skripta-za-c-c1-e-i-dkategorije

March 29, 2017 | Author: scania2011 | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download skripta-za-c-c1-e-i-dkategorije...

Description

SKRIPTA ZA

C , C l i E (kat.)

AUTOŠKOB

A R I J E K A

IZRAZI TERETNI AUTOMOBIL JE : STVARI.

SKUP VOZILA JE :

MOTORNO VOZILO KOJE JE NAMIJENJENO ZA PRIJEVOZ

MOTORNO VOZILO I PRIKLJUČNA VOZILA KOJA U PROMETU NA

.

CESTAMA SUDJELUJU KAO CJELINA

TEGLJAČ JE :

TERETNI AUTOMOBIL NAMIJENJEN ZA VUČU

"POLUPRIKOLICA.

PRIKOLICA JE :

PRIKLJUČNO VOZILO KONSTRUIRANO TAKO DA UKUPNU MASU PREKO

SVOJIH OSOVINA PRENOSI NA KOLNIK

POLUPRIKOLICA JE :

.

PRIKLJUČNO VOZILO BEZ PREDNJE OSOVINE, KONSTRUIRANO

TAKO DA DIO UKUPNE MASE PRENOSI NA VUČNO VOZILO PREKO SVOJEG PREDNJEG DUELA KOJIM SE OSLANJA NA VUČNO VOZILO

PRIKLJUČNO VOZILO JE : MOTORNO

VOZILO

POLUPRIKOLICA.

MASA VOZILA JE : NOSIVOST JE :

.

VOZILO NAMUENJENO DA GA VUČE

,

BILO

DA

JE

KONSTRUIRANO

KAO

PRIKOLICA

ILI

MASA PRAZNOG VOZILA S PUNIM SPREMNIKOM GORIVA.

DOPUŠTENA MASA TERETA DO KOJE SE VOZILO SMIJE

OPTERETITI PREMA DEKLARACUI PROIZVOĐAČA VOZILA, S OBZIROM NA DOPUŠTENA OPTEREĆENJA NOSIVIH SKLOPOVA

UKUPNA MASA JE : VOZILU

,

.

MASA VOZILA ZAJEDNO S MASOM TERETA KOJI SE PREVOZI NA

UKLJUČUJUĆI I MASU OSOBA KOJE SE NALAZE NA VOZILU TE MASU

PRIKLJUČNOG VOZILA S TERETOM AKO JE ONO PRIDODANO VUČNOM VOZILU

.

NAJVEĆA DOPUŠTENA MASA JE : NJEGOVOM NOSIVOŠĆU

.

OSOVINSKO OPTEREĆENJE JE :

MASA VOZILA ZAJEDNO S

" (VOZILO +

NOSIVOST) .

DIO UKUPNE MASE VOZILA U

VODORAVNOM POLOŽAJU KOJIM NJEGOVA OSOVINA OPTEREĆUJE VODORAVNU PODLOGU U STANJU MIROVANJA VOZILA.

TRAJANJE UPRA VLJANJA MOTORNIM VOZILOM VOZAČ KOJI UPRAVLJA AUTOBUSOM ILI TERETNIM AUTOMOBILOM ILI SKUPOM VOZILA ČUA JE NAJVEĆA DOPUŠTENA MASA VEĆA OD 3.5 t NE SMIJE U ROKU OD 24 SATA NEPREKIDNO UPRAVLJATI TIM VOZILOM DUŽE OD 9 SATI, S TIM DA NAKON 4.5 SATI NEPREKIDNOG UPRAVLJANJA IMA PREKID VOŽNJE OD NAJMANJE 45 MINUTA ILI VIŠE PREKIDA OD NAJMANJE 15 MINUTA, KOJI UKUPNO NE SMIJU BITI MANJI OD 45 MINUTA

IZNIMNO VOZAČ SMIJE NEPREKIDNO UPRAVLJATI VOZILOM 2 PUTA TIJEKOM 7 UZASTOPNIH DANA NAJDULJE 10 SATI. UKUPNO VRIJEME UPRAVLJANJA VOZILOM NE SMIJE PRIJEĆI 90 SATI U RAZDOBLJU OD 2 UZASTOPNA TJEDNA.

2

( ZA NEPRJDRŽAVANJE GORE NAVEDENIH ODREDBI ZAKONA, KAZNA IZNOSI ZA PRAVNU OSOBU ILI FIZIČKU-OBRTNIKA 5.000.00 kn., A ZA VOZAČA 500.00 do 1.500.00 kn. )

NEPREKIDNI DNEVNI ODMOR TRAJE NAJMANJE 11 SATI PRIJE POČETKA VOŽNJE, A IZNIMNO VOZAČ MOŽE 3 PUTA TJEDNO KORISTITI DNEVNI ODMOR U TRAJANJU OD 9 SATI NEPREKIDNO, POD UVJETOM DA DO KRAJA SLJEDEĆEG TJEDNA ISKORISTI PREOSTALE SATE DNEVNOG ODMORA. DNEVNI ODMOR U PUNOM TRAJANJU OD 12 SATI VOZAČ MOŽE KORISTITI NAJVIŠE U 3 DIJELA TIJEKOM DANA, S TIME DA JEDNOM KORISTI NEPREKIDNO 8 SATI DNEVNOG ODMORA. AKO SE U UPRAVLJANJU VOZILOM SMJENJUJU 2 VOZAČA I AKO SE U VOZILU NALAZI UREĐENI LEŽAJ KOJI OMOGUĆUJE ODMOR U LEŽEĆEM POLOŽAJU, SVAKI VOZAČ MORA IMATI NEPREKIDNI ODMOR OD NAJMANJE 8 SATI TIJEKOM SVAKIH 30 SATI PUTOVANJA.

DNEVNI ODMOR VOZAČI U PRAVILU KORISTE IZVAN VOZILA. IZNIMNO GA MOGU KORISTITI U VOZILU S LEŽAJEM DOK SE VOZILO NE KREĆE. NAKON ISTEKA 6 DANA DOPUŠTENOG VREMENA UPRAVLJANJA VOZILOM VOZAČ MORA KORISTITI TJEDNI ODMOR KOJI SE MOŽE ODGODITI DO ISTEKA ŠESTOG DANA, AKO VOŽNJA TIJEKOM UZASTOPNIH ŠEST DANA NIJE TRAJALA DUŽE OD DOPUŠTENE .

3

SVAKOG TJEDNA JEDAN OD ODMORA SE KAO TJEDNI ODMOR MORA PRODUŽITI NA UKUPNO 45 UZASTOPNIH SATI. ( VOZAČ KOJI NE KORISTI DNEVNI I TJEDNI ODMOR, KAZNITI ĆE SE KAZNOM od 500.00 do 2.000.00 kn. )

TAHOGRAF 1 NADZORNI UREĐAJ UPORABLJENE ( KORIŠTENE ) ZAPISNE LISTOVE , ODNOSNO ZAPISANE PODATKE IZ TAHOGRAFA ILI NADZORNOG UREĐAJA , VLASNIK ILI KORISNIK VOZILA DUŽAN JE ČUVATI 2 GODINE. VOZAČ JE DUŽAN NA ZAHTJEV POLICUSKOG SLUŽBENIKA ILI INSPEKTORA CESTOVNOG PROMETA I CESTA DATI NA UVID ZAPISNI LIST KAO I DRUGE ZAPISANE PODATKE IZ TAHOGRAFA ILI NADZORNOG UREĐAJA NAJMANJE OD ZADNJEG KORIŠTENOG TJEDNOG ODMORA DO TRENUTKA KADA SE LIST, ODNOSNO ZAPISANI PODACI TRAŽE .

RAZMAK MEĐU VOZILIMA U VOŽNJI KAD SE NA JAVNOJ CESTI IZVAN NASELJA, KOJA IMA SAMO PO JEDNU PROMETNU TRAKU NAMIJENJENU ZA PROMET VOZILA U JEDNOM SMJERU, KREĆU JEDNO ZA DRUGIM MOTORNA VOZILA ČUA JE NAJVEĆA DOPUŠTENA MASA VEĆA OD 3.5 t. ILI ČUA JE DULJINA VEĆA OD 7 m., VOZAČI SU DUŽNI IZMEĐU SVAKOG OD TIH VOZILA DRŽATI RAZMAK OD NAJMANJE 100 m. OVA ODREDBA NE ODNOSI SE NA DIO CESTE NA KOJEM JE PRETJECANJE ZABRANJENO. AKO SE NA CESTI IZVAN NASELJA KREĆU U NIZU 2 ILI VIŠE VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE TVARI, MEĐUSOBNI RAZMAK IZMEĐU TIH VOZILA NE SMIJE BITI MANJI OD 200 m. ( VOZAČ KOJI NE ODRŽAVA POTREBAN RAZMAK, KAZNITI ĆE SE S 400.00 kn.)

TEHNIČKI PREGLED VOZILA NOVA MOTORNA I PRIKLJUČNA VOZILA ŠTO SUDJELUJU U PROMETU NA CESTAMA, VLASNICI SU DUŽNI PODVRGNUTI REDOVNOM TEHNIČKOM PREGLEDU TUEKOM MJESECA U KOJEM ISTIČE ROK OD 24 MJESECA OD PRVOG TEHNIČKOG PREGLEDA I REGISTRACUE VOZILA . VOZILA STARA DVIJE H.I VIŠE GODINA, VLASNICI SU DUŽNI PODVRGNUTI REDOVNOM TEHNIČKOM PREGLEDU TIJEKOM SVAKOG 12. MJESECA OD POSLJEDNJEG REDOVNOG TEHNIČKOG PREGLEDA. PREVENTIVNI TEHNIČKI PREGLED VOZILA NA AUTOBUSIMA , TERETNIM I PRIKLJUČNIM VOZILIMA ZA PRIJEVOZ OPASNIH TVARI, TERETNIM I PRIKLJUČNIM VOZILIMA ČIJA NAJVEĆA DOPUŠTENA MASA PRELAZI 7.51 OBAVLJAJU SE PREVENTIVNI TEHNIČKI PREGLEDI.

4

PREVENTIVNI TEHNIČKI PREGLEDI VOZILA OBAVLJAJU SE DNEVNO ( DNEVNI PREVENTIVNI TEHNIČKI PREGLED) I U PROPISANIM ROKOVIMA (PERIODIČNI TEHN. PREGLED I PERIODIČNI TEHN. PREGLED KOČNICA )

5

DIMENZIJE VOZILA NAJVEĆA DOPUŠTENA DUŽINA

1) MOTORNOG VOZILA 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9)

12.00 m PRIKLJUČNOG VOZILA S RUDOM 12.00 m POLUPRIKOLICE ( od stražnjeg kraja do vučnog svornjaka ) 12.00 m TEGLJAČA S POLUPRIKOLICOM 16.50 rn VUČNOG VOZILA S PRIKOLICOM 18.75 m ZGLOBNOG AUTOBUSA 18.75 m AUTOBUSA S DVIJE OSOVINE 13.50 m AUTOBUSA S NAJMANJE TRI OSOVINE 15 00 m VUČNOG VOZILA I PRIKOLICE ZA PRIJEVOZ AUTOMOBILA —21.00 m 10)MOPEDA , MOPEDA S 3 KOTAČA, LAKOG ČETVEROCJKLA, MOTOCIKLA , MOTOCIKLA S BOČNOM PRIKOLICOM, MOTOCIKLA S 3 KOTAČA I ČETVEROCDCLA 4.00 m

NAJVEĆA VISINA VOZILA IZNOSI 4 m NAJVEĆA ŠIRINA VOZILA IZNOSI 2.55 IH ( HLADNJAČA SA STUENKAMA DEBLJINE PREKO 45 mm = 2.6 m)

TERET NA VOZILU U PROSTORU ZA TERET SMIJE SE PREVOZITI NAJVIŠE 5 OSOBA S NAVRŠENIH 14 god. ILI MANJE ALI UZ PRATNJU PUNOLJETNE OSOBE {ZABRANJENO U PRIKOLICI / KIPERU) MOŽE I VIŠE OD 5 OSOBA ALI UZ ODOBRENJE MUP-a VOZILO U PROMETU NA CESTI NE SMIJE SE OPTERETITI IZNAD NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE ILI DOPUŠTENOG OSOVINSKOG OPTEREĆENJA, UTVRĐENIH POSEBNIM PROPISOM ILI PREKO NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE KAO NITI PREKO DOPUŠTENOG OSOVINSKOG O PTEREĆENJA UPISANOG U PROMETNU DOZVOLU ILI PREKO MOGUĆNOSTI KOJE DOPUŠTAJU OSOBINE CESTE UTVRĐENE PROMETNIM ZNAKOM . TERET NA VOZILU NE SMIJE - UGROŽAVATI SIGURNOST U PROMETU I NANOSITI ŠTETU CESTI I OBJEKTIMA NA NJOJ. - UMANJIVATI STABILNOST I OTEŽAVATI UPRAVLJANJE VOZILOM - SMANjrV ATI PREGLEDNOST NAD CESTOM - STVARATI BUKU I RASIPATI SE PO CESTI - ZAKLANJATI SVJETLOSNE ISVJETLOSNO-SIGNALNE UREĐAJE KAO NITI REGISTARSKE PLOČICE I DRUGE PROPISANE OZNAKE NA VOZIL. TERET NA VOZILU NE SMIJE PREMAŠITI NAJUDALJENIJU TOČKU NA PREDNJOJ STRANI VOZILA VIŠE OD 1 m. TERET KOJI SE PREVOZI NA VOZILU I PRIKLJUČNOM VOZILU MOŽE

6

PREMAŠITI NAJUDALJENIJU TOČKU NA STRAŽNJOJ STRANI VOZILA NAJVIŠE ZA JEDNU ŠESTINU SVOJE DULJINE KOJA JE KAO KONTINUIRANI TERET OSLONJENA NA TOVARNI PROSTOR. NAJIZBOČENUA TOČKA TERETA SA STRAŽNJE STRANE VOZILA, MORA SE OZNAČITI CRVENOM TKANINOM, A KOD TERETNIH I NJHOVIH PRIKLJUČNIH VOZDLA PLOČOM KVADRATNOG OBLIKA, DIMENZIJA 50 X 50 cm , OBOJENE NAIZMJENIČNIM KOSIM TRAKAMA REFLEKTIRAJUĆE NARANČASTE I BIJELE BOJE I POSTAVLJENA OKOMITO NA UZDUŽNU OS VOZILA. AKO TERET NOĆU PREMAŠUJE NAJUDALJENIJE TOČKE NA STRAŽNJOJ STRANI MORA SE OZNAČITI SVJETLOM I REFLEKTIRAJUĆOM TVARI (KATADIOPTEROM) CRVENE BOJE , A AKO BOČNO PREMAŠUJE VANJSKI RUB PREDNJEG ILI STRAŽNJEG SVJETLA ZA OZNAČAVANJE VOZILA VIŠE OD 20 cm , MORA SE OZNAČITI SVIJETLOM I KATADIOPTEROM KOJI S PREDNJE STRANE DAJU SVJETLO BIJELE , A SA STRAŽNJE CRVENE BOJE.

VUČA NEISPRAVNOG VOZILA VOZILOM SE SMIJE VUĆI DRUGO VOZILO , OSIM PRIKLJUČNIH VOZILA, SAMO AKO SE ONO ZBOG NEISPRAVNOSTI NE MOŽE SAMO KRETATI. ZA VRIJEME VUČE NEISPRAVNOG VOZILA, VUČNO VOZILO MORA BITI S PREDNJE STRANE OBILJEŽENO SIGURNOSNIM TROKUTOM, A VUČENO VOZILO SA STRAŽNJE STRANE . TERETNA MOTORNA VOZILA ZA VUČU NEISPRAVNIH TERETNIH MOT. VOZILA MORAJU KORISTITI KRUTU VEZU (RUDO ) , DUŽINE DO 3 m . KRUTOM VEZOM NE SMIJE SE VUĆI VOZILO KOJE NEMA ISPRAVAN UREĐAJ ZA UPRAVLJANJE NI VOZILO KOJE JE TEŽE OD VUČNOG VOZILA, AKO MU JE NEISPRAVNA RADNA KOČNICA. SKUP VOZILA: ( SKUP VOZILA S UKUPNO

5

ILI

6

OSOVINA ) --

DVOOSOVINSKO MOT. VOZILO S TROOSOVINSKOM PRIKOLICOM—40 t - TROOSOVINSKO MOT. VOZ. S DVO ILI TROOSOVINSKOM PRTKOL. 401 ( TEGLJAČ S POLUPRIKOLICOMS UKUPNO

5

ILI

6

OSOVINA )

- DVOOSOVINSKI TEGLJAČ S TROOSOVINSKOM PRIKOLICOM

401

- TROOSOVINSKI TEGLJAČ S DVO ILI TROOSOVINSKOM PRIKOLIC. — 401 -TROOSOVINSKI TEGLJAČ S DVO ILI TROOSOVINSKOM PRIKOLICOM KADA PREVOZI 40-STOPNI ISO KONTEJNER KAO KOMBINIRANU PRIJEVOZNU OPERACIJU ( JEDINICU )

441

- SKUP VOZILA S 4 OSOVINE KOJI SE SASTOJI OD DVOOSOVINSKOG MOTORNOG VOZILA I DVOOSOVDSfSKE PRIKOLICE

361

7

- TEGLJAČ S POLUPRDCOLICOM S UKUPNO 4 OSOVINE, PRI ČEMU SU I TEGLJAČ I POLUPRIKOLICA DVOOSOVINSKI, A ZA SLUČAJ DA JE RAZMAK IZMEĐU OSOVINA POLUPRIKOLICE od 13 m do 1.8 m 361 ILI AKO JE RAZMAK IZMEĐU OSOVINA PRIKOLICE I POGONSKE OSOVINE TEGLJAČA, OPREMLJENE DUPLIM GUMAMA I ZRAČNIM OGIBLJENJEM, VEĆI od 1.8 m 381 » (SKUP VOZILA S

3

OSOVINE)

281

MOTORNA VOZILA:

- DVOOSOVINSKO MOTORNO VOZILO

181

- TROOSOVINSKO MOTORNO VOZILO,

251 ( ODNOSNO AKO JE POGONSKA OSOVINA OPREMLJENA DUPLIM GUMAMA I ZRAČNIM OGIBLJENJEM ) 261

- ČETVEROOSOVINSKO MOTORNO VOZILO,

(ODNOSNO

311

AKO JE POGONSKA OSOVINA OPREMLJENA DUPLIM

GUMAMA I ZRAČNIM OGIBLJENJEM ILI OGIBLJENJEM

<

PRIZNATIM U

EU )

32 t

- TROOSOVINSKI ZGLOBNI AUTOBUS

OS OVI NS KO OPTEREĆENJE

281 VOZILA ODNOSNO

SKUPA VOZILA U STANJU MIROVANJA NA VODORAVNOJ PODLOZI

NE SMIJE PRELAZITI:

- JEDNOSTRUKA SLOBODNA OSOVINA

100 kN

- JEDNOSTRUKA POGONSKA OSOVINA

115 kN

DVOSTRUKE OSOVINE PRIKOLICA I POLUPRIKOLICA -> NJIHOV ZBROJ NE SMUE PRIJEĆI, AKO JE RAZMAK IZMEĐU OSOVINA : -MANJI OD 1.0 m -OD 1.0 m DO MANJE OD 1.3 m -OD 1,3 m DO MANJE OD 1,8 m

110 kN 160 kN 180 kN

TROSTRUKE OSOVINE PRIKOLICA I POLUPRIKOLICA -» NJIHOV ZBROJ NE SMIJE PRIJEĆI, AKO JE RAZMAK IZMEĐU SUSJEDNIH OSOVINA : -DO 1,3 m -VEĆI OD 1.3 m DO 1,4 m -VEĆI OD 1,4 m DO 1,8 m

210 kN 240 kN 270 kN

VIŠESTRUKE OSOVINE PRIKOLICA I POLUPRIKOLICA -» OPTEREĆENJE SVAKE POJEDINE, NE SMIJE PRIJEĆI, AKO JE RAZMAK IZMEĐU NJIH : -MANJIOD 1,0m -OD 1,0m DO 1,3 m -OD 1,3 m DO 1,4m -OD 1,4m DO 1,8 m

60 kN 70kN 80 kN 90 kN

8

DVOSTRUKE OSOVINE MOTORNIH VOZILA -» ZBROJ NJIHOVOG OPTEREĆENJA NE SMIJE PRIJEĆI, AKO JE RAZMAK IZMEĐU NJIH : -MANJIOD 1,0m -OD 1,0 m DO MANJE OD 1,3 m -OD 1,3 m DO MANJE OD 1,8 m (AKO SU DUPLE GUME I ZRAČNO OGJBLJENJE PRIZNATO U EU )

115 kN 160 kN 180 kN 190 kN

(kN =KILONJUTNA)

OZNAČAVANJE

»TEŠKIH« I »DUGIH«

VOZILA

TERETNA MOTORNA VOZILA NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE VEĆE OD 12 t (OSIM TEGLJAČA NAMIJENJENIH ZA VUČU POLUPRIKOLICA) MORAJU BITI OBILJEŽENI ZNAKOM / ZNAKOVIMA ZA OZNAČAVANJE »TEŠKIH MOTORNIH VOZILA « PREMA ODREDBAMA PRAVILNIKA ECE-R 70. " ZNAKOVI ZA OZNAČAVANJE »TEŠKIH MOTORNIH VOZILA » NAMIJENJENIH ZA MONTAŽU NA MOTORNA VOZILA MORAJU BITI IZVEDENI ZEBRASTO S NAIZMJENIČNIM KOSIM ŽUTIM RETROREFLEKTIRAJUĆIM I CRVENIM FLUORESCENTNIM POJASEVIMA. PRIKLJUČNA VOZILA NAJVEĆE POP. MASE MANJE ILI JEDNAKE OD 10 t ČUA DULJINA ( UKLJUČUJUĆI DULJINU VUČNE RUDE) PRELAZI 8 m I PRIKLJUČNA VOZILA NAJVEĆE POP. MASE VEĆE OD 10 t BEZ OBZIRA NA DULJINU MORAJU BITI OBILJEŽENA ZNAKOM/OZNAKAMA 1 »DUGIH VOZILA« PREMA^— ODREDBAMA PRAVILNIKA ECE-R 70.

ZNAKOVI ZA OZNAČAVANJE »DUGIH VOZILA« NAMIJENJENIH ZA MONTAŽU NA PRIKLJUČNA VOZILA ( PRIKOLICE IPOLUPRJKOLICE ) MORAJU BITI IZVEDENI SA ŽUTOM RETROREFLEKTIRAJUĆOM POZADINOM I CRVENIM FLUORESCENTNIM RUBOM.

NA VOZILIMA MOŽE POSTOJATI 1 , 2 ili 4 ZNAKA ZA OBILJEŽAVANJE »DUGIH I TEŠKIH«VOZILA,A TO OVISIOMOGUĆNOSTI NJIHOVE MONTAŽE NA STRAŽNJEM KRAJU VOZILA .

VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE ILI LAKO ZAPALJIVE TVARI VOZILA KOJA U PROMETU NA CESTAMA PREVOZE OPASNE ILI LAKO ZAPALJIVE TVARI MORAJU BITI OZNAČENA POSEBNIM OZNAKAMA. NA OVAJ SE NAČIN OZNAČAVAJU VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE TVARI ILI ZAPALJIVU TEKUĆINU. UKOLIKO SE NA OZNACI MALAZI ZNAK X , TADA SE ZA GAŠENJE MOGUĆEG POŽARA NE SMIJE KORISTITI VODA RADI BURNE KEMIJSKE REAKCIJE. VOZILO KOJE JE OBILJEŽENO OVAKOVOM PLOČOM PREVOZI DUGAČKI TERET (23 m ), A OSTALI VOZAČI TREBAJU IZBJEGAVATI PRETJECANJE TAKOVIH VOZILA I SVOJIM POSTUPCIMA NE SMIJU OMETATI VOZAČE OVIH VOZILA.

IZVANREDNI PRIJEVOZ DUŽINA

2 3ni 9

U SUSRETU S VOZILOM KOJE NA KROVU IMA OZNAKE .IZVANREDNI PRIJEVOZ , VOZAČI MORAJU POŠTOVATI UPUTE OSOBA IZ PRATNJE A PO POTREBI ZAUSTAVITI VOZILO I POMAKNUTI GA ŠTOVIŠE U DESNU STRANU TE U SVAKOM POGLEDU POVEĆATI POZORNOST.

10

OPREMA VOZILA OBVEZNA OPREMA VOZILA JE :

11)REZERVNI KOTAČ S OPREMOM, OSIM AKO POSJEDUJE SIGURNOSNI KOMPRESOR ILI SPREJ-PJENU (IPRKOLICE)

12)APARAT ZA GAŠENJE POŽARA 13)SIGURNOSNI TROKUT (TERETNI AUTOMOBILI I AUTOBUSI S PRIKOLICOM I MOTORNO VOZILO NA ZAČELJU ORGANIZIRANE KOLONE MORAJU IMATI 2 TROKUTA)

14)KUTIJU PRVE POMOĆI ( AUTOBUSI S VIŠE OD 25 SJEDALA -> 2 ) 15)DVIJE KLINASTE PODLOŠKE (VOZILA IZNAD 5 t NAJV.DOP. MAS.) 16)REZERVNE ŽARULJE ( OSIM : KSENON, NEON, LED I si.) 17)REFLEKTIRAJUĆI PRSLUK U AUTOBUSIMA MORA BITI POSTAVLJEN ČEKIĆ ZA RAZBIJANJE STAKLA. (NA VIDNOM MJESTU ) VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE TVARI MORAJU POSJEDOVATI OPREMU U SKLADU S ADR PROPISIMA. S 2 SIGURNOSNA TROKUTA SE OZNAČAVAJU ZAUSTAVLJENA VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE TVARI I KOLONE VOZILA.

ZIMSKA OPREMA

- ZIMSKE GUME (M+S ) ILI LANCI NA POGONSKIM KOTAČIMA ( ODNOSI SE SAMO NA AUTOBUSE ) - ZIMSKE GUME ( M+S ) NA POGONSKIM KOTAČIMA ( ODNOSI SE I NA AUTOBUSE I NA TERETNA VOZILA KOJA ZBOG TEHNIČKIH RAZLOGA NE MOGU POSTAVITI LANCE NA POGONSKIM KOTAČIMA )

VOŽNJA AUTOCESTOM AUTOCESTOM SE NE SMIJU KRETATI VOZILA KOJA NE MOGU RAZVITI BRZINU VEĆU OD 60 km/h . PO AUTOCESTI, BRZOJ CESTI I CESTI NAMUENJENOJ ISKLJUČIVO ZA PROMET MOTORNIH VOZILA, SMIJE SE VUĆI SAMO JEDNO PRIKLJUČNO VOZILO. NEISPRAVNO VOZILO ( U KVARU ) , NE SMIJE SE UKLJUČITI NA AUTOCESTU ALI SE S AUTOCESTE SMIJE ODVUĆI AKO JE KVAR NASTAO NA NJOJ. TERETNA VOZILA IZNAD 3.5 t NAJVEĆE DOP. MASE, I DUŽA OD 7 m. KOD VOŽNJE AUTOCESTOM SMIJU KORISTITI SAMO DVIJE PROMETNE TRAKE UZ DESNI RUB KOLNIKA AKO IH IMA VIŠE.

OZNAKA ZA SPORA VOZILA

18)CRVENI REFLEKTIRAJUĆI MATERIJAL

19)CRVENI FLUORESCENTNI MATERIJAL OVIM SE ZNAKOM OBILJEŽAVAJU VOZILA KOJA NE MOGU RAZVITI BRZINU VEĆU OD 30 km/h , A NA VOZILU MORA BITI POSTAVLJEN NAJMANJE JEDAN ZNAK NA STRAŽNJOJ LIJEVOJ STRANI U ODNOSU NA UZDUŽNU OS VOZILA.

OGRANIČENJA BRZINE 50 km/h U NASELJU 90 km/h VAN NASELJA 110 km/h BRZE CESTE I CESTE NAMIJENJENE ISKLJUČIVO ZA PROMET MOTORNIH VOZILA 130 km/h NA AUTOCESTI

12

OGRANIČENJA PREMA VRSTI VOZILA 80 km/h TERETNA VOZILA NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE DO 7.5 t. , AUTOBUSI I AUTOBUSI S LAKOM PRIKOLICOM, KAO I VOZILA KOJA VUKU KAMP PRIKOLICE. 70 km/h AUTOBUSI ZA PRIJEVOZ DJECE, ZGLOBNI AUTOBUSI BEZ MJESTA ZA STAJANJE, TERETNA VOZILA NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE PREKO 7.5 t. , TERETNA VOZILA S PRIKOLICOM I VOZILA KOJA PREVOZE OPASNE TVARI. 50 km/h AUTOBUSI S PRIKOLICOM ZA PPJJEVOZ PUTNIKA I ONI KOJI IMAJU MJESTA ZA STAJANJE I TERETNA VOZILA KOJA U PROSTORU ZA TERET PREVOZE OSOBE. 40 km/h TRAKTORI I VOZILA KOJA VUKU DRUGA NEISPRAVNA VOZILA. 20 km/h TURISTIČKI VLAK.

IZNIMNO SE ODOBRAVA NA AUTOCESTAMA 100 km/h AUTOBUSI NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE VEĆE OD 10 t. OSIM ONIH KOJI PREVOZE DJECU . 85 km/h TERETNA VOZILA NAJVEĆE DOPUŠTENE MASE VEĆE OD 12 t OSIM ONIH KOJA PREVOZE OPASNE TVARI. 80 km/h TERETNA VOZILA S PRIKOLICOM.

13

PROVJERA ZNANJA

2) KOJI OD OVIH ZNAKOVA ZABRANJUJU PROMET TERETNIM VOZILIMA KOJA VUKU POLUPRKOLICU ?

1) KOJI OD OVIH ZNAKOVA ZABRANJUJU PROMET TERETNIM MOTORNIM VOZILIMA ?

3

ft

ft

*

1)

c,d,e



4) NAKON KOJEGA OD OVIH ZNAKOVA

3) KOJI OD OVIH ZNAKOVA ZABRANJUJU PROMET TERETNIM MOTORNIM VOZILIMA ?

TOČNI ODGOVORI

ft

TERETNA VOZILA (IZNAD 3.5 t. ) NE SMIJU PRETJECATI ?

: 2) >,b

3) d,e

4)

d

1. O čemu ovisi dužina zaustavnog puta? 20)o stanju kolnika 21)o gustoći prometa 22)o brzini vožnje

8.

a) b) O

d) 2. Čemu ste dužni prilagoditi brzinu vožnje? 23)maksimalnoj od proizvođača propisanoj brzini moga vozila 24)stanju vozila i tereta 25)gustoći prometa

Kolika je najveća dopuštena brzina vožnje po cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila i brzoj cesti?

3. Koliko je ograničenje brzine vožnje za skup vozila koja prevoze opasne tvari? Odgovor:____________km na sat

4. Koje radnje vozilom ne smijete izvoditi na autocesti? a) polukružno okretanje b) vožnju unatrag c) pretjecanje

km na sat

Odgovor:

10. a) b). c)

5. Vozite iza drugog vozila. Što ste dužni činiti? 26)voziti na minimalnom razmaku 27)voziti na potrebnom razmaku 28)prilagoditi brzinu uvjetima vožnje Odgovor: 6. U kojim situacijama vozač vozilom ne smije

Približavate se vozilom obilježenom pjeSačkom prijelazu na kojeg je stupio pješak. Kako ćete postupiti? voziti s povećanim oprezom povećati brzinu i proći prije pješaka prema potrebi zaustaviti vozilo ispred pješačkog prijelaza voziti tako da mogu sigurno obići pješaka na prijelazu

Kako može djelovati i mala količina alkohola na vozača' može bitno povećati vozačeve sposobnosti prividno može povećati vozačevu odvažnost u ponašanju može bitno povećati širinu vidnog polja

11. Kolika mora biti najmanja širina slobodnog prolaza na dijelu ceste od zaustavljenog ili parkiranog vozila do pune uzdužne crte na kolniku?

m pretjecati drugo vozilo?

14

29)ako vozi cestom s jednosmjernim prometom s više

12. Na koja se vozila odnosi ovaj prometni znak?

prometnih traka 30)ako vozi cestom namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila 31)ako se približava obilježenom pješačkom prijelazu

36)na traktore 37)na teretna vozila bez priključnog vozila 7. Kada ste umjesto dugih svjetala za osvjetljavanje ceste dužni upotrijebiti kratka svjetla? 32)ako vozeći iza drugog vozila zasljepljujem vozača ispred sebe 33)uvijek za vrijeme vožnje na cesti izvan naselja 34)prije mimoilaženja s drugim vozilom na potrebnoj udaljenosti

35)na teretna vozila koja vuku prikolicu

13. Koji znak zabranjuje promet za teretna vozila koja vuku priključno vozilo? Odgovor:_______________

© ©
View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF