PripremaslovoL

May 18, 2018 | Author: Ermin Odobašić | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download PripremaslovoL...

Description

Osnovna škola Tina Ujevića Koturaška 75, Zagreb Učitelj pripravnik: Valentina Blašković, 4. godina, modul informatika

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA HRVATSKOG JEZIKA

Razredni odjel: 1.a (Potjeh) Učiteljica: Katarina Franjčec, dipl. učiteljica, učitelj savjetnik  Mentor: Katarina Franjčec, dipl. učiteljica, učitelj savjetnik  Profesor metodike: dr. sc. Ante Bežen Nadnevak održavanja nastavnog sata: 31. ožujka 2009.

1.

1.

OPĆI METODIČKI PODACI:

o

Nastavni predmet: Hrvatski jezik 

o

Nastavno područje: Početno čitanje i pisanje

o

Nastavna tema: Početno pisanje pisanih slova (latinično pismo)

o

Nastavna jedinica: Učenje velikog i malog pisanog slova L l

o

Tip sata: Učenje novog sadržaja

o

Literatura:

Babić, Babić, S., Fink Finka, a, B., Moguš, Moguš, M. (2002): (2002): Hrvatski Hrvatski pravopis pravopis,, Škol Školska ska knji knjiga, ga, Zagreb Zagreb 2. Bežen, A. (2008): Metodički pristup pristup početnom početnom čitanju čitanju i pisanju na hrvatskom jeziku, Profil, Zagreb 3. Ministarstvo Ministarstvo znanosti, obrazovanja obrazovanja i športa (2006): Nastavni Nastavni plan plan i program za osnovnu školu, GIPA, Zagreb 4. Težak, S., Babić, S. (2000): Gramatika Gramatika hrvatskog hrvatskog jezika, jezika, Školska knjiga, Zagreb 2.

ZADACI NASTAVNE JEDINICE:

o

Obrazovni: Pravilno pisanje slova, riječi i rečenica pisanim slovima, naučiti čitati i pisati veliko i malo slovo L l, te naučiti izgovarati glas u riječima, slogovima i samostalno.

o

Funkcionalni: Razviti sposobnost zapažanja, poticati izvornost i kreativnost u pričanju, proširivati rječnik, svladati tehnike čitanja, naučiti pisati samostalno slovo u crtovlju i povezano s drugim slovima u riječ, pisati veliko slovo na početku rečenice, pisati rečenični znak na kraju rečenice.

o

Odgojni: Potaknut Potaknutii razvoj razvoj pozitivn pozitivnog og odnosa odnosa učenika učenika prema prema okolini okolini,, promicati promicati toleranciju i poštivanje prijatelja, razvijati urednost i temeljitost u radu

3.

CILJEVI NASTAVNOG SATA:

Usvojiti čitanje i pisanje velikog i malog pisanog slova L l. 4.

NASTAVNE METODE:

2

o

metoda razgovora

o

metoda pričanja

o

metoda pisanja

o

praktični radovi

o

rad na zadacima

5.

METODIČKI SUSTAVI:

o

korelacijsko - integracijski

o

stvaralački

o

interpretativno- analitički

6.

NASTAVNI IZVORI ZNANJA, SREDSTVA I POMAGALA:

o

početnica 2

o

radna bilježnica 2

o

pisanka

o

slovarica

o

fotografije i slike

o

aplikacija

o

plakat

o

školska ploča sa crtovljem za početno pisanje

o

stol i stolica za učiteljicu, stolovi (klupe) i stolice za učenike

7.

KOMUNIKACIJA:

o

učenik/ učenica - učiteljica

o

učiteljica – učenici

o

učenik/ učenica - učenik/ učenica

8.

OBLICI RADA:

o

frontalni

o

individualni

3

9.

KLJUČNI POJMOVI:

Veliko i malo pisano slovo, abeceda pisanih slova.

10. STRUKTURA NASTAVNOG SATA: I. nastavna etapa MOTIVACIJSKA PRIPREMA a) emocionalno- intelektualna motivacija Učenici igraju igru asocijacije koja se nalazi na plakatu. Igra je osmišljena tako da učenici najprije moraju odgonetnuti što se nalazi na slikama koje su postavljene jedna ispod druge. Točne odgovore bilježim u produžetku slike. Slovo uzeto iz svake riječi okomito tvori konačno rješenje. Razgovaramo o životinjama i biljkama koje mogu susresti na livadi. b) najava i lokalizacija teksta Najavljujem učenicima da će danas naučiti pripovijedati priču po nizu slika. c) izražajno čitanje Potičem učenike na pripovijedanje po nizu slika (početnica 2, str. 40). Nekoliko učenika koji žele pripovijedaju priču. d) emocionalno- intelektualna stanka Učenici sređuju dojmove nakon pripovijedanja po nizu slika (stanka do 5 sekunda). e) izražavanje doživljaja i razumijevanje teksta Provodim analizu postavljanjem postavljanjem pitanja za svaku sliku. Tko se nalazi na prvoj slici? Kakve je boje leptir? Što radi? Gdje se nalazi leptir? Što prikazuje druga slika? Koliko imamo likova na drugoj slici? Koji novi lik se pridružuje na trećoj slici? Koliko sada imamo likova? Koji su to likovi? Što vidimo na četvrtoj slici? Što mislite o čemu pričaju? Koga vidimo na petoj slici? Stoje li svi likovi zajedno? Tko se nalazi u daljini? Što prikazuje šesta slika? Koliko likova vidimo? Što čine svi likovi zajedno? Kakvu priču čitaju? Nakon detaljne analize učenici čitaju ponuđene rečenice ispod slika. Rješavaju zadatak u kojem za svaku sličicu pronalaze rečenicu i označuju je brojem obraćajući pozornost na redoslijed kojim su poredane sličice. f) sinteza Pitam učenike mogu li na neki drugi način stvoriti priču i tražim da objasne kako, te očekujem odgovor „gledanjem slika, promatranjem“. g) grafemska priprema

4

Najavljujem učenicima da će naučiti kako se piše veliko i malo pisano slovo L l.

II. nastavna etapa GRAFIČKA OBRADA SLOVA a) uočavanje izgleda pisanog slova Učenici u slovarici promatraju veliko i malo pisano slovo L l. Navodim ih pitanjima da opišu veliko i malo pisano slovo L l. b) usporedba tiskanog slova s pisanim Učenici uspoređuju izgled tiskanog i pisanog slova L (aplikacija na ploči) te uočavaju sličnosti i razlike među njima. c) pisanje velikog i malog pisanog slova u slobodnom prostoru Pokazujem pisanje slova u slobodnom prostoru (na bijelom A4 papiru). Objašnjavam put nastajanja slova i kut pisanja. Učenici rade isto na velikom bijelom papiru olovkama u boji. d) pisanje pisanog slova u crtovlje Pokazujem pisanje velikog pisanog slova L i malog pisanog slova l u crtovlje na ploči, a učenici pišu u pisanku. e) pisanje i čitanje skupine slova, riječi i rečenica u kojima je zastupljeno pisano slovo Pokazuje na ploči u crtovlje spajanje slova u riječ i pisanje riječi lula, luk, Lea, Lorena, Leo, rečenicu Leptir je lijep. Učenici pišu u pisanku. Pisanje i spajanje slova potrebno je pratiti naputcima kako bi učenici lakše uočili spojnicu slova. Upozoravam učenike na pravopisni znak (točku), na veliko slovo na početku rečenice i u vlastitim imenicama i tražim objašnjenje značenja rečenice.

III. nastavna etapa ČITANJE TEKSTA U pripovijedanju po nizu slika smjenjuje se tri do šest učenika. Učenici svakoj sličici pridružuju odgovarajuću rečenicu.

IV. nastavna etapa STVARALAČKI RAD Svi učenici dovršavaju zadatke u početnici 2 (str. 41). Potom čitaju tekst Lavlji snovi u radnoj bilježnici 2 (str. 34 ) najprije u sebi, a zatim naglas. Nakon toga odgovaraju na pitanja u radnoj bilježnici 2 (str. 35).

5

V. nastavna etapa DOMAĆA ZADAĆA Dio zadataka u radnoj bilježnici 2 na 35. stranici.

TIJEK IZVOĐENJA NASTAVNOG SATA

6

Nastavne etape

Sadržaj nastavne situacije

Nastavne situacije

I. nastavna etapa Motivacijska priprema

1. nastavna situacija Emocionalnointelektualna motivacija

Pozdravljam učenike i predstavljam se. Sat započinjem igrom asocijacije koja se nalazi na plakatu. plakatu. Igra je osmišljena tako da učenici najprije najprije moraju odgonetnuti što se nalazi na slikama koje su postav postavlje ljene ne jedna jedna ispod ispod druge. druge. Točne Točne odgovor odgovoree bilježim u produžetku slike. Slovo uzeto iz svake riječi okomito tvori konačno rješenje „livada“. Igra izgleda ovako: LEPTIR  MIŠ LASTAV LASTAVICE PČELA PČELA DRVO MR AVI Učenicima Učenicima objašnjavam objašnjavam kako ćemo igrati igru, prozivam dobrovoljce i bilježim odgovore na plakatu. Obraćam učenicima pozornost na crveno napisana slova tako da lakše odgonetnu rješenje. Kada učenic učenicii otkrij otkrijuu konačno konačno rješen rješenje je pitam pitam ih poznaju li sve životinje i biljke napisane na plakatu. Što im je zajedničko? Osim njih koga još možemo sresti u šetnji livadom?

2. nastavna situacija Najava i lokalizacija teksta

3. nastavna situacija Izražajno čitanje

4. nastavna situacija Emocionalnointelektualna stanka

5. nastavna situacija Izražavanje doživljaja i razumijevanje teksta

Najavljujem učenicima da ćemo danas naučiti pripovijedati priču po nizu slika.

Tražim Tražim nekolik nekolikoo dobrov dobrovolj oljaca aca koji koji žele žele pripovijedati priču po nizu slika s naslovom „Na livadi“ s 40. stranice iz početnice 2. Učenici pripovijedaju, koriste maštu i kreativnost. Obraćam pozornost na rečenice i pazim da svi učenici govore potpunom rečenicom i ispravljam greške ukoliko dođe do njih.

Korelacije s nastavnim područjima i predmetima

Metoda razgovor 

Cilj

Motivirati učenike za rad

Usmeno izlaganje Priroda i društvo Ploča Fotografije i slike

Dovođenje učenika do nove etape sata

Plakat

Metoda usmenog izlaganja

Metoda pričanja

Jezično izražavanje

Procijeniti kvalitetu učeničkog pripovijedanja

Jezično izražavanje

Bogaćenje vokabulara

Jezično izražavanje

Osvješćivanje sadržaja za uspješno opisivanje slika

Početnica 2

Učenici sređuju dojmove nakon pripovijedanja po nizu slika (stanka do 5 sekunda).

Provodim analizu postavljanjem pitanja za svaku sliku. Tko se nalazi na prvoj slici? Kakve je boje leptir? Što radi? Gdje se nalazi leptir? Što prikazuje druga slika? Koliko imamo likova na drugoj slici? Koji novi lik se pridružuje na trećoj slici? Koliko

Metoda razgovora Početnica 2

sada imamo likova? Koji su to likovi? Što vidimo na četvrtoj slici? Što mislite o čemu pričaju? Koga vidimo na petoj slici? Stoje li svi likovi zajedno? Tko se nalazi u daljini? Što prikazuje šesta slika? Koliko likova vidimo? Što čine svi likovi zajedno? Kakvu priču čitaju? Nakon detaljne analize nekoliko učenika čitaju naglas ponuđene rečenice ispod slika. Objašnjavam im da u tom zadatku za svaku sličicu pronalaze pronalaze rečenicu i označuju označuju je brojem obraćajući pozornost na redoslijed kojim su poredane sličice. Provjeravam rade li učenici ispravno, a na kraju provjeravam imaju li svi isti redoslijed brojeva ( 3, 2, 4, 5, 6, 1) 7

6. nastavna

Nastavne metode, postupci, izvori i sredstva

Razgovaram s učenicima o tome možemo li na neki

Metoda razgovora

PLAN PLOČE

LEPTIR  MIŠ LASTAV LASTAVICE PČELA PČELA DRVO MR AVI

8

LITERATURA 1.

Babić, S., Finka, B., Moguš, M. (2002): Hrvatski pravopis, Školska knjiga, Zagreb

2.

Bežen, A. (2008): Metodički pristup početnom čitanju i pisanju na hrvatskom jeziku, Profil, Zagreb

3.

Ministarstvo Ministarstvo znanosti, obrazovanja obrazovanja i športa (2006): Nastavni plan i program za osnovnu školu, GIPA, Zagreb 4. Težak, S., Babić, S. (2000): Gramatika Gramatika hrvatskog hrvatskog jezika, jezika, Školska knjiga, Zagreb

9

BILJEŠKE VODITELJICE VJEŽBI:

BILJEŠKE UČITELJICE MENTORICE:

OCJENA JAVNOG PREDAVANJA:

10

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF