Sta su cakre.docx

January 14, 2018 | Author: Melo Massiona | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Sta su cakre.docx...

Description

Šta su čakre?

Započinjemo objavljivanje 'diplomskih radova' polaznika Kursa za joga trenere Joga centra Sombor. Pošto ovoj stranici nedostaje tekst o čakrama (mea culpa), započinjemo sa radom Jasne Šišić, diplomiranog joga trenera iz Osijeka: Riječ „čakra' prevedena sa sanskritskog jezika znači „kotač'. Ovi centri nazvani su tzv. „kotačima' zbog oblika kružnice koja se okreće poput kotača u našem suptilnom, eteričnom tijelu, nematerijalnom energetskom duplikatu našeg fizičkog tijela. Postoji sedam čakri u našem tijelu koje se protežu duž naše kralježnice, ispred i iza tijela koje se formiraju na spoju triju povezanih energetskih osovina koje se penju uzduž kralježnice, svaka na jednoj strani središnjeg kanala, Shushumna. Prednja strana čakre povezana je s našim osjećajima cok je stražnja strana povezana s voljom.Dva manja energetska kanala – Pingala na desnoj i Ida na lijevoj strani, nalaze se paralelno sa leđnom moždinom. Čakre primaju, usvajaju i oslobađaju pranu (životnu energiju), te povezuju naše fizičko tijelo sa energijom Univerzuma. Naše materijalno tijelo

ne bi moglo postojati bez njih budući da nam one služe kao prolazi za protok

energije i života u naše fizička tijela. Svaka čakra povezana je s određenim dijelom tijela, kao i sa određenim organom koje ona opskrbljuje sa energijom potrebno da bi taj organ, odnosno dio tijela funkcionirao. One komzroliraju, energiziraju i odgovorne su zavaljano funkcioniranje cijelog fizičkog tijela i njegovih dijelova, kao i organa. Nadalje, baš kao što i svaki organ u ljudskom tijelu ima svoj ekvivalent kako na mentalnoj tako i na duhovnoj razini, tako i svaka čakra odgovara određenom aspektu ljudskog ponašanja i razvoja. Naše energetske spirale vibriraju na različitim razinama u sukladno njihovom svješću, okreću se velikom brzinom te ma taj način metaboliziraju energiju.. Donje čakre povezane su sa osnovnim emocijama i potrebama te energija ovdje vibrira nižom frekvencijom. Izraženije energije gornjih čakri odgovaraju našim višim mentalnim i duhovnim težnjama i moćima. Otvorenost i protok energije kroz naše čakre određuju naše zdravstveno stanje, kao i ravnotežu. Svjesnost o našem suptilnom energetskom sistemu omogućuje nam da održimo ravnotežu i sklad kako na fizičkom, tako i na mentalnom i duhovnom nivou. Prakticirajući meditaciju i jogu nastoji se uravnotežiti energiju čakri i to na način da se čiste niže energije te da se energija vodi prema gore. Stvarajući unutarnji mir i živeći svjesno sa spoznajom kako stječemo i koristimo našu energiju, postajemo sposobni balansirati našu životnu snagu sa našim mentalnim,fizičkim i duhovnim bićem.

Kako bi postali potpuno samosvjesni i u skladu sa našom fizičkom i duhovnom prirodom naše gušće niže energije trebaju biti usklađene sa svjetlijim energijima gornjih centara, odnosno naš opstanak i osnovne tenzije moraju biti uzdignute da bi se uskladile sa duhovnim bićem u svim područjima našeg tjelesnog bića. I doista, svaka od naših gornjih energija odgovara i oplemenjuje niži razinu svojevrsnog duplikata: sedma sa prvom, 6 sa drugom, 5 sa trećom. Svaki centar ima integralnu funkciju u stvaranju energetske ravnoteže. Sljedeća tabela će nam pojasniti osobine svake čakre pojedinačno, njihovu odgovarajuću lokaciju u tijelu, boju i njezin utjecaj na naše fizičko i emotivno stanje. ČAKRE I EMOCIJE Emocije također utječu na naše čakre. Ukoliko emocije i misli nisu procesuirane na pravilan način, one negativno utječu na naše čakre. Na primjer, strah će utjecati na Muladara čakru, krivnja na drugu čakru, sram će imati efekta na treću čakru, tuga će utjecati na srčanu čakru, laži na petu čakru, iluzije će utjecati na šestu, a vezanost će utjecati na krunsku čakru. Strah je primarna emocijakoja se manifestira na milijun načina, npr. netko se boji vode, netko se plaši mraka, samoće, gubitka, sukoba, nepoznatog, i možemo nastaviti nabrajati strahove, ali jedno ostaje isto, a to je 'strah', a iz straha se rađaju tisuće novih emocija... Na primjer, zaljubite se i tada ne želite izgubiti tu osobu jer se zbog te osobe dobro osjećate, ponekad čak možete doći do stadija da kažete da vas ta osoba upotpunjava, daje vam razlog za život, ta osoba je vaš cijeli život. Tada osoba suprotnog spola priđe vašem partmeru i vi ste ljubomorni. Zašto? Zato što se bojite da ćete izgubiti tu osobu. U tome svemu, budi se još masa negativnih emocija, kao što je nesigurnost, nisko samopouzdanje, ljutnja, frustracija, očaj i sl., a sve zbog jedne provtne emocije - straha od gubitka. Zapamtite, nitko ne pripada nikome. U životu nam se putevi isprepliću sa različitim ljudima sa svrhom duhovnog rasta i sva naša životna iskustva su vječna, svi naši putevi vode ka destinaciji, ali isto tako, svi putevi, sva raskrižja, jednom dođu kraju.

Krivnja je emocija koju prvenstveno osjećaju ljudi koji misle da su nešto zgriješili, najčešće zbog dobre ili krive percepcije, koja je nametnuta društvom. Na primjer, ono što je krivo u ovoj državi, može biti potpuno prihvatljivo u drugom društvu, u drugom dijelu svijeta. Dakle, postavlja se pitanje što je uopće prava krivnja? Recimo, povrijedili ste nekoga koga do koga vam je stalo i boli vas srce zbog toga... da, to je prava krivnja i može vas uništiti ukoliko nema iskupljenja. Stid je vrlo jednostavno izbjeći; ako niste ništa zgriješili, tada nema mjesta sramu, dakle ne činite zlo! Dakako, ovdje ovdje igra ulogu vaša percepcija toga što je sramotno, a što ne. Na vama je da odlučite da li je čaša poluprazna ili polupuna. Tuga, dakako da nitko ne želi tugovati, no, tuga ponekad može biti pročiščavajuća emocija ako je adekvatno procesuirana. To je duboka emocija koja dolazi ravno iz srca (javlja se npr. u slučaju smrti člana oitelji). Dolazi neočekivano i uvijek vas pošteno udari. Svjesnost je najvažniji čimbenik kod liječenja tuge. Dozvolite si ranjivost, sada ste u najbilje razdoblju za duhovni rast, znamo svi da boli, ali sjedite i samo promatrajte. Nemojte posezati za alkoholom, zavaravati se da tuga ne postoji. Sjedite i gledajte. Promatrajte vašu tugu, očaj, patnju i što ju dublje proučavate, ona će se pretvoriti u svjesnot, a sa svjesnošću rodit će se blagoslov i doći će mir, mir u vaše srce. Jasna Šišić

Osobna energija Sve što našim okom vidimo, a i ne vidimo, ima svoje energetsko polje, pa tako i mi imamo svoje. Energetskom polju dali smo naziv Aura. Na donjoj slici prikazana su tijela aure u skladu s našim današnjim saznanjima. Postoje indicije da ih ima još, no mi ih zasada još ne znamo. Naravno to isto vrijedi i za čakre.

Naime, ljudsko energetsko polje, iako većim djelom sazdano od energije predaka i energije okoline u kojoj smo stasali, sastoji se i od individualne specifičnosti. Svaki čovjek je Svemir u malom, i on svoj Svemir oblikuje prema svojim željama i potrebama. Oblikuje ga mislima, riječima i djelom, zatim energijom nastalom reakcijom na iskustva sa kojima se susrećemo tokom našeg života. Na taj način individualno energetsko polje, poprima svoju jedinstvenu gustoću i frekvenciju. Energiju primamo, a i obrađujemo kroz naše energetske centre.

Te centre nazivamo Čakrama. Čakra u prijevodu znači kotač. Ima ih mnogo uzduž tijela, no, samo sedam glavnih. Svaka čakra na prednjoj strani tijela ima svoj identičan par na stražnjoj strani tijela i na istom mjestu. Sedam glavnih energetskih centara su:

Mi svaku čakru možemo usporediti s rotirajućim kotačem, koji u sebe usisava energiju iz univerzalnoga energetskoga polja, te provodi i raspoređuje tu energiju u određena područja eteričnog i fizičkog tijela. Na taj način se ta područja opskrbljuju životnom energijom koja hrani i vitalizira.

Otvor kroz koji ulazi energija, može biti više ili manje otvoren ovisno o stupnju svijesti koju smo stekli. Svaki životni izazov sa kojim se susrećemo, pruža nam priliku za rast naše duhovne svijesti. Dali ćemo napredovati, stagnirati ili nazadovati ovisi o našoj reakciji na podražaj. Odgovor na stres, koji ne mimoiđe nikoga, može biti različit. Netko danima plače i proklinje sudbinu, ljuti se, okrivljuje sebe i druge, slabi imuno sustav organizma, stvara blokade u svojim energetskim poljima, zatvara se za protok nove energije, i oduzima si priliku za duhovni rast.... Dok drugi u istoj situaciji, prilazi konstruktivno problemu, nastoji pronaći rješenje, upita se što to mora promijeniti u sebi i oko sebe, da se slična situacija ne bi ponovila, nauči nešto i otvori se za novi kvalitetniji protok energije. Jedna od prikladnih i poznatih molitva u tu svrhu je: "Daj mi Bože snagu, da promijenim ono što mogu promijeniti. Daj mi smirenosti, da prihvatim ono što ne mogu promijeniti. O Bože daj mi mudrosti, da razlikujem to dvoje."

Otpustimo potisnute osjećaje – iz kukova i zdjelice!!!

edan od prvih izazova kad počnemo vježbati jogu predstavlja sjediti na podu prekriženih nogu. Nismo navikli tako sjediti, na tvrdom podu, bez oslonca za leđa, otvorenih kukova. Nije nam lako, bole nas leđa i kukovi, imamo osjećaj da ćemo se prevrnuti otraga pa se rukama moramo držati za svoja koljena koja su tako visoko podignuta od poda. Žuljaju nas sjedne kosti, pa ni jastuk kojeg smo podmetnuli da malo podignemo kukove tu ne može pomoći. Zašto su važni kukovi i zdjelica? Oni su središte pokretljivosti našeg tijela. Zdjelica je u stvari pod, dno iz kojeg se uzdiže kralježnica, a u kukovima se noge spajaju sa zdjelicom i kralježnicom, tim središnjim, nosivim dijelom našeg tijela. U organizaciji suvremenog života previše sjedimo. Većina nas ima krute, zatvorene kukove. Uvijek činimo iste pokrete kukova i zdjelice, ograničenih na hodanje ili trčanje. Ako previše sjedimo, usporava se cirkulacija u zdjelici, a time i u nogama. Cilj nam je što duže zadržati pokretljivost, pa bismo trebali vježbanjem razgibavati kukove i zdjelicu i omogućiti im da djeluju u punom opsegu pokreta. Joga nam omogućava da radimo kukovima na drugačiji način, da ih više rotiramo, a posebne joga asane istežu mišiće koji su smješteni duboko u zdjelici. Kad ste zadnji put osvijestili svoje kukove i zdjelicu? Svaki sat hatha joge počinje disanjem. Kad se pripremamo za disanje, sjedimo na podu prekriženih nogu. Usmjeravamo pozornost unutra, u svoje tijelo. Postajemo svjesni svog tijela,opuštamo lice, ramena, ruke i opuštamo kukove, stražnjicu i noge. Mnogo mi je vježbača znalo reći: „Ne znam kad sam zadnji put uopće razmislila ili osjetila svoje kukove i zdjelicu, a kamo li da sam ih opustila. To je za mene veliko otkriće!¨ Prve dvije čakre

Još je veće otkriće spoznaja da vježbanje joge djeluje osim na fizičko i na energetsko tijelo. Na energetskoj razini važno je znati da su u području zdjelice smještene prve dvije čakre: muladhara i svadisthana. Prva čakra, muladhara, povezuje se s elementom zemlje. Ona je sjedište našeg osnovnog instinkta za preživljavanjem, potrebe za hranom i sigurnošću. Stoga je središte naše fizičke i emotivne stabilnosti. Druga čakra, svadisthana predstavlja vodu. Njen je zadatak dopustiti emotivnim i senzualnim energijama da nesmetano teku našim životom. Stoga ona predstavlja i želje, potrebu za intimnošću, seksualnost. Ona može biti izvor radosti, entuzijazma i kreativnosti. Skladište potisnutih osjećaja U taj plodni bazen našeg tijela nesvjesno pospremamo stare osjećaje s kojima nismo znali izaći na kraj. Ti stari osjećaji mogu biti ljutnja koju smo progutali. Umjesto da ju izbacimo iz sebe, da se izvičemo, isplačemo ili čak razbijemo komad posuđa, potiskujemo ju – u zdjelicu. U nju spremamo i tugu – sve one suze koje nismo isplakali, a trebali smo. Upravo su s drugom čakrom povezane sve tekućine našeg tijela, suze ali i cirkulacija. Potiskujući suze nesvjesno blokiramo energiju druge čakre. Razočaranja nas vode prema sumnji u sebe i potkopavanju osjećaja vlastite vrijednosti. Mnoga svoja razočaranja zbog neispunjenih očekivanja potiskujemo – ponovo u zdjelicu. Sav taj teret blokira naše spontano izražavanje kreativnosti i seksualnosti koja je i sama po sebi kreativna životna sila. Osim naših kukova, kruto postaje i naše ponašanje, kao i naši osjećaji. To vodi i prema teškoćama u osobnim vezama, sputani smo u izražavanju osjećaja. Na koncu možemo osjetiti potpunu neravnotežu, manjak osnovnog osjećaja sigurnosti u životu, u stalnom grču i spremnosti da pobjegnemo, da se odupremo, da se zaštitimo. Plešite kroz život Pokušajte idući put kad krenete u šetnju osjetiti svoje kukove i zdjelicu. Sjetite se plesača salse ili nekog drugog latino plesa, pa zamislite da vaše tijelo klizi opušteno, gipkih kukova. Ne hodate kruto prema cilju, već klizite opušteno i otvoreno prema svemu što život donosi. Nakon nekog vremena kontinuiranog vježbanja joge to vam uopće neće biti problem. Vjerujte mi da ćete osjetiti razliku, osjećati ćete se bolje! Otpustimo potisnute osjećaje

Radeći na fizičkoj razini utječemo i na energetsku razinu našeg postojanja. Kad vježbamo asane koje će opustiti zdjelicu, otvoriti kukove, učiniti gipkima zadnju ložu na nogama, mi na energetskoj razini otpuštamo svoj otpor prema životu. Kad otvorimo prvu čakru slobodnom protoku prane imamo osjećaj strpljivosti, spremni smo usporiti i ostati na jednom mjestu. Nestaju duboki egzistencijalni strahovi i mi imamo više povjerenja u sebe, u svoje tijelo. Osjećamo se prizemljenim ili dobro ukorijenjenim u stvarnost. Kad otvorimo drugu čakru, spontani smo, kreativni i otvoreni prema iskustvima intimnosti i seksualnosti. Druga čakra nas čini prilagodljivim životnim tokovima i otvorenim za raznolike energije i iskustva koja donosi život. Ukratko, kad se prestanemo opirati životu, oslobodit ćemo svoje kukove i zdjelicu, nećemo ih dalje zatrpavati potisnutim emotivnim sadržajima, a one stare ćemo vježbanjem, malo po malo pustiti da odu. Asane za kukove i zdjelicu Ima mnogo asana koje aktiviraju kukove i zdjelicu. Elementi zemlje i vode zastupljeni s prve dvije čakre predstavljaju osjetljive, ženske energije koje ćemo koristiti vježbajući. Treba vježbati oprezno, nježno prema svom tijelu, strpljivo ponavljajući asane. Otvaranje kukova i zdjelice događa se polako. Kad ih otvorimo i učinimo gipkima, potrebno je stalno vježbanje da bi takvi i ostali. Ako smo tek počeli vježbati jogu kukove i zdjelicu otvaramo na razne načine. To je sjedenje prekriženih nogu dok dišemo ili recimo vježba koju popularno zovemo „ljuljanje bebe“. U njoj podignemo potkoljenicu jedne noge s poda i zagrlimo ju rukama kao da je beba, a onda nježno ljuljamo otvarajući kuk. Istovremeno istežemo i zadnju ložu, biceps femoralis, na stražnjoj strani noge, kao i mišiće u zdjelici. Kukove i zdjelicu otvara i popularni „Leptir“. Sjedeći na podu spojimo stopala i privučemo ih što bliže zdjelici, a onda lagano potiskujemo koljena prema podu. „Leptir“ je malo blaža varijacija Baddha konasane, u kojoj stopala otvaramo gore, kao da otvaramo knjigu, a nakon toga idemo u pretklon prema naprijed.

Tu su i Upavistha konasana, pretklon iz sjedećeg položaja s raširenim nogama, zatim „Kravlja glava“ – Gomukhasana ili „Golub“ – sa svojim varijacijama od supta kapothasane do Eka pada rajakapothasane.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF