Seminarski Rad - Operativni sistemi – Macintosh OS

January 25, 2017 | Author: Nikola Dragan | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Seminarski Rad - Operativni sistemi – Macintosh OS...

Description

Univerzitet u Novom Sadu Tehnički fakultet »Mihajlo Pupin« Zrenjanin

SEMINARSKI RAD Operativni sistemi – Macintosh OS

Profesor dr Markoski Branko

Nikola Dragan 55-09/10 Zrenjanin, 2012

Sadržaj Predmet i cilj seminarskog rada ..............................................................................................1 Uvod........................................................................................................................................2 Istorijat .................................................................................................................................... 4 Verzije Mac OS-a ................................................................................................................... 6 Softver ..................................................................................................................................... 9 Hardver ................................................................................................................................. 20 Uporedni prikaz Mac OS-a i Windows 7.............................................................................. 24 Apple-ove prelazak na Intel procesore ................................................................................. 27 Zaključak .............................................................................................................................. 28 Literatura ............................................................................................................................... 29 Slike ...................................................................................................................................... 30

Macintosh OS

1. PREDMET I CILJ SEMINARSKOG RADA Predmet i cilj ovog seminarskog rada je da prikaže osobine koje krase Mac OS operativni sistem i računare koji ga koriste. Pored istorijata Macintosh-a, u seminarkom radu biće predstavljene sve dosadašnje verzije operativnog sistema i njihov napredak iz verzije u verziju, kao i mnoge aplikacije koje ga krase. Predstavljen će biti softver i hardver koji ga pokreću, kao i uređaji koji poseduju različite prilagođene verzije Mac OS-a.

1

Macintosh OS

2. UVOD U računarstvu, operativni sistem je skup programa i rutina odgovoran za kontrolu i upravljanje uređajima i računarskim komponentama kao i za obavljanje osnovnih sistemskih radnji. Operativni sistem objedinjuje u celinu raznorazne delove računara i sakriva od krajnjeg korisnika detalje funkcionisanja ovih delova. Operativni sistem stvara za korisnika radno okruženje koje rukuje procesima i datotekama, umesto bitovima, bajtovima i blokovima.Većina operativnih sistema dolazi sa aplikacijom koja obezbeđuje korisničko okruženje za rukovanje operativnim sistemom poput interpreter komandne linije i grafički korisničkog interfejsa. Pored toga, operativni sistem omogućava pokretanj edrugih, korisničkih programa kao što su editori, prevodioci i internet pretraživači.Mrežni operativni sistem je druga vrsta operativnog sistema.Najkorišćeniji operativni sistem u upotrebi na desktop i prenosnim računarima su sigurno Windows operativni sistemi, ali postoje i mnogi drugi operativni sistemi koji se koriste, kao što su Linux, Mac OS X, FreeBSD i mnoge druge vrste UNIXoperativnih sistema. Pošto je tema ovog seminarskog rada Machitosh operativni sistem koji se još zove i MAC OS dalji tekst će biti posvećen isključivo njemu. Mac OS je unikatni operativni sistem koji predstavlja poprilično uspešno spajanje paradigmi, ideologija i tehnologija koje su se uglavnom protivile spajanju u prošlosti. Mac OS je verovatno najbolji primer koliko jedan sistem može biti sposoban kroz direktan i indirektan trud koorporacija, akademika i istraživačkih grupa pa čak i individualaca. Apple postoji od 1976. godine i mnogo toga je pričano o njemu. Ako je priča Apple-a kao firme zanimljiva, onda je zanimljiva i „tehnička“ priča Apple-ovih operativnih sistema. Mac OS je niz od Unix-baziranih operativnih sistema i grafičkog korisničkog interfejsa razvijenog i prodavanog od strane Apple Inc. od 2002. godine. On je u paketu instaliran na svim novim Macintosh računarskim sistemima. To je naslednik za Mac OS 9, objavljen 1999. godine, finalne verzije „klasičnog“ Mac OS-a, koji je bio Apple-ov primarni operativni sistem od 1984. Mac OS X, čije X u imenu označava rimski broj 10 i predstavlja deo njegovog brenda. MAC je Unix-baziran grafički operativni sistem, temelji se na tehnologijama razvijenim od strane NeXT-a između druge polovine 1980-ih i Apple-ove kupovine kompanije krajem 1996. godine. Od svog šestog izdanja Mac OS X v10.5 takođe zvanog i „Leopard“, svako izdanje Mac OS X-a ima UNIX 03 sertifikat i radi na procesorima kompanije Intel. Prva verzija izdata je 1999. godine i zvala se MAC OS X Server 1.0, a ubrzo nakon toga i desktop orjentisana verzija, Mac OS X v10.0 „Cheetah“, koja je izdata 24. marta 2001. godine. Sve verzije Mac OS X-a su dobile ime po velikim mačkama, na primer poslednja verzija Mac OS X v10.8 je nazvan od strane Apple-a i korisnika kao: “Mountain Lion” 2

Macintosh OS

Serversko izdanje, Mac OS X Server, je arhitektonski identičan svojoj desktop verziji, a uključuje i alate kako bi se olakšalo upravljanje radnim grupama za Mac OS Xmašine, i osigurao pristup mrežnim uslugama. Ovi alati uključuju agenta za prenos elektronske pošte, Samba server, LDAP server, domain name server i druge. MAC OS X Server se instalira u paketu sa Apple Xserve severskim mašinama, ali se može izvoditi na gotovo svim trenutno dostupnim Apple računarima. Apple takođe proizvodi specijalizovane verzije Mac OS X-a za korišćenje na svojim drugim uređajima. iOS, koji se temelji na Mac OS X, kreiran je za iPhone, iPod Touch, iPad i drugoj generaciji Apple TV-a.

3

Macintosh OS

3. ISTORIJAT MAC OS-A MAC OS X se temelji na Mach kenelu. Pojedini delovi iz FreeBSDi NetBSD-ove implementacije UNIX-a su bili iskorišćeni u NeXTSTEP-u koji je bio temelj za MAC OS X operativni sistem. Naime, NeXTSTEP je bio objektno orijentisan operativni sistem razvijen od strane Steve Jobs-ove kompanije NeXT nakon što je on napustio Apple 1985. godine. Dok je Jobs bio van Apple-a, Apple je pokušavao da stvori operativni sistem sledeće generacije uz pomoć raznih projekata, ali nisu imali nekog preteranog uspeha u tome. Za to vreme je Jobs-ov operativni sistem NeXT’s OS koji je kasnije nazvan OPENSTEP izabran da bude osnova za Apple-ov sledeći operativni sistem. To se i dogodilo ubrzo nakon odluke Apple-a da kupi NeXT kompaniju i na taj način stekne prava nad OPENSTEP-om. Steve Jobs se zatim vraća u Apple na mesto privremenog izvršnog direktora, a kasnije postaje direktor i biva zadužen za transformaciju programer-friendly OPENSTEP-a u sistem koji će biti prihvaćen od strane kućnih korisnika i profesionalaca. Projekat se u početku zvao „Rhapsody“, a kasnije je ime promenjeno u „MAC OS X“. MAC OS X Server 1.x nije bio u skladu sa softverom razvijenim za originalan MACOS i nije imao podršku za Apple-ov sopstveni standard IEEE 1394 kasnije poznat kao FireWire. MAC OS X 10.x je imao veću kompatibilnost i funkcionalnost sa starijim verzijama operativnog sistema uz pomoć Carbon API-a i FireWire podrške. Kako se MAC razvijao tako je stavljen naglasak na novi „digital life stile“, što je postignuto aplikacijama poput „iLife“ paketa, grupom paketa aplikacija za poslovanje „iWork“, integirisanom kućnom zabavom „Front Row“ itd. Svaka verzija je takođe donosila izmene u interfejsu kao što je izgled brušenog metala u 10.3,10.5 predstavljanje novog „Unifield“ stila. Izuzev MAC OS X Server 1.0 i originalne javne bete,sve MAC OS X verzije su ime dobile po velikim mačkama. Pre izdavanja verzija 10.0 je imala kodno ime „Cheetah“ interno korišćeno u Apple-u, a verzija 10.1 je bila poznata pod nazivom „Puma“. Posle verzije 10.2 pod kodnim imenom „Jaguar“ Apple i zvanično počinje da predstavlja nove verzije operativnog sistema pod imenima velikih mačaka. Vezija 10.3 je nosila naziv „Panther“, 10.4 je bila poznata pod nazivom „Tiger“, verzija 10.5 je imala ime „Leopard“, a kao njegov naslednik verzija 10.6 nosi ime „Snow Leopard“.

4

Macintosh OS

Zanimljiv je podatak da su verzije „Panther“, „Tiger“ i „Leopard“ bile registrovane kao zaštitni znakovi kompanije Apple, ali „Cheetah“, „Puma“ i „Jaguar“ nisu. Apple je registrovao i imena „Lynx“ i „Cougar“ ali su oni kasnije poništeni. Apple je čak bio tužen od strane kompanije za prodaju računara „Tiger Direct“ zbog korišćenja imena „Tiger“ za svoj operativni sistem, ali je 2005. godine američki savezni sud odlučio da Apple ne krši zakon i da može da nastavi da koristi ime „Tiger“ za svoj operativni sistem.

Slika 1 Logo Macintosh-a

5

Macintosh OS

4. VERZIJE MAC OS-A Prva verzija je nosila ime „Kodiak“, izdata je 13. semptembra 2000. godine i predstavljala je preview verziju ili publicbeta, da bi se dobile povratne informacije od strane korisnika na osnovu kojih je Apple napravio mnoge izmene. “Kodiak” je poznat i po tome što je bio prvi na kom je predstavljen novi “Aqua” interfejs. Aqua je korisnički interface inspirisan kao što mu i ime kaže vodom. Svaki element prozora, text, grafika ili widgeti su iscrtavani na ekranu koristeći anti-aliasing tehnologiju. Dodati su i drop shadows efekti oko svakog prozora i texta da bi se dobio osećaj dubine, a korišćena je i ColorSynctehnologija da bi se omogućilo verodostojnije predstavljanje boja.

Verzija 10.0: “Cheetah” Datum izdavanja: 24. mart 2001. Početna verzija je bila spora, nepotpuna i u vreme izdavanja imala je jako malo aplikacija i to uglavnom od nezavisnih programera. Iako su mnogi kritičari predlagali da operativni sistem još nije spreman za široke mase, oni su ipak prepoznali važnost njegovog izdavanja kao baze na kojoj će se dalje razvijati i poboljšavati. Izdavanje MAC OS X-a je dobro primljeno od stane Macintosh zajednice kao veliki uspeh jer je njegovo izdavanje odgađano od 1996. godine zbog raznih razloga. Posle nekih updateova i popravljanja greški pernel panici su bili mnogo ređi.

Verzija 10.1: “Puma” Datum izdavanja: 25. semptembar 2001. Ova verzija je imala mnogo bolje performanse od svog prethodnika i donela je neke važne mogućnosti koje su pre nedostajale kao što je DVD reprodukcija. Apple je predstavio 10.1 kao besplatan update za 10.0 korisnike,a korisnici MAC OS 9 su morali da plate US $129 za full verziju. Kasnije je otkriveno da su update Cdovi ustvari bili full install CDovi koji su se mogli iskoristiti za instaliranje na MAC OS 9 mašine jednostavnim uklanjanjem jednog fajla. Januara 2002. godine odlučuje da će MAC OS X 10.1 biti podrazumevani operativni sistem za sve Macintosh proizvode.

Verzija 10.2: “Jaguar” Datum izdavanja: 23. avgust 2002. 10.2 je prva verzija MAC OS X operativnog sistema koja je koristila svoje kodno ime kao deo svog imena u vreme izdavanja. “Jaguar” je doneo odlične performanse, lepši izgled i mnogo novih poboljšanja, uključujući “Quartz Extreme” za direktno iscrtavanje grafike na ATI Radeo ili nVidia GeForce 2 MX AGP grafikama sa najmanje 16MB VRAM-a, novi “Address Book” i novi instant messenger, nazvan uskladu sa ostalim Apple prozivodima, “iChat”.

6

Macintosh OS

Verzija 10.3: "Panther" Datum izdavanja: 24. oktobar 2003. Osim što pruža mnogo bolje performanse on je takođe doneo i najveći update zauser interfejs do tada. “Panther” je doneo još više novih mogućnosti od svog prethodnika “Jaguar”-a samo godinu dana ranije. U ovoj verziji se posebno izdvaja nova verzija Findera, novi “brushed metal” interfejs, Fast User switching, noviExpose (Window manager), Safari web browser, novi iChat sa mogućnosti video konferencije. Takođe sa ovom verzijom je prekinuta podrška za neke starije verzije MAC računara.

Verzija 10.4: “Tiger” Datum izdavanja: 29. april 2005. I ova verzija je kao i one pre nje donosila mnoge novine, ali i specijalne zahteve u vidu ugrađenog FireWire porta, što je značilo da su starije verzije računara još jednom ostavljenje bez podrške. U “Tiger”-u je predstavljeno pretraživanje file-ova uzpomoć Spotlight-a,novi Dashboard,novi Mail program, program za filmove i videozapise QuickTime 7, Safari 2, itd... Početno izdanje Apple TV-a je takođe koristilo “Tiger” verziju operativnog sistema, doduše malo modifikovanu i sa manje aplikacija. Dana 10.1.2006. godine Apple predstavlja prve Intel bazirane MACračunare, zajedno sa 10.4.4 update-om za Tiger, što je značilo napuštanje stare PowerPC platforme i prelaženje na novu Intel Platformu. Operativni sistem je isto radio i na PowerPC i na Intel mašinama.

Verzija 10.5: “Leopard” Datum izdavanja: 26. oktobar 2007. Apple ga je predstavio kao najveći update za MAC OS X od njegovog nastanka. Doneo je više od 300 novih mogućnosti. “Leopard” ima podršku i za PowerPC i Intelx86 Macintosh računare, podrška za G3 procesore je prestala, a minimalni zahtevi zaG4 su bili da ima 867 MHz i najmanje 512MB RAM memorije. Nove mogućnosti su uključivale novi izgled, novu verziju Findera, Time Machines, Spaces, predinstaliran Boot Camp, punu podršku za 64 bitne aplikacije. “Leopard” je i prvi BSD operativni sistem koji je dobio UNIX 03 sertifikat. To je ujedno i poslednja verzija MAC OS X-a koja podržava PowerPC arhitekturu.

Verzija 10.6: “Snow Leopard” Datum izdavanja: 28. avgust 2009. Umesto velikih izmena u izgledu i funkcionalnosti u “Snow Leopard”-u je naglasak stavljen na promene “ispod haube”, povećanje performansi, efikasnosti i stabilnosti operativnog sistema. Za većinu korisnika najveće promene su: smanjena veličina instalacije samo operativnog sistema, što znači više slobodnog prostora na disku, potpuno novi Finder napisan od nule, brže Time Machine bekapovanje, moćnija verzija Preview aplikacije, kao i brži Safari web browser. 10.6 takođe karakteriše podrška za nove servise u Mail, iCal i Address Book aplikacijama, 64 bit-na tehnologija sposobna da podrži velike količine RAM memorije, sasvim novi QuickTime X player sa novim interfejsom. Promene ispod haube sadrže bolju podršku za 7

Macintosh OS

multi-core procesore kroz “Grand Central Dispatch” koji pokušava olakšati razvoj aplikacija sa multi-core podrškom i na taj način doprinosi boljem iskorišćenju procesora. Na taj način je značajno olakšan posao programerima koji razvijaju aplikacije za MAC platformu. U 10.6 verzija donosi napredniju podršku za GPU performanse koristeći OpenCL. Open CL je otvoreni standard za GPGPU koji se razlikuje od CUDA, DX 11 iSTREAM. On dozvoljava da grafička kartica preuzme deo posla koji je trebao da uradi procesor i na taj način uštedi vreme i oslobodi zauzeće procesora koji se onda može koristiti za druge stvari. “Snow Leopard” podržava samo mašine sa Intelovim procesorima, zahteva minimalno 1GB RAM memorije i nema podršku za aplikacije izrađenje na PowerPC arhitekturi. Verzija 10.7: “Lion ”Datum izdavanja: 20. jula 2011. Lion je preuzeo neke elemente od iOS-a i doneo ih na MAC platofrmu. Neke od novih mogućnosti koje novi operativni sistem ima su: multi-touch gestovi, full-screen aplikacije kao i Mac App Store koji je predstavljen 6. januara 2011. godine zajedno sa novim updateom “Snow Leopard” verzija 10.6.6. Verzija 10.8: “Mountain Lion” Datum izdavanja: 25. jula 2012. Ovo je najnovija verzija MAC OS X-a. Ova verzija zahteva minimalno 2GB RAM memorije i 8GB slobodnog mesta na hard disku. Da bi prebacivanje sa starijeg sistema bilo moguće, za novi “Mountain Lion” morate imati najmanje verziju 10.6.8.

8

Macintosh OS

5. SOFTWARE Poznato je da je MAC OS X baziran na Unix operativnom sistemu i samim tim on se znatno razlikuje od Windows operativnih sistema. Velika razlika je i u tome što Windows aplikacije nisu kompatibilne sa MAC operativnim sistemom, što znači da aplikacije koje su pisane za Windows ne mogu da se pokrenu na MAC OS-i, kao što ni aplikacije pisane za MAC ne mogu da se izvršavaju na Windows Operativnim sistemima. Ali ova barijera ne utiče na kvalitet MAC platforme, jer se Apple potrudio da za MAC razvije neke odlične aplikacije, a u tome su ga pratile i mnoge druge softwerske kuće i nezavisni programeri, što je dovelo do toga da se danas na MAC-u nalaze skoro svi važniji softwerski paketi velikih softwerskih kuća, kao što su “AdobePhotoShop”, “AutoCAD” , “Cinema 4D”, “Adobe Acrobat” i drugi. Sada ćemo u par reči opisati osnovne programe za MAC OS X: The Dock je bar ikonica koja je smeštena na dnu ili sa strane ekrana. On pruža lak pristup najčešće korišćenim aplikacijama kao što su Mail, Safari, Adress Book, QuickTime plejeru i mnogim drugim. Poptuno je prilagodiv za korisnike tako da možete dodati i ukloniti šta god želite.

Slika 2 The Dock

Otvaranje stvari sa Dock-a se vrši jednostavnim klikom na ikonicu. Kada je neka aplikacija otvorena, ispod njene ikonice će stajati mali plavi krug. Ukoliko otvorite neku aplikaciju koja nije na Dock-u njena ikonica će se trenutno pojaviti tu, da vas obaveštava o tome da je otvorena. Dock sa leve strane čuva aplikacije, a sa desne minimizirane programe, kantu za smeće i foldere. Te dve strane su razdvojene sepatorom koji je lako uočiv na Dock-u.

Slika 3 The Dock

Kada završite sa korišćenjem neke od aplikacija koje su na Dock-u, njihova plava tačka će nestati ali ikonica ostaje pinovana, a ukoliko zatvorite neki od programa koji nisu postavljeni na Dock, njihova ikonica će nestati do sledećeg pokretanja. 9

Macintosh OS

Dodavanje i brisanje ikonica sa Dock-a Dodavanje i brisanje ikonica se vrši jednostavnim prevlačenjem ikonice do Dock-a za dodavanje i prevlačenje ikonica sa Dock-a za brisanje. Dodavanjem ikonice na Dock stvara prečicu za pokretanje aplikacije, isto kao i Windows-u. Zbog toga kada brišete ikonice sa Dock-a nećete ih obrisati zauvek, nego samo skloniti njihovu prečicu sa Dock-a. Brisanje smeća Stvari koje vam ne trebaju i koju budu obrisane smeštaju se u Trash i ukoliko želite zauvek da ih se rešite to ćete uraditi tako što ćete desnim klikom na Trash odabrati Empty Trash. Ovako izgleda ikonica kada je prazna i kada u sebi ima nekog sadržaja.

Slika 4 Kanta za smeće

10

Macintosh OS

Finder je podrazumevani file manager na MAC OS X opertivnom sistemu i odgovoran je za sav menadžment fajlova, diskova, mreža i pokretanje drugih aplikacija. Kao takav Finder čini osnovu Mac-a. Finder prozor sadrži:

Slika 5 Interfejs Finder-a

1. Klasična dugmad za zatvaranje (crveno), minimiziranje u Dock (žuto) i za uvećanje prozora preko celog ekrana (zeleno) 2. Dugmad za pregled. 

Icon view – Prikazuje ikonice fajlova u folderu



List view – Prikazuje listu ikonica u folderu



Column view – Uređuje ikonice u kolone 11

Macintosh OS 

Cover Flow view – Prikaz ikonica kao na iTunes-u

3. Action Menu – Brz pristup za odabir akcija kao što su premeštanje, info, itd. 4. Item Arrangement button – Dugme za sortiranje ikonica po imenu, veličini... 5. Search Field – Polje za traženje određene stvari u folderu 6. Right pane – Ovde se prikazuje sadržaj trenutno aktivnog foldera 7. Pane edge – Ivica koja služi za ručno menjanje veličine foldera 8. Devices – Prikazuje uređaje koji su priključeni za računar 9. Sidebar - bar sa leve strane u kojem su stvari grupisane u kategorije, favorita, deljenih stvari i uredjaja. 10. Back / Forward buttons – Dugmad koja služe za vraćanje korak u nazad ili u napred Safari - Appleov default web browser. Krasi ga jednostavan,elegantan korisnički interfejs, a svojom brzinom i stabilnošću je obuzeo srca mnogih korisnika MAC računara. Iako je dugo vremena postojao samo za MAC računare u poslednjevreme je našao svoje mesto i na Windows operativnom sistemu..

Slika 6 Interfejs Safari-ja

12

Macintosh OS

1. Služi za vraćanje koraka u nazad i u napred. 2. Služi za pregled istorije pretraživača sa drugih uređaja koji su vam registrovani na iCloud-u

Slika 7 iCloud Tab

3. Dugme za deljenje trenutne stranice na neki od sledećih mogućnosti:

Slika 8 Bookmark meni

4. U ovom polju se unose adrese web stranica, ali se može koristiti i za pretraživanje bookmark-a, stranica, itd 5. Bar koji služi za čuvanje bitnih i onih stranica koje često koristite 6. Tabovi koji prikazuju sve trenutno otvorene stranice 7. Dugme koje služi za ponovno učitavanje stranice ili za prekid učitavanja 8. Dugme za Reader koje pokazuje da li stranica može da se otvori preko readera ili ne 9. Dugme u kom možete da pregledate sve Download-ove, aktivne i završene

13

Macintosh OS

Address Book - se može shvatiti kao imenik na računaru gde se drže svi kontakti, informacije o porodici, prijateljima i kolegama. Kontakti se mogu ubaciti i iz drugih aplikacija, a uz pomoć Sync oni se mogu sinhronizovati sa kontaktima na GMail-u i drugim servisima. Pošto je Address Book duboko integrisan u MAC, kontakti su dostupni iz gotovo svake aplikacije.

Slika 9 Adress Book

Address Book dozvoljava unošenje raznih informacija o korisniku kao što su email adrese, brojevi telefona, ulica i broj, websajt i još mnogo, mnogo drugih informacija Korišćenje Address Book-a Ovo su neke od mogućnosti koje imate sa Address Book-om. 

Možete slati email nekom od vaših kontakata tako što ćete odabrati ime osobe i odabrati polje u kom ste uneli email adresu i na pop-up meniju izabrati Send Email.



Možete kreirati grupu ljudi ukoliko želite da šaljete masovne poruke.



Takođe postoji i opcija Smart Group, grupa koja automatski dodaje nove članove ukoliko neki kontakt odgovara kriterijumima koje ste dodali za ovu grupu. 14

Macintosh OS

Slika 10 Adress book 

Takođe vam se nudi mogućnost Back up-a imenika, što se strogo preporučuje.

iCloud Mail - je e-mail program za MAC OS X operativni sistem. Karakteriše ga jednostavan interfejs, veoma brzo pretraživanje i potpuna integracija sa svim aplikacijama. Podržava sve popularne protokole kao što su SMTP, POP3 i IMAP, takođe podržava iYahoo! Mail, AOL Mail, Gmail i MicrosoftExchange.Veoma korisna karakteristika je i što podržava rad sa više naloga, što znači da preko njega možete da upravljate svim svojim email nalozima na različitim servisima. Sa iCloud-om, omogućeno je da svaki primljeni email dobijete na svim uređajima koji su vam povezani. Takođe, ako na jednom uređaju sačuvate neki fajl koji ste dobili u emailu, svi vaši uređaji koji su povezani na iCloud će takođe u bilo kom trenutku moći da pristupe tom fajlu.

Slika 11 iCloud logo

15

Macintosh OS

iChat - predinstaliran na svim MACračunarima, iChat predstavlja veoma bogat instant messenger koji omogućava da ostanete u kontaktu sa porodicom i prijateljima, svejedno da li su oni na MAC ili PC računaru. Podržava sve poznatije chat servise, a među njima MSN, AOL i GTalk. Ukoliko na računaru imate kameru i mikrofon iChat možete koristiti i za video konverzacije sa prijateljima. Preko status ikonica se lako može videti da li je osoba dostupna za chat i da li je moguće s njom uspostaviti video ili samo audio chat.

Slika 12 iChat

Ukoliko nemate me.com ili mac.com nalog, pri prvom pokretanju iChat-a ćete imati mogućnost da ga kreirate. Dodavanje prijatelja se vrši tako što se odabere polje Buddies i Add Buddie. Kada dodate prijatelja, imaćete mogućnost da ga ubacite u neku od grupa koje imate, za lakše pretraživanje prijatelja.

16

Macintosh OS

Slika 13 Dodavanje kontakta na iChat-u

Samo dopisivanje se pokreće tako što duplim klikom kliknete na prijatelja u listi. Takođe u vašem dopisivanju možete, kao i svim drugim messengerima, koristi smajlije da izrazite emocije

Slika 14 Interfejs iChat-a

iChat vam takođe nudi mogućnost Audio, Video, Theater i Multiperson chat-a u zavisnosti koje su vaše potrebe.

17

Macintosh OS

iChat Theater

Slika 15 iChat Theater

Sa iChat Theater možete držati prezentacije ili puštati klipove za druge korisnike sa kojima ste u video razgovoru.

iTunes - je multimedijalni player za puštanje svih vidova digitalnih audio i video formata. Poznat je po tome što sve audio i video fajlove uredno smešta u library i uvek su lako dostupni. Preko iTunes Store-a je moguće kupiti nove pesme, filmove i omiljene serije odmah iz samog playera, a uz pomoć odlične bežične sinhronizacije taj sadržaj se može odmah sinhronizovati sa Apple TV i jednostavno i lako pregledati. Ukoliko posedujete iPhone, iPod ili iPad čitava vaša zbirka pesama i filmova se za tren oka može naći na njima zahvaljujući odličnoj sinhronizaciji između njih.

18

Macintosh OS

Slika 16 iTunes

Apple iTunes svrstava, pored jednog od najpoznatijih muzičkih programa i u jednu od najvećih prodavnica muzike, filmova i serija. Trenutno aktuelna verija iTunes-a je 10.6 koja je dostupna i za Mac i za PC računare i može se besplatno preuzeti sa njihovog sajta.

19

Macintosh OS

6. HARDWARE Za razliku od PC računara koje krajnji kupac može i sam sastaviti, MAC računari se prodaju isključivo već sklopljeni bez mogućnosti izmene konfiguracije. Stari MAC računari su radili na PowerPC hardveru kao što su G3, G4 i G5 prosecori, ali s izlaskom novih verzija operativnog sistema zahtevi su postali sve veći i stari procesori su morali biti napušteni da bi se napravilo mesta za nove tehnologije i napredak. Apple je uvek bio poznat po korišćenju najnovijih tehnologija i revolucionarnim promenama koje su promenile način na koji danas razmišljamo. Apple računari kao i sam MAC OS su pretrpeli velike dizajnerske promene tokom vremena i menjali se u skladu sa željama korisnika. Macintosh računari su uvek bili poznati po svom dizajnu i od samog početka su smatrani kao najlepši i ispred svog doba, samim tim su bili želja mnogim korisnicima. Pored lepog dizajna krasio ih je i veliki kvalitet, zbog čega su bili dobro prihvaćeni kod krajnih kupaca. Nažalost, od samog starta su ih krasile i jako velike cene, što je rezultovalo time da nisu bili baš široko prihvaćeni. Svoje mesto su našli kod raznih IT profesionalaca, profesionalnih fotografa, animatora, itd. Procenjuje se da MAC računari danas u svetu drže oko 8% celog tržišta računara, a taj procenat je zasigurno najveći u Americi.

Apple se postao poznat zahvaljujući svojim desktop računarima, ali se nije tu zaustavio. Apple asortiman već godinama ulepšavaju i Notebook računari raznih verzija, izgleda i namena. iMac - je desktop verzija Macintosh računara koju karakterišu velike brzine i velike dijagonale ekrana da bi korisnici mogli da uživaju u svim čarima Full HD LED monitora i HD filmova.

Slika 17 iMac

20

Macintosh OS

MacBook Pro - je laptop verzija Mac računara namenjena profesionalcima i profesionalnoj upotrebi. Karakterišu je brz procesor i dosta RAM memorije za ugodan rad u zahtevnim programima.

Slika 18 MacBook Pro

MacBook Air - je netbook prenosni računar i kao takvog odlikuje ga izvanredan dizajn, mala težina i laka prenosivost. Ima LED ekran visoke rezolucije, koji pruža odličan pregled web sadržaja, što mu je prvenstveno i namena. Autonomija mu je 7h ili 30 dana u stand-by rezimu.

Slika 19 MacBook Air

21

Macintosh OS

Kao deo Appleove ponude od skora se može naći i pametni telefon koji mnogi smatraju i džepnim računarom, što ga svrstava kao deo apple računara. iPhone - je pametni telefon, ali ga mnogi smatraju džepnim računarom, a uzimajući u obzir da radi na modifikovanoj verziji MAC OS X-a nazvanoj iOS on zaslužuje da se nađe u ovom radu. Poznat je po elegantnom dizajnu koji karakteriše sve Apple proizvode i vrhunskoj tehnologiji koja je napravila revoluciju i dala novo značenje pametnim telefonima.

Slika 20 Evolucija iPhone-a

Najnovija verzija popularnog iPhone-a, koja nosi oznaku iPhone 5, pušten je u prodaju 21. Septembra 2012. godine i za razliku od ostalih verzija ovog telefona iPhone 5 je najtanji, najmanji i najbrži iPhone do sad. Krasi ga ekran od 4 inča, najnoviji Apple A6 procesor kao i najnoviji iOS 6.

Slika 21 iPhone 5

22

Macintosh OS

iPad - je nova vrsta prenosnih računara nazvana tablet. Odlikuje ga veliki muti-touch kapacitivni ekran osetljiv na dodir, mala težina, velika autonomija baterije, wireless konektivnost i veliki broj aplikacija. iPad kao i iPhone pokreće modifikovana verzija MAC OS X-a, zvana iOS u trenutno dostupnoj verziji 4.2 . Druga verzija iPad-a puštena je u prodaju Marta 2011. godine podržava najnoviji iOS 6 kao i najnoviji iPhone 5. Postoji u tri verzije 16, 32 i 64GB i ima ekran dijagonale 9.7 inča

Slika 22 iPad

Slika 23 iPad 2

23

Macintosh OS

7. UPOREDNI PRIKAZ MAC OS-A I WINDOWS 7 Glavni konkurenti u polju operativnih sistema su definitivno Apple i Microsoft sa svojim Macintosh i Windows operativnim sistemima. Već na prvi pogled ova dva sistema se razlikuju u samom interfejsu. Porediću Snow Leopard sa Windows 7 jer su oba operativna sistema izašla u približno isto vreme. Interfejs: Macintosh OS X – Interfejs Snow Leoparda je izuzetno čist, sa mnogo iCandy svetlucavih efekata, instant pregled video klipova i vrlo velikom stabilnošću

Slika 24 Intefejs Snow Leopard-a

24

Macintosh OS

Windows 7 – Ima sličan interfejs kao i Vista, sa standardnim Start dugmetom i gadgetima ali za razliku od nje ima izmenjen taskbar koji je izuzetno pregledan i lak za navigaciju.

Slika 25 Interfejs Windows 7

Stabilnost: Macintosh OS X – Iako se za Snow Leopard može reći da je brz i pouzdan, ne mogu se zanemariti problem na koje se nailazi sa prečestom pojavom “točkića za učitavanje”. Takođe se dešavalo korisnicima da gube podatke. Windows 7 – U poređenju sa Macintosh-om se pokazao kao pouzdaniji operativni sistem, jer se nije dešavalo da dođe do padanja sistema ili gubljenja podataka od strane Microsoftovih programa. Dok se 3rd party softver to ne može garantovati.

Performanse i kompatibilnost: Macintosh OS X – Oba sistema su podjednako brza što se tiče dizanja i gašenja sistema. Velik broj programa koji su pisani za Windows platform nisu podržani od strane Macintosh-a i to se smatra kao velik zaostatak jedne tako velike firme. Windows 7 – Kada se poredi softver ova dva operativna sistema, većina glavnih programa za Macintosh postoje i na Windows platform, kao što su Safari, iTunes i mnogi drugi. Tako da je u ovom segment Windows 7 za nijansu bolji, zbog veće kompatibilnosti. 25

Macintosh OS

Unikatne osobine: Macintosh OS X – Odlikuju ga mogućnost editovanja videa direktno iz Quick Time plejera, mnogo lepih glossy efekata koji su poznati za Macintosh, kao i ugrađena podrška za Microsoft exchange. Windows 7 – Poseduje predivne Aero efekte, Shake opciju koja minimizira nepotrebne programe, mnogo više opcija pri menjanju tema i personalizaciji. Iako je možda Windows 7 zabavniji, u ovom slučaju Macintosh je bolji. Cena: Macintosh OS X – Nadogradnja na ovaj operativni sistem se može odraditi za svega 30$ ali ona zahteva da imate prethodnu verziju Leopard. Sam Snow Leopard nije stand alone operativni sistem što znači da je neophodno imati Leopard verziju predinstaliranu. Windows 7 – Windows je poznat po velikim cenama za svoje operativne sisteme. Iako studenti mogu dobiti svoje verzije Windows 7 besplatno, ostali moraju debelo da plate, od 100 evra za Home verziju pa skroz do 200 i više za Professional i Ultimate verzije.

26

Macintosh OS

8. APPLE-OV PRELAZAK NA INTEL PROCESORE Aprila 2002. godine, eWeek je objavio glasine da Apple ima novu verziju MAC OS X-a nazvanu “Marklar” i da je karakteriše to što se odvaja od stare PowerPC arhitekture i radi na Intel x86 procesorima. Ideja iza “Marklar”-a je bila da Apple ima alternativnu platrofmu jer nije bio zadovoljan napredovanjem PowerPC platforme. Glasine su se provlačile kroz medije do 2005. godine kada je Steve Jobs izvanično rekao da Apple planira da napravi prelazak na Intel arhitekturu u naredne dve godine i da će podržavati obe platforme za vreme tog prelaska. Za vreme prelaska Apple je razvio Rosetta software koji je predstavljao binarni prevodni sloj koji omogućava pokretanje PowerPC softwera na MAC OS X-u koji radi na Intel procesorima. PowerPC software je sad bio podržan od strane nove platforme, ali su neke aplikacije ipak morale da budu napisane ponovo da bi pravilno radile na OS X za Intel. Apple je u početku forsirao programere da prave aplikacije koje su mogle da rade i na PowerPC i Intelu, ali tu je bio veliki problem, jer su PowerPC aplikacije pokretane preko Rossete, što je značilo slabije performanse, neki programi nisu radili kako treba, a neki nisu radili uopšte. Došlo je i do nove fragmentacije programa. Intel mašine su mogle da pokrenu PowerPC programe, ali PowerPC računari nisu mogli da pokrenu programe pisane za Intel verziju MAC OS X-a. Podrška za PowerPC je konačno ukinuta 2009. godine posle izlaska MAC OS X 10.6 “Snow Leopard”. Time je završena tranzicija sa PowerPC na Intel i sve MAC računare sada pokreću Intel procesori.

27

Macintosh OS

9. ZAKLJUČAK Macintosh je jedan od vodećih operativnih sistema, kako u svetu računara, tako i u svetu mobilnih telefona i tablet računara. Iako ovaj operativni sistem nije zastupljen toliko kod nas u odnosu na Windows, ne može se osporiti njegov kvalitet. Razlog njegove nerasprostranjenosti kod nas je najverovatnije cena, koja nije ni malo naivna. Cena Appleovih laptopova koje pokreće Macintosh OS iznosi od 700 pa čak i do 3000 evra, što je za naše standarde previše. Sve Macintosh računare odlikuje izuzetna stabilnost, vrhunska brzina i vrlo lep izgled. Svakom verzijom Mac OS je sve bolji i bolji, unapređenja su itekako vidljiva, što u izgledu to i u performansama. Svakim sledećim izdanjem Apple je sve bolji i bolji.

28

Macintosh OS

10.LITERATURA Knjige: [1] David Pogue, Mac OS X: The Missing Manual, Decembar 2001. [2] John Siracusa, Five years of Mac OS X, 24. Mart 2006. [3] Andy Hertzfeld Revolution in The Valley: The Insanely Great Story of How the Mac Was Made, 21. Oktobar 2011. [4] Jean-Louis Gassee, The Macintosh Way, 2000 Internet: [1] www.apple.com [2] http://www.scribd.com [3] http://www.cnet.com/ [4] http://www.laptopmag.com

29

Macintosh OS

11.SLIKE Slika 1 Logo Macintosh-a http://www.gadgetoz.com/wp-content/uploads/2011/02/mac-logo.jpg Slika 2 The Dock http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2477/H T2477_rereredoX----en.png Slika 3 The Dock http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2474/30 4728_02.png Slika 4 Kanta za smeće http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2474/30 4728_05.png Slika 5 Interfejs Finder-a http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2470/H T2470_c-Lion-AllMyFiles-003-en.png Slika 6 Interfejs Safari-ja http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT5364/H T5364-Safari-001-en.png Slika 7 iCloud Tab http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT5364/H T5364-iCloud-001-en.png Slika 8 Bookmark meni http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT5364/H T5364-Share-001-en.png Slika 9 Adress Book http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2486/H T2486-Lion-CardView-001-en.png

30

Macintosh OS

Slika 10 Adress Book http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2486/H T2489-Lion-SmartGroup-001-en.png Slika 11 iCloud logo http://www.fwd.lt/wp-content/uploads/2012/02/iCloud_Logo.png Slika 12 iChat http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2515/H T2515-Lion-iChatAccountSetup-001-en.png Slika 13 Dodavanje kontakta na iChat-u http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2515/H T2515-Lion-iChatBuddy-001-en.png Slika 14 Interfejs iChat-a http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2515/H T2515_04.jpg Slika 15 iChat Theater http://km.support.apple.com/library/APPLE/APPLECARE_ALLGEOS/HT2515/H T2515_06.jpg Slika 16 iTunes http://advertboy.files.wordpress.com/2007/07/itunes500.jpg Slika 17 iMac http://images.apple.com/imac/images/specs_display_21inch.jpg Slika 18 MacBook Pro http://store.storeimages.cdn-apple.com/2878/asimages.apple.com/is/image/AppleInc/mbp2012-step0-macbookprolh?wid=341&hei=218&fmt=png-alpha&qlt=95 Slika 19 MacBook Air http://images.apple.com/macbookair/images/overview_gallery_everyday.png

31

Macintosh OS

Slika 20 Evolucija iPhone-a http://www.hothardware.com/newsimages/Item7666/iphone-detailed-pic.jpg Slika 21 iPhone 5 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/IPhone_5.png/285pxIPhone_5.png Slika 22 iPad http://www.topicsites.com/images/ipad-ebooks.jpg Slika 23 iPad 2 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/IPad_2_White_on_tab le.jpg/612px-IPad_2_White_on_table.jpg Slika 24 Interfejs Snow Leopard-a http://maciverse.mangoco.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2010/11/snowleopard-desktop.png Slika 25 Interfejs Windows 7 Moj screenshot

32

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF