siniša

April 11, 2017 | Author: rudolfrudic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download siniša...

Description

STROJARSKA I PROMETNA ŠKOLA HALLEROVA ALEJA 3A 42 000 VARAŽDIN

PRIJEVOZ MLIJEČNIH PROIZVODA na relaciji VARAŽDIN - ZAGREB ZAVRŠNI RAD

Mentor:

Učenik:

Varaždin, 2012.

SADRŽAJ

1. UVOD .......................................................................................................................................1 2. ORGANIZACIJA PODUZEĆA.................................................................................................2 3. TEHNOLOGIJA PROCESA PRIJEVOZA................................................................................2 4. PRIPREMA PRIJEVOZNOG PROCESA..................................................................................4 4.1. Komercijalna priprema.........................................................................................................4 4.2. Tehnološka priprema .........................................................................................................4 5. IZVRŠENJE PRIJEVOZA .......................................................................................................8 5.1. Radnje na ukrcajnom mjestu................................................................................................8 5.2. Radnje na prijevoznom putu...............................................................................................10 5.3. Radnje na iskrcajnom mjestu

.......................11

6. OKONČANJE PROCESA........................................................................................................13 6.1. Tehničko okončanje

.........................................................................................13

Uz sve gore navedene provjere i kontrole, vozač prije polaska treba provjeriti kompletnost opreme koja je propisana uz vozilo...........................................................................................14 6.2. Administrativno okončanje 7. ZAKLJUČAK LITERATURA

.........................................................................................14

................................................................................................................18 ........19

1. UVOD Kao tema ovog rada uzet je jedan radni dan odnosno jedna relaciju koju obavlja Autoprijevoznik Božidar Ris kod kojega obavljam praktičnu nastavu. Izvršenje tog posla u radu će biti prezentiran kroz tri osnovne faze prijevoza. Opisat će se posebnosti i poslovi koji se obavljaju kod svake faze. Sva dokumentacija koja je korištena u radu je od jednog radnog zadatka na relaciji Varaždin – Zagreb budući da prijevoznik vrši distribuciji robe za poduzeće Vindija. Predmet prijevoza su mliječni proizvodi i to razne vrste mlijeka, pudinga, jogurta, vrhnja, sireva i namaza koji se nalaze u pripadajućoj ambalaži radi zaštite i radi lakšeg transporta odnosno rukovanja. Kroz pokazatelje rada vidjet će se isplativost rada i iskorištenja vremena vozača odnosno iskorištenje vozila. Kao zaključak predložit će se mjere za poboljšanjem rada na toj relaciji.

1

2. ORGANIZACIJA PODUZEĆA Poduzeće iz kojeg su pribavljeni materijali nije veliko i dugogodišnji je distributer robe za poduzeće Vindija na više relacija u Republici Hrvatskoj. Poduzeće se sastoji od 5 djelatnika od kojih su svi djelatnici vozači, a jedan od njih je i vlasnik poduzeća. Knjigovodstvene poslove vodi sam vlasnik poduzeća. Sjedište poduzeća je u Nedeljancu. Vozni park poduzeća je relativno star i u njemu je sadržano 5 vozila. Četiri vozila su marke MAN dok je jedno vozilo marke Mercedes. Sva vozila su hladnjače sa osnovnom namjenom za prijevoz lakopokvarljive robe. Svaki radnik odnosno vozač zadužen je za jedno vozilo te vodi računa o čistoći i kvarovima na vozilu.

Slika 1. Vozni park „Autoprijevoznika Božidar Ris“

3. TEHNOLOGIJA PROCESA PRIJEVOZA Prijevozni proces uključuje najmanje tri osnovne faze ili elementa (utovar, prijevoz i istovar). Što su te faze ili elementi kraći, učinak će biti veći i obrnuto. 2

Priprema prijevoznog procesa uključuje aktivnosti vezane uz pribavljanje posla. Ovaj prijevozni zadatak unaprijed je određen jer se zna koji dan se vozi određena relacija. U fazi pripreme sudjeluju djelatnici prometne i ekonomske struke. Faza ukrcaja bitno utječe na ostvareni učinak. Kod ručnog ukrcaja, ukrcaj traje znatno dulje, za razliku od suvremenih tehnologija pri kojima je trajanje ukrcaja kraće. Fazu ukrcaja u prijevozno sredstvo prate i neke druge radnje kao što su zaštita tereta, pričvršćivanje. pokrivanje ceradom i ravnanje tereta. Faza prijevoza je ključna faza prijevoznog procesa u kojoj se neposredno ostvaruje postavljeni cilj promjene mjesta supstrata. Ta je faza najviše ovisna o tehničkim značajkama prijevoznog sredstva. Faza počinje u trenutku postavljanja vozila na mjesto utovara, a izvršenje prijevoza obavlja vozač sa prijevoznim sredstvom. Faza istovara slična je fazi ukrcaja osim što se odvija na odredištu. Faza okončanja prijevoznog procesa daje rezultate i ocjenu obavljenog prijevoza. Okončanje podrazumijeva tehničku pripremu vozila za novi radni dan te administrativne poslove vezane uz obradu dokumentacije koji obavlja osoblje ekonomske ili prometne struke.

Dijagram 1. Tehnološki proces prijevoza

3

4. PRIPREMA PRIJEVOZNOG PROCESA Radnje koje se obavljaju u pripremi procesa utječu na odvijanje procesa u svim ostalim faza te ju ne smijemo zanemariti. Za svaki posao najvažnija je priprema kako u daljnjem dijelu ne bi bilo zastoja odnosno pogrešaka.

4.1. Komercijalna priprema Komercijalnu pripremu obavlja poduzeće Vindija te je tako dodijelila određenu relaciji i određena dostavna mjesta koje poduzeće mora obaviti. Relacija je Varaždin – Zagreb sa dostavnim mjestima na području grada Zagreba. Posao koji obavlja vozač a pripada komercijalnoj pripremi je prikupljanje narudžbi od primatelja odnosno trgovaca kako bi slijedeći put kada na to dostavno mjesto vrši isporuku znao koju količinu i kakve robe kupac želi. Osim pismene narudžbe vozač prikuplja narudžbe telefonom. Jedan dio narudžbe koju vozač dostavlja je dio koji poduzeće Vindija prikupi preko svojih trgovačkih putnika. Na temelju narudžba radi se otpremnica za trgovce na temelju koje vozač zna koliko i koja roba ide određenom kupcu. Otpremnica je robni dokument koji prati robu u slučaju kada mijenja vlasnika odnosno kada se roba razdužuje sa skladišta. Prilikom preuzimanja robe potrebno je provjeriti sljedeće: - provjeriti pošiljku (količinski i kvalitativno), popratnu dokumentaciju, adresu prodavaonice, vrstu robe i ispravnost robe.

4.2. Tehnološka priprema Tehnološka priprema obuhvaća odabir vozača i prijevozno sredstvo. U poduzeću svakim vozilom upravlja jedan vozač te su svakom vozilu odnosno vozaču dodijeljene određene relacije. Za ovaj primjer relacije Varaždin – Zagreb, vozilo koje je obavljalo posao bilo je vozilo marke MAN LLC nosivosti 2,2 tone te spada u kategoriju lakih teretnih vozila. Budući da se prevoze lakopokvarljivi terete vozilo je namijenjeno upravo toj svrsi te je izvedbe hladnjače sa agregatom. 4

Slika 1. Dimenzije vozila Vozila za prijevoz lakopokvarljive robe dijele se na: •

termička



hladnjače



izotermička-zagrijavajuća



provjetravajuća

Vozila moraju biti sa hermetički zatvorenim vratima na zadnjem čeonom zidu, rashladna komora mora imati određene uređaje za pričvršćivanje robe (nalaze se u komori, a kontrolni instrumenti u kabini vozača. Temperatura komore se više puta pri prijevozu mora kontrolirati. Dokumentacija koja se mora nalaziti u vozilu su prometna dozvola te polica osiguranja te vozačka dozvola C1 kategorije koju mora posjedovati vozač. Vrlo važan čimbenik kod prijevoza lakopokvarljivih roba je temperatura na kojoj se moraju prevoziti pojedine namirnice. Za mliječne proizvode to je temperatura na kojoj neće doći do smrzavanja ali i na kojoj neće doći do kvarenja robe. Veću osjetljivost ima roba koja je smrznute te zahtjeva temperature za duboko smrzavanje. Kod neispravnih sustava hlađenja ta temperatura se ne može ostvariti te postoji rizik od kvarenja robe.

5

Slika 2. A)neispravan sustav hlađenja, B)ispravan sustav hlađenja Na početku radnog dana potrebno je staviti čisti tahografski listić koji će služiti u slučaju prometne kontrole i kao dokument za analizu prijevoza.

Slika 3. Vozilo Mercedes LLC 6

Prilog 1. Vozačka dozvola

Prilog 2. Prometna dozvola

Prilog 3. Knjižica vozila 7

5. IZVRŠENJE PRIJEVOZA 5.1. Radnje na ukrcajnom mjestu Vozač je na mjesto ukrcaja došao u 15 min nakon ponoći. Utovar tereta trajao je 15 min u skladištu Vindije u Međimurskoj ulici u Varaždinu. Utovar se obavljao uz pomoć viličara, ukupno je utovareno 8 paleta robe dimenzija 1200*800. Ukupna masa utovarene robe iznosila je oko 1710 kg. Na mjestu utovaru robe vozač je preuzeo teretni list za robu koju prevozi te otpremnice za primatelje robe. Nakon što su obavljene radnje utovara robe i nakon što je vozač provjerio količinu i vrstu robe vozač je zatvorio teretni prostor robe. Sa mjesta utovara vozač je krenuo pola sata nakon ponoći.

8

Prilog 4. Otpremnica

9

Slika 4. Utovarena roba

Slika 5. Ukrcaj robe roba Utovarena robe pakirana je u ambalažu-kartonske kutije čija je svrha zaštita tereta i lakša manipulacija sa teretom kao i lakše slaganje robe na palete.

5.2. Radnje na prijevoznom putu Vozač je na prijevoznom putu proveo 2 sata u jednom smjeru. Prijevozni put je bio državnom cestom prema Zagrebu. Tijekom vožnje nije bilo nikakvih zastoja te je vozač poštivao ograničenja brzine te optimalnu brzinu vozila. U povratku vozač se vraćao istim putem te mu je trebalo isto toliko vremena. U periodu od 10:30 sati do 10:45 napravljena je kraća pauza od 15 min. Ostatak vožnje bio je u gradu Zagrebu ovisno o mjestima istovara robe. Te relacije su bile relativno kratke ali isprekidane zbog velikog broja križanja i zastoja.

10

Slika 6. Prijevozni put

5.3. Radnje na iskrcajnom mjestu Sva mjesta istovara koja su u ovoj relaciji sadržana imaju u osnovni isti postupak. U radu će se opisati jedan. Prvo mjesto istovara bilo je u 3:40 sati. Mjesto istovara koje se u ovom radu opisuje je Konzum na Črnomercu na kojem je istovareno najviše tereta. Dolaskom na mjesto istovara Črnomerec u 6:30 sati vozač je parkirao vozilo na prekrcanu rampu gdje su se viličarom istovarile palete namijenjene za to odredište. 11

Budući da se roba obavlja mehanizacijom vrijeme istovara bila je relativno kratko u odnosu na količinu tereta. Nakon obavljenog istovara robe primatelj je ovjerio otpremnicu potpisom i žigom te je zadržao jedan primjerak dok je ostala 3 primjerka zadržao vozač Broj iskrcajnih mjesta bio je 10, gotovo sva mjesta su obavljena vrlo brzo sa vremenom stajanja kraćim od 10 minuta. Mjesta na kojima su stajanja veća odnose se na mjesta na kojima su istovarene veće količine robe. Na ostalim mjestima vozač je kao pomoćno sredstvo kod istovara koristio transportna kolica. U vremenu od 8:45 sati do 9:15 sati vozač je imao odmor. Zadnje mjesto istovara bilo je u 9:30 sati te je nakon toga vozač krenuo prema Varaždinu. Podaci na tahografskom listiću nakon 12 sati više nisu dio radnog procesa već vožnja vozača za vlastite potrebe.

Slika 7. Viličar na mjestu istovara robe

12

6. OKONČANJE PROCESA 6.1. Tehničko okončanje Tehničko okončanje podrazumijeva aktivnosti vezane uz provjeru vozila i pripremu vozila za novi posao. Tehničko okončanje u pravilu obavlja radioničko osoblje odnosno sam vozač. Preventivni tehnički pregledi mogu biti dnevni i periodični. Dnevni tehnički pregled vozila obavlja se dnevno, a periodični tehnički pregled u određenim rokovima. Vizualnim pregledom vozila vozač na vozilu može utvrditi sljedeće: 1. stanje i ispravnost pneumatika 2. ispravnost vanjskih retrovizora 3. ispravnost uređaja za osvjetljavane puta i vozila 4. čistoću vozila (odnosi se na preglednost kroz stakla na vozilu, čitkost registarske oznake i drugih oznaka na vozilu i čistoća svjetlosne signalizacije vozila) 5. curenje neke od tekućina ispod vozila 6. opće stanje u kome se vozilo nalazi Mjerenjem i kontrolom, vozač na vozilu može utvrditi sljedeće: 1. nivo tekućine rashladnog sustava 2. nivo i vrstu tekućine u posudi za pranje vjetrobranskog stakla 3. nivo ulja u posudi od kočionog sistema vozila 4. nivo ulja u posudi od servo- pumpe uređaja za upravljanje 5. nivo ulja u motoru vozila 6. nivo elektrolita u akumulatoru 7. zategnutost klinastog remena na motoru 8. ispravnost zvučnog signala upozorenja 9. ispravnost kočnica 10. slobodan zazor na kolu upravljača Provodeći kontrolu i mjerenje nabrojanih uređaja i parametara na vozilu, vozač mora poduzeti potrebne mjere opreza kako bi se preventivno zaštitio od eventualnih ozljeda. Sve 13

uočene nedostatke na vozilu, vozač mora otkloniti prije polaska vozilom na izvršenje prijevoznog zadatka. Uz sve gore navedene provjere i kontrole, vozač prije polaska treba provjeriti kompletnost opreme koja je propisana uz vozilo

6.2. Administrativno okončanje Administrativno okončanje obavljaju djelatnici ekonomske službe u poduzeću Vindija. Budući daje prijevoznik ugovoreni distributer robe za Vindiju on nije direktno povezan za financijama. Prijevoznik je dužan voditi vlastitu evidenciju troškova goriva i kvarova te čuvati tahografske listiće u zakonski predviđenom roku od dvije godine.

Prilog 6. Tahografski listić

14

Prilog 7. Teretni list

15

Iz tahografskog lista, teretnog lista te otpremnica iščitavaju se podatci koji se koriste u daljnjim analizama: •

Ukupni prijeđeni put : 190 km



Prijeđeni put s teretom : 110 km



Ukupno vrijeme rada : 12 sati



Vrijeme vožnje : 6 sati i 20 min



Vrijeme stajanja : 5 sata i 40 min



Prevezeno količine tereta : 1710 kg

Iščitani podaci služe kao ulazni brojevi s kojima dalje računamo pokazatelje rada voznog parka: •

Iskorištenost prijeđenog puta:

Predstavlja odnos puta koje vozilo prođe pod teretom i puta koje vozilo prođe prazno bez tereta. •

Iskorištenost vremena rada:

Definira se kao odnos vremena koje vozač provode u upravljajući vozilom i ukupnog radnog vremena vozača. •

Iskorištenost nosivosti vozila:

Koeficijent statičkog iskorištenja govori o odnosu ostvarenih tonskih kilometara i mogućih tonskih kilometara u slučaju da je vozilo bilo natovareno do granice nosivosti.

16

17

7. ZAKLJUČAK Obavljeni proces prijevoza protekao je bez zastoja. Količina utovarenog tereta je zadovoljavajuća u odnosu na nosivost vozila. Kod distribucije robe bitno je voditi računa da mjesta istovara na kojima se istovaruje najveća količina robe bude među prvim odredištima kako bi se ostvarile uštede na gorivu i smanjilo trošenje prijevoznog sredstva. Iskorištenost prijeđenog puta je dobra budući da se radi o distribuciji robe gdje u definiciji nema robe u povratu, iako se najčešće nalazi roba kojoj je istekao rok trajanja te se ona vraća natrag u proizvodno poduzeće kao i ostala povratna roba. Poboljšanja koja bi se mogla uvesti su sortiranje robe na paletama prije dolaska na mjesto iskrcaja kako vozač ne bi gubio vrijeme pronalazeći koju robu treba dostaviti primatelju. Radno vrijeme od 12 sati nije prihvatljivo jer vozač psihički i fizički ne može izdržati toliko vremena bez dužeg odmora.

18

LITERATURA • Golac, B.: Organizacija i tehnika prijevoza tereta u cestovnom prometu, Zagreb, 1997. • http://www.hak.hr/ • Materijali iz poduzeća

19

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF