Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic Virgil Madgearu Disciplina de studiu:Educatie antreprenoriala Clasa: a X-a Nivelul clasei: 10 foarte buni, 20 buni
Profesor coord. liceu: ____________________ Data.____________
Proiect de lecţie Unitatea de învăţare (tema):Etica si raspunderea in afaceri Subiectul lecţiei : Etica in afaceri Tipul de lecţie: Lectie mixta Competenţele specifice vizate: 2.4, 3.3 Obiective operaţionale: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: 1. să defineasca corect notiunea de „etica”, folosind cuvinte proprii, pe baza celor discutate in timpul orei 2. să indice cel putin doua consecinte ale nerespectarii normelor etice, pe baza celor predate 3. să identifice minim un principiu etic, pe baza exemplelor prezentate in timpul orei 4. să ilustreze cel putin doua forme ale raspunderii in afaceri, apeland la notiunile prezentate in timpul orei Locul desfăşurării lecţiei: Sala de clasa
Elevii asculta in liniste lecturarea fragmentului şi îşi exprimă apoi opiniile Elevii noteaza titlul lectiei in caietele de clasa
Captarea atenţiei
2
Citirea unui articol referitor la principiile eticii in afaceri
Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
2
Reactualizarea cunoştinţelor anterioare necesare învăţării care urmează (eventual, aprecierea şi notarea răspunsurilor elevilor)
10
Comunicarea noilor conţinuturi: organizarea şi dirijarea învăţării
25
Profesorul anunta tema „Etica in afaceri”, o notează pe tablă şi punctează obiectivele importante Profesorul formuleaza intrebari cu privire la tema anterioară, precum: -„Argumentati necesitatea evaluarii unei afaceri ” -„Puteti da cateva exemple de indicatori ai activitatii unei firme?” -Profesorul defineste comportamentul etic. -Exemplificarea de catre profesor a consecintelor respectarii normelor etice -Descrierea formelor raspunderii in afaceri
Obţinerea feed-back-ului şi realizarea de precizări, completări etc.
5
Evaluarea performanţei
5
Fixarea cunoştinţelor
3
Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independentă a elevilor.
2
Profesorul adreseaza intrebari clasei pentru verificarea intelegerii conceptelor predate: -„Ce intelegeti prin „contraventie?” -„Puteti da exemple de sanctiuni?” Profesorul face aprecieri asupra gradului de intelegere al noilor notiuni prezentate Recapitularea scurta a principiilor si normelor etice in afaceri Tema va cuprinde un eseu de maxim 2 pagini
Metode şi mijloace de învăţământ utilizate
Modalităţi de evaluare
Lectura Dezbaterea Expunerea, explicaţia
Elevii raspund oral la intrebarile formulate de profesor
Conversatia de reactualizare
formativă orală
Elevii isi noteaza in caiete noile notiuni si pun intrebari profesorului pentru clarificarea eventualelor nelamuriri Elevii raspund oral intrebarilor profesorului
Explicatia Conversatia euristica Descrierea
Formativa
Conversatia de fixare
Pe parcurs orală
Conversatia
formativă
Elevii pot formula intrebari suplimentare pentru lamurirea unor posibile confuzii Elevii asculta cu atenţie Elevii isi noteaza tema in caietele de clasa
Thank you for interesting in our services. We are a non-profit group that run this website to share documents. We need your help to maintenance this website.