Rph Tingkatan 4 Haji

April 10, 2018 | Author: Ady Adiey | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Rph Tingkatan 4 Haji...

Description

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 4

Mata Pelajaran

: Pendidikan Islam

Bidang

Ibadat :

Tajuk

: Lambaian Kaabah

Isi pelajaran

: Memahami konsep haji dan umrah ( Unit 4: Cara Mengerjakan Haji)

Tarikh

: 16 Mei 2012

Masa

:11.00–12.20Pagi(80minit)

Tingkatan

:4Bestari

BilanganPelajar

:33orang

Penerapan Nilai

: Bekerjasama, tanggungjawab dan istiqamah sebagai seorang Islam mesti berusaha untuk menyempurnakan tanggungjawab kepada Allah.

Pengalaman Sedia Ada

: 1) Pelajar telah mempelajari tentang haji dalam mata pelajaran Pendidikan Islam (PAFA) tingkatan 1-Rukun Islam. 2) Pelajar telah mengetahui tentang haji melalui ibu bapa atau sanak saudara yang pernah mengerjakan haji.

Gabungjalin

:1)PAFA 2)Akhlak Islamiah

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pembelajaran ini murid dapat : 1) 2) 3) 4)

Menghuraikan pengertian haji da n umrah. Mengenalpasti syarat-syarat wajib haji. Membezakan antara rukun haji dan umrah. Mengklasifikasikan perkara-perkara wajib dalam haji dan perkaraperkara sunat dalam haji. 5) Mengenalpasti perkara-perkara yang dilarang semasa ihram.

Bahan Bantu Mengajar

: 1) Komputer

Langkah / Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Guru

Pendahuluan ( 5 minit)

Bacaan Doa

Guru meminta pelajar membaca doa beramai-ramai

Pelajar membaca doa

Set Induksi (5 minit)

Pengenalan Tajuk

Guru menunjukkan kain ihram.

Pelajar melihat dan menghayati tayangan tersebut

Guru menyoal pelajar bila haji akan bermula. Guru menayangkan video kepada pelajar

Guru menyoal pelajar : apakah yang kamu semua lihat dan faham daripada video?

Aktiviti Pelajar

Pelajar menjawab soalan guru secara individu dan kelas

Pelajar memahami tajuk yang akan dipelajari

Pengertian Haji -Bahasa: tempat mulia -Istilah:

Guru meminta beberapa orang pelajar memberi maksud Haji

Beberapa orang pelajar memberi maksud Haji

Aplikasi Gagne

-

Set induksi : Komputer video

Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan bahan pembelajaran tersebut.

Langkah 1 (15 minit)

Bahan Bantu Mengajar

Mempersembahkan sesuatu yang baru dan menarik minat pelajar dengan tayangan video Objektif : Guru menyatakan tujuan persembahan dan mengapa mereka perlu mengikutinya.

mengunjungi Baitullah AlHaram di Mekkah kerana mengerjakan ibadat tertentu, pada masa

Pelajar mendengar dengan teliti

Guru menyoal pelajar secara rawak tentang Haji

Wakil daripada pelajar menjawab pertanyaan guru

Syarat – syarat wajib haji:

Guru menyoal pelajar tentang

Pelajar cuba senaraikan

Merangsang proses mengingat

-islam -baligh -berakal -berkemampuan -merdeka

syarat-syarat wajib haji dan rukun haji.

dengan baik.

semula :

tertentu dengan syarat-syarat tertentu

Langkah 2 (20 minit)

Komputer Guru menerangkan secara terperinci pengertian Haji

Rukun haji -niat ihram -wukuf -tawaf -saie -bercukur -tertib

Guru menjelaskan syarat-syarat wajib haji dan rukun haji kepada pelajar secara terperinci. Guru membuat demostrasi bagaimana cara untuk melakukan tawaf dan kemudian pelajar melakukannya Guru menceritakan peristiwa yang menyebabkan wujudnya perkaraperkara seperti -wukuf -tawaf -saie’

Guru mengaitkan maklumat baru dengan maklumat yang telah dipelajari Pelajar mendengar ulasan daripada guru

Guru mengulas syarat-syarat tersebut

Langkah 3 (15 minit)

Tiga cara mengerjakan haji: i. Haji Ifrad. ii. Haji Tamattu’ iii. Haji Qiran.

Guru menjelaskan cara-cara mengerjakan haji Qiran, Tmattu’ dan Ifrad. Guru menunjukkan peta pergerakan dalam melakukan Ibadat Haji. Guru meminta pelajar membahagikan kepada empat kumpulan

Guru mengarahkan setiap kumpulan berbincang tentang: i.

Perbincang an cara melakukan haji ifrad

ii.

Perbincang an cara melakukan haji tamattu’

Pelajar mendengar penjelasan tersebut dengan teliti

Menyediakan isi pembelajaran :

Komputer Pelajar mengikut arahan guru dengan baik Setiap kumpulan membingcangka n sepertimana diarahkan guru

Guru menyampaikan isi kandungan pengajaran menggunakan kaedah perbincangan dan pembentangan

Memberi Bimbingan : Guru memberi panduan kepada pelajar

Pelajar mendengar dengan teliti

bagaimana keadaan cara mengerjakan haji. Beberapa orang pelajar mengikuti arahan guru

Komputer

Langkah 4 (15 minit)

Masalah yang berkaitan dengan 3 jenis haji tersebut.

Perbincangan dalam kumpulan

iii.

Perbincang an cara melakukan haji qiran.

iv.

Kesan pemilihan cara menunaika n haji.

Guru meminta beberapa orang pelajar menyenaraikan masalah haji yang selalu berlaku.

Guru memberi arahan supaya pelajar berada dalam kumpulan masing- masing.

Guru meminta setiap kumpulan membincangkan

Beberapa orang pelajar menyenaraikan masalah tersebut di papan putih

Pelajar mengikut arahan guru dengan baik

Pelajar memulakan perbincangan mengikut masa yang ditentukan

Membuat Pengukuhan : Papan Putih

Guru memberi peluang kepada pelajar mengaplikasikan segala penerangan yang diberi dengan menunjukkan prestasi mereka

tentang isi pengajaran yang telah diajar Guru membimbingan kepada kumpulan yang lemah

Penutup ( 5 minit)

Merumuskan isi pelajaran

Guru merumuskan pelajaran dengan menjelaskan perjalanan haji secara umum.

Lembaran kerja

Guru mengedarkan kertas A4 kepada setiap pelajar

Guru mengarahkan kepada setiap pelajar melakarkan peta perjalanan haji.

Penerapan nilai : Bekerjasama adalah sikap yang mulia

Guru menerapkan nilai murni di akhir pembelajaran

oleh guru

Hasil kerja yang telah siap dibentangkan

Mengembangkan kemahiran pelajar

oleh wakil kumpulan

Pelajar mencata pada buku nota.

Setiap pelajar mengikut arahan guru dalam masa yang telah ditetapkan

Ketua kumpulan memungut kertas lembaran yang telah siap dan dihantar kepada guru

Penilaian terhadap penguasaan pelajar :

Kertas A4

Guru menyediakan lembaran kerja kepada pelajar

Mengekalkan dan mengembangkan pengetahuan pelajar : Guru memberi kesempatan kepada pelajar agar apa yang dipelajari dijadikan iktibar dan menjadi contoh dalam amalan seharian

Istiqamah dalam beramal

Penilaian Kendiri ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………. Ulasan Pengetua ………………………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………………… …………………………………………………………………………………………………………

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF