RPH Ayat Tanya

September 19, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RPH Ayat Tanya...

Description

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 Mata Pelajaran  Pelajaran 

: Bahasa Melayu  Melayu 

Tarikh

: 14 Febuari 2011  2011 

Masa

: 8.40-9.40 pagi  pagi 

Kelas

: 4 Bestari

Bilangan Pelajar

: 25 orang

Tema

: Keluarga Berwawasan  Berwawasan 

Tajuk

: Pendidikan Untuk Masa Depan

Fokus Utama  Utama 

:1.2 (ii) Aras 1 -mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk mendapatkan maklumat.

Fokus Sampingan

:3.2 (i) Aras 1 -mengembangkan idea tentang sesuatu perkara dengan memberikan sesuatu alasan yang sesuai.

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran ini murid dapat: i.

Menyebut sekurang-kurangnya empat daripada lima

soalan yang menggunakan kata tanya. ii. Menyampaikan idea tentang sesuatu perkara dengan bahasa yang bertatasusila berdasarkan petikan yang dibekalkan oleh guru. Kemahiran Berbahasa

: Membaca,mendengar,bertutur dan menulis

Sistem Bahasa

: Kata Nama Am dan Kata Nama Khas

Kosa Kata

: insuran,peratus,ansuran

 

Pengisian Kurikulum

: i.ilmu -Ekonomi dan Matematik ii.nilai -bersyukur,hormat-menghormati,bekerjasama iii.kemahiran bernilai tambah -kemahiran berfikir,kecerdasan pelbagai

Pengetahuan sedia ada

:Murid sudah tahu jenis-jenis kata tanya.

Bahan bantuan

: Buku teks,lembaran kerja,kad imbasan.

mengajar

 

Langkah/

Isi

Aktiviti Pembelajaran

Masa

Pelajaran

Murid

Menamakan alatan yang perlu murid bawa untuk datang ke sekolah.contoh

-murid akan menjawab soalan guru dan menyebut seperti duit saku,bekalan,pensel warna dan sebagainya

Set Induksi (5minit)

buku,pemadam,pensel dan sebagainya.

Langkah 1

-Membaca petikan daripada buku teks yang bertajuk’Pendidikan Untuk Masa Depan’  Depan’ 

Catatan -penyoalan seluruh kelas.

-mencungkil idea

-Murid membaca secara senyap.

Buku teks

-Mereka membaca dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Penyoalan

-Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru. -Murid mendengar dengan teliti.

Mencungkil idea Kertas manila

-Murid mencari dan menyebut ayat tanya.

Langkah 2 (15 minit)

 Aktiviti dalam kumpulan -Murid bergerak mengikut kumpulan -Dalam kumpulan murid melakukan aktiviti membina soalan. Murid dibekalkan kertas mahjung untuk digunakan menulis soalan yang telah dibina.

Nilai murni: bersungguhsungguh

 

 

Langkah3

Bentangkan hasil kerja

(15minit)

-Ketua kumpulan membentangkan hasil kerja.

-nilai murni: bekerjasama

-guru membuat pembetulan terhadap kesalahan yang dilakukan oleh murid dengan serta-merta.

Langkah 4

-Menyudahkan latihan lembaran kerja

(15 minit)

-Murid melengkapkan borang pengurusan grafik pada lembaran kerja.

Lembaran kerja

-Menyudahkan latihan yang diarahkan Nilai murni: Bersungguhsungguh

Penutup (5minit)

Rumusan

-Guru bertanya tentang aktiviti yang telah mereka laksanakan. Guru menjelaskan nilai-nilai murni yang berkaitan sepanjang sesi PdP.

 

 

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF