Sarah Taylor: Hogyan legyek vegán?
May 7, 2017 | Author: Bioenergetic Kiadó | Category: N/A
Short Description
Webáruház: http://bioenergetic.hu/konyvek/sarah-taylor-hogyan-legyek-vegan Facebook: https://www.facebook...
Description
Hogyan legyek vegán?
Vegán sikertörténetek
„A vegán életmódra történő áttérésnek köszönhetően hat hét alatt sikerült megszabadulnom tizenhárom kiló súlyfeleslegtől, a vérnyomásom beállt a normál értékekre, az energiaszintem pedig rendkívüli módon megnövekedett. Sohasem térnék vissza korábbi életmódomhoz!” Maarten V. (Voorschoten, Hollandia)
„Nem egészségügyi problémáim miatt lettem vegán, mindazonáltal az életmódváltás óta sokkal több az energiám, étkezések után pedig sohasem érzem lomhának magam.” Elliot G. (Tacoma, Washington állam, USA)
„Mióta vegán vagyok, öt kilóval kevesebbet nyomok, és a koleszterinszintem is 5,2 mmol/literre csökkent! Bár az egészségügyi vonatkozások is fantasztikusak, valójában az állatok iránt érzett szeretetem miatt tartok ki a veganizmus mellett. A lelkiismeretem tiszta, és még akkor is jó érzéssel tölt el, hogy példát mutatok másoknak, ha esetleg nem követnek az utamon.” Corrine W. (Newington, Connecticut állam, USA)
„Az első hetek a legkeményebbek; mindenki őrültnek néz, és úgy tűnik, mintha nem létezne olyan étel, amelyben nincsen tojás vagy valamilyen tejtermék. Hamarosan azonban sokkal energikusabbá, karcsúbbá válik az ember, ráadásul jobban érzi magát, mint valaha, és ez kárpótlást jelent mindenért.” Andrea B. (Woodinville, Washington állam, USA)
5
vegan_09.indd 5
2011.08.22. 11:50:35
Vegán sikertörténetek
„Valamivel több mint egy évvel ezelőtt magas (5,85 mmol/liter) koleszterinszintem miatt Lipitort (koleszterinszint-csökkentő gyógyszer) kellett szednem, ráadásul mintegy tizenkét kilogrammnyi súlyfeleslegem is volt. Allergiám miatt szintén orvosságokra volt szükségem, az ujjaimban pedig reumás ízületi gyulladás volt kialakulóban. Miután áttértem a vegán táplálkozásra, koleszterinszintem a normál érték alá csökkent (4 mmol/liter), elmúlt az allergiám, az ízületi problémáim is megszűntek, sikerült megszabadulnom a tizenkét kiló súlyfeleslegemtől is, ráadásul a korábban szedett összes gyógyszeremet elhagyhattam. Energikusabbá váltam, és a közérzetem is sokkal jobb lett. Idővel közel százhuszonöt kilót nyomó férjem is csatlakozott hozzám a maga 5 mmol/literes koleszterinszintjével. A vegán életmódnak köszönhetően ő is fogyott körülbelül huszonhárom kilót, koleszterinszintje pedig 3,95 mmol/literes értékre csökkent. Immár mindketten túl vagyunk a hatvanadik életévünkön, és egyetértünk abban, hogy nagyon jó lett volna, ha már évekkel ezelőtt áttértünk volna erre a táplálkozásmódra.” Kathy E. (Scottsdale, Arizona állam, USA)
„Terhességemet vegán étrendemből kifolyólag csodálatosnak éltem meg. Nem volt részem a várandósságot rendszerint kísérő reggelenkénti hányingerben, mindvégig kellemesen, sőt nagyszerűen éreztem magam. A kisbabám majd’ kicsattant az egészségtől. Még sohasem volt fülgyulladása, és ha esetleg meg is fázik olykor, rendkívül gyorsan meggyógyul. Meggyőződésem szerint ez annak köszönhető, hogy sohasem adtam neki tejtermékeket.” Sarah G. (Santa Cruz, Kalifornia állam, USA)
„Azzal, hogy férjemmel vegánok lettünk, esélyt sem adunk a keringési problémák, illetve a szívbetegségek kialakulásának, amire pedig genetikailag hajlamosak lennénk. Lipidértékeink alapján joggal számíthatunk rá, hogy valószínűleg sohasem lesz szükségünk koszorúér- (bypass-) műtétre, amelyben pedig mindkettőnk édesapjának része volt. Ugyanilyen fontos számomra, hogy tartani tudom ideális, ötven kilogramm körüli testsúlyomat, miközben olyan ételeket eszem, amelyeket igazán szeretek és mindig örömmel fogyasztok. Több mint harminc éven keresztül jellemző volt rám a jojó-effektus, a testsúlyom pedig időnként a hetvenöt kilogrammot is elérte.” Laurie M. (Norman, Oklahoma állam, USA) 6
vegan_09.indd 6
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
„Mióta áttértem a növényi alapú étrendre, valósággal újjászülettem. Sokkal jobb lett a teljesítőképességem, jóval több az energiám, az életszemléletem is megváltozott. Mindezeken túl mostanáig mintegy harmincnyolc kilogrammnyi súlyfeleslegtől is sikerült megszabadulnom.” Isabel P. (Ontario, Kanada)
„Bár az egészségesebb életmódra való törekvésemhez vezető út elején ez a táplálkozási forma csupán a fogyókúra egyik legegyszerűbb módját jelentette számomra (egyszerűen csak együnk zöldségeket tonnaszámra!), ahogy kezdtem jobban beleásni magam a témába, nem tagadhattam tovább, hogy az egészséges táplálkozás jótékony hatásai sokkal jelentősebbek annál, mint hogy néhány felesleges kilótól megszabadulunk. Úgy kezdtem rá tekinteni, mint a legnemesebb ajándékra, amelyet a gyermekeimnek adhatok. Két és fél éves gyermekem egyike azon kevés kisgyermekeknek, akik jóízűen falatoznak az eléjük rakott padlizsánból, brokkoliból és articsókából. Olyan sok mindent megteszünk gyermekeink védelmében: gyermeküléseket használunk az autóban, biciklis bukósisakot teszünk a fejükre, elmagyarázzuk nekik, miért veszélyes a dohányzás. Úgy gondolom, a védelmükhöz a vegán életmódra nevelés is hozzátartozik, amelynek segítségével megőrizhetjük egészségüket.” Colleen E. (Springfield, Virginia állam, USA)
„Sokan azt gondolják, a vegán életmódot folytatók túlságosan vékonyak. Érdekes módon nekem azonban éppen ezt megelőzően volt az ideálisnál kevesebb a súlyom, az átállást követően pedig sikerült felszednem körülbelül két és fél kilót. Meggyőződésem, hogy a vegán étrend segítségével – akár fel kell szednünk, akár le kell adnunk néhány kilót – elérhetjük, illetve megőrizhetjük a számunkra legideálisabb testsúlyt.” Elliot G. (Tacoma, Washington állam, USA)
„Miután áttértem a vegán életmódra, az életem első negyvenkét évét megnehezítő bélproblémáim megszűntek.” Ann W. (Belvedere, Kalifornia állam, USA)
7
vegan_09.indd 7
2011.08.22. 11:50:35
Vegán sikertörténetek
Azoknak, akik egyre jobbá szeretnék tenni a dolgokat, és egyre jobb dolgokat szeretnének tenni.
8
vegan_09.indd 8
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
Tartalomjegyzék
Köszönetnyilvánítás ........................................................................................................................ 11 Bevezetés ..............................................................................................................................................12 1. nap: 2. nap: 3. nap: 4. nap: 5. nap: 6. nap: 7. nap: 8. nap: 9. nap: 10. nap: 11. nap: 12. nap: 13. nap: 14. nap: 15. nap: 16. nap: 17. nap: 18. nap: 19. nap: 20. nap: 21. nap: 22. nap: 23. nap:
Miért térjünk át a vegán életmódra?.............................................................16 Amit az alapokról tudni érdemes ...................................................................19 Tisztító hatású zöldség- és gyümölcsnap..................................................23 A vöröshúsok elhagyása az étrendünkből ................................................25 A helyettesítő élelmiszerek felfedezése ......................................................29 Állítsunk össze egy gyönyörű gyümölcstálat! .........................................33 Kezdjük a napot zöldturmixokkal!...................................................................35 A szárnyasok elhagyása az étrendünkből ..................................................38 Együnk meg mindennap egy nagy adag salátát! .................................40 Olvassuk el Victoria Boutenko: A nyers étel csodája című könyvet! ..........................................................................................................................42 Tisztító hatású zöldség- és gyümölcsnap................................................. 44 A sajt elhagyása az étrendünkből...................................................................46 Látogassuk meg a helyi, bioélelmiszereket árusító üzletet! ...................................................................48 Állítsuk össze saját vegán receptgyűjteményünket! ............................50 Próbáljunk ki egy új receptet! ............................................................................54 A hal és a tenger gyümölcsei elhagyása az étrendünkből ........................................................................................................55 Barátkozzunk meg a gyakoribb konyhában tartózkodás gondolatával! ........................................................57 Vásároljunk egy zöldségaprítót! .......................................................................60 Ajándékozzuk meg magunkat! ........................................................................61 A tojás elhagyása az étrendünkből ................................................................62 Találkozzunk vegán társainkkal!........................................................................66 Maradjunk motiváltak! ...........................................................................................68 Iktassuk be étrendünkbe a B12-vitamin és a lenmagpor rendszeres fogyasztását! ..................................................72 9
vegan_09.indd 9
2011.08.22. 11:50:35
Vegán sikertörténetek
24. nap: 25. nap: 26. nap: 27. nap: 28. nap: 29. nap: 30. nap:
Minden további tejtermék elhagyása az étrendünkből ........................................................................................................76 Az éttermi étkezés vegán fortélyai.................................................................78 Hogyan adjunk vacsorákat, és hogyan vegyünk részt rajtuk? .....................................................................81 Tanuljunk meg nemet mondani… ................................................................84 Az összes fennmaradó állati eredetű élelmiszer elhagyása az étrendünkből ................................................................................88 Vizsgáljuk át még egyszer a konyhánkat! ..................................................90 Fejtsük ki álláspontunkat! .....................................................................................92
Eljött az ünneplés ideje! ...............................................................................................................99 Receptek............................................................................................................................................. 101
10
vegan_09.indd 10
2011.08.22. 11:50:35
Bevezetés
Bevezetés
Ha ezt a könyvet olvassa, valószínűleg arra az elhatározásra jutott, hogy áttér a vegán életmódra. Nincs ezzel egyedül: napjainkban – különféle okokból kifolyólag – rekord számú ember fordul a veganizmus felé: a karcsúbb alak reményében, a jobb egészségi állapot elérése miatt, hogy megelőzzék betegségek kialakulását vagy kigyógyuljanak a már meglévőkből; attól a vágytól vezérelve, hogy radikálisan csökkentsék „ökológiai lábnyomukat”1, a létfenntartásukhoz szükséges, légkörbe kerülő szén-dioxid mennyiségét, csökkentve ezzel a környezetszennyezést, remélve, hogy bolygónkon ezáltal több ember számára jut elegendő táplálék, illetve azon való felháborodásuktól vezérelve, mennyi szenvedést okozunk az állatoknak, mire a táplálékainkká válnak. Számos oka lehet tehát annak, hogy ki akarjuk próbálni a vegán életmódot. Könyvem célja nem az, hogy bárkit is meggyőzzek arról, térjen át a vegán táplálkozásra, sokkal inkább abban szeretnék segíteni, hogy akikben már megérett az elhatározás a változtatásra, azok sikeresen és egészségesen tegyék meg az átálláshoz szükséges lépéseket. Abból az alapfelvetésből kiindulva tehát, hogy annak, aki a kezében tartja ezt a könyvet, valószínűleg jó oka van a vegánná válásra, az Olvasó nemigen talál majd az elkövetkezendő oldalakon arra vonatkozó érveket, miért is kellene ezt az életmódot követnie, annál többet talál azonban azokból a világos, jól követhető tanácsokból, amelyek az egészséges és sikeres átállás megvalósításához szükségesek.
1 William Rees és Mathis Wackernagel kanadai ökológusoktól származó kifejezés. Azt mutatja meg, hogy adott technológiai fejlettség mellett egy emberi társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához és a megtermelt hulladék elnyeléséhez. (A ford.)
12
vegan_09.indd 12
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
A könyv olvasása közben az alábbiakkal érdemes mindvégig tisztában lenni: • Először is szeretném kiemelni: a cél az, hogy a harmincadik nap végére sikerüljön átállnia egy egészséges vegán étrendre. Az embereknek más és más elképzeléseik vannak arra vonatkozóan, mi egészséges és mi nem, és be kell ismernem, az általam képviselt nézetek az átlag amerikai szemlélethez képest meglehetősen szigorúak, éppen ezért kötelességemnek érzem előrevetíteni, hogy nem a „silány gyorsételek” útjára fogom vezetni. Ennek megfelelően a hangsúly az egész köteten keresztül egyértelműen az egészségen lesz, és a javaslataim gyakran nem kifejezetten a vegán étrendhez, hanem általában az egészséges táplálkozáshoz kapcsolódnak. • Másodszor: természetesen vegánként a program végére már nem fogunk állati eredetű táplálékokat fogyasztani, ezért ha a konyhánkban nagy mennyiségű ilyen táplálékot halmoztunk fel, mielőbb használjuk fel ezeket, vagy ajánljuk fel jótékony célra, illetve ajándékozzuk oda barátainknak vagy családtagjainknak. A tartalomjegyzéket átnézve könnyen át tudjuk tekinteni, melyik napon melyik nem vegán ételt fogjuk kihagyni az étrendünkből, így ennek megfelelően tudunk tervezni. • Harmadszor: ez a harminc lépésből álló program körültekintően megtervezett, és már az idő próbáját is kiállta. Ha esetleg kacérkodnánk egy-egy lépés kihagyásának a gondolatával, álljunk ellen a kísértésnek, hiszen talán épp azon a lépésen múlik majd, hogy elhatározásunkat hosszú távon siker koronázza-e. • Negyedszer: az átállás néhány pontja igényel némi pénzbefektetést. Szükségünk lesz egy-két könyvre, néhány újfajta élelmiszerre az éléskamránkba, egy vagy két új konyhai berendezésre, és amennyiben pillanatnyilag túlsúlyosak vagyunk, nagyon valószínű, hogy néhány új ruhadarabot is vásárolnunk kell majd. Ha az esetleges kiadások megrémítenének bennünket, hívjuk segítségül kreativitásunkat. A szükséges könyveket például kölcsönözzük ki a könyvtárból; az új, csúcskategóriás konyhai berendezések megvásárlása helyett pedig választhatjuk egy kevésbé márkás vagy használt árucikk beszerzését is. Ráadásul a használt termék megvásárlásával nemcsak pénzt takaríthatunk meg, de a környezetünket is védhetjük. Legyünk ötletesek, találékonyak!
13
vegan_09.indd 13
2011.08.22. 11:50:35
Bevezetés
• Ötödször: hagyjunk magunknak időt, legyünk türelmesek önmagunkkal. Ne tegyük túl magasra a lécet! A vegán életmódra történő átállás komoly kihívással járó feladat, úgyhogy ha harminc napnál többre van szükségünk ehhez, akkor sincs semmi probléma. Az is előfordulhat, hogy míg egyes lépések megvalósításához néhány hétre is szükségünk lesz, addig másikakra akár egyetlen nap is elegendő. Az azonban mindenképpen fontos a sikerhez, hogy minden egyes nap törekedjünk valamelyik pont megvalósítására. Egyetlen napunk se teljen el úgy, hogy ne foglalkoznánk valamelyik lépéssel. Sokkal jobb hosszabb idő alatt elérni a sikert – még ha harminc napnál több időt is vesz igénybe a program teljesítése –, mint átszáguldani az egyes lépcsőfokokon, amikor még nem állunk készen a feladatra, és végül elbukni. • Végül, hatodszor szeretnék néhány szót ejteni a méregtelenítésről. Ha egészségtelen táplálkozásról állunk át egészségesre rövid idő alatt, a méreganyagok eltávozását a szervezetünkből rendszerint különféle testi tünetek kísérik. Ez néhány naptól akár néhány hétig is eltarthat, és az alábbi tünetek formájában mutatkozhat meg: – – – – – – – –
fejfájás, fáradékonyság, émelygés, orrfolyás, szédülés, kábultság, kisebb rosszullétek és fájdalmak, túlzott izzadás.
A programba belevágók közül vannak, akiknél egyáltalán nem fordulnak elő a fentiekhez hasonló tünetek, akadnak azonban olyanok is, akik intenzíven megtapasztalják egyiket-másikat. Hogy a méregtelenítés tüneteit produkálja-e a szervezetünk, az attól függ, milyen mértékben halmozódtak fel a testünkben a méreganyagok, milyen nagy a különbség a vegán étrend és a korábbi étrendünk között, illetve hogy miként reagál szervezetünk a változásokra. Ha a vál14
vegan_09.indd 14
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
tozásokra érzékeny szervezetünk van, szánjunk inkább a harminc lépés mindegyikének teljesítésére két vagy három napot. Ha a fenti tünetek közül bármelyiket felfedezzük magunkon, tegyük a következőket: Ha egyszerű kis rosszullétnél többről van szó, feltétlenül keressük fel orvosunkat. Amennyiben lehetőség van rá, próbáljuk meg elkerülni a tünetek gyógyszeres kezelését – fontos, hogy képesek legyünk „meghallani”, mit üzen a testünk, de ez csak akkor fog sikerülni, ha a teljes méregtelenítést gyógyszerek szedése nélkül csináljuk végig, azaz a tüneteink természetes módon szűnnek meg. Ha mindez sikerült, van okunk az ünneplésre. Persze ne jégkrémmel vagy tortával ünnepeljünk, csupán töltsön el bennünket boldogsággal az a tudat, hogy szervezetünk megtisztult a méreganyagoktól. Amint testünkből kiürülnek ezek az anyagok, fantasztikusan kezdjük érezni magunkat, és tonnányi energiával fogunk rendelkezni. Nagyon boldog vagyok, hogy megtisztelt könyvem megvásárlásával, és hogy velem tart. Most pedig dőljön hátra, és kezdjen olvasni. A mai napon egy vadonatúj, nagyszerű élet veheti kezdetét.
15
vegan_09.indd 15
2011.08.22. 11:50:35
Átállás harminc nap alatt
1. nap Miért térjünk át a vegán életmódra? Az első – és talán a legfontosabb – dolog bármely célkitűzés esetén, hogy tisztázzuk magunkban, miért is szeretnénk azt elérni. Sokan tűznek ki maguk elé különféle célokat, amelyeket aztán sohasem érnek el – ennek oka általában a nem megfelelő motiváltságban, illetve abban keresendő, hogy nem tesszük meg a cél eléréséhez szükséges erőfeszítéseket, áldozatokat. Ahogy azt az általános szabály is mondja: minél nagyobb a cél, annál jobb okot kell találnunk, annál inkább meg kell győznünk magunkat a fontosságáról, hogy a hozzá vezető úton ki tudjunk tartani mellette. Régebben például, amikor fogyni szerettem volna, hogy szebb legyen az alakom, gyakran előfordult velem, hogy amikor elém került a kedvenc kis csokis sütijeimből néhány darab, már meg is feledkeztem az éppen időszerű diétámról. A hiúság tehát nyilvánvalóan nem volt számomra elég komoly ok, ami miatt kitartottam volna a célom mellett – ezért aztán folyton kifogásokat kerestem, amelyek segítségével feloldozhattam magam bűneim alól. A nem kellőképpen megalapozott szándékkal összefüggő kifogások pedig mindig bukáshoz vezetnek. Érdekes módon, miközben a számomra legmegfelelőbb fogyókúrás módszer után kutattam, a kezembe került egy könyv, amely a gazdaságokban tenyésztett állatok nyomorúságos életkörülményeiről, illetve a vágóhidakon tapasztalható áldatlan állapotokról szólt.
16
vegan_09.indd 16
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
Miután nagy állatbarát vagyok, rendkívüli módon felkavartak az olvasottak, olyannyira, hogy szinte azonnal vegán lettem – üdvözlendő mellékhatásként pedig a súlyfeleslegemtől is megszabadultam. Végül tehát nem a fogyás iránti vágyamból kifolyólag, hanem az állatok iránt érzett szeretetem miatt sikerült leadnom felesleges kilóimat. Tartsunk tehát önvizsgálatot: valójában miért is szeretnénk áttérni a vegán életmódra harminc nap alatt. Kellően elkötelezettek vagyunk célunk iránt ahhoz, hogy a harminc nap alatt töretlenül kitartsunk elhatározásunk mellett? Képesek vagyunk a végső cél érdekében feladni korábbi életmódunkat? Ha hirtelen nem találunk megfelelően nyomós indokot, miért is kellene vegánná válnunk, próbáljuk meg végiggondolni, milyen lehet az életünk öt év múlva, ha most nem változtatunk életmódunkon. Sok ember számára komoly ösztönző erővel bír és erőt ad az életmód-változtatáshoz, ha elképzelt jövőjükben ugyanolyanoknak, sőt, kevésbé vonzóknak látják magukat, mint amilyenek most. Egy másik lehetőség, hogy kissé beleássuk magunkat a veganizmusról szóló szakirodalomba – ezekben a könyvekben számos olyan meggyőző érvre bukkanhatunk, amelyekről talán még nem is hallottunk korábban. Ha további nyomósabb érvekre van szükségünk, akár már most odalapozhatunk a 10. naphoz, és elolvashatjuk Victoria Boutenko: A nyers étel csodája című könyvet2, amely sokakra sorsfordító hatást gyakorolt.
Feladat A vegán életmódra történő átállás nagy és magasztos cél, ezért fontos, hogy igazán megalapozott, komoly okot találjunk arra, miért szeretnénk elérni. Írjuk le az okot/okokat, amik miatt el szeretnénk érni célunkat, majd ezt a kis szöveget vagy listát helyezzük jól látható helyre, ahol nap mint nap olvasgathatjuk. Úgy fogalmazzuk meg mondandónkat, hogy minden egyes olvasáskor újjáéledjen bennünk a cél elérése iránti olthatatlan vágy.
2 Az eredeti kiadásban az amerikai szerző eredetileg John Robbins Diet for a New America (Étrend egy új Amerikáért) című könyvét ajánlja, amely Magyarországon sajnos nem hozzáférhető. (A kiadó)
17
vegan_09.indd 17
2011.08.22. 11:50:35
Átállás harminc nap alatt
A legjobb listák, illetve feliratok részletesek: ahelyett például, hogy „azért szeretnék vegán lenni, mert le szeretném győzni a cukorbetegségemet”, írjuk le inkább azt, mi mindent tehetünk majd meg, ha már elértük célunkat. Például: „Azért szeretnék vegán lenni, mert így legyőzhetem a cukorbetegségemet. Nem leszek többé túlsúlyos, és gyógyszerekre sem lesz már szükségem. Büszke leszek magamra; órákig játszadozhatok majd a gyerekeimmel az udvaron, és amiatt sem kell majd aggódnom, hogy esetleg megvakulhatok vagy elveszíthetem valamelyik végtagomat súlyos cukorbetegségem miatt. Veszek egy szexi fekete ruhát, és Tipp eljárok táncolni…” Listánkat feldobhatjuk akár magazinokból kivágott képekkel is, amelyeken olyan emberek szereHa vegán étrenden élünk, pelnek, amilyenekké válni szeretnénk. nem kell sem éhesnek, Ha képként is megjelenítjük elérendő sem bűnösnek éreznünk célunkat, a vizuális élmény hatására magunkat. Naphosszat még motiváltabbak leszünk. annyi zöldséget és gyümölcsöt ehetünk, amennyit csak akarunk, ráadásul valószínűleg már csupán attól fantasztikusan fogjuk érezni magunkat, hogy letettük a voksunkat az egészséges életmód mellett.
18
vegan_09.indd 18
2011.08.22. 11:50:35
Hogyan legyek vegán?
2.nap Amit az alapokról tudni érdemes
Sokan nincsenek tisztában azzal, mit is takar valójában a vegán étrend. Vannak, akik tévesen úgy gondolják, a veganizmus azonos a vegetarianizmussal, és hogy a vegánok is fogyaszthatnak halat vagy szárnyasokat. A félreértések elkerülése végett álljon itt a vegán táplálkozás pontos meghatározása: A vegán étrendben semmilyen állat húsának, illetve semmilyen állati eredetű termék fogyasztása nem megengedett. Ez lényegében tehát azt jelenti, hogy a vegánok nemcsak húsféléket nem fogyasztanak, de halat, tejtermékeket és tojást sem. Helyette viszont rengeteg ellenőrzött ökológiai gazdaságból származó, friss, ropogós, színpompás gyümölcsöt és zöldséget, hüvelyeseket, gabonaféléket, magvakat, dió- és mogyoróféléket. Ez tehát egy szigorúan növényi alapú étrend. Amikor a vegán életmódra való átállás iránt érdeklődőkben tudatosul, hogy az általuk rendszeresen fogyasztott ételek milyen sok nem vegán alapanyagot tartalmaznak, néha kétségbeesnek. A legjobb stratégia, amelynek segítségével megbirkózhatunk ezzel a problémával, amit ez a könyv is javasol: fokozatosan, lépésről lépésre álljunk át erre a számunkra teljesen új életmódra. Ahelyett tehát, hogy egyszerre akarnánk kiiktatni minden nem vegán táplálékot az étrendünkből, kezdjük az átállást például a vöröshúsok 19
vegan_09.indd 19
2011.08.22. 11:50:36
Átállás harminc nap alatt
elhagyásával, és kezdetben fogyasszunk helyettük szárnyasokat és különféle halakat. Ha már hozzászoktunk, hogy nem eszünk vöröshúsokat, elhagyhatjuk a szárnyasokat is; ezt követően a húsfélék közül együnk csak halat. Ezzel egy időben csökkenthetjük a hús és a tejtermékek mennyiségét, míg a hüvelyesek, a gabonafélék és a zöldségek arányát növelhetjük étrendünkben. Ha aggódunk amiatt, hogy a húsokat teljesen ki kell iktatnunk az étrendünkből, megnyugtathat bennünket a tudat, miszerint sok ember valójában nem is magának a húsnak az ízét kedveli, hanem azokét a fűszerekét, pácokét, mártásokét, amelyekkel ezeket elkészítik, tálalják. Ugyanezeket a fűszereket, mártásokat és szószokat azonban zöldségekkel és tésztákkal is párosíthatjuk. Ennek tudatában a vöröshúsokat, a szárnyasokat és a halakat akár egyszerre is kivehetjük az étrendünkből. Ha már a „legfontosabbakat”, mint például a vöröshúsokat és a tejtermékeket sikerült kihagynunk táplálkozásunkból, folytathatjuk az átállást a következők elhagyásával: savó, zselatin és lecitin. Ezekkel a kevésbé ismert termékekkel a 28. napnál fogunk részletesebben foglalkozni. Tapasztalatom szerint ezzel a lépésről lépésre módszerrel, a fokozatos átállással lehetünk a legsikeresebbek, azaz leginkább ily módon tudunk Tudta? kitartani hosszú távon vegán étrendünk mellett. A méz a virágok – rovarok Mivel az egészség életbevágóan fontos a jóllétünkhöz, szeretnék néhány szót szólni a „silány gyorsételeket fogyasztó vegánokról”, illetve arról, hogyan étkezhetünk vegánként igazán egészségesen. A természetes vegán táplálkozás rendkívül egészséges. A zöldségeken, gyümölcsökön, hüvelyeseken, gabonaféléken, dió- és mogyoróféléken, magvakon alapuló táplálkozás való-
(méhek) által összegyűjtött – nektárjából készül. Mivel a méhek is állatok, a vegánok véleménye megoszlik a tekintetben, hogy a méz vegán ételnek tekinthető-e, vagy sem.
20
vegan_09.indd 20
2011.08.22. 11:50:36
View more...
Comments