programiranje u eclips-u

January 30, 2018 | Author: Андрић Милош | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

podesavanje radne okoline...

Description

VEŽBE 00 – PRIPREMA RADNOG OKRUŽENJA Za korisnike Windows (NT, 2000, XP) operativnog sistema:

Skinuti JDK sa sledece lokacje po tipu operativnog sistema koji se koristi: http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

INSTALIRATI JDK pa nakon toga podesiti sistemske promenljive na sledeci nacin: 1. Start=>Settings=>Control panel=>System ILI DESNI KLIK NA MYCOMPUTER->PROPERTIES

2. (win2000)Izaberite tab sa natpisom 'Advandced' i onda kliknite na dugme 'Environment variables' (winNT)Izaberite Environment tab.

3. Kliknite dugme 'New' ispod liste cije je naziv 'User variables for UserName' i u polje 'Variable name' unesite 'JAVA_HOME' (bez navodnika). U polje 'Variable value' unesite

1

putanju do direktorijuma koji ste izabrali pri instalaciji sdk-a. Ako ste prihvatili default vrednost putanja je otprilike ovakva 'C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_'. kliknite OK. NAPOMENA: Staviti veliko slovo za oznaku particije (C:\ a ne c:\) i restartovati racunar po zavrsetku podesavanja

4. Iz iste liste izberite varijablu 'Path' i klinite na dugme 'Edit'. Na kraj texta koji se nalazi u polju 'Variable value' stavite ; (tacku-zarez) a zatim unesite '%JAVA_HOME%\bin'. kliknite OK.

5. Otvorite komandni prozor i ukucajte java, zatim pritisnite Enter. Ako je sve u redu trebalo bi da vam se izlistaju podaci o nacinu koriscenja izvrsnog fajla java i dostupne opcije kao na slici ispod.

Napomena1: Ne pokusavajte da izvrsite program java na ovaj nacin u komandnom prozoru koji je vec bio otvoren pre setovanja navedenih parametara okruzenja. (isključiti pa uključiti ponovo)

2

Napomena2: Pri setovanju 'Path' varijable uverite se da pre varijable koju ste vi upravo uneli ne postoji varijabla koja vodi do bin direktorijuma druge instalacije 'jave' jer ce u tom slucaju korak 5 izvrsiti java program te druge instalacije.

Skinuti Eclipse razvojno okruženje sa sledece adrese po tipu operativnog sistema: http://www.eclipse.org/downloads/

Otpakovati ga na željenu lokaciju (ne instalira se) i startovati ga.

JAVA WEB: Skinuti ANT: http://ant.apache.org/bindownload.cgi

ODPAKOVATI ga na C:\

Skinuti TOMCAT: http://tomcat.apache.org/download-70.cgi

Instalirati TOMCAT i pri instalaciji odabrati jdk koji je prethodno instaliran, ako je .exe verzija ili samo odpakovati na željenu lokaciju ako je arhiva.

TO JE TO !!!

3

Eclipse SDK – uputstvo za razvojno okruženje Instalacija Eclipse-a Eclipse se može besplatno preuzeti sa Interneta, sa adrese www.eclipse.org. On stiže kao zip pakovanje, i ne instalira se kao klasična Windows aplikacija. Dovoljno je raspakovati ga (unzip) u željeni folder i pokrenuti eclipse.exe fajl. Nakon pokretanja programa, od korisnika se očekuje da izabere folder u kome će biti smešten radni prostor (workspace) programa:

Korisnik je u bavezi da odabere workspace folder, inače se program neće pokrenuti. Nakon odabranog foldera, pojavljuje se uvodni ekran sa raznim korisnim linkovima (šta je novo u ovoj verziji Eclipse-a, tutorijali i sl). U gornjem desnom uglu ekrana moguće je minimizovati ovaj prikaz, čime se ulazi u radni deo Eclipsea. O Eclipse-u Eclipse je univerzalni softverski razvojni alat, odnosno otvoreno i proširivo razvojno okruženje. Eclipse platforma se sastoji od nekoliko podsistema, od kojih podsistem zadužen direktno za interakciju sa korisnikom (razvojno okruženje u užem smislu) nosi naziv Workbench. On se sastoji od editora, paleta sa alatima i sl. Korisnik može organizovati ove elemente po želji, a pojedinačna konfiguracija ovih elemenata naziva se perspektiva (perspective). Kreiranje projekta u Javi Da bi se razvojno okruženje podesilo za programiranje u Javi, potrebno je aktivirati odgovarajuću perspektivu: Window → Open Perspective → Java. Nakon podešavanja radnog 4

okruženja, a da bi se bilo šta isprogramiralo u Eclipse-u, potrebno je kreirati novi projekat: File → New → Project. Otvara se dijalog box (wizard) za novi projekat, kao na slici. Izaberemo Java Project, kliknemo Next, damo projektu ime. Na osnovu tog imena Eclipse će formirati novi folder u workspace-u. Nakon tog koraka možemo ići na Finish, i novi projekat će biti kreiran, i pojavljuje se Workbench, sa default podešavanjima. Sa leve strane nalazi se drvo klasa (u projekat su u startu uključene standardne klase, JRE System Library). U centralnom delu nalazi se prostor za source code (editor). Sledeći korak u razvoju aplikacije je kreiranje klase. Kreiranje klase Klasa se kreira iz opcije File → New → Class. Ukazuje se dijalog za kreiranje nove klase. U Wizardu treba uneti ime klase. Ukoliko klasa treba da sadrži main metod, onda to treba označiti (obeleženo crvenim krugom).

Za potrebe ovog primera, neka se klasa zove HelloWorldTut, kao što to nalaže tradicija u tutorijalima za programske jezike. Pošto ta klasa treba da sadrži main metod, treba ga uključiti ("čekirati"). Eclipse će u folderu projekta kreirati dva fajla: • •

HelloWorldTut.java, i HelloWorldTut.class.

U okviru prikaza drveta klasa (u levom delu Workbencha), ukazaće se naša nova klasa, i to ispod paketa klada pod nazivom default package.

Klasa je formirana, i sadrži valjano kreiran main metod. Jedino što preostaje je da se doda kôd koji će joj dati funkcionalnost.

5

Na mesto gde je komentar TODO upisati sledeću liniku kôda: System.out.println("HelloWorld!!!");

nakon čega snimiti načinjene promene (CTRL+S). Ovim je aplikacija razvijena i spremna za testiranje. Pokretanje aplikacije Selektovati (sa leve strane, u stablu klasa) klasu HelloWorldTut, a zatim: Run → Run As → Java Application. U donjem delu Workbencha, koji predstavlja konzolni izlaz, ispisaće se čuvena poruka: Hello World!

6

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF