RPH Matematik

October 6, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RPH Matematik...

Description

Rancangan Pengajaran Harian : 8.15 pagi – 9.15 pagi

Tarikh/ Hari

: 11 Oktober 2011

Masa

Kelas

: Tahun 4 Bistari

Bil. Murid : 21 orang

Mata Pelajaran

: Matematik

Tajuk

: Pecahan.

Objektif

: Menyatakan pecahan setara bagi pecahan wajar.

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pengajaran, murid-murid dapat - Membezakan pecahan wajar dan tak wajar. - Mengenalpasti pecahan setara bagi pecahan wajar

Pengetahuan sedia ada: Murid sudah mengetahui pecahan wajar dan pecahan tak wajar.

Alatan : Kad imbasan pecahan, Kertas A4 dan marker pen.

Langkah/

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

masaAktiviti Guru

Set

Pecahan

Induksi

wajar dan

(5 minit)

Catatan

Aktiviti Murid

a) Guru membawa murid ke

Guru mengarahkan 12

Pastikan

kawasan yang lebih terbuka

orang murid untuk

murid

pecahan tak

contohnya ke dewan sekolah

mengambil kad imbasan

dalam

wajar

untuk membuat aktiviti luar.

tersebut dan membentuk

keadaan

Guru menyediakan 12 keping

dua kumpulan iaitu

terkawal

kad imbasan yang mengandungi

kumpulan pecahan wajar

pecahan-pecahan wajar dan tak

dan kumpulan pecahan tak

wajar

wajar

Langkah 1 Mengenal

1)Guru meminta murid daripada 1)Murid tampil ke hadapan

(15 minit)

pecahan

kumpulan pecahan wajar untuk

wajar dan

tampil ke hadapan.

tak wajar.

2)Tanpa menerangkan maksud

2)Murid cuba mencari

pecahan setara, murid harus

pasangan pecahan setara.

meneka dengan mencari pasangan pecahan setara masing-masing. 3)Guru menerangkan dan memberi penekanan maksud pecahan setara kepada semua murid

Langkah 2 Memahami

1)Murid dibahagikan kepada

Guru mengarahkan agar:

BBM:

(20 minit)

Konsep

beberapa kumpulan yang

i)Murid 1 : melipat kertas

Bahan

pecahan

mempunyai tiga orang ahli.

A4 kepada 4 bahagian dan

maujud

setara

2)Setiap kumpulan diberikan

lorekkan 1 bahagian dan

dan kad

tiga helai kertas A4 putih dan

namakan pecahan

nombor

marker pen pelbagai warna

ii)Murid 2 : melipat kertas

(merah, hitam dan biru)

A4 kepada 8 bahagian dan

Nilai:

3)Guru menerangkan bahawa

lorekkan 2 bahagian dan

Bekerjasa

ketiga-tiga pecahan ini

namakan pecahan

ma

merupakan pecahan setara.

iii)Murid 3 : melipat kertas

Walaupun penyebut dan

A4 kepada 16 bahagian dan

pengangkanya berbeza tetapi

lorekkan 4 bahagian dan

nilai pecahan itu tetap sama

namakan pecahan

(kawasan berlorek yang sama

.

besar). 4)Guru menerangkan cara yang paling mudah untuk mendapat kan pecahan setara selain menggunakan gambar. (guna kaedah darab penyebut dan pengangka dengan angka yang sama).

Langkah 3 Memadan-

1)Permainan “Happy Fraction

Peraturan permainan :

BBM:

(15minit)

kan kad

Family” (seperti permainan kad

i)Pemain perlu

kad

pecahan,

Happy family)

memadankan kad tersebut

pecahan,

kad nama

2)Bilangan pemain : 3 pemain

mengikut padanannya.

kad nama

pecahan dan setiap kumpulan

ii)Semasa permainan

pecahan,

kad gambar

3)Di akhir permainan, guru

dijalankan, pemain perlu

kad ber-

Pecahan

menyoal sama ada kad padanan

menyoal kepada pemain

gambar

dari keluarga satu adalah setara

lain untuk mendapatkan

dengan padanan keluarga

padanan contohnya “ Boleh

kedua.

saya mendapatkan kad bergambar tiga per empat? “ Langkah tersebut diteruskan sehingga padanan kad mencukupi

Penutup

Pecahan

1)Guru mengedarkan kertas

(5 minit)

setara.

lembaran kerja kepada murid sebagai latihan pengukuhan 2)Guru dan murid membuat perbincangan jawapan serta jalan kerja yang betul.

Refleksi:

i) Murid menjawab soalan latihan secara individu ii) Murid membuat pembetulan

a) Guru membawa murid ke kawasan yang lebih terbuka contohnya ke dewan sekolah untuk membuat aktiviti luar. b) Guru menyediakan 12 keping kad imbasan yang mengandungi pecahan-pecahan wajar dan tak wajar. 1

3

5

2

2

6

3

1

7

1

4

8

2

2

3

4

10

5

9

5

2

3

3

5

c) Guru mengarahkan 12 orang murid untuk mengambil kad imbasan tersebut dan membentuk dua kumpulan iaitu kumpulan pecahan wajar dan kumpulan pecahan tak wajar. 1

2

1

2

1

3

8

7

4

6

5

3

2

4

5

10

3

9

5

2

3

5

3

2

Kumpulan pecahan tak wajar

Kumpulan pecahan wajar

a) Guru meminta murid daripada kumpulan pecahan wajar untuk tampil ke hadapan. b) Tanpa menerangkan maksud pecahan setara, murid harus meneka dengan mencari pasangan pecahan setara masingmasing. c) Dalam aktiviti ini, kemungkinan daripada tiga pasangan ini ada murid yang tersalah pilih pasangannya. d) Dari situlah, baru guru memberi penekanan maksud pecahan setara kepada semua murid. (induction method) Andaian jawapan 1

1

2

2

1

3

2

5

4

10

3

9

a) Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan yang mempunyai tiga orang ahli. b) Setiap kumpulan diberikan tiga helai kertas A4 putih dan marker pen pelbagai warna (merah, hitam dan biru) c) Guru mengarahkan agar :  Murid 1 : melipat kertas A4 kepada 4 bahagian dan lorekkan 1 bahagian dan namakan pecahan  Murid 2 : melipat kertas A4 kepada 8 bahagian dan lorekkan 2 bahagian dan namakan pecahan  Murid 3 : melipat kertas A4 kepada 16 bahagian dan lorekkan 4 bahagian dan namakan pecahan

1

2

4

4

8

16

1

2

4

4

8

16

d) Guru menerangkan bahawa ketiga-tiga pecahan ini merupakan pecahan setara. Walaupun penyebut dan pengangkanya berbeza tetapi nilai pecahan itu tetap sama (kawasan berlorek yang sama besar). e) Guru menerangkan cara yang paling mudah untuk mendapat kan pecahan setara selain menggunakan gambar. (guna kaedah darab penyebut dan pengangka dengan angka yang sama). 1

2

2

2

4

4

2

8

2

16

a) Permainan “Happy Fraction Family” (seperti permainan kad Happy family) b) Bilangan pemain : 3 pemain setiap kumpulan c) Bahan : kad pecahan, kad nama pecahan, kad bergambar

3 4

Tiga per empat

Enam per lapan

6 8

d) Peraturan permainan :  Pemain perlu memadankan kad tersebut mengikut padanannya.  Semasa permainan dijalankan, pemain perlu menyoal kepada pemain lain untuk mendapatkan padanan contohnya “ Boleh saya mendapatkan kad bergambar tiga per empat? “  Langkah tersebut diteruskan sehingga padanan kad mencukupi. e) Di akhir permainan, guru menyoal sama ada kad padanan dari keluarga satu adalah setara dengan padanan keluarga kedua.

a) Guru mengedarkan kertas lembaran kerja kepada murid sebagai latihan pengukuhan. b) Murid menjawab soalan latihan secara individu. c) Guru dan murid membuat perbincangan jawapan serta jalan kerja yang betul. d) Murid membuat pembetulan.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF