RPH Hadis

July 31, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RPH Hadis...

Description

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 

Mata Pelajaran

: Pendidikan Islam 

Bidang

: Akidah 

Tajuk

: Beriman Dengan Kitab Suci 

Tarikh

: 23 April 2008 

Masa

: 10.40 – 12.00 ( 2 masa ) 

Tingkatan

: 2A 

Bilangan Pelajar

: 30 orang 

Peng Pe ngeta etahua huan n Sedi Sedia a Ada Ada

: Al-Qur Al-Quran an Kita Kitab b Suci Suci Umat Umat Islam Islam 

Kemahiran Belajar

: Jadual Perbandingan 

Nilai

: Zikirullah - Mengingati Allah Setiap Masa 

Gabungjalin

: Sains 

Baha Ba han n Ban Bantu tu Menga Mengajar jar

: Buk Buku-b u-buku uku kajian kajian al Quran Quran menge mengenai nai Sains Sains 

Objektif

: Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini pelajar akan dapat :  Aras 1 

1.Menyatakan maksud beriman kepada kitab-kitab suci.  2.Menyatakan nama-nama kitab suci dan penerimanya.  3.Menyatakan maksud suhuf dan penerimanya.  Aras 2 

4.Menerangkan dua cara kitab suci diturunkan.   5.Menjelaskan tiga peringkat Al Quran diturunkan.  Aras 3 

6.Menjelaskan isi kandungan Al-Quran.  7.Menghuraikan tiga mukjizat Al-Quran. 

 

 

Perkara 

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:  Aras 1  Objektif   @ Hasil P&P  1.Menyatakan maksud beriman kepada kitab-kitab suci.  2.Menyatakan nama-nama kitab suci dan penerimanya.  3.Menyatakan maksud suhuf dan perbezaannya dengan kitab. 

Aras 2 

4.Menerangkan dua cara kitab suci diturunkan.   5.Menjelaskan tiga peringkat Al Quran diturunkan.  Aras 3 

6.Menjelaskan isi kandungan Al-Quran.  7.Menghuraikan tiga mukjizat Al-Quran.  Kaedah 

1.Penerangan Guru.  2.Sumbangsaran   3.Permainan. 

Perkembang an PNP 

Set Induksi  3 minit 

Guru menayangkan kitab tafsir Al Quran dan pelajar diminta menjawab jenis kitab tersebut 

Langkah 1 

1.Guru menerangkan  maksud beriman kepada kitab-kitab suci dan pelajar 

( Aras 1 ) 

menyatakan semula beramai-ramai. 

22 minit 

2.Guru melukis jadual perbandingan dan pelajar mengisi jadual tersebut.  3.Guru menerangkan kitab suci yang diturunkan dari segi :   Nama kitab dan penerimanya.  Bahasa dan umat.  Kandungan  Zaman.  4. Guru Guru  mene menera rang ngka kan n maks maksud ud su suhu huff da dan n pe pene neri rima many nya. a. Pela Pelaja jarr meny menyat atak akan an semula perbezaan kitab dengan suhuf. 

Langkah 2  ( Aras 2 )  20 minit 

1.Guru menerangkan  dua cara kitab-kitab suci yang diturunkan. Pelajar  meneka kitab  mana yang diturunkan secara beransur-ansur dan secara sekaligus.  

 

2.Guru menjelaskan tiga peringkat Al-Quran diturunkan.

Langkah 3  ( Aras 3 )  20 minit 

1.Pela laja jarr memba mbaca  is isii kan kandungan Al-Q l-Qura ran n dalam lam buku teks halama laman n 141. Guru Gu ru meng menghu hura raik ikan an  is isii kand kandun unga gan n Al Qu Qura ran n be berd rdas asar arka kan n bu buku ku kaji kajian an al Qu Qura ran n menurut perspektif Sains.  ( unsur gabungjalin : Sains )  2. Pelaja lajarr  memba mbaca secara cara ri rin ngkas muk ukji jiz zat Al Qura ran n. Guru meng ngh hura raik ika an mukjizat Al Quran 

rmaina inan Bola  Bera rac cun antara tara pelaja lajarr le lela lak ki dengan pere rem mpu pua an. Sesi sia apa Pengukuhan  Perma yang yang terk terken ena a  bo bola la be bera racu cun n dimi dimint nta a menj menjaw awab ab soal soalan an yang yang dibe diberi rika kan n oleh oleh gu guru ru.. Kumpulan lan jant jantin ina a  pela laja jarr yan yang tid tidak dapat menja jaw wab dim imin inta ta me mem mbaca zi zik kir  15 minit  sujud sahwi 3 kali.  ( Penekanan Nilai : Zikrullah )  

Tindakan Intervention  

Refleksi  

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2  Tajuk : Beriman Kepada Malaikat  Unit 1 : Keunikan Malaikat  Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran

 pelajar dapat :  1.Menyatakan  pengertian beriman beriman kepada malaikat.  2.Menerangkan keistimewaan malaikat.  3.Menjelaskan sifat-sifat malaikat.  4.Menjelaskan kesan  beriman kepada malaikat.  Isi pelajaran  1.Pengertian beriman kepada malaikat.  2.Keistimewaan malaikat.  3.Sifat-sifat malaikat.  4.Kesan beriman kepada malaikat.  Kaedah  1.Guru memberi  penerangan. 

 

Hasil P&P 

Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat:  1.Menyatakan  pengertian beriman beriman kepada malaikat.  2.Menerangkan kejadian malaikat dan keistimewaannya  berdasarkan dalil dalil naqli dan aqli.  3.Meyakini wujudnya malaikat dan kagum dengan ciptaan Allah.  1.Menghuraikan sifat-sifat malaikat.  2.Menjelaskan  perbezaan sifat-sifat sifat-sifat malaikat dengan sifat-sifat manusia.  1.Mengenalpasti bukti wujudnya hubungan antara manusia dengan malaikat.  2.Merumuskan kesan  beriman kepada malaikat.  3.Taat kepada Allah dan ketentuannya. 

Perkemban gan PNP  Set Induksi 

Langkah 1 

Langkah 2 

Langkah 3 

Guru bertanya nama Malaikat yang pelajar tahu secara rawak.  1.Pelajar menyatakan  pengertian beriman beriman kepada malaikat.   2.Guru menerangkan kejadian malaikat dan keistimewaannya  berdasarkan dalil dalil naqli & aqli.  3.Guru meyakinkan wujudnya malaikat dan kagum dengan ciptaan Allah.   1.Pelajar berbincang sifat-sifat malaikat.  2.Guru menjelaskan  perbezaan sifat-sifat sifat-sifat malaikat dengan sifat-sifat manusia.  1.Pelajar mengenalpasti  bukti wujudnya hubungan antara manusia dengan

 

Pengayaan 

malaikat.  2.Pelajar berbincang & merumuskan kesan  beriman kepada malaikat.  Pelajar membuat  perbandingan antara antara kejadian manusia dengan malaikat dan membuat catatan ke dalam buku nota. 

Tindakan Intervention 

Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2  Tajuk : Beriman Kepada Malaikat  Unit 2 : Tugas-tugas Malaikat  Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyenaraikan nama-nama malaikat yang wajib diketahui dan tugas.  2.Menyatakan tugas-tugas umum malaikat. 

 

3.Mengetahui  perbezaan antara tugas-tugas malaikat dan manusia.  Isi pelajaran  1.Nama dan tugas malaikat yang wajib diketahui.  2.Tugas-tugas umum malaikat.  3.Perbezaan antara tugas malaikat dengan manusia.  Kaedah  1.Guru memberi  penerangan.  2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran  Hasil P&P  Pelajar dapat:  1.Menyatakan tugas-tugas umum Aras 1  malaikat.  2.Meneynaraikan nama-nama malaikat

Aras 2 

Aras 3 

yang wajib diketahui dan tugas-tugas mereka.  3.Amanah terhadap keluarga.  1.Menerangkan  bagaimana malaikat malaikat menjalankan tugas yang telah dipertanggungjawabka n.  2.Menghuraikan cara-cara malaikat menjalankan tugas.  3.Yakin malaikat mengewasi gerak geri manusia dan hendaklah  berwaspada dalam dalam melakukan sesuatu  perkara dalam kehidupan.  1.Menjelaskan fungsi dan peranan malaikat dalam kehidupan manusia.  2.Membanding beza antara tugas malaikat dengan manusia.  3.Malu melakukan kejahatan dan kemungkaran 

Perkemban gan PNP  Set Induksi 

Guru bertanya nama

 

Langkah1 

Langkah 2 

Langkah 3 

Pengayaan 

Malaikat yang pelajar tahu secara rawak.  1.Pelajar menyatakan tugas-tugas umum malaikat.  2.Pelajar menyenaraikan nama-nama malaikat yang wajib diketahui dan tugas-tugas mereka.  Secara berkumpulan  1.Guru menerangkan malaikat menjalankan tugas yang telah dipertanggungjawabka n.  2.Guru menghuraikan cara-cara malaikat menjalankan tugas.  1.Pelajar menjelaskan fungsi dan peranan malaikat dalam kehidupan manusia.  2.Pelajar membanding  beza antara tugas tugas malaikat dengan manusia dalam kumpulan  Pelajar membuat  perbandingan antara antara kejadian manusia dengan malaikat dan membuat catatan ke dalam buku nota. 

Tindakan Intervention 

Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM 

Tajuk : Beriman Kepada Malaikat  Unit 3 : Kesan Beriman Kepada Malaikat  Rujukan : HSP / Buku Teks. 

 

  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan kesan  beriman kepada

malaikat melalui :  -Perkataan  -Perbuatan  -Pemikiran   -Hati  Isi pelajaran  1.Kesan beriman kepada malaikat :  a)Perkataan   b)Perbuatan  c)Hati   d)Pemikiran  Kaedah  1.Guru memberi  penerangan.  2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat:  Hasil P&P  1.Menyatakan kesan-kesan beriman Aras 1  kepada malaikat perlu dilahirkan melalui  perkataan / perbuatan perbuatan /  pemikiran  2.Sentiasa muhasabah dan muraqabah diri kepada Allah.  Aras 2 

Aras 3 

Perkemban gan PNP  Set Induksi 

1.Menghuraikan kesan  beriman kepada malaikat dari segi sifat dan fungsi dalam  perkataan / perbuatan. perbuatan.  1.Menghuraikan kesan  beriman kepada malaikat dari segi sifat dan fungsi hati dan  pemikiran.  2.Sentiasa istiqamah dalam melakukan kebaikan dan meninggalkan kemungkaran 

Guru bertanya nama Malaikat yang pelajar tahu secara rawak. 

 

  Langkah1 

Langkah 2 

Langkah 3 

Pengayaan 

1.Pelajar menyatakan kesan-kesan beriman kepada malaikat perlu dilahirkan melalui  perkataan / perbuatan perbuatan /  pemikiran  2.Guru menakankan kepentingan sentiasa muhasabah dan muraqabah diri kepada Allah.   1.Pelajar menghuraikan kesan beriman kepada malaikat dari segi sifat dan fungsi dalam  perkataan / perbuatan perbuatan dalam kumpulan  1.Pelajar menghuraikan kesan beriman kepada malaikat dari segi sifat dan fungsi hati dan  pemikiran.  2.Guru menekankan amalan istiqamah dalam melakukan kebaikan dan meninggalkan kemungkaran  Pelajar membuat  perbandingan antara antara kejadian manusia dengan malaikat dan membuat catatan ke dalam buku nota. 

Tindakan Intervention 

Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM  Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 1 : Al-Asma’Al-Husna  Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh

 

Masa  Perkara  Objektif  

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan  pengertian Al-Asma’Al-Husna   2.Menjelaskan sebab-sebab wajib  beriman kepada Allah

yang mempunyai Al-Asma’Al-Husna.  3.Menghuraikan kesan-kesan beriman dengan Al-Asma’Al-Husna   Isi pelajaran  1.Maksud tauhid Al-Asma’Al-Husna   2.Sebab-sebab perlu  beriman kepada Al-Asma’Al-Husna   3.Kesan beriman kepada Al-Asma’Al-Husna.  Kaedah 

Hasil P&P 

Aras 1 

Aras 2 

1.Pelajar menasyidkan Asma’Al-Husna di dalam kelas.  2.Guru memberi  penerangan dan  penjelasan  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat :  1.Menyatakan  pengertian Al-Asma’Al-Husna   2.Menyatakan Allah mempunyai 99 nama.  3.Rajin berzikir menyebut Al-Asma’Al-Husna   1.Menyatakan dalil Allah mempunyai Al-Asma’Al-Husna  berdasarkan ayat 24 surah Al-Hasr.  2.Menjelaskan sebab-sebab wajib  beriman kepada Allah yang mempunyai Al-Asma’Al-Husna   3.Menjelaskan kesan-kesan beriman dengan Al-Asma’Al-Husna 4.Membudayakan   sifat-sifat kesempurnaan Allah dalam kehidupan. 

 

Aras 3 

Pengayaan

 

Perkemban gan PNP  Set Induksi 

Langkah 1 

Langkah 2 

Langkah 3 

1.Menghuraikan alasan-alasan bahawa Allah mempunyai sifat-sifat kesempurnaan.  2.Menjelaskan kebijaksanaan Allah mencipta dan mentadbir alam ini.  3.Berkeyakinan dengan kesempurnaan Allah.  Pelajar membuat carta Al-Asma’Al-Husna Al-Asma’A l-Husna dan menampal di dinding kelas 

Guru menyuruh  pelajarv menmsyidkan menmsyidkan Asma’ Al-Husna  1Pelajar menyatakan  pengertian Al-Asma’Al-Husna   2.Guru menyatakan Allah mempunyai 99 nama.  3.Guru Menekankan amalan berzikir menyebut Al-Asma’Al-Husna   1.Guru menyatakan dalil Allah mempunyai Al-Asma’Al-Husna  berdasarkan ayat 24 surah Al-Hasr.  2.Pelajar menjelaskan sebab-sebab wajib  beriman kepada Allah yang mempunyai Al-Asma’Al-Husna   3.Pelajar menjelaskan kesan-kesan beriman dengan Al-Asma’Al-Husna   4.Guru mnyarankan  pelajar membudayakan membudayakan sifat-sifat kesempurnaan Allah dalam kehidupan.  1.Guru menghuraikan alasan-alasan bahawa Allah mempunyai sifat-sifat kesempurnaan.  2.Pelajar berbincang kebijaksanaan Allah mencipta dan mentadbir alam ini.  3.Guru menanamkan keyakinan dengan

 

Pengayaan 

kesempurnaan Allah.  Pelajar mencatat makna 99 Asma al-Husna 

Tindakan Intervention  Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2  Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 2 : Al-Waheed ( Allah Maha Esa )  Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Isi pelajaran 

Kaedah 

Huraian 

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Waheed pada zat,sifat dan af’al.  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah  bersifat Al-Waheed Al-Waheed dalam kehidupan.  3.Menjelaskan ciri-ciri amalan yang menafikan Allah bersifat Al-Waheed.  1.Maksud Allah  bersifat Al-Waheed Al-Waheed  2.Kesan beriman dengan sifat Al-Waheed  3.Ciri-ciri amalan yang  berlawanan dengan dengan sifat Al-Waheed.  1.Guru memberi  penerangan.  2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran 

 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

Pengayaan 

Tindakan Intervention  Refleksi 

Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Waheed  2.Menyatakan maksud Al-Waheed pada zat, sifat dan af’al  3.Menyatakan rasional Allah bersifat Al-Waheed.  4.Berusaha  bersungguh-sungguh melaksanakan perintah Allah.   1.Menyatakan rasional Allah bersifat Al-Waheed.  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah  bersifat Al-Waheed Al-Waheed dalam kehidupan  berkaitan dengan akidah / ibadah / akhlak.  3.Mengekalkan hubungan baik dengan sesame manusia.  1.Menjelaskan cirri-ciri amalan yang menafikan Allah bersifat Al-Waheed  2.Mengenalpasti fahaman yang tidak mentauhidkan Allah.  3.Bersyukur dan mengakui kekuasaan dan keagungan Allah.  Pelajar membuat latih tubi di dalam buku teks. 

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2  Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 3 : Ar-Rahman ( Allah Maha Pemurah ) Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Isi pelajaran 

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Ar-Rahman.   2.Menjelaskan bukti Allah bersifat Ar-Rahman  3.Menhuraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahman dalam kehidupan.  4.Menerangkan  perbezaan pemurah pemurah Allah dengan pemurah manusia.  5.Menjelaskan cirri-ciri amalan yang  berlawanan dengan dengan sifat Ar-Rahman.  1.Allah bersifat Ar-Rahman  2.Bukti Allah bersifat Ar-Rahman  3.Kesan-kesan beriman dengan Ar-Rahman  4.Perbezaan antara

 

Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

Pengayaan 

 pemurah Allah dengan  pemurah manusia  5.Ciri-ciri amalan yang  berlawanan dengan dengan sifat Ar-Rahman  1.Guru memberi  penerangan.  2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.    3.Sumbangsaran Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Ar-Rahman pada zat,sifat dan af’al  2.Memberi dalil Allah mempunyai nama Ar-Rahman :  3.Menyatakan  bukti-bukti Allah Allah  bersifat Ar-Rahman. Ar-Rahman.  4.Menyenaraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahman  5.Sentiasa bersyukur dan menggunakan nikmat untuk kebaikan.  1.Menerangkan bukti Allah bersifat Ar-Rahman  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahman dalam kehidupan meliputi aqidah / ibadah / akhlak.  3.Suka memberi  penghargaan sesame sesame rakan atau guru.  1.Menghuraikan rasional Allah bersifat Ar-Rahman  2.Membezakan antara sifat pemurah Allah dengan sifat pemurah manusia.  3.Menjelaskan ciri-ciri amalan yang menafikan Allah bersifat Ar-Rahman  4.Bertimbang rasa sesame makhluk dan mengakui kelemahan diri manusia.  Pelajar membuat latihan yang diberikan

 

oleh guru.  Tindakan Intervention  Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2 

Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 4 : Ar-Rahim ( Allah Maha Penyayang ) Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Isi pelajaran 

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan akmsud Allah bersifat Ar-Rahim  2.Menjelaskan tanda-tanda Allah  bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim  3.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahim dalam kehidupan.  4.Menjelaskan cirri-ciri yang berlawanan dengan sifat Ar-Rahim Allah.   5.Membezakan antara sifat Ar-Rahman dengan Ar-Rahim.  1.Maksud Allah  bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim  2.Tanda-tanda Allah

 

 bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim  3.Kesan beriman dengan Allah yang  bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim  4.Ciri-ciri tindakan yang bertentangan dengan konsep Ar-Rahim  5.Perbezaan antara sifat Ar-Rahman dengan Ar-Rahim.   Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3

 

Pengayaan 

1.Guru memberi  penerangan.   2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Ar-Rahim  2.Menjelaskan tanda-tanda Allah  bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim  3.Menerangkan hokum  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahim  4.Berkasih sayang sesame manusia.  1.Menghuraikan bukti Allah bersifat Ar-Rahim  2.Menjelaskan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Ar-Rahim dalam kehidupan  3.Perihatin terhadap masalah orang lain.  1.Membezakan antara sifat Ar-Rahman dengan Ar-Rahim  2.Merumuskan malan-amalan yang menunjukkan beriman dengan Allah yang  bersifat Ar-Rahman Ar-Rahman dan Ar-Rahim.  3.Mengenalpasti cirri-ciri tindakan yang  bertentangan dengan dengan konsep Ar-Rahim  4.Bekerjasama,memba ntu orang lain ketika dalam kesusahan.  Berdasarkan kepada Dalil Aqli,sediakan satu carta yang membuktikan Allah  bersifat Ar-Rahim Ar-Rahim

 

kepada makluknya dalam tulisan jawi. 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2 

Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 5 :Al-Hakim ( Allah Maha Bijaksana ) Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas 

2A 

Tarikh Masa 

12/5/2009  10.40-11.20 

Perkara 

Huraian 

Objektif  

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Hakim  2.Menjelaskan tanda-tanda Allah  bersifat Al-Hakim Al-Hakim  3.Menghuraikan kesan-kesan beriman kepada Allah yang  bersifat Al-Hakim Al-Hakim dalam kehidupan.  4.Menjelaskan cirri-ciri amalan yang

 

Isi pelajaran 

Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

Pengayaan 

 bercanggah dengan konsep Al-Hakim.  1.Maksud Allah  bersifat Al-Hakim Al-Hakim  2.Tanda-tanda Allah  bersifat Al-Hakim Al-Hakim  3.Kesan beriman kepada Al-Hakim  4.Amalan yang  bercanggah dengan konsep Al-Hakim.  1.Guru memberi  penerangan.   2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan mengeluarkan idea secara lisan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Hakim  2.Menyatakan dalil Allah mempunyai nama Al-Hakim :  3.Menyatakan hukum  beriman kepada Allah yang bersifat Al-Hakim  4.Menyenaraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Al-Hakim.   5.Menyatakan tanda-tanda Allah  bersifat Al-Hakim Al-Hakim  6.Yakin setiap ciptaan Allah ada hikmahnya.  1.Menerangkan bukti Allah bersifat Al-Hakim  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Al-Hakim  3.Bijak membahagikan masa.  1.Mengenal pasti ciri-ciri tindakan yang  bertentangan konsep konsep Al-Hakim  2.Bijak melakukan kerja mengikut keutamaan.  Pelajar membuat  pemerhatian tentang tentang alam sekeliling untuk membuktikan Allah  bersifat Al-Hakim, Al-Hakim, dan membuat laporan dalan

 

tulisan jawi.  Tindakan Intervention  Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2 

Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 6 :Al-Alim ( Allah Maha Mengetahui ) Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Isi pelajaran 

Huraian 

Di akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Alim  2.Menerangkan  perbezaan ilmu Allah dengan ilmu manusia.  3.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah yang bersifat Al-Alim dalam kehidupan.  4.Menjelaskan amalan yang bertentangan dengan sifat Al-Alim.  1.Maksud Allah  bersifat Al-Alim Al-Alim  2.Perbezaan ilmu Allah dan ilmu manusia.  3.Kesan beriman dengan Al-Alim  4.Amalan yang  bertentangan dengan dengan

 

Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

Pengayaan 

sifat Al-Alim.  1.Guru memberi  penerangan.  2.Pelajar membuat  perbincangan dalam kumpulan dan membuat  pembentangan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Alim  berdasarkan kepada dalil:  2.Memberi dalil dan hokum beriman  bahawa Allah mempunyai nama  Al-Alim:   3.Menyenaraikan kesan  beriman dengan sifat sifat Al-Alim  4.Yakin Allah mengetahui segala kelakuan yang diamalkan.  1.Menyenaraikan bukti Allah bersifat Al-Alim  2.Sentiasa mempelajari ilmu pengetahuan untuk keperluan hidup masa akan datang.  3.Rajin mempelajari ilmu yang berguna.  1.Menerangkan cirri-ciri tindakan yang  bertentangan dengan dengan konsep Al-Alim.   2.Membezakan antara ilmu Allah dengan ilmu nanusia.  3.Jujur terhadap suruhan Allah.  Pelajar membuat karangan pendek  berdasarkan kepada  peribahasa :  “Ikutlah rasmi padi semakin berisi semakin tunduk” dan kaitkan dengan sifat-sifat orang yang berilmu. 

 

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM  Kelas  Tarikh  Masa  Tingkatan : 2  Bahagian : Akidah  Tajuk : Beriman kepada Al-Asma’Al-Husna  Unit 7 : Al-Adl ( Allah Maha Adil ) Rujukan : HSP / Buku Teks.  Perkara  Objektif  

Isi pelajaran 

Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Huraian  Diakhir pengajaran dan pembelajaran pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Adl.  2.Menjelaskan tanda-tanda Allah bersifat Adl.   3.Menjelaskan ciri-ciri orang yang bersifat Al-Adl  4.Menghuraikan kesan melaksanakan keadilan 

5.Menghuraikan akibat tidak berlaku adil.   1.Maksud Allah bersifat Al-Adl.  2.Tanda-tanda Allah bersifat Al-Adl.  3.Ciri-ciri orang yang bersifat Adil  4.Kesan melaksanakan sifat Adil  5.Akibat tidak berlaku Adil.  1.Guru memberi penerangan.  2.Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan dan membuat pembentangan.  3.Sumbangsaran  Pelajar dapat :  1.Menyatakan maksud Allah bersifat Al-Adl  2.Memberi dalil bahawa Allah mempunyai Al-Adl:  3.Menyatakan hukum beriman kepada Allah yang bersifat Al-Adl 

Aras 2 

4.Menyenaraikan tanda-tanda Allah bersifat Al-Adl  5.Menyenaraikan kesan beriman kepada Allah yang bersifat Al-Adl.  6.Yakin Allah bersifat Maha Adil dan redho dengan takdir Allah.   1.Menjelaskan bukti Allah bersifat Al-Adl berdasarkan dalil naqli dan aqli.  2.Menghuraikan kesan-kesan beriman kepada Allah yang bersifat Al-Adl.  3.Menjelaskan cirri-ciri orang yang bersifat Adil 

 

Aras 3 

Pengayaan 

4.Adil dalam menjalankan tugas dan tanggungjawab.  1.Merumuskan kesan beriman kepada Allah yang bersifat Al-Adl  2.Menghuraikan cirri-ciri tindakan yang bertentangan dengan sifat Al-Adl.  3.Sanggup menerima hukuman kesalahan yang dilakukan.  Menulis ayat 7 dan ayat 8 serta terje terjemahannya mahannya dari surah Al-Zalzalah dalam tulisan jawi. 

Tindakan Intervention  Refleksi 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN  PENDIDIKAN ISLAM TINGKATAN 2 

Tajuk : Kesan Beriman Dengan Allah S.W.T  Rujukan : HSP / Buku Teks.  Kelas  Tarikh Masa  Perkara  Objektif  

Huraian 

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran  pelajar dapat :  1.Menjelaskan maksud tauhid Rububiyyah, Uluhiyyah dan Asma’Wa Sifat.  2.Menghuraikan kesan  beriman dengan tauhid tauhid Rububiyyah danUluhiyyah dari aspek perbuatan /  perkataan / pemikiran pemikiran /  penampilan. 

 

Isi pelajaran 

Kaedah 

Hasil P&P  Aras 1 

Aras 2 

Aras 3 

Pengayaan 

Tindakan Intervention  Refleksi 

1.Pengertian dan  pembahagian tauhid. tauhid.  2.Kesan beriman dengan tauhid Rububiyyah dan Uluhiyyah.  1.Guru menerangkan kepada pelajar.  2.Soal-jawab   3.Sumbangsaran  4.Tayangan OHP  Pelajar dapat :  1.Menyatakan beriman kepada Allah mencakupi aspek Rububiyyah,Uluhiyyah , dan Asma’wa Sifat.  2.Menyatakan kesan  beriman kepada Allah dalam perbuatan /  perkataan / pemikiran pemikiran /  penampilan.  3.Berpakaian bersih, kemas dan menutup aurat.  1.Menjelaskan maksud Rububiyyah.  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah  berdasarkan Rububiyyah dari segi  perbuatan / perkataan perkataan /  pemikiran /  penampilan.  3.Memelihara kesopanan tutur kata dan tingkah laku.  1.Menjelaskan maksud Uluhiyyah  2.Menghuraikan kesan  beriman kepada Allah  berdasarkan perbuatan perbuatan /  perkataan / pemikiran pemikiran /  penampilan.  3.Sentiasa ceria dan tawadhuk dalam kehidupan seharian  -Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan  -Setiap kumpulan perlu menghasilkan 5 soalan  berkaiatan dgn tajuk. tajuk.  -Setiap kumpulan akan  bertukar-tukar soalan dengan kumpulan lain. 

 

 

Langkah  pengajaran

Guru bertanya pelajar tentang buah tembikai; Pernahkah kamu makan buah tembikai yang kadang-kadang rasanya manis dan kadang-kadang rasanya tawar? Pernahkah kamu terfikir kenapa buah tembikai itu ada yang rasanya manis dan ada yang rasanya tawar? Pelajar memberi respons. Guru menjelaskan kenapa ada buah tembikai yang rasanya manis dan ada  buah tembikai yang rasanya tawar. Guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini Allah bersifat AL-HAKIM. Pelajar diminta berbincang sama ada berdua/ bertiga tentang pengertian Allah  bersifat al-Hakim. Pelajar diminta memberi maksud Allah bersifat al-Hakim dari sudut bahasa dan istilah. Pelajar memberi respons. Guru merumuskan pengertian al-Hakim. Pelajar juga diminta menyatakan hukum beriman dengan Allah yang bersifat al-Hakim . Guru menyebut bukti-bukti Allah bersifat al-Hakim. Cap jari manusia Tumbuh-tumbuhan melakukan fotosintesis Air laut dan sungai . Pelajar diminta berbincang dan menghuraikan kebijaksanaan Allah dalam mencipta cap jari manusia dan tumbuh-tumbuhan melakukan fotosintesis. (diharapkan pelajar dapat menghuraikan kerana mereka telah memahami kedua-duanya dalam pelajaran sains) . Guru menerangkan maksud air laut dan sungai yang bertemu tetapi sungai tidak menjadi masin. . Pelajar diminta berbincang tentang Kesan beriman dengan Allah yang ya ng bersifat al-Hakim Amalan-amalan yang bercanggah dengan Allah yang bersifat al-Hakim. . Pelajar diminta menyatakan secara lisan 3 kesan beriman dengan Allah yang  bersifat al-Hakim. memberi respons. .. Pelajar Pelajar diminta menghuraikan secara lisan amalan-amalan yang bertentangan dengan Allah yang bersifat al-Hakim. . Pelajar memberi respons. . Guru merumuskan pelajaran pada hari ini.

 

 

Intervention Catatan

Semua pelajar diminta membuat latihan pengukuhan di dalam buku kerja Pendidikan Islam tingkatan 2 ms

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF