Pp r1 Test b Swiat Po i Wojnie Swiatowej

October 11, 2017 | Author: rab72o8z7nwke1kxe6jc | Category: Germany, World War I, Forms Of Government, Politics, Unrest
Share Embed Donate


Short Description

Download Pp r1 Test b Swiat Po i Wojnie Swiatowej...

Description

Test b

Świat po I wojnie światowej

Test podsumowujący rozdział I 1. Czytaj uważnie tekst i zadania. 2. W zadaniach od 5. do 6., 8, 10. oraz od 12. do 14. znajdują się cztery odpowiedzi: A, B, C, D. Wybierz tylko jedną z nich i zamaluj kratkę z odpowiadającą jej literą w karcie odpowiedzi. 3. Jeżeli się pomylisz, błędne wskazanie otocz kółkiem. 4. Rozwiązania zadań od 1. do 4., 7., 9. oraz 11. zapisz lub uzupełnij czytelnie i starannie w wyznaczonych miejscach. Pomyłki przekreślaj. 5. Przy każdym poleceniu podano liczbę punktów, jaką można uzyskać za właściwą odpowiedź. Za rozwiązanie całego testu możesz otrzymać maksymalnie 26 punktów. 1. Uzupełnij tabelę. Zapisz przy podanych opisach imiona i nazwiska polityków. (0–4 p.) Wydarzenie Po zakończeniu I wojny światowej sprzeciwił się decyzjom traktatu pokojowego w Sèvres i na czele wojska przeprowadził rewolucję – obalił władzę sułtana i wprowadził republikę. W 1921 r. stanął na czele partii nazistowskiej. Zorganizował nieudany pucz monachijski. Wykorzystał trudną sytuację kraju w czasie wielkiego kryzysu, by sięgnąć po władzę. W 1933 r. objął funkcję kanclerza Niemiec. Przejął władzę w 1924 r. w wyniku rozgrywek personalnych w partii bolszewickiej. Przeprowadził nacjonalizację przemysłu i kolektywizację rolnictwa. Wprowadził kult jednostki, krwawo rozprawiał się z opozycją polityczną. Brytyjski premier, zwolennik polityki łagodzenia niemieckich żądań terytorialnych, czego dowodem była jego postawa podczas konferencji w Monachium w 1938 r.

Postać

2. Uszereguj wydarzenia w porządku chronologicznym, wpisując w odpowiednie miejsca numery od 1 do 5. (0–1 p.) wprowadzenie programu New Deal zajęcie Etiopii przez Włochy podpisanie paktu Brianda-Kelloga powstanie Ligi Narodów obrady konferencji w Locarno

3. Na podstawie ilustracji i własnej wiedzy oceń prawdziwość podanych zdań. Zapisz słowo prawda lub fałsz w odpowiednich rubrykach tabeli. (0–3 p.)

Co straciliśmy! Na plakacie przedstawiono: utratę 20% obszarów przemysłowych, 10% ludności, 1/3 kopalni węgla, 1/4 produkcji żywności, 4/5 złóż rudy żelaza oraz pozbawienie wszystkich posiadłości kolonialnych i całej floty handlowej.

Zdanie Na ilustracji poddano krytyce postanowienia traktatu wersalskiego wobec Niemiec. Plakat powstał na zlecenie niemieckich komunistów w 1919 r. Na skutek postanowień traktatu wersalskiego największe straty Niemcy poniosły w produkcji żywności.

Prawda/Fałsz

4. W tabeli zamieszczono opisy wydarzeń. Zidentyfikuj je i dopisz ich daty roczne. (0–4 p.) Opis wydarzenia Rząd Rzeszy Niemieckiej i Cesarski Rząd Japoński. [...] Przekonane, że tolerowano mieszania się Międzynarodówki Komunistycznej w stosunki wewnętrzne zagraża nie tylko ich pokojowi wewnętrznemu i dobrobytowi społecznemu, lecz także pokojowi świata w ogóle. Pragnąc współpracować ze sobą dla obrony przed rozkładem komunistycznym, zgodziły się na następujące postanowienia: Art. I. Wysokie Państwa układające się postanawiają informować się nawzajem o działalności Międzynarodówki Komunistycznej, naradzać się nad koniecznymi środkami obronnymi i realizować je w ścisłej współpracy. Wiek XX w źródłach, M. Sobańska-Bondaruk, S. B. Lenard, Warszawa 2002, s. 108–109.

23 października mijał powoli, z każdą godziną wartość papierów coraz bardziej się obniżała. Pod koniec dnia spadła o 31 punktów [...] i to

Wydarzenie

Data roczna wydarzenia

wystarczyło, by następnego dnia sesja giełdy w Nowym Jorku rozpoczęła się w bardzo nerwowej atmosferze. Nikt oczywiście nie przypuszczał, że ten dzień może oznaczać dla Ameryki i dla całego świata [...] nieunikniony marsz w kierunku katastrofy światowej. [...] Niektórzy niebędący już w stanie powstrzymać narastającego napięcia wyprzedawali papiery wartościowe za jakąkolwiek cenę, na zewnątrz [...] zaczął zbierać się rozemocjonowany tłum. By „utrzymać porządek”, przybyła policja. [...] Już wtedy jedenastu spośród najbardziej znanych spekulantów popełniło samobójstwo. Historia powszechna, t. 18, pod red. L. Serafiniego, Kraków 2008, s. 553–554.

Na podstawie ilustracji wykonaj zadania 5. i 6.

5. Autorem przedstawionego dzieła jest A. Umberto Boccioni. B. Salvador Dalí. C. Marc Chagall. D. Pablo Picasso.

(0–1 p.)

6. To dzieło jest przykładem A. kubizmu. B. surrealizmu. C. futuryzmu. D. ekspresjonizmu.

(0–1 p.)

7. Wstaw znak „x” obok przejawów wielkiego kryzysu ekonomicznego w USA. (0–3 p.) NEP

New Deal rozwój bankowości prywatnej kolektywizacja rolnictwa gospodarka planowa

8. W ZSRR mianem kułaków określano A. najbogatszych chłopów na wsi. B. działaczy partyjnych szczebla centralnego. C. robotników pracujących w dużych fabrykach. D. szeregowych żołnierzy służących w Armii Czerwonej.

(0–1 p.)

Na podstawie mapy oraz własnej wiedzy wykonaj zadania od 9. do 10.

9. Zaznacz na mapie dowolnym kolorem zmiany terytorialne, które dokonały się kosztem państwa czechosłowackiego w 1938 r. (0–1 p.) 10. Dwa nienależące do państw Osi kraje, które w latach 1938–39 dokonały aneksji terytoriów wywołujących wcześniej spory z sąsiadami, to (0–1 p.) A. Polska i Litwa. B. Bułgaria i Estonia. C. Węgry i Rumunia. D. Polska i Węgry. 11. Przyporządkuj wymienionym poniżej pojęciom właściwe opisy. 1. autorytaryzm 2. interwencjonizm 3. totalitaryzm

(0–3 p.)

A. system polityczny, w którym zachowany jest trójpodział władzy, wybory do parlamentu są wolne, a obywatele mogą się swobodnie zrzeszać w partiach politycznych B. system polityki państwa zmierzający do aktywnego

i wszechstronnego oddziaływania na procesy gospodarcze, m.in. przez politykę finansową C. system polityczny, w którym nieograniczona władza należy do jednej partii kontrolującej całe społeczeństwo i stosującej przemoc wobec swoich przeciwników D. system rządów, w którym władzę sprawuje elita skupiona wokół przywódcy, partii lub armii, przy zachowaniu pozorów demokracji, np. parlamentu

1. . . . . . 2. . . . . 3. . . . . 12. Przejęcie władzy przez Benita Mussoliniego nastąpiło w wyniku A. wygranych wyborów. B. puczu wojskowego. C. marszu na Rzym. D. zamachu na króla Wiktora Emanuela.

(0–1 p.)

13. „Noc kryształowa” to A. podpalenie Reichstagu. B. pogromy Żydów w całych Niemczech. C. akcja ostatecznej rozprawy z opozycją niemiecką. D. rozprawa z przywódcami SA.

(0–1 p.)

14. W wyniki układu podpisanego na konferencji w Monachium Czechosłowacja utraciła (0–1 p.) A. Sudety na rzecz III Rzeszy. B. całkowitą niepodległość. C. Zaolzie zaanektowane przez Polskę. D. Słowację, którą zajęły Węgry. Karta odpowiedzi Numer zadania

Odpowiedzi

5.

6.

8.

10.

12.

13.

14.

A

A

A

A

A

A

A

B

B

B

B

B

B

B

C

C

C

C

C

C

C

D

D

D

D

D

D

D

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF