proiect grupa combinata
August 30, 2017 | Author: Ileana Godiciu | Category: N/A
Short Description
proiect...
Description
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ grupă combinată
La joacă cu Maya
Prof. înv. preşc. Godiciu (Godiciu Runcan) Ileana-Maria PPETSM, anul I An şcolar 2015-2016
GRUPA: combinată (Nivelul I + II) TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?” ; TEMA PROIECTULUI TEMATIC: „Chipul primăverii”; TEMA SĂPTĂMÂNII: „Din lumea celor care nu cuvântă”; TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE:„ La joacă cu Maya” ; TIPUL ACTIVITĂŢII : Verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi ; FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ; DURATA: o zi;
Activităţi de învăţare: I)ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP) : - Întâlnirea de dimineaţă -”Bună dimineaţa ,oaspeţi dragi!” ; - Rutine:”Şi eu pot să ajut!”; ”Mă pregătesc pentru activităţi” ; - Tranziţii:”1,2,1,2, faceţi toţi la fel ca noi!”-recitativ ritmic; ”Înfloresc grădinile”-cântec; „Câte unul pe cărare”-joc cu text şi cânt; ” Bat din palme clap, clap, clap… ” -cântec. II)ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA1) -
Ştiinţă: ”Culorile florilor!” – experiment (N II) şi observare (NI) ; Constructii plane pe masa luminoasă: ‘’ Flori pentru Maya’’ (NI+NII); Joc de masă: Puzzle – Tablou de primăvară (NII ) şi Albinuţa (NI) ;
III) ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: -
1. Activitate integrată (DŞ)+(DLC): “Călătorie cu Maya pe tărâmul primăverii”
-
(NI+NII) – joc didactic; 2. DOS : ‘’Primăvara, prietena albinuţei Maya ‘’- aplicaţie (N II), DEC : ‘’Primăvara, prietena albinuţei Maya ‘’dactilo+pictură (NI);
IV) ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE(ALA2) : „Flori şi albine” - joc distractiv şi de mişcare (NI +NII).
SCOPUL ACTIVITĂŢII: -
Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul primăvara; Evaluarea abilităţii de exprimare creativă prin diverse limbaje; Evaluarea deprinderilor necesare pentru realizarea unor produse folosind tehnici de lucru adecvate vârstei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: -
O1 să aşeze în vase cu apă colorată flori de diverse culori (NII);
-
O2 să observe culorile florilor atât înainte cât şi după experiment (N I şi N II); O3 să rezolve puzzle-urile de primăvară primite, ajutându-se reciproc (NI +NII) ; O4 să efectueze exerciţii şi operaţii matematice precum înşiruirea, gruparea, utilizând numeralul cardinal şi ordinal şi un limbaj matematic adecvat (în limitele 1-4 NI şi 1-8
-
NII) ; O5 să formuleze propoziţii corecte şi expresive despre primăvară în diferite contexte
-
(NI +NII) ; O6 să despartă în silabe cuvintele date, precizând numărul de silabe (NII); O7 să realizeze flori şi tablouri de primăvară prin diferite tehnici, utilizând materiale
-
puse la dispoziţie (NI+NII) ; O8 să identifice în diferite situaţii elementele specifice primăverii (NI+NII) ; O9 să respecte regulile de comportare civilizată în timpul activităţilor ;
STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, observaţia, metoda ”mâna oarbă”, turul galeriei, experimentul; RESURSE
MATERIALE: albinuţa „Maya”, cutia cu surprize, coli de desen,
acuarele , steluţe din carton, fişe, siluete (rândunici, berze, buburuze, fluturi, flori, albine, soare, nori), jetoane cifre, coşuleţe, ecusoane, bagheta magică, cub, plicuri, medalioane, macaroane de diferite forme si marimi,orez,pietricele, paie, hartie colorata, linguriţe de plastic, resturile de la creioane ascuţite, puzzle; SARCINA DIDACTICĂ: alegerea unei steluţe şi rezolvarea sarcinii de pe ea; REGULI DE JOC: Cu ajutorul “Baghetei magice” vor fi aleşi copiii care vor răspunde; dacă un copil nu poate rezolva sarcina, poate fi ajutat de altcineva. ELEMENTE DE JOC: manipularea materialului, surpriza, aplauzele, utilizarea baghetei ; FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici, individual. DURATA:1 ZI ; BIBLIOGRAFIE: -
Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Val&Integral, Bucureşti;
-
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Editura DPH-Bucureşti, 2009;
-
Ileana, G., Livia, A., Activităţile integrate în grădiniţe – Ghid metodic, Ed. Carminis, Piteşti, 2014.
SCENARIUL ZILEI Ziua debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul- Educatoarea rosteşte următoarele versuri:
„Ne-am trezit de dimineaţă/ Şi-am venit la grădiniţă./ A început o noua zi,/ Insecte azi vom fi./ Pe scăunele ne-aşezăm/ Şi frumos ne salutăm!”/ „Bună dimineaţa, insecte dragălaşe!” În timp ce rosteşte versurile, educatoarea împarte copiilor ecusoane cu insecte(buburuze, fluturaşi).Se foloseşte „tehnica comunicării rotative”-pornind de la educatoare catre copilul din dreapta, folosindu-se numele copilului (Ex. „Bună dimineaţa, Claudia, eu astăzi sunt o buburuză”).Fiecare salut este însoţit de o strângere de mână. Prezenţa se realizează cu ajutorul simbolurilor de pe panou. Calendarul naturii :”Ziua, luna, anul,/ Anotimpul ni-l arată. Deci calendarul naturii,/ Să-l completăm îndată!” În ce anotimp suntem?(este indicat anotimpul printr-o săgeată ) Cum este vremea astăzi?(este aşezat jetonul care indică starea vremii din ziua respectivă) Cum ne îmbrăcăm în acest anotimp?( este aşezat jetonul care indică îmbrăcămintea corespunzătoare). Împărtăşirea cu ceilalţi : După salut voi iniţia o discuţie cu copiii referitoare la anotimpul primăvara şi trezirea naturii la viaţă. Copiii îşi vor reaminti care este tema săptămânii(“Chipul primăverii”) şi vor enumera câteva caracteristici ale anotimpului primăvara. La noutatea zilei în sala de grupă a apărut de dimineaţă o albinuţă supărată.Se numeşte Maya şi îşi caută căsuţa. Ea vine din Ţinutul Primăverii, unde vântul a suflat foarte tare şi i-a luat căsuţa şi acum nu mai ştie să se întoarcă. Primăvara i-a trimis câteva indicii, dar ea nu ştie să le descifreze, aşa că îi roagă pe copii să o ajute. Le propun să o înveselim pe Maya şi să îi pregătim câteva cadorui şi surprize şi să o ajutăm să ajungă înapoi acasă. După anunţarea temei şi a obiectivelor, pe înţelesul lor, prin tranziţia ”Bat din palme clap,clap,clap„ ne îndreptăm spre centrele de interes. Prezint sarcinile şi materialele de la fiecare sector, apoi copiii încep lucrul. La final, prin turul galeriei, se face evaluarea activităţii la fiecare sector. Prin tranziţia. “Înfloresc grădinile” se trece la următoarea etapă, cea a activităţilor pe domenii experenţiale. Prima activitate se va desfăşura un joc didactic în care voi integra domeniile DS şi DLC, joc prin care copiii o vor ajuta pe albinuţă să ajungă acasă. Înainte de a ne părăsi îi vom dărui tablouri de primăvară şi ne vom juca împreună: “Flori şi albine”.
Desfăşurarea activităţii: STRATEGII EVENIMENT
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC
DIDACTIC
DIDACTICE RESURSE METODE ŞI MATERIALE
1. Moment
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii.
organizatoric 2. Captarea atenţiei
Copiii se aşazã în semicerc pe scăunele. Se va realiza prin prezentarea albinutei insotita de o scrisoare şi o cutie.
PROCEDEE
Conversaţia
Este prezentată albinuţa şi scrisoarea din care aflăm că albinuţa se numeşte
Copilul poştaş
Explicaţia
Maia, că vine din Ţinutul primăverii şi vântul i-a luat căsuţa.Trimisă de Zâna
Cutie cu surprize
Stimularea
Primăvară, vine să ne ceară ajutorul să-i găsim căsuţa, iar dacă o vom ajuta
Mascota albinuţei
interesului pentru
Maia va recompesa pe fiecare. Copiii o pot ajuta pe albinuţă numai dacă vor
activităţi
3. Anunţarea temei
urma indiciile aflate în cele trei plicuri. Astăzi vom petrece o zi alături de albinuţa Maya, îi vom pregăti câteva
şi a obiectivelor
cadouri, ne vom juca cu ea şi o vom ajuta să-şi găsească căsuţa.
4. Dirijarea
Cu ajutorul ecusoanelor şi a tranziţiei”1,2,1,2 faceţi toţi la fel ca noi” copiii
Pahare cu apa,
învăţării
sunt îndrumaţi spre centrele de interes deschise. Prezint pe rând materialele şi
culori, flori
Explicaţia
sarcinile de lucru din cadrul fiecărui atelier, apoi copiii vor fi invitaţi să aleagă sectorul dorit. ALA1
EVALUARE
La
Observaţia Acuarele,
sectorul Ştiinţă copiii copiii de la grupa mare efectuează un
experiment: în vase cu apă colorată pun flori care vor absoarbe apa şi îşi vor schimba culoarea. Împreună cu cei de nivel I, micii oameni de ştiinţă vor observa schimbările survenite, În cadrul sectorului Artă copiii au de pictat tablouri de primăvară pe pietricele iar la sectorul Constructii vor realiza flori
Experimentul
pahare.apă
Conversaţia
Observarea
Exerciţiul
sistematică
din diverse materiale naturale şi reciclabile.
Conversaţia
După terminarea sarcinilor din centrele de interes şi după evaluarea acestora,
Ghiveci
ADE1:
prin tranziţia: Înfloresc grădinile”, vom trece la următoarea activitate – jocul
carton,
DS+DLC
“Călătorie cu Maya pe tărâmul primăverii”, joc prin care copiii vor
Jetoane cifre,
demonstra că au cunoştinţe despre anotimpul primăvara şi o vor ajuta pe
plicuri
Maya să ajungă acasă.
Steluţe colorate
Copiii vor descoperi steluţe colorate aşezate pe covor. Pe fiecare steluţa se
Bagheta magică
Demonstraţia
află câte o sarcină. Copiii vor fi aleşi cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor
coşuleţe
Exerciţiul
magice:” Bagheta la drum porneşte şi la.....se opreşte!”.
„Ţinutul
Copilul atins cu bagheta va veni şi va rezolva sarcina de pe steluţe,
primăverii”
respectându-se nivelul de vârstă.
Siluete-(flori.nori,
Executarea jocului de probă-se efectuează jocul de probă. Un copil va veni
rândunici,buburuz
şi va executa jocul de probă.
e)
Desfăşurarea jocului propriu-zis. Copiii vor rezolva diferite sarcini: vor
Vaze
număra steluţele de pe covor în ordine crescătoare sau descrescătoare, vor
Jetoane cifre
aşeza în „Ţinutul primăverii” prietenii albinuţei astfel:(3 norişori, tot atâtea
Siluete fluturaşi
Observarea curentă a
rândunici câţi norişori ai aşezat, 5 narcise, 4 albine,o buburuză mare şi două
Săgeţi
comportamentului
mici, 7 fluturasi,8 frunze in pom si 6ghiocei), vor grupa flori după culoare,
„obstacole”-
vor aşeza fluturi pe fiecare floare, respectând numărul ordinal indicat, vor
buburuză,
denumi imaginea şi vor alcătui propoziţii simple cu ajutorul acestora, apoi
fluturaş
vor aşeza în „Ţinutul primăverii” silueta descoperită. Pe versurile „Zâna are
floare
pălărie/Zâna noastră multe ştie!” voi aşeza pe capul unui copil pălăria Zânei
rândunică
Primăvară. Copilul care poartă această pălărie va veni şi va recita o poezie
cubflori
despre primăvară.
copăcelul
La complicarea jocului le prezint copiilor un cub, care
din
Explicaţia
Jocul
„Mâna oarbă” Exerciţiul Conversatia
are pe fiecare faţă o imagine ce reprezintă anotimpul primăvara (barză,
primăverii
rândunică, lalea, buburuză, fluture, soare). Cu ajutorul pălăriei, copilul ales
Pălăria
va arunca cubul şi va descoperi pe faţa acestuia o imagine. Va despărţi în
primăvara
Zânei
silabe cuvântul rostit, va preciza numărul de silabe, apoi va aşeza în copac tot atâtea floricele câte silabe are cuvântul. Aruncarea cubului va continua pâna la descoperirea tuturor imaginilor. La final vom observa că am realizat un 5. Obţinerea
tablou de primăvară, ţinutul Mayei. Le propun copiilor să îi mai pregătim Mayei o surpriză: tablori de primăvară,
performanţei si
pe care să i le dăruiască albinuţei. După oferirea explicațiilor necesare
Ghicitori
asigurarea feed-
realizării lucrării și după efectuarea exerci țiilor de încălzire a muşchilor
Macaroane
Exerciţiul
back-ului
mâinii, copiii de nivel I vor picta cu degetul flori de primăvară, iar cei de
Lipici ,orez,
Munca
nivel II vor realiza colaje de primăvară.
linguri de plastic,
ADE2 -
În timp ce copiii lucrează, îi supreveghez, îi ajut şi îi îndrum acolo unde este
seminţe,paie
DEC (NI)
nevoie.
Acuarele, foi
DOS (NII) 6. Evaluare
Vom analiza toate lucrările realizate astăzi, pe care i le dăm Mayei. Voi face aprecieri colective şi individuale asupra modului cum
Joc
s-au
comportat copiii şi cum au lucrat pe parcursul zilei. 7.Încheierea
Ne vom lua rămas bun de la albinuă, nu înainte de a ne juca cu ea un joc
activităţii
distactiv şi de mişcare:”Flori şi albine”
Recompense
ALA2
Copiii vor primi drept recompensă, de la Maya, diplome
dulci
Se observă modul în care folosesc
independentă
instrumentele de
Turul galerieiul
lucru şi produsul final
Conversaţia
Evaluarea lucrărilor
Jocul
realizate
Analiza
Recompense. Interpretarea jocului muzical
View more...
Comments