RPH Sejarah Tahun 4

September 8, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RPH Sejarah Tahun 4...

Description

 

  RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH Mata Pelajaran dan Kelas

Sejarah Tahun 4

Tema

Sejarah Awal Negara

Tajuk

Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Unit

Unit 11: Hang Tuah Laksamana Melaka

Kelas

4 MH (Muhsin)

Tarikh / Masa

18/10/2018 / 9.45 - 10.45 pagi (1 Jam)

Standard Kandungan

5.4

Standard Pembelajaran

5.4.1 5.4.2

Menyatakan riwayat hidup Hang Tuah Menyatakan peranan Hang Tuah sebagai Laksamana

K5.4.4

Menyenarikan sifat-saifat kesetiaan tokoh kepada institusi beraja

Hang Tuah sebagai Laksamana Melaka

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat; i. ii. iii.

Aktiviti

Menyatakan riwayat Hang Tuah melalui aktiviti berkumpulan secara tepat dan betul. Menyatakan sekurang-kurangnya 4 peranan Hang Tuah sebagai Laksamana dalam bentuk peta i-Think (peta buih) Menyatakan sifat-sifat kesetiaan tokoh kepada institusi beraja melalui aktiviti Roda Impian.

1.

Murid membuat pertunjukkan silat.

2.

Murid membaca pantun.

3.

Guru memberi penerangan.

4.

Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.

5.

Muird membuat peta i-Think (peta buih) dalam kumpulan.

6.

Murid membentangkan hasil kerja mereka

7.

Murid bermain aktiviti roda impian.

EMK

Nilai murni - Bekerjasama, Berusaha, Taat setia KPS - Elemen Asas Sejarah, Signifikan Bukti KBAT - Menjelaskan cara menghargai sumbangan tokoh dalam memelihara kedaulatan negara . ENT-- Keusahawanan dan kreativiti. ENT TKP-- Intrapersonal, Interpersonal, verbal linguistik, kinestetik TKP DK-- Mentaati Raja dan Negara DK TMK-- Belajar melalui TMK TMK KB KB  - Menjana idea, menghubungkait, membuat rumusan

Bahan Bantu Mengajar

Lagu background, speaker, model keris, topeng, buku teks, nota ringkas, gambar, komputer, LCD, kertas manila, marker pen, kad nombor, kad jawapan, aplikasi Google classroom, slaid powerpoint,

 

flashcard, lembaran kerja, belon Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

/39 orang murid dapat menguasai riwayat Laksamana Hang Tuah dan peranan Hang Tuah dalam

Refleksi

1.

Murid yang menguasai objektif pengajaran diberikan aktiviti pengayaan.

2.

Murid yang belum menguasai diberikan aktiviti pengukuhan.

STRATEGIK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN  

AKTIVITI Permulaan 1.

(5 minit)

Guru memilih seorang wakil murid untuk membuat pertunjukkan silat.

2.

Murid-murid memerhati

EMK/PEDAGOGI Kemahiran berfikir - Menjana idea

Nilai murni - Keberanian - Bersusaha

CATATAN BBM - Lagu background silat -Speaker - Model Keris

pertunjukkan silat. 3.

Guru bersoal jawab dengan murid. (murid menjawab soalan guru secara lisan) a. Apakah objek yang digunakan oleh tokoh untuk membuat pertunjukkan silat? b. Apakah kegunaan alatan ini? c. Tahukah kamu semua bahawa pada zaman dahulu, terdapat seorang takoh yang handal dalam menggunakan alatan ini? d. Jika kamu tahu, siapakah tokoh ini?

4.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

TKP - verbal linguistik - interpersonal - visual-ruang - muzik - Kinestetik

- Topeng (gambar Hang Tuah)

 

Aktiviti 1 (15 minit)

Kemahiran Berfikir

ABM

1. Guru akan mengedarkan nota

- Menjana idea baru

- Buku teks

- Menghubung kait

- Nota ringkas

riwayat Laksama Hang Tuah dalam bentuk pantun kepada

- Gambar latar

setiap murid Nilai 2. Guru memilih dua orang murid untuk membaca pantun. 3. Guru akan memaparkan gambar

- Berusaha - Bekerjasama

latar berdasarkan setiap rangkap pantun. 4. Murid diberi penerangan berdasarkan pantun tersebut.

- Berdikari

belakang - Komputer - LCD - Lembaran kerja

KPS - Elemen Asas Sejarah

5. Guru bersoal jawab dengan murid. (murid menjawab soalan guru

TKP

secara lisan)

- Verbal linguistik

a. Senaraikan nama empat orang sahabat rapat Hang Tuah. b. Nyatakan keistimewaan Hang Tuah.

TMK - Belajar melalui TMK

6. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan setiap kumpulan diedarkan lembaran kerja. 7. Murid dikehendaki berbincang dalam kumpulan untuk menyelesaikan latihan tersebut 8. Guru berbincang dan membetulkan jawapan murid

Aktiviti 2 (20 minit) 1)

Guru menggunakan ABM untuk menerangkan peranan Hang Tuah sebagai Laksamana

Kemahiran Berfikir - Menjana idea - menghubungkait

ABM - Kertas manila - Marker pen

Nilai - bekerjasama

 

2)

3)

Murid mendengar penerangan

- Berusaha

guru.

- Keberanian

Guru bersoal jawab dengan murid. (murid menjawab soalan guru

TKP - Verbal linguistik

secara lisan) a. Nyatakan

Peta i-Think

sekurang-kurangnya tiga peranan Hang Tuah sebagai

- Peta buih

Laksamana? 4)

Dalam kumpulan yang sama,

EMK

murid dikehendaki menghasilkan peranan Hang

- Kreativiti dan inovasi

Tuah sebagai laksamana Melaka dalam bentuk peta

5)

i-Think (peta buih) secara

DK

kreatif.

- Mentaati Raja dan Negara

Murid berbincang dalam kumpulan untuk menyelesaikan tugasan tersebut.

6)

Guru memilih beberapa orang kumpulan untuk membuat pembentangan di hadapan kelas.

7)

Guru berbincang dan membetulkan jawapan murid-murid.

8)

Guru menerangkan sifat-sifat Laksamana Hang Tuah secara lisan.

 

Aktiviti 3 (15 minit) 1.

Guru mengedarkan kad nombor 1-7 kepada setiap kumpulan.

2.

Kemahiran Berfikir - menghubungkait - menjana idea baru

Nilai - Berusaha

digunakan dalam permainan ini.

- Bekerjasama - Berdikari

a. Guru menekan butang KBAT

berpusing.

- Pada pendapat anda, mengapakah sebagai

berpusing, ia menuju pada

seorang rakyat kita perlu

satu nombor.

menunjukkan kesetiaan

nombor berkenaan perlu

kepada Raja. - Pada pandangan anda

berdiri dan menjawab soalan

nyatakan cara menghargai

yang dipancarkan pada slaid dengan mengangkat

sumbangan tokoh dalam memelihara kedaulatan

kad jawapan yang

negara .

disediakan. d. Guru memberikan 30 saat untuk menjawab soalan. e. Murid yang dapat menjawab soalan dengan betul diberi

TKP - Intrapersonal - Verbal linguistik

10 markah. f. Langkah a hingga d diulang

3.

sehingga semua soalan

DK

dijawab.

- Mentaati Raja dan Negara

Guru akan meletakkan dua soalan bonus (soalan KBAT) di

KPS

dalam belon. - Signifikan bukti 4.

Murid-murid perlu meniup belon itu sehingga pecah dan menjawab soalan tersebut pada flashcard dalam kumpulan masing-masing.

5.

Guru berbincang dan

Clasroom - Komputer - LCD - Slaid powerpoint

“mula” dan roda itu akan

c. Murid yang memegang

- Kad nombor - Aplikasi Google

Aplikasi Google Classroom

b. Selepas roda itu berhenti

BBM

- Kad Jawapan - Belon - Flashcard - Marker pen

 

membetulkan jawapan murid.

Penutup (5 minit) 1. Murid diminta merumuskan apa yang dipelajari pada hari ini. 2. Guru merumuskan isi-isi penting. 3. Guru memberi token kepada ahli kumpulan yang mendapat markah tinggi.  

REFLEKSI:

Nilai - Bersyukur - Hormat

KB - Membuat rumusan

 

Sesi pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc) pada hari ini berjalan dengan lancar. Hal ini demikian kerana , objektif pembelajaran yang dicatat sebelum sesi pengajaran dapat dicapai melalui aktiviti yang bersesuaian. Namun begitu, saya mendapati bahawa terdapat beberapa aspek kelebihan dan kekurangan sepanjang sesi pengajaran berlangsung.

 Antara kekuatan dan kelebihan sepanjang proses PdPc saya ialah dalam sesi permulaan. Dala set induksi saya telah menyuruh seorang murid untuk membuat pertunjukkan silat. Saya mendapati murid-murid lain menunjukkan keinginan dan berasa semangat untuk memulakan sesi pengajaran. Secara tidak langsung, melalui kaedah ini, murid-murid menunjukkan keinginan yang tinggi sepanjang proses PdPc berjalan. Selain itu, kelebihan dalam proses PdPc ini ialah melalui penggunaan Alat Bantu Mengajar (ABM) yang pelbagai. Penggunaan  ABM yang pelbagai telah menarik minat murid untuk belajar dalam keadaan yang lebih seronok. Seterusnya, kelebihan saya ialah semsa menggunakan teknik penerangan dalam bentuk pantun dalam langkah 1. Hal ini demikian kerana saya mendapati, murid-murid lebih memehami isi pelajaran jika dibandingkan dengan penggunaan buku teks. Di samping itu, kekuatan dalam proses PdPc ini ialah dalam langkah 3 iaitu permainan Roda Impian, saya mendapati murid-murid berasa seronok dan melibatkan diri dengan aktif dalam permainan ini. Seterusnya, kelebihan dalam dalam sesi PdPc ini ialah melalui penggunaan token sepanjang proses PdPc. Penggunaan token telah mewujudkan semangat untuk bersaing dalam kalangan murid-murid.

 Antara kelemahan dan kekurangan dalam sesi PdPc ini ialah semasa menjalankan aktiviti dalam langkah 2. Saya mendapati murid-murid mengambil masa yang lama untuk menyiapkan peta I-Think dalam kumpulan dan menyebabkan pembentangan peta I-think tidak dapat dijalankan mengikut perancangan. Selain itu, kekurangan dalam proses PdPc ini ialah semasa menjalankan aktiviti dalam langkah 3. Saya mendapati, masa yang dirancang oleh saya untuk aktiviti ini tidak mencukupi dan menyebabkan m enyebabkan saya menghabiskan kelas lewat.

 Antara penambahbaikkan yang boleh saya lakukan untuk mengatasi kelemahan di atas ialah dengan memberi masa yang mencukupi untuk setaip aktiviti dan sentiasa memantanu murid semasa mereka membuat aktiviti kumpulan. Selain itu, saya juga perlu merancang aktiviti yang berpatutan dengan masa supaya murid-murid menyiapkan aktiviti dalam masa yang diberikan.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF