RAM PUMPA.pdf

February 10, 2017 | Author: Kasim Konjic | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download RAM PUMPA.pdf...

Description

INFOTEH-JAHORINA Vol. 13, March 2014.

Pumpa za podizanje vode energijom hidrauličkog udara i neke od mogućnosti njene primene Ljiljana Anđelković, Marjan Mitić

Dragan Milićević

Fakultet tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici Univerzitet u Prištini Kosovska Mitrovica, Srbija [email protected], [email protected]

Građevinsko-arhitektonski fakultet u Nišu Univerzitet u Nišu Niš, Srbija [email protected]

Sadržaj—U celom svetu se preduzimaju brojne aktivnosti da se poboljša kontrola i efikasnost upotrebe vode, kao i da se smanji potrošnja energije, pre svega poboljšanjem energetske efikasnosti. U ovom radu je prikazana inovirana pumpa, koja za svoj rad koristi samo energiju vode, odnosno efekat pojave hidrauličkog udara. Pumpa ima za cilj povećanje energetske efikasnosti u prepumpavanju vode, izuzetno je ekonomična, praktično bez ikakvih eksploatacionih troškova i veoma je pogodna za primenu u poljoprivrednoj proizvodnji, u stočarstvu, na ribnjacima, za obezbeđenje tehničke ili tehnološke vode za različite potrebe. Prikazani su primeri primene ove pumpe za snabdevanje vodom na ribnjaku Jablanica kod Boljevca i za obezbeđenje vode za navodnjavanje po sistemu “kap po kap“ za potrebe proizvodnje malina u Trešnjevci kod Aranđelovca. Ključne riječi-pumpa, hidraulički udar, eneregetska efikasnost

I.

UVOD

Nagla industrijalizacija, ogroman priraštaj stanovništva i brza urbanizacija, naročito u poslednjih nekoliko decenija, suočavaju čovečanstvo sa ogromnim problemima po pitanju: vode, hrane, energije i životne sredine. Posebno se ističe problem vode, jer je implicitno prisutan u ostala tri problema, Potrebe za hranom i energijom su svakog dana sve veće, što uslovljava i dodatne količine vode neophodne za njihovu proizvodnju. Tako se produbljuje kriza vode, koja je uveliko prisutna, a koja će prema brojnim predvidjanjima, sredinom ovog veka, prerasti u svetsku krizu globalnih razmera. Glad je globalni problem planete, iako proizvodnja hrane iz godine u godinu raste. Glad je uzrok i posledica siromaštva. Smanjenje siromaštva znači intenzivniji razvoj, ali će on neminovno uticati na povećanje potrošnje energije. Međutim i u pogledu količine energije i sirovina na Zemlji stanje je, veoma zabrinjavajuće. Sadašnje procene jasno pokazuju da izvori energije i sirovina nisu neiscrpni i da se raspolaganje prirodnim resursima u budućnosti mora zasnivati na velikoj racionalnosti. U celom svetu se preduzimaju brojne aktivnosti za prevazilaženje naraslih problema. Za stručnjake je ključno rešenje u tome da se, s jedne strane, unapredi poljoprivredna proizvodnja i proizvodnja hrane, ali i da se poboljša kontrola i efikasnost upotrebe vode i da se poveća recikliranje vode, a sa druge strane da se intenzivnijim razvojem smanji siromaštvo,

pri čemu je jedan od najvažnijih zadataka da se odvoji razvoj od povećanja potrošnje energije, pre svega poboljšanjem energetske efikasnosti. Da bi se obezbedio održivi razvoj, svet se mora okrenuti ka koherentnom i celovitom upravljanju vodom, hranom i energijom. U ovom radu je prikazano inovirano rešenje pumpe za podizanje vode energijom hidraulički udar koje je razvijeno u saradnji istraživačkih timova Fakulteta tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici i Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu i proizvođača pumpe Srebrena Stojanovića iz Leskovca i za koje je Zavodu za intelektualnu svojinu Republike Srbije, podneta prijava za priznavanje patenta br. MP-2013/0023. Pumpa ima za cilj povećanje energetske efikasnosti u prepumpavanju vode za razne potrebe, jer ne korisiti nikakvu spolja unetu energiju bilo da je to električna energija ili energija iz motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Pumpa je veoma pogodna za primenu u poljoprivrednoj proizvodnji, u stočarstvu, na ribnjacima, za obezbeđenje tehničke ili tehnološke vode za različite potrebe. U radu su prikazani primeri primene ove pumpe za obezbeđenje sanitarne vodu za potrebe objekta u kome boravi posada i tehnološke vode za bazene sa ribljom mladji na pastrmskom ribnjaku Jablanica na Radovanskoj reci kod Boljevca i za obezbeđenje potrebne količine vode za navodnjavanje po sistemu “kap po kap“ za potrebe proizvodnje malina u Trešnjevci kod Aranđelovca. II.

PUMPA ZA PODIZANJE VODE ENERGIJOM HIDRAULIČKOG UDARA

Pumpa za podizanje vode energijom hidrauličkog udara ili, kako se često naziva, hidraulička ram pumpa (hydraulic ram ili hydram pump), je ciklična pumpa, koja za svoj rad koristi samo energiju vode, odnosno efekat pojave hidrauličkog udara. Pumpa radi sama i ne korisiti nikakvu spolja unetu energiju. A. Istorijat hidrauličke ram pumpe Pretečom hidrauličkih ram pumpi smatra se ručno kontrolisana pumpa, nazvana "pulsirajuća pumpa", koja je instalirana krajem 18 veka u Velikoj Britaniji i Irskoj [1]. Prva automatska ram pumpa instalirana je u Velikoj Britaniji krajem 18 veka. Za ovu pumpu je izdat prvi Britanski patent 1797. godine [1].

- 196 -

Poboljšana verzija ram pumpe za koju je izdat patent 1816. godine u Velikoj Britaniji je široko korišćena za potrebe vodosnabdevanja velikih seoskih kuća, farmi i seoskih zajednica. Neki od instalacija ovih pumpi su preživele sve do 2004. godine. Prvi USA patent za hidrauličku ram pumpu izdat je 1806. godine, ali je interesovanje za ove pumpe u USA naglo poraslo posle 1840. godine kada je počela njihova komercijalna proizvodnja. Krajem 19. veka, kada su električna energija i pumpe na električnu energiju postale široko dostupne, interesovanje za korišćenje ram pumpi je naglo opalo. Slika 1. Osnovni elementi hidrauličke ram pumpe [2] 1. dovodna – pogonska cev; 2. odvodna – potisna cev; 3. prekidni (impulsni) ventil; 4. slobodni izliv na prekidnom ventulu; 5. izlazni nepovratni (usponski) ventil; 6. ekspanzioni sud

B. Osnovni elementi i način rada ram pumpe Osnovni elementi hidrauličke ram pumpe shematski su prikazani na slici 1. Na početku rada pumpe, prekidni ventil (3) je otvoren, a nepovratni ventil (5) je zatvoren. Voda iz izvora počinje da teče pod dejstvom sile gravitacije kroz dovodnu pogonsku cevi (1) i prekidni ventil, koji je otvoren, povećavajući brzinu, kinetičku energiju i pritisak ispod ventila, što rezultuje njegovim zatvaranjem. Usled naglog zatvaranja prekidnog ventila u dovodnoj pogonskoj cevi (1) se javlja hidraulički udar koji povećava pritisak u pumpi, otvara nepovratni ventil i gura vodu kroz odvodnu - potisnu cev (2) i u ekspanzioni sud (6), komprimujući vazduh u posudi do pritiska koji je veći od pritiska u odvodnom - potisnom cevododu. Pritisak vazduha gura vodu iz ekspanzione posude zatvarajući nepovratni ventil, usled čega se sav protok vode preusmerava kroz odvodnu – potisnu cev, sve dotle dok se pritisak vazuha u ekspanzionoj posudi ne izjednači sa pritiskom vode u potisnom cevovodu. Zatvaranje nepovratnog ventila stvara se blagi vakuum koji omogućava impulsnom ventilu da se ponovno otvori i da ciklus počne ponovo. Jednom puštena u pogon pumpa nastavlja da radi sve dok kroz nju protiče voda i dok je čovek ne zaustavi.

Slika 2.

Inovirano rešenje ram pumpe sa njenim glavnim delovima [3]

Ekspanzioni sud (6) sadrži vazduh pod pritiskom, koji poboljšava efikasnost pumpanja obezbeđujući konstantan protok kroz odvodnu cev i ublažava stres pumpe pri hidrauličkom udara, kada je prekidni ventil zatvaren. Teorijski, pumpa može da radi bez ekspanzionog suda, ali joj efikasnost drastično pada, a pumpa će biti izložena povećanim stresovima koji bi mogli znatno da joj skrate radni vek. C. Inovirano rešenje ram pumpe Na osnovu poznatih teorijskih postavki istraživački timovi Fakulteta tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici i Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu i proizvođač pumpe Srebren Stojanović iz Leskovca rade na razvoju inoviranog rešenja pumpe za podizanje vode energojom hidrauličkog udara. Izgled pumpe sa njenim glavnim delovima prikazan je na slici 2, a pumpa u radu prikazana je na slici 3.

Slika 3.

Inovirano rešenje ram pumpe u radu

Razvojne aktivnosti na usavršavanju pumpe za podizanje vode energijom hidrauličkog udara usredsređene su na povećanje stepena iskorišćenja i odnosa prepumpane i zahvaćene vode, smanjenje oscilacija protoka, smanjenje buke, poboljšanje pouzdanosti u radu i veka trajanja.

- 197 -

Za inovirano rešenje pumpe je Zavodu za intelektualnu svojinu Republike Srbije, podneta prijava za priznavanje patenta br. MP-2013/0023. Suština inoviranog rešenja pumpe je u primeni specifičnih konstruktivnih rešenja uređaja i njegovih delova, kojim se eliminišu ili ublažavaju nedostaci uočeni prilikom analize postojećih tehničkih rešenja.

Slika 4.

Karakterističan razmeštaj impulsnog (prekidnog) i usponskog (nepovratnog) ventila je takav da obezbeđuje maksimalan napor uređaja za dati protok koji se generiše u potisnom cevovodu. Impulsni ventil je snabdeven uravnotežujućom oprugom čijim se sabijanjem ili otpuštanjem vrši podešavanje hoda klipa odnosno optimalna učestanost otvaranja i zatvaranja podsklopa impulsnog ventila.

Šematski prikaz rada hidrauličke ram pumpe [4]

Ugradnjom ekspanzione posude sa membranom izbegnute su oscilacije u protoku i rastvaranje vazduha u vodi. Odzračni ventil sa vazdušne strane ekspanzione posude omogućava podešavanje optimalnog pritiska vazduha u konkretnim radnim uslovima uređaja. Konstruktivnim rešenjem ove pumpe ostvarena su poboljšanja u odnosu na poznata rešenja, a koja su potvrđena, kako testiranjem prototipa uređaja, tako i primenom pumpe u realnim uslovima eksploatacije. Time je dobijena efikasna, ekološka pumpa pogodna za snabdevanje vodom za različite potrebe. D. Hidrauličke osnove rada ram pumpe Hidraulička ram pumpa koristi energiju zahvaćene vode koja teče kroz dovodnu cev i efekat pojave hidrauličkog udara usled periodičnog otvaranja i zatvaranja prekidnog ventila, da razvije pritisak koji omogućava da se deo ulazne vode podigne na višu kotu od kote zahvatanja vode. Na osnovu raspoložive visine i protoka na ulazu, pumpa na izlazu obezbeđuje podizanje na veću visinu dela ulaznog protoka (slike 4 i 5).

Slika 5.

Da bi pumpa uspešno radila potrebno je da postoji odredjena visinska razlika između zahvata vode i pumpe (slika 4), koja omogućava da kroz dovodni cevovod gravitaciono protiče voda. Što je ova visina veća, srazmerno će biti veća i visina izbacivanja vode, kao i količina izbačene vode.

Primeri instaliranja hidrauličke ram pumpe [5]

TABELA I.

PERFORMANSE INOVIRANE RAM PUMPE ZA DIMENZIJE CEVOVODA D = 100 MM I d = 50 MM [4]

Odnos dimenzija D/d

mm/mm

100/50

100/50

100/50

100/50

Odnos visina h/H

m/m

5

10

15

20

Proticaj u dovodnom cevovodu Q

l/s

9

9.7

10

9

Količina ispumpane vode

m3/dan

94

51

35

23

Koeficijent efikasnosti

%

61

61

61

59

Kada je poznat protok vode kroz dovodnu cev Q (l/s), vertikalna visinska razlika između mesta zahvatanja vode i mesta postavljanja pumpe H (m) i visinska razlika od pumpe do lokacije za isporuku vode h (m), moguće je izračunati količinu vode koja će biti isporučena q (l/s), sa usvojenim koeficijentom efikasnosti instalacije η, prema jednačini [6]: q = η x Q x H / h.

(1)

Proticaj vode dostupan na dovodnoj cevi će biti smanjen proporcionalno visinskoj razlici između zahvata i pumpe, odnosno između pumpe i lokacije na kojoj se voda podiže. Dakle, ako je izvor vode 2 metra iznad pumpe, a voda se podiže na 10 metara iznad pumpe, samo 20% od dostupne količine vode će biti isporučeno, dok će se 80% preliti preko prekidnog ventila, uz pretpostavku 100% energetske efikasnosti. Količina isporučene voda će biti dodatno smanjena

- 198 -

za faktor energetske efikasnosti, koji tipično iznosi oko 60%, ali se može povećati i do 80%. U prethodnom primeru, ako je energetska efikasnost 60%, isporučena količina vode će biti 60% od 20% odnosno 12% od dostupne količine vode na dovodnoj cevi. Energetsku efikasnost ne treba mešati sa zapreminskom efikasnošću, koja se odnosi na zapreminu isporučene vode u odnosu na zapreminu ukupno zahvaćene vode iz izvora. Relevantni podaci za ovaj tip pumpe se najčešće daju tabelarno, na osnovu stvarnih testova pumpe [6].

Korišćenje pumpe je vremenski praktično neograničeno bez troškova servisiranja i održavanja. Obzirom da pumpa nema motor, niti zahteva bilo kakvo gorivo, struju ili neki drugi spoljnji energetski izvor, radi se o ekološki čistoj tehnologiji. Ključne prednosti korišćenja ram pumpe mogu se sumirati u nekoliko tačaka:

U jednačini za određivanje količine vode koja će biti isporučena ne figuriše dužina odvodne cevi jer su gubici trenja mali zbog, najčešće malih proticaja. Međutim, ako su proticaji veliki, ili je dužina odvodne cevi velika, gubici trenja će uticati na smanjenje isporučene količine vode. Dovodna cev je verovatno najvažniji deo instalacije pumpe, jer kroz nju protiče voda iz izvor do pumpe i prostire se talas povišenog pritiska usled hidrauličkog udara. Trebalo bi da bude, što je moguće više ravna, bez krivina i lukova. Prečnik dovodne cevi, bar za jednu veličinu treba da bude veći od odvodne cevi. Preporuke za pogonsku dužinu dovodne cevi su zasnovane na empirijskim podacima, dobijenim sistematskim eksperimentima [7]. Kapacitet i stabilnost ram pumpe (slika 4.) zavisi od odnosa dužine (L) i prečnika (D) dovodne cevi. Ustanovljeno je da će hidraulička ram pumpa raditi na zadovoljavajući način ako je odnos L / D između 150 i 1000 [7]. Povećanje dužine dovodne cevi u ovom opsegu neće imati nikakav uticaj na promenu protoka na ulazu i izlazu pumpe, ali će smanji frekvenciju rada (manje ciklusa u minuti.). Praktični aspekti kao što su habanje ventila, zamor fazonskih komada i jačina proizvedene buke favorizuju nižu frekvenciju rada, a samim tim i veću dužinu dovodne cevi od minimalno potrebne za dobar rad pumpe, ukoliko je to moguće. Ukoliko je odnos dužine i prečnika dovodne cevi izvan navedenog opsega, performanse i stabilnost pumpe će biti narušene. Kada je u pitanju inovirano rešenje pumpe, za njegovo uspešno funkcionisanje potrebna je minimalna visinska razlika izmedju zahvata vode i pumpe od 0.50 m. Dužina dovodnog cevovoda od zahvata vode do pumpe može da se kreće od 4 do 120 m. Visina izbacivanja vode teoretski može biti i do 300 m. Dužina odvodnog cevovoda nije od velike važnosti, a zavisi od visine podizanja vode. Dovodni i odvodni cevovod mogu da budu različitih prečnika, a zavisno od toga će i pumpa imati različiti kapacitet. Performanse pumpe sa dovodnom cevi prečnika D = 100 mm i odvodnom prečnika d = 50 mm, koje su određene testiranjem, prikazane su u tabeli 1. E. Prednosti primene hidrauličke ram pumpe Hidraulička ram pumpa je pouzdana, laka za održavanje i izuzetno ekonomična, praktično bez ikakvih eksploatacionih troškova. Pumpa ima samo dva pokretna dela, prekidni ventil i nepovratni ventil, što je čini jednostavnom, relativno jeftinom za izradu, lakom za održavanje i veoma pouzdanom. Pumpa ne zahteva poseban nadzor u toku rada, samo je na usisnom delu dovodne cevi potrebno postaviti zaštitu od ulaska krupnijih tela kako se dovodna cev ne bi zapušila i prekinula rad pumpe.



Ne koristi benzin, dizel ili električnu energiju.



Jednostavna konstrukcija i lako instaliranje



Automatski, neprekidan rad ne zahteva nadzor ili ljudsko prisustvo.



Može da radi 24 sata dnevno.



Održavanje je praktično besplatno. III.

PRIMERI PRIMENE

INOVIRANE RAM PUMPE

Inovirana ram pumpa može se primeniti svuda gde postoje prirodni vodotoci, akumulacije, izvorišta vode, arterski bunari i pogodni visinski uslovi između zahvata vode i lokacije za postavljanje pumpe, bez dodatnih ulaganja i troškova za električnu energiju, naftu ili naftne derivate i uz minimalne troškove eksploatacije. Primena pumpe je izuzetno povoljna za snabdevanje vodom za različite potrebe u brdsko – planinskim područjima iz potoka i izvora sa izraženim visinskim padom. Pumpa je veoma pogodna za primenu u poljoprivrednoj proizvodnji za navodnjavanje voća, povrća i stočne hrane, posebno po sistemu “kap po kap“, u stočarstvu za pojenje životinja u stajama i na farmama, na ribnjacima, za obezbeđenje tehničke ili tehnološke vode i punjenje rezervoara za različite potrebe. Pumpu je moguće prilagoditi svim posebnim karakteristikama lokaliteta i pojedinačnim uslovima i zahtevima, prema kojima se pumpa šteluje kako bi dala najoptomalnije rezultate. Jedanput naštelovana ona uvek radi pod tim režimom rada. Ukoliko se pumpa premesti na drugi lokalitet ili se promene uslovi i zahtevi, potrebno je novo štelovanje pumpe. A. Primena pumpe na ribnjaku Jablanica kod Boljevca Punosistemski pastrmski ribnjak Jablanica, koji je izgrađen 1986. godine, nalazi se na Radovanskoj reci, u blizini sela Jablanica, na oko 4 kilometra od magistralnog puta ParaćinZaječar i 14 kilometara od opštinskog centra Boljevac. Ribnjak se prostire na površini od 4 hektara i ima 15 polja za uzgajanje pastrmke i dva manja bazena za uzgoj mlađi pastrmke, sa obimom proizvodnje od oko 170 t ribe godišnje. Potrebna količina vode za rad ribnjaka zavisi od količine ribe koja se u tom trenutku gaji i kreće se od 250 do 450 l/sek. Ribnjak opslužuje posade od tri radnika, koja stalno boravi na ribnjaku. U eksploataciji ribnjaka javljaju se određeni problemi, koji remete njegov ispravan i neprekidan rad, a to su između ostalog: zamućenja vode u reci usled nailaska velikih voda, zbog čega se javlja opasnost uništenja riblje mlađi i nerešeno snabdevanje sanitarnom vodom objekta u kome boravi posada. Ribnjak nije povezan na javnu električnu mrežu.

- 199 -

Snabdevanje sanitarnom vodom postojećih objekata za smeštaj radnika i mrestilišta u slučajevima jačih zamućenja vode u reci je rešeno zajedničkim sistemom za snabdevanje vodom, koji se sastoji od pumpe, rezervoara i razvodnih cevovoda (slika 6).

Slika 6.

Šematski prikaz sistema snabdevanja vodom ribnjaka Jablanica

Slika 7.

Vodozahvat ribnjaka Jablanica

Obzirom da na lokaciji ribnjaka Jablanica nema električne energije i da postoji visinska razlika od 3 metra, potrebna za rad pumpe, koju pravi betonska brana na vodozahvatu (slika 7), za prepumpavanje vode iz reke do rezervoara izabrana je pumpa za podizanje vode energojom hidrauličkog udara. Na ribnjaku se koristi pumpa sa dovodnom cevi prečnika D = 100 mm i odvodnom prečnika d = 50 mm. Za radnu visinu H = 3 m i visinu pumpanja h = 15 m, kapacitet pumpe, prema tabeli 1, iznosi oko 94000 l/dan ili q = 1.1 l/s, sa koeficijentom korisnog dejstva od 61%. Ova količina znatno premašuje potrebnu potrošnju za posadu na ribnjaku (tri radnika) i za snabdevanje bazena za uzgoj mlađi pastrmke u periodima ekstremnih zamućenosti vode u reci iz rezervoara filtriranom vodom, a ne zamućenom vodom direktno iz reke. B. Primena pumpe na lokaciji u Trešnjevici kod Aranđelovca U selu Trešnjevica kod Aranđelovca instalirana je pumpa za podizanje vode energijom hidrauličkog udara, za potrebe obezbeđenja vode za navodnjavanja sistemom “kap po kap“ zasada kupina. Za zahvatanje vode formirana je pregrada (slika 8), koja obezbeđuje da položaj instalirane pumpe (slika 9) bude 6.5 metara niži od kote zahvatanja vode. Dovodni cevoda je dužine L = 100 m, od HDPE cevi 50 mm, sa debljinom zida od 2 mm i unutrašnjim prečnikom od 46 mm. Visina pumpanja je h = 63 m. Odvodni cevovod je dužine l = 650 m, prečnika 25 mm, sa debljinom zida od 2 mm. Merenjem na licu mesta su određeni proticaji na ulazu i izlazu iz pumpe: Q = 0,267 l/s , q = 0,0167 l/s.

(2)

Koeficijent korisnog dejstva instalirane pumpe iznosi:

η= Slika 8.

Zahvat za zahvatanje vode za navodnjavanje u Trešnjevci

q⋅h 0.0167 ⋅ 63.5 = = 61 %. Q⋅H 0.267 ⋅ 6.5 IV.

(3)

ZAKLJUČAK

U celom svetu se preduzimaju brojne aktivnosti da se poboljša kontrola i efikasnost upotrebe vode, kao i da se smanji potrošnja energije, pre svega poboljšanjem energetske efikasnosti. Da bi se obezbedio održivi razvoj, svet se mora okrenuti ka koherentnom i celovitom upravljanju vodom, hranom i energijom.

Slika 9.

Instalirana pumpa hidraulički udar u Trešnjevci

Sa produbljenjem energetske krize ponovo postaje sve aktuelnija primena hidrauličke ram pumpe, koje su široko korišćene u 19 veku, ali je sa pojavom električne energije i električnih pumpi interesovanje za njih opalo. Inovirano rešenje pumpe za podizanje vode energijom hidrauličkog udara, koje se razvija u saradnji istraživačkih timova Fakulteta

- 200 -

tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici i Građevinskoarhitektonskog fakulteta u Nišu i proizvođača pumpe Srebrena Stojanovića iz Leskovca ima za cilj povećanje energetske efikasnosti u prepumpavanju vode za razne potrebe, jer ne korisiti nikakvu spolja unetu energiju, bilo da je to električna energija ili energija iz motora sa unutrašnjim sagorevanjem. U radu su prikazane karakteristike i princip rada ove pumpe, kao i primeri njene primene za obezbeđenje sanitarne vodu za potrebe objekta u kome boravi posada i tehnološke vode za bazene sa ribljom mladji na pastrmskom ribnjaku Jablanica na Radovanskoj reci kod Boljevca i za obezbeđenje potrebne količine vode za navodnjavanje po sistemu “kap po kap“ za potrebe proizvodnje malina u Trešnjevci kod Aranđelovca. Primena pumpe u realnim uslovima eksploatacije, pokazuje da, zbog brojnih povoljnosti, ovakve pumpe mogu uspešno da se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji, u stočarstvu, na ribnjacima, kao i za obezbeđenje tehničke ili tehnološke vode za druge potrebe. ZAHVALNICA Ova studija je finansijski podržan od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, kroz razvojne projekte TR33046 i TR37018. LITERATURA [1] [2] [3] [4]

[5]

[6] [7]

vodovoda republike Srpske, Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo Beograd, Jahorina 22-24.05.2013., st. 358-363, ISBN 978-8682931-58-4 Clemson University, South Carolina - Hydraulic Ram Pump System Sketches, http://www.clemson.edu/irrig/equip/ram3.htm [pregledano u 17.30 h, 08.02.2014.] Rife Ram Pumps, http://www.riferam.com/rams/index.html [pregledano u 16.00 h, 06.02.2014.] The University of Georgia, College of Agriculture and Environmental Sciences/Athens, Hydraulic Rams For Off-Stream Livestock Watering, 1998., http://www.caes.uga.edu/departments/bae/extension/pubs/documents/ rampump3.pdf [pregledano u 18.00 h, 10.02.2014.] ABSTRACT

The whole world is taking a number of actions to improve the control and efficiency of water usage, as well as to reduce energy consumption, primarily by improving energy efficiency. This paper presents the innovate pump, which operates using only the energy of water, and the effect of water hammer phenomenon. The pump is intended to increase energy efficiency in pumping water, it is extremely cost-effective, virtually no maintenance costs and it is very suitable for application in agricultural production in livestock, fish ponds, for providing technical and process water for various purposes. Some examples of these pumps application are given for water supply of the pond Jablanica near Boljevac and for providing water for irrigation on a "drip" for the production of raspberries in Trešnjevka in Arandjelovac.

Hydraulic ram, http://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_ram [pregledano u 16.30 h, 06.02.2014.] OP 4- Hydraulic Ram Pump System, http://portfolios.gaiauniversity.org/ view/view.php?id=952 [pregledano u 15.30 h, 06.02.2014.] Hidraulička pumpa, http://www.srebrnstojanovic.rs/ hidraulickapumpa.html [pregledano u 15.02 h, 06.02.2014.] Anđelković Lj., Živković S., Milićević D.: Poboljšanje efikasnosti rada pastrmskog ribnjaka Jablanica, Zbornik radova Trinaeste medjunarodne konferencije "Vodovodni i kanalizacioni sistemi", Poslovno udruženje

- 201 -

THE PUMP FOR THE WATER RELEASE USING WATER HAMMER ENERGY AND SOME OF ITS POSSIBLE FEATURES Ljiljana Anđelković, Dragan Milićević, Marjan Mitić

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF