Proiect didactic - pian

April 22, 2017 | Author: Ioana-Laura Turta | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Descripción: Model proiect didactic al lectiei de pian...

Description

PROIECT DIDACTIC

Data: 02.10.2014 Clasa: I Profesor: Turtă Ioana-Laura Domeniul operaţional: Muzică Specializarea: Pian Elev: Bouruc Ana Maria Tipul lecţiei: De consolidare și comunicare a cunoștințelor Scopul lecţiei:     

consolidarea deprinderilor denumirii clapelor pianului consolidarea deprinderilor poziției în fața instrumentului consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime învățarea măsurii de 2 cântarea cu mâna dreaptă a cântecului ”Sus, jos”

Obiective operaţionale: La sfarşitul orei, elevul va fi capabil:     

să-și consolideze deprinderile privind denumirea clapelor pianului să-și consolideze deprinderile privind poziția corectă în fața instrumentului să recunoască și să reproducă valorile de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime să recunoască și să reproducă măsura de 2 să reproducă cu mâna dreaptă cântecul ”Sus, jos”

Metode şi procedee:      

conversaţia demonstraţia jocul explicaţia exercițiul munca individuală

Resurse: Pianina, caietul de muzică, partitura – Maria Cernovodeanu (Mică metodă de pian)

Durata: 50 minute

Etapele lecţiei

Obiectivele şi durata lecţiei

Conţinutul instructiveducativ

Strategii didactice

Moment organizatoric.

- acomodarea elevului cu ambientul în care se va desfăşura ora, pentru asigurarea bunei dispoziţii la lecţie; -recapitularea noțiunilor învățate anterior – 10 min. -consolidarea deprinderilor privind poziția corectă în fața instrumentului; -consolidarea deprinderilor privind denumirea clapelor pianului; -consolidarea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime; -învățarea măsurii de 2; -aplicarea noțiunilor învățate în piesă – 30 min. -recapitularea cunoștințelor noi acumulare – 5 min. -evaluarea şi încurajarea elevului -stabilirea lecţiei viitoare – 5 min.

- mobilizarea elevului pentru oră; -captarea atenției elevului

- dialogul - demonstrația

- cunoașterea poziției corecte în fața instrumentului; - cunoașterea și reproducerea valorilor de pătrime, doime, pauză de pătrime și pauză de doime; - cunoașterea și reproducerea măsurii de 2 - Sus, jos – Maria Cernovodeanu

- dialogul - explicaţia - demonstraţia - exercițiul

- elevul va ști să aplice noile tehnici învățate - elevul va trebui să poată executa şi explica cerinţele învăţate şi cerute în cadrul orei

- demonstraţia - explicaţia - exerciţiul - conversaţia - explicaţia

Conținutul specific al orei.

Fixarea cunoștințelor

Indicarea lecției pentru acasă

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF