Proiect de Activitate Integrata

April 30, 2017 | Author: Nasib Hamdar | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Proiect de Activitate Integrata...

Description

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

”HAI CU MINE LA PLIMBARE !”

GRUPA Mijlocie GRADINITA P.N. Branistea PROPUNATOR Niculae Iulia Alexandra MOTTO : „ Copilul se naste curios de lume si nerabdator de a se orienta in ea.’ GEORGE CĂLINESCU

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROPUNATOR: Niculae Alexandra Iulia GRADINITA: P.N. Branistea GRUPA: Mijlocie DATA: 07.04.2012 TEMA ANUALA : Cum este, a fost si va fi aici pe pamant! TEMA SAPTAMANII: Mijloace de locomotie si transport TEMA ZILEI: ,, Hai cu mine la plimbare ! `` FORMA DE ACTIVITATE: Activitate integrata ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: 

ADP:ACTIVITATE

DE

DEZVOLTARE

PERSONALA

Primirea

copiilor.Salutul:“Cu ce ai ajuns la gradinita?”.Prezenta copiilor. Calendarul naturii. Noutatea zilei : “Vizita lui Thomas”. Rutine: spalatul pe maini, gustarea de dimineata. Tranzitii:“ 5 minute de gimnastica”, ,,Trenul ``, ne pregatim de activitati. 

ALA 1: Joc de masa: ,, Mijloce de locomotie si transport`` - puzzle Arta: ’Carticica mijloacelor de transport ’’( diferite fise cu mijloace de

transport) Constructii: ,, Sosele si garaje pentru masini`` 

ADE. DS-. ,, Mijloace de transport terestre’’!’’-lectura dupa imagini

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici TIPUL DE ACTIVITATE: Lectura dupa imagini MIJLOC DE REALIZARE: predare DURATA: 50 minute SCOPUL ACTIVITATII:

 DS-Dobandirea unor cunostinte referitoare la mijloacele de transport terestre, stimularea curiozitatii pentru investigarea acestora .  ALA-Socializarea copiilor prin activitati semidirijate care fixeaza cunostinte noi si pregateste activitatile urmatoare; dezvoltarea simtului de observatie, dezvoltarea si imbogatirea vocabularului copiilor; consolidarea deprinderii de a manui corect materialul didactic care va fi utilizat; formarea şi consolidarea unor abilităţi practice OBIECTIVE OPERATIONALE PE DOMENII DE ACTIVITATE: ADP:  să recite corect, clar şi expresiv poezii învăţate;  să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive;  sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite imprejurari;  să folosească formule de politeţe; ALA1: Arta: -să coloreze fisele folosind materialele corespunzătoare; -să aplice tehnici de îmbinare a culorilor într-un mod original, dar respectând realitatea înconjurătoare; -sa realizeze o carticica a mijloacelor de transport terestre.să colaboreze şi coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite. Joc de masa: - sa aranjeze corect piesele jocului de puzzle in functie de imaginea prezentata; -să mânuiască materialele puse la dispoziţie; -să colaboreze şi coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes a sarcinii primite. Constructii -sa construiasca sosele si garaje pentru masini prin alaturare si imbinare; - sa verbalizeze actiunea efectuata.

-să îmbine corect piesele pentru realizarea constructiei D.S.: 

să „citească” imagini şi să redea cele observate;



să observe, să identifice mijloace de transport din mediul înconjurător



să cunoască caracteristici ale mijloacelor de transport;



sa denumeasca si sa recunoasca partile componente ale mijloacelor de

transport; 

sa raspunda in propozitii simple la intrebarile educatoarei



să identifice elementele componente ale unui tablou;



să manifeste interes pentru activitate

STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE: observarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia; exercitiul, aprecieri verbale, munca în perechi, problematizarea, turul galeriei. RESURSE MATERIALE:Trenuletul Thomas ,fise A4,, puzzle cu mijloace de transport, creioane colorate,cuburi, masinute,trenulete., plansa cu mijloace de transport. LOCUL DESFASURARII: sala de grupa BIBLIOGRAFIE: ,, Curriculum

pentru

învăţământul

preşcolar (3-6/7

ani),2008” G. Dumitru, M. Modoran, M. Moroianu, E. Simiciuc, C. Novac, J. Bangă, I. Ionescu – Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar, vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008 Aplicaţii ale metodei proiectelor – ghid pentru educatoare, Ed. CDPress, 2008

SCENARIUL ZILEI Scenariul didactic: Programul va începe cu primirea copiilor de dimineaţă, debutând cu salutul: ,,Bună dimineaţa, d-na educatoare!”, ,,Bună dimineaţa, copii!” şi răspunsul: La gradinita am sosit, Toti copiii au venit In grup sa ne asezam, Cu toti sa ne salutam, A inceput o noua zi Buna dimineata, copii ! `` Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scaunele pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un model de comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare – verbală şi nonverbală. După ce se grupează, educatoarea face prezenţa copiilor, îi invită pe aceştia să completeze calendarul naturii: se precizeaza ziua in care ne aflam (luni), se aminteste ce zi a fost ieri (duminica), ce zi va fi maine (marti), data (07), luna (mai) si anul in care ne aflam (2012). şi eventual jurnalul grupei, după care li se prezintă calendarul zilei:,, Astăzi, ne vom juca cu ceva ce voua va plac foarte mult: masinute, trenulete,motociclete, dar veţi avea parte şi de câteva surprize. Mesajul zilei va fi: ,, HAI CU MINE LA PLIMBARE!” Bucuria copiilor şi o surpriză plăcută, va fi atunci când educatoarea va aduce un trenulet reprezentand un personaj indragit de ei din desenele animate: Thomas. Astfel se va face trecerea la activitatea de grup – copiii vor participa la o activitate ce cunoasterea mediului pentru a dobandi cunostinte despre mijloacele de transport terestre. Prin tranzitia “Bate-mi tare palmele/Pumnisorii ii rotim/Morisca o invartim/ Bratele le rasucim/ Si apoi noi vom zbura/ La sectoare vom lucra.”se va trece la activitatile din centre.Li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi desfăşoare activitatea, sarcinile de lucru, şi se intuieşte materialul aflat la fiecare sector. Astfel

se va capta atenţia copiilor, urmând să se grupeze în funcţie de preferinţă şi de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primită. Educatoarea anunta tema de discutie : ,, Hai cu mine in calatorie !’’ La centrele de interes copiii vor construi sosele si garaje pentru masini, vor aranja piesele de puzzle cu mijloacele de transport, astfel incat sa obtina imaginea dorita si vor realiza o carticica a mijloacelor de transport. La finalul activităţilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru şi vor aprecia realizările proprii, dar şi pe ale colegilor, înţelegând acum mult mai bine ce simbolizează lucrul pe echipe. Se intoneaza cantecul“Ne jucam cu degetele”,realizandu-se trecerea la urmatoarea activitate- lectura dupa imagini. Rutina: copiii vor merge la toaletă. Tranziţii: GIMNASTICA DE ÎNVIORARE (exercitii ) Tranziţie: „Ca să fiu şofer voinic Eu fac sport încă de mic, Merg în pas alergător, Sar apoi într-un picior, Mă opresc,respir uşor Întind braţele să zbor. Ăsta-i doar un început Ia priviţi cât am crescut!”

“ Fa ca mine”, “Oraselul”, etc.

Desfasurarea activitatii Etapele

Continutul

Strategii

activitatii

stiintific

didactice

1.Momentul

Asigurarea

organizatoric

optime pentru desfasurarea

Evaluare

conditiilor

activitatilor: -aerisirea salii de grupa; -aranjarea mobilierului; -pregatirea materialului necesar pentru activitati; -intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa 2.Captarea atentiei

Intalnirea de dimineata:

Conversatia

Stimularea

La gradinita am sosit,

Interesului

Toti copiii au venit

pentru

In grup sa ne asezam,

Explicatia

Cu toti sa ne salutam, A inceput o noua zi Buna dimineata, copii ! `` Se face prezenţa copiilor. Se va lucra la calendarul naturii. Crearea momentului surpriza se va face prin prezentarea trenuletului Thomas..Se vor intreba daca stiu cine este . El plecat în excursie prin ţară. Din când în când el se opreşte si face vizite la gradiniţe să vadă ce lucruri au mai învăţat copiii.

Frontal

Activitate

Thomas este încrezător pentru că are încredere în copii că învaţă multe lucruri. De aceea el a venit la grupa mijlocie pentru că a aflat că aici sunt copii cuminţi si care ştiu multe lucruri.Thomas are multe surprize pentru ei sidoreste sa ii ajute sa invete multe lucruri interesante despre mijloacele de transport terestre. 3. Reactuali- ADP-

Prin

repetarea

zarea

poeziilor de dimineata

cunostintelor

DS- verific daca copiii au

Observarea

cunostinte despre mijloacele

copiilor

de transport. 4. Anuntarea Noutatea zilei consta in

Conversatia

temei si a anuntarea activitatilor care se obiectivelor

frontala

vor desfasura pe parcursul zilei: in cadrul temei “Hai cu

Explicatia

mine in calatorie !” si se enunta obiectivele:pentru ALA-Joc de masa: puzzle cu Observarea mijloace de transport Arta:Carticica

mijloacelor

de transport Constructii:Sosele si garaje

Aprecierea

pentru masini DS_ Prezint copiilor imaginea şi-i anunţ că vom învăţa despre mijloace de transport ce „ circulă pe sosele. 5.Dirijarea

Aceasta calatorie imaginara Observatia

invatarii

impreuna cu Thomas o vom face citind imaginea despre mijloacele

de

-

Pe grupuri mici

transport

terestre...Veti privi cu atentie tabloul si o sa descrieti ce Conversatia vedeti cu ajutorul meu. Voi descoperi prima imagine din tablou- masina si camionul. -Ce vedeti in aceasta imagine? -Unde sunt ele? Cum sunt?(partile componente)

Individual

Ce culoare au? Cum merg ele pe sosea?

raspund intrebarilor

Ce transporta ele?

educatoarei

Cum se numesc oamenii care le conduc? După citirea amănunţită a imaginii din prim plan al tabloului se va face sinteza parţială

asupra

celor

discutate. Voi descoperii imaginea 2 Observatia Ce mai vedeti in tablou? Stiti cum se numesc ele? Cum sunt?(partile componente) Ce culoare au? La ce ne folosec? Unde putem merge cu ele? Cine merge pe sine ? Pe unde circula oamenii? Cine transporta calatori ? După citirea amănunţită a imaginii din prim plan al tabloului se va face sinteza parţială

asupra

celor

raspund intrebarilor

discutate.

educatoarei

Voi descoperii tabloul 3imaginea de fundal. Ce vedeti in departare? Cum se numeste? Ce culoare are? Cum este el? Din ce este format? Cate vagoane are? Cum face trenul? Cum se numeste cel care

Conversatia

conduce trenul?-conductor de tren Pe unde merge trenul? Observatia

Unde opreste trenul? Se va face de câte ori este nevoie sinteza parţială a celor discutate. Pentru a vedea dacă toţi copiii au înţeles şi dacă au fost atenţi se împart la cativa copii câte un mijloc de transport de jucarie care redau

mijloacele

de

transport,ei il recunosc, il

raspund intrebarilor

denumesc corect.

educatoarei

„Cum s-a numit lectia de astăzi?" :. Se face o evaluare generala

a

activitatii.

Prin

desfasurarii cantecelul

““Bate-mi

tare

palmele/Pumnisorii

ii

rotim/Morisca o invartim/ Bratele le rasucim/ Si apoi noi vom zbura/ La sectoare vom

lucra.”se

realizeaza

trecerea la activitatile din centre. Se prezinta sectoarele si

sarcinile

realizate.

ce

trebuie

Copiii

intuiesc

Conversatia

materialele de la fiecare arie, ascultă cerinţele educatoarei şi sarcinile specifice fiecăreia, îşi aleg şi se aşează la sectorul

preferat.Copiii

execută exerciţii pentru dezvoltarea muşchilor mici ai mâinii :.Se vor da indicatii unde intampina greutati in realizarea sarcinilor. 6.Obtinerea

. Voi considera atinse

Explicatia

performantei

obiectivele activităţii dacă

Aprecierea raspunsurilor

aproape toţi copiii vor fii

Conversatia

copiilor

capabili să realizeze sarcina 7.Evaluarea

Evaluarea

se

face

prin Conversatia

activitatii

întrebări -„Cu ce ne-am jucat

Frontal

astăzi?', „Cum s-a numit lectia noastra? 8.Încheierea activității

Convorbire

Fac aprecieri individuale şi generale,

Observarea copiilor

împart

copiilor

stimulente- medalion având desenat pe el un mijloc de transport.

Se

vor

aprecieri

referitoare

face la

comportamentul copiilor in timpul activitatii.

Apreciere verbala

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF