Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A

April 3, 2019 | Author: Cromatic Ploiesti | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Proiect Miscarea Si Tempoul in Muzica Cls a v A...

Description

PROIECT DE LECŢIE  ŞCOALA cu clasele I – VIII Tặriceni , comuna Şirna , jud. Prahova CLASA a V a NIVELUL CLASEI Mediu (intonativ) , bun (intelectual) DATA DURATA 50 minu minute te UNITATEA DE ÎNVẶŢARE Interpretare şi timbru SUBIECTUL (detaliere de conţinut) mişcarea sau tempoul în muzicặ TIPUL LECŢIEI mixtặ VARIANTA lecţie de formare a priceperilor şi de dezvoltare a deprinderilor muzicale; varianta priceperi şi deprinderi de tehnicặ vocalặ . PREMISE Elevii trebuie sặ aibặ deprinderi de intonare şi interpretare a repertoriului de cậntece , deprinderea de a concepe un scenariu şi propuneri de regie pentru un mic spectacol la clasặ. OBIECTIVE DE REFERINŢẶ 3.4 ; 4.3 ; 1.2 ; 1.1 ; OBIECTIVE OPERAŢIONALE O.1. Sặ intoneze şi sặ interpreteze vocal melodia ” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27. P.1. Elevii vor intona individual şi în grup melodia( probặ practicặ) O.2. Sặ interpreteze melodia datặ , respectậnd tempo-ul precizat în manual. P.2. Probặ individualặ pentreu atingerea obiectivului 2. O.3. Sặ interpreteze în grup , polifonic ultima parte a melodiei ” Merge raţa cặtre lac„ din Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007, pag 27. P.3. Probặ în grup prentru atingerea obiectivului 3. O.4. Sặ recunoascặ în interpretarea profesorului , şi în audiţia muzicalặ propusặ termeni de mişcare  învặţaţi. P.4. Probặ oralặ şi practicặ pentru atingerea obiectivului 4. Resurse Manualul de educaţie muzicalặ , editura Didacticặ şi pedaogicặ , Buc. 2007 , Pag . 27 , laptop , boxe , planşặ cu termeni de mişcare. METODE exerciţiul , demonstraţia , explicaţia , dialogul , audiţia muzicalặ. Matrice de evaluare Instrumente de evaluare Obicetive de referinţặ O . R . 1. 1 O.R.1.2 O.R.4.3. O.R.3.4

Obiective operaţionale O .O .1 O. O .2 O .O .3 O. O. 4 .

Probặ oralặ

Probặ practicặ X

X X

X X

Descriptori de performanţặ , pentru proiectul de d e lecţie „Mişcarea şi tempoul în muzicặ”

Obiective de referinţặ

Probặ scrisặ

. Sặ interpreteze vocal şi expresiv , la unison şi în grup , în diferite aranjamente polifonice , cậntece aparţinậnd folclorului copiilor, 1.2 Sặ interpreteze vocal , expresiv şi fluent , la unison sau în grup melodia, respectậnd tempoul precizat de autor. 1.1





Notele 5 sặ interpreteze în grup sau individual cu ajutorul susţinut de professor , teme musicale , cậntece , vocal . sặ realizeze acompaniamente ritmice simple , pe durate egale , la cậntecele învặţate.





Notele 7 sặ interpreteze în grupuri mici sau individual , cu un minim de ajutor din partea  profesorului , teme musicale cậntece , matrice melodice , vocal sau instrumental. sặ realizeze acompaniamente ritmice simple (prin încercặri repetate) , folosind formule de acompaniament învặţate.





Notele 9 şi 10 sặ interpreteze individual , cu acurateţe , în tempo şi nuanţặ adecvatặ , cậntece şi teme musicale , vocal sau instrumental. sặ acompanieze ritmic liber , respectậnd specificul cậntecelor , în tempo şi nuanţe indicate.

Obiective de referinţặ 4.3 . Sặ diversifice şi sặ îmbogặţeascặ cậntarea în grup sau unison, melodia datặ. 4.4 . Sặ-şi exprime preferinţele musicale şi sặ îşi argumenteze rặspunsurile date la întrebặrile puse pe baza audiţiei propusặ de professor. •



Nota 5 sặ recunoascặ , cu ajutorul susţinut al profesorului , elemente de limbaj muzical în cậntecele învặţate. sặ audieze cu atenţie lucrặrile propuse şi sặ facặ scurte aprecieri asupra caracterului unei audiţii ( ex. tristặ , veselặ)



Nota 7 sặ recunoascặ , cu un minim ajutor din partea  profesorului , elemente de limbaj muzical învặţate şi sặ le aplice în cậntecele studiate.



• •

sặ audieze cu atenţie şi ineres , sặ reproducặ , cu un minin ajutor din partea  profesorului , fragmente de teme muzicale , sặ recunoascặ fặrặ ajutor  caracterul major şi minor al unor lucrặri audiate.

Nota 10 sặ descifreze cu uşurinţặ fặrặ ajutorul profesorului , un fragment propus, într-o tonalitate majorặ , sặ coreleze execuţia cu elemente metro-ritmice. sặ diferenţieze , fặrặ ajutorul profesorului , caracterul major de cel minor , sặ-şi motiveze şi sặşi exprime propriile pặreri , sặ facặ legặturi cu textul.

DESFẶŞURAREA LECŢIEI 

Secvenţele lecţiei

Activiatea Profesorului

Activitatea Elevului

Resurse

Evaluare

Buget De timp

Moment organizatoric

- Formula de salut şi cậntecul sặptặmậnii - Pregặtirea vocalặ prin repertoriul propus la resurse - Anunţarea activitặţilor ce se vor  desfặşura pe parcursul orei. II . Verificarea Dupặ ce se Elevilor  cerceteazặ caietul personal şi catalogul , profesorul selecţioneazặ grupul de elevi supus verificặrii. Verificarea va consta în executarea vocalặ a cậntecelor din repertoriu deja  învặţate din manual , într-o lecţie anterioarặ. III . Predare Profesorul va Comunicareexemplifica  însuşirea noilor  termeni de cunoştinţe şi mişcare prin deprinderi diferite mijloace musicale. , la îndemậnặ ( bặtặi din palme, mersul ) III . 1 . Ancore aperceptive

Profesorul va intona ” Merge raţa cặtre lac„

Elevii intoneazặ frontal (pe grupe sau individual ) cậntecele propuse.

La prima orặ Observare sau ultima se sistematicặ vor intona rugặciunile de intrare sau ieşire din clasặ, Imnul de stat al Romậniei Exerciţii de vocalize.

Elevii rặspund conform cerinţelor  formulate de professor ;

” Merge raţa cặtre lac„ din

5 minute

- probe practice 5 min şi orale evaluate de Manualul de professor şi educaţie muzi  autoevaluare calặ , clasa a V  a editura Didacticặ şi   pedaogicặ ,

Buc. 2007, pag 27

Elevii executặ  împreuna cu profesorul

Probặ practicặ

5 minute

Elevii rặspund ascultậnd şi intonậnd la unison cậntecul  împreuna cu profesorul

” Merge raţa cặtre lac„ din

5 minute

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi   pedaogicặ ,

Buc. 2007, pag 27

III . 2, Intuiţie auditivặ , vizualặ şi kinestezicặ

Profesorul solicitặ elevilor  sặ audieze melodia ” Czeardas„ de Vittorio Monti

Elevii rặspund şi încearcặ sặ gặseascặ deosebiri de ritm specifice lecţiei.

Laptop şi boxe

Observare sistematicặ şi probặ practicặ individualặ

5 minute

III . 3 . Dirijarea activitặţii

Profesorul cere elvilor sặ deschidặ manualul la pagina 27 , şi sặ urmặreascặ pe portative primele şi ultimele mặsuri ale cậntecului ” Merge raţa cặtre lac„pentru a observa corespondenţa dintre auditiv visual şi kinestezic. Profesorul intoneazặ integral cậntecul pe cuvinte şi apoi solfegiazặ solicitậnd elevilor sặ urmặreascặ schimbặrile de tempo. Profesorul anunţặ definiţia termenilor de mişcare , şi care sunt aceştia .

Rặspunsul elevilor  melodia are trei schimbặri de ritm, notậnd în caiete care sunt acest sunt acestea

Precizare profesorul va acorda ambitusul cậntecelor cu diapazonul copiilor 

Observare sistematicặ

5 minute

III . 4 . Concluzia dirijặrii învặţặrii şi titlul lecţiei

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi   pedaogicặ ,

Buc. 2007, pag 27

Elevii rặspund şi noteazặ în caiete cele scrise pe tablặ de profesor .

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi   pedaogicặ ,

Probặ practicặ 5 minute

Manualul de educaţie muzicalặ , clasa a V a editura Didacticặ şi   pedaogicặ ,

Observaţia Proba practicặ Probặ oralặ

Buc. 2007, pag 27

IV . Aplicarea

Profesorul scrie pe tablặ definiţia termenilor de mişcare , şi care sunt aceştia .

Elevii vor nota pe caiete  împreunặ cu profesorul Elevii vor  executa  împreunặ cu profesorul

Buc. 2007, pag

5 minute

V . Încheierea şi evaluarea

Profesorul  împreunặ cu elevii reiau cậntecul  încercậnd un scenariu (dialog , improvizaţie) care sặ se acorde cu noua temặ învặţatặ .

melodia 27 „ Merge raţa cặtre lac ” în termeni de mişcare indicaţi de autorul melodiei.

Observare sistematicặ Probặ practicặ şi individualặ

10 minute

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF