Plan i Program Rada Odjeljenske Zajednice u Srednjoj Školi

May 8, 2017 | Author: Munir Softić | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

hfgg...

Description

REPUBLIĈKI PEDAGOŠKI ZAVOD REPUBLIKE SRPSKE

PLAN I PROGRAM RADA ODJELJENSKE ZAJEDNICE U SREDNJOJ ŠKOLI (p r i j e d l o g)

Banja Luka, 2005. godine

UVODNE NAPOMENE Aktuelni zahtjevi koji se postavljaju u realizaciji programa rada odjeljenjske zajednice, predstavljaju za srednje škole u Republici Srpskoj ozbiljan problem i to, uglavnom, iz dva razloga: 1. zato što zvaniĉno verifikovanog programa nema, i 2. zato što se, najĉešće improvizovani programi koji se u nekim školama primjenjuju u vrlo razliĉitim oblicima i sadrţajima, ne realizuju na zadovoljavajući naĉin. Zakon o srednjoj školi je eksplicitno postavio obaveze škole u ovoj oblasti i u skladu s tim Republiĉki pedagoški zavod je pripremio prijedlog Plana i programa rad odjeljenske zajednice koji će se u školskoj 2005/6. godini primjenjivati u eksperimentalnoj formi. Struĉna grupa koju je imenovalo Ministarstvo prosvjete, dobila je na poĉetku rada uputstva koja su se odnosila na osnovne konceptualne principe i okvire. a) program mora, prije svega, uvaţavati aktuelne potrebe srednjoškolske omladine koje naroĉito ukljuĉuju prevenciju negativnih posljedica zdravstvenih i psihosocijalnih rizika kojima su mladi izloţeni, b) u programe pojedinih oblasti treba unijeti što više poznatih isprobanih i pozitivnih iskustava koja u školama već egzistiraju i daju, ili su davali, znaĉajne efekte i rezultate, v) realizacija programa obaveza je, u principu, razrednog starješine, ali priroda predviĊenih sadrţaja podrazumjeva angaţovanje i drugih (pedagoške sluţbe, ljudi iz školskog okruţenja, struĉnjaka iz razliĉitih oblasti, itd.); vaţno je takoĊe naglasiti da je pozicija razrednika nova - ne predavaĉka, nego animatorska i posredniĉka, g) obaveza realizacije programa odnosi se na one njegove oblasti za koje su zadovoljeni slijedeći preduslovi: - organizovanje obuka za nastavnike - razrednike - postojanje priruĉnika za uĉenike odnosno nastavnike. Ovo podrazumjeva diferenciran i fleksibilan pristup s obzirom na ĉinjenicu da se predloţeni sadrţaji mogu birati na osnovu potreba i mogućnosti svake škole, uz poštivanje kriterija koje je utvrdilo Ministarstvo (obuka, priruĉnici). S obzirom na okolnosti da je u većini planiranih oblasti obukom obuhvaćen dovoljan broj nastavnika, a intenzivirana je obuka pedagoga - diseminatora koji će u tom smislu imati znaĉajnu ulogu, moţe se smatrati da većina srednjih škola u Republici Srpskoj potpuno ili djelimiĉno, moţe u ovoj godini na zadovoljavajući naĉin odgovoriti na zahtjeve koji se tiĉu: 1. Organizacije rada odjeljenske zajednice 2. Ponašanja i kulture 3. Umjeća ţivljenja 4. Razvoja i unapreĊenja demokratskih odnosa 5. Zaštite prirodne sredine 6. Gender obrazovanja 7. Humanitarnog prava i akcija

8. Zaštite od mina, NUS-a i preostalog naoruţanja Posebno istiĉemo da nastavnicima, u tom smislu, stoje na raspolaganju i priruĉnici koji se nalaze u školskim bibliotekama:

Re. br.

OBLAST

PRIRUĈNICI I DRUGI MATERIJALI

1.

Umjeća ţivljenja

1."UMJEĆE ŢIVLJENJA", UNICEF, CIVITAS, 2005.GOD.

2.

1."RAZVOJ I UNAPREĐENJE DEMOKRATIJE", CIVITAS, 2005. 2."KAKO UĈESTVOVATI U DEMOKRATIJI", Savjet Evrope, 2005.

3. 4.

Razvoj i unapreĊenje demokratskih odnosa Ponašanje i kultura Zaštita prirodne sredine

5.

Gender obrazovanje

6. 7.

Humanitarno pravo i akcija Zaštite od mina

1.RAVNOPRAVNOST POLOVA, GENDER CENTAR VLADE RS, 2004. (PRIRUĈNIK ZA UĈENIKE I NASTAVNIKE ) PRIRUĈNIK - OBRAZOVNI MODULI ZA MLADE MKCK PRIRUĈNIK, RPZ, MKCK

(PRIRUĈNIK ZA NASTAVNIKE, PRIRUĈNIK ZA UĈENIKE)

1."BONTON", N. KNJIGA, 1999. 1."EKOLOGIJA IZAŠTITA ŢIVOTNE SREDINE" TEHN. FAKULTET 2001.

Moţe se osnovano pretpostaviti da će slijedeći, dvogodišnji, period biti dovoljan da se procijeni valjanost predloţenih sadrţajnih i metodoloških rješenja datih u ovom prijedlogu. Nakon toga, program će biti podvrgnut analizi i evaluaciji. Sve dobro obrazloţene primjedbe i prijedlozi škola biće uzete u obzir kako bi se ponuĊeni model popravio i poboljšao u namjeri da se doĊe do trajnog, kvalitetnog i primjenjivog rada u ovoj vaţnoj oblasti vaspitnoobrazovnog rada.

ORGANIZACIJA RADA ODJELJENSKE ZAJEDNICE

2

PONAŠANJE I KULTURA

2

Odgovornost

2

Odgovornost

2

5

RAZVOJ I UNAPREĐENJE DEMOKRATSKIH ODNOSA ZAŠTITA PRIRODNE SREDINE

EKOLOŠKE AKCIJE (Dan voda 22. mart)

2

2

6

GENDER OBRAZOVANJE

MI U VLASTI KAKO DA KREIRAMO ZAKON

2

EKOLOŠKE AKCIJE (Dan planete Zemlje, 22. april) VLAST I RAVNOPRAVNOST POLOVA (1) SVI SMO ISTI ALI I RAZLIĈITI (1)

3

UMJEĆE ŢIVLJENJA

PSIHOEDUKACIJA ADOLESCENATA

PREVENCIJA ZDRAVSTVENOSOCIJALNE PATOLOGIJE I PROMJENE PONAŠANJA

4

6

1 2

Ponašanje na ulici (1) Bioskop, pozorište, restoran (1) Donošenje odluka (1) Mješanje osjećaja (1) Raskid i tugovanje (1) Dobra komunikacija (1) Moje ogledalo (1) Ja sam neko (1) Procjena stanja (1) Identifikacija vještina koje nedostaju (1) Odgovor na pritisak vršnjaka (1) Šta je ljubav (1) Faktori koji utiĉu na donošenje odluka (1) OdgaĊanje seksa (1) Izrada plana odjeljenja(4)

2

Stvaranje kolektiva (1) Realizacija i evaluacija programa rada (1)

2

8

2

Za stolom (1) Putovanja (1) Procjenjivanje odluka (1) Plakanje u sebi (1) Zavisim li od drugih (1) Ko sam ja : iznutra i izvana(1)

2

Indirektni kontakti (1) Pokloni (1) OdreĊivanje ciljeva (1) Problematiĉne tranzicije (1) Odvajanje od bliskih (1) Odnosi sa roditeljima (1) Moje uloge (1) Ja u budućnosti (1) Identifikacija vještina koje nedostaju (1) Identifikacija sa pozitivnim uzorima (1) Projekt budućnost (1) Formulisanje kratkoroĉnih i dugoroĉnih ciljeva (1) Alkohol i droga (1) Izrada plana odjeljenja(5)

2

8

6

6

22

10

10

40

Pravda (1) Privatnost (1) EKOLOŠKE AKCIJE (Dan zaštite ţivotinja 4. oktobar) IZLAZ UZ DOGOVOR (1) MOJ IZBOR (1)

2

12

2

8

2

1

6

Identifikacija vještina koje nedostaju (1) Razvoj samopouzdanja (1) Vlastite vrijednosti (1) Rizik rane trudnoće(1) Izrada plana odjeljenja(4)

Pravda (2) J"a graĊanin" (4) EKOLOŠKE AKCIJE (Dan zaštite ţivotne sredine 5. juni) ISTA PRAVA RAZLIĈITI INTERESI (1) JA, NOVINAR/KA (1)

4

8

6 2

2

u k

2

Sadrţaj

uuk

Stvaranje kolektiva (1) Realizacija i evaluacija programa rada (1)

Sadrţaj

Upoznavanje i predstavljanje (1) Priprema i usvajanje razrednih pravila i programa rada (1) Njega tijela (1) Oblaĉenje i moda Mislim, osjećam, ĉinim (1) Ljutnja je...(1) SvaĊa sa prijateljima(1) Vršnjaci i pritisak (1) Zagonetna slagalica (1) Šta mu je vaţno (1) Procjena stanja (1) Sesija "most" (1) Vještina komunikac.(1) Upravljanje emocijama(1) Galerija emocija(1) Vještina donošenja odluka (1) Testiranje razliĉitog ponašanja (1) Izrada plana odjeljenja(3)

2

Stvaranje kolektiva (1) Priprema, usvajanje i realizacija programa rada (1)

ІV razred

ukupno

fond

1

ІІІ razred

fond

ІІ razred Sadrţaj

fond

І razred Sadrţaj

fond

PLAN Oblasti (aktivnosti)

6

GENDER OBRAZOVANJE

MI U VLASTI KAKO DA KREIRAMO ZAKON

2

7

HUMANITARNO PRAVO I AKCIJE

1

8

ZAŠTITA OD MINA , NUS-a I PREOSTALOG NAORUŢANJA

RAZMATRANJE HUMANITARNIH POSTUPAKA INFORMISANJE (ZNAKOVI, PRAVILA, MJESTA)

1

30

VLAST I RAVNOPRAVNOST POLOVA (1) SVI SMO ISTI ALI I RAZLIĈITI (1) ŠTA MOGU UĈINITI POSMATRAĈI (2)

2

ISTA PRAVA RAZLIĈITI INTERESI (1) JA, NOVINAR/KA (1)

2

IZLAZ UZ DOGOVOR (1) MOJ IZBOR (1)

1

6

3

DJECA VOJNICI (1)

1

BORCI (1)

1

6

OTAVSKA KONVENCIJA (1)

1

30

2

27

27

114

І Organizacija i funkcionisanje odjeljenske zajednice Ovaj dio programa odjeljenske zajednice podrazumjeva aktivnosti: - meĊusobno upoznavanje, - donošenje pravila ponašanja u grupi - izbor i rukovoĊenje kolektivom i - stvaranja odreĊenog kolektiva

MeĊusobno upoznavanje Omogućiti uĉenicima da se na prvom ĉasu, radioniĉkim putem predstave jedni drugima u prvom razredu, a u ostalim razredima, takoĊe radioniĉkim putem, uĉenici trebaju predstaviti jedni druge, onako kako ih oni vide i doţivljavaju. U završnom razredu treba da analiziraju da li su upoznali jedni druge i koliko je to pozitivno uticalo na homogenizaciju odjeljenskog kolektiva.

Donošenje pravila ponašanja u grupi Kako bi se na ĉasovima odjeljenske zajednice stvorila prijatna radna atmosfera uĉenici uz pomoć odjeljenskog starješine, donose pravila ponašanja koja su istaknuta na vidnom mjestu i koje trebaju poštovati svi ĉlanovi odjeljenske zajednice.

Izbor i rukovoĊenje kolektivom Svi uĉenici trebaju upoznati kriterijume izbora predstavnika odjeljenskog kolektiva i poštovati ih u procesu izbora.

І razred Nastavna jedinica Upoznavanje i predstavljanje

Broj ĉas. 1

Priprema i usvajanje razrednih pravila

1

Izbor uĉenika u predstavniĉka tijela u razredu i u školi Predlaganje i usvajanje programa rada odjeljenja

Ishodi Uĉenici treba da: MeĊusobnim upoznavanjem, prihvatanjem sliĉnosti i razlika, stvaraju uslove za homogenizaciju kolektiva izrade i usvoje pravila za razred, utvrde "Listu oĉekivanja predlaţu, analiziraju prijedloge i donose odluke o izboru uĉenika, predsjednika odjeljenske zajednice i ĉlanova u organima škole da se upoznaju i usvoje program rada

ІІ razred

Metode i oblici rada radionica

radionica

Sredstva za rad Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih škola Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih škola

Nastavna jedinica Stvaranje kolektiva; upoznavanje i predstavljanje

Priprema i usvajanje razrednih pravila

Broj ĉas. 1

Ishodi Uĉenici treba da: ukljuĉe nove uĉenike u kolektiv

Metode i oblici rada radionica

Sredstva za rad

1

formulišu i usvoje pravila rada

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih škola

prema usvojenoj proceduri izaberu predstavnike razreda

Izbor uĉenika u predstavniĉka tijela u razredu i u školi Predlaganje i usvajanje programa rada odjeljenja

usvoje program rada za drugi razred

ІІІ razred Nastavna jedinica Stvaranje kolektiva; upoznavanje i predstavljanje Priprema i usvajanje razrednih pravila

Broj ĉas. 1

Ishodi Uĉenici treba da: ukljuĉe nove uĉenike

Metode i oblici rada radionica

Sredstva za rad

1

dopune i usvoje pravila

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih škola

Metode i oblici rada radionica

Sredstva za rad

Izbor uĉenika u predstavniĉka tijela u razredu i u školi

prema usvojenoj proceduri izaberu predstavnike razreda

Predlaganje i usvajanje programa rada odjeljenja

ІV razred Nastavna jedinica Upoznavanje i predstavljanje

usvoje program rada za treći razred

Broj ĉas. 1

Ishodi Uĉenici treba da: analiziraju sliĉnosti i razliĉitosti i njihov uticaj na homogenizaciju

Priprema i usvajanje razrednih pravila Izbor uĉenika u predstavniĉka tijela u razredu i u školi Predlaganje i usvajanje programa rada odjeljenja

analiziraju i dopune pravila korištewa u prethodnim razredima

prema usvojenoj proceduri izaberu predstavnike razreda usvoje program rada za ІV razred

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih škola

ІІ PONAŠANJE I KULTURA І RAZRED Ovaj dio programa treba da omogući da na jednostavan i razumljiv naĉin uĉenici usvoje najbitnija pravila koja pospješuju i humanizuju odnose meĊu ljudima i ĉine ţivot prijatnijim i ljepšim. Programom su, samo u smislu orijentacije, predviĊene slijedeće oblasti: 1. Higijena i njega tijela 2. Oblaĉenje 3. Pravila ponašanja u razliĉitim situacijama i prilikama.

Br. Red. Nastavna ĉas. br. jedinica 1. NJEGA TIJELA 1 (osnovni principi i pravila) 2. OBLAĈENJE I 1 MODA (stil, prilagoĊavanje)

Ishodi Uĉenici treba da: svakodnevno odrţavaju ĉistoću i njeguju pojedine dijelove i tijelo u cjelini upoznaju osnovna pravila i zahtjeve ţenske i muške mode

Metode i oblici rada radionica

radionica

Sredstva za rad - priruĉnik BONTON - priruĉnik BONTON

ІІ RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1 PONAŠANJE NA ULICI

Br. ĉas.

1

(pravila za pješake, pozdravljanje, ţene i muškarci

2.

JAVNA MJESTA 1 (bioskop, pozorište, restoran, hotel)

ІІІ RAZRED

Ishodi Uĉenici treba da: usvoje pravila lijepog ponašanja i komunikacije na otvorenom prostoru

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

- priruĉnik BONTON

usvoje pravila ponašanja koji su specifiĉni za razliĉite oblike javnog kulturnog ţivota

radionica

- priruĉnik BONTON

Red. Nastavna br. jedinica 1. ZA STOLOM (osnovna pravila kako se šta jede, pušenje) 2. PUTOVANJA (osnovna pravila za voţnju u vozu, automobilu, tramvaju, avionu, liftu)

Br. ĉas.

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

- priruĉnik BONTON

1

nauĉe da koriste pravila koja se radionica primjenjuju u vozilima javnog prevoza

- priruĉnik BONTON

Br. ĉas.

Ishodi Uĉenici treba da: poznaju i koriste osnovna pravila u prepisci raznih vrsta (pisama, razglednica e-mail, SNS poruke) i naĉin korištenjnja telefona i telefaksa upoznaju prilike i naĉine davanja i primanja poklona i osnovna ograniĉenja

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

- priruĉnik BONTON

radionica

- priruĉnik BONTON

1

Ishodi Uĉenici treba da: usvoje pravila ponašanja za stolom i korištenja pribora u zavisnosti od vrste jela

ІV RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. INDIREKTNI KONTAKTI (korištenje telefona, slanje i primanje pisama i poruka) 2. POKLONI (osnovne namjene, vrste i prilike u kojima se daju ili primaju pokloni)

1

1

ІІІ UMJEĆE ŽIVLJENJA A Psihoedukacija adolescenata Ovaj dio programa odjeljenske zajednice nosi naziv "Put kroz emocionalni, socijalni, kognitivni i razvoj sebe" i zasnovan je na teorijskim principima racionalno-emocionalnobihejvioralne terapije (REBT), koja se temelji na pretpostavci da ono što mislima direktno determiniše ono kako se osjećamo i ponašamo. Program je edukativne prirode i njegov osnovni cilj je da: - pomognemo mladim ljudima da nauĉe pozitivne pojmove i koncepte mentalnog zdravlja, odnosno šta je prihvaćeno kao adekvatno, kao "normalno", - mladi nauĉe i koriste efektivne strategije "vještine" za nošenje, suoĉavanje i rješavanje problema karakteristiĉnih za njihov uzrast. Program predviĊa ĉetiri knjuĉne oblasti: 1. Kognitivni razvoj 2. Emocionalni razvoj 3. Socijalni razvoj 4. Razvoj sebe koje su zastupljene sa odreĊenim brojem radionica (tema) i cikliĉno se proteţu od І-ІV razreda. Svaka od ĉetiri oblasti ima i specifiĉne zadatke. Kognitivni razvoj: - tokom radionica izazvati kognitivne procese kako bi se identifikovale negativne, iskrivljene misli i pretpostavke - razvijanje novih, prilagoĊenih i racionalnih formi mišljenja - individualno analiziranje svojih misli, osjećanja i ponašanja - razmjena iskustava meĊu uĉenicima, što će im pomoći da normalizuju svoja osjećanja i misli koje imaju, ali ih nerado iznose Emocionalni razvoj: - omogućiti uĉenicima da analiziraju svoje emocionalno stanje i tako uvide njegove razloge - pruţiti im odgovarajuća znanja i vještine, kako bi stekli realnu sliku o sebi, svojim sposobnostima i slabostima - razvijanje sposobnosti u sebe u jednoj aktivnosti, kako bi se ta sigurnost prenosila na druge aktivnosti Socijalni razvoj: - kreirati situacije koje će omogućiti uĉenicima da identifikuju: osjećanja i pitanja koja su vezana za prijateljske odnose i romantiĉne veze; za odnose sa roditeljima i bliskim roĊacima; za odnose sa vršnjacima - upoznavanje i primjena strategija za odrţavanje dobrih odnosa sa okolinom (vršnjacima,porodicom, suprotnim polom i sl.) - upoznavanje i prevazilaţenje barijera za dobru i uspješnu komunikaciju - znaĉaj pritisaka vršnjaka na razvoj liĉnosti.

Razvoj sebe

Socijalni razvoj

Emocionalni razvoj

Kognitivni razvoj

1 Mislim, ĉinim

osjećam,

ĉasova

Nastavna jedinica

Broj

Oblast

І razred

Metode i oblici rada

Ishodi Uĉenici treba da: Identifikuju situacione razvojne stresove znaju da misli utiĉu osjećanja i ponašanje

i radionica na

Sredstva za rad

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

1

-znaju šta je ljutnja i prepoznaju njene izvore -primjenjuju efikasne naĉine suoĉavanja sa ljutnjom

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

SvaĊa s prijateljima

1

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Vršnjaci i pritisak

1

Zagonetna slagalica

1

Šta mi je vaţno

1

- identifikuju razloge zbog kojih se adolescenti svaĊaju - razviju vještine suoĉavanja s problemima prijateljstva - razlikuju pozitivne i negativne aspekte pritisaka vršnjaka - razumiju posljedice odolijevanja pritisku vršnjaka - znaju (nemaju dilema) o vlastitom identitetu: ko sam ja? koliko vrijedim? gdje pripadam? itd. - razlikuju pojmove vrijrdnosti (liĉne i socijalne)

Ljutnja je

radionica

radionica

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Emocionalni razvoj

Kognitivni razvoj

Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

1

- primjenjuju specifiĉan proces donošenja odluka (prikladnih izbora)

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

1

- znaju specifiĉne naĉine promjene negativnih emocija, kako one ne bi dominirale njihovim ţivotima

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

1

- prepoznaju osjećanja i dileme nakon prekida romantiĉne veze - znaju i primjećuju pozitivne naĉine "nošenja" sa stanjem nakon prekinute veze - shvataju da prekidanje romantiĉne veze s nekom osobom ne treba da utiĉe na ocjenu vrijednosti te osobe - poznaju barijere za dobru komunikaciju - primjenjuju pet koraka dobre komunikacije - procjenjuju vlastite pojedinaĉne osobine i razlikuju pozitivne i negativne osobine - znaju objasniti razliĉite aspekte svog identiteta

radionica

Donošenje odluka

Mijenjanje osjećanja

Razvoj sebe

Socijalni razvoj

Raskid i tugovanje

Dobra komunikacija

1

Moje ogledalo

1

Ja sam neko ko....

1

ĉasova

Nastavna jedinica

Broj

Oblast

ІІ razred

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola radionica

radionica

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

ĉasova

Broj

Nastavna jedinica

Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

Procjenjivanje odluka

1

- znaju naĉin za procjenjivanje odluka

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Plakanje u sebi

1

- razlikuju imix koji neko projektuje na druge i osjećanja koja zadrţava u sebi - identifikuju pozitivne i negativne efekte zadrţavanja nekih osjećanja u sebi - znaju razliku izmeĊu povremene 1 zavisnosti od drugih (zdrave veze) i veze u kojima se stalno zavisi od drugih

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

- 1znaju puteve otkrivanja sebe, tragaju za vlastitim identitetom - prihvataju sebe

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Emocionalni razvoj

Kognitivni razvoj

Oblast

ІІІ razred

Socijalni razvoj

Zavisim li od drugih?

Razvoj sebe

1

Ko sam ja: iznutra i izvana?

1

Socijalni razvoj

Emocionalni razvoj

Kognitivni razvoj

Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

OdreĊivanje ciljeva 1 i zadataka

- primjenjuju proceduru radionica postavljanja i postizanja ciljeva

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Problematiĉne tranzicije

1

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Odvajanje od bliskih osoba

1

radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

Odnosi sa roditeljima

1

- identifikuju promjene koje su povezane sa tranzicijama - otkrivaju na koji naĉin će tranzicija, odnosno odlazak iz srednje škole uticati na neĉiji ţivot - identifikuju osjećanja koja se javljaju 1 kada se odvajamo od bliskih osoba (roditelja, prijatelja, roĊaka) - identifikuju pitanja koja su vezana za odnose sa roditeljima - primjenjuju uspješno naĉine za odrţavanje dobrih odnosa izmeĊu roditelja i adolescenata -1identifikuju sadašnje i buduće uloge - 1vide sebe u budućnosti

Moje uloge Razvoj sebe

ĉasova

Nastavna jedinica

Broj

Oblast

ІV razred

1 Ja i budućnost 1

radionica

radionica radionica

Priruĉnik za odjeljenske starješine srednjih šola

B. Prevencija zdravstveno-socijalne patologije i promjena ponašanja Ovaj dio programa usmjeren je na vještine koje su mladima neophodne a odnose se na razvijanje kritiĉnog mišljenja, donošenja odluka, komunikaciju, emocije, jaĉanje samopouzdanja i dr. Ova ţivotna umjeća obuhvataju razliĉite tematske oblasti (polno prenosive bolesti, ĉuvanje reproduktivnog zdravlja, alkoholizam, narkomaniju, pušenje) i u ovom se programu tretiraju na nov i specifiĉan naĉin.

1

PROCJENA STANJA

1

ĉasova

Nastavna jedinica

Broj

Oblast

І razred Ishodi Uĉenici treba da: - razumiju karakteristike i razloge realizacije programa "Umjeće ţivljenja"

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

2.

"MOST'

1

- saĉine listu razlika i radionica identifikuju vještine koje mogu pomoći

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

3.

VJEŠTINE KOMUNIKA-CIJE (1+1)

1

- identifikuju i razviju poruke samopouzdanja i navedu najĉešće tehnike ubjeĊivanja

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

4.

UPRAVLJANJE EMOCIJAMA

1

- navedu emocije koje imaju uticaj na umjeće ţivljenja

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

5.

GALERIJA EMOCIJA

1

- uoĉe strategije za efikasnu kontrolu emocija

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

6.

7.

VJEŠTINE DONOŠENJA ODLUKA I KORACI

1

TESTIRAWE RIZIĈNOG PONAŠAWA

1

- znaju poisati faktore, korake i vještine u procesu odluĉivanja

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

- identifikovati aktivnosti i nivoe rizika zaraze HIV-om

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

8.

IZRADA PLANA AKTIVNOSTI ODJELJENJA

1

- planiraju i razviju sopstveni plan i program aktivnosti

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

ĉasova

Broj

Oblast

ІІ razred Nastavna jedinica

Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće

1.

PROCJENA STANJA 1

- sagledaju prepreke za ostvarenje ciljeva

radionica

2.

IDENTIFIKA-CIJA VJEŠTINA KOJE NEDOSTAJU

- identifikuju vještine koje nedostaju ili koje treba primijeniti u svakodnevnom ţivotu - identifikuju korake potrebne za poruke samopouzdanja

radionica

ţivljenja)

3.

PORUKE SAMOPOUZDANJA

1

1

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

4.

5.

6.

ŠTA JE LJUBAV

FAKTORI KOJI UTIĈU NA DONOŠENJE ODLUKE ODGAĐANJE SEKSA

1

- navedu svoje odgovornosti u ljubavnim vezama sa porodicom, prijateljima i partnerima - identifikuju razliĉite faktore koji utiĉu na donošenje odluke

1

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

1

- navedu razloge i identifikuju strategije odgaĊanja

radionica

- razviju sopstveni plan i program aktivnosti

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

7.

IZRADA PLANA 4 AKTIVNOSTI ODJELJENJA

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

1.

IDENTIFIKA-CIJA VJEŠTINA KOJE NEDOSTAJU

2.

RAZVOJ SAMOPOUZDANJA

1

ĉasova

Nastavna jedinica

Broj

Oblast

ІІІ razred Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

- nastave vjeţbanje i primjenu vještina potrebnih u svakodnevnom ţivotu

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

1

- su u stawnju da navedu 6 tehnika ubjeĊivanja i identifikuju odgovore

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

3.

VLASTITE VRIJEDNOSTI

1

- znaju navesti svoje osobine koje drugi cijene

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

4.

RIZICI RANE TRUDNOĆE

1

- upoznaju ozbiljne posljedice koje rana trudnoća ima na majku , oca, bebu

radionica

5.

IZRADA PLANA AKTIVNOSTI ODJELJENJA

4

- razviju svoj plan i program aktivnosti

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće

ĉasova

ІV razred Nastavna jedinica

Broj

Oblast

ţivljenja)

Ishodi Uĉenici treba da:

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće

1.

IDENTIFIKA-CIJA VJEŠTINA KOJE NEDOSTAJU

1

- vjeţbaju primjenu vještina u skladu sa opisom modela "MOST"

radionica

2.

IDENTIFIKA-CIJA SA POZITIVNIM UZORIMA

1

- identifikuju osobine i kvalitete kojima se dive i koji ţele da sami razviju

radionica

ţivljenja)

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

3.

PROJEKTOVANJE BUDUĆNOSTI

1

4.

FORMULISANJE KRATKOROĈNIH I DUGOROĈNIH CILJEVA

1

5.

ALKOHOL I DROGA

1

- opišu prilike koje će im se eventualno nuditi u budućnosti i faktore koji mogu uticati na planove - navedu kratkoroĉne i dugoroĉne ciljeve i naprave strategiju za njihovo postizanje

radionica

- znaju razloge i posljedice konzumiranja alkohola ili droge

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

6.

IZRADA PLANA AKTIVNOSTI ODJELJENJA

5

- razviju svoj plan i program aktivnosti

radionica

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Umjeće ţivljenja)

ІV RAZVOJ I UNAPREĐENJE DEMOKRATSKIH ODNOSA Program razvoja i unapreĊenja demokratskih odnosa u školi ima dva osnovna zadatka: a) da osposobi uĉenike za korištenje intelektualnih vještina i sredstava za procjenu i korištenje informacija koje se odnose na koncepte odgovornosti pravde i privatnosti, i b) da obezbijedi neophodnu vezu i kontinuitet izmeĊu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja u oblasti demokratije i ljudskih prava. І RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. ODGOVORNOST: Procjena informacija za odreĊivanje odgovornosti 2. ODGOVORNOST: Korištenje intelektualnih sredstava pri odreĊivanju odgovornosti

Br. ĉas.

1

Ishodi Uĉenici treba da: - upoznaju skup intelektualnih sredstava koja pomaţu u odreĊivanju odgovornosti

1

- koriste intelektualna sredstava pri donošenju odluke o odgovornosti

Red. Nastavna br. jedinica 1. ODGOVORNOST: Odavanje priznanja i odreĊenih nagrada

Br. ĉas.

Ishodi Uĉenici treba da: - znaju koristiti intelektualna sredstava za donošenje odluke o nagraĊivanju

2.

1

Metode i oblici rada

radionica

radionica

Sredstva za rad - priruĉnik - tekst za vjeţbu kritiĉkog razmišljanja - priruĉnik - tekst za vjeţbu kritiĉkog razmišljanja

ІІ RAZRED

ODGOVORNOST: Posljedice preuzimanja odgovornosti

1

Metode i oblici rada

radionica

- mogu objasniti koristi i cijene radionica ispunjavanja odgovornosti

Sredstva za rad - priruĉnik - tekst za vjeţbu kritiĉkog razmišljanja - priruĉnik - tabela "koristi i cijene" - papir

ІІІ RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. PRAVDA: Distributivna pravdapodjela pomoći 2. PRAVDA: Korektivna pravda cilj, zadaci i pitanja

Br. ĉas.

1

1

Ishodi Uĉenici treba da: - znaju koristiti intelektualna sredstava u odbrani stavova i distributivnoj pravdi - definišu osnovnu ideju korektivne pravde i njene ciljeve

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

- priruĉnik

radionica

- priruĉnik

ІV RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. PRAVDA: Vaţnost proceduralne pravde 2. PRIVATNOST: Posljedice privatnosti

Br. ĉas.

1

1

Metode i Ishodi oblici rada Uĉenici treba da: - definišu ideju proceduralne radionica pravde i da je dovedu u vezu sa sopstvenim iskustvom - procijene i objasne koristi i radionica cijene privatnosti

Sredstva za rad - priruĉnik - priruĉnik

V GENDER OBRAZOVANJE Program iz oblasti obrazovanja o ravnopravnosti poslova u skladu je sa principima i zahtjevima Strategije za uvoĊenje gender komponente u obrazovni proces, odnosno Zakonom o ravnopravnosti poslova u Bosni i Hercegovini. U cilju provoĊenja gender elemenata kroz relevantne predmete iskorišten je okvir koji nudi lekcije predmeta Demokratija i ljudska prava prilagoĊene potrebama gender mainstreaming-a. І RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. MI U VLASTI

2.

KAKO DA KREIRAMO ZAKON

Br. ĉas.

1

1

Metode i Ishodi oblici rada Uĉenici treba da: - uoĉe potrebu za radionica ravnopravnosti meĊu polovima i karakteristike aktuelnog stanja - prepoznaju odnos izmeĊu radionica vladavine zakona i gender situacije

Sredstva za rad Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Gender centar RS)

Priruĉnik za nastavnike i uĉenike (Gender centar RS)

ІІ RAZRED Red. Nastavna br. jedinica VLAST I 1.

Br. ĉas.

1

RAVNOPRAVNOST POLOVA

2.

SVI SMO ISTI, ALI I RAZLIĈITI

ІІІ RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. ISTA PRAVA RAZLIĈITI INTERESI JA NOVINAR-KA 2. ІV RAZRED Red. Nastavna br. jedinica 1. IZLAZ UZ DOGOVOR MOJ IZBOR 2.

Ishodi Uĉenici treba da: -utvrde da li postoji zaštita radnih prava

1

-uoĉe vaţnost i mogućnost gender obrazovanja

Br. ĉas.

Ishodi Uĉenici treba da: -uoĉe vaţnost organizacije civilnog društva za oba pola

1

Metode i oblici rada

radionica

Priruĉnik

radionica

Priruĉnik

Metode i oblici rada

Priruĉnik

radionica

Priruĉnik

-razumiju da se moraju koristiti sposobnosti oba pola

Br. ĉas.

Metode i Ishodi oblici rada Uĉenici treba da: -prepoznaju konflikt i odaberu radionica kompromis kao rješewe - nauĉe izabrati sposobnog a ne radionica podobnog voĊu

1

Sredstva za rad

radionica

1

1

Sredstva za rad

Sredstva za rad Priruĉnik Priruĉnik

VІ HUMANITARNO PRAVA I AKCIJA Humanitarno pravo i akcija je dio programa odjeljenjske zajednice, ĉiji je cilj da pomogne mladim ljudima da usvoje principe humanosti u svakodnevnom ţivotu, i da ih imaju na umu prilikom razmatranja dogaĊaja u svojoj i drugim zemljama svijeta. Njegovim izuĉavanjem uĉenici treba da postanu svjesni znaĉaja i zaštite ţivota i ljudskog dostojanstva u vanrednim situacijama i situacijama oruţanog sukoba, kroz analizu pojedinaĉnog humanitarnog ĉina i humanih akcija u svakodnevnom ţivotu. Programom su obuhvaćene tri kljuĉne oblasti: 1. Humanitarna perspektiva 2. Ograniĉenja u oruţanom sukobu 3. Pravo na djelu koje su zastupljene sa odreĊenim brojem radionica (tema) od І do ІVrazreda. Specifiĉni zadaci programa su: - istraţivanje, analiza i razmatranje humanitarnog ĉina sa aspekta zaštite ţivota i ljudskog dostojanstva - razvijanje interesa za meĊunarodna zbivanja i humanitarne akcije - posmatranje konfliktnih situacija iz humanitarne prespektive - aktivno ukljuĉivanje u humanitarne akcije i organizacije u svojoj sredini - razumjevanje znaĉaja ograniĉavanja razaranja i primjene razliĉitih oblika zaštite u vanrednim situacijama - analiza razliĉitih aspekata MeĊunarodnog humanitarnog prava i sloţenost njegove primjene. Pored ovladavanja elementarnim znanjem iz humanitarnog prava ĉiju osnovu ĉine Ţenevske konvencije, izuĉavanjem ovih sadrţaja uĉenici razvijaju sljedeće vještine: - diskusija, - aktivno slušanje drugih, - uĉtivo neslaganje, - posmatranje iz perspektive, - igranje uloga, - analiza priĉe, - analiza dileme, - uoĉavanje posljedica, - iznošenje ideja.

ĉasov a

Broj

Oblast

І razred Nastavna jedinica

Ishodi Uĉenici treba da:

- razviju osjetljivost za prepoznavanje humanitarnog postupka u svakodnevnom ţivotu Humanitarna perspektiva

Razmatranje humanitarnih postupaka

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

Priruĉnik: "Istraţivanje humanitarnog prava obrazovni moduli za mlade"

- uoĉavaju humanitarni postupak u konkretnom situaciji

1

Priruĉnik: MKCK "MeĊunarodno humanitarno pravo odgovori na vaša pitanja"

- razumiju uticaj društvenog pritiska na humanitarni postupak

Ograniĉewa u oruţanom sukobu

Humanitarna perspektiva

Šta posmatraĉi mogu da uĉine? 2

Ograniĉavanje razaranja

1

Ishodi Uĉenici treba da: -razviju pojam posmatraĉa i uticaj koji posmatraĉ moţe da ima na postupke drugih -definišu kratkoroĉne i dugoroĉne posljedice humanitarnog ĉina -visoko vrednuju humanitarni ĉin i praktikuju ga u svakodnevnoj situaciji

ĉas ova

ІІ razred Nastavna jedinica

Broj

Oblas t

Ţenevske konvencije

-razumiju nuţnost postojanja pravila u oruţanom sukobu -znaju osnovna pravila MHP -razumiju komplementarnost ljudskih prava i pravila MHP

Metode i oblici rada

radionica

radionica

Sredstva za rad Priruĉnik: "Istraţivanje humanitarnog prava obrazovni moduli za mlade"

Priruĉnik: "Istraţivanje humanitarnog prava obrazovni moduli za mlade" Priruĉnik: MKCK "MeĊunarodno humanitarno pravo odgovori na vaša pitanja"

Prava na djelu

S gledišta borca

1

ĉasovaa ĉasovaa

Oblast

Broj

2

ІV razred Nastavna jedinica

Ishodi Uĉenici treba da: -znaju posljedice korištenja djece kao vojnika -znaju da je regrutovanje djece mlaĊe od 15 godina kršenje MHP -upoznati i podrţavaju napore da se ta granica pomjeri na 18 godina

"Djeca vojnici" kao predmet paţnje

Broj

Ograniĉewa u oruţanom sukobu

Oblast

ІІІ razred Nastavna jedinica

Ishodi Uĉenici treba da: -uoĉavaju dileme koje se javljaju pri poštovanju pravila MHP u ratnim situacijama -razumiju pojmove: civil i vojnik -razlikuju pojmove: civilni i vojni cilj

Metode i oblici rada

radionica

Sredstva za rad

Priruĉnik: "Istraţivanje humanitarnog prava obrazovni moduli za mlade" Priruĉnik: MKCK "MeĊunarodno humanitarno pravo odgovori na vaša pitanja"

Metode i oblici rada

radionica

Sredstva za rad

Priruĉnik: "Istraţivanje humanitarnog prava obrazovni moduli za mlade" Priruĉnik: MKCK "MeĊunarodno humanitarno pravo odgovori na vaša pitanja"

VІІ UPOZORAVANJE NA OPASNOST OD MINA Upozoravanje na opasnost od mina je dio programa odjeljenjske zajednice ĉiji je cilj obezbjeĊivanje kontinuiteta informisanja uĉenika o zaštiti od mina i drugih NUS-a, kako bi se kod uĉenika izgradio oprez kao stil ponašanja. Ova oblast je zastupljena sa dvije radionice (nastavne jedinice) koje realizuju u І i ІІ razredu. Zadaci ove oblasti su: - da uĉenici shvate da je BiH zemlja u kojoj će problem mina biti još dugo godina prisutan - da shvate da se mine i NUS-i nalaze svuda i da je najveći broj minskih polja još uvijek neobiljeţen -da uoĉavaju znake upozoravanja na opasnost od mina (konvencionalne i nekonvencionalne) i da znaju da je njihovo uklanjanje opasno -da nauĉe pravila ponašanja u nepoznatom podruĉju -da se upoznaju sa Otavskom konvencijom. І razred Nastavna jedinica

Br. ĉas.

Informisanje uĉenika o 1 opasnosti od mina i NUS-a

І razred Nastavna jedinica

Otavska konvencija

Br. ĉas.

1

Ishodi Uĉenici treba da: -prepoznaju znake upozoravanja (konvencionalne i improvizovane) -znaju da se znaci upozoravanja ne smiju dirati -znaju pravila ponašanja u nepoznatom podruĉju -prepoznaju mine i NUS-e i mjesta gdje se nalaze

Metode i oblici rada

Sredstva za rad

radionica

Priruĉnik: Upozoravanje na opasnost od mina, RPZ - MKCK

Metode i oblici Ishodi rada Uĉenici treba da: -znaju sadrţaj Otavske konvencije -znaju da je BiH ratifikovala Otavsku konvenciju -putem interneta saznaju i na ĉasu radionica razgovaraju o meĊunarodnim aktivnostima na zaštitu od mina i NUS-a

Sredstva za rad

www.BHMAC.ORG

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF