RPH RBT TAHUN 5

July 27, 2017 | Author: Zura Khirudin | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

RPH...

Description

TARIKH / HARI MATA PELAJARAN KELAS MASA BIL. MURID BIDANG TAJUK

04.09.2015 / Khamis Reka Bentuk dan Teknologi

STANDARD KANDUNGAN

6.2 Menyediakan sajian

STANDARD PEMBELAJARAN

6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang 6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

5 Trusmadi 11.20 – 12.20am ( ) orang Sains Rumah Tangga 6.0 MENYEDIAKAN SAJIAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Memilih satu menu sarapan atau minum petang. 2. Mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih. 3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid. Set induksi ~Guru menunjukkan beberapa contoh menu hidangan bagi sarapan atau minuman petang.  Murid memilih satu contoh menu yang digemari untuk sarapan atau minum petang.  Murid menghasilkan kad menu yang kreatif secara kumpulan.  Guru membimbing murid membuat anggaran pengiraan kos bahan berdasarkan menu yang dipilih.  Penutup – Murid membentang hasil kerja kumpulan 1. Keusahawanan: EK 1 –peka kepada peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran. - Berorentasikan masa depan( berimaginasi) 2. Kreativiti dan inovatif: berfikiran kritis 3. TMK : Menggunakan perisian untuk menghasilkan kad menu. 4. Nilai murni : Menepati masa, ketelusan, bekerjasama

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Guru menilai hasil kerja murid:

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid menguasai kemahiran mengira kos bahan.

REFLEKSI

a) Kad menu b) Pengiraan kos bahan Contoh set menu sarapan atau minuman petang dan resepi

TARIKH / HARI MATA PELAJARAN KELAS MASA BIL. MURID BIDANG TAJUK

05.09.2015 / Jumaat Reka Bentuk dan Teknologi

STANDARD KANDUNGAN

6.2 Menyediakan sajian

STANDARD PEMBELAJARAN

6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang 6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

5 Kinabalu 11.10 – 11.50am ( 23 ) orang Sains Rumah Tangga 6.0 MENYEDIAKAN SAJIAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 4. Memilih satu menu sarapan atau minum petang. 5. Mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih. 6. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid. Set induksi ~Guru menunjukkan beberapa contoh menu hidangan bagi sarapan atau minuman petang.  Murid memilih satu contoh menu yang digemari untuk sarapan atau minum petang.  Murid menghasilkan kad menu yang kreatif secara kumpulan.  Guru membimbing murid membuat anggaran pengiraan kos bahan berdasarkan menu yang dipilih.  Penutup – Murid membentang hasil kerja kumpulan 5. Keusahawanan: EK 1 –peka kepada peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran. - Berorentasikan masa depan( berimaginasi) 6. Kreativiti dan inovatif: berfikiran kritis 7. TMK : Menggunakan perisian untuk menghasilkan kad menu. 8. Nilai murni : Menepati masa, ketelusan, bekerjasama

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Guru menilai hasil kerja murid:

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid menguasai kemahiran mengira kos bahan.

c) Kad menu d) Pengiraan kos bahan Contoh set menu sarapan atau minuman petang dan resepi

REFLEKSI

TARIKH / HARI MATA PELAJARAN KELAS MASA BIL. MURID BIDANG TAJUK

28.08.2015 / JUMAAT Reka Bentuk dan Teknologi

STANDARD KANDUNGAN

5.1 Menanam benih dalam bekas

STANDARD PEMBELAJARAN

5.1.9 Menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai. 5.1.10 Mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman mengikut prosedur.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM

5 Trusmadi 11.20 – 12.20am ( 23 ) orang PENGHASILAN PROJEK Teknologi Pertanian

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Menyediakanmedium penanaman 2. Memasukkan medium ke dalam bekas penanaman. 3. Mengubah anak benih dari bekas semaian ke bekas tanaman.

Set induksi ~Guru menunjukkan 2 gambar anak benih dalam seed tray dan gambar anak benih di dalam takung. Kemudian guru menyoal murid. *Apakah kebaikan dan keburukan yang terdapat dalam gambar tersebut? Guru merumus jawapan yang diberikan oleh murid. ~Guru menunjukkan gambar pelbagai jenis bekas tanaman sebagai medium tanaman seperti pasu plastic,tayar dll. ~Guru menunjukkan cara-cara memasukkan medium ke dalam bekas penanaman. ~Guru menerangkan cara mengubah anak benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman. ~Guru mengarahkan murid memasukkan medium ke dalam bekas tanaman. Penutup – Guru merumuskan tentang perlunya mengubah anak benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman. 9. Keusahawanan: EMK 5 – Boleh menyesuaikan idea baru dengan keperluan masyarakat, meneruskan peningkatan kualiti idea. 10. Kreativiti : Menggunakan kaedah atau prosedur dengan

(EMK)

mengenal pasti ciri-ciri yang betul. 11. Nilai murni : Tekun, sabra dan bersungguh-sungguh 12. Pendidikan Alam Sekitar: Kitar semula dan kebersihan.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Penilaian secara lisan dilakukan pada akhir tajuk semasa proses pengajaran dan pembelajaran.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Guru menyoal murid secara lisan mengenai medium tanaman.

1. Alatan tangan 2. Bahan berkaitan 3. Gambar

REFLEKSI

TARIKH / HARI MATA PELAJARAN KELAS MASA BIL. MURID BIDANG TAJUK

30.07.2015 / Khamis Reka Bentuk dan Teknologi

STANDARD KANDUNGAN

5.1 Menanam benih dalam bekas

STANDARD PEMBELAJARAN

5.1.9 Menyediakan medium dan bekas penanaman yang sesuai. 5.1.10 Mengubah anak benih ke dalam bekas tanaman mengikut prosedur.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

5 Trusmadi 11.20 – 12.20am ( 23 ) orang PENGHASILAN PROJEK Teknologi Pertanian

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 4. Menyediakanmedium penanaman 5. Memasukkan medium ke dalam bekas penanaman. 6. Mengubah anak benih dari bekas semaian ke bekas tanaman.

Set induksi ~Guru menunjukkan 2 gambar anak benih dalam seed tray dan gambar anak benih di dalam takung. Kemudian guru menyoal murid. *Apakah kebaikan dan keburukan yang terdapat dalam gambar tersebut? Guru merumus jawapan yang diberikan oleh murid.

~Guru menunjukkan gambar pelbagai jenis bekas tanaman sebagai medium tanaman seperti pasu plastic,tayar dll. ~Guru menunjukkan cara-cara memasukkan medium ke dalam bekas penanaman. ~Guru menerangkan cara mengubah anak benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman. ~Guru mengarahkan murid memasukkan medium ke dalam bekas tanaman.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)

Penutup – Guru merumuskan tentang perlunya mengubah anak benih dari bekas semaian ke dalam bekas tanaman. 13. Keusahawanan: EMK 5 – Boleh menyesuaikan idea baru dengan keperluan masyarakat, meneruskan peningkatan kualiti idea. 14. Kreativiti : Menggunakan kaedah atau prosedur dengan mengenal pasti ciri-ciri yang betul. 15. Nilai murni : Tekun, sabra dan bersungguh-sungguh 16. Pendidikan Alam Sekitar: Kitar semula dan kebersihan.

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)

Penilaian secara lisan dilakukan pada akhir tajuk semasa proses pengajaran dan pembelajaran.

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Guru menyoal murid secara lisan mengenai medium tanaman.

REFLEKSI

1. Alatan tangan 2. Bahan berkaitan 3. Gambar

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF