Posvojne Zamjenice 6 Priprema
March 6, 2017 | Author: Anamarija Kovač | Category: N/A
Short Description
Download Posvojne Zamjenice 6 Priprema...
Description
Priprema za izvođenje nastavnoga sata: HRVATSKI JEZIK, 6. razred šk. god. 2014./2015. Ključni pojam:
vrste zamjenica: posvojne
Ciljevi nastavnoga sata: Naziv nastavne jedinice: (korelacija s Međunarodnim danom djeteta) Nastavno područje/područja: jezik
Operacionalizirani ciljevi:
Zadaće: a) obrazovne
b) odgojne
c) funkcionalne d) komunikacijske
Obrazovna postignuća/ishodi: Prepoznavati i pravilno rabiti posvojne zamjenice u svim oblicima.
Prepoznavati i pravilno rabiti posvojne zamjenice za izricanje pripadnosti; mijenjati posvojne zamjenice u rodu, broju i padežu. Posvojne zamjenice (lingvometodički predložak Mali lord i njegov djed) Tip nastavnoga sata: obradba, vježba 2 sata (dvosat)
Nastavni oblici: frontalni, individualni rad, rad u paru, skupinski rad Utvrditi da zamjenice zamjenjuju druge imenske riječi i da se pripadnost izriče posvojnim pridjevima. Uočiti da posvojne zamjenice izriču pripadnost govornim osobama; dokazati da se posvojne zamjenice slažu s imenicom uz koju stoje u rodu, broju i padežu; usvojiti sklonidbu posvojnih zamjenica u jednini i množini te pravilno rabiti posvojne zamjenice u svim oblicima. Učenik će: prepoznati i rabiti posvojne zamjenice, njima izricati pripadnost govornim osobama; razumjeti da se posvojne zamjenice slažu s imenicom uz koju stoje u rodu, broju i padežu; sklanjati posvojne zamjenice u jednini i množini te ih pravilno rabiti. Učenik će: razvijati ustrajnost u učenju novih jezičnih činjenica shvaćajući da time razvija i obogaćuje svoj jezični izraz; razmišljati o odnosima između starijih i mlađih osoba, o potrebi pomaganja starijima i nemoćnima uz iskazivanje dužnoga poštovanja. Učenik će: razvijati sposobnost uočavanja novih pojava te, promišljajući o njima, razvijati analitičku i deduktivnu razinu mišljenja te sposobnost primjene naučenoga u novim situacijama. Učenik će: razvijati sposobnosti aktivnoga slušanja, sudjelovanja u obradbi sadržaja odgovaranjem na pitanja cjelovitim rečenicama; razvijati sposobnost uopćavanja i iznošenja vlastitih zaključaka te argumentirano dokazivati njihovu ispravnost i po potrebi korigirati svoja stajališta uvažavajući druga mišljenja.
Tijek nastavnoga sata (artikulacija)
I. Uvod (motivacija): Ponavljamo dosadašnje spoznaje o posvojnim pridjevima i osobnim zamjenicama, o sklonidbi osobnih zamjenica i pridjeva. Čitanje polaznoga teksta Mali lord i njegov djed. II. Glavni dio sata (obradba): Razgovor o polaznome tekstu Mali lord i njegov djed.
Na primjerima iz teksta učenici uočavaju pripadnost izrečenu posvojnim zamjenicama. Uočavaju da posvojne zamjenice izriču pripadnost govornim osobama (odgovaraju na pitanje Čije je što?) i da se s imenicama uz koje stoje slažu u rodu, broju i padežu. Posvojne zamjenice: moj, tvoj, njegov, njezin; naš, vaš, njihov mijenjaju se u rodu, broju i padežu. Sklonidbu posvojnih zamjenica objašnjavamo rješavajući 5. zadatak u II. skupini zadataka u radnoj Posvojne zamjenice
Priprema za izvođenje nastavnoga sata: HRVATSKI JEZIK, 6. razred šk. god. 2014./2015. bilježnici. Posebno ističemo da se posvojne zamjenice njegov, njezin i njihov mijenjaju kao posvojni pridjevi na -ov, -in (njegov − njegova − njegovu, a ne njegov − njegovoga − njegovomu) Upućujemo na to da će se gramatička obilježja posvojnih zamjenica najlakše odrediti prema gramatičkim obilježjima imenica uz koje stoje. III. Završni dio sata (usustavljivanje): Gradivo ponavljamo prema sažetku (Ukratko) u udžbeniku i rješavanjem I. skupine zadataka u radnoj bilježnici. Ponavljajući, upućujemo na Zapis za pravopis. Nakon toga učenike usmjeravamo na rješavanje zadataka u radnoj bilježnici. Drugi zadatak iz III. skupine zajednički komentiramo, najuspješnije ocjenjujemo. Nastavni materijali: udžbenik Volimo hrvatski!, radna bilježnica Volimo hrvatski!, učeničke bilježnice, ploča, bijela kreda, kreda u boji, računalo, projektor, radni pribor
Posvojne zamjenice
Priprema za izvođenje nastavnoga sata: HRVATSKI JEZIK, 6. razred šk. god. 2014./2015.
Posvojne zamjenice
Priprema za izvođenje nastavnoga sata: HRVATSKI JEZIK, 6. razred šk. god. 2014./2015. Plan ploče Posvojne zamjenice Dječakov djed ozlijedio je nogu.
Njegov djed ozlijedio je nogu.
Čiji je djed?
Čiji je djed?
posvojni pridjev
posvojna zamjenica
Posvojnim zamjenicama izriče se pripadnost. Djedova noga treba oporavak. Oslanja se na dječakovo rame. Blagovaonički je strop visok.
Vaša noga treba oporavak. Oslanja se na njegovo rame. Njezin je strop visok.
posvojni pridjevi
posvojne zamjenice
odgovaraju na pitanje Čije je što? Posvojne zamjenice izriču kojoj govornoj osobi što pripada: govornoj sugovornoj negovornoj
Moj djed uvijek me hrabri. Tvoj je djed veseo. Njegov djed jako je brižan. Njezin djed maštovito priča.
Naš djed često nas okuplja. Vaš djed voli šalu. Njihov djed pomaže unucima.
Naš djed strpljiv je čovjek. U njezinu društvu svima je ugodno. Smijemo se tvojim šalama. N jd. m. r.
L jd. s. r.
D mn. ž. r.
Posvojne zamjenice slažu se s imenicom uz koju stoje u rodu, broju i padežu.
Posvojne zamjenice
Priprema za izvođenje nastavnoga sata: HRVATSKI JEZIK, 6. razred šk. god. 2014./2015.
Posvojne zamjenice
View more...
Comments