Priprema Za Cas Coz 1

December 7, 2017 | Author: Azra Vodenčarević Ex Kapetanović | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

kčlkčlkčlčlć...

Description

PISMENA PRIPREMA ZA ČAS Tema: Odnos adolescenta i roditelja (Obrada)

Mirza Vodenčarević, dipl. oecc

.

Priprema za ČOZ Škola: Srednja mješovita škola Žepče Datum: 27. 03. 2015. Razred i odjeljenje: II- 1 Nastavni predmet: Odjeljenska zajednica Nastavna jedinica: Odnos adolescenta i roditelja Tip časa: Obrada novog nastavnog gradiva Oblici rada: frontalni, individualni, grupni rad Nastavne metode: usmenog izlaganja, metoda razgovora Nastavna sredstva i pomagala: tabla, nastavni listići Zadaci časa: 1. Obrazovni: shvatiti pojam i osnovne faze adolescencije, proširiti dosadašnja znanja o istom, uočiti pojavu adolescencije. 2. Funkcionalni: razvoj intelektualnih, voljnih sposobnosti kao i sposobnosti za analizu, identifikaciju, kao i sposobnost uviđanja sličnosti i razlika između pojava. 3. Odgojni: razvoj i stvaranje pozitivne socio-emocionalne atmosfere u razredu, poticanje aktivnog slušanja, razvoj interesa, karakternih crta, istrajnosti, poštenog i korektnog odnosa kako prema drugima tako i prema samom sebi.

Artikulacija časa Uvodni dio:

Priprema prostorne i odgojno-obrazovne klime za rad (evidentiranje časa, predstavljanje, formiranje grupa učenika, molba za saradnju i aktivno učestvovanje u radu). Psihološka priprema učenika Svađe, neslaganja, ljutnja, lupanje vratima...Redovna pojava u porodicama s jednim ili više tinejdžera, koji su, čini se uvijek ljuti na vlastite roditelje. Najčešće se razgovori završavaju obostranim nerazumjevanjem, povišenim tonovima, ultimatumima i prijetnjama. U doba adolescencije povećava se umna sposobnost mladih ljudi, počinju više razmišljati, kritikovati i preispitivati odluke roditelja. Mnogi roditelji ne mogu se pomiriti s tim promjenama, sa željom djeteta za nezavisnošću, ne shvataju ih dovoljno zrelim za donošenje odluka i njihovo ponašanje ocjenjuju kao neposlušno i buntovništvo. Mnogi psiholozi savjetuju roditeljima da se u tom periodu pokušaju kontrolisati, da obuzdaju ljutnju, da izbjegavaju ultimatume tipa: „...dok živimo pod istim krovom..:“ „... uraditi ćeš kako ja kažem...“ i sl. Diskusija: - Da li je netko od vas u skorije vrijeme imao sukob sa svojim roditeljem i zašto?

Glavni dio: Nakon izloženog u uvodnom dijelu, naslov današnje nastavne jedinice ističem na tabli.

Odnos adolescenta i roditelja /Naslov pišem na tabli/ Počinjem sa prezentacijom osnovnog (glavnog) sadržaja. Izlaganje počinjem sa definicijom adolescenata. Adolescencija je razdoblje sazrjevanja kroz koje se dijete priprema za odraslu dob. Odnos adolescenata i njegovih roditelja može biti ispunjen nerazumijevanjem i sukobima. U potrazi za svojim indentitetom i samostalnošću adolescenti mogu biti skloni problemima prema odraslima, posebice prema roditeljima, koje često vide kao osobe koje ih nasilno zadržavaju u dječijem dobu, govoreći im šta da čine, te im često ograničavaju i slobodu. Glavne karakteristike adolescencije: 1) Adolescencija je vrijeme fizičkog razvoja. Za vrijeme ovog perioda nastaju brze promjene u tijelu i na kraju ovog perioda se dostiže fizička zrelost. 2) Adolescenti teže da dobiju status odraslog. To je tendencija da se osamostale od roditeljskog autoriteta i težnja da se ne bude u bilo kom vidu potčinjen odraslima. 3) To je vrijeme kada odnosi sa vršnjacima postaju veoma važni. Adolescentu je stalo do što boljeg statusa u grupi i on želi da bude priznat od strane svojih drugova. Javljaju se i pojačana heteroseksualna interesovanja. 4) Ovo je vrijeme naglog intelektualnog razvoja. Adolescent rješava sada vrlo velike i teške školske zadatke. On mora da stekne mnoge navike, vještine i znanja koja će mu docnije biti potrebni. Novo stečeno znanje i iskustvo, u mnogim naučnim oblastima, služe mu da još bolje razuijme sebe i svoju sredinu u svjetlosti ovih znanja. 5) To je doba daljeg sticanja i procenjivanja vrijednosti. Individua je sve više svjesna sebe, razvija sopstvene ideale i prihvata sebe u harmoniji sa ovim idealima.

Razvojni zadaci u adolescenciji: a) Rana adolescencija (11 – 13 godina) – (dijete razvija negativan stav, suprotstavlja se autoritetu, pokazuje povećano nezadovoljstvo itd.) b) Srednja adolescencija (14 – 16 godina) – (više društvene slobode, češće se koristi lažima kako bi izbjegao posljedice nekih svojih postupaka itd. ) c) Kasna adolescencija (od 17 godina)(stiče značajna emocionalna iskustva, konsolidacija indentiteta, profesionalni razvoj itd.) Nakon izlaganja osnovnog sadržaja, učenike dijelim u četiri grupe, koje dobijaju različite zadatke. Prva grupa – ima zadatak opisati odgovornog roditelja. Pokušajte ga što detaljnije opisati. Osobine označite prema važnosti tako da najvažnije bude označena brojem jedan. Druga grupa – završava rečenicu: Kada jednom budem roditelj svojoj djeci neću dopustiti da... Napišite sve šta nećete dopustiti i pojasnite zašto? Treća grupa – napišite sve uloge svojih roditelja, žena – muž, radnik, prijatelj i sl. Razmislite i o odgovornosti koju im nameću pojedine uloge. Napišite i sve vaše uloge. Postoje li neke uloge koje su vama teške, i uloge koje vas vesele. Četvrta grupa – razgovara o tome što misle da je roditeljima teško a što lahko i što se to zbog čega su roditelji zabrinuti a ne bi trebali biti. Kada sve grupe završe svoj zadatak, svoje zadatke predstavljaju ostalim grupama.

Završni dio: Ukratko analiziramo današnju lekciju. Zahvaljujem se učenicima na saradnji i pohvaljujem sve učenike, naročito najaktivnije. Završavamo rad Anonovim citatom:

„ Adolescencija je period naglih promjena. Na primjer, između dvanaeste i sedamnaeste godine, roditelj ostari i do dvadeset godina“PRILOZI

-

Kartice sa pitanjima za grupni oblik rada

I GRUPA: Zadatak: Opisati odgovornog roditelja. Pokušajte ga što detaljnije opisati. Osobine označite prema važnosti tako da najvažnije bude označena brojem jedan.

II GRUPA: Zadatak:

završava rečenicu: Kada jednom budem roditelj svojoj djeci neću dopustiti da... Napišite sve šta nećete dopustiti i pojasnite zašto?

III GRUPA: Zadatak: Napišite sve uloge svojih roditelja, žena – muž, radnik, prijatelj i sl. Razmislite i o odgovornosti koju im nameću pojedine uloge. Napišite i sve vaše uloge. Postoje li neke uloge koje su vama teške, i uloge koje vas vesele.

IV GRUPA Zadatak: Razgovara o tome što misle da je roditeljima teško a što lahko i što se to zbog čega su roditelji zabrinuti a ne bi trebali biti.

PRILOZI

Načini liječenja Kako pomoći osobama koje imaju problema sa anoreksijom, bulimijom ili gojaznošću?

Evaluativni list

Bilo je korisno...

„Kliknulo“ mi je, dalo mi je razumijevanje – norvo razmatranje...

Nedovoljno jasno...

„Još mi treba...

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF