Savremena Arhitektura i urbanizam doziveli su arhitektura preobrazaj u drugoj polovini 20 veka. Obnova razorenih gradova tekla je ugledajuci se na osnove funkcionalne arhitekture koja je nastala u prvoj polovini dvadesetog veka. Savremena funkcionalna arhitektura zasniva se na svrsishodnosti prostora, jednostavnosti geometrijskih oblika i upotrebi novih gradjevinskih materijala(armirani beton, stakleni i sinteticki proizvodi). U materijalno jacim zemljama ekonomski uslovi omogucuju sirenje graditeljske delatnosti i eksperimentisanje novim materijalima.
Najznacajniji graditelji ovog vremena bili su:
e K orbizje L Le Korbizije je autor 42 urbanisticka
plana,a njegova naselja podignuta na raznim kontinentima odraz su njegove vizije o „Blistavom gradu“ ugodnom mestu za život okruženom zelenim oazama. U jednom novinskom clanku pise:”Beograd je najružniji grad na svetu, koji se nalazi na najlepšem mestu na svetu – izjavio je prilikom posete prestonici smeštenoj na ušcu dveju reka jedan od najvecih svetskih arhitekata i urbanista Šarl Eduar Žanere-Gri, daleko poznatiji po zvucnom pseudonimu Le Korbizije.“
Njegovi stambeni projetki ili masine za stanovanje kako ih je nazivao, uticali su na posleratnu stambenu arhitekturu. Pokazao se i kao urbanista koji je razmisljao o svakom segmentu prostora. Najpoznatije gradjevine Le Korbizjea: 1. Kapela Notr-dam u Ronsanu
Le Korbizje i Albert Ajnstajn
2.
Stambena jedinica Berlin
3.Administrativna zgrada u Candigaru(Indija)
4.Muzej u Tokiju
5.
Objekat ispred Tehnickog fakulteta u Eindhovenu(Holandija) .400 uljanih slika .44 skulpture .27 predloga za goblene .Crteze
Ludvig Mis van der Roe 1. Nemacki paviljon u Barseloni
2. Zgrada IBM-a u Cikagu
3. Lake Shore Drive(Cikago )
Frenk Lojd Rajt 1. Muzej Gugenhajm 2. Kuca Robi 3. Kuca na vodopadima
Nove generacija arhitekata doprinela je resenju graditeljskih i urbanistickih problema i nastanku vizionarskih ostvarenja savremenje arhitekture. Remek-delo savremene arhitekture je zgrada Sidnejske opere ciji je autor Jern Ucon.
Mesto na kojem se danas nalazi opera nekada je bilo skladiste. Izgradnja je zapocela 1958.i prolazila kroz 3 faze zbog politickih intriga. Otvorena je svecano 1973, deset godina nakon predvidjenog roka. Svecano ju je otvorila kraljica Elizabeta II. Otvaranje je zapocelo vatrometima i izvedbom Betovenove devete simfonije. Opera pokriva 18000 kvadravnih metara i lezi na 580 postavljenih stubova koji su 25 metara u vodi. Krov je izradjen u obliku dzinovskih skoljki od 1056 miliona belih svedskih plocica. Unutrasnjost opere cine 5 pozorisnih dvorana, 5 studija, manje sporedne dvorane, restorani i prodavnice.
Arhitekta Renco Pjano projektovao je kulturni centar Zorz Pompidu. Smatraju ga za kontroverznog umetnika. Ovaj kulturni centar izgradio je od celika i stakla sa ventilacionim cevima vidljivim spolja. Sve sadrzaje(biblioteku, informacioni centar, izlozbene prostore, restorane itd.)smestio je u jednu zgradu.
Nemo center, Amsterdam
Frenk Geri je projektovanjem Gugenhajmovog muzeja u Spaniji(u Bilbaou) stvorio gradjevinu zatvorene organske forme. Velike mase uvijaju se u spiralu. Oblozena je titanijumom pa se nebo i povrsina vode ogledaju u njoj. Moderna arhitektura primenjuje savremene materijale sa ciljem da se ostvari potpuni estetski sklad gradjevine i okruzenja.
Dancing House, Praha
Disney Concert Hall
Prva grupa arhitekata
Nova generacija
1. Le Korbizje .Kapela Notr-dam .Stambena jedinica Berlin .Ozareni grad u Marselju .Admin. zgrada u Candigaru
2. Valter gropijus .Fabrika Fagus .Kuca Gropijus .Sediste Bauhausa
3. Ludvig Mis van der Roe .Nemacki paviljon u Barseloni .Zgrada IBM-a
4. Frenk Lojd Rajt . Muzej Gugenhajm
.Kuca Robi .Kuca na vodopadima
1. Jern Ucon .Sidnejska opera 2. Renco Pjano .Kulturni centar Zorz Pompidu .New York Times .Shared London Bridge .Nemo center
3. Frenk Geri
.Gugenhajmov muzej u Spaniji .Dancin House .Disney Concerte Hall
Thank you for interesting in our services. We are a non-profit group that run this website to share documents. We need your help to maintenance this website.