PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE- EDIN ALKAZ

November 2, 2017 | Author: Edin Alkaz | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

U ovoj pripremi je opisana tema : NASILJE...

Description

PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE ŠKOLA: RAZRED I ODJELJENJE: DATUM I VRIJEME ODRŽAVANJA ČASA: NASTAVNA JEDINICA: NASTAVNIK: EDIN ALKAZ

OŠ „Abdulvehab Ilhamija“-Kalošević,Tešanj VIII-B 16.11.2012, 5.ČAS 10.30-11.15 Nasilje

PRIPREMA ZA ČAS ODJELJENSKE ZAJEDNICE Škola: Razred i odjeljenje: Datum i vrijeme održavanja časa: Nastavna jedinica: Tip časa: Nastavni oblici rada: Nastavne metode rada: Nastavna sredstva i pomagala:

Osnovna škola „Abdulvehab Ilhamija“-Kalošević, Tešanj VIII-B 16.11.2012, 5.čas, 10.30-11.15 NASILJE Obrada frontalni, individualni, grupni, partnerski metoda razgovora, usmenog izlaganja, demonstracije, prezentacije tabla, kreda, nastavni listovi, grafoskop, grafofolije

CILJ ČASA: Upoznati učenike sa osnovnim znanjem o nasilju, njegovim vrstama i kako se ponašati u određenim situacijama OBRAZOVNI: Usvajanje osnovnog znanja o nasilju, prepoznavanje nasilja, upoznavanje učenika o načinu kako postupiti kada se desi nasilje u školi FUNKCIONALNI: Sposobnost prepoznavanja različitih vrsta nasilja, sposobnost ponašanja u određenim situacijama i sprečavanja nasilja ODGOJNI: Razvijanje savjesti zdravog razmišljanja i sprečavanja nasilja među vršnjacima, razvijanje savjesti o pomaganju osobama na ispravan način koje su doživjele nasilje, razvijanje otvorenosti za razgovor o određenim problemima

ARTIKULACIJA ČASA UVODNI DIO: - Preko grafoskopa prikazujem nekoliko slika.

N: Šta vam govore ove slike? Da li je ovo lijepo vidjeti? O čemu je riječ ovdje? U: Ovo je veoma ružno ponašanje i takozvano nasilničko ponašanje. Ovdje se radi o nasilju. N: Tačno. Ima li ovakvih ili sličnih primjera u našoj školi? Navedite primjere. - Učenici navode primjere. 5 min.

GLAVNI DIO: - Pojam nasilja: Svaki čovjek u djetinjstvu i mladosti iskusi neki vid nasilja, bilo da je u ulozi vršioca nasilja, onaj koji trpi nasilje ili je jednostavno svjedok nasilja nad nekim drugim. Nasilje predstavlja svaki oblik ponašanja koje ima za cilj namjerno povređivanje ili nanošenje bola drugoj osobi, bilo fizičkog ili psihičkog. Za razliku od nasilnog, agresivno ponašanje je jednokratno, može biti samo nekontrolisana reakcija ili odbrana. Nasilno ponašanje ima obično isti ili sličan sadržaj, traje duži vremenski period i nasilnik ima moć nad žrtvom. Vrste nasilja: Postoji više klasifikacija nasilja: a.) FIZIČKO NASILJE: Fizičko nasilje je kada neko povređuje tijelo druge osobe. To može biti: udaranje, šutiranje, guranje, davljenje, čupanje, zatvaranje i zaklučavanje, otimanje... b.) VERBALNO NASILJE: Verbalno nasilje je kada neko koristi riječi da bi povrijedio nečija osjećanja, omalovažio drugoga. To može biti vrijeđanje ( kada se nekome kaže da je glup, ružan, naziva ga ružnim imenima...), ismijavanje ( kada se neko nekome ruga zbog visine, težine, porijekla, ocjena... ), omalovažavanje ( kada neko nekome kaže da ne vrijedi, da ga niko ne voli... ), kada se neko okrivljuje za nešto što nije uradio ili mu se prijeti. c.) SOCIJALNO NASILJE: Socijalno nasilje se dešava kada se neko isključuje iz grupnih aktivnosti, ogovara, kada se pričaju laži o nekoj osobi ili nagovaraju druge da se sa tom osobom ne druže. d.) NASILJE PUTEM MOBILNIH TELEFONA I INTERNETA: Kada neko bez dozvole snima telefonom druge i to šalje dalje ili ih uznemirava pozivima, SMS i e-mail porukama. Danas ćemo govoriti o nasilju među djecom u školama u međuvršnjačkom nasilju. Nasilje među djecom u školama: Nasilje među djecom u školama obuhvata širok spektar agresivnih ponašanja koja se događaju među djecom, od rješavanja sukoba nasilnim putem, neprihvatljivog izražavanja ljutnje ili frustracije do ozbiljnih incidenata. Nasilništvo karakteriziraju: namjera da se povrijedi druga osoba, ponavljanje istog obrasca ponašanja u kojem je jedna strana žrtva, a druga nasilnik, te očita neuravnoteženost snaga ( jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca ). U školi se često događaju određena nasilja. Nasilje se također dešava i na putu do škole i iz škole. Malo je onih koji se ne sjećaju bar jednog učenika u razredu kojemu su se svi rugali zbog tjelesne težine, izgleda, nazivali ga pogrdnim imenima ili odbacivali ga. Pojam „nasilništvo“ se ne koristi u slučaju kada se dva učenika približno jednake snage tuku ili prepiru. Da bi se koristio pojam „nasilništva“ mora postojati nesrazmjer snaga odnosno asimetričan odnos snaga. Učenik ili učenica izložen/a nasilništvu se s teškoćom brani i donekle je bespomoćan/na u odnosu prema učeniku koji ga zlostavlja. Međuvršnjačko nasilje Što je to međuvršnjačko nasilje? To su izravni ili neizravni oblici agresivnog ponašanja od strane snažnijih, popularnijih ili moćnijih pojedinaca ili nekoličine osoba u školi ili oko škole. Namjera je izazivanje straha, ugroženosti, prijetnje ili nanošenje ozljede. Ponavlja se kroz duži vremenski period prema tačno određenoj osobi koja je manje snažna ili moćna, te se ne može učinkovito odbraniti.

Vrste međuvršnjačkog nasilja: 1. IZRAVNO- lakše uočljiv oblik nasilja: a.) Verbalno b.) Fizičko 2. NEIZRAVNO- teže oučljiv oblik nasilja: a.) Relacijsko Verbalno nasilje je nazivanje pogrdnim imenima, vrijeđanje, razni komentari, zadirkivanje.... Fizičko nasilje je udaranje, guranje, pljuvanje... Relacijsko nasilje je manipuliranje prijateljstvima, ogovaranje, isključivanje iz grupe, prijetnja... Obilježja počinitelja međuvršnjačkog nasilja: - nerazvijena samokontrola - manja sposobnost odgađanja zadovoljenja - manja empatičnost - izraženija impulzivnost Obilježja žrtava međuvršnjačkog nasilja: - nisu agresivne i ne provociraju druge - imaju nisko samopoštovanje - depresivne su i tjeskobne - negativnije doživljavaju sebe i vlastitu situaciju - osjećaju se usamljeno i napušteno u školi - nemaju nekoga ko bi im bio najbolji prijatelj / najbolja prijateljica - Učenike dijelim u 4 grupe. Grupe dobijaju primjer nasilničkog ponašanja o kojem će diskutovati. Grupa 1 Učenik za vrijeme časa kaže nešto ružno nastavnici i pri tome se još drsko ponaša. Grupa 2 Učenik za vrijeme časa gurne drugoga učenika i taj pri tome padne sa stolice i povrijedi se. Grupa 3 Tuča između dva dječaka u učionici za vrijeme velikog odmora. Grupa 4 Na času tjelesnog učenice odbacuju jednu učenicu, ne dozvoljavaju joj da se s njima igra odbojke, odbacuju je i vrijeđaju.

- Zatim slijedi intervju koji je pripremila učenica Žižo Vanesa. Intervju je obavila sa gospodinom Nedžadom Unkićem, zaposnenim u općini Tešanj. Ulogu gospodina Unkića preuzima dječak iz razreda. Upitnik za razgovor / intervju Ime osobe koja vodi intervju: Vanesa Žižo Datum: 15.10.2012 Problem: Međuvršnjačko nasilje Ime osobe sa kojom se vodi razgovor: Nedžad Unkić Uloga sagovornika u zajednici: Poslovni čovjek ( zaposlen u Opštini Tešanj ) a.) Da li problem „međuvršnjačkog nasilja“ smatrate važnim? Zašto? „Naravno da smatram važnim. Zajednica treba da se uključi da se ovaj problem smanji, odnosno svede na najmanju mjeru jer kakvo će društvo biti sutra u kome danas rastu nasilni ljudi? b.) Po Vašem mišljenju, da li ostali članovi zajednice smatraju taj problem važnim? Zašto? „Nemam utisak da se time pridaje važnost koju taj problem zaslužuje. Razlozi za to su između ostalog da nadležni trenutno u sadašnjoj situaciji imaju možda i većih prioriteta. Ne znači da se niko ne bavi ovim problemom, ali kažem nedovoljno! c.) Kakvu mjeru javne politike, ukoliko je ima, vlast provodi u ovom trenutku da bi riješila taj problem? „Na području opštine usvojena je strategija kojom se tretiraju problemi mladih, očekivati je da i madi kroz ovu strategiju uzmu učešće u rješavanju svojih problema, između ostalog i problema nasilja među mladima. d.) Ukoliko postoji mjera javne politike, odgovorite na sljedeća pitanja: 1. Koje su prednosti ove mjere? - „Prednosti su što je lokalna vlast prepoznala ovaj problem, a problem delikvencije je problem cijelog društva, te mladi kroz ovo imaju priliku da direktno učestvuju, dok su se do sada ovim problemom bavile nadležne pedagoške institucije, pedagozi po školama i centar za socijalni rad. Ovim su mladi i direktno prepoznati kao partneri i mogući učesnici i pokretači“. 2. Koji su nedostaci ove mjere? „Nedostaci ove mjere , kao i ostalih do sada, su vjerovatno nedovoljna uključenost mladih jer najčešće oni nad kojima se vrši nasilje šute, odnosno stide se ili ne smiju o ovome govoriti. Zbog toga im treba podrška škole i svih nas. Mladi trebaju povesti kampanju da ohrabre vršnjake. 3. Na koji način se navedena mjera može poboljšati? „Kampanjom „STOP MEĐUVRŠNJAČKOM NASILJU“, u kome mladi uz pomoć stručnjaka iz ove oblasti govore mladima kako da se bore protiv ovoga. Ako se ne govori o nečemu, ne mora značiti da ne postoji, zar ne?“ 4. Da li je potrebno tu mjeru u potpunosti izmijeniti? Zašto? „Nije potrebno u potpunosti izmijeniti, potrebno je dopuniti i uključiti sve akte zainteresovane za realizaciju“. 5. Da li u našoj zajednici postoje neslaganja u vezi sa ovom mjerom javne politike? Koja su to neslaganja? „Ne postoje neslaganja, mislim da su svi saglasni da ovaj problem postoji, možda njegova važnost za sve nije ista“. 6. Gdje je moguće dobiti više informacija o ovom problemu i o različitim mišljenjima i stavovima koje ljudi imaju o njemu? „Vjerujem da gospođa Sabrija Kavazović, direktorica Centra za socijalni rad u Tešnju provodi neka istraživanja sa svojim timom i ima egzaktne podatke o ovome“. HVALA NA SARADNJI I ZA ODVOJENO VRIJEME.

- Nakon intervjua dvije učenice iznose analizu ankete koje su sprovele među učenicima osmih i devetih razreda ove škole. 1. Da li si ikada doživio / doživjela međuvršnjačko nasilje? DA NE 2. Da li smatraš da je međuvršnjačko nasilje problem za naše učenike i nastavnike? DA NE 3. Da li znaš šta je međuvršnjačko nasilje? a.) Fizičko maltretiranje ( guranje, udaranje i sl. ) b.) Psihičko maltretiranje ( vrijeđanje, ucjenjivanje, omalovažavanje ) c.) Fizičko i psihičko maltretiranje d.) Ne znam e.) Ništa od navedenog _____________________________ ( Tvoje mišljenje ) 4.) Po tvom mišljenju za međuvršnjačko nasilje krivi su: a.) Država b.) Roditelji c.) Škola d.) Drugovi/ Drugarice s kojima sam u svakodnevnom kontaktu e.) Ništa od navedenog _____________________________ ( Tvoje mišljenje ) 5. Šta misliš kako spriječiti međuvršnjačko nasilje u školi? ____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________ ( Obrazloži ) 6. Kome bi se obratio/ obratila za pomoć ako bi bio izložen / a nasilju? a.) Roditeljima b.) Direktoru c.) Nastavnicima d.) Policiji 35 min.

ZAVRŠNI DIO: - Ukratko razgovaram sa učenicima o temi nasilje. - Preko grafoskopa prikazujem slike sa porukama.

PORUKE U VEZI S NASILJEM

Domaća zadaća Opisati primjer nasilničkog ponašanja.

5 min.

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF