PIKORNA-VIRUSI (1).docx

February 27, 2019 | Author: Filip Maslaković | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download PIKORNA-VIRUSI (1).docx...

Description

PIKORNA VIRUSI Pikornna virusi predstavljaju porodicu virusa, koji imaju kubnu simetriju , nemaju spoljasnji omotac Promer im je 24-80nm, svi virusi iz ove grupe su otporni na ETAR I HLOROFORM. HLOROFORM. U ovu porodicu spadaju 1.Enterovirusi:

a) Polio virusi b) Koksaki virusi c) Eho virusi 2. Rino virusi

3. Cardio virusi 4. Afto virusi POLIO VIRUS

Posotoje tri tipa ovog virusa Tip 1,2 i 3 I oni izazivaju DEČIJU PARALIZU ili Hajne-Medinova bolesti ili poliomijalitis anterior acuta OSOBINE:

Veličina virusa je oko 25nm. RNK je jednolačana i čini 20 -30% celokupnog viriona. Otporan je na brojne fiz i hem agense, ali nije otporan na UV zračenje. z račenje. Dobro se raymnožava na raličitim kulturama, ali najbolje na BUBREGU MAJMUNA. MAJMUNA. Ima relativno stabilnu antigenu strukturu N i H antigen.

Raymnožava se u citoplazmi. Patogenost: Posle ulaska u org. Ovaj virus dospeva u digestivni trakt i prelazi u limfnom tkivu vrata i mezenterijuma. Odatle dospeva u krv i tada solazi do VIREMIJE ( virus+hemo-krv). Preko krvi dospeva do CNS i produžene moždine gde kada dodje do prednjih rogova patogeno deluje na motorne živce koji se tu nalaze, s obzirom da oni upravljaju pokretima skeletnih mišića dolazi do poremećaja f -je

istih. Medjutim najveći broj infekcija je inaparentno 90%. Kliničke manifestacije: 1. ABORTIVNI POLIOMIJELITIS simptomi su blagi i relativno kratki povičena temperatura glavobolja slabost, bol u zglobovima. 2. NEPARALITIČKI POLIOMIJELITIS simptimi Abrotivni + meningitis i duže traje 3. PARALITIČKI kada dodje do oštećenja motornih živaca i dolazi do poremećaja f -je -je skeletnih mića. Prolazi posle nekoliko nedelja ali oštećenja f - je mišića mogu ostati trajna trajna zavisno od intenziteta infekcije.

Imunitet:

Posle preležane bolesti stvara se trajan imunitet ne 100%, a on nije strogo tipski speci fičan. Najbolji se imunitet stiče posle preležanog tip 2. Vakcinacija je moguća SALKOVA mrva vakcina i češća SEJBINOVA živa vakcina koja sadrži atenuisane viruse. Ona može da bude polivalenta (sva tri tipa) ili monovalnetna samo tip 2. Vakcinacija se daje deci od 6 meseci. KOKSAKI VIRUS

Osobine:

Deli se u dve grupe A sa 24tipa i B sa 6 tipa koji su virulentniji. Prmer 28nm ima RNK koja čini 4% celokupnog viriona. Lepo se razmnožava na ćelijama bubrega majmuna i mladim miševima.  Veoma je otporan PATOGENOST:

U organizam dospeva preko dig. trakta gde se umnožava i zatim dolazi do VIREMIJE preko koje virus napada sve organe.

KLINIČKA MANIFESTACIJA: Najznačajnije bolesti koje izaziva ovaj virus jesu ASPETIČNI MENINGTIS: septično znači da ima bakterija, a pošto j e ovo virus onda nema bakterija pa je upala ASEPTIČNA, ovaj oblik memigitisa je blaži od septičnog, samo kod težih slučajeva može doći do paralize.

MIOKARDITIS je upala srčanog mišića i češća je kod novorođenčadi može biti vrlo opasna pa i ishod može biti letalan, javljaju se aritmije i tahikardije sa jakim srčanim otkucajima koji su vidljivi preko majce.

IMUNITET I ZAŠTITA: Posle preležane bolesti stiče se solidan imunitet i tipski specifičan. Ako je majka nekad prelažala infekciju onda i beba kada se rodi imaće imunitet u trajanju od 6 meseci. Vakcina ne postoji zbog 30 tipova opvog virusa.

VIRUS GRIPA ili INFLUECE Pripada grupi ORTOMIKSOVIRIDE ima spiralno uvijen RNK i napada svinje čoveka i ptice. Lako može izazvati pandemije. OSOBINE: Virus ima Spoljašnji omotač koji je loptast i na kome možemo naći dve vrste čiljaka i to antigen hemaglutinin mi neuroaminidaza.Promer 100nm. Nukleokapsid je spiralno uvijen sa RNK molekulom i RNK polimerazom. Virus se razmnožava u jedru(nukleokapsid) i u citoplazmi  hemaglutinin i neuraminidaza.

Veoma je otporan medjutim nije otporan na dezificijense koji denaturišu belančevine. Virus sadrći tri vrste antigena: 1. Specifični za tip A B i C tip 2. Specifičnmi za ćeliju gde se umnožio 3. Specifični za Soj Zbog velike razlike izmedju virusa gripa uvek se piše tip i mesto izolacije npr. Tip B London

Patogenost i Kliničke manifestacije: Virus ulazi preko respiratornog trakta i umnožava se u gornjim partijama resp. Sistama. Njegov intenzitet zavisi od unutrašnjih etioloških faktora koji mogu da mu potpomažu npr. Pad imuniteta itd.

Kada se proširi na donje partije repiratornog sistema on razara cilijarne ćeije i dolazi do deskvamacije. Na podlozi ovog virusa mogu da se razmnože mngi mikroorganizmi streptococus pneumoniae, staphilococus aureus ... Opasniji su tip A i tip B dok je C blaži. Inkubacija je 2 -3 dana i prenosi se Fligeovim kapima i nazofaringelanim sekretom. IMUNITET:

Posle prelažane bolesti dolazi do stvaranja tipski specifičnog imuniteta ,edjutim zbog sposobnosti mutaci je mogućnost da se oboli od bolesti opet. Vakcine se koriste i to mrtve češće koje stvaraju imunitet do 3 godine . Kod nas se primenjuje vakcina sa A i B tipom koja se daje u jesen pre očekivane epidemije i to povećava zaštitu od virusa na 70% i daje se u dve doze u razmaku od mesec dana.

VIRUS MUMPSA Ovaj virus pripada paramiksoviridama Osobine:

Nema ćvrst spoljasnji omotač na njemu se nalaze tri tipa šiljaka antigeni hemaglutinin , neuroaminidaza i hemolizin. Promer mu je 140nm.Spada u veoma osetljive viruse. Umnožava se u citoplazmi i RNK je spiralno uvijena dobro s ekultiviše na oplodjenom jajetu kao i virus gripe, na humanim kulturama dovodi do stvaranja džinovskih ćeija i inkuzija. Antigena gradja mu je relativno stabilna sa S(solubilni) i V (virusni) antigenom. Patogenost:

Virus dospeva preko usta i tu ulazi u izlivne kanale parotidnih žlezda, zatim dolazi do njih gde izaziva upalu i otok, otale može da se generalizuje i da izazove Pankreatitis, Testitis posle kog često dolazi do sterilnosti, i memigitis koji je 15% od svih spetičnih meningitisa. Inkubacija je 16 -19 dana. Klinička manifestacija: Mođe biti natečena jedna ili obe parotidne žlezde, otok je bolan na otvaranje usta ili gutanje .

Imunitet izaštita: Posle prelažane bolesti stvara se dobar i munitet, a vakcina je od atenuisanih virusa takodje daje dobre rezultate.

VIRUS MORBILA OSOBINE: 140 nm mu je promer i ima spiralno uvijen RNK. Ima hemolizin i hemaglutinin. Osetljiv je na mnoge fizičke i hem agense razmnožava se u citoplazmi ćelije. Sojevi imaju stabilnu antigenu strukturu PATOGENOST:

Virion dospeva u čovekov organizam putem reps trakta, odatle lako prelazi u retikularno endotelni sistem i zatim u krv gde se umnožava u limfocitima i mikrofagima. Iz organizma se izlučuje nazofaringealnim sekretom i pljuvačkom. Klinička manifestacija: Inkubacija dve nedelje prvi simptomi su povišena T.T. konjuktivitis i upala sluznice nosa, zatims e  javljaju ospe po koži i u utima KOPLIKOVE MRLJE, može doći do oslabljenja imuniteta i na bazi ovog virusa mogu nastati različiti patološki procesi npr: meningitis, encephalitis... Imunitet :

Posle preležane bolseti stvaran se doživotni imunitet, medjutim postoji i vakcina od atenuisanih viriona u boliku MMR-vakcine koja se daje obavešno deci od 2 god vrlo je vakcina reaktivna na hladnjoću i zbog toga se čuva u frižideru.

VIRUS RABIJESA OSOBINE:

Ovaj virus je promera 140 nm i ima RNK spiralno uvijen na omotaču ima hemaglutinin. Virus je otopran na sušenje, ali ne i na druga fiz i hem sredstva. Virus može na 4 C može da bude aktivan i nekoliko godina. Antigena gradja mu je relativno stabilna. U kulturama stvara inkluzije npr. U nervnim

ćelijama stvara Neglije telašca. PATOGENOST:

Ovaj virus prenosi se pljuvačkom i na ulaznom mestu stvara malu lokalnu infekciju n akon koje dolazi do nervnih omotača kojima dolazi do CNS gde izaziva degenerativnu upalu, virus takodje dolazi i do pljuvačnih žlezda. KLINIČKA MANIFESTACIJA: Postoje dva stadijuma

EKSCITARNI STADIJUM: tada bolesnim ima grčeve prilikom gutanja vode i zbog toga razvija hidrofobiju, nakon njega dolazi

PARALITIČKI STADIJUM gde zbog oštećenja vrv. Nerva koji upravljaju mišićima dolazi do paralize i letalnog ishoda. IMUNITET:

Postoji izvestan imunitet koji se stavra nakon preležane bolesti medjutim na početku patološkog procesa treba što pre dati humani anti -serum, a zatim vakcinu nekad se davala Hemptova mejutim imala je neželjena dejstva pa se sada daje druga vakcina od atenuisanih viriona dobijenih na humanim diploidnim ćelijama. Vakcina se daje 24h nakon antiseruma u ponovljenim dozama se

daje 1 ml. VIRUS RUBELA Ovaj virus pripada porodici togaviridae i izaziva Crvenicu. OSOBINE:

Promer mu je 60 nm ima ima na omotaču samo hemaglutinin i ima postojanu gradju. Umnožava se u citoplazmi i ima postojanu antigenu strukturu PATOGENOST:

Virus rubele dospeva preko rep sistema i razmnožava s eu gornjim partijama, a zatim dospeva u limf. Žlezde i zatim dolazi do viremije. Ovaj virus usporava razmnožavanje ćelija, ako dospe do embriona može da uspori njegov razvoj i na taj načimn može doći do mrtvorodjenčeta ili do psihičke zaostalosti, gluvoće slepila... Inkubacija traje 2-3 nedelje.

KLINIČKA MANIFESTACIJA: Kada neko dete oboli od Rubele ili CRVENICE ono može da dobije crvene ospe po koži i ovo je najblaži oblik bolesti sa ospama po koži. Trunice takodje mogu da imaju inaprantne infekcije, zbog toga trb izvršiti kontrolu igM antigena i ako se otkruje specifičan antigen treba predložiti abortus. Imunitet i zaštiuta: Posle preležane bolesti stiče se imunitet koji je trajan, Danas se koriste HPV 77 vakcine i MMR vakcine

HIV VIRUS HUMANE IMUNODEFICIJENCIJE VIRUS OSOBINE:Ovaj virus je velik 100-140

nm ima spiralnu simetriju i RNK molekul i RNK polimerazu.

Omotač je specifičan po tome što ima dva specifična proteina i dva specifična glukoproteina gp.41 i gp.120

Razmnožava se u intenzivno množećim ćelijama. Naročito se lepo razmnožava u T i B limfo citima i to u T4. Ovaj virus utiče na destrukciju ćelije i brzo stavra inkluzije i sincicijume. Patogenost: Virus se prenosi putem krvi( dijalize vadjenje krvi narkomani) i polnim putem. Ovaj virus napada gotovo sve ćelije organizma sa izvesnim izuzetkom.Inkubacija mu je oko 10 god. I nakon toga dolazi do

razvoja simptoma pada imuniteta i razvoja SIDE koja tada počinje. KLINIČKE MANIFESTACIJE: Pošto je imunitet pao, a i sam virus je infekcijom neka tkiva razorio na njima mogu da nastanu tumori ili da se namnože bakterije. Imunitet:

NIKO SE NIJE NIKADA IZLEČIO OD SIDE! Neki naučnici tvrde da se može lečiti anti -HIV antigenima , a drugi antiviroticima. TRb provesti mere prevencije: kondom, sterilizacija i provera medicinskog materijala, provera krvi (medjutim tu je poznat fenomen prozora- pitaj me da ti objasnim taj fenomen-) DNK VIRUSI

HERPES VIRUSI Herpses simplex OSOBINE: Ovaj virus je 150nm i sastavljen je od 162 kapsomera, nukleokapsid je kubne simetrije i ima DNK u

sebi. Prostor izmedju spoljašnjeg omotača i nukleokapsida se naziva tegument.Ovaj virus je otporan na sušenje ali nije otporan na etar i druga sredstva. Ima relativno stabilnu antigen gr adju. Dobro se kultiviše na oplodjenim jajima. Razmnožava se u jedru i postoji tip 1 i tip 2 Patogenost:

TIP 1 u organizam čoveka dospeva već u 3 godini i to kod 90% ljudi. ON je latentan medjutim prilikom pada imuniteta on se aktivira i tada izaziva lokalne promene tipa Na usnama Herpes Labijalis, zatim na konjuktivima keratokunjiktivitis , u ustima stomatitis i na mozgu memigoencephalitis.

TIP 2 se prenosi polnim putem i upale izaziva na genitalnim organima. Imunitet: Antitela koja se stvaraju tokom infe kcije od herepsa ne štite telo, već kada padne imunitet obično se  javlja i herpes.

HERPES VARIČELA – ZOSTER OSOBINE:

Ovaj virus je slične gradje kao i simplex ali on se dobro kultiviše na humanim embrionalnim ćelijama i stvara džinovske ćelije. PATOGENOST:

Virion u organizam dospeva fligeovim kapima i preko rep sistema dospeva u krv i preko nje u kožu gde izaziva stvaranje vezikula ili ospa. Inkubacija traje 12-16 dana i nakon 3 nedlje prolaze vezikule i ako nema sekundarnih infekcija na njima one ne ostavljaju ožiljke. Virus ipak opstaje u meduli oblongati i

to na zadnjim rogovima odatle on u kasnijem dobu može da prilikom pada imuniteta izazove HERPES ZOSTER i to tako što preko perifernog nerva dospeva do kože iznad njega gde izaziva ospe i to se uvek  javlja samo na jednom delu tela. IMUNITET:

Nakon preležanih velikih boginja nastaje trajan imunitet na varičele , ali zoster se uvek može javiti i zbog toga osobe sa zosterom moraju izbegavati malu decu.

EPŠTAJN-BAROV VIRUS Osobine su mu iste kao i kod ostalih herpes virusa od koji se razlikuje samo po antigenoj strukturi. Patologija:

Ovaj virus se dobija poljupcem i on napada epitelne ćelije i B limfocite , takodje on izaziva stvaranje MONOCITA po kojima je bolest dobila naziv mononukleoza ili bolset poljupca.

Klinička slika: Povišena T.T. natečene limfne žlezde povećan broj leukocita . Imunitet:

Nakon preležanja ovog virusa oraginzam postaje otporan.

CITOMEGALO VIRUS OSOBINE:

Morfološki je sličan ostalim Herpes virusima, ali najbolje se kultiviše na humanim fibroblastima.

PATOGENOST:

Tačan put širenja nije poznat, ovaj virus postoji kod 80% odraslih ljudi gde je latentan i izaziva samo džinovski rast ćelija pljuvačnih žlezda bubrega, jetre... . Kod novorodjenčadi izaziva teži poremećaj ako se prenese preko placente i to npr mikrocefalus, mentalnu zaostalost, anemija itd. Taskodje izaziva i imunosupresiju.

KLINIČKA MANIFESTACIJA: Citomegalija je veoma teško oboljenje koje se karatkeriše ( navedi simpotome odozgo mikrocfalija...) Kod odraslih je retko javlja, Medjutim kod neke dece infekcija može biti inaparentna. Imunitet:

Nije pouzdano da antitela koja se stvaraju tokom bolesti štite od reinfekcije ali da odredjen procenat zaštite postoji to je verovatno. Vakcina koja postoji nema širu primenu, jer se  sumnja da se njenim davanjem postože zaštita. OBRATI PAŽNJU NA FAMILIJE KOJIMA PRIPADAJU VIRUSI 1. Poliovirusi-pikorna virusi, entero virusi 2. Koksaki –pikorna, entero virus 3. Grip –ortomiksoviridae 4. Mumps-paramiksoviridae 5. Morbili-paramiksoviridae 6. Rabijes ili Liza virus-rabdoviridae 7. Rubela- togaviridae 8. HIV-retrovirusi 9. Hepatitis simplex-Herpesviridae 10. Herps varičela-zoster-herpesviridae 11. Epštajn-barov-herpesviridae 12. Citomegalovirus-herpesviridae 13. Hepatitis A,B,C,D -hepatitisi

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF