Proiect Didactic Inspectie GR I

October 5, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Proiect Didactic Inspectie GR I...

Description

 

z

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ  DATA: 14.12.2017

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal Rasova  GRUPA: ,,Albinuțelor” (Grupa mică)  EDUCATOARE:  Prof. Înv.

Preșc. MÎRLENEANU DANIELA CARMEN 

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?   TEMA PROIECTULUI: ,,MAGIA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ”  SUBTEMA: ,,BRĂDUȚUL ÎMPODOBIT DE CRĂCIUN E PREGĂTIT”  TEMA ZILEI: ,,BRADUL

DE CRĂCIUN”  

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi  FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (DȘ+DEC)  DURATA: O zi

LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă  d e Crăciun și manifestarea sentimentului de SCOPUL ZILEI:  Cunoașterea și respectarea obiceiurilor și tradițiilor prilejuite de Sfintele Sărbători de  bucurie și stimulare a interesului față de această sărbătoare.  

 

 

SCENARIUL ZILEI

I. ADP  Ziua începe cu întâlnirea de dimineață,,  Colindăm, colindăm iarna”- colind 

1.  Salutul: ,,Bună dimineața, dragi colindători!”  Împărtășirea Împărtășir ea cu ceilalți: Pe cine așteptăm noi să vină în curând? De ce îl așteptăm pe Moș Crăciun? Ce fac oamenii în seara de Crăciun? Ce daruri așteptați de la Moș Crăciun?  Scrisoare de la Moș Crăciun.  Activitatea Activitate a de grup: Se face prezența copiilor și se completează calendarul naturii.  muzical  2.  Tranziții: ,,The Clap Clap Song”- joc muzical  ,,Fulg de nea, fulg de nea

Stai puțin pe mâna mea; (se întinde mâna cu palma în sus)  Cu privirea te-ncălzesc, (se uită în palmă) 

Suflu să te răcoresc, (se suflă în palmă)  Te-nvelesc cu o pălmuță; (se așează cealaltă palmă peste prima)  Pe obraz te-așez steluță; (se pune palma pe obraz)   Te-ai topit? Mă părăsești?

Atunci merg și-am să lucrez!”  -Se face deplasarea către centrele de interes. 3.  Rutine:,,Singurel mă îngrijesc”- Formăm rândul, ne purtăm civilizat, mâncăm ordonat.  

Noutățile zilei: Pentru că se apropie Crăciunul, Moșul ne-a trimis un sac cu multe surprize, dar, pentru a ne bucura de ele trebuie să respectăm sarcinile din scrisoarea trimisă de el. 

 

  ALA I  Copiii sunt orientați spre centrele de interes, unde un de vor avea posibilitatea să descopere câte un

plic cu sarcina de la Mo Moșș Crăciun. 

-  BIBLIOTECĂ:  ,,Citim imagini de Crăciun, legenda lui Moș Crăciun din diferite cărți și reviste”   -  -  -  -  - 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: să recunoască imaginile;  să descrie imaginile;  să se exprime in propoziții simple.   ARTĂ: ,,Magia zăpezii”  OBIECTIVE OPERAȚIONALE:  să obțină efecte plastice prin tehnici specifice să improvizeze anumite tehnici de lucru. 

JOC DE ROL: ,,Pregătim colaci pentru colindători”-,, De-a gospodinele”  OBIECTIVE OPERAȚIONALE:  -  să exerseze deprinderile tehnice specifice modelajului în redarea unor  teme  teme plastice; -  să identifice elemente locale specifice zonei noastre;   -  să trăiască în relațiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie și armonie . ALA II

,,Hora la români”- joc de mișcare  ,,Colinde în jurul bradului 

 

 

I. 

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE  DȘ ACTIVITATE ,,Așază globul” –  joc  joc didactic

1. 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:  -  Să sorteze obiecte după mărime și culoare  -  Să plaseze obiecte intr -un spațiu dat;  2. 

DEC ,,Lanțul mânuțelor fericite” –  pictură prin amprentare 

OPERAȚIONALE:   -  Să-și picteze propria palmă folosind culoarea verde; 

OBIECTIVE

-

 

Să amprenteze cu palma într -un spațiu dat.

 

 

  STRATEGII DIDACTICE 

METODE ȘI PROCEDEE:surpriza, expunerea, conversația, explicația, povestirea, demonstrația, exercițiul.  mari și mici (de diferite culori), acuarele, MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT:  imagini de Crăciun, griș, lipici, bețișoare, făină, apă, drojdie, globuri mari suport muzical, colinde de Crăciun, ren de pluș, brad artificial.  FORME DE EVALUARE: Observarea

sistematică a comportamentelor, analiza produselor finale, aprecierea verbală, evaluare formative-

continuă.  cunoaşterea şi diferenţierea obiectelor după criteriul mărime și culoare. SARCINA DIDACTICĂ: R eecunoaşterea REGULI DE JOC: Copiii vor sorta globurile mari de globurile mici , iar pentru răspunsul corect vor fi răsplătiți cu aplauze. ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor. FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual MATERIAL BIBLIOGRAF BIBLIOGRAFIC: IC:

-  Viorica Preda, Mioara Pletea, Marcela Călin, Aureliana Cocoș, Daniel Oprea, Filofteia Grama, ,,Ghid pentru proiecte proiecte tema tematice” tice”, București

2007

-  Filofteia Grama, Roxana Haiden, Eugenia Ignat, Liana Manzu, Gabriela Neagu, Irinela Nicolae, Carmela Popescu, Daniela Răileanu,

 ,,Curriculum pentru pentru învățămân învățământul tul preșcolar Prezentare și explicitări”, Editura Didactica Publishing Hause, București 2009   pentru aplicarea noului curric curriculum ulum pentru învățământu învățământull -  Georgeta Toma, Daniela Petre, Maruța Ristoiu, Magdalena Anghel , , ,,Suport pentru  preșcolar”,  preșcolar ”, Editura Delta Cart Educațional, 2009

 

SCENARIUL ZILEI ALA I.Copiii sunt așezați în cerc pentru a stabili fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament mă așez alături de ei, îi privesc și le zâmbesc tuturor, le transmit transmit căldură și încurajare prin toate formele de comunicare; verbală și nonverbală. no nverbală. 

Salutul pornește de la mine, prin recitarea unor versuri:Dimineața a sosit,/ Cu toții voi ați venit./ În cerc noi ne adunăm, / Pe pernuțe neașezăm,/ Cu toții ne salutăm:/ A-nceput o nouă zi/ Bună dimineața, dragi copii!   Ne salutăm unii pe ceilalți rostindu-ne numele, trec în catalogul grupei copiii care sunt absenți apoi adresez următoarele întrebări, în vederea calendarului naturii: În ce anotimp suntem? Cum este vremea afară? Cum ne -am îmbrăcat azi? De ce? Dacă ieri a fost miercuri,completării azi ce zi este? Hei, dar pe cine așteptăm noi să vină în cur înd? înd? De ce îl așteptăm pe Moș Crăciun? Ce fac oamenii în seara de Crăciun? Ce daruri așteptați de la Moș Crăciun? Fiecare copil are  posibilitatea să-și exprime dorințele cu privire la darurile pe care le așteaptă în seara de Crăciun   după care care   le explic că, spiridușii au trecut  pe la grădiniță lăsându-ne un pachet cu multe surprize din p artea moșului pe care îl vom deschide împreună după ce vom cânta ,,Colindăm, colindăm iarna”. Prima surpriză pe care o scot din săculeț este o scrisoare de la Moș Crăciun prin care acesta le spune copiilor că nu mai este mult până va ajunge și la ei dar, pentru a primi ceea ce își doresc trebuie să treacă prin câteva probe, să fie răbdători, ascultători și muncitori. muncitori.  TRANZIȚII:   Rog copiii să-și ia fiecare câte un ecuson din coșuleț apoi le spun că, fiecărei imagini îi corespunde un centru de interes spre care se vor îndrepta dar nu înainte de a ne relaxa puțin prin recitarea următoarelor versuri:  ,,Fulg de nea, fulg de nea

Stai puțin pe mâna mea; (se întinde mâna cu palma în sus) Cu privirea te-ncălzesc, (se uită în palmă) 

Suflu să te răcoresc, (se suflă în palmă)  Te-nvelesc cu o pălmuță; (se așează cealaltă palmă peste prima)  Pe obraz te-așez steluță; (se pune palma pe obraz)  

 

Te-ai topit? Mă părăsești?

Atunci merg și-am să lucrez!”  Se realizează captarea atenției copiilor printr -o scurtă poezie recitată de mine  în care vor fi implicați și ei. ,,Uite, vine Moș Crăciun”   Copiii intuiesc materialele din centrele de activitate, prezint obiectivele și modul de desfășurare al activității pe centre, conform demersului didactic. or merge la centrele pe găsi ecusoane, suntcentru. anunțați trebuie săVîndeplinească sarcinilereprezentate pe care le vor la fiecare   că se pot roti în ordinea preferințelor, dar pentru ca Moșul să fie mulțumit ei

După ce vor lucra la fiecare cetru, se va v a face analiza lucrărilor realizate.  A.L.A. II.

Într-o atmosferă de bună dispoziţie şi sărbătoare, copiii vor cânta și vor dansa în jurul bradului împodobit.   Fac aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor în activitate, asupra comportamentelor realizate şi stabilesc împreună cu ei achiziţiile şi  progresele făcute.  Le spun că sunt foarte mulţumită de felul în care au lucrat astăzi si le  voi împărți colacii pe care i-au facut și care s-au copt în timp ce noi am lucrat. Vor primi miere de albine și nucă pisată prin care se ,,tăvălesc” colacii apoi vom dărui și la ceilalți copii din grădiniță.  

 

 

DEMERSUL DIDACTIC EVENIMENTE DIDACTICE

Conținut științific 

Strategii didactice Metode și Mijloace procedee de

Evaluare

 învățămâ nt I.Moment organizat organizatoric oric

Aerisirea sălii de grupă şi asigurarea materialului didactic necesar unei bune desfăşurării a activităţii. 

Conversația  II. Captarea şi orientarea  Dimineața a sosit, sosit,  Cu toții voi ați venit.   atenţiei   În cerc noi ne adunăm, adunăm,  Pe pernuțe ne-așezăm,  Cu toții ne salutăm:   A- nceput o nouă zi    Bună dimineața, dragi dragi copii!   Ne salutăm unii pe ceilalți rostindu-ne numele, trecem în catalogul grupei copiii care sunt absenți apoi le voi adresa următoarele întrebări, în vederea completării calendarului Jocul de rol naturii: În ce anotimp suntem? Cumieri este vremea afară?azi Cum ne-am îmbrăcat azi? De ce? Dacă a fost miercuri, ce zi este? Hei, dar pe cine așteptăm noi să vină în curînd? De

Calendarul naturii

Catalog

Observarea comportamen tului inițial 

 

 

ce îl așteptăm pe Moș Crăciun? Ce fac oamenii în seara de Crăciun? Ce daruri așteptați de la Moș Crăciun?  Fiecare copil are posibilitatea să-și exprime dorințele cu  privire la darurile pe care le așteaptă așteaptă în seara de Crăciun după care le explic că, că, spiridușii au trecut pe la grădiniță lăsându lăsândune un pachet cu multe surprize din partea Moșului. îl vom deschide împreună după   ce vom căn ta un colind.,,Colindăm, colindăm iarna”. Prima surpriză pe care o scot din săculeț este o scrisoare de la Moș Crăciun prin care acesta anunță  copiii că nu mai este mult până va ajunge și la ei dar, pentru a primi ceea ce își Povestirea doresc trebuie să treacă de anumite  probe, să fie răbdători, ascultători și muncitori.   ,,BUNĂ DIMINEAȚA, DRAGII MOȘULUI!   Nu știu dacă ați observat dar eu, cu ceva vreme în urmă, atunci când zâna iarnă a dat primele semne că se -am trimis instalează, mi  și îngerașii în Explicația  recunoaștere. Pentru că suntspiridușii foarte ocupat, le -am cerut ajutorul lor așa că... fiți cu băgare de seamă, că eu știu ce  face fiecare copilaș! Pentru că îmi sunteți foarte dragi cu toți iar eu vă urmăresc de aproape un an de zile, m -am  gândit ca astăzi să vă dau ceva de lucru. Ce spuneți, sunteți de acord să mă ajutați?   Alături de aceste rânduri găsiți ecusoanele și sarcinile  pentru următoarea activitate. Nu uitați că spiridișii mei Surpriza sunt alături de voi! voi! Recompensele Recompensele vor fi cu siguranță siguranță pe

măsura efortului depus de voi. Spor la treabă! Cu drag, Moș Crăciun”(ANEXA 1)  Îi întreb  pe copii dacă sunt de acord să-l ajutăm pe Moş Crăciun şi împreună să  descoperim ce alte surprize se mai află în săculeţ.  După ce copiii sunt de accord să-l ajute pe Moș Crăciun ne ridicăm în picioare și recităm următoarele versuri:   ,,Fulg de nea, nea, fulg de nea Stai puțin pe mâna mea; (se întinde mâna cu palma în  sus)

Răspunsurile copiilor

Scrisoare a de la

Moș Crăciun 

Suport muzical, colinde

Observarea comportamen

tului verbal şi nonverbal copiilor

al

 

 

Cu privirea te-ncălzesc, te-ncălzesc, (se uită în palmă)  palmă)  Suflu să te răcoresc, (se suflă în palmă)  palmă)   Te-nvelesc Te-nvelesc cu o pălmuță; (se așează cealaltă palmă  peste prima)  Pe obraz te-așez te-așez steluță; (se pune palma pe obraz)  obraz)   Te-ai Te-ai topit? Mă părăsești?

Interesul pentru

conținutul activității 

 Atunci șiși-am săcătre lucrez!” lucrez!”     de interes. -Se facemerg deplasarea centrele centrele de

ADE. DȘ -,,Așază globul”- joc didactic  Scăunelele sunt așezate în semicerc iar in fața lor  se află o altă surpriză de la Moș Crăciun. Un brad în vârful căruia Moșul ne-a lăsat un plic.   ,, Dragii moșului,   Dacă ați ajuns până până aici înseamnă că sunteți foarte isteți de aceea am să vă propun un joc prin care voi trebuie să Expunerea

împodobiți brăduțul pe de care vi l -am trimis. Alături amsăpus și globuri mari și mici, diferite culori. Voi trebuie respectați sarcinile pe care vi le dă d -na educatoare și să împodobiți cel mai frumos brad.

Conversația Explicația   

Brad artificial Scrisoare a de la

Moș Crăciun 

 Succes! ”  (ANE  (ANE XA 5) 5) DEC ,,Lanțul mânuțelor fericite” –  pictură prin amprentare

Conversația 

După ce copiii observă materialele puse la dispoziție le recit  poezia drăguț/ peste tine, /Haide, hai peste în casa ,,Brăduleț, mea/ Unde-brăduț i cald și bine!”Ninge  

III. Anunțarea temei și a obiectivelor

În funcție de ecusoanele pe care și le -au ales, copiii se vor instala la centrul de interes corespunzător. La fiecare centru vor găsi câte un plic in care Moșul prezintă fiecare temă.  În timp ce ei vor descoperi materialele am să trec pe la fiecare să citesc ceea ce se află în plic.  

Acuarele Pensule Apa

Interesul pentru

conținutul activității 

 

 

ALA I. BIBLIOTECA: ,,Citim imagini de Crăciun, legenda lui Moș

Crăciun din diferite cărți și reviste”   Copiii vor descoperi imagini despre Moș Crăciun pe care le vor studia cu atenție dar nu înainte de a asculta sarcinile. 

Imagini Expunerea

cu Moș Crăciun 

 ,, Dragii mei, mei,

 Stiu că așa voi sunteți foagândit foarte rte curioși vreți câteva să aflațiimagini multe luc ruri că m-am să vășitrimit despre mine și activitatea mea, imagini pe care cred că o să le studiați cu atenție. Voi trebuie să recunoașteți imaginile, să le descrieți și să exprimați ceea ce simțiți.  Nu uitați! atunci când ne vom întâlni, am să vă întreb ce știți!   Spor la studiu!” (ANE ( ANE XA 2) 2) ARTĂ:  ,,Magia zăpezii”  Și aici copiii vor avea parte de o surpriză. S-au familiarizat cu materialele de pe masă așa că le voi citi Explicația   ,,Dragii Moșului.   și lor scrisoarea.  N- am nici o îndoială că sunteți nerăbdători să aflați ce aveți azi de lucru. Voi știți că eu sunt cel mai priceput în magie...  M- am gândit că ar fi interesant să facem un tablou de iarnă  pe care să-l numim ,,Magia zăpezii!”.  V-am adus cât e o fișă, lipici și ,,zăpadă fermecată” (gris). Conversația  Va trebui să face- ți  ți un tablou pe care să-l numiți ,,Magia  zăpezii”  iar la sfârșit să obțineți efecte plastice prin tehnici Surpriza mprr ovi ovi zâ zând nd anumi anumi te tehni tehni ci de lucru lucr u pentr pentru u specifice și să i imp  frum umo oase se.. relizarea unor lucrări fr  Spor la trebă!”  (ANE  (ANE XA 3) 3) JOC DE ROL: ,,Pregătim colaci pentru colindători”-,,De-a gospodinele”  Aici am hotărât că avem nevoie de ajutorul unei mame. Copiii sunt curioși de ce? Bineînțeles că vor primi și ei indicații de la Moș așa că nu voi întârzia să le citesc și lor

Imagini despre obiceiuri

și tradiții de

Crăciun  Observarea comportamen

tului verbal şi nonverbal al copiilor

Fișe individual e de lucru Lipici Gris Scrisoare

de la Moș Crăciun 

scrisoarea.

 ,,Dragii Moșului,   Mai este foarte puțin până in Seara Sfântă a Crăciunului când toate gospodinele se pregătesc să primească colindători. Astăzi o să învățați să faceți colaci pentru a vă ajuta și voi mămicile la treburile gospodărești. gospodărești. Aveți de

Făină  Apă 

Drojdie Arome

Observarea sistemică 

 

 

modelat aluatul în așa fel încât sa obțineți colaci pentru colindători, colaci colaci pe care îi veți coace mai apoi. apoi.   Pentru că voi sunteți micuți micuți m-am gândit că aveți nevoie de ajutor așa că am apelat la ajutorul unei mămici.  Să aveți spor în tot ceea ce faceți!” faceți!” ( ANE XA 4) 4)

Miere Miz de

nucă, măcinat  Conversația 

RUTINE:,,Singurel mă m îngrijesc”  purtăm civilizat, mâncăm mâncă ordonat.-  , formăm rândul, , ne

Explicația  TRANZIȚII: ,,The Clap Clap Song” –  joc  joc muzical ADE

DȘ ,,Așază globul” –  joc  joc didactic Îi anunţ pe copii că astăzi ne vom juca un joc împreună cu ajutorul surprizelor trimise de Moş Crăciun.Jocul nostru de astăzi se numeşte”Așează numeşte”Așează globul!”. Pentru că renii Moșului

Oservarea

sistemică a comportamen

trăiesc la polnoi. unde vom învăța   totul este alb, ei nu știu culorile așa că, îi

telor

DEC ,,Lanțul mânuțelor fericite” –  pictură prin amprentare

Dragi copii, copii, vă propun să-i facem o surpriză Moșului realizănd o lucrare care se va numi ,,Lanțul mânuțelor fericite” pentru realizarea acestei lucrări astăzi vom picta folosind tehnica ștampilării.  IV. Prezentarea

conținutului și dirijarea  învățării 

Conversația  Explicația 

BIBLIOTECĂ: la acest centru, copiii trebuie să citească imagini de iarnă şi de venirea lui Moş Crăciun . Legennda lui Moș Crăciun.  ARTĂ:  Copiii tratează suprafața marcată pe suport de culoare albastru închis cu lipici după care vor aplica grisul amestecat cu puțin sclipici pentru a crea imaginea strălucitoare a zăpezii.  JOC DE ROL:  ,,Pregătim colaci pentru colindători”-,,De-a Explicația  gospodinele”  După ce s-au familiarizat cu materialele de lucru, mămica frământă aluatul explicându-le copiilor fiecare etapă în vederea acumulării de noi cunoștințe. Demonstrația  

Imagini despre

Execută sarcinile

Moș Crăciun și obiceiuri de Crăciun 

Aprecierea verbală 

 

 

Se cere copiilor să denumească materialele de lucru aflate pe masă.  Fiecare copil va primi o parte din aluatul obținut îl vom lăsa pe planșetă și, și, cu ambele mâni pe aluat vom executa miscari translatorii față de planșetă. Obținem astfel

Exercițiul 

un baston. seUnim capetele bastonului prinmare suprapunere, astfel formânduun cerc. Presăm cu degetul asupra astfel capetelor suprapuse şi apăsam pentru a se uni.”  

Executarea

corectă a mișcărilor 

Se executa cateva miscari de incalzire a mainilor: -  inchiderea si deschiderea pumnilor; -  morisca; -  wash your hands (ne spalam pe maini); -   plays the piano (cantam la pian). Copiii vor executa tema; voi da indicatii individuale si voi

Aluat

Aprecierea verbală 

corecta unde Fiecare acolo copil își va este așezacazul. colacul în tavă urmănd a se coace în timp ce ei își servesc gustarea.  ADE

Explicaţia 

DȘ-,,Așază globul!” –  joc  joc didactic  xp  xplica licarea rea regulilo regulilorr joc jocului  ului   E   Vari anta nta I : Le spun copiilor că renul lui Moș Crăciun, nu cunoaște culorile, pentru că acolo acolo unde trăiește el, la polul nord, totul

Conversația 

  este alb, pe iarmăsuţă noi îl vom astăzi de câteva culori. Aşez  pe coșulînvăţa cu globuri diferite culori şi mărimi și le cer copiilor să precizeze culoarea lor: roşu, mov, albastru şi verde. Exerciţiul  Globurile sunt amestecate pe măsuţă, iar copiii vein pe rând, aleg un glob, îi spun renului ce culoare și ce mărime are apoi îl vor aşeza în brăduleț.   Jocul de probă: probă: Un copil vine și alege un glob, spune ce culoare și ce mărime are apoi îl așază în brad.  Desfăşurareaa propriu- zisă  Desfăşurare  zisă a jocului: Copiii vin pe rând, Demonstraţia  la solicitarea mea. Fiecare alege un glob pe care îl  prezintă  celorlalți colegi (culoare, mărime) mărime) apoi îl așază în brad.  E   xp  xplica licarea rea regulilo regulilorr joculu jocului  i   - 

Brad artificial Globuri

mari și mici, de diferite culori

Coș pentru

 

 

Varianta I I : Variant Deschid cutia cu globuri şi cer copiilor să spună ce 

glburi

Identificarea

culoare au (roşii şi aurii) ,să observe dacă sunt la fel de mari. Explic ceea ce au de făcut copiii în continuare: vor grupa Exerciţiul  globurile în cele două steluţe din beteală, astfel: într -o steluţă vor pune globurile mari, iar în cealaltă globurile mici.

materialelor

Începem împodobim   Tratez în glob, mod diferenţiat apoi copiii:săunor copii le cerbrăduţul. să caute un anumit care să îndeplinească simultan criteriile solicitate (Ex. „Te rog să-mi dai un glob mic şi roşu”); altora le voi cere să aleagă ce glob doresc şi să spună ce culoare şi ce mărime are.   Globurile vor fi aşezate în brăduţ, iar la finalul activităţii Explicația  vom avea în sala de grupă propriul brad de Crăciun. 

Retinerea etapelor de

 Jocul de probă: probă: Un copil vine, alege un glob, spune dacă este mare sau mic şi îl va aşeza la locul potrivit.  - zisă Copiiiverbalizând vor forma  Desfăşurarea  Desfăşurare propriu  zisă globurilor a jocului: mici, grupa globuriloramari şi grupa acţiunile. 

de lucru

Stele din beteală 

Stampilarea

crenguțelor 

Conversatia

Stampilarea

Observatia

globurilor

DEC ,,Lanțul mânuțelor fericite” –  pictură prin amprentare

 Intuirea materialelor materialelor

Solicit un copil să denumească materialele materialele de pe masă . .  Explicatia si demonstratia demonstratia Copiilor li se prezinta etapele de lucru:

1.luăm acuarela cu pensula apoi o întindem bine pe una din  palme, uniformizând si pe degete; 2.realizare bradului prin ștampilare de către cop ii 3. Infrumusetarea tabloului cu globuri (daca timpul ne  permite)  Realizarea lucrarii lucrarii 

Se ureaza “spor la lucru” si se incepe lucrul.  Activitatea copiilor este supravegheata indeaproape, se dau

(dacă timpul

Demonstratia

. Distribuirea materialului  Distribuirea materialului Copiii primesc pe masa acuarele, pensule,vas cu apa.

lucru

Explicatia Conversatia Munca independenta

Acuarele Pensule Apă 

ne permite)

 

explicatii suplimentare si ajutorul necesar, acolo unde este nevoie. Evaluare

individuală și globală 

V. Încheierea activității 

ALA I. Voi permite copiilor să meargă la celelalte centre de interes  pentru a observa cum au lucrat colegii lor.

Observația 

DEC ,,Lanțul mânuțelor fericite” –  pictură prin

Analiza

lucrărilor efectuale

amprentare

Se fac aprecieri individuale si colective asupra desfasurarii activitatii. Conversația  Fac aprecieri asupra gradului de implicare a copiilor în activități, asupra comportamentelor realizate şi stabilesc împreună cu copiii achiziţiile şi progresele făcute.  

După voiaaduce covrigii modelaţi de copii șiterminarea copți întrelucrărilor, timp pentru fi serviți cu miere și nucă. Ajutata de copii, voi strânge şi materialele de lucru. 

 

Aprecieri verbale

Recompense

 

ANEXA 1

,,BUNĂ DIMINEAȚA, DRAGII MOȘULUI!   Nu știu dacă ați observat dar eu, cu ceva vre vreme me în urmă, atunci când zâna iarnă a dat primele pri mele semne că se instalează, mi-am trimis spiridușii și îngerașii în recunoaștere. Pentru că sunt foarte ocupat, le -am cerut ajutorul lor așa că... fiți cu băgare de seamă, că eu știu ce face fiecare copilaș! Pentru că îmi sunteți foarte dragi cu toți i, iar eu vă urmăresc de aproape un an de zile, m -am gândit ca astăzi să vă dau ceva de lucru. Ce spuneți, sunteți de acord să mă ajutați?  Alături de aceste rânduri găsiți ecusoanele și sarcinile pentru următoarea activitate. Nu uitați că spiridișii mei sunt alături de voi! Recompensele vor fi cu siguranță pe măsura măsura efortului depus de voi. Spor la treabă! Cu drag, Moș Crăciun 

 

  ANEXA 2 ,, Dragii mei,

Stiu că voi sunteți foarte curioși și vreți să aflați multe lucruri despre mine așa că m -am gândit să vă trimit câteva imagini cu mine și  activitatea mea, imagini pe care cred că o să le studiați cu atenție. Voi trebuie să recunoașteți imaginile, să le descrieți și să exprimați ceea ce simțiți. Nu uitați! atunci când ne vom întâlni, am să vă întreb ce știți!  Spor la studiu!

 

ANEXA 3

,,Dragii Moșului.   N-am nici o îndoială că sunteți nerăbdători să aflați ce aveți azi de lucru. Voi știți că eu sunt cel mai priceput în magie... M-am gândit că ar fi interesant să facem un tablou de iarnă pe care să -l numim ,,Magia zăpezii!”.  V-am adus câte o fișă, lipici și ,,zăpadă fermecată” (gris). Va trebui să face -ți un tablou pe care să-l numiți ,,Magia zăpezii” folosind materialele pe care le aveți la dispoziție.  

Spor la trebă!” 

 

ANEXA 4

,,Dragii Moșului,  Mai este foarte puțin până in Seara Sfântă a Crăciunului când toate gospodinele se  pregătesc să primească colindători. colindători. Astăzi o să învățați să faceți faceți colaci pentru a vă ajuta și voi mămicile la treburile gospodărești. Aveți de modelat aluatul în așa fel încât sa obțineți colaci pentru colindători, colaci colaci pe care îi veți coace mai apoi.  Pentru că voi sunteți micuți m-am gândit că aveți nevoie de ajutor așa că am apelat la ajutorul unei mămici. Să aveți spor în tot ceea ce faceți!” 

 

  ANEXA 5

,, Dragii moșului, 

Dacă ați ajuns până aici înseamnă că sunteți foarte isteți de aceea am să vă propun un  joc prin care voi trebuie să împodobiți brăduțul pe care vi l-am trimis. Alături am pus și globuri mari și mici, de diferite culori. Voi trebuie să respectați sarcinile pe care vi le dă d-na educatoare și să împodobiți cel mai frumos brad. Succes! ”  

 

 

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF