Proiect de Lectie Consolidare-calitatea Aspect, Integritate-clasa a 10-A
November 14, 2017 | Author: Ioana Ioniq | Category: N/A
Short Description
Download Proiect de Lectie Consolidare-calitatea Aspect, Integritate-clasa a 10-A...
Description
Proiect didactic/de lecţie
Instituţie şcolară: Scoala Superioară Comercială ”Nicolae Kretzulescu” Prof: Marcoci Elena, Ilcoş Andra-Cecilia Clasa: a X-a Dată: 2-V-2012 Modul : Protecția consumatorului și a mediului Subiectul: Calitatea ambalajului-integritate , aspect. Tipul lecţiei: Consolidarea cunostintelor, priceperilor și deprinderilor. Durata lecţiei: 50 minute Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili: O1: Sa evalueze rolul si functiile ambalajului O2: Să identifice modurile de clasificare a amabalajelor O3: Să sorteze ambalajele pe grupe de materiale reciclabile O4: Să identifice caracteristicile ambalajelor in funcție de materialul din care este confecționat. O5: Să identifice simbolurile pentru protecția consumatorului si a mediului Competențe: Cognitive - C1:cunoaşterea şi înţelegerea conceptului de ambalaj C2: enumerarea funcțiilor ambalajelor C3: indentificarea simbolurilor specifice difereitelor categorii de ambalaje Afective - CA1: Să dovedească receptivitate afectiv-intelectiva. CA2: Să participe activ la ora Protecția consumatorului și a mediului concentrându-şi atenţia şi urmărind cu interes explicaţiile profesorului. Resurse A.Metodologie: a)Strategia didactică:inductivă/deductivă b)Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, problematizarea, exemplificarea, expunerea . c)Forme de organizare: frontală, individuală. d)Mijloace didactice: manuale, tablă, fişă de laborator, diferite categorii de ambalaje. B.Metode de evaluare a performanţelor -Observarea sistematică a elevilor pe parcursul orei -Evaluarea formativă, pe parcursul lecţiei, prin apreciere orală a modului de îndeplinire a sarcinilor de lucru Bibliografie: Tănţica Petre, Gabriela Iordache, Valentina Capotă, Viorica Dorin, Gabriela Simionescu, Marius Ciutin, Georgiana Dorin, Comerţ, Manual pentru clasa a 10-a, Editura CD Press
Desfăşurarea lecţiei Obiec tive
O1 O2
O3
Conţinut şi sarcini de învăţare Profesor 1.Moment organizatoric: -prezenţa -organizarea activităţii - discuţii pregătitoare 2.Reactualizarea cunoştinţelor Anunţarea titlului ”Calitatea ambalajului – inegritate, aspect” şi a conţinutului ce urmează a fi verificat. Adresează întrebări şi antrenează elevii la discuţie, despre ce au învăţat în lecţia anterioară: -ce este ambalajul? -care sunt funcţiile ambalajului? -clasificarea ambalajelor in functie de materialul din care sunt confectionate
Timp alocat
Metode de învăţare
Mijloace de învăţare
Forme de organizare
Evaluare
Elevii ascultă indicaţiile profesorului şi se pregătesc pentru lecţie.
Catalog
Frontală
3 min
Conversaţia Explicaţia
Aprecieri verbale
Notează titlul lecţiei în caiete
Tabla
Frontală
7 min
Aprecieri verbale
Caietul
Individuală
Elev
Conversaţia euristică
Ascultă şi răspund la întrebările adresate de profesor.
. 3. Propunerea unei aplicaţii şi Elevii se grupează pe demonstrarea de către profesor a echipe pentru a rezolva modului în care vor proceda elevii în aplicaţia de laborator propusă de către profesor desfăşurarea activităţii independente Profesorul propune elevilor o aplicaţie pe echipe şi le împarte acestora Studiaza cu atentie fişele cu sarcini şi fişele cu simboluri. simbolurile specifce Profesorul explica elevilor sarcinile de ambalajelor şi sunt atenţi lucru. Completarea tabelelor din fișa de la explicaţiile referitoare
Fisa de laborator
Demonstratia Eplicatia 7 min
Manualul
Aprecieri verbale
Tabla Caietul Exemplificarea
Fișa de laborator
Observare curentă
O4
laborator cu informațiile cerute. Asigură atmosfera necesară aplicaţiei.
Frontală
la sarcinile pe care le au rezolvării de îndeplinit.
Individuală
Descoperirea Completează lecţia cu propriile idei şi păreri.
5. Activitatea independentă a elevilor O5 Profesorul va trece pe la fiecare grupa , le va explica elevilor etapele ce trebuiesc parcurse pentru a putea rezolva problema; răspunde întrebarilor puse de fiecare grupa, îi ajută şi coordonează.
Cu ajutorul materialelor primite elevii parcurg enunţul aplicaţiei
Conversaţia euristică
Aprecieri prin plusuri
Elevii se mobilizează şi îşi impart sarcinile de lucru.
Analiza rezultatelor activităţii şi elaborarea concluziilor
Elevii vor prezenta caracteristicile ambalajului pe care au Face aprecieri cu privire la desfăşurarea ales sa-l prezinte. lecţiei; Precizează grupelor de elevi să se Sunt atenţi la aprecierile evalueze profesorului. reciproc pe baza fișelor de evaluare pe care Fiecare reprezentant le-au primit evaluează o grupă 6.
25 min
Aprecieri verbală
8 min
Conversaţia euristică Explicaţia
Fişa de laborator Fisa de observare
Frontală
View more...
Comments