Rancangan Pengajaran Harian Matematik

February 10, 2018 | Author: Charlie Tan Leeho | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Rancangan Pengajaran Harian Matematik...

Description

Rancangan Pengajaran Harian Matematik Hari : Khamis Tarikh : 8 Disember 2011 Mata Pelajaran : Matematik Tahun : 5 Merah Bilangan Murid : 20 orang Purata Umur : 11 Masa : 8:00 pg -8:30 pg

Topik : Pecahan Kemahiran : Menambah pecahan yang penyebut dan pengangkanya berlainan Pengetahuan sedia ada : -

murid telah boleh menambahkan pecahan yang penyebutnya adalah sama.

Hasil pembelajaran kelas Pada akhir P&P, murid dapat menguasai kemahiran penambahan pecahan yang pemyebut dan pengangkanya tidak sama nilai.

Penerapan nilai murni : Bersikap adil dalam membahagi atau mengagihkan sesuatu

Alat Bantu Mengajar/Sumber Pengajaran Pembelajaran: Kad-kad gambar pecahan (rajah-rajah berlorek bagi mewakili nilai-nilai pecahan yang tertentu.

Langkah

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Set

-imbas kembali

Pembelajarn 1. Guru mengimbas

induksi

pengetahuan yang

kembali operasi

sedia ada .

penambahan pecahan

-contoh

dengan penyebut dan

Catatan / ABM

pengangka yang sama nilai.

Langkah

-memperkenalkan

1. Guru mengedarkan

Kad

1

soalan penambahan

dua keping kad kepada

Nilai murni:

pecahan dengan

murid .

Bersikap adil di

penyebut dan

dalm membahagi

pengangka yang tidak

2. Guru memberikan

sama nilai.

arahan kepada murid

-menukar pecahan

iaitu menyuruh murid

tidak wajar kepada

melipatkan kertas

pecahan wajar.

yang diedarkan dan

Contoh :

melorekkan bahagian tertentu seperti contoh pecahan yang

sesuatu.

ditunjukkan oleh guru pada papan putih.

3. Guru menjelaskan kepada murid supaya menjadikan satu per dua kepada dua per empat.Cara ini dapat memberikan satu konsep kepada murid cara untuk menyelesaikan penambahan pecahan dengan penyebut yang berbeza.(penambahan pecahan hanya boleh dilakukan dengan apabila nilai penyebutnya sama)

4. Jawapan yang dapat adalah pecahan tidak wajar iaitu lima per empat.Guru menunjukkan cara untuk menukarkan

pecahan tidak wajar kepada pecahan wajar dengan menggunakan operasi bahagi. Langkah

-memperkenalkan

1. Guru memberi satu

2

pngetahuan asas cara

contoh pada papan

penyelesaian

putih.

penambahan dalam pecahan(penyebut

2. Guru bertanya

dan pengangka adalah

kepada murid sama

berbeza)

ada kita boleh terus menambah pecahan apabila penyebutnya adalah tidak sama.

3.Guru sekali lagi memperingatkan murid bahawa penambahan pecahan hanya berlaku pada penyebut yang sama nilai sahaja.

4. Guru menyuruh murid menghafal sifir 2 dan 3.

Seterusnya, guru menyuruh murid mencari nilai yang sama antara sifir 2 dan 3 supaya dapat menjadikan penyebutnya sama.

5. i) Apabila penyebut dua didarab dengan tiga (2x3),maka pengangkanya juga perlu didarab dengan tiga iaitu (1x3). ii) Apabila penyebut tiga didarab dengan dua(3x2),maka pengangkanya juga perlu didarab dengan 2 iaitu(2x2).

6. selepas Kedua-dua pecahan penyebutnya sama,maka operasi

penambahan boleh dilakukan. 7. Seterusnya, guru menunjukkan contoh yang lain supaya murid dapat lebih memahami topic yang ingin diajar

Penutup -membuat rumusan

tentang penambahan pecahan dengan penyebut dan pengangka yang tidak sama. -menguji kefahaman murid tentang penambahan penyebut dan pengangka yang tidak sama nilai.

. 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid untuk menguji kafahaman murid tentang topik tersebut. 2. Murid – murid dapat menyelesaikan lembaran kerja secara individu.

Contoh soalan: disertakan dalam rujuk lampiran.

Lembaran Kerja

Lembaran kerja Nilai murni: Bertanggungjawab melaksanakan tugas

Nama :_____________

Tarikh :_______________

Tahun : ____________ Tajuk : Pecahan Kemahiran : Menambahkan pecahan yang penyebut dan pengangka yang tidak sama nilai. Arahan : Menunjukkan jalan kira dalam menyelesaikan soalan-soalan pecahan yang berikut. 1) 2

3

― +



3

4

2) 2

1

― +



5

3

3) 5

=

=

1

― +



6

4

=

4) 1

3

― +



2

5

5) 4 ― +

2 ―

5

6) 3

=

=

3

1

― +



8

6

=

7) 2

3

― +



6

7

8) 6

4

― +



7

5

9) 2

=

=

1

― +



9

2

=

10) 3

4

― +



8

7

=

sekian terima kasih…

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF