Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Hoki

April 15, 2018 | Author: Umi_Hiddayathu_7411 | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Rancangan Pengajaran Dan Pembelajaran Hoki...

Description

QSS1141D UMI RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HOKI

TARIKH : 23 Febuari 2010 HARI : Selasa MASA : 5.00 – 5.40 petang

BIL. PELAJARAN : 3 MINGGU :8

TINGKATAN : 5 Dinamik BIL. MURID : 28 orang JANTINA : 12 (P) 16 (L)

Tunjang Pembelajaran

: Kemahiran Sukan dan Permainan

Tajuk Pembelajaran

: Permainan Hoki

Fokus Pembelajaran

: Pukulan Short Grip

Pengetahuan Awal Murid

: Pelajar telah menguasai kemahiran menolak,menahan,menghantar dan menerima bola.

Objektif Pembelajaran

: Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar dapat:

Psikomotor

: 1. Melakukan teknik pukulan short grip dengan teknik yang betul sekurang – kurangnya berjaya 3 daripada 5 cubaan.

Kognitif

: 1. Menjelaskan fasa-fasa perlakuan yang betul semasa melakukan kemahiran pukulan short grip. 2. Menyebut secara lisan undang-undang dan tujuan pukulan short grip dilakukan.

Afektif

: 1. Memupuk semangat kerjasama, kesungguhan,daya saing dan keyakinan semasa melakukan aktiviti kelas. 2. Mewujudkan situasi yang seronok dan gembira semasa sesi pembelajaran kemahiran short grip.

Strategi P & P

: Stail demostrasi (bercakap dan tunjuk lakuan)

KBKK

: Mengaitkan ketepatan dan ketangkasan menghantar bola dalam kemahiran short grip.

Persediaan Murid

: Lengkap berpakaian sukan dan shin guard/pad kaki.

Persediaan Guru

: Pakaian sukan, wisel, kapur, kon, bib, kayu hoki dan bola hoki.

1

QSS1141D UMI FASA/ MASA

AKTIVITI

BUTIRAN P & P

ORGANISASI

CATATAN/ABM

Permaian dijalankan dengan cara: Pendahuluan

Set Induksi

1. Beberapa pelajar di pilih dan di bahagikan kepada 3 kumpulan

( 3 minit )  Penerangan mengenai perlawanan

kecil



’distant kon’ .  Guru memberi penerangan

Pengenalan (7 minit)  Guru perkenalkan kemahiran pukulan short grip.

kon

pemerhatian ke atas pelajar.

2. Pelajar akan membuat pukulan ke atas 5 buah kon yang di susun pelbagai jarak. 3. Pemenang akan di nilai berdasarkan bilangan kon yang jatuh dan kepantasan masa.

kepada pelajar tentang tujuan aktiviti

 Guru membuat

pelajar Aktiviti ini dijalankan bertujuan untuk memperkenalkan tentang kemahiran pukulan yang mempunyai beberapa jenis pukulan iaitu: 1. short grip 2. long grip 3. slap short 4. reverse hit Short grip merupakan salah satu kaedah pukulan yang paling mudah dan laju bagi jarak yang tidak terlalu jauh jika di bandingkan dengan jenis pukulan long grip.

Kedudukan semasa penerangan.

Tujuan short grip adalah: 1. menghantar bola kepada sahabat dengan lebih cepat dan jauh. 2. melarikan bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh. 3. mengelirukan pihak lawan.

2

QSS1141D UMI

Memanaskan badan

Pelajar memanaskan badan dengan membawa kayu hoki.

 Guru memberi arahan kepada pelajar untuk

Membuat aktiviti memanaskan badan jenis sfasifik dan dinamik.

memanaskan badan.

Perkembangan

 Penerangan guru

Langkah 1

tentang aktiviti

( 5 minit )

short grip.

 Guru menerangkan bagaimana cara dan

 Pelajar

teknik yang betul untuk melakukan short grip

mendengar

 Guru membuat demontrasi kepada pelajar.

penerangan

 Penerangan guru tentang kedudukan

guru.

pegangan kayu :  

 Guru berada di

Tangan kiri di atas tangan kanan dalam

tengah barisan

kedudukan yang rapat.

pelajar.

 Alatan  Kayu hoki

Kedudukan kedua- dua tangan berada jauh sedikit dari hujung kayu iaitu berada di tengah-tengah kayu.

3

QSS1141D UMI

 Penerangan guru tentang kedudukan bola: 

Bola hendaklah berada sebelah kanan pelajar.



Kedudukan kayu dan bola dijarakkan sedikit..

 Penerangan guru tentang kedudukan badan: 

Badan condong ke hadapan dengan lutut bengkok.



Kaki di buka pada kedudukan selebar bahu.



Bahu kiri menghadap sasaran atau arah pukulan.

Langkah 2 (4 minit)

 Penerangan guru

 Pelajar membuat pukulan short grip di

 Guru

tentang ansur maju

atas garisan lurus secara individu

Arah pukulan

memerhati

– ansur maju

sambil dibantu oleh guru.

Mengikut

pelajar dan

garisan..

membuat

Ansur Maju 1

 Ia dilakukan pada jarak 2 meter.

Kemahiran short grip di

 Pelajar memukul bola di atas garisan

atas garisan lurus.

pembetulan

yang ditanda.

4

QSS1141D UMI  Alatan  Kayu hoki  Lakukan beberapa kali percubaan

 Bola hoki

sehingga berjaya memukul dengan tepat selama 2 minit.

Langkah 3

Ansur Maju 2

 Pelajar dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

( 6 minit )

Kemahiran short grip secara kumpulan.

 Guru Rujuk lampiran 1.

memerhati pelajar dan

 1 kumpulan mempunyai 4 orang pelajar.

membuat pembetulan.

 PelajarA akan memukul bola kepada

 Alatan

pelajar B dan B akan pukul bola kepada

 Kayu hoki

C dan C akan pukul bola kepada D dan

 Bola hoki

seterusnya sebanyak 2 kali ulangan

 Kon

setiap pelajar secara statik dalam bentuk empat segi.  Pelajar kemudiannya akan melakukan drill yang sama tetapi secara variasi iaitu A akan memukul bola kepada B dan terus berlari ke kedudukan B. B pula akan pukul bola kepada C dan berlari ke

5

QSS1141D UMI tempat C,dan C, D juga akan lakukan kemahiran yang sama saperti pelajar sebelumnya sehingga pelajar berada dalam kedudukan asal.

Langkah 4

Ansur Maju 3 Kemahiran short grip

( 4 minit )

 Pelajar dibahagikan kepada 2 kumpulan A dan B.

Di luar kawasan D.

Rujuk lampiran 2.

 Guru memerhatikan perlakuan

 Setiap kumpulan di pecahkan kepada Y dan Z.

pelajar.  Alatan  Kayu hoki

 Pelajar barisan Y akan menolak bola kepada pelajar di barisan Z dan berlari

 Bola hoki  Kon

ke belakang barisan.  Pelajar barisan Z akan menahan dan memukul bola ke dalam gol dan berlari ke belakang barisan. Seterusnya barisan Z pula akan menolak bola kepada barisan Y.

6

QSS1141D UMI

Kemuncak

 Guru membuat permainan kecil untuk

( 6 minit )

 Pelajar kekal dalam kumpulan masing-

 Pelajar

Rujuk lampiran 3.

masing.

bersaing

pelajar.

secara adil.  Kumpulan A hendaklah berlawan dengan Kumpulan

B

dengan

syarat

 Alatan  Kayu hoki

hanya

 Bola hoki

menggunakan kemahiran short grip.

 Kon  Kumpulan yang berjaya menjaringkan gol terbanyak dalam kon merupakan pasukan yang menang.

Penutup

( 5 minit )

 Guru mengarahkan

Pelajar diarahkan melakukan penyejukan

Rasional 

pelajar membuat

badan jenis PNF iaitu secara berpasangan.

penyejukkan badan

Guru memberikan soalan dan kesimpulan

membentuk

secara PNF

semasa

bulatan

( berpasangan).

menyejukan badan.

pelajar

melakukan

aktiviti

 Guru

bertanyakan

kepada

pelajar

soalan secara lisan

tentang rasionalnya melakukan short grip

kepada pelajar

semasa pertandingan hoki.

dan membuat kesimpulan.

 Guru

bertanyakan

grip:

besar

semasa PNF. 

 Guru memberikan

Pelajar

kepada

pelajar

Guru

short

berada

di

menghantar bola kepada sahabat dengan lebih cepat dan jauh.

tengah – tengah. melarikan bola dari kepungan pihak lawan dengan lebih pantas dan jauh.

7

QSS1141D UMI tentang jenis kemahiran pukulan dalam sukan hoki.

mengelirukan pihak lawan

 Kesimpulannya,short grip memudahkan

jenis pukulan:

pemain dan menjimatkan pergerakan    

serta ruang dengan membuat hantaran yang cepat semasa dikelilingi oleh pihak lawan.

short grip long grip slap short reverse hit

LAMPIRAN 1

Drill 2 Drill 1 Pelajar A

Pelajar D

Pelajar B

Pelajar C

Pelajar xD A

Pelajar D xC

xA Pelajar B

xB Pelajar C

8

QSS1141D UMI

LAMPIRAN 2

X X X Z

X X X Y

9

QSS1141D UMI LAMPIRAN 3

PETUNJUK:

=KON = KUMPULAN A

= KUMPULAN B

10

QSS1141D UMI

Penilaian Pensyarah :

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________________________

_________________________________ (DR. NELFIANTY BINTI MOHD RASYID) Pensyarah, Ikhtisas Padang (Hoki QSS1141D), Fakulti Sains Sukan, Universiti Pendidikan Sultan Idris. Tarikh :_________________

11

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF