RPH

August 24, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RPH...

Description

 

2.1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Islam (Aqidah)

Kelas

: 2 Ibnu Khaldun

Tarikh / Hari

: 15 Syawal 1435 / 11 Ogos 2014 / Isnin

Masa

: 7.40-8.40 pagi (1 jam)

Bilangan Murid

: 30 orang (lelaki:14, perempuan:16)

Tajuk

: Kenali Malaikat

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid telah mempelajari rukun iman yang kedua iaitu beriman kepada Malaikat.

Standard Kandungan

: 2.1 Memahami dan menghayati konsep beriman kepada Malaikat

Standard Pembelajaran

: 2.1.1 Menyatakan pengertian Malaikat. : 2.1.2 Menyatakan hukum mempercayai wujudnya Malaikat. : 2.1.3 Menyebut sepuluh nama dan tugas Malaikat yang wajib diketahui.

Objektif

: Selepas pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1) Menyebut pengertian Malaikat dengan tepat selepas penerangan guru melalui paparan slaid. 2) Mengenalpasti hukum beriman kepada Malaikat dengan betul selepas penerangan guru melalui paparan slaid.

2

 

3) Menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 daripada 10 nama Malaikat bese beserta rta tugas de dengan ngan  jelas selepas selepas a aktiviti ktiviti permainan. permainan. Kemahiran Berfikir

: Membezakan tugas 10 Malaikat yang wajib diketahui.

Gabung Jalinan

: Ibadah - Taati Perintah Allah

Penyerapan

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan - Berakhlak Mulia Dalam Kehidupan

Penerapan Nilai

: Taat, Bersungguh-sungguh dan Berakhlak Mulia

E.M.K

: 1) Teknologi Maklumat  – Pengajaran Berasaskan Web 2) Keusahawanan  – boleh membina jaringan sosial (murid boleh berkomunikasi dengan baik) 3) Daya Kreativiti dan Inovasi  – (murid dapat memberi banyak idea)

Bahan Bantu Mengajar

: Laman Web (http://ninikarlinayusof.weebly.com) (http://ninikarli nayusof.weebly.com)

3

 

FASA PENGAJARAN / (MASA)  MUQADDIMAH  (3 minit) 

 AKTIVITI PENGAJARAN  AKTIVITI PENGAJARAN DAN DAN PEMBELAJARAN 

ISI KANDUNGAN  Bacaan Doa: 

‫ افت‬ ‫ اا‬ ‫اا‬ ‫ح‬ ‫ا‬‫ا‬ ‫ان‬ ‫ق‬ ‫ق‬‫ ا‬ ‫بب‬ ‫ئ‬‫ا‬‫ز‬‫خ‬   ‫ عع‬ ‫اا‬‫و‬ ‫تك‬  ‫عع‬ ‫ي‬‫ح‬ ‫ا‬‫ا‬  ‫رر‬  ‫ك‬‫ت‬‫ح‬‫ر‬  

 "

 

 

 

 

 

 

 

 

"

 

 

CATATAN 

- Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa.  - Murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama  - Semua murid melafazkan kalimah shahadah bersama-sama. 

 

Bacaan Shahadah: 

‫د‬‫د ان م‬‫ش‬ ‫ و‬‫ ا‬‫ه ا‬‫ ا‬ ‫د ان‬‫ش‬  

 

 

 

 

 

 

 

‫ل ا‬ ‫س‬ ‫ا‬‫ا‬  

FASA PERSEDIAAN (15 MINIT)  PEMERHATIAN 

Paparan gambar pengantin dan pengapit. 

- Murid diminta mendengar arahan guru.   - Murid diminta memberi perhatian terhadap paparan gambar.  - Murid diminta menganalisis paparan gambar mengikut kefahaman masingmasing. 

4

Kecerdasan: Visual  Kaedah: Penerangan 

Bahan bantu: Tayangan gambar. 

 

 ANALISIS  ANALI SIS 

Soal jawab antara murid dan guru:   1) Apakah yang dapat kamu lihat daripada gambar ini?  2) Berapa orangkah yang terdapat di dalam gambar ini?  3) Siapakah dua orang yang duduk di tengah-tengah gambar ini?  4) Siapakah yang berada di kiri dan kanan pengantin?  5) Siapakah yang berada bersama dengan kita sekarang? 

- Murid disoal tentang paparan gambar.  - Murid menjawab soalan yang dilontarkan oleh guru.  - Jawapan murid dikaitkan dengan isi pelajaran.  

Kemahiran Berfikir: Menganalisis  

- Murid disoal tentang pengertian dan hukum beriman kepada Malaikat berdasarkan pengetahuan sedia ada murid.   - Murid diberi penerangan terperinci tentang pengertian dan hukum beriman kepada Malaikat.   - Murid diminta menyebut kembali penerangan yang diberikan oleh guru

Kemahiran belajar:  Menjana idea 

Kaedah: Soal jawab, 

FASA IMAGINASI (20 MINIT)  PENJANAAN IDEA 

Paparan Slaid tentang Kenali. Malaikat.  Soalan:  1) Apakah erti Malaikat?  

berulang kali secara   individu, berpasangan dan berkumpulan.

5

Kaedah: Penerangan  Bahan: Paparan slaid 

 

2) Apakah hukum beriman kepada Malaikat? 

SINTESIS IDEA 

Kad Imbasan Nama dan Tugas 10 Malaikat. 

- Murid dipaparkan kad imbasan yang mengandungi nama dan tugas 10 Malaikat yang wajib diketahui.  - Murid menyebut dan menghafal tugas Malaikat yang ditunjukkan oleh guru.   - Murid diuji oleh guru. 

FASA PERKEMBANGAN (10 MINIT) 

6

Kaedah:  Soal jawab  Bahan bantu:  Kad imbasan 

 

PENAMBAHBAIKAN  Kuiz 

MENILAI 

Lembaran Kerja 

- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.  - Aktiviti dijalankan secara pertandingan.   - Jawapan murid disemak dan diperbetul oleh guru. 

Kaedah:  Permainan 

- Lembaran kerja diedarkan oleh guru kepada murid.  - Murid membuat/menjawab lembaran kerja yang diberikan.  - Murid menyemak jawapan bersama guru. - Jawapan yang salah dibetulkan oleh guru. 

Nilai: Bersungguhsungguh 

- Murid ditayangkan video nasyid di hadapan kelas.  - Murid diminta menyanyikan nasyid.  - Murid diminta menyebut semula namanama dan tugas-tugas Malaikat yang wajib diketahui.  - Murid dinasihatkan supaya sentiasa

Nilai: Menumpukan perhatian 

Nilai:   Bekerjasama 

Bahan: Peta minda 

FASA TINDAKAN (7 MINIT)  PELAKSANAAN 

 AMALAN  AMALA N

Penutup kognitif   Nasyid 10 Malaikat. 

Penut Penutup up sosial sosial 

7

Kaedah: Nyanyian 

Nilai: Bersungguh-

 

BERTERUSAN 

- Beriman kepada Malaikat.  - Patuh perintah Allah 

berakhlak mulia serta taati perintah Allah. 

sungguh  Kaedah: Penerangan 

8

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF