rezidba kruske i jabuke
January 6, 2017 | Author: Almir Ame Smajić | Category: N/A
Short Description
Download rezidba kruske i jabuke...
Description
Kruska Po biološko-fiziološkoj prirodi kruška i jabuka su sličnih osobina. Zbog toga će u delu o rezidbi kruške biti izozstavljene mnoge informacije, koje bi se ponavljale, a obradiće se samo specifičnosti za krušku.
Slika 1. Grančice kruške: 1-nerodna grančica; 2- rodna grančica razvijena iz grančice 1; 3- rodna grančica na početku vegetacije; 4- ista grančica (3) na kraju vegetacije; 5- grančica 4 posle rezidbe; 6- ista grančica u rodu; 7- grančica sa plodovima; 8nerodna grančica. Za pravilno izvoĎenje rezidbe neophodno je da se razlikuju cvetni od lisnih pupoljaka, starost rodnih grančica kao i starost rodnog drveta. Najproduktivnije je rodno drvo staro dve i tri godine. Pored toga, neizbežan je i princip: na
stablu sa malo cvetnih pupoljaka ostavlja se rezidbom više rodnih grančica sa cvetnim pupoljcima i obratno - više cvetnih pupoljaka - treba obaviti proreĎivanje i skraćivanje rodnih grančica i rodnog drveta.
Slika 2. Šema prelaza lisnog pupoljka u cvetni, rodnun grančicu i donošenje ploda. Grančica (A) sa lisnim pupoljcima (a), ista grančica (B) sa cvetnim pupoljcima (b), u vegetaciji cvetni pupoljak (b) na grančici (C) i na kraju, rodna grančica sa plodom.
lika 3. Prikaz neorezane sekundarne grane (1) sa produženim prošlogodišnjim letorastima (A, B). Rezidba: Prošlogodišnji letorast (B) se rezidbom u osnovi uklanja, drugi (A) se ostavlja da produži granu.
Slika 4. Produžna grančica (1) prekraćena u tački A1. Iz vršna dva pupoljka su se razvije grančice (1 i 2). Rezidba: U tački B se uklanja grančica (1), zbog konkurentskog odnosa je slabije razvijenosti. Grančica 2 se orezuje u A2 i prevodi na grančicu (a).
Rezidba kruške za rod
Slika 5. Izgled rodnih grana (1 i 2), u predhodnoj godini su nejednako orezane. Rodna grana (1) orezana kratko i (2) - duga rezidba. Osim toga, rodna grana (1) ima horizontalan, a (2) uspravan položaj. Uspravan položaj rodne grane (2) ima uticaja na vegetativan porast (1, 2, 3) letorasta i formiranje cvetnih pupoljaka (c). U ovom slučaku bila je izvedena pravilna rezidba.
Rezidba: Rodna grana (1) se orezuje u tački A3. Rodna grana (2) se orezuje u B3 i uklanjaju se grančice (2) i (3), dok (1) ostaje.
Slika 6. Trogodišnja neorezana rodna grana.
Struktura grane: mali vegetativni prirast (a-b); b-c - dvogodišnji deo grane; c-d - trogodišnji deo grane; početak odumiranja kratkih rodnih grančica. Treba da se očekuje dalje odumiranje. Neophodna je rezidba radi povećanja vitalnosti.Rezidba: U oko 80% grana rezidba se izvodi u tački A i prevodi na grančicu (1). Jedan broj (oko 15%) se orezuje u tački A1 i grančice (1, 2, 3) u tačkama: A2, A3 i A4
Slika 7. Trogodišnja rodna grana (1)
Struktura: Prošlogodišnja grančica a - b ; dvogodišnji deo: b-c; trogodišnji deo: c-d. Na dvogodišnjem delu rodne grane (b-c) razvijeno je 5 pupoljaka u grančice sa cvetnim pupoljcima na vrhu (1,2,3,4 i 5). Trogodišnji deo rodne grane ima rezvijene cvetne pupoljke. Rezidba: Treba rodnu granu orezati u tački (A1). Prevee se na grančicu (3) oko 80-90% grana. Preostale se u osnovi uklanjaju ili orezuju u B. Uklanjaju se rezidbom, ako je u kruni ovih grana nepovoljan raspored - jedna drugoj smetaju.
Za pravilno formiranje krune voćaka veoma je važno da se koriste kvalitetne sadnice i da se na vreme povijaju mladari. Često se mladari koji rastu pod oštrim uglom ne povijaju na vreme, kasnije dolazi do očenjivanja grana pod teretom roda ili snega. Pravilno formiran oblik krune osnovni je preduslov za izvoĎenje kvalitetne rezidbe. Da bi se pravilno formirao oblik krune važno je na vreme razvesti grane. Što su grane pod otvorenijim uglom bolja je osvetljenost krune, voćke pre prorode, brže se uspostavlja ravnoteža izmeĎu vegetativnog porasta i rodnosti, lakša je rezidba i berba plodova. Mladare je najbolje povijati dok još nisu odrveneli. Ako se s razvoĎenjem zakasni, često dolazi do lomljenja grana ili se kasnije rezidbom takve grane moraju vaditi u osnovi. Za povijanje mladara mogu da posluže različiti materijali: - sintetička rafija - tegovi od betona - štipaljke - čvršće čačkalice SINTETIČKOM RAFIJOM mladari se vezuju za pobijeni kočić ili direktno za deblo ili za susednu skeletnu granu. Pri tom treba ostavljati dovoljno slobodnog prostora na vezanom mestu da ne doĎe do usecanja rafije. Ona ne sme da se ostavi na stablu. Mladare treba povijati u pravcu njihovog porasta. Ne smeju duže da se ostavljaju zavezani, već pet-sedam dana i odmah ih treba odvezati. TEGOVI za opterećivanje grana od betona različite težine koriste se tako što se u njih ubacuje po jedna savijena žica, kroz koju se provlači rafija, ili se postavlja duže žica u vidu kuke. Tegovi se okače o mladare drže 15-20 dana, a zatim se premeštaju na sledeće stabla. ŠTIPALJKE se upotrebljavaju kada su mladari zeljasti i lako savitljivi, dužine 15-20 cm. Tada se štipaljka stavi iznad mladara koji treba da se povije, fiksira na produžnici, a mladar zavuče ispod štipaljke. Najbolje je mladare povijati kada završe svoj prvi intezivni porast. RazvoĎenje mladara može dosta uspešno da se obavi i nešto čvršćim ČAČKALICAMA. One se prvo gornjim delom zabodu u produžnicu, a zatim donjim delom u mladar i napravi otklon. Ovde je važno da donji deo čačkalice bude uboden u mladare pod što većim uglom.
Rezidba jabuke na rod
Slika 1. Struktura rodnih i nerodnih grančica jabuke a) nerodna grančica, b) trogodišnja rodna grančica sa kratkim rodnim grančicama, c) višegodišnje kratko rodno drvo, d) rodno skladište, e) kratka vita grančica-nerodne grančice iz rodnog skladišta, f) vita rodna grančica. U vegetaciji b1 i b2 prelaz iz lisnih u cvetne pupoljke.
Slika 2. Izgled voĎice sa 9 grančica kod jabuke Struktura: 9 jednogodišnjih grančica a1-a9. Produžnica je bila prekraćena u A1 Rezidba: Pod uslovom da je grančica na srednje bujnom stablom, rezidbom se uklanjaju letorasti: a5, a6, a7 i a9. Izgled posle rezidbe-slika desno.
View more...
Comments