕДЕЉА 7 ДАНА; САТ- 60 мин - 365 дана и 6 сати • САТ → ВОДЕНИ → СУНЧАНИ • АСТРОЛОГИЈА → ХОРОСКОП

Сунчани сат

Водени сат

• Наука – за потребе свакодневног живота • математика, астрономија, медицина • Изумели – геометрију • (гео- земља, метро- мерење) знали приближну вреднос броја π, решавали једначину са једном непознатом • Астрологија –прорицање судбине, враџбине, • Сцештеници – посматрали небо, пратећи кретање звезда, • Астрономија – установили календар (година трајала 365 дана и 6 сати , а делила се на 12 месеци) три периода од по четири месеца са по 30 дана.

• Медицина • Балсамовање – вађење утробе, па и мозак покојника како би очували тело • Тако упознали људске органе и анатомију људског тела • Вршили сложене операционе захвате, укључујући и операцију мозга

МЕДИЦИНА • Према веровању Египћана, душа је живела и после смрти и зато се тело морало сачувати од пропадања. То се постизало балсамовањем. • Умрлом би се најпре одстранили мозак и сви унутрашњи органи, осим срца. У њему је наводно била смештена памет која би покојнику била потребна за расуђивање у подземном свету. Тело је прано палминим вином и зачинима (балсамима), трљано сољу и остављено 40 дана да се исуши.

МЕДИЦИНА •

Осушено тело омотава се платненим тракама и поново премазује сољу. Тако балсамовано тело – мумија стављано је у богато украшени ковчег – саркофаг. Захваљујући балсамовању тела Египћани су стекли прва знања из медицине. Египћани су проучавали структуру мозга, рад срца и пулс. Њихови лекари су били тражени у целом свету.

• ПАПИР • КОМПАС

• БРОЈЕВИ → АРАПИ → АРАПСКИ БРОЈЕВИ

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF