Priprema informatika III gimnazije.pdf

November 26, 2017 | Author: Ковачевић Јасмина | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Priprema informatika III gimnazije.pdf...

Description

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА НАСТАВНИ ЧАС НАСТАВНИК: Радана Кизић ШКОЛА: Гимназија "Свети Сава" ПРЕДМЕТ: Рачунарство и информатика РАЗРЕД: III-2 ДАТУМ: 29. октобар 2013. године НАСТАВНА ТЕМА: Наредбе гранања НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: CASE наредба на конкретном примеру ТИП ЧАСА: Вежбање ОБЛИК РАДА: Индивидуални и фронтални МЕТОДА РАДА: Усмено излагање, разговор, демонстрација, самостално вежбање ЦИЉ ЧАСА: Да ученици усвоје упеотребу наредбе CASE пишући програме у Delphi-ju уз помоћ компоненте RadioGroup ОБРАЗОВНИ ЗАДАТАК: Практично усвајање употребе наредбе CASE на конкретним примерима ФУНКЦИОНАЛНИ ЗАДАТАК: Развијање способности ученика да користе наредбу CASE и компоненту RadioGroup за решавање конкретних проблема, и развој способности мишљења, закључивања и уопштавања ВАСПИТНИ ЗАДАТАК: Формирање научног погледа на свет, развијање свести о употребној вредности рачунара, развијање радних навика РЕЗУЛТАТИ ЧАСА: Ученик треба да зна да напише једноставне програме користећи наредбу CASE у Delphi-ju и да употребљава RadioGroup КОРЕЛАЦИЈА: Са математиком и енглеским језиком НАСТАВНА СРЕДСТВА: Tабла, креда и техничко технолошка помагала (рачунари, штампани материјал) ЛИТЕРАТУРА ЗА УЧЕНИКЕ: Милан Чабаркапа – Рачунарство и нформатика уџбеник са збирком задатака за трећи разред гимназије ЛИТЕРАТУРА ЗА НАСТАВНИКА: Милан Чабаркапа – Рачунарство и информатика уџбеник са збирком задатака за трећи разред гимназије, Миодраг Стојановић - Рачунарство и информатика за IV разред гимназије природноматематичког и општег смера, Душан Тошић - Рачунарство и информатика за III разред гимназије, Милан Чабаркапа - Учбеник са збирком задатака за 4. разред гимназије природно-математичког и општег смера

ТОК НАСТАВНОГ ЧАСА УВОДНИ ДЕО

(10 min)

Након уписивања часа и одсутних ученика, представљам се ученицима и кажем да ћемо на овом часу вежбати употребу наредбе CASE на конкретним примерима. Пишем наслов наставне јединице на табли (CASE наредба на конкретном примеру). На почетку излагања, понављамо раније научено градиво. Водимо разговор у коме се ученици подсећају наредбе CASE, њеног облика и начина извршавања. Наредба CASE служи за избор једне наредбе из скупа од неколико могућих, а на основу вредности неког израза. case S of C1:N1; C2,C3:N2; … Ck:Nm end; Иза резервисане речи CASE наводи се израз који се назива селектор (S) који може бити било ког стандардног типа (integer, char, boolean) изузев real. Испред сваке наредбе (N1, N2, ...Nm) се исписује једна или више константи (C1, C2,...Ck) које представљају њено обележје. Наредба вишеструког гранања се завршава резервисаном речју end. Наредба CASE се извршава тако што се израчуна вредност селектора, а затим се извршава наредба чије обележје је једнако вредности селектора (селектор и обележја морају бити истог типа). Наредба CASE може имати и ELSE грану која се извшава у случају да селектор не узима ни једну од понуђених вредности. Затим питам ученике да ми наброје које су компоненте користили до сада (Label, Edit, Button, Shape). Похваљујем ученике и кажем да ћемо сада прећи на израду конкретног примера користећи наредбу CASE (с обзиром да смо поновили градиво које нам је потребно за практичан рад) и да ћемо се данас упознати са још једном компонентом Delphi-ja која се назива RadioGroup.

ГЛАВНИ ДЕО НАСТАВНОГ ЧАСА

(30 min):

Објашњавам компоненту RadioGroup на конкретном примеру. Ученицима поделим папире на којима се налазе задаци за вежбу. Док ја радим пример и објашњавам, ученици прате и такође раде пример на својим рачунарима. Пример 1. Написати апликацију која за изабрани назив месеца исписује којем годишњем добу припада (узећемо да месец припада оном годишњем добу у коме има више дана)

RadioGroup компонента налази се на картици Standard. То је контејнестка компонента која садржи више радио дугмади и омогућава избор једне од више понуђених могућности. Посебно значајне особине за компоненту RadioGroup су Columns, Items, ItemIndex. Особина Columns одређуеје број колона у којима су распоређена радио дугмад. Особина Items обезбеђује да се дефинише, чита и мења списак натписа, као и број радио дугмади која се налазе у оквиру RadioGroup-а . Особина ItemIndex одређује индекс тренутно активног радио дугмета. Прво дугме у групи има индекс 0, друго 1, итд. Програмски код којим је реализована апликација: procedure TForm1.rgMeseciClick(Sender: TObject); begin case rgMeseci.ItemIndex of 0,1,2:edGodisnjeDoba.Text:='zimi'; 3,4,5:edGodisnjeDoba.Text:='prolecu'; 6,7,8:edGodisnjeDoba.Text:='letu'; 9,10,11:edGodisnjeDoba.Text:='jeseni'; end; end;

Након објашњавања RadioGroup компоненте и демонстрације њене употребе и употребе наредбе CASE на предходном примеру, ученици раде следеће задатке сами или уз моју помоћ. Задаци које не стигнемо да завршимо остају за домаћи. 1.

Написати апликацију која обезбеђује основне функције калкулатора, односно за два унета броја исписује резултат једне од операција сабирање, одузимање, множење или дељење.

Програмски код којим је реализована апликација: procedure TForm1.btRacunajClick(Sender: TObject); begin case rgOperacija.ItemIndex of 0: edRezultat.Text:=FloatToStr(StrToFloat(edPrvi.Text) +StrToFloat(edDrugi.Text)); 1: edRezultat.Text:=FloatToStr(StrToFloat(edPrvi.Text) -StrToFloat(edDrugi.Text)); 2: edRezultat.Text:=FloatToStr(StrToFloat(edPrvi.Text) *StrToFloat(edDrugi.Text)); 3: edRezultat.Text:=FloatToStr(StrToFloat(edPrvi.Text) /StrToFloat(edDrugi.Text)); End; end; Ако ученици раде веома неуједначеним темпом, замолим некога од оних који су завршили да испише код на табли. Да не би било много чекања, задам ученицима који су први завршили да прошире Дигитрон, тако што ће урадити први задатак који је предвиђен за домаћи. А затим сви заједно прелазимо на израду следећег задатка, ако има времна.

2.

Написати апликацију која за изабрани многоугао исписује формуле за рачунање обима и површине.

Програмски код којим је реализована апликација: procedure TForm1.rgMnogougaoClick(Sender: TObject); begin case rgMnogougao.ItemIndex of 0:begin edObim.Text:='a+b+c'; edPovrsina.Text:='a*h/2'; end; 1:begin edObim.Text:='4*a'; edPovrsina.Text:='a*a'; end; 2:begin edObim.Text:='2*(a+b)'; edPovrsina.Text:='a*b'; end; 3:begin edObim.Text:='4*a'; edPovrsina.Text:='a*h'; end; 4:begin edObim.Text:='a+b+c+d'; edPovrsina.Text:='(a+b)*h/2'; end; end; end;

ЗАВРШНИ ДЕО НАСТАВНОГ ЧАСА (5 min): Кратак резиме и заједничко утврђивање градива. Поновити са ученицима наредбу CASE и RadioGroup. Наставник одговара на питања ученика. Домаћи задатак: (Укључујући и задатке који евентуално остану неурађени) 1. Проширити апликацију из другог примера (Дигитрон) тако да се додају целобројно дељење, остатак при дељењу и конкатенација стрингова. 2. Написати апликацију која садржи списак предметних наставника. Када се изабере предметни наставник апликација исписује који предмет он предаје и оцену из тог предмета.

Изглед табле: CASE наредба на конкретном примеру case S of C1:N1; C2,C3:N2; … Ck:Nm end RadioGroup -Columns, - Items, - ItemIndex

Запажања после одржаног часа (самоевалуација):

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF