Proiect Didactic Activitate Integrata Educatie Ecologica

December 14, 2022 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Proiect Didactic Activitate Integrata Educatie Ecologica...

Description

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

PROIECT DIDACTIC Data: 10. 05. 2012 Efectiv: 32 preşcolari Grupa: pregătitoare Durata: 45 minute Profesor: Aurelia Ana

Tema de studiu: „Cum este/ a fost şi va fi aici pe p ământ?” Subtema:”Natura prietena mea” Tema activităţii: „S.O.S. Natura” Activitate integrată tip IV: ADE în care sunt înglobate elemente din mai multe DE   mediului  ADE: DŞ: Cunoaşterea mediului  Activitate matematică  DEC: Educaţie muzicală  DLC: Educarea limbajului

Tipul activităţii: consolidare a cunoştinţelor şi deprinderilor Forma de realizare: joc didactic + cântec Scopul activităţii: Consolidarea cunoştinţelor despre mediul înconjurător şi a modalităţilor de ocrotire a acestuia. Crearea unor “punţi de legătură” între cunoştinţe şi deprinderi ecologice. Dezvoltarea spiritului de observare, investigare şi cercetare la preşcolari şi formarea unui set de valori pozitive faţă de mediu şi a motivaţiei de a participa la menţinerea calităţii mediului. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: DOMENIUL ŞTIINŢE: 1.Cunoaşterea mediului: a)cognitiv-informaţionale: - să înţeleagă cum interacţionează cu mediul, ce probleme pot apărea şi cum pot fi rezolvate; - să definească mediul, calitatea / degradarea mediului/poluarea; - să enumere sursele de poluare; - să motiveze necesitatea “ Umbrelei verzi”, de protejare a mediului (p ăsărilor şi arborilor); - să formuleze un cod ecologic de conduită al grupei pentru protejarea mediului; - să conştientizeze importanţa protejării mediului. b) psiho-motorii: - să mânuiască materialele puse la dispoziţie; c) afective: 󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀱

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

- să coopereze cu colegii în acţiuni de protecţie a mediului; - să-şi asume responsabilităţi cu privire la deciziile individuale/colective luate cu privire la protejarea mediului (păsărilor, arborilor).

2.Activitate matematică: a) cognitiv-informaţionale: - să  grupeze deşeurile [ dup după sursele de poluare: deşeuri menajere, stradale, industriale, ţii, provenite provenite din construc de la animale, refolosibile (sticla, hârtia, resturi de plante, resturi provenite din lemn ş.a.)  ]; ]; - să numere de la 1-10 recunoscând grupele; - să rezolve probleme probleme simple, în limitele 1- 10, pentru situaţii ecologice imaginare. b) psiho-motorii: - să mânuiască materialele ecologice puse la dispoziţie. c) afective: - să coopereze cu colegii pentru rezolvarea problemelor de mediu.

DOMENIUL ESTETIC CREATIV Educaţie muzicală:  a) cognitiv-inform c ognitiv-informaaţionale: - să diferenţieze auditiv “glasul păsărelelor”, “foşnetul copacilor”;  - să intoneze corect, melodic cântecele învăţate -“Imnul ECO”; b) psiho-motorii: - să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului cu ritmul acestuia. c) afective: - să exprime starea sufletească creată de muzica audiată /interpretată. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE Educarea limbajului a) cognitiv-informaţionale: - să perceapă ideea unui text, urmărind indiciile oferite de imagini; - să asocieze cuvântul scris cu imaginea corespunzătoare; - să utilizeze desene, etichete, simboluri pentru a transmite semnifica ţie; - să descopere că scrierea îndeplineşte anumite scopuri, cerinţe sociale; - să “citească” îndemnuri simple pentru protecţia naturii. b) - spsiho-motorii: ă utilizeze efectiv instrumentele de scris st ăpânind deprinderile motrice elementare necesare folosirii acestora. c) afective: - să coopereze cu colegii; - să participe activ la luarea deciziilor. Sarcina didactică: Utilizarea noţiunilor de mediu în descrierea şi explicarea unor fenomene ecologice şi a relaţiilor din mediul natural󰀮 Regulile jocului: Copiii îl ajută pe “Flopi “să salveze Natura respectând regulile jocului: - Descifrează semnalul SOS, alc ătuiesc propoziţii simple şi dezvoltate răspunzând la  întrebările specifice “Exploziei stelare” identifică sursele de poluare, le denumesc, găsesc 󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀲

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

soluţii “Eco “ salvatoare. Se apreciaz ă răspunsurile copiilor, soluţiile Eco  găsite. Se aplaudă răspunsurile corecte, se stabileşte echipa câştigătoare, se acordă recompense.  󲀞

 󲀝

Elemente de joc: Surpriza, întrecerea pe echipe, aplauzele, mânuirea materialelor, executarea unor mişcări sugerate de text. Strategia didactică: Metode şi procedee: Observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul în

ă, ţmetoda echipă, lucrul în perechi, : şepcuexplozia ţe verzi,stelar şorţule e verzi, ciorchinelui. umbrele verzi, jetoane cu păsări, jetoane cu Mijloace didactice arbori, panouri, laptop pentru proiectat/prezentări documentare, imagini care reprezintă  poluarea apei, aerului, solului, solului, 2 calculatoare pen pentru tru copii, CD- soft educaţional ”Micul ecologist”, siluete cu păsări şi arbori, “containere” pentru colectarea deşeurilor, deşeuri (provenite din: resturi menajere, hârtie, peturi, sticle); Etichete ecologice: eticheta ecologică specifică Europei, eticheta ecologică specifică  României, eticheta “Case verzi”, “Umbrela verde”, aparat de compactat peturi; Panouri cu “Îndemnuri ecologice”: “ NU RUPE CRENGILE”, NU ZGÂRÂIAŢI SCOARŢA COPACILOR!“; NU ARUNCAŢI HÂRTII PE STRADĂ”! FII ECONOM!”; “ECONOMISEŞTE!”, “REUTILIZEAZĂ!”, “RECICLEAZĂ!”, “PLANTEAZĂ!”, “ALEGE ECO! “NU ARUNCA GUNOI PE STRAD Ă”! Forme de organizare: Frontală, în perechi, pe echipe.

Bibliografie:  1.  „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Ed. Didactica Publishing House, 2009, p.37. Curs PRET, Modul 3, „Noi repere ale educaţiei timpurii în grădiniţă”, 2009, p.71; 2.  Dicţionar ecologic online; 3.   Lucian Ciolan “ Învăţarea integrată-Fundamente pentru un curriculum transdisciplinar”, Editura Polirom, Bucureşti, 2008; 4.  Wilfried Vandaele  “Manualul educatorului pentru utilizarea setului > , >”, editat de Comisia Europeană; 5.  Site-urile: www.umbrelaverde.ro; www.trilulilu.ro; www.trilulilu.ro; www.yutube.ro www.yutube.ro   6.  Vasilica Du ţ u  şi colaboratorii “Activitatea integrată  din grădiniţă", Editura Didactica Didact ica Publishing House, B Buucureşti 2008, p.20. p.20.  

EVENIMENT DIDACTIC

ŢIFIC CONŢINUT ŞTIIN CONŢ TIINŢ

STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE

Organizarea activităţ activit ăţiiii 2’

a) Organizarea spaţiului educaţional: - Aerisirea sălii de grupă. - Amenajarea spaţiului educaţional şi pregătirea materialului necesar pentru buna desf ăş ăşurare a

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

EVALUARE (instrumente şi indicatori)

MIJLOACE

Pregătirea calculatorului videoproiecto -rului, 󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀳

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

Captarea atenţţiei aten 3’

activităţii. b) Organizarea colectivului de preşcolari: - Copiii vor fi aşezaţi pe scăunele în formă de semicerc. Prezentarea personajului surpriză: “Flopi”! Dragi copii, azi de dimineaţă am întâlnit un personaj ciudat! M-am gândit c ă v-ar face plăcere

Surpriza Observaţia

Mascota Flopi

să îl cunoaşteţi şi l-am invitat la noi la grădiniţă: Explicaţia “- Bun  Bună ziua grupa pregătitoare! Bun  Bună ziua tuturor.  Eu sunt Flopi! Cred Cred că nu m-a ţ i mai vă zut până  acum. Poate crede ţ i că sunt un animal ciudat…Eu  ştiu, însă , că sunt deosebit fa ţă de alte vie ţ uitoare. uitoare. Pot să înot  şi să zbor foarte bine! Ş tiu tiu ce crede ţ i despre mine: că sunt un pe şte zbur ător! A şa este, numai că sunt mai deosebit decât un pe şte  zbur ător! Pot să zbor pe distan ţ e mai lungi,ca o  pasăre. Pot să  şşi merg, dar foarte încet, ca un melc. Iubesc  Natura. Locuiesc Locuiesc într-un hele şteu (iaz/ lac, special amenajat pentru cre șterea  și înmul ț   ț irea irea pe știlor), în mijlocul unei păduri mari. Pentru că pot să  merg, să înot  şi să zbor, am prieteni peste tot.”Ast ă zi am pornit într-o călătorie deosebit ă. Caut ajutoare pentru a-mi proteja prietenii:  păsările şi arborii. Azi e ziua lor copii! Azi e “10  ţ i e “Ziua păsărilor  şi  Mai”  şi a şa cum voi  şti ţ  arborilor”!  Am plecat din hele şteul meu (iazul, lacul meu)  pentru că am auzit păsărelele  şi arborii plângând de supărare pentru că „habitatul „ lor (lumea , mediul în care tr ăiesc) este foarte poluat şi le este amenin ţ at  at ă via ţ a. a. M-am oprit la grupa voastr ă   pentru că am aflat că sunte ţ i „ecologi ş  şti vesti ţ   ţ i” i”  şi mă ajuta ţ i să sărbătorim împreună  „Ziua  păsărilor şi arborilor” şi să salvăm Natura.Ca să  vă dovedesc motivul supăr ării mele v-am pregătit un filmule ţ ..V  V ă rog să îl viziona ţ i cu aten ţ iie. e.

Anunţarea Anunţ temei şi a obiectivelor 1’

panoului pentru proiecţie

Se vizionează filmul POLUAREA, copiii în ţeleg cauza supărării lui Flopi şi o explică. “Flopi” ne invită să ne jucăm împreună jocul intitulat “S.O.S. Natura”( bannerul se afi şează la panou ca eveniment al zilei). În acest joc voi veţi fi “ecologişti pricepuţi” şi o să dovediţi ce cunoştinţe aveţi despre natură, păsări, arbori, despre poluare, că ştiţi cum să le ocrotiţi/ să le protejaţi şi astfel,  împreună să sărbătorim “Ziua păsărilor şi

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

Povestirea

Observaţia Analizarea şi interpretarea imaginilor Conversaţia Explicaţia

Documentar http://www.u mbrelaverde. ro/  

Evaluare orală 

Banner “SOS NATURA” NA TURA”

Afiş Eco 󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀴

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

arborilor”(Anexa).

Reactualizarea cunoşştinţ cuno tinţelor 3’

Intuirea materialului 2’

Reactualizarea în memoria copiilor a”conceptelor cheie” fundamentale privind noţiunea de “ecologist” şi a noţiunilor ce definesc principalele cauze care ameninţă viaţa naturii, a păsărilor şi arborilor. “Flopi” a auzit despre voi că sunteţi “ecologişti pricepuţi” de aceea v-a adus şorţuleţe şi şepcuţe ecologice : - “Ce este un ecologist”? ( apărător al mediului  înconjurător); - Descrieţi fapte “eco”(dex: casă, mediul  înconjurător) pe care voi le-aţi f ăcut ca “ecologişti “ca să protejaţi mediul înconjurător/casa noastră a tuturor: “-am plantat copaci, copaci, am plantat flori, flori, am colectat şi compactat peturi, am îngrijit curtea grădiniţei, am învăţat despre plante, animale, pădure, am desenat p ădurea şi am trimis desenele la expoziţia “Luna pădurii”, aruncăm întotdeauna gunoiul “unde trebuie”, NU pe stradă ş.a. Copiii sunt sprijiniţi în reactualizarea cunoştinţelor de panoul “Ecogrădiniţa “ în care sunt expuse poze cu aspecte din activitatea lor ecologică anterioară󰀮  “Flopi” a mai pregătit pentru voi câteva surprize, materiale cu care vom lucra ca s ă dovedim că  suntem ecologişti şi astfel să îl ajutăm în activitatea lui “S.O.S. Natura”. Copiii intuiesc materialele: echipament “eco”şepcu umbrele verzi, ţe verzi, şorţuleţe,  jetoane cu păsări, jetoane cu arbori, ecusoane, containere, deşeuri ş.a. Se va discuta semnificaţia culorii verzi a echipamentului “Eco”: are culoarea frunzelor, a ierbii, a vegetației proaspete de vară (iarbă, pomi, flori etc.) pentru că VERDELE înseamnă plin de sevă, care nu s-a uscat, viu – VIA ŢĂ! 

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

”Ziua păsărilor şi arborilor”

Conversaţia

Problematiza rea

Personajul “Flopi”

Evaluare orală 

Panou “Ecogrădiniţa (Anexa)

Aparat de compactat peturi Dicţionar ecologic

Observaţia

Echipament “eco”şepcuţe verzi, şorţuleţe,

Evaluare orală 

umbrele verzi,  jetoane cu păsări,  jetoane cu arbori, ecusoane, containere, deşeuri.

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀵

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

Dirijarea  învăţă  înv ăţării rii 30’

Explicaţia

a)Explicarea jocului:

“Flopi” a plecat din heleşteul lui pentru ca să ajute Natura, a auzit păsărele cântând, le-a ascultat şi şi-a Audierea cântecului amintit că astăzi e ziua lor “Ziua păsărilor şi păsărelelor arborilor”. Din cântecul lor străbătea un mesaj: “S.O.S”! Se audiază cântecul unor păsărele din pădure.

Personajul Flopi Calculatorul –soft educaţional (fragmente)

Observaţia Banner SOS Natura

Ce înseamnă oare“S.O.S.”? (Este un mesaj prin care se semnalează că Natura este în pericol).  pericol).  Întreaga natură: arborii, păsările, animalele, apa, pământul, cerul, trag un semnal de alarm ă, un disperat SOS, anun ţând că: Natura este în primejdie, pentru că: - apa necesară vieţii este din ce în ce tot mai 󲀞 

Conversaţia

Explicaţia

contaminată; - pădurea urmează să dispară dacă oamenii o taie f ără milă; - păsările o să-şi piardă glasul, vor muri dac ă nu au hrană; - florile nu o să mai existe datorită unor fenomene, dezastre ecologice, datorită poluării. Copiii vor fi împ ărţiţi în două echipe: Fiecare echipă primeşte câte o imagine în care citeşte   mesajul SOS. Sarcina echipei : Descifrează  semnalul SOS, alcătuiesc propoziţii simple şi dezvoltate răspunzând la întrebările specifice “Exploziei stelare”, identifică soluţii “Eco “ Explozia salvatoare. (Ex. “Plantaţi copaci”!, “Nu tăiaţi stelară  pădurea”! “Nu poluaţi Natura!) Citim  îndemnuriel împreună. Utilizând metoda exploziei stelare  fiecare echipă va răspunde la întreb ările: CINE? CE? UNDE? DE CE? CÂND? (Anexa) Întrecerea pe echipe 󲀞 

󲀞 

󲀝 

Planşe necesare metodei explozia stelară  Îndemnuri ecologice scrise

󲀝 

Explozia stelară  󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

Evaluare orală 

Planşă  “Explozia stelară”

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀶

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

CE?

CÂND? C INE?

Evaluare orală 

Prezentarea iconică  substituirea realităţii prin imagini care redau aspecte ale poluării.

UNDE? DE CE? Se apreciază răspunsurile copiilor, soluţiile Eco   găsite. Se aplaudă răspunsurile corecte, se stabileşte echipa câştigătoare, se acordă  recompense. b )Jocul de probă: Se execută jocul de probă  Prezentare utilizând întrebările cheie raportate la o nou ă  iconicăimagine (din lumea păsărilor) care reprezintă  substituirea consecinţele poluării.  realităţii prin imagini. 󲀞 

 󲀝

c) Executarea jocului propriu-zis: Fiecare echipă 

Cooperarea

cooperează la elaborarea întrebărilor, î şi desemnează 5 reprezentanţi care vor răspunde, pe rând, la întrebări sau formulează întrebări la  întrebări. Se urmăreşte cauzalizatea, înţelegerea raportului cauză-efect. Copiii se exprimă în propoziţii simple şi dezvoltate. Identifică mesajul SOS şi elaborează îndemnuri ecologice. Selectează   îndemnul scris şi îl asociază imaginii-expusă în “explozia stelară”.  Metoda Varianta I: Clubul ecologiştilor   ciorchinelui Copiii, costumaţi cu sorţuleţe verzi Integrarea şi şepcuţe, identifică sursele de cunoştinţelor poluare, le denumesc, asociază  din DLC cu imaginea cu cuvântul cuvântul scris, scriu cuvinte trasând trasând  DŞ  după contur, numără câte surse de poluare au descoperit (1-10).  Ecologiştii alcătuiesc probleme simple de adunare 󲀞 

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

󲀝 

Planşă  “Explozia stelară”

Evaluare orală 

Planşă  “Explozia stelară”

Evaluare orală 

Îndemnuri ecologice scrise (Anexa) 3 planşe pentru

Evaluare formativ – continuă 

“Metoda ciorchinelui” Poluarea aerului, apei, solului

Evaluare practică 

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀷

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

şi scădere pentru a ecologiza  natura. Se lucrează pe 3 echipe: 1-identifică sursele de poluarea apei; 2 -sursele de poluarea aerului; 3- sursele de poluarea solului. Anexa Se apreciază rezultatele fiecărei echipe, se aplaudă  răspunsurile corecte. Varianta II: “Patrula ECO”, călăuzită de “Flopi”porneşte în misiune. Are sarcina de a descoperi deşeurile, de a le separa în containere con tainere speciale pe care scrie: HÂRTIE, STICLĂ, PLASTIC. Patrula “Eco”depistează deşeurile aruncate la întâmplare, neecologic, le colectează, le sortează, explică de ce este importantă colectarea şi reciclarea acestora şi ce se poate obţine din fiecare deşeu reciclat. Se explică semnificaţia şi simbolul celor trei R: REDUCERE, REFOLOSIRE, RECICLARE. Se alcătuiesc propoziţii în care sunt cuprinse cuvintele din cei 3 R. Se numără cuvintele, se despart în silabe. 󲀞 

󲀝 

Copiii asociază cuvântul scris cu imaginea corespunzătoare, formulează “probleme ecologice” de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi.

Lucru pe echipe

Exerciţiul

Lucru pe echipe Explicaţia Observaţia Problematiza rea

Exerciţiul

Evaluare practică 

“Containere de culori diferite”( din plastic) Deşeuri: sticle, pahare de plastic, hârtie Coş de nuiele cu deşeuri

Integrarea cunoştinţelor din DLC cu DŞ 

Evaluare orală 

Evaluare orală 

Obţinerea Obţ performanţţei performan

Anexa  Se interpretează Imnul Patrulei ECO Anexa.  Anexa.   Se execută mişcări sugerate de text.

Integrarea cunoştinţelor DŞ cu DEC

Varianta III: III: “Umbrela verde” – Flopi a dispărut! Oare unde este? Îl descoperim sub “Umbrela verde”. Copii, ştiţi ce simbolizează  aceasta umbrelă? Ea protejează întreaga natură! Observaţi această imagine. Cu ce seamănă coroana copaculu? Cu o umbrelă. Sub umbrela copacilor sunt protejate toate vieţuitoarele şi plantele pământului. La noi în ţară s-a derulat şi se derulează o Campanie intitulată “România curată” sub Umbrela verde! Peste 2 zile, la data d ata de12 mai este Ziua Curăţeniei Naţionale în toată ţara. Am

Activitate frontală 

“Umbrela verde”

Observaţia

Siluete,

Conversaţia

Deşeuri din hârtie, sticlă, plastic.

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

Evaluare orală 

Invitaţie la Ziua Curăţeniei 󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀸

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

primit o invitaţie (Anexa), vom participa şi noi la această campanile ecologică, dar acum trebuie s ă îl ajutăm pe Flopi.

Naţionale a României

Baner

- Alegeţi din mulţimea siluetelor pregătite de Flopi pe acelea care credeţi că au nevoie de protecţia Umbrelei verzi .Voi ca ecologişti le îngrijiţi şi le ocrotiţi zi de zi (păsări, copaci, flori, animale, peşti ş.a.). Copiii intuiesc şi denumesc celelalte lucruri pe care le găsesc, deşeuri: peturi, cutii de lapte, de iaurt, resturi menajere ş.a. Fiecare copil alege şi selectează un obiect şi îl aşează la locul potrivit sub “Umbrela verde”. Ce facem cu celelalte materiale? Le colectăm pentru a fi reciclate. Copiii observă că printre materialele primite se găsesc şi 4 căsuţe pentru păsărele. Se alcătuiesc probleme ecologice cu operaţii de adunare şi scădere. Sunt consultaţi copiii privind “locul” potrivit în care vor fi aşezate (în pomii din curtea grădiniţei). Acesta este un cadou surpriză pe care Flopi l-a pregătit de Ziua Păsărilor şi Arborilor. Copiii vor fi solicitaţi să “elaboreze” “Codul ECO ECO TWEETY”. Pentru o reuşită maximă se vor utiliza imagini ajutătoare. Anexa.Copiii citesc Codul ECO şi explică semnificaţia regulilor ecologice. Despart  în silabe cuvinte ecologice: “ecolog”, “verde”, “refolosire”, “ecomiseşte”, “redu”, “refoloseşte”. Se enumeră activităţi la care copiii au refolosit

Asigurarea conexiunii inverse

materiale (Parada modei materiale activităţi practice, expozicu materialecologice, din natură). ţii cu Se insistă pe participarea conştientă la elaborarea codului ECO. Se evidenţiază latura educativă, importanţa respectării acestui cod/acestor reguli pentru protejarea Naturii.  Naturii.  Asigurarea feedback-ului. Aprobarea, dezaprobarea acţiunii copiilor. Flopi acordă feedback pozitiv copiilor.

1’ 󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

Explicaţia

Exerciţiul

Evaluare practică 

Jetoane reprezentând diferite vieţuitoare Deşeuri

Problematiza rea

Conversaţia

Evaluarea Căsuţe pentru orală  păsărele Codul ECO

Evaluare orală 

Flopi

Evaluarea orală 

Cooperarea Integrarea cunoştinţelor din DŞ cu DLC Problematiza rea

Aprecieri verbale Aprecierea randamentului copiilor

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀹

 

󰁇󰁒Ă󰁄󰁉󰁎󰁉Ţ󰁁 󰁃󰁕 󰁐󰁒󰁏󰁇󰁒󰁁󰁍 󰁐󰁒󰁅󰁌󰁕󰁎󰁇󰁉󰁔 󲀝󰁆󰁌󰁏󰁁󰁒󰁅 󰁄󰁅 󰁃󰁏󰁌Ţ󲀝 󰁂󰁒󰁁󰁄

Evaluarea performanţţei performan 1’ Asigurarea retenţţiei şi a reten transferului 1’ Încheierea activităţ activit ăţiiii 1’

Se autoevaluează şi evaluează acţiunile prin care copiii l-au ajutat pe Flopi să salveze Natura. Raportarea rezultatelor obţinute la obiectivele operaţionale stabilite. stabilite. Repetarea/consolidarea elementelor esenţiale, fixarea în memorie a cuno ştinţelor prin interpretarea IMNULUI ECO . www.trilulilu.ro Anexa..  Anexa

Auto/ evaluarea Evaluarea individuală şi de grup Conversaţia Exerciţiul

Evaluarea orală 

www.trilulilu .ro

Aprecieri generale şi individuale privind Auto contribuţia copiilor la salvarea Naturii, gradul de evaluarea realizare a obiectivelor, comportamentul copiilor.  /evaluare Flopi acordă recompense apoi îi invită pe copii în Aprecierea curte pentru a amplasa c ăsuţele pentru păsărele, de prin ziua lor. Se eviden ţiază latura educativă-ecologică. acordarea ecusoanelor

󰁐󰁲󰁯󰁦󰀮 󰁁󰁵󰁲󰁥󰁬󰁩󰁡 󰁁󰁮󰁡

Pancartă  “Patrula ECO”

Stimulente

󰁇󰁲ă󰁤󰁩󰁮󰁩ţ󰁡 󰁣󰁵 󰁐󰁲󰁯󰁧󰁲󰁡󰁭 󰁐󰁲󰁥󰁬󰁵󰁮󰁧󰁩󰁴 󲀝󰁆󰁬󰁯󰁡󰁲󰁥 󰁤󰁥 󰁣󰁯󰁬ţ󲀝 󰁂󰁲󰁡󰁤 󰁓󰁴󰁲󰁡󰁤󰁡 󰁈󰁯󰁲󰁥󰁡, 󰁮󰁲󰀮 󰀲󰀵󰀭󰀲󰀷 󰁐󰁡󰁧󰁥 󰀱󰀰

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF