PRAVOSUDNI ISPIT 2
May 6, 2017 | Author: Ivana Stojković | Category: N/A
Short Description
pravosudni...
Description
USTAVNO - Irena Pejic-30.05.2013. godine, ono sta sam ja zabelezila 1. Garancije pravicnog sudjenja - Sta ukljucuje princip zakonitosti? - Sta znaci prezumpcija nevinosti? - Sta znaci pravilo ne bis in idem? 2. Proporcionalni izbori - Koliko ima izbornih jedinica u RS? - Kakva je izborna lista? - Kako politicke partije dodeljuju mandate? 3. Ustavna zalba - Protiv kog akta se podnosi? - Kad se podnosi? Koji je izuzetak? 4. -
Ljudska i manjinska prava Da li mogu biti ogranicena? Ako mogu koje je to ogranicenje? Da li u tim okolnostima sva prava trpe ogranicenje? Ko su titular tih prava? Ima li razlike u titularima licnih i politickih prava? Kome se garantuju licna a kome politicka prava?
5. -
Sloboda udruzivanja Kad nastaje jedno udruzenje? Sta se stice upisom u registar? Uslovi za registraciju politickog udruzenja Koji je osnovni akt koji imaju udruzenja? Da li on podleze nekoj kontroli? Ko moze da zabrani rad pol. udruzenja?
6. Parlamentarni izbori - kakav je mandate narodnog poslanika? Kada prestaje? - kada prestaje kolektivni mandat? - kad pocinje mandat? - koji je rok skupstine da se konstituise? A rok da izabere vladu? 7. Drzavno vece tuzilaca 8. Vrste ustava - Kakav je Ustav RS? 9. Zastita ljudskih prava - Koji je uslov za obracanje medjunarodnom sudu za ljudska prava? - Na sta se podnosioci zale? Sta se ispituje u tom slucaju? 10. Organizacija I vrste sudova 11. Ustavne garancije u postupku lisenja slobode - Koliko najduze traje pritvor? 12.
Princip podele vlasti
13.
Javno tuzilastvo
14. Nacelo narodne suverenosti - Kako narod vrsi suverenost? 15.
Legislatura sednice skupstine - Sta je legislatura? - Ko ima pravo zakonodavne inicijative?
16.
Imunitet sudije - Ko odlucuje o imunitetu sudije?
17. Ustavna revizija - Kad je obavezna? 18. Pravni polozaj poslanika - Sta je sa rokovima zastarelosti kod procesnog imuniteta? Dok je u mandate zastaje se sa rokovima zastarelosti 19.
Advokatura
20. Neposredna demokratija u Ustavu RS - Ko ima pravo inicijative da trazi promenu Ustava? 21.
Radna tela I funkcioneri Narodne skupstine
22.
Ogranicenje ljudskih prava -Koja prava su apsolutno zasticena?
23.
Visoki savet sudstva
24. Pravo na zivot I nepovredivost integriteta - Sta je sa smrtnom kaznom? 25. Razlika poslanickog pitanja I interpelacije - Ko moze da podnese interpelativni zahtev? - Sta moze da izazove interpelcija a sto ne moze poslanicko pitanje? 26. Pokretanje postupka pred Ustavnim sudom - Koje akte donosi sud u postupku? 27. Zastitnik gradjana - Nadleznost I ovlascenja 28. Postupak promene Ustava - Kada akt o promeni Ustava stupa na snagu 29. Parlamentarna inkompatibilnost -da li mogu sudija ili tuzilac da se kandiduju za poslanika? 30. Nezavisnost sudova - Da li sudije mogu neposredno da primenjuju medjunarodne ugovore? - Sta sudije ne mogu da budu dok traje mandate sudije? 31. Osnovna ustavna nacela - Sta je princip ili nacelo narodne suverenosti? - Kakva je RS po nacinu uredjenja? - Sta je decentralizacija I dekoncentracija? - Sta znaci kada kazemo da je laicka drzava? 32. Izbor I opoziv predsednika republike - Koliko traje mandate? - Koliko puta moze reizbor? 33. Nadleznost Ustavnog suda - Sta su komplikacioni sporovi? - Sta je prethodna ocena ustavnosti? Instrukcioni rokovi= sluze da podstaknu ovlascena lica da izvrse neku procesnu radnju. Medjutim, moguce je radnju izvrsiti i po proteku instrukcionog roka. Ako se odredjena radnja ne preduzme u okviru ovog roka, po pravilu ne dolazi do odredjivanja novog roka. Organ moze snositi disciplinsku odgovornost zbog propustanja. Orijentacioni rokovi= sluzbeno lice ne mora da se striktno pridrzava zakonski date duzine roka. Ono moze, imajuci zakonski rok kao orijentaciju, da odredi kraci ili duzi. Takav je rok koji se ostavlja licima da bi se pripremila za usmenu raspravu.
Okvirni rokovi= propisima se predvidja njegova najmanja i njegova najveca dopustena duzina. Za razliku od orijentacionih, sluzbeno lice nije ovlasceno da odredjuje duzi ili kraci rok od datog. Ja sam bio pasivan ucesnik ovog foruma. Dosao je red na mene da se oduzim i da dam svoj doprinos. Polagao sam u prethodnom majskom roku u I odboru... Moje iskustvo je sledece, osim gradjanskog prava, sve treba uciti iz zakona, sto je i znatno lakse nego tumaciti razna udzbenike i vrsiti izbor za neki od njih. Kad ucite zakon ne mozete da pogresite, a ispitivaci u I odboru samo to i od vas traze. Trgovinsko pravo i Ajnspiler sve pohvale, postoji krug pitanja i iz tog kruga se ne izlazi (Zakon o stecaju, ZPD i ugovori iz ZOO), Upravno pravo (moze da prodje proiuris prirucnik i Zakon o upravnom sporu), Krivicno samo ZKP i KZ nista van toga, Radno isto (Zakon o radu, Zakon o drzavnim sluzbenicima, ZPIO, Zdravstveno osigurane), Ustavno (provereno Bosina skripta) zena je dama, sve drugo sto se pise o njoj je netacno, MPP primena kod nas, vrti otprilike 20 pitanja, Perovic mi je ostao za septembar. Dakle sto se tice svih ispitivaca, maksimalno su korektni, pomazu, upucuju na sustinu i odgovor, al mora da se zna. Drzite se zakona i bez brige MPP 1 ODBOR Питања: uglavnom iz ovog kruga ne izlazi, 1. Реципроцитет. 2. Акторска кауција. 3. Елемент иностраности. 4. Квалификација. 5. Искључива надлежност. 6. Узвраћање и упућивање. 7. Временски сукоб закона. 8. Услови за признање страних судских одлука. 9. Колизиона норма. 10. Врсте међународне надлежности. 11. Јавни поредак. 12. Меродавно право за радне односе, наслеђивање, закључење брака. 13. Нејединствени правни поредак. 14. Искључива надлежност. 15. Ранвои. 16. Изигравање закона. 17. Перпетуација надлежности. 18. Литиспенденција. 19. Пророгација надлежности. 20. Унутрашњи сукоб закона. 21. Акторска кауција. Djurdjevic-oktobar 1. Ranvoi 2.Mer.pravo za delikte 3.Aktorska kaucija 1. Kvalifikacija 2.Prorogacija nadleznosti 3. Nadleznost za izdrzavanje dece 1.Izigravanje zakona 2. Prorogacioni sporazum 3.Stvarnopravni odnosi sa medjunarodnim elementom (nisam sigurna da sam ovo trece tacno prepisala, nisam jos ucila mpp pa nisam bas u toku, proverite) 1. Problem nejedinstvenog pravnog poretka 2. Medjunarodna litispendencija 3. Mer. pravo za sklapanje braka 1. Reciprocitet 2. Iskljuciva nadleznost 3. Mer. pravo za ugovore MPP septembar Djurdjevic
nadleznost suda za razvod braka ustanovljavanje nadleznosti vanugovorna odgovornost kolizione norme element inostranosti nejedinstvenh pr.poredak Inace ucim iz Projurisovog prirucnika (150 str) a dopuna iz udzbenika ako mi nesto nije jasno jer ima puno primera pa je lakse da se razume i razgranici. Sad pita po dva pitanja Djurdjevic-oktobar 1. Ranvoi 2.Mer.pravo za delikte 3.Aktorska kaucija 1. Kvalifikacija 2.Prorogacija nadleznosti 3. Nadleznost za izdrzavanje dece 1.Izigravanje zakona 2. Prorogacioni sporazum 3.Stvarnopravni odnosi sa medjunarodnim elementom (nisam sigurna da sam ovo trece tacno prepisala, nisam jos ucila mpp pa nisam bas u toku, proverite) 1. Problem nejedinstvenog pravnog poretka 2. Medjunarodna litispendencija 3. Mer. pravo za sklapanje braka 1. Reciprocitet 2. Iskljuciva nadleznost 3. Mer. pravo za ugovore Bosa pita i sudsku upravu i pravosudnu upravu. Traži nadležnosti. Nemoguće ih je sve popamtiti, ali većinu i glavne obavezno naučI Inače, mislim da je kod nje najvažnije ne lupiti neku glupost i ono što kažete da bude jasno i precizno. Voli da čuje ono što je u Ustavu. Perovic: Ukratko: Milan Milanovic je na stocnoj pijaci u Sapcu zadobio teske telesne povrede zato su ga izgazile zivotinje koje su se uznemirile niskim preletom helikoptera. Tuzeni su: 1. Jovan Jovanovic, stocar i vlasnik zaprege koja ga je izgazila, a on istice da je Milan Milanovic sam, u doboj nameri, hteo da umiri uznemirene zivotinje i da na stocnoj pijaci nema stocnih boksova i sigurnosnih vezova ili sl 2. Preduzece "Vatrosprem" ciji je helikopter preleteo preko pijace, a koji je nuzno morao tuda da preleti da bi sto pre stigao do mesta na kome je buktao pozar koji je pretio da izazove katastrofalne posledice 3. Opstina Sabac, koja je istakla prigovor nedostatka pasivne legitimacije i istakla da piajcne takse koje ljudi placaju su administratine takse, i to nema osnova za njihovu gradjansko pravnu odgovornost isl Tuzeni ne spore cinjenicno stanje, ali spore osnov i visinu zahteva Drugi detalji su da je tuzilac potao invalid, da je imao povrede glave i tela, u nesvesnom stanju prebacen u bolnicu, operisan, pa posle 6 meseci obavio plasticnu operaciju da bi sanirao naruzenost Tako da je postavio zahtev za naknadu nematerijlne stete i to za: -fizicke bolove -strah -dusevne bolove zbog umnjene opste zivotne i radne sposoobnosti - naruzezenosti I jos je stavio zahtev u idu mesecne rente zbog smanjene radne sposobnosti. Ево га задатак из Грађанског у фебруару 2012.:
Тужилац који је из Панчева је поднео тужбу против туженог ради накнаде материјалне штете због умањења радне споспобности и навео да је правноснажном пресудом кривичног суда тужени оглашен кривим за саобраћајну несрећу у којој је повредио тужиоца и онда је мало образложена изрека те пресуде, не сећам се баш тачно. Даље је написано да је вансудским поравнањем, споразумом са неким гарантним фондом, тужиоцу надокнађена нематеријална штета за претрпљен физички и психички бол и страх . Тужилац је добио отказ уговора о раду у фирми где је радио, као технолошки вишак, па од суда тражи да суд усвоји т.захтев и обавеже туженог да на име накнаде матер.штете за умањење радне способности плати 1.200.000,00 динара са зак.зат. каматом. Тужени је затражио од суда да одбије т.захтев и навео да нема узрочне везе између његове кривице и отказа уговора о раду туженом. Вештак ортопед наводи да је тужиоцу умањена р.способност за 50%, да утолико није спопособан да ради послове који захтевају стајање и ходање, да је споспобан да ради само лакше седеће и послове кројења душека које је радио пре отказа. Трошкове, чини ми се, нико није тражио. Mart 2012. Krivicno zadatak iz krivice je bio razbojnistvo tezi oblik(jer je nanesena teska telesna) u sticaju sa drogama i oruzjem. osteceni ne odgovara za delo laka telesna jer je stitio svoje dobro. to je to,tj. pokusaj razbojnistva. Okrivljeni, nakon popijana nekoliko piva i popušena dva džointa u svom stanu u Beogradu, krene da opljačka vlasnika menjačnice u Batajnici.Sa sobom je poneo fantomku, hirurške rukavice i pištolj sa izbrisanim fabričkim brojem. Došao je do menjačnice, čekajući da vlasnik završi sa radom u menjačnici. Kada je vlasnik krenuo prema svom automobilu, stavio je na glavu fantomku, hirurške rukavice i izašao pred vlasnikom menjačnice, repetirao pištolj, i počeo da viče "daj pare, daj pare". Vlasnik nije hteo da mu da novac, već je krenuo da ga uhvati za ruku u kojoj je držao pištolj. Okrivljeni je u tom trenutku ispalio osam metaka u pravcu oštećenog, od koga su ga dva pogodila u nogu, pri čemu su veštaci u svom nalazu našli da rane koje je zadobio vlasnik, skupno predstavljaju tešku telesnu povredu. Okrivljeni se okrenuo da beži, ali ga je oštećeni sustigao onako ranjen, počeli su da se tuku, gde je oštećeni oduzeo pištolj okrivljenog i istim ga udario po glavi nanevši mu laku telesnu povredu. U međuvremenu je policija stigla i uhapsila okrivljenog, pri čemu je kod istog našla i 1 gram marihuane. Veštak neuropsihijatar je utvrdio da je sposobnost okrivljenog da shvati značaj svog dela i upravlja svojim postupcima bila znatno smanjena do stepena bitnog, ali nije bila bitno smanjena. Zatim, da je u trenutku izvršenja krivičnog dela bio u stanju zavisnosti od upotrebe opojnih droga, te da postoji opasnost da ponovi izvršenje krivičnog dela. Inače je ukupno bilo navedeno 7-8, što potvrda, zapisnika, med. dokumentacije za oštećenog, okrivljenog, izveštaja NTKC MUP-a RS.Ubio sam se pišući sve navedena dokazna sredstva. mart 2012. Gradjansko Tuzilac / primalac izdrzavanja tuzioca davaoca izdrzavanja i trazi da se raskine ugovor o doz. izdr. radi promenjenih okolnosti.Inace, tuzeni je ispunjavao sve njegove obaveze, jedinu primedbu tuzilac ima sto mu nistu dozvoljavali da koristi telefon pa je on tako u dokolici igrao sportsku prognozu i osvojio nekih koliko se secam 25ooo evra.I sada on gospodin kaze promenila mu se materijalna situacija, da on hoce sada da uredjuje svoj zivot kako on hoce, jer je on gospodin po imenu i po imenu i prezimenu i trazi raskid. Ali tuzeni u odgovoru kaze da je on ispunjavao sve obaveze iz ugovora uredno, i da su oni uneli u ugovor klauzulu da se odricu prava da raskinu ugovor po bilo kom osnovu, a sto on smatra da tu ulaze i promenjenje okolnosti.te da bi ako sud usvoji ovaj tuzbeni zahtev to nilo neosnovanje bogacenje tuzenog , a njegovo osiromasenje jer je on ulozio velika materijalna sredstva u dedu.A isto tako on je dedi predlozio izmenu ugovora, tj. da prilagode ugovor novonastaloj situaciji.Eto to bi bilo sve! Maj 2012 krivica Imali smo tesko ubistvo: zena koja zivi u kuci sa cerkom i zetom ubila zeta jer je maltretirao cerku. Stavila mu neki lekic u kafu i onda ga sekiricom udarila nekoliko puta po glavi dok je lezao u sobi. Sad tu je bilo nekih komplikacija sa cerkom koja je prijavila policiji da je ona izvrsila ubistvo, ali je majka priznala odmah ubistvo i pokazala les. Gradjansko maj 2012
Tuzilac i pokojni suprug tuzene su zakljucili usmeni ugovor o zajmu kojim je tuzilac pok.suprugu tuzene dao 30.000,00 jura na zajam sa rokom vracanja od 4 meseca (to je bilo valjda 2003.) Tuzilac tvrdi da je tuzena upoznata sa tim usmenim ugovorom i da je svedok istog, a tuzena tvrdi da ne zna nista o tome i da u vreme zakljucenja ugovora nije bila u braku sa pokojnim (brak su zakljucili kasnije) a suprug je umro 2008. E sada caka...dakle pokrenut je ostavinski postupak iza pokojnog supruga i za zavestajnog naslednika oglasena je supruga tj.tuzena, a jedan od sinova pokojnog iz ranijeg braka tuzbom trazi ponistavanje testamenta zbog cega je ostavinski postupak prekinut. Ukratko, ja sam odbio tuzbeni zahtev tuzioca jer nije predlozio izvodjenje niti jednog dokaza na okolnost da je zakljucen usmeni ugovor i da je pare predao u skladu sa pravilima o teretu dokazivanja i to sam dalje obrazlagao. Na ovo oko pokrenutog ostavinskog postupka se nisao obazirao. Neka napise jos neko kako je presudio! Jun 2012. Krivicno danas nedavanje izdrzavanja. produzeno kd nedavanja izdrzavanja je moje resenje gradjansko Danas je iz građanskog bilo sledeće. dva čoveka (pri čemu je pisalo da su reistrovani preduzetnicni ali je pored stajala njihova kućna adresa) su zaključili ugovor o kupoprodaji zemlje i nekih mašina za obradu zemlje. Ugovor je overen pred sudom. tužilac je platio 1300000 i odmah mu je predata nepokretnost (ali ne piše da se uknjižio). međutim, tužilac podnosi tužbu i navodi sledeće: da je nakon zaključenja saznao da je došlo do prekomernog oštećenja za 24 posto u trenutku zaključenja pa je angažovao 2 veštaka. veštaci su naveli da u trenutku zaključenja jeste bilo 24 % preplaćeno ali da u trenutku podnošenja tužbe, nekih 6 meseci kasnije nema preplaćenosti. dalje je naveo da je kupio zemlju da bi na njoj gradio neki poslovni objekat ali da je, kad je želeo da počne izgradnju odbijen jer na tom zemljištu ne može da se gradi. TZ je postavio ovako: tražim raskid iz navedenih razloga i povraćaj datog i naknada štete od 300000 dinara za specificirane troškove i izgubljenu dobit koju je mogao da ima da je izgradio to što je hteo. Troškove je tražio i nije opredelio. Tuženi je osporio zahtev ali ne i gore navedeno činjenično stanje. između ostalog je naveo da, što se tiče oštećenja, zahtev je zastareo, da u ugovoru imaju odredbu kojom se zabranjuje raskid zbog oštećenja, da je tužilac bio dužan da se kao tržišni učesnik informiše o cenama na tržištu, da je to ugovor u privredi gde nema prekomernog oštećenja itd. što se tiče zabranjene gradnje, naveo je da je tužilac bio dužan da se pre zaključenja raspita o tome da li je zabranjeno. troškove tražio i nije opredelio. eto to je zadatak. i dalje sam u šoku i ne znam šta me je snašlo. ono što smo komentarisali bilo je koji je sud nadležan, da li je prekomerno oštećenje i neki su usvojili i raskinuli uugovor a neki su odbili. ako sam nešto propustila, neka neko ko je bio doda ili pojasni. oktobar pismeni 2012. KRIVICA: lopov usao u zlataru dok radnica nije bila tu i zlato stavljao u torbu, da bi se utom radnica vratila, kada je ovaj izvadio repliku pistolja i uperio u nju i zapretio joj da ce je ubiti ako se mrdne. Zatim je izasao sa zlatom i pobegao. GRADJANSKO: Klinac koji je celog zivota bio problematican, pobegao iz nekog zavoda gde je bio upucen zbog loseg ponasanja, iskoristivsi to sto je cuvar spavao. Otisao kuci, roditelji nisu nikome javili da je pobegao. Posle ode i obije jedan stan odakle uzme neke stvari i novac u vrednosti od 30000 din. Osteceni tuzi za naknadu stete njega, roditelje i zavod. Klinac u trenutku kradje imao 17 godina.–
p.s.Isti zadatak iz praktikuma o kome smo pricale U oba slucaja je bila presuda zadatak iz krivicnog 15.11. Nemanja je sa drustvom ispred bioskopa, i prilazi mu lik, pokuca ga po ramenu, i Marko se okrenuo a lik mu otme mobilni iz ruke i pocne da bezi. To je primetio inspektor koji je tu stajao i potrci za njim, stigne ga, a Marko baci telefon koji se razbije. I inspektor ga privede u stanicu naravno... Istaknuto je da je Marko bio u alkoholisanom stanju, i da je to uradio da bi probavio lovu i mogao da nastavi da pije... Kao svedoci saslusanji su inspektor, osteceni Nemanja, izveden dokaz vestacenjem (utvrdjeno 0.68 promila alkohola u krvi).To je to... PRESUDA!!! Ja sam ga kvalifikovao kao tešku krađu (na naročito drzak način), i ne bi trebalo da bude sporno da je to pravilna kvalifikcija, s obzirom da je takav stav naše sudske prakse. Dao sam mu uslovnu, žao mi ga bilo, simpatičan mladić. Međutim, čini mi se, na osnovu onoga što sam pričao sa kolegama posle ispita, da je malo njih obratilo pažnju na to da ovde postoji i krivično delo uništenje i oštećenje tuđe stvari. Mislim da bi trebalo uzeti da postoji umišljaj u odnosu na to delo, ali indirektni, jer je optuženi očigledno pristao na mogućnost da telefon bude oštećen kada padne na beton, što se i desilo. Ne bih rekao da je sticaj između ova dva dela prividan, već da mogu da postoje oba dela zajedno. Ipak, ja nisam uzeo u obzir to delo, ali nisam stigao da obrazložim i zašto (nikad kraća četiri sata). Naime, gonjenje za to delo se preduzima po privatnoj tužbi, a zadatak je tako (nespretno) bio postavljen da se može zaključiti da oštećeni nije podneo takvu tužbu.U zadatku se izričito navodi da je on postavio imovinsko-pravni zahtev (što se ne smatra podnošenjem privatne tužbe, već se postavljanje imovinsko-pravnog zahteva može smatrati jedino podnošenjem predloga za gonjenje, u smislu čl. 54 ZKP-a), i ništa više. S druge strane, nije rečeno ni da je javni tužilac podneo optužnicu, a neko ga jeste tužio... Zbog toga nisam siguran na šta je išla sudija Vasović kada je u pitanju k. d. uništenje i oštećenje tuđe stvari (valjda je ona formulisla zadatak, s obzirom da se ona pojavila da nam ga pojasni), a ja, kao što rekoh, o tom delu nisam odlučivao. Jedva stigoh da uradim pismeni, nisam pisao rukom od gimanzije... da kucamo, da budemo kao civilizovani...
Što nam ne daju neki lap-top
Kako su ostali novembarci uradili zadatak? Gradjansko 16.11.2012. Tuzilac je zakljucio sa tuzenim ugovor o kupoprodaji nepokretnosti (porodicne kuce). Dogovorili su se za cenu u iznosu od 2.600.000din, ali su se dogovorili (iz nekih njima znanih licnih motiva, kako kaze Perovic) da u ugovoru stoji 2.000.000din zbog poreskih olaksica. Tako da su na tu cenu zakljucili ugovor, overili ga, tuzilac je predao tuzenom nepokretnost. Ali su se USMENO dogovorili da tuzeni ostalih 600.000din plati za tipa 3 meseca. Nakon isteka vremena, tuzilac ga je opomenuo za tu lovu ali tuzeni naravno ne vraca niti zeli. Tuzilac podnosi tuzbu i trazi od suda da ga obaveze da mu da te pare sa kamatom. Tuzeni u odgovoru na tuzbu iznosi da usmeni dogovor izmedju njih za spor nije relevntan i da je bitno samo sto u ugovoru pise. I ne spori nista od ovoga sto je izneo tuzilac. Trebalo bi da je odbijanje, prema Zakonu o prometu nepokretnosti samo pismena forma proizvodi pravno dejstvo. Ja sam odbio zahtev, jer su norme ZOO i ZPN izričite da usmena pogodba oko bitnog elementa formalnog ugovora ne obavezuje (inače, principal mi je rekao posle ispita da to tako niko ne bi presudio, već da sam trebao da usvojim zahtev, ali šta on zna ).
S druge strane, na prvi pogled je jasno koliko je takvo rešenje nepravično. Naime, tuženi uopšte ne spori da je ugovorio veću cenu sa prodavcem, ali sad je u fazonu - ko te j***, nemamo ništa napismeno. To je postupanje koje je direktno suprotno načelu savesnosti i poštenja, a ispada da upravo strana u ugovornom odnosu koja je postupila na taj način dobija zaštitu. Ovo tim pre kada se ima u vidu da se niža cena tu ugovara da bi kupac, tj. tuženi platio manje takse i porez. Dakle, prodavac pristaje da označi manju cenu u ugovoru kako bi pomogao kupcu, a ovaj ga posle prevari, da bi mi odlučili u njegovu korist. Međutim, sudovi sude po zakonu, a zakon je jasan - nema obaveze kupca. Prodavac može da se zaštiti u takvoj situaciji drugim tužbama. Ja sam se razmišljao i o tome da utvrdim ništavost celog ugovora zbog toga što je isti prividan, tj. zato što je takva njegova odredba o ceni kao bitnom elementu ugovora, ali to mi se činilo kao previše zapetljano (morao bih da se opredelim da li ću i u izreci da utvrđujem ništavost bez takvog zahteva, što je inače sporno, itd...). Pre nego što sam počeo da radim zadatak, u zakonu sam našao stav sudske prakse (Saveznog suda iz 1990. god) po kojem se u slučaju kakav je opisan u zadatku uzima u obzir usmeno ugovorena cena, dakle suprotno od onoga na šta sam se ja nakon toga odlučio. Ja sam zahtev ipak odbio jer mislim da je navedeni stav suda contra legem. Odlučio sam da svaka strana snosi svoje troškove, jer ih tuženi (kao ni tužilac) nije opredelio. Sad, da li su oni milsili da mi to sami opredeljujemo, tj. da postupamo kao da troškovi jesu opredeljeni, to stvarno ne znam. gradjansko – decembar 2012 : Jovan je Milanov sin. Jovan je dugo bio u inostranstvu i vraća se u Srbiju 6 meseci po smrti oca Milana. Milan je vlasnik kuće, imanja i ostalih stvari. Po povratku u Srbiju od dvoje komsija Mike i Žike saznaje da mu je prvi komsija pokojnog oca ispustao otpadne vode na imanje, a što zapravo čini 2 puta mesečno. Takođe od njih saznaje da je njegov otac Milan ukrao iz nekog lovackog kluba pusku neke marke, ali da je komsija koji ispusta vodu na imanje, takodje par dana po smrti Milana usao u kucu, ukrao pusku i sada je drzi u svojoj kuci. Jovan dolazi kod tebe kao advokata i ti pises sve zahteve a radi zastite imovinskih prava klijenta. ps
Pozdrav od Antića
Tuzba za smetanje poseda i oduzimanje drzavine tuzilac stice savesnu drzavinu momentom delacije, iako je pusku otac nabavio kradjom tuzilac podnosi tuzbu u okviru subjektivnog roka od mesec dana i objektivnog od 1 godine i za otpadne vode a i za oduzimanje puske. 2 posebna stava za utvrdjenje smetanja - jedno za otpadne vode, drugo za pusku 3 i cetvrti stav klasika - nalaganje prekida smetanja, povracaj u predjasnje stanje, bla, bla... i troskovi, umalo da ih zaboravim Ne znam da li je ranije i kada bila tuzba... a pušku ništa nije trebalo da se piše, to je bila zamka, konsultovao sam se sa parničnim sudijama, bitan je momenat delacije, u momentu smrti već je izašla iz državine ostavioca. Zadatak januar 2013. Krivicno Dečko '78 osuđivan, u kafiću je odbio da se legitimiše i jednog policajca gurnuo, drugog udario laktom u lice jer je pokušao da ga zaustavi.Prilikom pretresa u stanici u postave jakne su mu našli 25 kesica heroina i 440e i 21.500 rsd.On je rekao da je gurnuo policajca jer je bio pijan a heroin i novac nisu njegovi nego ih je čuvao za prijatelja. Zadatak januar 2013. Gradjansko Zadatak današnji: Tužbom se traži poništaj ugovora o kupoprodaji zemljišta zbog povrede prava preče kupovine i da se tužiocu proda nepokretnost pod istim uslovima. Pare položene u sud i
dostavljen dokaz o tome uz tužbu. Tužilac i prvotuženi su suvlasnici sa po 1/2. Tužba je podneta nakon isteka subj. roka od 30 dana iz člana 10. Zakona o prometu nepokretnosti, ali tuženi nisu istakli prigovor zastarelosti (neki ljudi tvrde da je to prekluzivni rok a da nije zastarelost, pa su zato odbijali). Prvotuženi navodi da je uputio pismenu ponudu ocu tužioca koji je zakupac zemljišta, a da mu tužilac nikad nije rekao da je zainteresovan za (preču) kupovinu. Drugotuženi kaže ja sam savestan kupac, platio sam i ušao u posed. (nije savestan jer je tužilac uknjižen, morao je da zna da on kao suvlasnik ima pravo preče kupovine). Svedok otac tužioca nešto izjavio irelevantno. Troškove niko nije tražio Ja sam usvojio zahtev i poništio ugovor, smatrajući da prigovor zastarelosti nisu tuženi istakli (lomio sam se ovde al ajde) a da je prvotuženi morao da ponudi tužiocu prvo, te da je irelevantno što je nudio njegovom ocu. A isto sam dobio I odbor Zakon o prometu nepokretnosti Član 10. Ako je prodavac prodao nepokretnost, a nije je prethodno ponudio imaocu prava preče kupovine ili je nepokretnost prodao pod uslovima povoljnijim od uslova iz ponude, imalac prava preče kupovine može tužbom kod suda da zahteva poništaj ugovora o prodaji nepokretnosti i da se nepokretnost njemu proda, pod istim uslovima. Tužba iz stava 1.ovog člana može se podneti u roku od 30 dana, računajući od dana kada je imalac prava preče kupovine saznao za prodaju te nepokretnosti, a najkasnije u roku od dve godine od dana zaključenja ugovora o prodaji nepokretnosti. sve je jasno, dileme nema.... nema osnova da se tuzba odbaci Krivicno zadatak februar 2013. Jelena Maric je razvedena, majka troje maloletne dece, rodjena u Zemunu, i ostalo, zivi u Savskoj br.15, sisla da pokupi postu, tu je komsinica Milica ili kako god sireci kisobran pokvasila s;ucajno i ova joj uputila uvredljive reci Ti si obicna ovca ili koza zaboravila sam i ne treba da zivis tamo gde zive ljudi. tu su bili komsije Lukic Lazar i njegov maloletni sin videli i culi sve. Presuda Zadatak februar 2013.gradjansko Ukratko: Milan Milanovic je na stocnoj pijaci u Sapcu zadobio teske telesne povrede zato su ga izgazile zivotinje koje su se uznemirile niskim preletom helikoptera. Tuzeni su: 1. Jovan Jovanovic, stocar i vlasnik zaprege koja ga je izgazila, a on istice da je Milan Milanovic sam, u doboj nameri, hteo da umiri uznemirene zivotinje i da na stocnoj pijaci nema stocnih boksova i sigurnosnih vezova ili sl 2. Preduzece "Vatrosprem" ciji je helikopter preleteo preko pijace, a koji je nuzno morao tuda da preleti da bi sto pre stigao do mesta na kome je buktao pozar koji je pretio da izazove katastrofalne posledice 3. Opstina Sabac, koja je istakla prigovor nedostatka pasivne legitimacije i istakla da piajcne takse koje ljudi placaju su administratine takse, i to nema osnova za njihovu gradjansko pravnu odgovornost isl Tuzeni ne spore cinjenicno stanje, ali spore osnov i visinu zahteva Drugi detalji su da je tuzilac potao invalid, da je imao povrede glave i tela, u nesvesnom stanju prebacen u bolnicu, operisan, pa posle 6 meseci obavio plasticnu operaciju da bi sanirao naruzenost Tako da je postavio zahtev za naknadu nematerijlne stete i to za: -fizicke bolove -strah -dusevne bolove zbog umnjene opste zivotne i radne sposoobnosti - naruzezenosti I jos je stavio zahtev u idu mesecne rente zbog smanjene radne sposobnosti. Mart 2013 krivica –III odbor lakši oblik razbojništva. Čovek oteo tašnu ženi koja je plaćala novine na trafici u Bulevaru Kralja Aleksandra (u trenutku kad je vratila novčanik unutra), pobegao, posle nađena torba u jednom kontejneru u Kneginje Zorke sa svim stvarima i novčanikom, pare je uzeo (5.500 din i 20€). Njega hapse posle par dana, radi se o beskućniku, priznaje odmah izvršenje dela, kaje se, i kaže da je bio u očajanju jer je bio gladan i iscrpljen. Inače je već ranije dva puta osuđivan za delo krađe i 3 puta za delo razbojništva.
Mart 2013 građansko –III odbor Zadatak je bio izdržavanje.Otac iz vanbračne zajednice ne daje izdržavanje mal.tužilji iako je presudom obavezan na to. Ustvari davao je prvih 11 meseci, a posle je prestao pa je majka podnela krivičnu prijavu, na kraju bio osuđen na kaznu zatvora od 3 meseca, istu odležao, i ponovo nastavio po starom da ne plaća. Zbog toga mal.tužilja tužbenim zahtevom traži od njegovih roditelja (babe i dede) da oni plaćaju izdržavanje po 3.000 dinara, ukupno 6.000 dinara. Tuženi (baba i deda) se tome protive i kažu da nemaju stalnih prihoda, žive na selu, žive od uzgajanja stoke i živine i ne vide zašto bi plaćali alimentaciju kad je njihov sin radno sposoban i dobrog zdravlja. Tu ima još podataka, poput imovnog stanja tužilje, podaci o ocu (nezaposlen, elektrotehničar, povremeno taksista), podatak da tužilja i njena majka žive u iznajmljenom stanju, o zaradi majke, kako ih pomažu majkini roditelji i sl. Usvoji, delimično usvoji ili odbij zahtev... I komisija daje zadatke sad u april 2013.krivicno Evo ukratko da vam kazem zadatak, decko i devojka su se upoznali na letovanju u Grckoj, poceli da se zabavljaju i imali su za to vremem seksualne odnose, a kad su se vratili za Beogrd prekinuli su kontakt jer je on saznao da ona ima decka. Poenta price je sledeca, da je on u to vreme imao 18 godina, a ona 13, odnosno falilo je 2 meseca da napuni 14 godina. Njena majka je podnela krivicnu prijavu protiv njega, a ona je izjavila da je niko nije na to naterao, da je svojevoljno sa njim imala odnose, to je potvrdila i njena drugarica, naglasivsi obe da su mu rekle da imaju po 13 godina, a on se branio time da nije znao da nisu zavrsile osnovnu skolu. Trebalo je napisati presudu i kvalifikovati delo. To je to, uglavnom je delo iz cl. 180 KZ, s tim da sam ja isla na stav 4. ali nije moralo, mogao je i samo stav 1. Gradjansko april 2013. Zakljucen je pismeni ugovor o kupoprodaji kuce ali nije overen u sudu, pri cemu su u ugovor stavili cenu od 2.600.000 din a sporazumeli se usmeno da je cena 3.600.000 din. Kupac isplati cenu iz ugovora ali odbije da isplati ostatak od 1.000.000 din sa obrazlozenjem da je cena u ugovoru 2.600.000 a cak i da sud utvrdi da su postigli dogovor o ceni od 3.600.000 istice prigovor prekomernog ostecenja jer su strucnjaci utvrdili da je cena visa za 14 % od njene trzisne vrednosti. Prodavac je ispraznio kucu i predao je kupcu! Prodavac tuzi kupca i trazi isplatu ostatka cene sa kamatom od dospelosti. Ja sam usvojio tuzbu ali je moglo i da se odbije (sto bi bilo lakse za obrazlozenje). mali doprinos ovom forumu i od mene Meni su rekli: Krivicno kod presude: Odrediti stvarnu nadleznost, dal je vece ili pojedinac,kvalifikovati delo ,odluciti i obrazloziti odluceno, obavezno pouka o pravu na zalbu i rok za istu u zavisnosti od postupka. Uhvatiti se za jedan najlogicniji dokaz(najcesce iskaz svedoka) i na njemu zasnovati obrazl kao i zasto nisi prihvatio ostale iskaze svedoka. Nema mnogo sirenja price.. Gradj: Slicno, koji sud, pogoditi institut, najcesce je nesto iz obligacija, i obrazloziti odluku. Nije vazno da li se pogresi u odluci, vec samo to sto je usvojeno, odbijeno, da se logicki obrazlozi. Uz pelcere, kncentraciju i pomoc saboraca, ne bi trebalo da bude problema . Ni ja ne znam kako cu se snaci ali se nadam da ce sve biti ok. kazu da je 4 sata dovoljno..
1) USTAVNO PRAVO Mislim da treba uzeti Bosinu skriptu i po njoj raditi od pocetka, i to sve ( makar sto se tice ustavne materije), jer verujte na rec, jako je tesko za 15 dana koliko imate vremena od saznanja odbora u kome polazete do dana polaganja da se prilagodite toj skripti ako ste radili Glasnikov prirucnik( Projuris nije uzet u obzir jer je nedovoljan za bilo koji odbor) Jasno je da unapred uzimate veliki teret, ali rizik je rizik, ali u ovom slucaju sasvim opravdan. Sta dobijate ako pripremite ispit po toj skripti?
Sigurnost pre svega jer po njoj polazete sigurno u svakom odboru. Sta gubite? Jedino obavezu da se ustavnom malo vise posvetite, jer svako od nas pre polaganja pravosudnog ispita uzima Gradjansko i Krivicno kao najteze predmete i njima se najvise posvecuje. 2) UPRAVNO Tu nema dileme, Projurisov prirucnik + Zakon o upravnom sporu je sasvim dovoljno za bilo koji odbor! 3) RADNO Mislimo da je varijanta Projurisa sa konsultovanjem Zakona o radu sasvim dovoljna za sve odbore. Lutovac u Prvom odboru pita Osiguranje malo vise ali tome se bez problema mozete prilagoditi ako dobijete Prvi odbor. 4) MEDJUNARODNO PRIVATNO Misljenja smo da je Glasnikov prirucnik dobra osnova za pocetak, s tim sto je recimo kod Djurdjevica to sasvim dovoljno, a da Zivkovic u Drugom odboru pita i neka pitanja van toga. ( Nije problem prilagoditi se u periodu od Pismenog do usmenog dela ispita) O novom ispitivacu u Trecem odboru jos nista ne znamo. 5) KRIVICNO Bez ikakvih dilema KRIVICNI ZAKONIK I ZAKON O KRIVICNOM POSTUPKU!!! (Ispitivaci u dva odbora su sudije a u jednom tuzilac, dakle osobe koje se iskljucivo bave Zakonom, a ne teorijskim delom krivicnog prava. ( nije lose procitati neke teme iz Opsteg dela radi razjasnjenja zakonskih resenja zbog njihove šturosti i razjasnjena nekih pojmova i termina jer vecina ljudi se ipak bavi Gradjanskim pravom) 6) TRGOVINSKO PRAVO Slicna situacija kao sa ustavnim.
Naime u Prvom odboru ispitivac forsira Stecaj likvidaciju, iz ZPD pita samo osnovne institute, i spisak pitanja koja se vrte po forumu je sasvim dovoljan. U Drugom odboru ispitivac pita opsirniju materiju, ali takodje drzeci se kruga pitanja koja na forumu mozete naci. Mirko, sta reci, autor prirucnika, moze sve da pita. Dakle opet dilema sta uciti. Najteze ali i najprakticnije resenje je uciti Glasnikov prirucnik, dakle najsiru materiju. A po dobijanju Odbora makar znate na cemu ste. Ako dobijete Prvi odbor samo malo vise paznje obratite na Zakon o stecaju, izbacujete veliki deo materije sto vam ostavlja dovoljno prostora da se posvetite drugim predmetima. Ako dobijete drugi odbor ostaje vam da se drzizte kruga pitanja sa foruma, ali se sve svodi na izbacivanje onoga sto taj ispitivac ne pita. Za treci odbor je jasno, uceci Glasnikov prirucnik spremali ste se kao da ste znali da ce te polagati kod Mirka. 7) GRADJANSKO Sta reci, jako tezak ispit sam po sebi zbog svoje obimnosti, ali mislimo da je sledeca literatura primerena za sve odbore. a) Obligacije Peroviceva skripta bez dileme, i Antic ne trazi nista vise od toga, za Vidu ne treba ni govoririti. b) Gradjansko procesno ZAKON O PARNICNOM POSTUPKU!!!!!!!! Perovic je sam rekao da sto se tice njega mozemo spremati po zakonu iz 72, jer pita samo osnovne institute. Antic se razume u parnicno kao Marica u kriv....... A Vida je sudija tako da tu ne treba dodatnije objasnjavati. c) Porodicno i Nasledno Projurisov prirucnik, bez dileme. + Zakon jer Vida insistira na Pordicnom
d) Gradjansko i Stvarno Glasnikov prirucnik, mada misljenja smo da materiju Gradjanskog ne treba posebno uzimati u obzir jer se radi o institutima koji su obradjeni u ZOO. stvarnom pravu, porodicnom pravu.......
Eto, pokusali smo da svojom idejom olaksamo svima koji dolaze na ovo ''vrelo informacija'' da imaju neki osnovni uvid u samu literaturu. Pravosudni ispit nije samo ispit znanja, nesto sto zahteva mnogo truda i napora, to je na neki nacin fenomen medju pravnicima u smislu svega sto mi koji prolazimo kroz taj postupak, prozivljavamo na tom putu. Drage kolege, zelimo vam mnogo srece u spremanju ovog ispita, a to je pokazalo se, a i sami cete imati prilike da se u to uverite jako bitan faktor. Na samom kraju upucujem apel administratoru, da malo vise paznje posveti ovoj i temi i redovnije azurira stranicu, u smislu da otklanja nepotrebne komentare i postove , jer nesumnivo je da se radi o temi koja privlaci ako ne najvise, onda veliku vecinu ljudi koji posecuju ovaj forum. Svako dobro! IZVESTAJ SA DANASNJEG PISMENOG: JUNSKI ROK 2013- PISU DA JE MNOGO TESKO Imali smo da pisemo optuznicu, ja i deo oko mene, tj.koliko sam cula vecina ljudi je kvalifikovala delo kao Nedozvoljeno drzanje oruzja i Izazivanje opste opasnosti, mada su neki navodili da je Nasilnicko ponasanje, ali ja licno mislim da nema elemenata tog krivicnog dela! Ukratko, pijani decko (smanjena uracunljivost, ali ne i bitno), je dosao kod svoje devojke i video je sa drugim deckom, udario joj par samara (o cemu nema dokaza, a ni ona nije rekla da je udario, tj.ispada da je ona udarila njega, a on nije stigao nista da joj uradi), nakon cega su neki momci (obezbednje u klubu o kojima nemamo nikakve podatke i koji nisu saslusani) hteli da odbrane devojku, ali je ovaj njen izvadio pistolj i pucao u vazduh i u njihovom pravu, posle cega je dosla policija i privela ga (oduzet mu je pistolj za koji nema dozvolu) i odredjen mu je pritvor. E sad, jedan svedok je video tog decka sa pistoljem u ruci i cuo je hitac. Drugi svedok nije nista ni video ni cuo, vec je cuo price drugih ljudi. Devojka je rekla da se raspravljala sa deckom, da nije primetila da ima pistolj i da se uplasila kad je videla grupu momaka kako im prilaze i da je videla da je nekome ispao pistolj, ali se posle toga nicega ne seca. Okrivljeni je rekao da je dosao pijan i iznervirao se kad je video devojku sa drugim, ali da se posle toga nicega ne seca. zadatak iz gradjanskog: JUN 2013 otac sinu jedincu poklonio svu imovinu ugovorom o raspodeli, a zeni kucu. svo troje poginu u saobracajnoj nesreci. iza majke ostane brat po ocu.iza oca ostanu dva rodjena brata, sestra po
majci i ujak. sin nije imao potomaka, svi su istakli nasledno pravni zahtev prema poginulima. kao sudija ostavine resite Prva kvaka na pismenom je bilo da se prepoznaju komorijenti.Onda se radi ostavinsko resenje gde se prvo obustavlja postupak u odnosu na oca jer nema imovine onda stav 2 zena i njena imovina stav 3 sin i njegova zenu nasledjuje samo brat po ocu a sina ostali osim ujaka valjda bem li ga. Zadatak haos al kolegijalnost neverovatna. Mislim da je potpuno svejedno, da li si radio 3 ili jedno resenje, jer je to stvar procene sudije, u smislu da li ce da spoji postupak , tako da nece obarati oko toga..jedino ako antic ne bude nesto strog jer je on davao zadatak..obustava postupka za caleta, kevu nasledjuje samo njen rodjak, ali taj njen rodjak nasledjuje i sina , sina nasledjuju i stricevi i tetka. Ujak caleta, tj deda ujak sina ne nasledjuje, jer u 4.naslednom redu nema prava predstavljanja,pa prababu i pradedu ne moze ujak da predstavlja, a ne zato sto ga ovi iskljucuju.. mada nije ni to greska, verujem, nema obaranja zbog toga..dosta ce zavisiti ko bude pregledao.. junski drugri i sapatnici, evo da se i ja oglasim ovde i dam svoje mišljenje u vezi pismenog dela građanskog. 1. Napisao sam 2 rešenja. Mora posebno jer se radi o zaostavštini 2 ostavioca, a za svako lice se vodi poseban postupak, iskreno nisam video u zakonu, niti nekad čuo, da se istovremeno raspravlja više ostavioca jer su povezani nesrećom, imovinom ili čime god... glavni je ostavilac, oko njega se sve vrti. 2. nisam pisao za oca jer nema imovinu! pisao bih da je neko pokrenu postupak neznajući da je svu imovini rasporedio, a pošto je u zadatku napisano da se sve zna i da nema spora, smatram da niko nema razloga da pokreće pa da se donosi rešenje da se obustavlja. 3. kod majke nasleđuje sve brat, a kod sina 12/24 ujak, po 5/24 dva strica i tetka 2/24. to je moje mišljenje, ne znam da li sam u pravu, ali sa kime god sam pričao uradio je tako, sem što se razlikuju u vezi 3 rešenja, da li treba ili ne. Pravo na starosnu penziju mogu ostvariti osiguranici u 2013: Muškarac: sa 65 godine života i najmanje 15 godina staža osiguranja sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 54 godine života Žena: sa 60 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja sa 35 godina i četiri meseca staža osiguranja i najmanje 53 godine i četiri meseca života pripadnici oba pola sa 45 godina staža osiguranja, bez obzira na starost. Prema izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, od 1. 1. 2011. godine predviđeno je da se granica za ostvarivanje prava na starosnu penziju svake godine podiže za četiri meseca, sve do 2023. godine. Понедељак, 27. мај 2013. год. Уставно право и правосудно организационо право – Боса Ненадић Питања и потпитања: 1) Поступак промене Устава Републике Србије; - шта предлагачи сачињавају код предлога за промену устава? (изјашњавање о тексту) - у којој се форми мења устав? – кад ће се сматрати да је једна промена усвојена у Народној скупштини?- које се одредбе не могу мењати без референдума? Право на правично суђење; - које су процесне, а које материјалне гаранције? – да ли је прописан негде разуман рок? – шта је то разуман рок? – о чему се води рачуна приликом утврђивања да ли је суд у разумном року судио? – на основу чега се искључује јавност? – када се искључује јавност? – потпитања у вези са Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних
слобода; Надлежност апелационог суда. – да ли постоји само апелациони суд опште надлежности? - које апелационе судове опште надлежности имамо, а које специјализоване надлежности? – које сукобе надлежности решава апелациони суд? – који је посебан услов за избор судије апелационог суда, који за избор судије Врховног касационог суда, који за избор судије Управног суда, а који за избор судије вишег суда? – да ли је Управни суд истог ранга као и апелациони суд? – шта је начело непреместивости судијске функције? – који су изузеци од овог начела? (укидање, промена надлежности) – шта је начело сталности судијске функције? 2) Врсте устава (акценат ставити на савремену теорију, Левенштајн); - који су номинални устави, а који семантички? – шта је нормативни устав? Уставне слободе, односно посебна права окривљених; - да би се обезбедила правна сигурност, шта предлаже УРС? – шта УРС предвиђа за примену законодавства? – како се одређује казна? – само којим се актом кривична дела могу прописати? – да ли се подзаконским актом може прописати кривично дело? – може ли се два пута судити за исто кривично дело? – да ли је допуштено понављање поступка? – да ли се УРС изјашњава о застарелости? – када суд начини пропусте, шта УРС јемчи? (рехабилитација, накнада штете) – шта УРС јемчи лицима лишеним слободе? – шта забрањује? – коме је то упућено? (службеним лицима). Надлежности основног суда. – шта све основни суд ради у ванпарници? – када може доћи до забране верске заједнице? – на чији се предлог забрањује? 3) Политичке слободе и права (са акцентом на право на петицију); - какво је изборно (бирачко) право код нас? – када може бити ограничена слобода окупљања? – нешто подробније о праву на петицију. Посланички имунитет; - шта је имунитет уопште? (заштита, привилегија) – шта је имунитет неодговорноисти, а шта имунитет неповредивости? – има ли изузетака од имунитета неповредивости? Судска управа. – ко замењује председника суда? - ко му помаже? – која су овлашћења председника суда у односу на запослене? – који важан акт доноси председник суда? 4) Начело поделе власти; Однос Народне скупштине и председника Републике Високи савет судства (састав, начин избора чланова, надлежности). 5) Начело политичког плурализма; - која су удружења забрањена по сили УРС-а? – ко предлаже забрану рада политичких странака? – коме је УРС ограничио (забранио) ово право, односно ко не може бити члан политичке странке? Избор и престанак мандата Владе Републике Србије; - како престаје мандат Владе РС? Надлежност прекршајних судова. – колико их је? – у којим областима органи управе могу изрицати казне? 6) Начело инкомпатибилности (начело сукоба интереса); - дефинисати ово начело; - у ком делу УРС-а је смештено? – има ли изузетка код судијске функције? – шта тада бива? – где све УРС предиђа ово начело? – шта је са председником Републике? – да ли је функција председника политичке странке јавна? Надлежност и акти Владе; – ко представља Републику Србију у земљи и иностранству? – када Влада доноси уредбе са законском снагом? – које акте Влада доноси поред уредби? Врсте јавних тужилаштава у Републици Србији и принципи који важе у оквиру јавних тужилаштава. – колико има основних јавних тужилаштава, колико виших, а колико
апелационих? – који принципи важе у оквиру њих? – како поступа јавни тужилац када добије обавезна упуства? – шта ради јавни тужилац који сматра да је незаконито упутство које је добио? – шта пише у том акту? – коме се доставља тај акт? – рећи још нешто о односима виших и нижих јавних тужилаштава; - како могу да се ограниче људска и мањинска права према УРС (који су критеријуми)? – о којим принципима законодавац води рачуна? – шта не сме да дира? (суштину зајемчених људских права) 7) Поступак доношења закона у Народној слупштини; - ко су овлашћени предлагачи закона? – административни одбор; - шта разматра одбор за законодавна и уставна питања? – када се сматра закон усвојеним у Народној скупштини? – шта бива након усвајања закона у Народној скупштини? - која се питања из надлежности Народне скупштине не могу изнети на референдум? Престанак мандата Народне скупштине пре истека мандата од 4 године; - ко саставља Владу? – ко предлаже мандатара за састав Владе? Правосудна управа. Шта спада у належност Министарства правде? – које послове врши Високи састав судства? – шта УРС јемчи, када јемчи права детета? Избор и престанак мандата народних посланика; - ко су предлагачи изборних листи? – ко ужива активно, а ко пасивно бирачко право? – политичке странке националних мањина и цензус; – заштита бирачког права. Однос домаћег (националног) и међународног права по УРС-у; - шта прописује УРС у погледу уређивања хијерархије извора права? – да ли се међународни уговори примењују непосредно или посредно? – ко ратуфикује међународне уговоре и којим актом? – ко се стара о сагласности међународних уговора са УРС-ом, а ко о сагласности међународних уговора и закона? – која је најважнија међународна конвенција која се примењује код нас? Избор и престанак мандата судија Уставног суда. – на који се период бирају судије Уставног суда? – могу ли бити реизабране? – који су услови за њихов избор? – ко се сматра истакнутим правником међу судијама? – када престаје мандат судијама Уставног суда пре истека периода од девет година? – шта се дешава, уколико судија Уставног суда постане члан политичке странке? 9) Уставна права странаца; - када странци могу бити протерани? – када и која права могу да им се ограниче? – када може странац стећи непокретност иако нема реципроцитета? – која права УРС јемчи странцима посебно? – која права УРС јемчи само странцима? Конституисање Народне скупштине; Надлежност Уставног суда у заштити људских слобода и права. – када се може поднети уставна жалба? – има ли разлике између људских и грађанских права? – која је разлика? – када је допуштена уставна жалба? – у ком се року уставна жалба може изјавити? – шта ради судија известилац? – ко и како одлучује о уставним жалбама? – када Уставни суд одлучује на седници Малог већа, а када на седници Великог већа? – како гласи уставна жалба, односно у којој се форми доноси? – када усваја, шта још ради Уставни суд Републике Србије? (поништај, налог државном органу да поново одлучи о тим правима). – када може бити ограничена слобода медија (јавног обавештавања)? – који суд одлучује о информацијама, и ширење којих
забрањује? - шта и коме УРС јемчи код управљања јавним пословима? 10) Економске слободе и права по УРС-у; - шта УРС јемчи, када јемчи право на имовину (право својине), односно која су уставна јемства мирног уживања имовине? – која су уставна јемства мирног уживања имовине? – када се може право својине ограничити? Републички референдум и народна иницијатива; - шта не може бити предмет референдума? – који су органи надлежни за спровођење референдума? – када је по УРС-у пуноважан референдум? Надлежност виших судова. – када се може изјавити ревизија? - када се може изјавити изузетна ревизија (по ЗПП-у), без обзира на вредност спора? – шта УРС јемчи, када јемчи заштиту података о личности (конкретно рећи)? – из којих се разлога може одступити од тајности писама (таксативно навести)? 11) Појам држављанства (како се стиче, како престаје, шта УРС јемчи, може ли се ограничити, зашто је битно); Надлежност и акти председнија РС; Надлежност привредних судова. 12) Права припадника националних мањина по УРС-у; - каква је разлика између оне употребе језика коју УРС јемчи припадницима националних мањина и његове службене употребе? – шта УРС јемчи припадницима националних мањина? – која су индивидуална, а која колективна права? – која колективна права јемчи УРС припадницима националних мањина? – који принцип УРС промовише? Врсте и делокруг органа управе; - која су два класична државна министарства? – који је основни задатак министарства? – који органи постоје у оквиру министарства? – које су најважније управе у РС? – због које је управа специфичности управа, а не министарство? – шта обавља управа, а шта министарство? Оснавна начела УРС-а о судовима и судијама (набројати минимум десет начела); - када закон ступа на снагу? - који је vacatio legis? – има ли изузетака од тог правила? – који су разлози за раније ступање на снагу закона? – може ли ступити на снагу пре објављивања? – који је основни принцип у примени кривичног законодавства? – који су изузеци од тог правила? 13) Уставне дужности и уставне обавезе; Надлежност Народне скупштине и акти које доноси; Надлежност Уставног суда у поступку заштите уставности и законитости. 14) Социјална права по УРС-у; Избор и престанак мандата предсеника РС; Услови за обављање адвокатске делатности. 15) Надлежност Републике Србије; Економско уређење Републике Србије по УРС-у; Врсте и дејство одлука Уставног суда. 16) Природа посланичког мандата; Надлежности Владе; Уставна жалба. 17) Права националних мањина; - дефиниција националне мањине; - да ли су Роми национална мањина? Одговорност шефа државе; Државно веће тужилаца. 18) Врсте устава; - уставни пактови; Надлежност Уставног суда; Начин избора судија. 19) Уставна материја; Парламентарни функционери и парламентарна радна тела; Функција адвокатуре. 20) Парламентарни систем; Начело непреместивости судија; Локална самоуправа и основне јединице локалне самоуправе.
21) Преамбула; Одговорност Владе; Апелациони суд. 22) Уставни суд; Надлежност Народне скупштине; Политичке странке. 23) Уставна начела; Избор и састав Владе; - сем по политичком критеријуму, који још критеријум постоји када је у питању формирање Владе? Дејство одлука Уставног суда. 24) Појам устава; Омбудсман; Начело јавноси суђења. 25) Начело владавине права; Облици непосредне демократије код нас; Састав и избор судија Уставног суда. 26) Својства устава; Интерпелација; Високи савет судства. 27) Промена УРС-а; Ратно и ванредно стање (шта се суспендује, ко проглашава); Врховни касациони суд. Уторак, 28. мај 2013. год. Уставно право и правосудно организационо право – Боса Ненадић Питања: 1) Појам устава; Надлежност и акти председника Републике; Надлежност Врховног касационог суда на Општој седници. 2) Службена употреба језика и писма; Избор и престанак мандата Владе; Високи савет судства (положај, састав, избор, надлежност). 3) Начело поделе власти; Избор и престанак мандата председника Републике; Надлежност основних судова. 4) Уставне дужности; Посланички имунитет; Надлежност Уставног суда у заштити људских права. 5) Права припадника националних мањина; Избор и престанак мандата народних посланика; Државно веће тужилаца (састав, надлежност, начин избора). 6) Однос међународног и националног права по УРС-у; Начин рада у одлучивању Народне скупштине; Надлежност Уставног суда у решавању спорова о сукобу надлежности. 7) Поступак доношења закона у Народносј скупштини; Надлежност јединица локалне самоуправе; Надлежност привредних судова. Начело политичког плурализма; Надлежност аутономне покрајине; Надлежност функције јавног тужилаштва. 9) Начело народне суверености; Својински односи по УРС-у; Надлежност виших судова. 10) Слобода медија; Однос председника Републике и Народне скупштине; Надлежност апелационог суда. 11) Политичке слободе и права (са акцентом на слободу окупљања); Заштитник грађана (избор и овлашћења); Управни суд. 12) Економско уређење Републике Србије; Врсте и делокруг органа јединице локалне самоуправе;
Начела УРС-а о судовима и судијама. 13) Врсте устава; Конституисање Народне скупштине; Поступак пред Уставним судом (покретање и ток у домену нормативне контроле). 14) Право на правично суђење; Надлежност и акти Владе Републике Србије; Услови за обављање адвокатске делатности. 15) Начело владавине права; Заштита права на локалну самоуправу; Надлежност привредног апелационог суда. 16) Поступак доношења Устава; Права и дужности странаца по УРС-у; Правосудна управа. 17) Слобода мисли, савести и вероисповести; Народна банка Србије; Надлежност Уставног суда у заштити уставности и законитости. Потпитања: - по чему се устав у формалном смислу разликује од закона? – какав је устав акт? – зашто је свечана седница када се усваја Устав? – који су то органски закони? – шта је амнестија, а шта помиловање? – ко и којим актом даје амнестију, односно помиловање? – која су овлашћења председника као команданта? – ко у случају спречености/одсутности замењује председника Републике? Уторак, 28. мај 2013. год. Уставно право и правосудно организационо право – Оливера Вучић Питања и потпитања: 1) Владавина права; Одговорност шефа државе; Високи савет судства. 2) Облици непосредне демократије; Влада и њен састав; Адвокатура. 3) Појам устава; Бирачко право; Врховни касациони суд; 4) Промена Устава Републике Србије; Омбудсман; Виши суд. 5) Врсте устава; Надлежност Народне скупштине; Уставна начела о судовима. 6) Мањинска права по УРС-у; - шта је циљ позитивне дискриминације? Надлежност шефа државе; Адвокатски приправници. 7) Слобода и забрана удруживања; Интерпелација; Избор и састав судија Уставног суда. Својства устава; Природа посланичког мандата; Уставна жалба. 9) Materiae constitutionis; Надлежност Уставног суда; Јавно тужилаштво. 10) Забрана удружења; - шта је по сили закона забрањено? Надлежност Народне скупштине; Уставни суд. 11) Бирачко право;
Заштитник грађана; Поступак пред Уставним судом. – која су то два поступка пред Уставним судом? – рећи нешто о иницијативи за покретање поступка пред Уставним судом. 12) Преамбула УРС-а; Радна тела и функционери Народне скупштине; Основни суд. Четвртак, 30. мај 2013. год. Уставно право и правосудно организационо право – Ирена Пејић Питања и потпитања: 1) Људска и мањинска права по УРС-у; - која начела УРС прописује? – шта значи принцип пропорционалности? – када се ограничавају људска права? – да ли се могу ограничити лична права? – ко су титулари личних права? – ко су титулари политичких права? – да ли постоји разлика између личних и политичких права? – у чему се састоји та разлика? – коме се гарантују политичка права? Надлежност председника Републике; - шта је суспензивни вето? Организација јавног тужилаштва. – на којим принципима почива? – шта означава хијерархија? 2) Права и дужности странаца; - која су права резирвисана само за домаће држављане, а која само за странце? – шта је азил? – која су то релативно резервисана права? – шта је са личним правима? Природа посланичког мандата; - какав је то везани мандат? – шта је то императивни мандат? – какав је однос са политичком странком? Јавно тужилаштво. – ко бира јавног тужиоца? – има ли ту Влада неку функцију? – како делују одлуке Уставног суда? 3) Уставне гаранције у поступку кажњавања; - шта значи забрана ретроактивног дејства? – да ли постоји у кривици? – шта значи принцип ne bis in idem? – шта значи res iudicata? – колико највише траје притвор, уколико није подигнута оптужница? – шта устав гарантује лицу лишеном слободе без основа или незаконито? (право на накнаду штете, рехабилитацију и др.); – шта је презумпција невиности? Функције Народне скупштине; - који инструменти стоје на располагању народним посланицима? (посланичка питања...); - која је разлика између гласања о поверењу и гласања о неповерењу? – шта је то квазисудска функција Народне скупштине? Правни положај судија Уставног суда. – какав имунитет уживају судије Уставног суда? 4) Бирачко право; - шта је услов за активно право гласа? Законодавни поступак; Дејство одлука Уставног суда. 5) Економска права и слободе по УРС-у; - којој групи права припада право на рад? – можете ли тужити државу зато што немате посао, а при томе сте испунили све услове? – рећи нешто о слободи рада; - рећи нешто о принудном раду; Покретање законодавног поступка; - могу ли грађани на референдуму да иницирају доношење закона? – када закон ступа на снагу? – када закон најраније ступа на снагу? Уставна начела о судовима. – који уставни принцип обезбеђује да судије буду независне? –у чије име судије доносе пресуде? – на основу чега судије доносе песуде? 6) Начело једнакости и забрана дискриминације; Одговорност Владе; Избор судија. 7) Извори уставног права; - постоји ли разлика између општеприхваћених правила
међународног права и потврђених међународних уговора и, уколико разлика постоји, у чему се она састоји? – ко контролише сагласност између потврђених међународних уговора и УРС-а? – какво је дејство потврђених међународних уговора? – има ли разлике између појединих закона које доноси Народна скупштина? – да ли имају исту правну снагу закони донети путем референдума и закони донети у Народној скупштини? – да ли су појединачни акти извор права? – у ком су систему појединачни акти извор права? Парламентарни имунитет; - шта је са роковима застарелости код овог правног института? Забрана рада удружења. – који су основи за забрану рада удружења? – осим политичких, која још удружења подлежу забрани? – поред забране рада, шта још Уставни суд оцењује у вези са политичким странкама? – када Уставни суд одреди забрану политичких странака, шта бива? Лична права и слободе по УРС-у; Парламентарни избори; Апстрактна контрола уставности и законитости. – шта је контрола ex offo? – како делује одлука Уставног суда? 9) Права националних мањина; - шта се штити колективним правима? - шта УРС изричито забрањује, како би се заштитио њихов национални идентитет? – навести пример позитивне дискриминације и афирмације (у вези са изборима). Разлози за престанак посланичког мандата; - каква је сада оставка у парламентарном систему? – има ли инкомпатибилност утицај на трајање мандата? Организација судова. 10) Гаранције правичног суђења; – шта укључује принцип законитости? - шта је презумпција невиности? - шта значи принцип ne bis in idem? – који је изузетак од начела искључења ретроактивног дејства кривичног закона? Пропорционални избори; - колико има у РС изборних јединица? – каква је изборна листа? – како политичке странке додељују мандате? Уставна жалба. – против ког акта се подноси? – када се подноси? - који је изузетак? 11) Принципи изборног права; Састав Високог савета судства; Парламентарни систем. 12) Слобода штампе; Локална самоуправа у Републици Србији; Решавање изборних спорова. 13) Поступак промене Устава Републике Србије; - када акт о промени Устава ступа на снагу? Парламентарна инкомпатибилност (неспојивост функције народног посланика); - да ли могу судија и тужилац да се кандидују за посланика? Независност судства. – да ли судије могу непосредно да примењују међународне уговоре? – шта судија не може да буде, док му траје мандат судије? 14) Људска и мањинска права; - да ли могу бити ограничена и, уколико могу, које је то ограничење? - да ли у тим околностима сва права трпе ограничење? – ко су титулари тих права? – има ли разлике у титуларима личних и политичких права? – коме се гарантују лична, а коме политичка права? Слобода удруживања; - када настаје једно удружење? – шта се стиче уписом у регистар? – који су услови за регистрацију политичког удружења? – који је основни акт који имају удружења? - да ли тај акт подлеже некој контроли? – ко може забранити рад политичких удружења? Парламентарни избори. – какав је мандат народног посланика? – када престаје? – када престаје колективни мандат? – када почиње мандат? – који је рок Народне скупштине да се
конституише? – који је рок да изабере Владу? 15) Државно веће тужилаца; Врсте устава; - какав је Устав Републике Србије? Заштита људских права. - који је услов за обраћање Европском суду за људска права? – на шта се подносиоци жале? – шта се испитује у том случају? 16) Организација и врсте судова; Уставне гаранције у поступку лишења слободе; - колико најдуже траје притвор? Принцип поделе власти. 17) Јавно тужилаштво; Начело народне суверености; - Како народ врши сувереност? Легислатура седнице Народне скупштине; - шта је легислатура? – ко има право законодавне иницијативе? 18) Имунитет судије; - ко одлучује о имунитету судије? Уставна ревизија; - када је обавезна? Правни положај посланика; - шта је са роковима застарелости код процесног имунитета? 19) Адвокатура; Непосредна демократија по УРС-у; - ко има право иницијативе да тражи промену Устава? Радна тела и функционери Народне скупштине. 20) Ограничења људских права; - која права су апсолутно заштићена? Високи савет судства; Право на живот и неповредивост интегритета. – шта је са смртном казном? 21) Разлика између посланичког питања и интерпелације; - ко може да поднесе интерпелативни захтев? – шта је то што може да изазове интерпелација, а не може посланичко питање? Покретање поступка пред Уставним судом; - које акте доноси Уставни суд у поступку? Надлежност и овлашћења Заштитника грађана. 22) Основна уставна начела; - шта је начело народне суверености? – каква је Република Србија по начину уређења? – шта је децентрализација, а шта деконцетрација? – шта значи термин лаичке државе? Избор и опозив председника Републике; - колико њему траје мандат? – колико пута може бити реизабран? Надлежност Уставног суда. – шта представљају компликациони спорови? – шта је претходна оцена уставности? 23) Уставне гаранције права својине; - изузеци; - шта је са стицањем својине од стране странаца? Функције Народне скупштине; - набројати све њене надлежности; Начело самосталности судова. – шта је интерпелација, а шта гласање о неповерењу? 24) Слобода штампе; - да ли је допуштена цензура? Надлежност и акти Владе; - овлашћења Владе; - које акте доноси Влада? – шта је министарски премапотпис? Престанак судијске функције. – како делују одлуке Уставног суда? – шта значи касаторно дејство одлука Уставног суда? 25) Гаранција владавине права; Контролна функција Народне скупштине; Састав Уставног суда. 26) Полна једнакост и забрана дискриминације; Одговорност Владе; - шта је индивидуална, а шта колективна одговорност? – која је разлика између гласања о поверењу и гласања о неповерењу? – ко подноси предлог за гласање? Избор судија. – који су услови за избор? – шта је сталност судијске функције? 27) Принцип уставности и законитости; Одговорност председника Републике; Заштитник грађана. Петак, 24. мај 2013. год. Управно право – Слађана Бојовић
Питања и потпитања: 1) Неуредни управни акти; Доказивање и доказна средства по ЗУП-у; Закључак у управном спору (трик питање). 2) Разлика између државних службеника и функционера; Одбацивање поднесака у управном поступку; Доношење и објављивање пресуде у управном спору. 3) Рушљиви управни акти; Рок за издавање решења у управном поступку; Рок за подношење тужбе у управном спору. 4) Незаконити управни акти; Начело двостепености у решавању (право на жалбу); Садржина и саставни делови пресуде; 5) Правоснажност управног акта; Поступање органа управе кад поднесак садржи неки формални недостатак; Покретање управног спора. 6) Министарства; Усмена расправа и искључење јавности са усмене расправе; Странке у управном спору. 7) Извршност управног акта; Оглашавање решења ништавим; Усмена јавна расправа у управном спору; Облици органа управе; Делимично, допунско и привремено решење; Уртврђивање чињеница на расправи у управном спору. 9) Додаци управном акту; Рад првостепеног органа по жалби; Одбацивање тужбе због њене неуредности. 10) Правно везани и дискрециони управни акти; Поднесци у управном поступку; Правне последице поништења акта у управном спору. 11) Управне радње; Записник о већању и гласању; Захтев за преиспитивање судске одлуке. 12) Позитивни и негативни управни акт; Одустанак странке у управном поступку; Пресуде донете у спору пуне јурисдикције. 13) Коначност управног акта; Записник у управном поступку; Рок за подношење тужбе у управном спору. 14) Конститутивни и декларативни управни акт; Пуномоћник странке у управном поступку; Подношење тужбе због ћутања администрације. 15) Пребивалиште и боравиште; Месна надлежност у управном поступку; Захтев за преиспитивање судске одлуке. 16) Премештање државних службеника због потребе рада; Обустављање и одлагање административмог извршења; Ванредна правна средства у управном спору. 17) Лично име; Облик и саставни делови решења у управном поступку; Разлози за одбацивање тужбе у управном спору. 18) Странке у управном поступку; Достављање у управном поступку; Одлучивање по тужби без списа; 19) Правно дејство управног акта – престанак правног дејства; - декларативни управни акт; Странке у управном поступку - ко заступа предузеће? - ко би заступао групу грађана? - ко је стручни помагач? Предмет управног спора - коначни управни акт, - који још акти могу бити предмет управног спора, - шта може да се тражи осим поништења управног акта, - шта је управни акт? 20) Неуредни управни акти - шта се дешава кад поднесак прими ненадлежни државни орган? - шта се дешава ако подносилац инсистира да се његов поднесак прими;
Одложно дејство тужбе по ЗУС-у - може ли се тражити одлагање кад је тужба непотпуна? - који акт се одлаже? 21) Појединачни правни акти управе; Жалба кад првостепено решење није донесено; - шта ради другостепени орган? Правичност суђења у управном спору - који је рок да судија одлучи о захтеву за одлагање извршења? - који је рок за подношење приговора против решења којим се одбацује тужба? - који је рок за подношење приговора против решења о обустављању поступка? - ко је заинтересовано лице у управном спору? 22) Врсте управних аката; Жалба у управном поступку; Удовољавање тужбеном захтеву од стране туженог. 23) Ништави управни акти; Стварна надлежност управних органа; Тужба у управном спору. 24) Нецелисходни управни акти; Рок за издавање решења; Надлежност и састав Управног суда; - ко је још надлежан за одлучивање у управном спору? 25) Евиденције о држављанству; Жалба по ЗУП-у; Право на приговор против решења којим се одбацује тужба и право на приговор против решења о обустављању поступка. 26) Радна места и положај државних службеника; Посебан испитни поступак; Тужилац у управном спору; - која права правобранилац штити? Уторак, 28. мај 2013. год. Управно право – Невена Милојчић Питања и потпитања: 1) Надзор Владе над органима државне управе; Покретање управног спора; Како се утврђују чињенице у управном спору. 2) Странке у управном поступку; Понављање упраног поступка; Предмет управног спора. 3) Управни надзор; Правоснажни акти; Тужба за понављање управног спора. 4) Републички органи управе; Управне радње; Предмет управног спора. 5) Покретање управног поступка; Обавезно лично достављање; - зашто се решење лично доставља? Управни акти против којих се не може водити управни спор. 6) Посебне организације у вршењу управне делатности; Карактеристике испитног поступка; Судска контрола управе. 7) Посебне управне организације; Закључак о дозволи извршења решења; Тужба у управном спору. Поверени послови; Поступање другостепеног органа по жалби; - шта орган прво проверава? Против ког управног акта се покреће управни спор? 9) Републички геодетски завод и Републички Хидрометеоролошки завод Србије; Жалба (појам, елементи и одлучивање по жалби); Обавезност пресуде у управном спору. 10) Министарства; - набројати органе управе у саставу министарстава и навести им функцију; Доказивање у управном поступку; Ко је тужени у управном спору?
11) Инспекцијски надзор; Делимично, допунско и привремено решење; Тужба у управном спору. – да ли суд може у претходном поступку да одбаци тужбу као неблаговремену? 12) Прописи које доносе органи државне управе; - да ли је Влада орган? Вештачење; Када се може одбацити тужба у управном спору? 13) Положај и састав органа државне управе; Начело правоснажности решења; Ванредна правна средства. – шта се дешава, ако је орган након подношења тужбе донео нови акт? 14) Прописи који доносе органи државне управе; Начело саслушања странака; - која је разлика између овог начела и начела извођења доказа саслушањем сведока? Пресуда у управном спору. 15) Одговорност органа управе за штету; Начело двостепености решавања управног поступка; Обустава поступка у управном спору. 16) Имаоци јавних овлашћења; - да ли имају право да врше инспекцијски надзор? Надлежност органа да решавају по жалби; Границе испитивања законитости. – да ли је суд везан тужиочевим захтевом? 17) Органи општине; - ко решава у управним стварима? Учесници у управном поступку; Понављање поступка у управном спору. 18) Надлежност органа државне управе; Рокови за вођење управног поступка; Странке у управном спору. 19) Предузећа, установе и друге организације; Карактеристике испитног управног поступка; Судска контрола управе. 20) Послови државне управе; Карактеристике диспозитива решења; Ко има право покретања управног спора? 21) Послови државне управе; Стварна надлежност за решавање у управном поступку; Поступање са неуредном тужбом. 22) Органи управе; Поступање другостепеног органа по жалби; Претходни поступак у управном спору. 23) Управна инспекција; Начело пружања помоћи неукој странци; Управни спор о законитости и управни спор пуне јурисдикције. 24) Органи државне управе; Шта садржи образложење? Странке у управном спору. 25) На који начин Народна скупштина врши надзор над органима државне управе? Скраћени управни поступак; - шта је вишестраначки поступак? Када управни спор може покренути јавни тужилац, односно јавни правобранилац? 26) На који начин органи државне управе решавају у управним стварима? Начело законитости; Обавезност пресуде у управном спору. Четвртак, 30. мај 2013. год. Управно право – Јелена Ивановић Питања и потпитања: 1) Делимично, допунско и привремено решење; Правне последице поништавања и укидања; Одустанак од тужбе у управном спору. 2) Заштита права грађана и заштита јавног интереса; Конститутивни и декларативни управни акти – какви могу бити конститутивни акти?
Подношење тужбе у управном спору – да ли по ЗУС-у имамо акт о утврђењу? – шта може њиме да се тражи? 3) Начело законитости у управном поступку – на шта морамо водити рачуна при доношењу дискреционих аката? – одлагање извршења ког акта може да се тражи? – шта је мериторно одлучивање у управном спору? – да ли је то првостепено или другостепено одлучивање о захтеву? – може ли бити другостепено? Самостални органи и орагани у саставу; Одложно дејство тужбе и одлагање извршења управног акта – ко одлучује о одлагању? - који је рок за подношење тужбе у управном спору? 4) Покретање управног поступка – када се сматра покренутим? – уколико нису испуњени услови за покретање поступка, шта бива са захтевом? Достављање законском заступнику и пуномоћнику – ако странка има више пуномоћника, које је правило? – када се неће извршити достављање законском заступнику? Спор пуне јурисдикције – када неће да се одлучује у спору пуне јурисдикције? – када се одлучује у спору пуне јурисдикције? – да ли је дозвољено неко ванредно правно средство у вези са спором пуне јурисдикције? 5) Поравнање у управном поступку – који се управни акт доноси о поравнању? – у којим управним стварима се може закључити поравнање? – како се поништава поравнање закључено у управном поступку? Управни акти и управна ствар – шта је претходно питање у управном поступку? – чиме је везан орган, у моменту када мора да прекине поступак? – кога везује одлука, када орган одлучи да реши претходно питање? Одбацивање тужбе због неуредности – када је тужба неуредна? – ако судија појединац пропусти да одбаци тужбу као неуредну, шта ће бити онда? – којом одлуком судија појединац одлучује у фази претходног поступка? – на шта има право подносилац тужбе против решења судије појединца, којим се одбацује тужба као неуредна? – да ли је одлука којом је негативно одлучено по приговору правоснажна? – да ли се у том случају може покренути управни спор? - који је рок за подношење тужбе у управном спору? Четвртак, 30. мај 2013. год. Кривично право – Невенка Важић Питања и потпитања: 1) Елементи кривичног дела; Окривљени као процесни субјекат; Мере за обезбеђење присуства окривљеног на главном претресу. 2) Оптужни предлог и поступак по оптужном предлогу (тзв. скраћени поступак); Облици саучесништва; Врсте пресуда. 3) Стварна надлежност суда у кривичном поступку; - има ли виши суд какву другостепену надлежност? – ко одлучује о предлогу за понављање поступка? – надлежност Врховног касационог суда; - у каквим саставима већа поступају судови? Приговор против оптужнице; - који је рок за подношење? – ко одлучује о приговору? – може ли још нешто? (допуна оптужнице); – разлози; - који је рок за уређење оптужнице; - осим странака ко може још? (председник већа); Нужна одбрана. 4) Начело непосредности; Врсте кривичних санкција и њихова сврха; - шта је сврха свих тих санкција? Прикривени иследник. 5) Васпитне мере;
Приватна тужба и поступак по приватној тужби; - шта се дешава, када се приватни тужилац не одазове главном претресу? Умишљај и нехат. 6) Месна надлежност; - када се кривично дело изврши на граници више судова, ко је надлежан? - а ако поступак није започет? - када се може истаћи приговор месне надлежности? – решавање сукоба надлежности; Изузеће судија; - који су разлози за изузеће? - ко одлучује о изузећу? – може ли се тражити изузеће судије другостепеног суда? Стварна заблуда. – какве стварне заблуде имамо? – које су последице? - каква је отклоњива? 7) Претресање стана и лица као доказна радња; Условна осуда; Амнестија и помиловање. Жалба против првостепене пресуде (услови, ко је може изјавити, рокови, које одлуке може донети суд); Судска одлука; Трошкови кривичног поступка. 9) Саслушање сведока као доказна радња; - дефинисати сведока; - ко не може бити сведок? - ко је ослобођен сведочења? - како се изводи ова доказна радња? Продужено кривично дело или кривично дело у продуженом трајању; Захтев за заштиту законитости. 10) Обавезна и факултативна одбрана, - шта је факултативно право? Крајња нужда; - да ли може да се позове на крајњу нужду припадник Безбедносно – информативне агенције, у ситуацији када под одређеним условима мора да се изложи опасности? Јавни тужилац. 11) Доказне радње (навести и специјалне доказне радње); - шта је то реконструкција? – рећи нешто о некој специјалној доказној радњи по избору (сведок сарадник); - који је најважнији услов за сведока сарадника? Правна заблуда: Притвор. – које су то околности због којих је притвор факултативан? 12) Појам кривичног дела организованог криминала; Јемство; Покушај извршења кривичног дела. 13) Стицај; Одузимање имовинске користи; Одлуке другостепеног суда по жалби. Четвртак, 30. мај 2013. год. Кривично право – Јасмина Васовић Питања и потпитања: 1) Време важење кривичног закона; - ступање на снагу закона; - примена закона. Јавни тужилац; Ток главног претреса; - уколико има више окривљених, да ли присуствују сви истовремено? – када се обавештава окривљени о ономе што је претходни окривљени изјавио? Насиље у породици. – шта је заштитни објекат? 2) Дело малог значаја; – ко утврђује, да ли се ради о делу малог значаја? Оштећени као тужилац и приватни тужилац; - која права оштећени нема као тужилац у односу на јавног тужиоца? – ко се обавештава о недоласку и понашању заменика? Ток доказног поступка; Тешка телесна повреда. – шта је заштитни објекат? – разлика у односу на квалификовано убиство.
3) Умишљај, Бранилац; - у ком случају може и адвокатски приправник да се јави? – која су основна права и обавезе у поступку? Руковођење главним претресом; Угрожавање сигурности; - шта је заштитни објекат? 4) Време и место извршења кривичног дела, Обавезна одбрана; - последица обавезне одбране; - има ли претреса без браниоца? - шта се деси, када оде бранилац са главног претреса? Поступак по приговору против оптужнице; - шта се дешава, ако није дозвољен или благовремен, а шта ако јесте? Изнуда. – која је разлика у односу на принуду? – у коју групу дела спада принуда? 5) Нехат; Претресање стана и лица; Врсте и садржај пресуде; Утаја. - разлика између утаје и крађе. 6) Помагање, Немогућност сведочења и привилеговани сведоци; - замењено питањем: Притвор након пресуђења; Заказивање главног претреса и позивање. 7) Казна затвора; Позивање и довођење као мера обезбеђења присуства окривљеног; Објављивање пресуде; Фалсификовање исправе. Условни отпуст; - који рок мора да прође за условни отпуст? Вештачење, - шта ради суд када има два вештачења? – шта суд ради када усклади вештачења? – како се исплаћују вештаци? – на основу чега им суд досуђује трошкове? Записник о главном претресу, - да ли је записник јавна исправа? – ко у којој фази потписује записник? – ко потписује у истрази? – сме ли да се прегледа записник? Принуда. – која је разлика у односу на изнуду? – против чега је усмерена изнуда? 9) Покушај кривичног дела; Изузеће судије; Опортунитет (одлагање кривичног гоњења); Примање мита. 10) Новчана казна; - шта се дешава ако не плати новчану казну? Увиђај и реконструкција, Одлагање и прекидање главног претреса; Разбојништво. 11) Опозив условне осуде; - замењено питањем: Одговорни уредник; Спајање и раздвајање поступка; Прекид и обустава истраге. 12) Обавезно психијатријско лечење на слободи; Притвор и основи за одређивање притвора; Поступак по жалби; Разбојничка крађа. 13) Условна осуда (услови за изрицање); Записници; Одбацивање оптужнице; Давање лажног исказа. 14) Застарелост кривичног гоњења; Оцена и сукоб надлежности; - да ли је дужан да пази суд на своју надлежност по службеној дужности; - које су последице код стварне, а које код месне надлежности? Појам и садржина оптужнице; Превара. 15) Саизвршилаштво; Саслушање окривљеног; - која су упозорења која се изричу окривљеном? Писмена израда и достављање пресуде; - шта све подразумева писмена израда пресуде? Давање мита. 16) Врсте казни; - замењено питањем: Одлука о трошковима кривичног поступка;
Привремено одузимање предмета; - које су санкције, ако лице одбије да преда предмет? Достава оптужнице и приговор против оптужнице. Петак, 31. мај 2013. год. Кривично право – Јасмина Васовић Питања: 1) Време и место извршења кривичних дела; Обавезна одбрана; Поступак по приговору против оптужнице; - трошкови оштећеног као јавног тужиоца; Прикривање. 2) Нехат; Претресање стана и лица; Врсте и садржина пресуде; Насиље у породице. 3) Дело малог значаја; Оштећени и приватни тужилац; Ток доказног поступка (фаза главног претреса); Држање опојних дрога. 4) Временско важење кривичног закона; Јавни тужилац; Ток главног претреса. 5) Покушај; Изузеће судија; Опортунитет; Ометање службеног лица у вршењу службене дужности. 6) Саизвршилаштво; Саслушање окривљеног; - замењено питањем: Рокови у кривичном поступку; Писмена израда и достављање пресуде. 7) Врсте казни; Привремено одузимање предмета; Достава оптужнице и приговора против оптужнице. Среда, 29. мај и четвртак, 30. мај 2013. год. Кривично право – Загорка Доловац Питања: 1) Умишљај; Одузимање малолетног лица; Увиђај. 2) Подстрекавање; Зеленаштво; Одлагање кривичног гоњења. 4) Покушај; Утаја; Јемство. 5) Правна заблуда; Тешка крађа; Довођење. 6) Неурачунљивост; Обљуба са дететом; Привремена мера одузимања предмета. 7) Actiones liberae in causa: Посредовање у вршењу проституције; Саслушање окривљеног. Умишљај; Одузимање малолетног лица; Увиђај. 9) Крајња нужда; Увреда; Бранилац окривљеног. 10) Кривица;
Силовање: Претресање стана. Остала питања: Судска опомена; Противзаконито претресање; Повреда угледа Србије; Прање новца; Тероризам; Кажњавање од стране истражног судије. Списак кривичних дела која испутује Загорка Доловац КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЖИВОТА И ТЕЛА Убиство Тешко убиство Убиство на мах Убиство детета при порођају Лишење живота из самилости Нехатно лишење живота Навођење на самоубиство и помагање у самоубиству Тешка телесна повреда Учествовање у тучи КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ СЛОБОДА И ПРАВА ЧОВЕКА И ГРАЂАНИНА Противправно лишење слободе Отмица Принуда Злостављање и мучење Противзаконито претресање КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЧАСТИ И УГЛЕДА Увреда Повреда угледа Србије КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ПОЛНЕ СЛОБОДЕ Силовање Обљуба над немоћним лицем Обљуба са дететом Посредовање у вршењу проституције КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ БРАКА И ПОРОДИЦЕ Одузимање малолетног лица Насиље у породици Недавање издржавања КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ИМОВИНЕ Крађа Тешка крађа Разбојничка крађа Разбојништво Разлика између разбојништва и разбојничке крађе (разлика је у времену када се примењује принуда) Утаја Превара Ситна крађа, утаја и превара Изнуда
Уцена Зеленаштво Прикривање КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ПРИВРЕДЕ Пореска утаја Прање новца Злоупотреба положаја одговорног лица КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЗДРАВЉА ЉУДИ Неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога Омогућавање уживања опојних дрога КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ Шумска крађа КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ОПШТЕ СИГУРНОСТИ ЉУДИ И ИМОВИНЕ Изазивање опште опасности Изазивање опасности необезбеђењем мера заштите на раду КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ БЕЗБЕДНОСТИ ЈАВНОГ САОБРАЋАЈА Угрожавање јавног саобраћаја Тешка дела против безбедности јавног саобраћаја КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ УСТАВНОГ УРЕЂЕЊА И БЕЗБЕДНОСТИ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ Одавање државне тајне КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ДРЖАВНИХ ОРГАНА Спречавање службеног лица у вршењу службене радње КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ПРАВОСУЂА Помоћ учиниоцу после извршеног кривичног дела КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЈАВНОГ РЕДА И МИРА Насилничко понашање Договор за извршење кривичног дела КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ПРАВНОГ САОБРАЋАЈА Фалсификовање исправе КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ СЛУЖБЕНЕ ДУЖНОСТИ Проневера Трговина утицајем Примање мита Давање мита КРИВИЧНА ДЕЛА ПРОТИВ ЧОВЕЧНОСТИ И ДРУГИХ ДОБАРА ЗАШТИЋЕНИХ МЕЂУНАРОДНИМ ПРАВОМ Тероризам
Уторак, 28. мај 2013. год. Грађанско право - Слободан Перовић Питања и потпитања: 1. Компензација; - извори компензација; - разлика узмеђу законске и уговорне компензације; - који су услови за остваривање законске компензације, а који за остваривањ уговорне? – да ли морају бити доспеле обавезе за уговорну компензацију? – шта је аутономија воље? – који је то једини услов потребан за уговорне компензације? – шта значи узајамна потраживања? – одступање од начела узајамности код компензације; – уговорна компензација код солидарних облигација: - да ли странке могу да уговоре да њихов предмет не може бити предмет компензације? – шта је уговорна пажња? Рушљиви и ништави уговори; - која заблуда руши уговор? – битна заблуда (код intuitio personae); - заблуда о предмету (непостојећи уговор); - превара све квари (fraus omnia corrumpit); Хипотека; - извори и врсте хипотека; - којим је законом уређена хипотека? Први наследни ред; - где спадају унуци? – како се смањује, ко одређује којефицијент? Врсте сродства; - где се све сродство узима као релевантна чињеница? - шта је паулијанска тужба? Правоснажност пресуде. – шта значи принцип ne bis in idem? 2. Солидарност дужника; - како судска одлука делује на пасивну солидарност? Уговорна казна; - правна природа уговорне казне (да ли је у питању накнада штете или је пеналног карактера?); - уговорна казна за случај задоцњења, - да ли закон одређује рок? – који је рок у пракси? Новчана накнада неимовинске штете; - од чега зависи висина накнаде неимовинске штете? – ако нема установљеног душевног бола, да ли се може надокнадити штета? Уговор о доживотном издржавању; - како се раскида? – рећи нешто о тужби за раскид због неиспуњења и нешто о тужби за раскид због промењених околности? Престанак родитељског права; Супарничари. – материјални супарничари; - формални супарничари. 3. Теретни и доброчини уговори; Врсте и појам цесије; Раскид уговора због неиспуњења; Урачунавање поклона у наследни део; Имовински односи брачних другова; Привремене мере обезбеђења. 4. Прекомерно оштећење; – принципи овог института; - када је у тренутку закључења постојала очигледна несавесност, у ком року се подиже тужба? Јемство; Појам и врсте евикције; - у случају потпуне евикције, шта се дешава са уговором? Лишење права на нужни део; Особине ванпарничног поступка; - да ли је могућа ревизија у ванпарничном поступку? Месна надлежност парничног суда. – када се припремно рочиште не одржава? 5. Понуда; Појам и форма тестамента; Врсте службености; Одговорност родитеља за штетне радње њихове деце; Врсте пресуда, Поступак по жалби. 6. Преузимање дугова; Уступање уговора; Раскид уговора због промењених околности; Застарелост;
Састав заоставштине; Привремене мере обезбеђења. 7. Застарелост; Цесија; Теретни и доброчини уговори; Наследничка изјава; Престанак права службености; Прекид парничног поступка. 8. Алтернативне и факултативне облигације; Појам штете и врсте; Битни елементи уговора о закупу; Својинске тужбе; Имовински односи брачних другова; Ревизија у парничном поступку. 9. Натуралне облигације; Цесија; Престанак права службености; Прекид парничног поступка; Састав заоставштине; Преузимање дуга. 10. Уговор о зајму; Јемство; Одговорност за другог; Својинске тужбе; Ревизија у парничном поступку; Парнични трошкови. 11. Услов и рок; Значај државине; Деривативни начини стицања својине; Величина нужног дела; Преиначење тужбе; Веродостојне исправе у извршном поступку. 12. Одговорност за штету од опасне ствари; - ако је власник опасне ствари позајмио опасну ствар трећем лицу, шта се онда дешава? Тумачење уговора; Врсте форми уговора; Државинске тужбе; Недостојност за наслеђивање (сви разлози); Супарничари. – материјално и формално супарничарство. 13. Одговорност за материјалне недостатке; - шта је actio quanti minoris? Дужничка доцња и поверилачка доцња; Новација (услови); Оригинарни начини стицања својине; Правне последице развода брака; Доказни поступак у оквиру парничног поступка. 14. Предуговор; Уговор по приступу; Сусвојина; Проглашење тестамента; Особине ванпарничног поступка; Изузеће судија. 15. Врсте уговора о поклону; Стицање својине од невласника; Покретне и непокретне ствари; Легат; Међупресуда; Месна надлежност парничног суда. 16. Поклон (дефиниција, врсте и карактеристике); - поклон са налогом; Одржај; - законита државина као услов одржаја; - акцесија времена одржаја; - шта је ванредни одржај? Заједничка својима и сусвојина; Особине ванпарничног поступка; - ограничења у погледу ревизије; - да ли се може
тражити изузеће свих судија у једном суду? Алографски тестамент; Изузеће судије. Петак, 31. мај 2013. год. Грађанско право - Слободан Перовић Питања: 1) Начин стицања својине; Преузимање дуга; Застарелост; Урачунавање поклона у нужни део; Старатељство; Учешће трећих лица у парници. 2) Прекомерно оштећење; Уговорна казна; Својинске тужбе; Тестаментарни сведоци; Особине ванпарничног поступка; Ревизија. 3) Уговор по приступу; Компензација; Одговорност за другога; Сусвојина и заједничка својина; Први наследни ред; Прекид парничног поступка. 4) Алтернативне и факултативне облигације; Продаја са оброчним отплатама цене; Алографски тестамент; Одговорност за опасне ствари; Преиначење тужбе; Учешће трећих лица у парници. 5) Појам, врсте и форма уговора; Јемство; Новација; Начела заложног права; Правне последице престанка брака разводом; - последице на децу, имовину; - како се дели заједничка имовина? Врсте пресуда. 6) Ништави и рушљиви уговори; - који су узроци рушљивости? Компензација; Новација; Стварне службености; Правне особине тестамента; Преиначење тужбе. 7) Понуда за закључење уговора; - понуда код уговора по приступу; Врсте штета; Хипотека; Први наследни ред; Имовински односи брачних другова; - сликар по престанку брака тврди да су слике израз његовог талента и да неће да их дели са супругом, шта онда? Поступак по жалби. Теретни и доброчини уговори; - који су услови за стицање својине од невласника? – шта је то публицијанска тужба? Новчана накнада неимовинске штете; Личне службености; Величина нужног дела; Парнични трошкови; Захтев за понављање поступка.
Петак, 31. мај 2013. год. Грађанско право – Оливер Антић Питања и потпитања: Форма закључења брака; како изгледа чин? - који орган управе је надлежан? – шта ради матичар? – ко је присутан? – може ли се преко пуномоћника закључити брак? – под којим условима? Шта је старатељство? – у чему се разликује од продуженог родитељског права? – кад се збива? – над којим лицем, малолетним или пунолетним? Шта је хранитељство? Шта су личне службености? – које су врсте? - шта је плодоуживање? – шта се стиче? – на чему се стиче својина? – када су у питању милион долара, чиме можеш да располажеш? (каматом, не смеш главницом); - која је разлика у односу на уживање? Шта су стварне службености? – како се зову стварне службености? – врсте стварних службености; Да ли су код судског завештања увек неопходни сведоци? – када су потребни сведоци? - који су ванредни тестаменти? – да ли је усмени тестамент ванредан? – шта је са сведоцима код ванредног тестамента? – колико је потребно сведока код усменог тестамента? – да ли је код међународног тестамента увек неопходно присуство завештајних сведока? – да ли код међународног тестамента завешталац мора да буде писмен? – да ли орган (суд на пример) који чинодејствује мора знати садржину? – шта код међународног тестамента мора постојати, за разлику од других? – са формалне стране шта је потребно, да би алографски тестамент био пуноважан? – шта завешталац мора да изјави? Достављање; - да ли постоји могућност електронског достављања? – шта се све чини код достављања физичком лицу? - лично и обично достављање. Шта је евикција? – узнемиравање; - да ли странке могу навести у уговору да искључују право евикције? – да ли се код евикције ради нешто по законском аутоматизму? Шта је нематеријална штета? – навести три елемента која има законска дефиниција. Објективна одговорност за штету; – навести пример за опасну ствар и опасну делатност; која је разлика између опасне ствари и опасне делатности? - уколико ставим чекић на прозор и одува га ветар, да ли би то била опасна ствар? – Трактор се креће њивом дуж које се пружа далековод, удари гром у далековод и запали трактор. Возач трактора тужи Електродистрибуцију, која у одговору на тужбу тврди да је у питању виша сила. Како би пресудио и зашто, образложи; - ко би одговарао да је трактор директно ударио гром? Да ли може у првом наследном реду да се повећа део брачног друга? – а шта може? – навести законске услове? – Оставилац је иза себе оставио троје деце, од којих је једно ванбрачно, и брачног друга. када деца добијају дупло више, ко колико добија? израчунај? Посебна дејства теретних уговора; - кауза обавезе једне стране код двостраних теретних уговора; - зашто је овде битна реч извршење; - шта ако накнадно отпадне кауза, а у почетку постоји? Да ли је могуће приликом подизања тужбе доставити налаз и мишљење вештака? – уколико у одговору на тужбу стоји навод да је разлика велика у вештачењу, шта ће суд да уради? – уколико суд одреди вештачење и ниједна страна неће да сноси трошкове вештачења, шта ће суд да уради? Који су ванредни правни лекови? – навести већину разлога за понављање поступка Приликом закључења брака брачни другови су добили слику на поклон, која је то имовина?
Шта је правни посао? – основна подела правних послова; - како се може изјавити воља? – facta concludentia; - потпуно пасивно понашање и изузеци; Шта је државина? - шта је спиритуализована државина? – каква је то законита државина, а каква незаконита? – због чега је битна законита државина? – како се стиче државина? Неподобност тужбеног захтева; - Actio negatoria (услови за подношење); - које су врсте уписа? - шта је предбележба? – шта је clausula intabulandi? – када се добије, којим се средством даље спроводи? Иза оставиоца су остали супруга, рођени брат и брат по оцу, ко колико наслеђује? – шта мора оставинско решење садржати у изреци? – иза оставиоца су остала два рођена брата и сестра по мајци, израчунај законски и нужни део; – ко води оставински поступак? – непотпуно усвојење; Шта је хипотека? – шта је натхипотека? – како се стиче уписом у регистар? Шта се издваја из састава заоставштине? – шта је у наследном праву формално, а шта неформално? Који су разлози да пуномоћје буде оверено? Четвртак, 30. мај 2013. год. Грађанско право – Вида Петровић Шкеро Питања и потпитања: Лишење пословне способности (потпуно и делимично); - које су последице? – у чему је разлика између лица потпуно лишеног пословне способности и лица делимично лишеног пословне способности? - ко лишава пословне спососбности? – ко враћа пословну способност? Нужни наследник; - који су услови? – иза оставиоца су остали син оставиоца, супруга оставиоца и брат оставиоца. брат оставиоца наводи да је супруга оставиоца месец дана била у браку са оставиоцем и тражи нужни део. да ли брат оставиоца у овој ситуацији може бити нужни наследник? Начин достављања (правном лицу); Заступништво; - шта је основ заступништва? – шта је основ пуномоћја? – а код статутарног заступништва? Начин престанка хранитељства; Отварање наследства; Ништави уговори; Разгледање и преписивање списа; - да ли за странку може да постоји тајна ко су заинтересована лица? - да ли новинар може да прегледа списе? Земљишне књиге; - ко води земљишне књиге? - које су врсте уписа у земљишне књиге? Престанак родитељског права; Одговорност наследника за оставиочеве дугове; - шта је конверзија? – врсте правних послова; Општа месна надлежност; Деривативно стицање својине; Право становања у породичном праву; Недостојност за наслеђивање; Сагласност воља. Петак, 31. мај 2013. год. Грађанско право – Вида Петровић Шкеро Питања и потпитања: 1) Доказна средства у парничном поступку; Физичко лице; Мишљење детета; Својеручно завештање; Солидарна одговорност. 2) Посебна месна надлежност (за брачне спорове, када је тужилац дете, за привредне
спорове итд); Престанак хипотеке; - да ли хипотека престаје са застарелошћу главног потраживања? може ли се конституисати на објекту у изградњи? Заједничка имовина брачних другова; - уколико се у регистар упише имовина на оба брачна друга, шта се дешава? – шта је са играма на срећу? Величина нужног наследног дела; Одговорност родитеља за децу. 3) Делимична пресуда; - када постоји право жалбе на делимичну пресуду и да ли су сви разлози исти?- раскид уговора када је рок битан елемент уговора; Правно лице; - како настаје и како престаје? – да ли је решење о стечају основ за престанак правног лица? Самостално вршење родитељског права; Уговор о доживотном издржавању; Одговорност услед терористичког акта, јавних демонстрација или манифестација. – ко је одговоран за терористичке акте? – ко је одговоран за јавне организације? 4) Разлози за жалбу; Престанак права својине; Споразумни развод брака; Усмено завештање; Одговорност по основу кривице. 5) Преиначење тужбе (субјективно и објективно); - нпр. тужилац прво тражи поништај тестамента због ништавости, а након тога због повреде форме. шта је објективно а шта субјективно преиначење и од кога се тражи сагласност? – да ли је смањење тужбеног захтева преиначење? – повлачење тужбе; Начела земљишних књига (набројати); - шта је начело поуздања? Потпуно лишење родитељског права; - уколико родитељ подстрекава дете да продаје цигарете, шта се дешава? Уговорне стране уговора о доживотном издржавању; Рента. – ко има право на ренту, ако дође до смрти или тешке телесне повреде лица? 6) Разлози за искључење из процесног права; Самопомоћ; Издржавање малолетног детета; - ако дете са 16 година зарађује баснословне паре као манекен, да ли ће родитељи морати да издржавају дете по тужби дететовој, а при том родитељи немају новац и отац је болестан? Држава као наследник; – набројати услове; Подељена одговорност. – дефиниција; - догоди се саобраћајна несрећа, тако што пешак претрчи мимо пешачког прелаза. пешак после опоравка поднесе тужбу за накнаду штете. пуномоћник туженог истакне допринос оштећеног штетном догађају тј. приговор подељене одговорности. како ће суд одлучити, уколико усвоји приговор? – издржавање пунолетног детета.
Понедељак, 27. мај 2013. год. Трговинско (привредно) право – Гордана-Ајншпилер Поповић Питања и потпитања: 1) Уговор о трговинском заступању; - у чије име и за чији рачун иступа заступник? – упоредити посредовање и комисион са уговором о трговинском заступању.
Пословно име привредног друштва; - рећи нешто о промени имена туженог у парници (одн. када неко тужи привредно друштво под једним именом, а привредно друштво промени име па, тужилац жели да туженог означи другим именом, а тужени не да сагласност јер, сматра да се ради о субјективном преиначењу, да ли тужени има право на то?). Ликвидациони управник као предлагач стечаја. – дефиниција презадужености; - који су други разлози за покретање стечајног поступка поред презадужености? – шта је то унапред припремљен план реорганизације? – ко комуницира са повериоцима? – које то додатне елементе треба да садржи унапред припремљен план реорганизације у односу на план реорганизације? - шта се дешава код неизглашавања, а шта код изглашавања плана реорганизације? 2) Разлучни поверилац у стечају; - пријављивање; - како се може изјаснити управник? – шта ће бити уколико нешто оспори, а шта ако призна? Уговор о посредовању; - шта је посреднички дневник? Седиште привредног друштва. – опште правило у погледу надлежности; 3) Редослед намирења у стечају; - који су трошкови поступка? Цена код уговора о грађењу; Менични авал. – када се доноси решење о банкротству? 4) Менично начело строгости и формалности; - навести битне елементе; - (законски) дефинисати начело формалности; Прво поверилачко рочиште; Уговор о контроли робе и услуге. – набројати пет законом предвиђених мера за реорганизацију. – може ли се отказати уговор о раду као мера? 5) Комисион делкредере; - у чије име и за чији рачун комисионар закључује; - може ли се умеравати или истицати приговор да је превисока накнада? Гласање о плану реорганизације; - ко све не гласа? – како гласају повезана лица? Менични акцепт. – који је рок за подношење пријаве потраживања, односно подизање тужбе? – који је рок за наставак поступка? – мере реорганизације. 6) Уговор о продаји са задржавањем права својине; - ризик (случајне пропасти); Продаја стечајног дужника као правног лица; - шта се продаје? – које су последице продаје? – које су и какве обавезе стечајне масе (када је продат)? – шта је купац купио? - шта
је стечајна маса? – шта се дешава са стечајем? – шта се дешава са новцем добијеним продајом стечјног дужника? Имовина и капитал привредног друштва. – која је разлика између улога и удела? – како стечај утиче на застарелост потраживања стечајног дужника према његовим дужницима? – шта је са потраживањима поверилаца према дужницима; - а шта је са потраживањем дужника према његовим дужницима; - како зауставити ток рока застарелости потраживања које постоји према стечајном дужнику? – у чему се састоји разлика између застоја и прекида? – који је овде разлог застоја? (стечај); - колико овде траје застој? (годину дана); - зашто толико? – шта је са каматама на обезбеђеним потраживањима? 7) Уговор о грађењу (битни елементи); Поступак принудне ликвидације; - ко отвара? – коме се пријављује? – уколико се не покрене поступак принудне ликвидације у року од 6 месеци по ЗПД-у, шта ће се онда десити? Излучни поверилац. – шта бива ако стечајни дужник у току стечајног поступка неовлашћено отуђи ствар, на коју излучни поверилац има право да тражи да се издвоји из стечајне масе? – ако је стечајни дужник пре отварања стечаја продао те ствари, шта ће онда бити? Повериоци са извршном исправом у стечају; - шта се пријављује, односно како изгледа пријава? – када управник може да оспори потраживање из извршне исправе? – који је рок застарелости? – када се подноси тужба за утврђење (по ЗПП-у)? Карактеристике уговора у привреди, Поређење - заступник, прокуриста, пуномоћник, (извор, обим, престанак њихових овлашћења). – који је основ из кога црпе овлашћење пуномоћник? – има ли разлике у овлашћењима између адвоката и стално запосленог са положеним правосудним испитом као пуномоћника? – када наступају правне последице отварања стечаја? – да ли у току претходног поступка има последица? – шта бива са објављивањем огласа, где се објављује?
9) Стечајни разлози; - из ког разлога ће ликвидациони управник покренути стечај? – шта је претећа неспособност плаћања? – ко је овлашћен да подноси предлог за покретања стечајног поступка и из којих разлога? – шта се изоставља, када постоји претпоставка неспособности плаћања? Одговорност за солидност грађевине код уговора о грађењу; - да ли одговара и инвеститор поред извођача за солидност градње? Делатности привредног друштва. – која се делатност региструје по закону? – за које делатности тражи дозволу (где закон то изричито предвиђа као услов)? – шта представља ликвидациони вишак? – шта је накнадна деоба? – како се спроводи? – на основу чега? 10) Акредитив; Видљиви и скривени недостаци; Овлашћени предлагачи плана реорганизације. 11) Обавезе комитента; - параметри у одређивању цене; - када аутоматски доспева његова обавеза? Дејство ликвидације на парнице у току; – уколико је над странком у парници отворен поступак стечаја, шта се мора десити у парници? Лица овлашћена да поднесу план реорганизације. 12) Одговорност за функционисање ствари; Дејство стечаја на радне односе; - шта се дешава, када нема довољно средстава у стечајној маси да се запосленима измире зараде и остала примања? Комисион делкредере. - у ком року се врше обавезе из реорганизације? 13) Цена код уговора о грађењу; Менични авал; Решење о главној деоби. 14) Банкарска гаранција на први позив (без приговора); Услови за принудну ликвидацију; Рочиште за испитивање потраживања. 15) Уговор о кредиту; Пуномоћник привредног друштва; Дејство отварања стечаја на доспелост потраживања. 16) Уговор о контроли робе и услуга; - када се врши контрола робе која се продаје без препакивања? Заступање привредног друштва; Редослед намирења у стечају. 17) Уговор о посредовању; - инкасо провизија;
Прокура; Разлучни поверилац. – ако је поверилац као средство обезбеђења имао јемство, да ли је он разлучни или стечајни поверилац? 18) Предузетник; - за колико застаревају међусобна потраживања правних лица? – а ако се ради о односима између физичких лица где су уплетени привредни односи? Квантитативни преглед робе; - када се може примити само делимично испуњење? Правне последице стечаја по стечајног дужника. 19) Седиште привредног друштва; Банкарска гаранција; Прво поверилачко рочиште. 20) Гласање о плану реорганизације; - колико најмање класа поверилаца може имати план реорганизације? Ликвидациони вишак; Уговор о комисиону. – у ком су односу треће лице и комитент? 21) Менично начело инкорпорације; Уговор о сефу; Привремени стечајни управник. 22) Обавезе посредника; Складишница; Утврђивање потраживања у стечају. 23) Уговор о депозиту; Добровољна ликвидација; Утицај стечаја на парницу. – шта се дешава када је стечајни дужник – дужник, а шта када је поверилац? Уторак, 28. мај 2013. год. Трговинско (привредно) право – Мирко Васиљевић Питања: 1) Обвезнице; Уговор о заступању; Сопствена меница. 2) Карактеристике друштва са ограниченом одговорношћу; Уговор о посредовању; Опште карактеристике и врсте менице. 3) Добровољна ликвидација; Уговор о фрашизингу,
Презентација менице. 4) Заступање привредног друштва; Обавезе шпедитера; Врсте индосамента. 5) Деривативна тужба; Комбиновани превоз; Врсте чека. 6) Пренос удела у друштву са ограниченом одговорношћу; Врсте уговора о контроли, Исплата меница. 7) Командитно друштво; Врсте комисиона; Начела меничног права. Паулијанска тужба у стечају; Осигурање имовине; Битни елементи трасиране менице. 9) Основни капитал акционарског друштва; Врсте акредитива; Меничне тужбе. 10) Промена правне форме привредног друштва; Право купца код несаобразне испоруке робе; Разлике између менице и чека. 11) Банка; Врсте лизинга; Авал менице. 12) Имовина привредног друштва; Испорука робе; Акцепт менице. 13) Повећање капитала акционарског друштва; Одговорност поморског бродара; Регрес менице. 14) Протест менице; Доцња код продаје; Имовинска права код акционарског друштва. 15) Делокруг скупштине друштва са ограниченом одговорношћу; Одговорност продавца за квалитет; Менични приговори. 16) Сазивање скупштине акционарског друштва; Врсте поморског уговора; Теорије менице. 17) Искључење и иступање чланова друштва са ограниченом одговорношћу; Врсте уговора о продаји;
Класификација хартија од вредности. 18) Коносман, Заједничка хаварија; Осигуравајуће друштво. 19) Имовинска права акционара; Специјални кредитни послови; Протест менице. 20) Седиште привредног друштва; Уговор о ускладиштењу; Факултативни менични елементи. 21) Деривативне тужбе; - потпитање: врсте скупштина акционарског друштва; Осигурање имовине; Регрес у меничном праву. 22) Уговор о продаји; Одговорност поморског бродара; Чековне тужбе. 23) Заштита пословног имена; Транспортне клаузуле: Неосновано обогаћење у меничном праву. 24) Уговор о комисиону; Врсте банкарских гаранција; Начела меничног права. 25) Разлике између стечаја и ликвидације. Уторак, 28. мај 2013. год. Трговинско (привредно) право – Снежана Марковић Питања и потпитања: 1) Тужба за поништај регистрације; Правне последице отварања стечаја; Товарни лист. 2) Ограничење у погледу пословног имена привредног друштва; Уновчење стечајне масе; Међушпедитер. 3) Престанак прокуре; Оспорена потраживања; Робне хартије од вредности. – из чега се састоји складишница? 4) Затворено акционарско друштво; Посебни случајеви обуставе стечајног поступка; Амортизација менице. 5) Престанак статуса члана командитног друштва;
Обавезе одбора поверилаца; Уговор о контроли. 6) Регистрација привредног друштва; Органи стечајног поступка; Примопредаја код уговора о грађењу. 7) Акција са више власника; - како настаје? – важи ли и овде правило једна акција – један глас? Жалба у стечајном поступку; Подбродарски уговор. Обичне и делимично уплаћене акције; Разлучни поверилац; Чековне радње. 9) Права командитора; Стечајна маса; Исплата чека. 10) Отворено акционарско друштво; Скупштина поверилаца; Стојница и прекостојница. 11) Емисиона премија; Правне последице отварања стечајног поступка у односу на потраживања; Врсте комисиона. 12) Преференцијалне акције; Одбор поверилаца; Елементи чека. 13) Имовина привредног друштва; Продаја стечајног дужника као правног лица; Фиксна шпедиција. 14) Престанак својства предузетника; Последице отварања стечаја на статус стечајног дужника; Опозив чека. 15) Емисиона цена акција; Претходни стечајни поступак; Бланко меница. 16) Врсте акција; Стечајни судија; Презентација чека. 17) Пуномоћници привредног друштва; Листа стечајних поверилаца; Подбродарски уговор. 18) Тржишна вредност акција; Решење о отварању стечаја; Заједничка хаварија.
19) Појам и особине менице; Регистрација привредних друштава; Учесници стечајног поступка. 20) Оснивачки акт ортачког друштва; Прво поверилачко рочиште; Врсте чека. 21) Поступак поништења оснивачког акта; Подела и спајање акција; Издавање менице. 22) Емисиона премија; Престанак чланства у одбору поверилаца; Међушпедитер. 23) Права и обавезе ортака; Стечајни редови; Бланко меница. 24) Одговорност извођача радова код уговора о грађењу; Заступање привредног друштва; Органи стечајног поступка. 25) Оснивачки акт привредног друштва; Процесноправне последице отварања стечаја; Сопствена меница (соло меница). 26) Пословно име привредног друштва; Стечајни управник; Уговор о осигурању. 27) Прокура; Начела стечаја; Уговор о грађењу. 28) Предузетник; Стечајни разлози; Трасирана меница. 29) Одговорност бродара; Акционарско друштво; Начело информисаности и јавности у стечајном поступку. 30) Врсте чека; Командитно друштво; Овлашћења скупштине поверилаца. 31) Складишница; Стечајни редови; Форме привредних друштава. Среда, 29. мај 2013. год. Радно право – Снежана Андрејевић
Питања и потпитања: 1) Закључење уговора о раду; - да ли је дозвољена ревизија у судском поступку поводом отказа уговора о раду? – а за поништај анекса? – како се доставља понуда анекса? Репрезентативност синдиката; - зашто је потребна репрезентативност? – који је проценат чланова на републичком нивоу? – ко признаје репрезентативност? – где партиципира у чланству на републичком нивоу? Одговорност за штету коју проузрокује запослени; - право на директну тужбу; намерно проузрокована штета; - у ком року се уплаћује регрес? 2) Приправници и волонтери; - зашто волонтери остварују стаж? Заштита омладине и материнства; Који су основни разлози за накнаду штете коју запослени претрпи на раду? – како се утврђује узрочност (адекватна узрочност)? – основ за накнаду штете (субјективни, објективни); - услови; - када одговара послодавац по основу субјективне одговорности? – које су штете по основу објективне, а које по основу субјективне одговорности? 3) Заснивање радног односа; - заснивање радног односа на место намештеника; - како државни службеници заснивају радни однос? – како се заснива радни однос у локалној самоуправи? Дисциплински разлози за отказ уговора о раду од стране послодавца; - када послодавац даје отказ због повреде радне обавезе; - услови; - који је степен кривице? – основи; дисциплински поступак у државним органима; Шта је телесно оштећење? 4) Обавезе послодавца и запослених; Поступак у случају отказа; Права из социјалног осигурања. 5) Реинтеграција запосленог у радни однос; Заштита личних података; Мировање радног односа. Среда, 29. мај 2013. год. Радно право – Бисерка Живановић
Питања и потпитања: 1) Забрана дискриминације; - каква може бити дискриминација? Заснивање радног односа са страним држављанима; - без ова два услова када може засновати? Радна књижица; - ко доноси правилник о радној књижици; - када запослени добије отказ уговора о раду са поуком, у ком року може поднети захтев за поништај? – шта уколико поднесе после рока? – шта значи када је рок прекулзиван? 2) Упозорење запосленог; - какво је то упозоре (у којој форми); - у којим случајевима ЗОР предвиђа да мора послодавац да упозори запосленог? Плаћено одсуство; - колико може трајати? – у којим случајевима траје пет дана? Уговор о делу. – која је разлика између уговора о делу и уговора о раду? 3) Закључење уговора под измењеним околностима; - на шта је овде запослени дужан? – шта уколико одбије да се изјасни? – на шта онда има право запослени? Право запосленог на друга примања; - колико износи накнада код повреде? Распоред радног времена. 4) Право запосленог на минималну зараду; - када се исплаћује; - у случају када није уговорио минималну зараду, а није исплаћен ни минималац, да ли суд усваја или одбија тужбени захтев, односно шта суд ради? Отказ уговора о раду од стране запосленог; Поступци у парници о радним основима; - како се називају према одредбама ЗПП-а? – шта је специфично код њих? – који су рокови? – када је дозвољена ревизија? 5) Забрана конкуренције; Право запосленог на зараду; - из чега се састоји зарада? Заштита омладине. - када се не прибави сагласност, какав је то уговор? – зашто је рушљив? – који је рок за судску заштиту? – послодавац решењем откаже уговор о раду запосленом и при томе повреди његово право, запослени пропусти рок, шта бива онда? 6) Рад са кућним и помоћним особљем, - колико то буде (минимум 50%) Правилник о раду као извор радног права; - ко доноси правилник о раду? – када правилник о раду доноси директор, а када управни одбор? Радна књижица. – ко доноси правилник о радној књижици? – шта се уноси у радну
књижицу? – који се подаци не уносе у радну књижицу? 7) Ноћни рад; Право запосленог на накнаду штете; - уколико се запослени повреди на раду, да ли има право на накнаду штете? – шта је потребно? – ако је послодавац обавезан да га врати на посао, запослени неће, шта може да тражи? – у зависности од тога да ли је предлог послодавца или предлог запосленог, колико зарада? Забрана дискриминације. – каква може бити дискриминација? – који је рок за судску заштиту? Застарелост потраживања; Радни однос на одређено време; - када може радни однос на одређено време да постане радни однос на неодређено време? – тужба за утврђење да се налази у радном односу; - да ли је дозвољена ревизија у радном спору? – када? Заштита личних података. 9) Право запосленог на годишњи одмор; - шта је дужан да донесе послодавац? – шта може да тражи запослени, ако кривицом послодавца не користи годишњи одмор? – шта послодавац може да истакне? Пробни рад; Технолошки вишак. – када послодавац огласи технолошким вишком запосленог, шта мора да обезбеди запосленом? – у ком моменту? – ако не исплати пре престанка, шта може да тражи? 10) Плаћено и неплаћено одсуство; - шта је плаћено, а шта неплаћено одсуство? Право запосленог на увећану зараду, - колико има за прековремени рад? – када има право на 100%? Социјално-економски савет. – шта је минимална зарада? – кад ће се исплатити минимална зарада? - шта је потребно да би се исплатила? 11) Извори радног права; - који су аутономни извори? – чиме се регулишу радни односи код послодавца? – ко доноси, ако има више од пет запослених? Скраћено радно време; Право запосленог на друга примања. – како се зове накнада за случај болести? – који је рок за
судску заштиту у радном односу? – од када тече тај рок? – какав је то рок по својој природи? 12) Поступак у парницама из радног односа; - да ли суд може одредити привремене мере? – да ли је дозвољена ревизија? – који је рок за жалбу? – који је рок за извршење чинидбе? Право запосленог на накнаду трошкова; - када запослени коме је престао радни однос покрене судски спор и докаже да је решење незаконито и тражи остале трошкове, да ли има право на трошкове исхране? Удаљење. – какво може бити? – до када траје?- шта онда мора да уради послодавац? 13) Услови за заснивање радног односа, Приправници и волонтери; - има ли право приправник на накнаду зараде? – од чега зависи дужина приправничког стажа? – ко су волонтери? – да ли ЗОР познаје уговор о волонтерском раду? – чиме се уподобљава? Споразумни престанак радног односа. 14) Пробни рад; Дневни и недељни одмор; Отказ уговора о раду од стране послодавца. – да ли је дозвољена ревизија у радном спору? – када? Петак, 31. мај 2013. год. Радно право – Звездана Лутовац Питања: 1) Плаћено одсуство; Технолошки вишак; Појам професионалне болести. 2) Општа заштита права радника; - ко ужива посебну заштиту; Престанак радног односа по сили закона; Посебан стаж. 3) Заштита пред судом у случају отказа уговора о раду; Рок застарелости за покретање дисциплинског поступка; Инвалидска пензија. 4) Уговор о правима и обавезама директора по Закону о раду; Форма отказа уговора о раду од стране послодавца; - у којој се форми сачињава? шта мора да
садржи? Добровољно здравствено осигурање. – када се врши? – које институције код нас га спроводе? 5) Процесно-правне карактеристике радног спора; Врсте радног времена и годишњи одмор; Врсте радних места по Закону о државним службеницима. 6) Престанак радног односа отказом уговора о раду; Права синдикалних руководилаца; Други облици радног ангажовања (кућно помоћно особље). 7) Заснивање радног односа уговором о раду по ЗОР-у; Суспензија (када мора, када може); Осигураници обавезног ПИО. Основна права из радног односа по ЗОР-у; Упућивање на рад код другог послодавца по ЗОР-у; Дефиниција државних службеника по ЗДС-у. 9) Уговор о раду са директором; Основна права из здравственог осигурања; Повреда на раду. 10) Заштита инвалида по ЗОР-у; Која су то тзв. друга питања по ЗОР-у; Начела деловања државних службеника. 11) Међусобни односи закона, општих аката и уговора о раду; Услови за одговорност за штету послодавца по ЗОР-у; Услови потребни за запошљавање (формално-правни услови). 12) Приправници; Врсте радних места државних службеника; Појам незапосленог лица. 13) Накнада зараде по ЗОР-у; Поступак за остваривање права из ПИО; Новчана накнада незапосленог лица по Закону о запошљавању и осигурању за случај незапослености. 14) Поступак у случају отказа уговора о раду од стране послодавца (шта се ради, у ком случају, који рок); Уговор о делу као вид рада по ЗОР-у (за које послове се уговара, која је његова специфичност); Одговорност за штету коју државни службеник причини државном органу (услови, поступак одређивања накнаде). 15) Престанак радног односа; Накнада штете од стране државних службеника;
Стаж осигурања са увећаним трајањем. 16) Отказ уговора о раду од стране запосленог и споразумни отказ; Моалитети радног односа по ЗОР-у; Садржај здравствене заштите. 17) Обавеза запосленог о чувању тајне и забрани обављања делатности; Дисциплинска одговорност и поступак против државних службеника; Штрајк. 18) Радни однос на одређено време; Дисциплински поступак по ЗДС-у (ко води, ко покреће); Старосна пензија. 19) Забрана дискриминације по ЗОР-у; Врсте радног ангажовања без заснивања посла (уговор о провременим и повременим пословима); 20) Дисциплинска казна по ЗДС-у; Добровољно пензијско и инвалидско осигурање. Уторак, 28. мај 2013. год. Међународно приватно право – Дејан Ђурђевић Питања: 1) Јединствени правни поредак; Perpetuatio fori. 2) Колизионе норме; Меродавно право за форму тестамента. 3) Међународна литиспенденција; Меродавно право за грађанско правне деликте. 4) Ренвоа; Искључива надлежност. 5) Изигравање закона (fraus legis); Пророгациона надлежност. 6) Нејединствени правни поредак; Устаљивање надлежности. 7) Акторска кауција; Меродавно право за закључење брака. Среда, 29. мај 2013. год. Међународно приватно право – Душан Китић Питања и потпитања: I ОПШТИ ДЕО 1. УВОД Појам и метод међународног приватног права; - како се одређује меродавно право за стварноправне односе? – које ствари уживају посебан режим? – како су регулисана основна средства превоза? Начини регулисања међународног приватног права. 2. ИЗВОРИ МЕЂУНАРОДНОГ ПРИВАТНОГ ПРАВА Извори међународног приватног права. 3. КОЛИЗИОНО ПРАВНО ПРАВИЛО (НОРМА) Колизионе норме. 4. ЕЛЕМЕНТИ ВЕЗИВАЊА
Држављанство као релевантна чињеница; - како се решава сукоб држављанства код бипатрида, дакле ако има два држављанства, а пребивалиште му је у трећој земљи? Лица без држављанства; Лица са више држављанстава; Пребивалиште као тачка везивања; Државна припадност правних лица; Националност основних средстава превоза као тачка везивања; - како се одређује националност? Аутономија воље странака; Најближа веза у међународном приватном праву (принцип најближе везе); Место суда. 5. НАДЛЕЖНО ПРАВО Одређивање меродавног права; Утврђивање садржине страног права; Сазнавање и доказивање страног права. 6. КВАЛИФИКАЦИЈЕ Квалификације у међународном приватном праву; Сукоб квалификација у међународном приватном праву. 7. ОДСТУПАЊА ОД НАДЛЕЖНОГ ПРАВА Одступање од норми међународног приватног права; - извршни имунитет; - судски имунитет; - шта је са ускраћивањем правде, шта је са том ситуацијом? - да ли је могуће да се ниједан суд не огласи надлежним? – како и када може без критеријума да се одреди надлежност? – када је искључиво надлежан наш суд за спорове са међународним елементом? Међународни јавни поредак; Узвраћање и упућивање (ренвоа); Мобилни сукоб закона; Претходно питање; Клаузула одступања; Изигравање закона (fraus legis); Реципроцитет; - који је то дипломатски реципроцитет? – да ли се може оспорити дипломатски имунитет, иако постоји Конвенција? – како делимо реципроцитет према правној садржини? – када се претпоставља? – шта је ефективни реципроцитет? – где је већа равнотежа, код формалног или код материјалног реципроцитета? Реторзија; Норме непосредне примене. II ПОСЕБАН ДЕО СУКОБА ЗАКОНА 1. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА СТАТУСНЕ ОДНОСЕ Правна и пословна способност. 2. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА ПОРОДИЧНЕ ОДНОСЕ Меродавно право за закључење брака; Меродавно право за поништај и развод брака; - услови за развод брака; - има ли наше држављанство значаја за примену овог права? – које је меродавно право код утврђивања брачних сметњи? Меродавно право за дејства брака; Меродавно право за личне и имовинске односе брачних другова; Меродавно право за ванбрачну заједницу; - шта је са признањем ванбрачне заједнице засноване у иностранству? – а норме непосредне примене? Меродавно право за односе између родитеља и деце; Меродавно право за утврђивање очинства или материнства; Меродавно право за обавезу издржавања; Меродавно право за усвојење; Меродавно право за старатељство. 3. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА СТВАРНОПРАВНЕ ОДНОСЕ Меродавно право за стварноправне односе.
4. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА НАСЛЕДНЕ ОДНОСЕ Меродавно право за расправљање заоставштине; Меродавно право за наследне односе; - како се одређује тестаментарна способнмост? – шта је са садржином тестамента? – које је право меродавно за законско наслеђивање? – да ли је код нас прихваћен систем подељене или целокупне (јединствене) заоставштине? – а када је у питању непокретност у иностранству? Право које се примењује на форму тестамента. – шта каже Хашка конвенција? – које право регулуише форму тестамента? 5. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА УГОВОРНЕ ОДНОСЕ Бечка конвенција о међународној продаји робе; - замењено питањем: Надлежност за расправљање заоставштине; Меродавно право за уговоре; Форма правних послова. - који је циљ? (да уговор остане на снази); - може ли настати проблем квалификације? – зашто? – шта је проблем квалификације? 6. НАДЛЕЖНО ПРАВО ЗА ВАНУГОВОРНУ ОДГОВОРНОСТ Меродавно право за вануговорну одговорност за штету. III ПРАВНИ ПОЛОЖАЈ СТРАНАЦА 1. ПОЈАМ И ЗНАЧАЈ Странац - правни положај и значај; Статус правног лица. 2. ДОСТУПНОСТ ПРАВА СТРАНАЦА Доступност права странаца. 3. ПОЈЕДИНА ПРАВА СТРАНАЦА Право странаца на стицање својине. 4. ОСТВАРЕЊЕ И ЗАШТИТА ПРАВА Акторска кауција; Сиромашко право странаца. IV СУКОБ ЈУРИСДИКЦИЈА 1. МЕЂУНАРОДНА СУДСКА НАДЛЕЖНОСТ Међународна судска надлежност (појам и значај, врсте); Међународна литиспенденција. 2. ВРСТЕ МЕЂУНАРОДНЕ СУДСКЕ НАДЛЕЖНОСТИ Искључива међународна надлежност; Конкурентна међународна надлежност; Директна и индиректна надлежност; Општа и посебна међународна надлежност; Међународна надлежност за спорове о вануговорној одговорности за штету (вануговорни спорови са елементом иностраности); - одлучујућа чињеница (lex loci delicti commissi); - када је надлежан наш суд за спорове о вануговорној одговорности за штету? – да ли је у питању искључива надлежност? - зашто? – да ли би признали надлежност трећег суда, ако тамо има пребивалиште тужени? – да ли је могућа пророгациона надлежност код деликтне одговорности (шта каже закон)? – када? Међународна надлежност у уговорним односима са међународно приватним елементом; – конклудентне радње; - ако нема пророгационе надлежности, како ћемо онда? – надлежност нашег суда за уговорне спорове; - када странке нису уговориле надлежност, која је надлежност? - врсте надлежности у међународном приватном праву; - када се одлучује о директној, а када о индиректној надлежности? – која је врста надлежности код уговорних спорова? – како се решава питање међународне конкуренције? Надлежност за расправљање заоставштине; - замена за питање: Бечка конвенција о међународној продаји робе; Проглашење лица умрлим;
Пророгациона надлежност; Пророгациони споразум. 3. МЕЂУНАРОДНА ПРАВНА ПОМОЋ Међународна правна помоћ; - са којим државама имамо закључен уговор о међународној правној помоћи? Домицил нотификације (пуномоћник за примање писмена).
4. ПРИЗНАЊЕ И ИЗВРШЕЊЕ СТРАНИХ СУДСКИХ ОДЛУКА Признање и извршење страних судских одлука (појам и значај); Појам стране судске одлуке и дејство њеног признања; – принципи признања; - када се тражи признање? – које је дејство код нас? – шта је потребно за признање стране одлуке? – може ли суд који спроводи поступак признања изменити изреку/образложење, када утврди да је супротна јавном поретку? Услови за признање и извршење страних судских одлука; Поступак признања и извршења страних судских одлука. V ЛЕКСИКОНСКЕ ОДРЕДНИЦЕ Законска и уговорна легализација јавних исправа. НАПОМЕНА: С обзиром да је професор Китић формулисао испитна питања на начин како су ова изражена у књизи Основи међународног приватног права, по којој предаје на Правном факултету Универзитета „Унион“ у Београду, осим пар изузетака које је формулисао по правилнику о програму правосудног испита, садржај поменуте књиге сам узео као образац. Иначе, у тој књизи многа питања нису довољно обрађена, а нека су само поменута. Напомињем да професор Китић пита шире од Гласниковог, односно Пројурисовог приручника, те је неопходно комбиновање више извора правне књижевности. Са друге стране истини за вољу, ретким кандидатима који су нагласили да датог питања нема у Гласниковом приручнику, променио је питање, али доста невољно. Поставља многа потпитања, како када кандидат влада материјом, тако и када кандидат не влада истом (при томе сам убеђен да разлог није (био) незнање). Пита зашто су такве тачке везивања баш такве нпр. за закључење брака. По мом суду веома је битно, да кандидат зна прва два питања врло добро. Сконцентрисан је на кандидата, тражи прецизност, суштину („цеди“ кандидата да дође до ње), и воли када је кандидат сигуран у себе. Тражи добрано знање и не воли импровизацију, и уопште не воли када се кандидат удаљи од питања. Изузетно је строг и не толерише разговор у току полагања испита. Петак, 31. мај 2013. год. Међународно приватно право – Мирко Живковић Питања и потпитања: 1) Временски фактор; - утицај времена на колизионе норме; - набројати четири правила; Директна и индиректна надлежност; - да ли се тужба доставља другом надлежном суду, пошто се одбаци? – поступак признања и извршења иностране одлуке; - навести изузетке када постоји искључива надлежност нашег суда; Меродавно право за форму тестамента. – навести алтернативне тачке везивања (не мора све). 2) Извори међународног приватног права и хијерархија; Акторска кауција; Посебна правила у погледу одлука која се тичу статуса. 3) Утврђивање садржине страног права; Дипломатско-конзуларни бракови; Искључива и конкурентна међународна надлежност.
4) Јавни поредак; Услови за признање и извршење страних судких одлука - реципроцитет; Меродавно право за закључење брака. 5) Јавни поредак у међународном приватном праву; Узајамност као услов за признање страних одлука; Меродавно право за склапање брака. – lex nationalis; – дистрибутивна кумулација; обична кумулација; - меродавно право за форму брака. 6) Норме непосредне примене; Сукоб држављанства и његов начин регулисања по међународном приватном праву Србије; Меродавно право за развод брака. – услови за признање и извршење страних судских одлука (res iudicata, одсуство раније започетог поступка пред нашим органом). 7) Утврђивање садржине страног права; - како се сазнаје нпр. право Венецуеле? Посебна правила у погледу одлука која се тичу статуса; Меродавно право за вануговорну одговорност за штету. Утврђивање садржине страног права; Меродавно право за материјалне услове за склапање брака; Поштовање права одбране као услов за признање и извршење страних судских одлука. 10) Позитиван сукоб држављанства и решења у позитивном праву; Меродавни услови за развод брака; Res iudicata као услов за признање страних одлука. 11) Споразум о међународној надлежности; Меродавно право за робу у превозу; Форма меничних и чековних обавеза. АСМИНА ВАСОВИЋ први одбор ОПШТИ ДЕО 1. Време и место извршења кривичног дела 2. Временско важење кривичног законодавства (2) 3. Дело малог значаја 4. Забрана управљања моторним возилом 5. Застарелост 6. Новчана казна (2) 7. Рокови и опозив условне осуде 8. Саизвршилаштво 9. Стицај кривичних дела 10. Судска опомена 11. Ток и прекид застарелости извршења казне 12. Умишљај 13. Условна осуда и услови за изрицање 14. Условни отпуст ПОСЕБНИ ДЕО 1. Кривично дело давања лажног исказа 2. Кривично дело изнуде 3. Кривично дело лака телесна повреда 4. Кривично дело недозвољена трговина 5. Кривично дело посредовања у вршењу проституције 6. Кривично дело превара 7. Кривично дело прикривање 8. Кривично дело проневере 9. Кривично дело разбојништва 10. Кривично дело убиства 11. Кривично дело увреде 12. Кривично дело утаја КРИВИЧНО ПРОЦЕСНО ПРАВО 1. Бранилац 2. Вештачење 3. Записник о главном претресу 4. Извршност у кривичном поступку
5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27.
Изрицање и објављивање пресуде Имовинско-правни захтев Испитивање сведока и заклетва сведока Јавни тужилац Мере обезбеђења присуства окривљеног Обавезна одбрана Одлагање и прекидање главног претреса Одлука о трошковима кривичног постука Оптужница – појам и садржина Оцена и сукоб надлежности Писмена израда и достављање пресуде Поступак по жалби Поступак по приговору против оптужнице (2) Преношење месне надлежности Претресање стана и лица Притвор у истражном поступку Руковођење главним претресом Садржај и основ жалбе Скраћени поступак (2) Спајање и раздвајање поступка Ток главног претреса Ток доказног поступка Увиђај
View more...
Comments