Narodna Medicina 3

November 24, 2017 | Author: zakonski | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download Narodna Medicina 3...

Description

RECEPT ZA SMANJENJE MASNOĆA U KRVI ( POMAŽE I KOD HEMEROIDA ) 15 dkg suncokretovih sjemeki; 15 dgk sezama u zrnu 15 dkg sjemenki lana

1 vrećica mljevenog cimeta, odnosno 2-4 dkg;

Sve sjemenke zajedno samljeti i u tako smljevenu smjesu dodati cimet u prahu ( radi arome), te to ravnomjerno pomiješati i spremiti u staklenku sa kvalitetnim poklopcem, da smjesa nebi primala vlagu iz okoline.

Uzimati jednu veliku žlicu, svako jutro, natašte, sa 2 dcl soka ili mlijeka.

SIMPTOMI SRČANOG UDARA: Važna napomena o srčanom udaru: morate znati da nisu uvijek isti simptomi prije srčanog udara bol u lijevoj ruci. Budite svjesni intenzivne boli u čeljusti (vilici). Mučnina i intenzivno znojenje također su uobičajeni simptomi. 60% ljudi koji su imali srčani udar tijekom sna, nisu se više probudili. Bol u čeljusti može vas probuditi iz čvrstog sna. Budite pažljivi i svjesni toga. Što više znamo, imamo više šansi za preživljavanje

Nije tu!

LIJEK - PIJTE VODU NA PRAZAN ŽELUDAC U Japanu je navika piti vodu odmah nakon buđenja. I znanstveni testovi su također uvidjeli prednosti te tehnike. Liječenje vodom daje rezultate za "stare" i ozbiljne bolesti kao i za "nova " moderna oboljenja - priznato je kao 100%-tno efikasno za liječenje slijedećih bolesti: glavobolja, bolovi u tijelu, srčani sustav, artritis, brzi otkucaju srca, epilepsija, masnoća u krvi, bronhitis, astma, TB, meningitis, bolesti bubrega i mokraćnih organa, povraćanje, gastritis, dijareja, hemoroidi, dijabetes, zatvor, sve bolesti očiju, bolesti maternice, rak i menstrualani poremećaji, bolesti uha, grla i nosa. METODA LIJEČENJA 1. čim se probudite ujutro, prije nego operete zube, popijte 4 x 160 ml (640ml) čaša vode 2. operite zube i usnu šupljinu i nemojte jesti ni piti ništa narednih 45 minuta 3. nakon 45 min. možete normalno jesti i piti 4. nakon 15 min. (koliko je trajao vaš doručak/ručak/večera) nemojte jesti ili piti ništa narednih 2 sata. 5. oni koji su stari ili bolesni i ne mogu popiti 4 čaše vode odmah na početku (dok se ne priviknu) mogu početi tako da popiju odjednom koliko mogu a onda svakim danom povećavati količinu vode

dok ne dosegnu te 4 čaše vode. 6. ova metoda izliječit će bolesne i a zdravi će uživati još veće zdravlje KOLIKO JE DANA POTREBNO DA SE IZLIJEČE SLIJEDEĆE BOLESTI: 1. visoki krvni tlak - 30 dana 2. gastritis - 10 dana 3. dijabetes - 30 dana 4. zatvor - 10 dana 5. rak - 180 dana 6. TB - 90 dana 7. oni koji imaju artritis, ovu metodu liječenja mogu provoditi samo 3 dana u prvom tjednu, a od drugog tjedna nadalje, dnevno. Ovo liječenje nema popratnih efekata, osim što ćete češće ići mokriti. Dobro bi bilo da ovo uzmemo za dnevnu praksu tokom cijelog života, a ne samo dok liječimo bolest. Pijete vodu i ostanite aktivni. Ima smisla. Kinezi i Japanci piju vruć čaj tijekom jela ... ne hladnu vodu. Možda je vrijeme da usvojimo njihove navike pijenja (u malim gutljajima) tijekom jela. Ovaj članak je koristan za one koji piju hladnu vodu. Lijepo je popiti neko hladno piće nakon obroka, ali hladna voda će zbiti masnoće koje ste upravo konzumirali - usporit će probavu. Kada takve tvorevine reagiraju s kiselinom, slome se i crijeva ih apsorbiraju brže nego krutu hranu. To će izbrazdati crijeva (oštetiti crijevne resice) i uskoro će uzrokovati debljinu i voditi do raka. Zato je bolje piti toplu juhu ili toplu vodu nakon jela.

KAKO PREPOZNATI MOŽDANI UDAR (KAP) PROCITAJTE I ZAPAMTITE:

Ponekad je vrlo tesko prepoznati simptome mozdanog udara. Zrtva mozdanog napada moze zaista imati ozbiljna ostecenja mozga, ako osobe, koje su u blizini, ne prepoznaju simptome ovakvog napada. Dakle, doktori kazu ± da bismo mogli prepoznati ovakav napad, potrebno je da uciniti 4 jednostavna koraka:

- Zamolite osobu, da se nasmije. (ako ne moze = oduzetost) - Zamolite osobu, da kaze sasvim jednostavnu recenicu, kao na primjer: ÄDanas je jako lijepo vrijeme."

- Zamolite osobu, da podigne obje ruke iznad glave.

- Zamolite osobu, da pokaze (isplazi) jezik. Ako jezik stoji nepravilno ili nepravilno Ävisi", - to je znak mozdanog udara. Ako osoba ima probleme sa bilo cim gore spomenutim, pozovite o d m a h hitnu pomoc i telefonom opisite simptome koje osoba ima.

Nije tu!

BILJKA "ČUVARKUĆA" - narodni lijek za upalu uha ! Zeljastu biljku koja se nalazila u starim šerpama na krovima šupa ili sjenika, koju nije trebalo njegovati, već je i bez zemlje rasla i održvala se u životi, naši preci su koristili pri upalama srednjeg uha. Listić pun tekućine, jednostavno se iscijedio u uho i bol je nakon kratkog vremana prestajala. Današnji liječnici osporavaju primjenu ove metode liječenja, ali nisu u stanju objasniti blagotvorno djelovanje istisnute tekućine.

UGANUĆE SKOČNOG ZGLOBA ! Prilikom uganuća skočnog zgloba, danasnji ortopedi, odmah stavljaju nogu u longetu i određuju nekoliko dana mirovanja, pri tome vam daju neko sredstvo za umirenje bolova i to je to. Kako su to rješavali u ranije vrijeme ? Otečeni zglob se prvo obilno namaže svinjskom masti, te se nakom toga omota sa platnenim zavojem od lana, koji je prethodno natopljen u rakiju. Zavoj nesmije biti pretjerano zategnut, već je potrebno, svakih pola sata otpuštati zavoj i ponovno mastiti zglob, a i natopiti zavoj s svježom rakijom. Takav oblog treba držati dok oteklina ne počne spadati - oko dva dana. ( ovisno o tome koliko su stradali ligamenti zgloba - mozda i duže)

LIJEK ZA BRONHITIS ! Sastojci: - 50 g muške bokvice ± (trputac) - 20 g koprive - 5 - 7 oraha - 30 g cmeđeg šećera - 1/2 kilograma meda

Priprema: 50 grama listova bokvice ± (trputca) očišćenih i opranih kao i 20 grama listova koprive zajedno sa 5-7 natučenih oraha - dovoljno da se samo malo otvore, te. da ne budu oguljeni od ljuske, staviti u 1 litru vode. Nakon 30 minuta vrenja na štednjaku pustiti da se malo ohladi - ne skroz, procijediti tekućinu kroz rjeđu cjediljku zatim dodati 30 grama smeđeg šećera i 1/2 kilograma meda ± (nije važno koje vrste). Dobro promiješati dok se nije sve ohladilo, kad se dobije kašasti oblik. Zatim staviti u teglu i spremiti na tamno i hladno mjesto. Ostaviti da odstoji 24 sata, nakon čega je pripravak spreman za korištenje. Doziranje: Doziranje za odrasle: Jedna supena žlica ujutro i naveče. Doziranje za djecu: Jedna kafena žličica ujutro i naveče.

UPALA GRLA - ANGINA !! Svi smo bili više ili manje žtrve upale grla - angine, koja nas je izluđivala i bila vrlo neugodna, što zbog bolova, a što i zbog otežanog govora ili pjevanja - promuklosti. Tada smo pili čajeve i razne pastile, te se utopljavali i zamatali vrat, te na kraju kod težih oblika pili antibiotike. TOTALNO POGREŠNO! Uzročnici angine su bakterije cocusi, koji su osjetljivi na niske temperature i kako ste i sami primjetili uvijek vam je bilo teže odmah nakon ustajanja iz kreveta, jer se "bratija" tokom noći namnožila. Lijek je jednostavan i APSOLUTNO pouzdan. HLADNA VODA !! Svako jutro prije pranja zuba ili paralelno, ako možete zube prati u hladnoj vodi - grgljajte čistu hladnu vodu nekoliko puta ( bar tri), i to svako jutro. Na taj način ćete potamaniti bakterije u grlu, i osloboditi svoje krajnike muke koja vas je tlačila niz godina. Poboljšanje ćete osjetiti već nakon prvog puta primjene ove metode.

BJELANJAK PROTIV JEČMENCA (ČMIČKA)

Ako vam se desi da vam se u oku pojavi ječmenac - čmičak, razbijte svježe kokošije jaje. Sadržaj iskoristite po volji ili stavite u neku šolju da ga iskoristite kasnije jer vam neće trebati za lijek. Za lijek vam je potrebno ono što ostaje na kori Ako bolje pogledate vidjećete da je na kori ostao po mali bazen sa obe strane ispunjen tekućinom. To je takođe bjelanjak i to je ljekovito. Mažite oči tim bjelanjkom svaki put kada se stari namaz sasuši ili kada se sjetite u toku dana.Svakog dana koristite novo jaje,a zatim ga stavite u frižider u poklopljenoj šolji da se ne skori.

Posebno je korisno kod djece kojoj se često javljaju takve promene. Kapi,masti....na kraju čak i operacija su metode zvanične medicine. Tek nakon saznanja za ovaj lijek odmah posegnem za čudotvorim jajetom i gotovo. Što se prije počne sa mazanjem to brže i prođe (1-2 dana),ako traje već neko vreme potrebno je više dana,ali budite uporni. Sigurno će pomoći

OPEKLINE - Ljiljanovo ulje

Sinoć sam pravila pomfrit i ovako spretna kakva već jesam u kuhinji opržim se vrelim uljem od pomfrita.Odmah sam namazala ljiljanovim uljem i za nepovjerovat da danas na ruci se vidi samo mala tačkica...nije me ni peklo,ni boljelo nakon sto sam namazala uljem(kako inače opekotina peče)nema ni plika...vec sam bila čula za ljiljanovo ulje,al evo i uvjerila sam se da baš pomaže kad su opekotine u pitanju I samo još da dodam,ljetos je moja beba često imala ojed ispod pelena...nijedna krema nije pomogla kao ljiljanovo ulje koje bi kožu pomladilo preko noći...a bilo je strašno jer se baš ranice pravile na pojedinim mjestima . (Preneseno sa foruma Ljekovito bilje)

Nije tu!

ČIČAK (sikavica) - anti-kancerogeno djelovanje

Nedavno su znanstvenici prikazali anti-kancerogeni učinak silibinina, glavnog biološkog aktivnog sastojka čička. Široko rasprostranjen kao narodni lijek za jetrene bolesti, čičak je siguran i dobro se podnosi te štiti jetru od oštećenja izazvanih lijekovima ili alkoholom. Silibinin je visoko pročišćeno mlijeko čička s definiranom kemijskom strukturom i molekularnom težinom. Studiju je proveo Dr. Ke-Qin Hu i njegov istraživački tim na Irvine, Kalifornijskom Univerzitetu.

Studiju je proveo Dr. Ke-Qin Hu i njegov istraživački tim na Irvine, Kalifornijskom Univerzitetu. Dr. Hu je iskusan istraživač i znanstvenik te liječnik hepatolog. Objavio je više od 70 znanstvenih članaka u različitim profesionalnim medicinskim časopisima. Mnoge od njegovih znanstvenih publikacija fokusirane su na virusni hepatitis B i C, cirozu i rak jetre, što je značajno pridonijelo boljem razumijevanju uobičajenih jetrenih bolesti. Otkriće Dr. Hu i njegovih kolega o anti-kancerogenom učinku silibina objavljeno je u Svjetskom gastroenterološkom časopisu. Istraživači su otkrili posredovanje silibilina u anti-kancerogenom učinku tako što (1) smanjuje razmnožavanje kancerogenih stanica i ciklus razvijanja stanica; (2) poboljšava programiranu smrt stanica raka; (3) mijenja kromatin strukturu stanica raka.

Rezultati njihovih istraživanja pokazuju da se silibinin može koristiti kao prevencija razvoja raka jetre koji je jedan on najraširenijih u svijetu. Rezultati su također naveli na razmišljanje o mogućnosti testiranja drugih biljnih nadopuna za moguće liječenje raka.

Izvor www.medicalnewstoday.com, originalni članak možete pročitati ovdje.

Nije tu!

MED I CIMET - dobitna kombinacija za zdravlje

Smatra se da med i cimet u kombinaciji mogu izliječiti gotovo sve, i to bez ikakvih nuspojava, uključujući rješavanje problema s debljinom (dvije žlice meda prije spavanja pospješuju mršavljenje), kolesterola (dvije žlice meda i tri žličice cimeta u prahu izmiješanog u šalici može u 2 sata smanjiti razinu kolesterola u krvi za 10%), a redovita uporaba meda smanjuje mogućnost obolijevanja od gripe. Namaz meda i cimeta na kriški kruha za doručak drastično smanjujete mogućnost srčanog udara. Svakodnevna uporaba meda i cimeta podiže imunitet i štiti tijelo od bakterija i virusnih napada. Znanstvenici su ustanovili da med ima različite vitamine i željezo u velikim količinama. Stari narodni lijek kaže da napitak - koji se sastoji od 1 dcl vode u koji je umiješan sok jednog limuna i tri žlice meda - trenutno uklanja umor. Pola žlice meda u čaši vode, sa sasvim malo cimeta, ujutro, podiže vitalnost. Med pomiješan s cimetom riješit će problem kroničnog kašlja i začepljenih sinusa. Topla voda s dvije žlice meda i žličicom cimeta može izliječiti i kronični artritis. Kombinacija meda i cimeta, ako se namaže na kožu, uklanja bol nakon ugriza kukaca. Problem gubitka kose riješit ćete kremom napravljenom od toplog maslinovog ulja, žlice meda i žličice cimeta, koja se nanosi 5 - 15 minuta prije pranja kose. Dvije žlice cimeta razmućene u mlakoj vodi s jednom žličicom vode pouzdano uništavaju bacile u mjehuru. Melem od žličice cimeta i pet žličica meda, namazan na bolni zub, uklanja bol. Kombinacija meda i cimeta rješava sve probleme u trbuhu, pretjerane vjetrove, loš zadah, pa čak i čir na želucu, a pomaže i kod nekih tipova karcinoma (znasnsveno dokazano), te kod gluhoće. U zemljama Dalekog Istoga žene koje ne mogu zanijeti i trebaju ojačati maternicu znaju stoljećima da pola žličice cimeta i jednu žličicu meda treba namazati na desni više puta tijekom dana tako da se izmiješa sa slinom i uđe u tijelo. Od tri žlice meda i jedne žličice cimeta napravite kremu, namažite njom prištiće prije spavanje i operite ujutro toplom vodom, pa ćete uništiti prištiće u korijenu, a i bilo koji tip kožnih infekcija. Izmiješajte 4 žice meda, 1 žlicu cimeta i tri šalice vode te skuhajte kao čaj. Pijte po ¼ šalice 3 ± 4 puta

dnevno i ostat ćete mladi i vitalni.

bakreni

PRIRODA LIJEČI RAK - ali kako kad i kako kome ! Zapadna alternativna medicina temelji se uglavnom na ljekovitom bilju, radikalnom čišćenju organizma i namirnicama koje sadrže antitumorske tvari. Zabilježeni su slučajevi izlječenja od raka, ali uspjesi su povremeni, a stopa rasta karcinoma se ne smanjuje

PIŠE DRAGO PLEČKO Razlika između istočnih i zapadnih tradicionalnih i prirodnih medicina u borbi protiv najtežih bolesti, a tako i raka, jest u tome što na Istoku uvijek nalazimo određenu metafizičku pozadinu u razmišljanju o ravnoteži unutar ljudskog organizma. Prema kineskoj tradiciji, postoje akupunkturni meridijani kojima struji energija chi koja se u Japanu zove ki, a njezin je pandan u Indiji prana koja struji kanalićima koje tamo zovu nadi. Pa se rabe razne tehnike disanja, položaji tijela i ubadanje iglama kako bi se toj zapravo nikada jasno izmjerenoj energiji pomoglo da se vrati u ravnotežu. U igri su i energetske čakre koje su stekle enormnu popularnost i na Zapadu, gdje se danas koriste na najbesmislenije moguće načine. Taj se složeni mistični koncept vulgarizira do krajnjih granica kroz usta raznoraznih samozvanih vidovnjaka, iscjelitelja i ³čudotvoraca´. Lijek od gube s drveta Svega toga u staroj zapadnjačkoj tradicionalnoj medicini nema. Tu i tamo se sreće kakav alkemijski recept, posebice u takozvanoj spagiričkoj medicini, ali se sve uglavnom vrti oko ljekovitog bilja, raznih varijanti radikalnog čišćenja organizma i namirnica koje sadrže antitumorske tvari.

Dok sam kao student češljao stare njemačke medicinske zapise koji su tu i tamo znali sadržavati anegdotalni opis kakvog izlječenja od raka, nabasao sam na neobičnu tvrdnju bavarskog pivara koji je krajem 19. stoljeća svoju ženu oboljelu od raka prsiju izliječio pivskim kvascem. I ne samo nju, nego, kako sam opisuje, još nekoliko drugih žena. Na koji se to način odvijalo, nije iz zapisa jasno, ali će poslije ta namirnica postati zanimljiva onima koji se bave malignim bolestima. U toj sam istraživačkoj fazi čuo za banjolučkog travara Nazifa kojem nitko nije znao prezime, ali se govorkalo da se školovao u Kairu i narodnim lijekovima znao iscijeliti ponekog pacijenta oboljelog od raka. Potegao sam do Banje Luke, ali našao sam samo njegova sina koji nije pokazivao nikakvo zanimanje za znanja svoga pokojnog oca. Samo je napomenuo da se sjeća da je stari kod liječenja karcinoma koristio gubu s drveta. Jedna mi je žena upotpunila saznanja o tome što je koristio stari bosanski hećim koji je očito zapravo

koristio recepture iz Sadikovićeva klasičnog priručnika za travare koji je objavljen još 1928. godine. Njezin je suprug patio od zadnjeg stadija raka gušterače i jako se mučio. Travar joj je dao tzv. crni korijen gaveza koji je kuhala u mlijeku dok se nije zgusnulo, a uz to mu je kuhala čaj od listova iste biljke. Čovjek se oporavio, bolovi su se znatno smanjili i umro je relativno mirno, kazala mi je. Dakako, za pretpostaviti je da je moguće tumačenje naglog olakšanja tegoba diuretično djelovanje ove kombinacije kojom se iz abdomena istjerala znatna količina nagomilane tekućine. Bilo kako bilo, ovakove su ideje ipak bile izraz svojevrsnog narodnog genija. Iz tih vremena datiraju opisi poboljšanja, čak izlječenja, malignih čireva i raka na površini kože primjenom jakog čaja od cvijeta nevena, ali i remisije nekih oblika leukemije primjenom biljnih smjesa koje su sadržavale listove imele, stolisnik i neke druge ljekovite biljke.

U ranoj fazi entuzijazma sedamdesetih godina prošlog stoljeća, javlja se podosta tvrdnji o izlječenju teških malignih bolesti prirodnim putem, a raste vrtoglavo i zanimanje za homeopatske proizvode na bazi imele koji se apliciraju potkožnim injekcijama i, kako se tada moglo čuti, na taj način potiču imunitet. Tek će se pomnijim istraživanjima prehrambenih namirnica doći do saznanja da brokula može utjecati na rak prsiju kod žena i prostate kod muškaraca. Hit postaje i likopen iz rajčice pa u popularnoj literaturi nalazimo optimističan podatak da svakodnevnim jedenjem salate od rajčice smanjujemo rizik od pojavljivanja raka za čitavih 60 posto. I zelena salata, kupus, cvjetača, soja, jabuke postaju prepoznati kao hrana koja sadrži supstancije koje ubijaju stanice raka. Razvija se čitav nutricionistički pokret koji sotonizira sve oblike životinjskih masnoća, tvrdeći da su one uzrokom raka u velikom broju slučajeva. I mlijeko, u staroindijskoj tradiciji gotovo božanska tekućina, dolazi na udar. Argument je da je ono nužno dok majka doji dijete, a poslije, kako kažu neki, postaje otrov za organizam! Na tome najviše inzistira američki nutricionist dr. John McDougall. I dok s jedne strane imamo fazu u kojoj gotovo u svakoj namirnici poneko pronalazi tvar koja izaziva rak, s druge se počinje prepoznavati spojeve koji ga liječe, nerijetko u tim istim namirnicama. Rašomon oko toga kako se prehranom zaštititi od raka još traje, s gotovo svakodnevnim iznenađenjima. Ipak, stopa rasta karcinoma se ne smanjuje. Problem je u genetskom naslijeđu, stresu i zagađenju okoliša, slaže se većina eksperata. µMačja kandža¶

U Europu i SAD postupno nadiru i znanja južnoameričkih herbalista pa ozbiljna istraživanja, primjerice, upućuju na to da postoji potencijalno jako djelovanje dijelova biljke iz Južne Amerike na neke oblike tumora na mozgu. Prah osušene stabljike zovu ³mačja kandža´, a latinsko mu je ime Uncaria tomentosa. Film ³Medicine Man´ (³Vrač´) sa Seanom Conneryjem u naslovnoj ulozi podsjeća na moguće neotkrivene moći biljaka Amazone koje se nemilosrdno uništava zbog profita. Oko te se problematike osobito angažiraju oni koji vjeruju da u prirodi postoji odgovor za svaku bolest. Svojevrsno je uzbuđenje donijela priča jednog avanturista koji je proveo nekoliko godina među preostalim amazonskim plemenima ljudoždera koji rijetko dolaze u dodir s vanjskim svijetom. U

svoje dvije knjige tvrdi da je rak među tim grupama posve nepoznata bolest. Nije jasno je li to zbog izoliranosti od civilizacijskih šokova ili nečeg drugog, ali kao nova nada je i ova priča dobro došla. Ljekovito crno grožđe U posljednjih nekoliko desetljeća alternativnu scenu borbe protiv raka zaljuljalo je nekoliko pojedinaca koji su ponudili razne sustave tretmana. Zanimljiva je priča južnoafričke liječnice dr. Johanne Brandt koja je oboljela od raka želuca i sama se izliječila, poslušavši nekog plemenskog vrača, crnim grožđem. Nije uzimala nikakvu drugu slatku hranu, a glavna joj je prehrana, osim grožđa, bila crna riža. Kako se priča odvija još 1920. godine, razumljiva je poruga kolega, usprkos povremenim uspjesima koje je imala u liječenju nekih oblika raka. Danas se vjeruje da do remisije tumora može dovesti resveratrol, crna tvar u kožici grožđa koja ima dokazano jako antitumorsko djelovanje. Njezina imenjakinja, dr. Johanna Budwig, imala je još više uspjeha, uvodeći u terapiju karcinoma, ali i drugih teških bolesti, laneno ulje koje se smatra najstarijom opisanom prehrambenom namirnicom, koju koriste još u Sumeru. Lista argumenata u korist ove terapije je podulja, ali, dakako, službena je medicina ignorira u potpunosti. Kao i kombinaciju kapi dr. Hulde Clarke, koja smatra da rak nastaje jer vrsta nametnika u crijevima ljudi luči jedan organski spoj fosfora koji blokira imunosustav. Kapi ubijaju nametnika, a organizam se oporavlja, tvrdila je u svoje dvije knjige Clarkeova. I opisala svoja 102 slučaja navodnog potpunog izlječenja. U djelotvornost sam se lanenog ulja u nekim situacijama uvjerio i sam, a nerijetko su poboljšanja nastupala i poslije osobitog načina čišćenja jetre. Naime, netko je uočio, ako je vjerovati jednoj od silnih statistika vezanih uz karcinome, da znatan broj žena oboljelih od raka prsiju ima otprije uklonjenu žuč. Nekolicina je mlađih medicinara zaključila da bi se proizvodnja žučnih boja i posebice antitumorske izlučevine pankretina mogla potaknuti uklanjanjem toksina iz jetre. A tako možda i pomoći onima oboljelima od raka. Kažu da su rezultati obećavajući.

Aspirin iz vrbe Možda su začetnici primarne zdravstvene zaštite u Europi Benediktinci koji su stanovnike Francuske učili da u uglovima vrtova sade ljekovito bilje i tako si sami pomažu u vremenima kriza. Paracelsusa smatramo ocem iatrokemije, discipline koja se bavila ljekovitim biljem, a preteča je današnje farmacije. Dakle, pretjerani sukobi između farmaceutskih kompanija i službene medicine s jedne i pokonika (kvalitetnog) prirodnog liječenja nisu inspirirani toliko principima koliko interesima. Naime, dobar dio lijekova je i dobiven iz prirodnog materijala, ljekovitog bilja, kora drveća, školjaka i životinjskih izlučevina, što zapravo znači da bi lijekovi trebali biti neka vrsta koncentriranog prirodnog materijala pa se od njih očekuje i veća djelotvornost. Kada je dr. Alexander Fleming, zahvaljujući neurednosti zbog koje se plijesan uvukla među njegove uzorke bakterija, 1927. godine otkrio penicilin, malo tko znao da su 3000 godina ranije nesvjesno isto to koristili u Indiji kada su rane tretirali paučinom. I jedan od prvih efikasnih lijekova protiv visokog

tlaka, rezerpin, dobijen je iz korijena jedne orijentalne biljke. Vrlo snažan citostatik Taxol u krajnjoj je liniji vezan uz stablo tise, a medicinski preparat, kamptotecin, uz jedno kalifornijsko drvo. I snažni antibiotici i antitumorski agensi grupe aktinomicina, posebice aktinomicin D, nazočni su u crvotočinama. Čuveni Omega-3, Omega-6 i Omega-9 dolaze nam iz lanenog ulja koje kao lijek bilježe još u Sumeru prije 6000 godina, a ako uzimate vrbovu koru uzeli ste nešto vrlo slično aspirinu.

Izvor: Slobodna dalmacija

BILJEM protiv RAKA PLUĆA

Pluća su polukonični organi u prsnom košu, odijeljeni s nekoliko organa koji čine sredoprsje ili medijastium. Lijevo krilo ima samo dva režnja, gornji i donji, a desno ima tri režnja, gornji, srednji i donji. Površina pluća pokrivena je unutarnjim listom serozene membrane, pleure, koji se nastavlja na vanjski list pleure što oblaže unutarnju stijenku prsnog koša. Tako nastaje dvostruka vreća u kojoj se nalaze pluća.

Svako plućno krilo sadržava dušnice ili bronhe koji se postupno dijele i njihovi ogranci završavaju u plućnim režnjićima. Stijenku bronha čine tri sloja. To su: unutarnji sloj koji sadržava mnogobrojni cilindrični epitel s trepetljikama, submukoza koja sadržava brojne žlijezde i limfoidne čvoriće, i mišićni sloj s vanjskim vezivnim tkivom.

Pluća opskrbljuju krvlju bronhalne arterije koje potječu iz prsnog dijela aorte. Bronhalne arterije granaju se kao i dušnice u plućnim režnjevima. Venska krv iz desnog dijela srca dospije u pluća putem plućih arterija. Krv zasićena kisikom vraća se plućnim venama u srce u lijevu pretklijetku. Pleura još sadržava živce, vezivno tkivo i limfne žile. Otkrivanje raka pluća Rak pluća se uglavnom otkriva vrlo kasno. Razlog tome je klinička slika koja je ista i kod drugih plućnih bolesti (brzo umaranje, noćno znojenje, suhi kašalj, malaksalost i dr.), tako da većina bolesnika dolazi do liječnika s već metastaziranim rakom ili obuhvaćenim cijelim plućnim krilom i bronhijama tako da operativni zahvat više nije moguć. Uzroci raka pluća su uglavnom onečišćenja zraka, pušenje i zračenje. Liječenje raka pluća ovisi u kojemu se stadiju nalazi bolest. Veliki učinak pri zaustavljanju napredovanja raka pluća kao i drugih vrsta raka ima kaktus Aloe Vera, koji je učinkovit isključivo svjež.

Pri liječenju ove bolesti veliku ulogu ima i podizanje imuniteta bolesnika koje je moguće uporabom

ljekovitim biljem poput suručice, velike končare, mente, rudbekije ili određenim čajnim mješavinama prilagođenim organizmu. Valja voditi brigu o razvodnjavanju i izbacivanju sekreta iz zdravog dijela pluća i bronhija. Postoji i dobar dio prirodnih antibiotika koji su isto tako učinkoviti u čajnim mješavinama kod liječenja raka pluća. Za primjer dajem nekoliko svojih blažih čajnih mješavina (pogledati dolje u okviru).

Čajne mješavine kod raka pluća

Mješavina 1 ‡ velika končara ‡ suručica poljska ‡ vrbica ‡ plućnjak ‡ menta pipirita ‡ matičnjak ‡ jelenji jezik

Mješavina 2

‡ barska metvica ‡ trputac ‡ stolisnik ‡ bijeli sljez ‡ oman korijen ‡ gorka kičica ‡ lopuh

Mješavina 3

‡ suručica planinska ‡ kiselica ‡ gospina trava ‡ podbjel ‡ trava iva ‡ velika končara

Napomena: Od svake biljke uzeti po jednu jušnatu žlicu. Izvor: Forum Narod za narod

NEUGODNA PRHUT U KOSI !

Ako vas to imalo tješi, znajte da niste sami. Frizeri poručuju da je prhutanje najčešći problem tjemena s kojim se susreću. A dermatolozi potvrđuju da prhut stvara problem kod gotovo 87 posto osoba.

Suprotno popularnoj teoriji, i iako bakterije mogu pogoršati situaciju, bakterije ne uzrokuju prhut. Prhut je zapravo tip kožne bolesti s kliničkim nazivom Seborrhea capitos ili pretjerana proizvodnja sebuma.

Većina dermatologa slaže se da je uzrok prhuti povezan s maljušnom glivicom Pityrosporum ovale, ili skraćeno P. ovale. Ova gljivica prirodno živi na našoj koži tijekom cijelog našeg života i uglavnom ne uzrokuje problem. Nažalost, kod sve više ljudi, dolazi do neravnoteže... i nastaje prhut.

Želite li dakle problem suzbiti u korijenu, poslušajte savjet stručnjaka.

Ne ignorirajte "Što god poduzeli, prhut nikako ne treba ignorirati", poručuje dr. dermatologije Maria Hordinsky, profesorica na University of Minnesota Medical School u Minneapolisu. Ignoriranje će dovesti do nakupljanja ljuski, što može dovesti do svrbeža i češanja, a prejako češanje do otvorenih ranica i infekcija.

Često šamponiranje! Stručnjaci se u ovom apsolutno slažu: Kosu perite često, ako je potrebno, svaki dan. "Općenito gledajući, što češće perete kosu, lakše ćete kontrolitrati prhut", kaže dermatologinja Patricia Farris, klinička asistentica na Tulane University School of Medicine.

Počnite blago Često i blagi, nemedicinski šampon može kontrolirati problem. "Prhut najčešće izaziva pretjerano izlučivanje masnoće tjemena", objašnjava njujorški specijalist za njegu kose Philip Kingsley. Dnevno šamponiranje s blagim šaponom razrjeđenom u jednakoj količini destilirane vode može kontrolirati izlučivanje masti bez nadraživanja tjemena. A onda krenite žestoko Ako uobičajeni šamponi ne rješavaju stvar, počnite s onima protiv prhuti. Šamponi protiv prhuti klasificiraju se na osnovi aktivnih sastojaka, koji djeluju na različite načine.

Dr. Diana Bihova, dermatologinja iz New York Cityja i klinička instruktorica na New York University Medical Centeru, smatra da šamponi sa selenium sulfideom ili cink pyrithioneom djeluju najbrže, ometajući brzinu stvaranja novih stanica tjemena. Oni sa salicylic acidom i sumporom omekšavaju prhut, pa se ona lakše spere. Oni s antibakterijskim supstancijama uništavaju bakterije tjemena i smanjuju mogućnost infekcije, dok oni na bazi katrana usporavaju rast stanica.

"Za vrlo problematične slučajeve preporučam šampone na bazi katrana", kaže dr. Farris. "Operite kosu šamponom na bazi katrana i ostavite 5 ili 10 minuta kako bi katran imao vremena djelovati. Naime, većina ljudi šampone protiv prhuti ispire prebrzo." Ne budite prežestoki "Ako je šampon koji ste izabrali prežestok za svakodnevnu upotrebu, izmjenjujte ga s običnim šamponom", poručuje dr. Farris.

Plavuše, oprez! Imate li plavu ili sijedu kosu, dobro razmislite prije upotrebe šampona na bazi katrana. Svijetloj kosi može dati smeđi preljev. Šamponirajte dva puta "Uvijek šamponirajte dva puta", kaže R. Jeffrey Herten, prof. dermatologije na University of California, Irvine, California College of Medicine. Čim stanete pod tuš, prvo našamponirajte glavu. Ostavite na glavi sve dok traje tuširanje. Prije nego mislite krenuti iz kade, temeljito isperote kosu i krenite na brzo drugo šamponiranje i ispiranje.

Kapa Što se tiče boljeg djelovanja šampona, dr. Bihova ima još temeljitiji pristup. Nakon šamponiranja, na mokru kosu stavite kapu za plivanje. Ostavite sat vremena, pa isperite.

Promjena šampona? "Ako ste našli šampon koji djeluje, nastavite ga koristiti", kaže dermatolog Howard Donsky, prof. na University of Toronto. Ipak, imajte na umu da se koža može navići na sastojke šampona, pa je marku dobro promijeniti svakih nekoliko mjeseci.

Umasirajte Dok šamponirate kosu, kožu tjemena dobro je nježno masirati jagodicama pšrstiju. Tako ćete pomoći u uklanjanju nakupina ljuski. Ipak ne grebite po glavi, to može dovesti do razvoja rana koje su gore od same prhuti.

Majčina dušica Njujorški stilist za kosu Louis Gignacnvest preporuča upotrebu majčine dušice zbog njenog blagog antiseptičkog djelovanja koje može pomoći u uklanjaju prhuti. Pripremite efektnu kupku. Deset munuta kuhajte 4 žlice osušene majčine dušice u 2 šalice vode. Procijedite i pustite da se ohladi. Pola mješavine pospite po suhoj čistoj kosi, pazite da tekućine natopi tjeme. Pažljivo umasirajte. Ne ispirite, a polovicu ostavite za drugi dan.

Klonite se piva Vjerovali ili ne, no neki koriste pivo za ispiranje i zamjenu za gel. Ako ste među ovom skupinom, a istovremeno imate prhut, vrijeme je da ostavite pivo. Pivo isušuje tjeme, što na koncu može biti uzrok prhuti.

Ulje "Iako pretjerana mast tjemena izaziva problem, povremeni tretmani toplim uljem pomažu u omekšavanju ljuski", kaže dr. Herten. Zagrijte malo maslinovog ulja i namočite kosu (u suprotnom ulje će se više natopiti u kosu nego u tjeme). Češljajući se otrivajte tjeme, pa kistom nanesite ulje direktno na kožu. Navucite kapu za kupanje i ostavite 30 minuta na glavi. Zatim isperite šamponom protiv prhuti.

Idemo na Sunce! "Malo sunčanja djeluje protiv prhuti", kaže dr. Fowler. To je zato što direktno izlaganje Sunčevim UV-zrakama ima protuupalno djelovanje. Može objasniti i manje prhuti u ljetnim mjesecima. "Ali ne pretjerujte", upozorava dr. Fowler, napominjući da je dnevno dovoljno i manje od 30 minuta izlaganja. Izbalansirajte koriti i rizike.

Smirite se Ne zaboravite ulogu žvčanog sutava. Uznemirenost uvijek ima loš utjecaj na stanje kože, uključujući i prhutanje ili dermatitis. Dakle, ako ste pod stresom, borite se protiv njega vježabnjem, odmaranjem i pravilnom prehranom.

Narodni lijekovi

1. U šalici tople vode otopite 3 žlice ionizirane soli. Namočite kosu i umasirajte u tjeme. Poslije šamponirajte kao i obično.

Sol smanjuje prhut ubijajući bakterije koje pogoršavaju problem. 2. Luk je bogat sumporom, a on ima ljekovita svojstva u borbi s gljivicama koje uzrokuju prhutanje.

Ma koliko izgledalo čudno, prepolovite luk i trljajte po tjemenu. Kosu perite jednom tjedno sa sapunima na bazi sumpora i izbjegavajte proizvode za kosu koji sadrže alkohol i jaka sušila za kosu koja isušuju tjeme. 3. Ljekovita svojstva navodno imaju i češnjak i origano - uzimajte ih u hrani, trljajući kao luk ili s kupkama na glavi.

Izvor - Portal ISKON

KOPRIVA - HRANA I LIJEK

Kopriva (Urtica dioica L. - Urticaceae) je samonikla biljka koja raste na zapuštenim mjestima kao korov. Listovi i peteljke su pokriveni žarnicama, i zbog toga ih je jako neugodno dodirnuti, jer izliju oštar sok na kožu. Kopriva se od davnina koristi kao hrana i lijek. Još su je stari Egipčani uzgajali i koristili kao povrće, a u doba Grka koristila se kao svježa biljka za masažu protiv reumatskih bolova. Poznata je narodna izreka "Neće grom u koprive", a germanskoj mitologiji kopriva je simbol boga munja. Povijest Prvi povijesni zapisi o koprivi mogu se naći u I. stoljeću, kada se koristila kao lijek protiv opće slabosti te kao sredstvo za "čišćenje" organizma. Plinije piše kako mlada kopriva u proljeće daje dobru i zdravu hranu koja cijelu godinu čuva od mnogih bolesti, a spominje se i u Hipokratovim i Horacijevim zapisima. Navodno su je zbog njezina poznatog žarenja Cezarove trupe upotrebljavale za "održavanje topline" te kao lijek protiv artritisa i reume. Sastojci ‡ bjelančevine (5,5%) ‡ masti (0,7%) ‡ ugljikohidrati (7%) ‡ vitamin C (u mladom lišću), karoten (provitamin A), B2, K ‡ mineralne soli željeza, sumpora, kalcija, natrija i magnezija ‡ kiseline-pantotenska, mravlja, octena, maslačna, kremična ‡ flavonidi ‡ tannin, klorofil, fitosterol, lecitin u lišću ‡ acetilholin i histamin u dlačicama Primjena Djelotvorno olakšava reumatične tegobe (antiflogistik) što se vjerojatno temelji na sprečavanju nastanka prostaglandina. Bitno se umanjuje bol, kako pri kretanju tako i u mirovanju. Urtikacija, peckanje tijela koprivom kako bi se potaknuo krvotok i umanjili reumatski bolovi, stari je ruski

običaj.Zbog željeza primjenjuje se kod slabokrvnih osoba jer utječe na stvaranje većeg broja crvenih krvnih zrnaca. Zaustavlja i krvarenja pa se primjenjuje kod prejakog menstrualnog krvarenja, povraćanja krvi i krvavog kašlja. Djeluje protiv proljeva i pomaže kod hemeroida. Korijen koprive pomaže kod otežanog mokrenja zbog povećane prostate. Lektini i polisaharidi iz korijena utječu na metabolizam hormona testosterona. Ekstrakt korijena koprive inhibira enzimsku aktivnost u prostati, a inhibirajuće djeluje i na vezivanje proteina na receptore.Znanstveno je dokazano da može sniziti sadržaj šećera u krvi pa se često upotrebljava u čajnim mješavinama kod povišenog šećera. Velike količine vitamina A, mineralnih soli, biljnih hormona i enzima sekretina čini koprivu sjajnom za proljetne i jesenske kure čišćenja. Čaj pročišćuje krv pa je koristan kod kožnih bolesti, bubuljica i akni. Veliku primjenu ima i u kozmetičke svrhe, te se ekstrakt korijena nalazi u proizvodima protiv otpadanja kose, a također potiče lučenje mlijeka u dojilja. Upotreba List koprive koristi u modernoj fitoterapiji se za drenažu (čišćenje) bubrega, a koristi se infuz (čaj) lista tijekom tri tjedna. Preporučuje se kao dodatna terapija kod oslabljenog organizma, anemije i čestih mokraćnih infekcija. Za infuz 3 - 5 grama suhog lista koprive prelije se sa 250 mL kipuće vode i ostavi se poklopljeno deset minuta. Infuz se priprema svjež, a pije se tri puta na dan, najčešće nakon obroka tijekom više mjeseci (do pola godine).

Korijen koprive preporučuje se ne samo kod adenoma prostate, nego i kod akutnog ili kroničnog prostatitisa, zajedno s drugim načinima terapije, uz uroantiseptične biljke poput medvjetke (Arctostaphylos uva ursi) i protuupalnih biljaka poput zlatnice (Solidago virgaurea). Za čaj se 6 g suhog korijena doda u 300 mL ključale vode i kuha deset minuta. Makne se s vatre i ostavi još 5 - 10 minuta te potom procijedi. Pije se topao nakon obroka, tri puta na dan. Pije se oko tri mjeseca, uz redovite kontrole kod liječnika specijalista. Kopriva se ne smije koristiti neprokuhana jer može oštetiti bubrege. Recepti Naši je stari recepti često spominju i može se pripremiti na mnogo načina kao i svako povrće, najčešće kao zamjena za špinat. U cijeloj je Europi poznata juha od koprive, jedino jelo u kojem kopriva ima glavnu ulogu. Dodaje se sirevima, pudinzima, a varivo od koprive je jelo kojim se u Škotskoj slavi dolazak proljeća. Često se poslužuje i tjestenina punjena koprivom, a od slatkih jela štrudla od koprive i sira. Za upotrebu u kulinarstvu koriste se upravo vršci koprive, što znači gornja četiri lista. Preporučujemo recepte PILETINA S KOPRIVOM i PALENTU S KOPRIVOM I SKUTOM. U mladim listovima koprive ima dvadeset puta više C vitamina nego u zelenoj salati i dodavanjem nasjeckanih listova obogaćujemo salatu, a da ne štetimo njenom okusu. Kopriva se uvijek mora kratko prokuhati da bi se uklonila opasna mravlja kiselina, a isto tako i kremična kiselina koja u većim količinama može biti štetna za bubrege. Kopriva raste na skrovitim, zapuštenim mjestima. Najvrednija je od ožujka do svibnja, ali može se brati cijele godine, budući da nakon košenja ponovno stvara mlade vrške. ZANIMLJIVOSTI

U Koprivnici je nekoliko entuzijasta koji su već duže vrijeme koristili koprivu ne samo kao čaj nego i za izvrsna jela, potaknuti time što je njihov sugrađanin izliječio uz pomoć koprive bubrežne kamence, čime je sebi i fondu zdravstva prištedio operaciju, osnovalo najneobičniji klub ± Klub ÄKoprivice³. I tako je kopriva u najprivlačnijim oblicima za oko i nepce izašla najprije na koprivnički trg u vlastitoj inicijativi Kluba ÄKoprivice³ i u sklopu različitih manifestacija Turističke zajednice grada Koprivnice. A kako se dobar glas daleko čuje, to je stvar s predstavljanjem koprive prepoznata i nacionalno i predstavljena na Eko-etno sajmu u Zagrebu 2004. g., kamo ju je odvela Turistička zajednica koprivničko-križevačke županije, kao i 2005. g. kada je zablistala u velikoj Kongresnoj dvorani velesajma na završnoj svečanosti pri zatvaranju sajma i podijeli priznanja. Privlačna i ukusna jela od koprive bila su i tema na natjecanju kuhara iz cijele Hrvatske 2005. g. u koprivničkom hotelu ÄPodravina³ pod nazivom ÄZlatna kopriva³.

GLINA KAO LIJEK ! Ljekovito blato za čišćenje organizma:

Od 500 g zelene gline napravite pastu s običnom vodom, ili s infuzom/dekoktom neke ljekovite biljke (npr. infuzom stolisnika) ili s hidrolatom poput hidrolata ružmarina verbenona. U pastu dodajte: í2 jušne žlice biljnog ulja makadamije ili badema, í40 kapi eteričnog ulja atlaskog ili himalajskog cedra, í20 kapi eteričnog ulja borovice, í20 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola. Dobro izmiješajte i nanesite na cijelo tijelo (najbolje dok ste u kadi (bez vode!), u dobro zagrijanoj kupaonici). Držite 15-30 minuta, a potom dobro isperite pod tušem. Prije detoksikacije obavezno popijte šalicu ili dvije čaja od lista koprive kako biste pomogli bubrezima izlučivanje toksina.

Pečenje u želucu Zelena glina pomaže da umanjite bolove kod pečenja u želucu ili jednjaku. Ona je nezamjenjiva kad je u pitanju oblaganje i zarašćivanje stijenki želuca nagriženog želučanom kiselinom. Priprema: ujutro stavimo 1-3 žličice zelene gline u prahu na veliku čađu mineralne vode. Nije potrebno miješati, glina će se sama rastvoriti. Čim osjetite bolove ili pečenje, promiješajte drvenom žličicom tekućinu i popijte 1/2 ili 1/4 čaše. Ponovimo postupak u bilo kojem dijelu dana.

Povraćanje Stavite 1 žličicu ljekovitog bilja (menta, majčina dušica) na 1 šalicu kipuće vode. Ostavite da stoji

pokriveno 15 minuta. Pijte po želji tijekom cijelog dana. Zatim stavite 1 žličicu zelene gline na 1/2 šalice vode. Promiješajte a zatim stavite da se glina slegne. Pijte ovu glinenu otopinu prije svakog obroka. Obrok treba biti lagan. Možete stavljati i tople obloge na jetru i želudac. Stavite 1 žlicu ružičastog lovora ili bršljana na 1 šalicu vode. Ostavite da vrije 3 minute i zatim radite obloge od tog čaja.

Trovanje Bez obzira koje je porijeklo trovanja, najvažnije je da se što hitnije očisti krv. Dragocjeni narodni lijekovi za neutralizaciju otrova su: Glina: stavite 2 žlice gline na 1/2 litre vode. Promiješajte i pijte po želji. Stavite obloge od gline na trbuh i na jetru. Oblozi neka stoje 2 sata. Limun: pijte naizmjence limunadu napravljenu od 4 do 6 limuna i vodu u kojoj je rastvorena zelena glina.

Dijarea Bez obzira kojeg je porijekla dijareja, potrebno je da se crijeva dezinficiraju glinenom vodom, limunovim sokom ili čajem od suhih borovnica. Nemojte jesti cijeli dan da 'nova hrana' ne bi došla u dodir sa hranom koja se već nalazi u fazi truljenja u crijevima. Glina: Ujutro uzimajte 1 čašu glinene vode. Dobro miješajte glinu da se potpuno sjedini s vodom. Limun: Tijekom dana pijte često toplu ili hladnu vodu u koju ste dodali polovinu limuna. Ukoliko želite, možete limunadi dodati malo meda. Čaj od borovnice: Stavite jednu veliku žlicu bobica od borovnice na šalicu vode. Kad proključa, ostavite još nekoliko minuta na laganoj vatri. Iscijedite bobice da dobijete njihov sok. Ukoliko želite, možete dodati med. Pijete 2-6 šalica dnevno.

Promuklost Glasnice su jako osjetljivi i precizni instrumenti. Najmanja prehlada, najmanja upala katkada je dovoljna da vaš glas postane hrapav. Da bi ponovno postao melodičan, pozovite svoje prijatelje iz prirode. Glinu, eukaliptus, majčinu dušicu.

Ispiranje nosa Stavite 1 žličicu gline u prahu na 1/4 čaše vode. Ostavite glinu da se sama rastapa 15 minuta. Dodajte toplu ili mlaku vodu (da bi ispiranje bilo ugodno) i promiješajte drvenom žlicom. Nagnite glavu iznad lavaboa, zatvorite jednu nosnicu i zaronite nos u čašu. Uvlačite polako vodu u drugu nozdrvu. Čim osjetite da se voda polako spušta u grlo izbacite je u lavabo i dalje držite zatvorenu drugu nosnicu.

Fina zelena glina Fina zelena glina namijenjena je za vanjsku upotrebu. Ova glina je izvrsna za pripremanje raznih maski za lice, ali se također može upotrijebiti u razne druge svrhe (oblozi, kataplazme, zavoji).

BAZIČNA MASKA 1 šalica fine zelene gline 1 žlica meda 1 žlica bademovog ili maslinovog ulja 1/2 šalice prirodne mineralne vode

Ta četiri sastojka sadrže sunčevu snagu i toplinu. U šalici vode razmutite med, dodajte ulje i dobro ga razmutite i zatim postepeno dodavajte zelenu glinu uz miješanje dok ne dobijete jednoličnu i kremastu smjesu.

PAŽNJA! Nakon 3 minute smjesa će početi padati sa kože, to je normalna reakcija. Nakon što ste skinuli masku, u nekim slučajevima koža može dobiti lagano crvenilo, što je također normalno, ovisi o kakvom se tipu kože radi. Kod jako osjetljive kože može doći do osjećaja laganog peckanja, što je isto tako normalno. Nakon 3 minute što ste stavili masku imat ćete ugodan osjećaj svježine i opuštenosti, a nakon tretmana vaša koža će biti puno svježija.

Način upotrebe: Drvenom žličicom nanesite masku na lice i ostavite do 5 min, ovisno kako je naznačeno u receptu. Masku uklonite spužvom i toplom vodom.

MASKA ZA SUHU ILI NORMALNU KOŽU U bazičnu masku dodajte 5 žličica soka od grožđa, ako je rijetka dodajte malo gline da se masa zgusne. Ostavite masku dok se lice ne zategne i tada operite spužvom i mlakom vodom.

MASKA ZA MASNU KOŽU U bazičnu masku dodajte 5 žličica soka od krastavaca, ako je rijetka dodajte malo gline da se masa zgusne. Ostavite masku dok se lice ne zategne i tada operite spužvom i mlakom vodom. Liječenje zglobova - artritis, artroza, reuma U roku 3 tjedna, liječimo se glinom rastopljenom u vodi: Navečer rastopimo 1 žličicu (drvenu) zelene gline čaši hladne vode. Ostavimo glinu da se sama rastvori, ne miješajući je i ne tresući je, preko noći. Ujutro promiješamo drvenom žličicom rastvor i popijemo glinu. Navečer stavimo oblog od gline na jedno od bolnih mjesta. Oblog držimo cijelu noć.

Kočenje vrata ± Lumbago Lumbago zahtijeva brzo djelovanje da bi se ograničio procesa upale. Zato što prije treba staviti oblog.

BOLNI ZGLOBOVI I MIŠIĆI - liječenjje s ljekovitim biljem: Kuhajte 2 jušne žlice korijena gaveza (Symphytum officinale) u 3 dcl ključale vode 10 minuta (to je dekokt), ocijedite i umiješajte u 100 g zelene gline da nastane fina gusta pasta. Još dok je toplo nanesite na bolno mjesto, omotajte zavojem ili gazom, i ostavite 15-20 minuta (nikako ne preko noći jer može iritirati kožu!). Oblog se obično stavlja navečer prije spavanja (mirovanja).

Suprotno zapadnjačkom poimanju gdje se upalna mjesta hlade ledom, hladnim oblozima ili raznim gelovima, koji donose trenutno olakšanje ali kasnije se bol najčešće vrati, istočnjačka mudrost nalaže grijanje upala. Zato je važno da ovaj oblog stavljate još dok je topao.

BOLNI ZGLOBOVI I MIŠIĆI - liječenje s eteričnim uljima: U pastu spremljenu prema prethodnoj recepturi (gavezov dekokt ili infuz arnike sa zelenomglinom) ili u pastu s hidrolatima dodajte:

í1 čajnu žličicu macerata kantariona (gospine trave),

í10 kapi eteričnog ulja limunskog eukaliptusa, í10 kapi eteričnog ulja borovice,

í10 kapi eteričnog ulja ružmarina cineola.

Vrlo je važno da smjesu dobro izmiješate kako bi se eterična ulja ravnomjerno rasporedila u pasti. Držite na bolnom mjestu 15-20 minuta, a potom isperite. Bolno mjesto potom namažite SIPF gelom crnog ribiza. Crni ribiz, poznatiji po svojim plodovima koji se koriste u prehrani, dragocjena je protuupalna biljka. U tu se svrhu koristi list koji je najdjelotvorniji kada je svjež (nesušen), čemu je SIPF gel najsličniji zbog specijalnog procesa proizvodnje u kojem se očuvaju sve ljekovite tvari.

ROTKVA(raphanus sativus) - i njena ljekovita svojstva

Stari narodi su je dobro poznavali i cijenili njena svojstva i djelovanje. Od najranijih vremena korištena je kao lijek protiv katara gornjih disajnih putova, bronhitisa, kašlja i tuberkuloze pluća. Preporučuje se i osobama koje pate od zatvora. Za žene je rotkva od velike važnosti jer, korištena kao hrana, doprinosi zadovoljenju potreba organizma za mineralima i fermentima i tako utiče na podmlađivanje. Osim toga, ona stimulira i pojačava menstruaciju, a povećava i mliječnost dojilja. "Koktel" od soka rotkve, mrkve i cikle popravlja krvnu sliku i pročišćava tijelo. Rotkva, posebno crna, preporučuje se kao dopuna zimskoj ishrani i kao odbrana od infekcija koje prate ovo godišnje doba. Rotkva se uzgaja u vrtovima i poljima. Upotrebljavamo korijen, koji je repasta oblika. Izvrsno je povrće, a na glasu je i kao ljekovita biljka. Rotkvu u bilo kojem obliku ne treba soliti jer tada postaje štetna. Ljudi s upalom želuca neka je ne koriste. Svima nam je dobro poznat rotkvin karakterističan pomalo oštar miris i manje-vise ljut okus. Zahvaljujući svom mirisu i ukusu, rotkva se u ishrani koristi uglavnom kao sredstvo koje potiče apetit. Budući da je teško probavljiva, treba je vise usitniti struganjem ili još bolje u mikseru. Uvijek je treba pripremati neposredno prije upotrebe jer stajanjem gubi specifični miris i ukus, a time i neke ljekovite sastojke. U ljekovite svrhe upotrebljava se isključivo svježe iscijeđen sok korijena. Uz svježi sok u ljekovite svrhe može se pripremiti i sirup. Prilikom oboljenja žuči i žučnih putova, nedovoljnoj funkciji jetre, preporuča se uzimanje svježeg rotkvina soka. To je stari narodni lijek koji se priprema na sljedeći način: rotkvu treba dobro oprati, oljuštiti, izribati na ribež, a zatim u električnom sokovniku iscijediti sok. Što se tiče njegove upotrebe, postoji vise preporuka koje se međusobno razlikuju po količini soka koji se uzima tokom dana. Najprihvatljivija je preporuka prema kojoj treba uzimati 100-150 grama soka podijeljeno u vise manjih doza, tokom 4-5 dana, nakon cega treba napraviti pauzu 2-3 dana i tako ponavljati duže vrijeme da bi se ljekovito djelovanje rotkve pokazalo u punoj mjeri. U narodnoj medicini svježe iscijeđen sok upotrebljava se i za liječenje neuralgija i ishijalgija, tako da se utrljava u kozu dužinom živaca. Terapijski učinak postiže se dosta brzo. Za liječenje bronhitisa, velikog kašlja i oboljenja dišnih putova: sirup od rotkve, priprema se na slijedeći način: rotkvu treba dobro oprati, oljuštiti, isjeci na tanje kolute ili je nastrugati, i to naizmjence slagati s istom količinom šećera u odgovarajućoj posudi i ostaviti da stoji 24 sata. Nakon toga sok treba ocijediti, odnosno istisnuti. Sirup se uzima svaki sat po 4-5 žlica. Rotkva se ne preporuča osobama koje imaju čir na dvanaestercu, kao ni osobama s oboljelim bubrezima.

Korijen rotkve se može ukiseliti, a najčešće se koristi kao salata, sama ili uz jabuku, masline, jaja,

kisele krastavce, uz maslinovo ulje i kiselo mlijeko ili vrhnje.

ČEŠNJAK (BJELI LUK )!

Allium sativum je lat. naziv za češnjak Premda je znanost posvetila pozornost toj biljci tek odnedavno, češnjak ima bogatu i znamenitu povijest kao ljekovita hrana, još iz doba piramida. Egipćani su ga obožavali i stavljali su modele glavice češnjaka, napravljene od gline, u Tutankamonov grob, a davali su ga i robovima kako bi oni ostali zdravi. Hipokrat, otac suvremene medicine, upotrebljavao je pare češnjaka za liječenje grlića maternice. U srednjem vijeku redovnici su žvakali češnjak da bi se zaštitili od kuge. Tijekom oba svjetska rata, kada antibiotici još nisu bili dostupni, češnjak se rabio na bojnom polju za dezinfekciju rana i sprečavanje gangrene. Sovjetska vojska se toliko oslanjala na češnjak da je zaradio titulu ³ruskog penicilina´. Poznati liječnik iz 1. stoljeća Dioscorides napisao je da češnjak ³čisti arterije i otvara vene´.

Iako su u narodu već odavna poznata i cijenjena njegova ljekovita svojstva, posljednjih godina imamo sve više spoznaja i objektivnih podataka da je češnjak veoma koristan za zdravlje srca i krvnih žila te se smatra korisnim u sniženju kolesterola u krvi, sniženju visokog krvnog tlaka te sprečavanju preuranjene ateroskleroze. Glavni djelatni sastojak češnjaka je ALIN, spoj iz kojeg u organizmu nastaju sumporni spojevi koji daju karakterističan miris češnjaka. Jedan od glavnih spojeva koji nastaje iz alina djelovanjem enzima alinaze je alicin. Sadržaj alina razlikuje se u češnjaku i do 10 puta, a i sadržaj spojeva nastalih iz njega u raznim pripravcima uvelike ovisi o načinu ekstrakcije tih tvari. Tako se primjerice pri ekstrakciji na previsokim temperaturama smanjuje enzimska aktivnost alinaze. Stoga različito proizvedeni preparati češnjaka imaju i do 20 puta različit sadržaj alicina, pa svi preparati nemaju isti učinak na sprečavanje nastanka ateroskleroze. U svakom slučaju, sirovi češnjak učinkovito djeluje na smanjenje razine kolesterola (posebno ³lošeg´-LDL kolesterola) u krvi i do 10 %, a ima i više drugih pozitivnih učinaka u suzbijanju ateroskleroze. Osim antikolesterolnog učinka, češnjak ima i antikoagulantno (sprečava stvaranje krvnih ugrušaka, a time pomaže poboljšanju cirkulacije i ublažava mogućnost srčanih i moždanih udara i stenokardije), antikancerogeno (ima negativno djelovanje na rast i razvoj tumora), antioksidantno (uništava štetne slobodne radikale), antibiotsko i fungicidno (pomaže u suzbijanju infekcija) djelovanje.

Ako ne možete podnijeti neugodan okus češnjaka, možete nabaviti kapsule sa ekstraktima češnjaka. No budući da različito proizvedeni preparati imaju različit sadržaj djelatne tvari, alicina,

pri kupnji takvih preparata povedite računa koliko djelatne tvari kupujete.

Zbog svega navedenog, konzumiranje češnjaka, osobito neprerađenog, može se preporučiti za jačanje imuniteta, zatim osobama s povećanom količinom kolesterola u krvi, te ostalima s povećanim rizikom od ateroskleroze, ali i zdravima u svrhu prevencije

RASOL ± lijek za GASTRITIS Svako jutro natašte 1 dcl soka od kiselog kupusa tzv.rasola.

METVICA (NANA) - najpoznatiji narodni čaj

Metvica (Folia Menthae piperitae, nana) uglavnom se uzgaja na ilovastom tlu sa mnogo vlage i topline. Rijetko raste samoniklo pa se uglavnom uzgaja na okućnicama.

Biljka raste do 70 cm visine. Cvjetovi su crvenkasto-bijele boje. Listovi su jajasto zašiljeni, uz nazubljenja na rubovima. Cvjeta od srpnja do kolovoza. Cijela biljka intenzivno miriše na mentol. Ubiru se vrhovi ili gornja polovina cvjetnih grančica u cvatu i suše na propuhu. Najljekovitije je lišće i cvjetovi, pa je uputno skinuti ih sa stabljike. Upotrebljava se za destilaciju eteričnog ulja koje se koristi u farmaceutskoj industriji- kozmetologiji. Aktivni sastojak pulegon koristi se za proizvodnju mentola.

U narodnoj medicini metvica (nana) je omiljeni čaj koji pomaže u nizu bolesti; uglavnom organa za disanje i probavu. Dobar je učinak i u bolestima žuči, glavobolji, gastritisu, premorenosti, psihičkoj napetosti, kao i pri povraćanju.

PREHLADA ± NAHLADA ± kako se liječiti

Prehlade su česte u zimskim danima, a prije nego posjetite liječnika pokušajte pobijediti je starim, dobrim sredstvima kao što su topli čaj, vitamin C, med i naravno nezaobilazna pileća juhica. Osim njih odnedavno se protiv prehlade koriste znanstveno dokazana sredstva kao što su cink, selen, magnezij i drugi elementi u tragovima koji jačaju odbrambenu moć organizma.

1. Vitamin C Odavno je poznato da vitamin C prevenira prehladu odn. skraćuje njeno trajanje ukoliko se ipak pojavi. U opsežnoj studiji dokazano je da su se oboljeli oporavili mnogo brže ako su uzimali mega doze vitamina C prvog dana prehlade (8 000mg). Međutim, svakodnevno uzimanje više od 2 000mg može uzrokovati oštećenje bubrega (nastanak kamenaca) i pojavu proljeva.

2. Vruć čaj Pijenje vrućeg čaja ima slične prednosti kao pileća juha. Inhaliranje pare olakšava disanje, a polako ispijanje čaja vlaži grlo. Crni i zeleni čaj imaju dodatne prednosti budući sadržavaju vrijedne antioksidanse.

3. Pileća juhica Baka je ipak bila u pravu. Topla, domaća juhica pomaže na više načina. Inhaliranje pare olakšava prolazak zraka dišnim putevima. Tanjur-dva juhe spriječit će pojavu dehidracije. Znanstvenici su pronašli da pileća juha ima čak protuupalno djelovanje. 4. Češnjak Češnjak je od davnina poznato sredstvo protiv virusa i bakterija. Pored toga, češnjak je hranjiv, te može pomoći vašim osjetu njuha, kojem je za vrijeme prehlade sve bezlično.

5. Hren Hren je još jedan narodni lijek za uklanjanje začepljenosti dišnih puteva. Najbolji način, pored konzumacije hrena uz jelo, je naribati hren, pomiješati s medom i vodom, te grgljati.

6. Slane kapljice Ukapavanje slane vode u nos uklanja viruse i bakterije. Ukoliko nemate originalne, pokušajte napraviti kućne. U pola litre vode ukuhajte 1 žlicu morske soli i ukapajte u nos 2-3 puta dnevno. Još je korisnije ako grgljate slanu vodu par puta dnevno. 7. Cink Najnovija istraživanja pokazuju da cink ima antivirusno djelovanje. Cink sprječava reprodukciju virusa prehlade i skraćuje njeno djelovanje. Najdjelotvorniji je cink gel za nos.

8. Ehinacea Ehinacea je biljni lijek za jačanje obrambenog sustava. Istraživanja koje su provedena pokazala su da bolesnici koji su uzimali ehinaceu kraće su bolovali od prehlade za 1-3 dana. 9. Inhalator

Mala keramička posuda ili moderni plastičan inhalator u koji možete uliti slanu otopinu, mirisnu tekućinu ili aromatičan čaj olakšat će disanje razgrađujući sluz u dišnim putevima. Ova metoda uvelike će također pomoći upaljenim sinusima, što je čest slučaj u hladnim zimskim danima. 10. Mast od mentola Učestalo brisanje nosa vrlo brzo izguli kožicu, a u tom slučaju pomaže mentol. On ima blago djelovanje koji obnavlja kožu, a udisanje arome mentola pomaže otvaranju dišnih puteva.

BRUSNICA - njena ljekovita svojstva !

Brusnica je i kod nas odnedavno popularizirana u različitim vrstama prerade. Kao nutraceutik, voćka je to koja se dokazala kao izvrsna pomoć u liječenju i prevenciji infekcija mokraćnog trakta*. Danas nam je poznat i opisan mehanizam djelovanja, pa je brusnica iskoračila iz fame narodne medicine ravno u istraživačke laboratorije i klinike. Iako prema svom okusu nije pogodna za konzmaciju u svježem stanju, od nje se mogu napraviti džem, sok, voćni koncentrat kao dodatak kuhanju slanih i slatkih jela, a danas se proizvode i kapsulirani pripravci. Inače, divlja vrsta i kultivirana vrsta se ne razlikuju mnogo po sastavu. Brusnica je sitna biljka koja voli vodu, močvarna zemljišta, sitna je rasta i lako se po izgledu ploda zamijeni za medvjetku. Ovo tamnocrveno bobičasto voće iz porodice vrijesova (Ericaceae) rašireno je i kod nas u Europi, a porijeklom je s sjevernoameričkog kontinenta. Nezaobilazni je sastojak tradicionalne večere koja se u Americi priređuje na praznik Thanksgiving, u vidu umaka od brusnica koji se služi uz pečenu puricu. Thanksgiving ili Dan zahvalnosti podsjetnik je to na zime neimaštine prvih doseljenika kojima su upravo domaći Indijanci pomogli da prežive dijeleći hranu. Još je od davnina kod Američkih Indijanaca poznato njeno ljekovito djelovanje kao narodni lijek kod infekcija mokraćnog sustava. Koristi se i u kulinarstvu mada je vrlo trpka okusa, te za pripremu soka. Brusnica (Vaccinium macrocarpon) sadrži kao aktivne tvari organske kiseline (jabučna, limunska, kininska, benzoična, hipurična) i proantocijanidine (OPC) jedinstvene za ovaj plod. Omogućuju joj da djeluje kao anti-adherentni faktor koji inhibira adheziju (vezivanje) patogenih bakterija u urinarnom traktu (uroepitelijalne stanice). Također potiče čišćenje mokraćnog sustava.

Ljekovito djelovanje i aktivni princip Brusnica se već dugo i pouzdano koristi kao biljka čiji plod pomaže u slučaju urinarnih infekcija. Može se koristiti preventivno za čuvanje zdravlja urinarnog trakta, kod same infekcije i u kombinaciji s antibioticima bez narušavanja ili ometanja njihovog djelovanja. Brusnica sadrži aktivne sastojke i voćne kiseline koji dolaze u urin i snizuju njegov pH. Bakterije mogu rasti samo u određenom rasponu pH. Kada ga zadesi infekcija, organizam pokušava sam sniziti pH urina da bi zaustavio razmnožavanje bakterija. Zato kod infekcije mokrenje peče. Smatra se da brusnica prevenira bakterije (poput E. coli) da se vežu na sluznicu mjehura i uretre. Takvo djelovanje smanjuje vjerojatnost infekcije u preventivnom smislu, a pospješuje i djelovanje

obrambenih mehanizama napadnutog organizma. Također svojim sastavom povećava kiseli sadržaj urina. Brusnica također sadrži prirodne sastojke koji djeluju antibakterijski, poput hipurične kiseline. Ovaj sastojak na žalost nije prisutan u dovoljnoj koncentraciji u soku i običnom plodu brusnice da bi se njegovo djelovanje smatralo učinkovitim.

Upozorenja Brusnica je netoksičan, jestivi plod koji se normalno koristi u prehrani. Uzimanje koncetriranih pripravaka ili ekstrakata može imati blage nuspojavu dijareje kod primjene visokih dnevnih doza. Premda se brusnica pokazala doista djelotvorna u preventivnom smislu, te u liječenju urinarnih infekcija, nemojte je uzimati u bilo kojem obliku kao lijek bez nadzora i znanja svog liječnika. Prekomjerni unos brusnice u velikim količinama može izazvati preveliku kiselost i oštetiti mokraćne puteve. Također se ne preporučuje konzumacija većih količina brusnice tijekom trudnoće bez savjeta liječnika. Reference Randomised trial of cranberry-lingonberry juice and Lactobacillus GG drink for the prevention of urinary tract infections in women. British Medical Journal, vol 322, pp 1571-1573, (June 29) 2001.

KURJE OČI i BRADAVICE

Namazati nekoliko puta sa "mlijekom" iz zelenih smokava.

KEDIOK ili MACINA TRAVA (lat. Nepeta Cataria L.), Sve zene ga mogu piti cak i kad ne boluju od nekih zenskih bolesti, jako je ljekovit a i jako lijepog okusa i mirisa...

Kediok je dobar za : sterilitet, začepljenje jajovoda, ovulaciju, upale i ciste jajnika, pojačan sekret, tumore i endometriozu ...

KANTARION ± GOSPINA TRAVA Kantarion raste na suhim brežuljcima, poljima i livadama, kao i na kamenitim mjestima.

Biljka je 25-90 cm visoka, uspravna, sa nasuprot izraslim glatkim listovima. Zlatno žuti cvjetovi su sa

5 latica koji odozdo imaju crno crvene tačkice, pa tvore cvatove. Imaju mnogo prašnika koji su srasli u po 3 snopića. Kantarion ima karakterističan miris, opor gorak i aromatičan okus.

Cvate od juna do septembra u zavisnosti od podnevlja.

Sakuplja se u vrijeme cvjetanja, a beru se cvjetići i listići, odnosno vrhovi biljke u cvatu. Suši se u hladu. Kantarion sadrži željezo, razne tanine, eterično ulje, smolu, crvenu boju hypericin, karotin, kolin, vitamin C.

Čaj od kantariona upotrebljava se kod depresivnih stanja (naročito kod žena u klimakteriumu): 2 navršene čajne kašike čaja preliti sa ¼ l vode i dovesti do ključanja. Procijediti nakon par minuta. Piti 2-3 puta dnevno po jednu šolju. Ovo treba piti više sedmica. Kako kantarion utječe na osjetljivost prema svjetlu, treba u periodu kada se troši kantarion izbjegavati jako sunce i posjete solariumu.

Protiv opekotina, reume, oteklina i iščašenja koristi se ulje od kantariona koje se pravi tako što se šaka svježe zdrobljenog cvijeća prelije sa ½ l maslinovog ulja i ostavi da stoji 6-8 sedmica na suncu (u teglama). Nakon toga se procijedi, stavi u tamne flaše i ostavi za upotrebu. Čaj od lišća i cvjetova liječi kod oticanja jetre, spriječava skupljanje sluzi u plućima, smanjuje pritisak u želucu, liječi i upalu bubrega i mokraćnog mjehura.

Kantarion jača spolne organe, potiče rast i razvoj djevojčića. Prije prve menstruacije daje se duže vrijeme čaj od kantariona pomiješan sa jednakom količinom divljeg pelina (Artemisia vulgaris).

Sa jednakom količinom stolisnika (kunica- Achillea millefolium) jača mokraćni mjehur i spriječava mokrenje u krevet. Kod grčeva pri menstruaciji treba uzimati tri puta dnevno 8-10 kapi kantarionovog ulja.

Eterično ulje kantariona čisti od crijevnih parazita, a fenolski spojevi u kantarionu djeluju antibakterijski.

Latinski naziv: Hypericum perforatum L. Porodica: Hypericaceae

GLJIVE Phellinus baumii ± kao lijek za diabetis!?

Phellinus baumii je gljiva koja se koristi kao narodni lijek za lijecenje raznih bolesti u nekoliko azijskih zemalja. Nedavno smo po prvi put objavili da nerafinirani egzopolisaharidi (EPS), dobiveni submerznim uzgojem micelija gljive P. baumii, smanjuju razinu šecera u krvi štakora s dijabetesom induciranim streptozotocinom (STZ). Istraživanje je pokazalo da egzopolisaharidi gljive P. baumii, dodani oralnim putem, snizuju razinu šecera u krvi štakora, stimuliraju lucenje inzulina i time obnavljaju funkcije gušterace, jetre i bubrega. Zakljuceno je da bi se mogli primjenjivati i u lijecenju ljudi od dijabetesa. Autori su proveli proteomsku analizu plazme, gušterace, jetre i bubrega štakora za određivanje novih biomarkera za pracenje dijabetesa prije i nakon obrade egzopolisaharidima. U ovom je radu opisana proizvodnja egzopolisaharida u submerznoj kulturi gljive P. baumii i studija njihova utjecaja na razinu šecera u krvi. Također je provedena proteomska analiza radi određivanja biomarkera dijabetesa.

ANTI-KANDIDA prehrana ! RECEPTI

Za učinkovitiju 'anti-kandida' dijetu treba svakom jelu dodati puno češnjaka, a ako ga skuhate ili pečete, neugodnog mirisa neće biti. Donosimo nekoliko ukusnih 'anti-kandida' recepata. Pečena piletina s 40 režnja češnjaka

2 žlice maslinovog ulja ½ kg pilećih prsa bez kostiju i kože 40 očišćenih režnjeva češnjaka 3 dl bijelog vina 1 prstohvat ružmarina 1 prstohvat majčine dušice nasjeckani svježi peršin malo konjaka francuski kruh

Zagrijte pećnicu na 180oC. U tavi zagrijte ulje na umjerenoj temperaturi, dodajte piletinu i začinite je sa soli i paprom. Pirjajte oko 5 minuta. Izvadite piletinu i stavite je u glinenu posudu koja može u pećnicu. U tavu dodajte 39 režnja češnjaka i pirjajte narednih 3 minuta, sve dok ne počnu tamniti. Prebacite u

glinenu posudu preko piletine, dodajte vino, majčinu dušicu i ružmarin. Poklopite i stavite u pećnicu. Nakon 45 minuta provjerite i izvadite iz pećnice. Zagrijte konjak u tavici i zapalite. Prelijte preko piletine i tresite posudu sve dok se plamen ne ugasi. Probajte i po potrebi još začinite, te pospite nasjeckanim peršinom. Francuski kruh narežite i pecite u tosteru ili na ploči sve dok ne postane svijetlosmeð, pa ga natrljajte preostalim režnjem češnjaka i izrežite na kockice. Na tanjur stavite nekoliko kockica preprženog kruha, a povrh toga piletinu i nekoliko režnjeva pečenog češnjaka.

Mediteranske mahune ½ kg narezanih zelenih mahuna ½ šalice oraha ½ šalice krušnih mrvica sok od ½ limuna 1 režanj češnjaka maslinovo ulje vezica peršina sol i papar

Stavite vodu lonac, pustite da proključa, pa dodajte mahune i kuhajte ih oko 4 minute. Istodobno u sjekač stavite orahe, krušne mrvice, češnjak, limunov sok, peršin, sol i papar i miksajte dok se ne pretvori u pastu. Pred kraj stavite maslinovo ulje i miksajte sve dok smjesa ne postane glatka. Ocijedite mahune, prelijte ih umakom i poslužite. Lazanje bez tijesta

1 šalicu sira ricotta pomiješajte s 2 jaja, malo parmezana, soli i paprom. Smjesu ravnomjerno raspodijelite po manjoj tepsiji. Na malo maslinovog ulja nakratko popržite sjeckani luk i češnjak zajedno s mljevenom junetinom (količina po želji). Pred kraj dodajte malo soka od rajčice, sol, papar i mirodije po izboru (oregano, majčinu dušicu, ružmarin i sl.). Smjesu nanesite preko sloja od sira. Pospite s malo nasjeckane mozarelle i pecite u pećnici na 180oC sve dok se sir ne rastopi.

Lažni sir

½ šalice vode 3 žlice želatine ½ šalice vruće vode 1 šalica neprženih i neslanih indijskih oraščića 1 čajna žličica luka u prahu (ili više)

¦ čajne žličice češnjaka u prahu (ili više) 2 žlice soka od limuna ¾ čajne žličice soli ½ ili manje fino nasjeckane crvene paprike

Stavite želatinu u pola šalice vode i pustite da se rastopi. U sjekač stavite preostale sastojke i miksajte. Vruću vodu ulijte u mješavinu želatine i miješajte sve dok ne nestanu sve grudice. Dodajte rastopljenu želatinu u sjekač i miksajte s ostalim smjesom sve dok ne postane kremasta. Izlijte smjesu u plitku posudu , prekrijte folijom i stavite u hladnjak. Kad se ohladi, izrežite na trake koje, ako želite, možete i zamrznuti. Krema od krumpira i pečenog češnjaka

4 šalice nasjeckanih krumpira 1 žličica soli ¼ šalice masnijeg vrhnja ¼ šalice maslaca 2 šalice špinata, opranog i krupnije nasjeckanog pola glavice pečenog češnjaka ¼ žličice bijelog papra Za pečeni češnjak: 1 glavica češnjaka, ½ žlice maslinovog ulja, malo soli i papra

Krema od krumpira Kuhajte krumpir u vodi u koju ste stavili žličicu soli oko 20 minuta, pa ocijedite. Vratite krumpir u lonac i kuhajte ih još dvije minute na laganoj vatri dok ih istodobno gnječite vilicom. Dodajte vrhnje, maslac, češnjak i papar. Dobro promiješajte. Odmah poslužite.

Pečeni češnjak Ugrijte pećnicu na 200oC . Izrežite dva kvadrata od aluminijske folije. Glavicu češnjaka raspolovite i svaku polovicu stavite na aluminijsku foliju. Nakapajte ih maslinovim uljem, posolite i popaprite, zamotajte. Pecite sve dok češnjak ne bude mekan, oko 45 minuta. Vrećice od aluminijske folije malo odmotajte i ostavite češnjak u pećnici da se ohladi. Očistite režnjeve češnjaka stisnuvši ih palcem i kažiprstom. Odmah koristite ili stavite u malo maslinovog ulja i držite u hladnjaku 2 do 3 dana.

ZELENO SVIJETLO

Povrće: šparoge, brokoli, cvjetača, patlidžan, peršin, tikvice, avokado, prokulice, celer, grašak, rajčica, mahune zelene i žute, grah, kupus, bamija, krumpir, repa, mrkva, krastavci, luk, radič, špinat, blitva, salata, poriluk, rukola, matovilac, buča, tikva, kelj, rotkvice Meso i riba: govedina, piletina, puretina, junetina, teletina, svinjetina, patka, guska, janjetina, kunić,

fazan, divljač, uglavnom sva riba, jastog, škampi, kozice, školjke, jaja

Mliječni proizvodi: mlijeko, maslac, vrhnje, obični jogurt, sirevi samo ako su dobro ugrijani i ako se jedu topli. Napomena: mliječni proizvodi su dopušteni, ali u malim količinama. To znači da mlijeko možete staviti u kavu ili ga upotrijebiti u kuhanju, a ne da ga možete ispijati na čaše. Mliječni šećer u mlijeku ne volite samo vi, nego i gljivice.

Pića: voda, biljni čajevi, sok od rajčice, bezkofeinska kava, aromatizirana voda pod uvjetom da nema šećera ili kofeina Orašasti plodovi i sjemenke: bademi, pekan orasi, orasi, brazilski orasi, sjemenke bundeve, indijski orah, sezam, sjemenke suncokreta, lješnjaci

Ulja: sva

Cjelovite žitarice: smeða riža, ječam, heljda, raž, pšenica, zob, proso. Napomena: cjelovite žitarice moraju se konzumirati vruće. Ostalo: kolačići i krekeri od riže, nepasterizirani jabučni ocat, umjetni zaslaðivači u umjereno

Ako su kuhani i jedu se vrući: gljive, zakiseljena hrana, jako prepečeni kruh, zapečeni sir

CRVENO SVIJETLO sve što je slatko (šećer, med, melasa, javorov sirup, voćni sirupi, dekstroza, sorbitol, fruktoza, džemovi i pekmezi, čokolada, bomboni, žvakaće gume, keksi, puding, sladoled)

alkoholna pića

mliječni napitci

sirutka i mlaćenica sirevi

bijeli i kukuruzni škrob

rafinirane žitarice i proizvodi od njih (gris, brašno, kukuruzne i pšenične pahuljice) svježi sir

krekeri i slane grickalice (slani štapići i pereci, čips)

suho i kandirano voće voće i voćni sokovi (osim malo limuna ili limete)

gljive

gotova hrana kikiriki

pistacia

dimljeno meso i preraðevine od mesa (paštete, mesni naresci)

sorbitol i proizvodi koji sadrže sorbitol (čitajte etikete) klice

zakiseljena hrana (ukiseljeno povrće, majoneza, umaci za salatu, senf, kečap)

vitaminski dodaci koji sadrže kvasce (čitajte etikete) kruh i tijesto s kvascem

podgrijana jela

bakreni

GAVEZ (Symphitum officinale L. ) Sinonimi: Consolida major Gilib

Narodni nazivi: crni gavez, crni koren, gabez, gabež, kilnjak, konjski rep, opašica, svatovci, veliki gavez, volovi jezik, vrani gabez.

Opis biljke: višegodišnji korijen raste vrlo duboko u zemlji, debeo je, vretenast, razgranat, sočan, izvana tamnosmeđe do crnkaste a iznutra svijetlo-žute do bijele boje. Stabljika je sočna, granata,

grubo dlakava i visoka 30 do 100 cm. Donji listovi su veliki, s peteljkom, jezičastog oblika i grubo čekinjavi. Naizmjenično poredani listovi na stabljici jajastog su oblika i po čitavoj su površini također grubo čekinjasti. Cvjetovi imaju oblik poput uskog zvona, izbijaju tokom čitavog ljeta iz pazuha gornjih listova, a okrenuti su prema dolje u jednostrano povijenim cvatovima, boje su prljavo bijele do ružičaste ili ljubičaste.

Miris i okus: korijen je gotovo bez mirisa, katkada lagano aromatičan, okus je slabo aromatičan, poput kamfora, sluzav, lagano ljepljiv i stežući.

Vrijeme cvatnje: Maja do Augusta. Stanište: gavez raste po čitavoj srednjoj Evropi na vlažnim mjestima, jarcima, uz obale voda i na vlažnim livadama. Poljoprivrednik ga nerado vidi na svojim livadama, jer troši mnogo hranjiva u tlu, a i stoka ga na paši izbjegava radi grube čekinjavosti čitave biljke. S obzirom da mu korijen raste duboko u zemlju, gavez se teško dade iskorijeniti.

Ljekoviti dijelovi biljke: u proljeće ili u jesen sabire se korijen (Radix Consolidae ili Radix Symphyti). Između marta i aprila, na izmaku zime, ili u oktobru i novembru, korijenje gaveza sadrži najviše alantoina. Proljetno kopanje korijena vrši se dok biljka još nije u cvatu. Gavez, s obzirom na svoju ljekovitost, ne bi trebao nedostajati ni u jednom kućnom vrtu! Korijen se kopa šiljatom lopatom, a svako izvlačenje korijena bit će uzaludno, jer se u zemlju duboko urastao korijen lako lomi. Za pripremu »masti od crnog korijena« tj. gaveza, upotrebljava se svježe iskopani korijen, no korijen se može i sušiti i kasnije od njega pripremiti kašu ili mast. Veoma sočan korijen teško se suši i u postupku sušenja lagano postane pljesniv. Već i samo lagano pljesniv korijen ne smije se upotrebljavati, jer se prilikom stvaranja plijesni odmah rastvara najvrednija ljekovita tvar - alantoin. Nakon što se korijen malo prosušio, reže se po dužini u nekoliko komada i suši oprezno u blizini peći. Za vlažnog vremena korijen se vrlo oprezno suši mlakoj pećnici.

Ljekovite i djelotvorne tvari: korijen sadrži alantron, holin, sluz, tanin, smolu, šećer, gumu, asparagin, alkaloid simfito-cinoglosin, nadalje konsolidin i konsilicin

Ljekovito djelovanje: ni jedna od domaćih ljekovitih biljaka ne sadrži u tolikoj: mjeri ljekovitu tvar, alantoin, kao gavez, a ta je ljekovita tvar najviše potrebna za stvaranje stanica. Alantoin liječi teško zacjeljive rane, čak i gnojne. U korijenu sadržani holin djeluje na optok krvi, jer proširuje krvne sudove kože i time pospješuje snabdijevanje krvlju uz istovremeno povede crvenih krvnih tjelešaca. Ostale ljekovite tvari nadopunjuju ovo tako povoljno ljekovito djelovanje. Budući da kemijskim putem dobiveni alantoin: djeluje na izlječenja rana, a pogotovu ne gnojnih rana, može se s pravom preporučiti, da su u alantoinu gaveza sadržane nemjerljive biološke snage koje nedostaju kemijskom, anorganskom proizvodu. To znači da je gavez jedno od najboljih sredstava za rane i to vanjske i unutarnje, nastale svakovrsnim ozljedama: porezotine, ispucanost, omečine, lom kostiju i izljev krvi. Mnogo je hvaljena i uspješno prokušana primjena takozvanih toplih kašastih obloga, koji se posve

jednostavno pripremaju. Već prema veličini rane ili izljeva krvi, uzmu se 2 do 4 jedaće žlice osušenog i u prah smrvljenog korijena, uz dodatak male količine vruće vode, te se to pažljivo miješa u porculanskoj zdjelici dok ne nastane kaša. Topla se kaša namaze na laneno platno i stavi kao oblog. Te obloge treba svaka 2 do 4 sata obnoviti. Osim već nabrojenih slučajeva, ovi oblozi tople kaše od korijena prikladni su kod skorbutnih čireva, oteklina, čireva uslijed proširenja vena, kod reumatičnih odebljanja mišića, kvrga, nastalih kao posljedica uloga, otvrdnuća prsne žlijezde, bolova brazgotina rana, kostobolje, bolova batrljaka nakon amputacije, upale staničnog tkiva, upale kostiju, omekšanja kostiju i upale pokosnice. Umjesto obloga od kaše, može se primijeniti i tzv. mast od crnog korijena. Svježe sabran i dobro očišćen korijen fino se izreže i rastopi u čistoj svinjskoj masti. U vrućem stanju procijedi se mast kroz lanenu krpu i na kraju se dobro istiješti; mast koja kaplje treba odmah teći u posudu u kojoj će se čuvati. Ovako dobivenu mast treba upotrijebiti kao kašasti oblog. Ta se mast drži i preko godinu dana i treba da je uvijek pri ruci, jer je neophodna za liječenje rana kod ljudi i životinja. Ako se i na još naočišćenu ranu namaže mast gavezovog korijena, spriječit će se otrovanje krvi a i najdublje rane zarašćuju gotovo bez ožiljaka. Mast se ne smije čuvati u metalnoj posudi! Jednako je ljekovito djelovanje, kada se korijen gaveza primijeni za liječenje iznutra. Upotrebljava se protiv raznih poteškoća probavnih organa, protiv katara želuca sa ili bez proljeva, srdobolje, oboljenja bubrega kao i kod prekomjerno jake menstruacije. Nadalje se upotrebljava protiv krvarenja želuca, bronhalnog katara, upale pluća, krvavog kašlja i ispljuvka, upale porebrice i dr.

Za unutarnju upotrebu priređuje se čajni preljev: 2 čajne žlice sitno izrezanog korijena za 1 šalicu čajnog preljeva bez šećera, a piju se toplo i u gutlja¬jima 2 do 4 šalice dnevno. Čaj se može prirediti i na slijedeći način: 3 vrhom pune čajne žlice fino izrezanog svježeg ili osušenog korijena moči se hladno kroz 10 sati u 2 šalice vode i nakon toga ocijedi. Na to se doda šalica vode, jednom uzavre a nakon toga odmah ocijedi. Ova se vruća čajna mješavina promiješa sa 2 šalice hladnog čaja i pije tokom dana.

Kod čireva na želucu preporuča se slijedeća čajna mješavina: 100 g korijena gaveza, svježeg ili sušenog 50 g cvijeta nevena 50 g oputine Po jednu čajnu žlicu od ove čajne mješavine, za 1 šalicu pripremiti kao čajni preljev i nezaslađeno piti 3 do 4 šalice dnevno.

Iz starih bilinarskih knjiga i pučke medicine: kao što se priređuje već ranije opisana mast iz svinjske masti, priprema se također mast iz jazavčeve masti koja se primjenjuje protiv gušavosti i kile. Za poboljšanje krvne slike preporuča se bolesnicima, koji boluju od šećerne bolesti, da piju čaj pripremljen od svježeg korijena i da jedu taj korijen.

U Švicarskoj peku u vrućoj masti listove gaveza, sabrane za vrijeme cvatnje, i uvijene u tijesto za palačinke. To se jelo smatra vrlo dobrim sredstvom za pospješenje zdravlja te kao sredstvo koje čisti i stvara krv. Takozvana mješavina crnog korijena i meda priprema se na razne načine: ili se istiješteni sok svježeg korijena gaveza miješa s medom, ili se pripremi topla kaša od korijena kojoj se dodaje med. Taj se lijek preporuča svim bolesnicima s unutarnjim krvarenjima, a osobito plućnim bolesnicima. I sama tuberkuloza može se izliječiti upotrebom ovog prirodnog lijeka. U pučkoj medicini često se priređuje vino od korijena gaveza ili vino od crnog korijena. Dva do 5 komada svježeg ili sušenog korijena gaveza, već prema veličini, stavi se u litru dobrog bijelog vina i pusti na močenju oko 5 do 6 tjedana. Tako pripremljeno vino služi za unutarnje jačanje kod krva¬renja pluća, kod gubitka krvi nakon teških operacija i većih rana, kao i kod slabokrvnosti.

Tinktura korijena gaveza priprema se u pučkoj medicini na slijedeći način: 200 g sitno izrezanog korijena gaveza stavi se u 1 litru 96-postotnog alkohola kroz 20 dana u dobro zatvorenoj boci. Boca treba stalno da stoji na sobnoj temperaturi. Nakon 20 dana, korijen se procijedi i istiješti. Istiješteni sok korijena služi kao tinktura koja se konačno razrijedi sa 1/2 litre prokuhane i ohlađene vode. Tinktura služi za liječenje rana. Lanena krpica natopi se tinkturom i položi na ranu ili se tinktura upotrijebi kao sredstvo za masažu, kako bi rana što prije zacijeljela bez brazgotine. Kod unutarnjih krvarenja, kod čireva na želucu, krvavog proljeva ili griže, uzima se 20 kapi tinkture na kocki šećera.

Crveno vino, u kojem je kuhan korijen, djeluje na umirenje kod krvavog mokrenja, unutarnjeg krvarenja, a preporučuje se i kod tuberkuloznih bolesnika.

Melem iz korijena i svježih listova, stavljen na svježu ranu, uzrokuje brže spajanje rane i brže zacjeljenje. Takvi oblozi ublažuju i upale kože i olakšavaju bolove kod zgnječenja tkiva.

Primjena kod liječenja životinja: ne samo kaša, nego i mast od korijena gaveza, nadalje unutarnja i vanjska upotreba tinkture i esencije, na isti se način primjenjuje kod stoke pa bi svako seljačko gospodarstvo trebalo te lijekove imati pri ruci.

Tekst Richarda Wilforta

MATIČNJAK (Melissa Officinalis L.) JE iz obitelji usnatica, naziva se još limunka, melisa, pčelinja ljubica, pčelinja metvica i rojevica. Engleski je naziv Balm, Lemon balm ili Sweet balm, a talijanski Citronella ili Melissa vera. Matičnjak je poznat od najstarijih vremena te ga opisuju i hvale mnogi prirodoslovci starih kultura. Najbolji poznavalac matičnjaka, Mattioli, za njega kaže da matičnjak ima izvanredno dobro svojstvo jer jača i oživljava srce, naročito onome tko ima noćne strahove i kome srce ubrzano lupa i smeta

miru. Matičnjak čisti krv, otklanja neraspoloženje i tugu, te pomaže gotovo svim unutarnjim organima. Plinije preporučuje smjesu soka matičnjaka za oči, a Hildegarda za matičnjak kaže da će se rado smijati tko je jede, jer njezina toplina zahvaća slezenu i srce koje tako postaje radosno. Riječ je o trajnoj biljci s jako razgranatom, četverouglastom stabljikom visokom do 60 centimetara. Listovi na dugim peteljkama jajolikog su oblika, po rubu jako nazubljeni i slabo dlakavi. Matičnjak cvate u svibnju i lipnju, a bijelo-žuti cvjetovi smješteni su u pršljenastim cvatovima u pazuhu gornjih listova. Cijela biljka miriše po limunu, a okus joj je aromatičan. Raste u blizini naselja, uz ograde, živice, u grmlju i šumama, a uzgaja se i u vrtovima.

Za duševna oboljenja Koristi se čitava biljka ili samo listovi koje beremo prije ili za vrijeme cvatnje. Biljku treba pažljivo brati da se ne izgnječi, te sušiti na toplom i prozračnom mjestu u hladu. Potom suhu biljku usitnimo te pohranimo u hermetičku ambalažu. Prava je rijetkost da neka biljka ima toliko prirodnih, zdravih i visokovrijednih sastojaka, koliko ih ima matičnjak za vraćanje osmijeha čovjeku. Za napetog čovjeka, izmučenog patnjom, bolešću ili životnim porazima u obitelji ili u društvu, matičnjak je pravi lijek. Ukratko, matičnjak pospješuje izlučivanje znoja i vjetrova, stišava grčeve i umiruje živce, jača, čisti krv, veseli srce, krijepi duh, te tjera turobne misli. Imajući u vidu učestalost duševnih oboljenja, bolesti živaca, oboljenja probavnog sustava, srčanih oboljenja, možemo slobodno reći da matičnjak posjeduje ljekovita svojstva za liječenje tih oboljenja. U borbi za što boljim zdravljem čovjek je oduvijek želio preventivno djelovati, a matičnjak je rijetka biljka s antivirusnim svojstvima. Stoga se koristi kod raznih epidemija gripe, viroza i slično. Duševni bolesnici i oni bolesni na živce liječe se matičnjakom i to najčešće biljnim čajem koji uz matičnjak sadrži i valerijanu, kamilicu, hmelj, lavandu, te metvicu. Svi ti sastojci djeluju umirujuće kod anoreksije, depresije, histerije, hipohondrije, grčenja živaca, neuroza, lupanja srca, migrene, nesvjestice, napetosti, nesanice, neuralgije, stresa, straha, slabosti srca, tegoba s menstruacijom i kod zujanja u ušima.

Kod problema sa štitnjačom Uporaba matičnjaka najpoznatija je kod srčanog grča angine pectoris, uz dodatak valerijane, kima i timijana. Matičnjak potiče hormonalne aktivnosti, te ga rabimo kod problema sa štitnjačom. Znanstvena istraživanja ukazuju da ekstrakt matičnjaka ima utjecaja na imunoglobulin kod pacijenata oboljelih od Gravesove bolesti, a djeluje i antitiroidno kod tegoba sa štitnjačom. Razne čajne mješavine s matičnjakom primjenjujemo kod liječenja astme, glavobolje, grčeva u crijevima i maternici, katara želuca, dišnih puteva, kroničnog bronhitisa, migrene, nadutosti, premorenosti, povraćanja, proljeva, prekomjernog umora, slabosti, i općenito želučanih teškoća. Karminativno djelovanje matičnjaka rabimo kod poremećaja u digestivnom traktu, te kod dispepsije. Kao vazodiletator srednje jačine matičnjak podiže krvni tlak kod osoba s niskim krvnim tlakom. No, jača cijeli organizam, pamćenje, srce, živce, u kombinaciji sa stolisnikom, lincurom, gorkom djetelinom i kičicom. Koristi se kod kožnih oboljenja ako je potrebno antivirusno djelovanje matičnjaka, kod herpesa symplexa i herpes labialis. Primjenjuje se također u kozmetici lica i tijela kod

raznih kožnih nečistoća, pogotovo su za žene blagotvorne kupke s matičnjakom. Eterično ulje matičnjaka ima antibakterijsko, antigljivično, antioksidantno, protuvirusno, sedativno, narkotičko, spazmolitičko djelovanje. Citral i citronell djeluju umirujuće na centralni nervni sustav. Korištenje u kulinarstvu Zaslugom bosonogih karmelićanki, matičnjak je postao poznat cijelom svijetu. Karmelićanke su 1611. godine u Parizu, ispočetka tajno, a kasnije javno, nudile špirit od matičnjaka pod nazivom »Eue de melisse des Carmes«. Taj špirit je u ono vrijeme bio, a i danas je, popularno ljekovito sredstvo za liječenje depresije, lupanja srca, migrene, napetosti, nadraženosti, nesvjestice, noćnog gušenja, straha i treme, slabog pamćenja i zamora. Koristi se za masažu kod reume, kontuzija, te kao oblog kod oteklina, čireva, uboda insekata, upale živaca, zadebljanja dojki, te kod dojilja. Upotreba matičnjaka u kulinarstvu dosta je poznata u narodu zbog začinskih svojstava. Koristi se za začinjavanje raznih vrsta salata, zelenih i voćnih, raznog svježeg povrća, biljnih umaka, gljiva, te kao dodatak jelima od divljači. Ukratko, koristi se za sva jela kod kojih se koristi limun. U pripremi jela od ljekovitog jestivog samoniklog bilja, matičnjak je začin kojeg ne možemo izbjeći primjerice za pripremu biljnih juha, polpeta, salata i biljnog čaja. Prava je poslastica pripremiti palačinke sa svježim listovima matičnjaka. Svježe isjeckani listovi matičnjaka mogu se dodavati i raznim slatkim i slanim namazima.

Tekst od I. Lesingera

STOLISNIK (Achillea millefolium L.)

je iz obitelji glavočika, naziva se još hajdučka trava, šporiš, kunica, petrovsko cvijeće, rman i stolis. Naziv »Achilea« dobiva po Ahileju, kojem je Afrodita liječila ranu. Naš naziv govori sam za sebe ± stolisnik ili stotinu listova, mada »millefolium« znači tisuću listova. Hajdučka trava se smatra najoriginalnijim narodnim imenom, koja govori da su hajduci ovu biljku nosili uvijek sa sobom (platnena vrećica s praškom, oko vrata), radi liječenje raznih rana od hladnog i vatrenog oružja. Stolisnik je samonikla i trajna biljka, visine do 80 centimetara, stabljika joj je čvrsta, puna i dlakava, na kojoj su poredani naizmjenično, dvostruko-trostruko perasto iscijepani listovi. Cvjetići su glavičasti, smješteni u štitac, bijeli ili ružičastocrveni. Podanak je površinski ± horizontalan i razgranat. Stolisnik cvate od travnja do rujna, ima gorak okus i aromatičan miris. Možemo ga pronaći doista svugdje. Raste po poljima, livadama, uz puteve, kraj pruga, među oranicama, voćnjacima, planinskim visoravnima i nasipima, a voli umjereno vlažno zemljište. Beremo mlade proljetne listove koje rabimo za pripremu ukusnih jela ili kao začin. U vrijeme cvatnje beremo biljku u dužini 30 centimetara, napravimo snopiće ili vezice te ih obješene sušimo na toplom i prozračnom mjestu. Kad se osuše, rukama ih usitnimo i pohranimo u suhu ambalažu. Možemo i svježu biljku narezati na sitne, oko centimetar duge dijelove, te rasprostremo i sušimo na toplom,

prozračnom mjestu u hladu. Lišće prije cvatnje sadrži sve ljekovite sastojke, ali za vrijeme cvatnje ti ljekoviti sastojci su u cvijetu. Od cvijeta i listova dobiva se eterično ulje, plave boje ± azulen, a sadrži i vitamine K i C, karotin i mnoge druge ljekovite sastojke. Ljekovito djelovanje Tisućljetna tradicija uporabe stolisnika bilježi njegovu uporabu u liječenju i sprečavanju infekcija kod vanjskih i unutarnjih krvarenja, ženskih bolesti, čišćenja krvi i izbacivanja sekreta te unutarnjih upalnih procesa (mokraćni organi i putevi, želudac, crijeva). Popularna je terapija sa svježim sokom stolisnika, kojim jačamo probavne organe i pročišćavamo krv. Eterično ulje je dobar lijek za jačanje živaca (nervino ekscitans) i dobar aromatik. Znanstvenim istraživanjima, potvrđena su djelovanja tinkture stolisnika na Staphylococcus aureus, Bacillus subtillus, Mycobacterium smegmatis, Escherichia coli, Shigella sonnei i Shigella flexnii. Ne mogu ne usporediti tradiciju i nova znanstvena istraživanja jer su ona ipak vjerodostojan pokazatelj koliko je pučka medicina bila u pravu. Zbir svih djelovanja stolisnika, kao i njegova uporaba u liječenju je velika, te smatram da je najbolji pokazatelj ljekovitosti i primjene stolisnika prikaz njegove uporabe po sustavu organa kao i po pojedinim organima. To su prije svega bolesti dišnih puteva i organa ± astma, influence, bronhitis, angina, upale grla (za grgljanje), upale zubnog mesa, kašalj, paralize respiratornih organa, porebrice, krvarenje pluća, gripa, groznica, dječja groznica, prehlada i krvarenje nosa. Stolisnik se tradicionalno koristi i kod bolesti srca te krvožilnog sustava. Za srce se generalno rabi tonik za srce ± za ubrzano bilo srca, anginu pektoris, povoljno djeluje na viskoznost krvi, arteriosklerozu, poremećaj cirkulacije, embolus, čišćenje krvi, zaustavlja krvarenje, unutarnje krvarenje. Za varikozne vene upotrebljava se krema od gospine trave, stolisnika, divljeg kestena i arnike. Stolisnik je učinkovit i kod bolesti jetre ± ascitisa, ciroze, masne jetre, zastoja u radu jetre, raznih lezija, otečene jetre i raka. Općenito se koristi kod svih kroničnih želučanih oboljenja, dispesije, pojačava apetit, smanjuje katar, regulira izlučivanje želučane kiseline, gastritis, grčeve, kolitis, liječi sluznicu, regulira probavnu fermentaciju i ublažava abdominalne bolove.

Moguće alergije Poznata je učinkovitost stolisnika i kod bolesti crijeva ± grčeva, katara, slabog rada crijeva, potiče rad perlistaltike, regulira crijevnu floru, tj. odnos bakterija vrenja i truljenja, proljeve, dijareje, dezinterija, konstipaciju, hemoroide, krvarenje hemoroida, nadimanja, a čisti i od glista. Kod bolesti mjehura pomaže kod cistitisa, pijesaka, kamenaca, a i u slučajevima mokrenja u krevetu. Liječe se i bolesti bubrega ± nefritis, krvarenje bubrega, pročišćava mokraću, pijesak, kamence, giht i bakterije. Stolisnik se učinkovito koristi i kod bolesti kože. Od raznih kožnih nečistoća do akna, apcesa, ekcema, prištića i lišajeva, kada se kozmetički problemi rješavaju tonikom i ispiranjem kože. Kao antiseptik djeluje na opekline, osipe, ispucalu kožu ruku, kraste, bradavice dojke, razne upale kože, saboreje i psorijaze. Stolisnik se može koristiti i protiv krvarenja rana, za hematome, čireve, ospice te kao losion za kosu. Kod bolesti kostiju stolisnik se rabi protiv artritisa, reume i reumatskih bolova, a kod bolesti živaca

protiv histerije, slabih i napetih živaca te nesanice. Poznato je ljekovito djelovanje stolisnika i kod ženskih bolesti, primjerice mioma, bolesti jajnika, cista, grčeva, bijelog pranja i amenoreje, a djeluje i kod pojačanih menstrualnih krvarenja, izostanka menstruacije i menstrualnih grčeva. Rabi se kod dijabetesa i glavobolje, kao osvježivač organizma, kod bolova leđa, malarije, protiv proljetnog umora, lošeg zadaha iz usta, smanjuje znojenje, tresavicu i zubobolju.

Stolisnik ne smiju uzimati oboljele osobe koje imaju izraženu alergiju na stolisnik i imaju komplikacije sa žuči, jetrom i čirom na želucu te su izrazito slabog želuca.

Alergije na stolisnik su moguće kod osjetljivih alergičnih osoba, na dodir, kao i kod konzumiranja većih količina čaja i tinkture stolisnika. Veće doze stolisnika štete trudnicama jer je stolisnik stimulant maternice, a šteti onima koji boluju od epilepsije..

KOMORAČ ( Foeniculum officinale )

Sinonimi: Anethum foeniculum Clair. ² Anethum divaricatum Hoffmgs. ² Foeniculum officinale Ali. ² Meum foeniculum Sprng. ² Meum vulgare VVildm. et. Dur. ² Selinum foeniculum E. H. L. Krause. Narodni nazivi: anason ² divlja mirodija ² janež ² komorača ² kopar ² ko¬romač ² mirodija krupna ² morač ² morača ² morski janež ² sladki aniš ² slatki janež ² slatki januš ² slatka mirodija ² slatki kopar ² slatki morač.

Opis biljke: dvogodišnja biljka koja naraste 1 do 2m, glatke, okrugle, plavkaste, sitno prugaste i razgranjene stabljike. Listovi su plavkasto-zeleni, višestruko perasto razdijeljeni, a listići igličasti i tanki kao konac. Na vrhovima stabljike razvijaju se sitni žućkasti cvjetovi složeni u veliki sastavljeni štitac.

Plodovi su duguljasti, rebrasti i nešto spljošteni (paralelno uspoređivanje biljaka iz porodice štitarki.

Miris i okus: miris sjemena je aromatičan a okus vrlo sličan anišu. Vrijeme cvatnje: od jula do oktobra a vrijeme sazrijevanja sjemena: septembar do kraja oktobra.

Stanište: komoračeva domovina je Južna Evropa pa se i kod nas može uspješno uzgajati. Komorač traži duboko orano zemljište, čisto od korova, s dosta hranjiva, a razmnaža se ili direktno sjetvom sjemena ili uzgojem rasada. Budući da se širi i pomoću ptica, komorač dolazi tu i tamo u divljem stanju u slobodnoj prirodi.

Ljekoviti dijelovi biljke su korijen (Radix Foeniculi) koji se sabire od druge polovine marta do kraja aprila a upotrebljava se i čitava biljka (Herba Foeniculi) koja se može skidati tokom cijelog ljeta. Sušenje svih biljnih dijelova vrši se samo u hladu. Ljekovite i djelotvorne tvari: eterično ulje s terpenom, anetolon i fenhonom, masno ulje, bjelančevinaste supstance, šećer i dr.

Ljekovito djelovanje: u službenoj je upotrebi sjeme komorača (Fructus Foeniculi) koje dolazi u čaju za čišćenje (Species laxantes). Iz plodova se destilacijom dobiva komoračevo ulje (Oleum Foeniculi). Sjeme komorača pripada uz aniš i kim sjemenu koje ima vrlo dobro svojstvo da djeluje zagrijavajući. Korijen komorača ubraja se u četiri ljekovita korijena koji služe za čišćenje (peršin, celer i šparga) To uzrokuje visoki sadržaj eteričnog ulja koje djeluje slično kao i aniš na suzbijanje nadutosti, smirenje grčeva i protiv vrenja. U malim količinama uzrokuje povišenje izlučivanja sluznice želuca i crijeva a pospješuje se i izlučivanje iz bronhija. Komorač zaslužuje da ga se cijeni ne samo kao odlično sredstvo za želudac, nego i kao vrijedan sastavni dio kod sredstava protiv katara dišnih putova, čisto eterično ulje dobiveno iz sjemena nije, kao što se to često pogrešno misli, samo sredstvo za poboljšanje okusa nego ono posjeduje i znatnu ljekovitost kao lijek protiv nadimanja ako se uzima sa šećerom ili kao dodatak vodi za grgljanje kod liječenja katara grla, bolova u grlu i promuklosti. Komoračevo ulje ima dobro ljekovito djelovanje ako se primijeni izvana kao sastavni dio antireumatskih sredstava za masažu.

Iz starih knjiga o bilju i pučke medicine:

Komorač jača želudac, čisti organizam od štetnih tvari i djeluje na bistrinu pogleda. Komorač kuhan u vinu dobar je za sve bolesti bubrega i mjehura, izlučuje kamence i pomaže onima koji mokre teško i bolno. Komorač pospješuje menstruaciju, dobar je za jetra i slezenu i razrjeđuje zgrušanu krv kod unutrašnjih bolesti. Sjeme komorača djeluje na sazrijevanje čireva ako se na njih stavi toplo. Kod bolnih prsiju kuha se korijen komorača u vodi tako dugo dok ne postane mekan nakon čega se mlačan stavlja na bolno mjesto.

Onima koji boluju od proširenja vena ili vodene bolesti preporuča se da piju toplo i u gutljajima, vino u kojem je kuhan komoračev korijen. To je vino, ne manje nego čaj od komorača, izvrstan napitak za starije ljude; on brzo otklanja teškoće u funkciji želuca i probave nastale kao posljedica starosti. Zdrobljeno sjeme komorača, pomiješano s toplim mlijekom, treba davati dojenčadi, osobito onoj koja se ne hrani majčinim mlijekom.

U mnogim rodilištima je čaj od komorača prvo piće novorođenčadi što se pokazalo kao veoma dobro, jer izostaju početne teškoće u funkcijama želuca i probave. Čaj od komorača zaslađen medom prokušani je pučki lijek kod hripavca i bronhalne astme. Komorač

se ubraja među najstarije ljekovite biljke u povijesti nauke o ljekovitom bilju.

Komorač nazvan hui-hsiang, bio je veoma cijenjen lijek već u starokineskoj medicini nekoliko hiljada godina pr. n. e. i to kao lijek za oči i kao ljekovita biljka za bolesni želudac i debelo crijevo. Primjena u liječenju životinja: sjeme se pridodaje stočnoj hrani što pojačava kod životinja želju za uzimanjem hrane. Plitka posuda čaja od komorača, zaslađena medom, postavlja se pčelama; to ih održava zdravima

Autor: R. Wilfort

ANIS - Pimpinella anisum L.

Anis (Pimpinella anisum) još je poznat pod nazivima anason, aniš, aniz, laški janež, sladki janež. Anis vuče porijeklo iz Egipta. U staro rimsko vrijeme, anis je rabljen kao ženski tonik-napitak, za reguliranje mjesečnice, stimuliranje stvaranja mlijeka kod dojilja, olakšavanje poroda, i za jačanje požude. To je jednogodišnja biljka iz porodice štitarki, visine do 60 cm. Sjeme sabiremo po suhom vremenu, te rasprostiremo na toplom i prozračnom mjestu. Plodove koje sabiremo dvaput u sezoni moramo očistiti od peteljki i odmah sušiti jer inače pocrne. Korijen vadimo u jesen. Sjeme anisa je vrlo slično sjemenu otrovne kukute i trubeljke, te je potreban veliki oprez. (Uputa za pčelare: Anis daje veće količine nektara. Klasifikacijska ocjena za prinos meda (2).) Anisovo ulje može postati otrovno ako je izloženo svjetlosti i zraku. Pravilno pohranjivanje zahtijeva hladno i tamno mjesto u žutoj staklenoj boci s brušenim staklenim čepom. Narodna Engleska izreka glasi: Anis je tvoj jastuk koji te čuva od loših snova. Da je uistinu tako utvrdit ćete popijete li šalicu anisova čaja prije spavanja. Anis otvara, grije i jača želudac i druge probavne organe. Ljekovito djeluje na dva načina. Prvo najpoznatije djelovanje je grijanje cijelog abdomena, pomaže kod želučanih bolova, kronične dijareje, kod povraćanja, mučnine, te dječjih želučano-crijevnih problema i uklanja vjetrove te ga koristimo kod nadimanja i grčeva. Drugo najpoznatije ljekovito djelovanje anisa vidljivo je kod liječenja bronhija u kojima eterično ulje anisa rastapa i omekšava sluz, a ujedno sprječava grčeve u plućima. Anis je i afrodizijak, pogotovo ako ga kuhamo u vinu i zasladimo medom. Ovaj način pripreme anisa je dobar i za razna stimulativna djelovanja na rad bubrega i mjehura te stvaranje mlijeka kod dojilja, ali je zabranjeno anis rabiti za vrijeme trudnoće. Dobro djeluje na rad žuči. Ljekoviti učinak na crijevnu floru vidljiv je pri eliminaciji raznih parazita, a izvana se ulje anisa uspješno primjenjuje u liječenju ušiju. U novije vrijeme anis se rabi u liječenju raka prostate, hepatitisa i ciroze jetre. Najnovija istraživanja usmjerena su na efekte anisovog ulja 'anethola', koje djeluje slično adrenalinu. Ulje anisa izvana rabimo kod ujeda insekta, za masažu čela kod glavobolje, problema sa sinusima i za inhalacije kod astme, bronhitisa i jakog kašlja.

Univerzalni čaj od sjemena priprema se tako da se 1 kavena žličica sjemena prelije s 2 dl kipuće vode, pusti 15 minuta da odstoji i procijedi. Uzimamo 3 puta dnevno poslije glavnih obroka. Napitak za ublažavanje kašlja priprema se tako da se 1 kavena žličica mljevenog sjemena anisa kuha u šalici mlijeka oko 5-10 minuta, a zatim zasladi medom od kadulje. Uzimamo 3 puta dnevno po šalicu napitka prije jela.

Tekst Ivana Lesingera

SODA BIKARBONA - USPORAVA PROPADANJE BUBREGA

Dnevna doza sode bikarbone pomaže u oporavku funkcije bubrega kod ljudi u uznapredovaloj fazi kroničnog zatajenja bubrega. No kod 9 posto stanje se pogoršalo.

Istraživanje u kojem je sudjelovalo 134 ljudi u uznapredovaloj fazi kroničnog bubrežnog zatajenja pokazalo je da su bolesnici koji imaju nisku razinu bikarbonata, a koji su svakodnevno uzimali tablete koje sadržavaju sodu bikarbonu, time značajno usporili propadanje bubrežne funkcije. Tablete su usporile propadanje bubrežne funkcije za u prosjeku dvije trećine, čime je brzina propadanja bila otprilike ista kao i kod zdravih ljudi, kod kojih bubrežna funkcija propada zbog starenja.

Samo 9% pacijenata koji su uzimali tablete imalo je naglo pogoršanje bubrežne funkcije, u usporedbi sa 45% pacijenata koji nisu uzimali sodu bikarbonu. Dr. Magdi Yaqoob, iz Kraljevske bolnice u Londonu, rekla je: "Ova jednostavna i jeftina strategija liječenja poboljšava i prehranu pacijenta, a mogla bi imati značajne ekonomske učinke, te učinak na kvalitetu života kao i na klinički ishod bolesti."

Stručnjaci tvrde da soda bikarbona može biti Ävrlo učinkovita³ ako se ispravno koristi.

Otkriće, koje je objavljeno u časopisu Journal of the American Society of Nephrology, moglo bi biti od velikog interesa za mnoštvo ljudi diljem svijeta koji imaju kronično bubrežno zatajenje. Mada točne brojke nisu poznate, smatra se da na 1,000 Europljana, 1 do 4 razvije kronično bubrežno zatajenje.

IMELA BIJELA I. ( Viscum album.) - Loranthaceae

Farmakopejski naziv: stipites, folia, herba visci albi OSTALI NAZIVI : bijela imela, imela, lepak, visk, višće.

OPIS: Imela poluparazit u listopadnom ili zimzelenu drveću, koja je u stanju svog domaćina zbog prevelike razmnoženosti i ubiti. Raste u krošnji kruške, hrasta, breze, jabuke, vrbe, topole, pa i na crnogoričnom drveću!Od domaćina dobiva vodu i u njoj rastopljene minerale. U krošnjama drveća čini vrlo upadljive okrugle grmiće. Kožasti listovi obrnuto jajastog oblika smješteni su nasuprot. Na mjestima gdje se grane račvaju razvijaju se maleni, zelenkasti, jedva primjetni cvijetovi iz kojih se kasnije razviju bijeli plodovi.

Cvate od marta do aprila.

Razmnožava se sjemenom ± bobicama. U bobicama je ljepljiva gusta sluz kojom se plod prihvaća za druge grane kada ga tamo prenesu ptice preko izmeta. Veoma je važno sa koje vrste drveća se uzima imela kao lijek ! Kao ljekovita biljka, imela je naročito od koristi starim ljudima, odnosno prerano ostarjelim krvnim žilama. Veoma je korisna u kod popuštanja elastičnosti žila, ovapnjenja arterija i povišenog krvnog tlaka. Svježi ekstrakt imele jedan je od najčudesnijih lijekova. IMELA JE OTROVNA AKO SE PREDOZIRA!

NAJVEĆA DNEVNA DOZVOLJENA DOZA IMELE JE ( 1 )JEDAN GRAM !!!

Sadrži: viskotoksin, inozitol, flavonske heterozide, vosak, sluz, holin i druge tvari. Njezin kemijski sastav zavisi od drveta na kojem živi ! Imela s jabuke i jele je otrovnija od one s topole. Sadržaj ljekovitih sastojaka je najveći u vršnim listovima i grančicama. Zbog toga je važno pri branju bijele imele od studenog do svibnja brati samo najmlađe listove s grančicama,/ do trećeg koljenca/. U nedostatku vremena beru se cijeli grmići imele. Nakon dva dana sušenja odrežu se samo grančice s listovima do trećeg koljenca, i onda dosuše još tri do pet dana na temperaturi do 40 ° C . Usitnjeni listovi i grančice čuvaju se u višeslojnoj papirnatoj vrećici. Bobice imele su poluotrovne, posebno s hrasta kao domaćina, pa je poželjno da se odstrane iz upotrebe. Kod pripremanja čaja od imele preporuča se hladni postupak - jer se kuhanjem djelomice uklanjaju ljekovite tvari u listovima i grančicama, a time se i smanjuje ljekovitost imele.

Imelini preparati pomažu još kod glavobolje, pogotovo ako je vezana sa laganom vrtoglavicom, protiv napada vrtoglavice, klaustrofobije, protiv unutrašnjih utrnulosti ( " mravci " ) u udovima, te protiv hladnih nogu, vezano za cirkulaciju.

U traženju djelotvornih lijekova protiv raka imela se u kombinaciji sa lopuhom pokazala korisnom. Stoga je se ne bi smio odreći nitko tko ima zloćudne izrasline, naravno, uz dogovor sa liječnikom. Djelotvorniji su pripravci iz svježe biljke!

Izvrsno djeluju homeopatske injekcije, naročito kod bolesti zglobova - artritisa i artroze.

RECEPTURE: Kod povišenog krvnog tlaka, smetnji srca, klimakteričnih tegoba, (navale krvi u glavu i vrtoglavica ), podsticanje na rad gušterače, regulacije stolice, nesanice, šumova u ušima:

Rp: PRAŠAK OSUŠENE I ISTUCANE BILJKE ILI LIŠĆA UZIMA SE DVAPUT DNEVNO KOLIČINA KOJA STANE NA VRH NOŽA, S VODOM ILI U JELU.

Rp: Moči li se 3 sata / najkraće vrijeme/ u 2 dl tople vode - 1/2 čajne žličice praha od imele, dobiva se ekstrakt, koji se pije u dva navrata: pola ujutro a pola navečer prije spavanja. Rp: POMIJEŠA LI SE DOBRO 2 VELIKE ŽLICE PRAŠKA S 1 KG MEDA, UZIMA SE 2 PUTA DNEVNO PO 1 KAVSKU ŽLIČICU UJUTRO NATAŠTE I NAVEČER PRIJE SPAVANJA.

Rp: DOBRO JE JEDNU ČAJNU ŽLIČICU PRAŠKA OD IMELE MOČITI 8 SATI U 2 DL. VODE, PROCIJEDITI I PITI U GUTLJAJIMA TOKOM DANA. Rp: ČAJ: priprema se tako da se 2 čajne žličice praha preliju s 2,5 dl. kipuće vode, ostavi poklopljeno 5 minuta, procijedi. Pije se ujutro natašte, te 1 sat poslije večere, po 1 šalica.

Rp: DRUGI NAČIN PRIPREME ČAJA : Dvije velike žlice usitnjenih listova imele staviti u 6 dl. mlake vode / 25 ° C / tijekom 6 sati, ili preko noći. Ujutro se procijedi i pije po 2 dl čaja svakih 6 sati. Nije preporučljivo uzimati više od dopuštene količine čaja tijekom dana, jer sadrži ljekovite tvari koje u

većim koncentracijama djeluju kao otrov ( fosforna kiselina, saponin, hlapivi alkaloidi, piridi itd ).

Rp: Čaj od imele, pomiješan sa bjelanjkom od 1 jajeta pije se protiv krvarenja hemoroida.

Rp: Razdražljivi ljudi trebaju za smirivanje živaca uzimati 6 tjedana natašte prašak imele koliko stane na vrh noža, s malo mlijeka /kozje /, ili s vodom, a osim toga godinu dana neka se suzdržavaju svinjetine, jaretine, meso od gusaka, i purica, ni povrća koje nadima / grah /. I ovdje je najbolja imela sa hrasta. Rp: KOD SKLEROZE, VISOKOG KRVNOG TLAKA : 2 velike žlice mješavine od po 25 gr IMELE, cvijeta i zdrobljena ploda Gloga ( Crataegus oxyacantha), te Preslice ( Equisetum arvense) kuhaju se 10 min. u 4 dl. vode, poklopljeno se ostavi ostavi 2 h. Pije se po 1 šalica ujutro a druga navečer - prije jela. Uz to valja navečer pojesti po 2 česnja češnjaka.

Rp: DOBRO JE TAKOĐER 40 G SITNO ZDROBLJENE IMELE MOČITI 12 DANA U 1 LITRI BIJELOGA VINA, FILTRIRATI, I PITI 3 PUTA DNEVNO PO RAKIJSKU ČAŠICU PRIJE JELA.

Rp: TINKTURA : 200 g SVJEŽE imele i 100 g češnjaka, sitno isjeckati i močiti u 1 litri jake komovice, 10 dana, uz povremeno mućkanje. Ocijediti, profiltrirati, a pije se 3 puta dnevno po jedna žlica PRIJE jela. Rp: TINKTURA ZA RAZBIJANJE TROMBA U KRVI : ( KAO PREVENTIVA ) : U 1/4 LITRE 96 % ALKOHOLA STAVITI LISTA IMELE 3 GRAMA, KORIJEN LOPUHA 7 GRAMA, KORIJEN HRENA 7 GRAMA, CVIJET GLOGA 10 GRAMA, OSTAVITI DA STOJI 8 DANA. PROCIJEDITI, I PITI UJUTRO I UVEČER PO 40 KAPI U ČAŠI VODE.

Rp: ČAJ ZA ŽENSKE TEGOBE : uvečer se stavi u 2 dl 1 velika žlica listova imele da se moči preko noći. Ujutro se priprema oparak od 1 velike žlice vrkute (Alchemilla vulgaris) - /Gospin plašt/ , 1 velika žlica vršika u cvatu dupčaca i 1 velika žlica stabljike oputine; u 6 dl vrele vode, nakon pola sata pomiješati čaj od imele s čajem ostalih biljaka i piti svaka 3 sata po 1,5 dl. pomiješanog čaja tijekom dana, kroz 14 dana.

Rp: ČAJ PROTIV ATEROSKLEROZE : uvečer 2 velike žlice listova imele staviti u 4 dl hladne vode, ujutro pripremiti oparak: a sastav oparka je slijedeći: 1 velika žlica cvijeta nevena, 1 velika žlica

korijena jaglaca, i 1 velika žlica podanka pirike. Nakon pola sata pomiješati ocijeđene čajeve i piti svaka 3 sata po 1,5 dl čaja. Terapija traje dosta dugo: 6 - 12 tjedana. Korisno je ponoviti kuru nakon 4 tjedna prekida. Usput se može liječiti peludna hunjavica. Rp: KUPKE I OBLOZI ZA PROŠIRENE VENE : Od toplog čaja imele pripravljaju se kupke za noge koje imaju proširene vene. Oblozi od imelina čaja stavljaju se na uočljive vene..

IMELA BIJELA II. (Viscum album L.)

Danas ekstrakt imele predstavlja znanstveno dokazan lijek u liječenju najtežih oboljenja kao što su tumori i karcinomi

Imela (Viscum album L.) pripada obitelji Imela (Familiae Loranthaceae), a ljekarnički su joj nazivi herba visci albi, stipites, folia. Imela je prirodni antidepresiv, antikarcinomik, antitumorik, antihipertensiv, antidijabetik, antiekcemik, arteriosklerotik, antihemoragik, antiepileptik, citocidal, diuretik, hipertenzor, kardik, laksativ, metabolik, relaksant, sedativ, stimulant, tonik i vazodilatator. Druga imena za imelu su bijela imela, višć, višće, a strani su joj nazivi: engleski - birdlime mistletoe, misteltoe; njemački - Laubbaum-Mistel, Laubholz-Mistel, Mistel; slovenski - bela omela, hrastovo ohmetnje, imela, jelovo ohmetnje, lim, ohmelje; srpski - imela, melina, lepak; talijanski - viscio. Razni narodni običaji upotrebe imele u zaštiti od zlih duhova zadržali su se do današnjeg dana. Germani su imelu smatrali jakim, strašnim i smrtonosnim magijskim oružjem. Kao sveta biljka keltskih druida rabljena je u magijskim obredima za dobivanje napitaka za snagu, hrabrost, nepobjedivost i za liječenje svih bolesti. Imela je predstavljala simbol ljubavi i vjenčanja ako se nosila kao talisman. U Tirolu (Austrija), pod nazivom vještičina metla danas se imela upotrebljava kao tradicionalno sredstvo protiv uroka, zlih vještica i đavola. Za mnoge je biljka sreće ili ispunjenja želje, posebice ako se radi o udaji, te je običaj da se svežnjevi imele stavljanju u sredinu doma, obično na luster, kako bi svojom moći privukle željenog mladoženju, a za neke je ta biljka zaštitnica zdravlja. Potrebno je naglasiti da se imela drži do 2. veljače sljedeće godine, odnosno do Svijećnice, kad se mora spaliti. Imela je i sastavni dio čarobnog napitka druida Panoramaixa, što ga je priređivao Asterixu. O imeli pišu Hipokrat i Plinije te sv. Hildegarda, navodeći ljekovita svojstva biljke. Ljekovito djelovanje U pučkoj medicini imela se upotrebljava protiv kroničnog zatvora, za opuštanje živčanog sustava, za protuupalna djelovanja, protiv upale usta, grla i crijeva, za zaustavljanje krvarenja, kod krvarenja iz pluća i maternice, protiv visokog krvnog tlaka kao posljedice oboljenja srca i bubrega (najprije povisuje, a zatim snižava tlak na normalu, dok se bilo ubrzava), kod vazomotornih smetnji, kod epilepsije, histerije, nesvjestice, groznice, raznih bolesti srca kao srčani stimulans. Nadalje, imela se u pučkoj medicini često upotrebljava porotiv raznih glavobolja, ekcema i raznih drugih oboljenja. Svježi sok iz listova pomaže kod liječenja kožnih osipa. Imela se priprema na hladan način. Listovi se

moče četiri do osam sati te se tada uzima kao čaj, a ako se miješa s drugim biljem potrebno je posebno napraviti čaj od listova imele te ga dodati čaju od ostalog bilja. Danas ekstrakt imele predstavlja znanstveno dokazan lijek u liječenju najtežih oboljenja kao što su tumori i karcinomi. Ekstrakt imele (total extracts of Viscum album, engl. Mistletoe) danas je znanstveno najviše proučavan biljni ekstrakt u Njemačkoj. Dosadašnji rezultati studije pokazuju da je svrsishodan u liječenju mnogih oboljenja, a ponajviše kod najteže bolesti današnjice ± karcinoma. Upotrebljava se u kemoterapiji: - kolona, - rektuma, - želuca, - grudi i to kod već uznapredovalih metastaza u području pazuha (axillary), - malih stanica bronha, - glave i vrata, - adenokarcinoma gušterače, - ekstrakt imele koristi se i u prevenciji karcinoma, ali i u liječenju herpesa simplexa, HIV-a, AIDS-a, B-staničnog limfoma, papilloma virusa, karcinoma plućnih stanica, non hočkins limfoma (non hodgkin lymphoma), oboljenja kao što su ranice na maternici, Papa II. i III., leukoplakije i mukoze, mastopatie est. III., kolitisa ulceroznog, Crohnove bolesti, a koristi se i za odstranjivanje bradavica. Listovima imele često se miješaju kadulja, preslica, stolisnik,... Zapadna pučka medicina imelu koristi u liječenju: artritisa, bolesti živaca, bolesti menopauze, crijeva, srca, cirkulacije, groznice, glavobolje, gušterače, krvarenja pluća i drugih krvarenja, karcinoma, konstipacije, škrofula, vrtoglavice, vodenih bolesti, varikoznih vena, upalnih stanja, kod slabog lučenja žuči, kao i za narkotično i magično djelovanje. Od plodova se pravi ljepilo za ptice. KARAKTERISTIKE BILJKE

Opis: Trajni zimzeleni mali grm koji raste uglavnom na bjelogoričnom drveću, pričvršćen haustorijama. Listovi su duguljasti, izbrazdani žilama po dužini, kožasti, obrnuto jajasti, maslinastozeleni do žućkastozeleni, smješteni na stabljikama koje se račvaju. Žućkastozeleni i neugledni cvjetovi su jednospolni i dvodomni. Plod je okrugla bijela boba (otrovna u većim količinama) puna ljepljivog soka. Biljka je polunametnik, jer koristi tvari iz drva na kojem se nastanila, ali i sama pomoću klorofila stvara tvari potrebne za rast iz listova. Vrijeme cvatnje: mart ± april. Miris i okus: bez naročitog mirisa, gorka okusa. Stanište: raste kao polunametnik na krošnjama drveća i to na hrastu, jabuci, kruški, topoli, grabu, brezi, jeli, jablanu. Branje i prerada: sabiru se listovi do trećeg koljena (mladi) od studenog do svibnja te se suše na toplom i prozračnom mjestu. Svježi sok od listova imele dobiva se mljevenjem te cijeđenjem listova. Od listova se mogu pripremiti tinktura i ljekovite rakije travarice ili imelina rakija (biska). Od boba se izrađuje ljepilo kojega su nekad rabili za lov ptica. Ljekoviti sadržaj: alkaloid viscin, viskotoksin, lektin, holin, histamin, antitumor proteini, resin,

fenetilamin, inozitol, eterična ulja, šećer, gorke tvari, treslovina, vosak, guma, sluz...

KUĆNA BILJNA LJEKARNA (za gore spomenuta oboljenja) 3 čajne žličice usitnjene imele, 6 dl vode Priprema: toplom (ne vrućom) vodom preliti bilje, poklopiti, i pustiti tijikom noći. Ujutro procijediti. Upotreba: piti po jednu šalicu čaja ujutro, u podne i navečer.

ČAJ (visoki tlak ) 100grama usitnjene imele, 100 g matičnjaka, 100 g usitnjenih plodova gloga, 2 dl vode Priprema: sve sastojke dobro izmiješamo. Od čajne mješavine uzmemo 1 jušnu žlicu bilja, prelijemo je toplom (ne vrućom) vodom, poklopimo i pustimo tijekom noći. Ujutro procijedimo. Upotreba: piti po jednu šalicu čaja ujutro, u podne i navečer.

PRAŠAK (za spomenuta oboljenja) Priprema: suhe listove imele samljeti ili istucati u prah. Pohraniti u hermetički zatvorenu ambalažu. Upotreba: uzimati dva do tri puta na dan, koliko stane na vrh noža, uz vodu, čaj ili sok.

EKSTRAKT (za spomenuta oboljenja) 1/2 žličice od kave praška od imele, 2 dl vode Priprema: imelin prašak močiti u vodi četiri sata i procijediti. Uporaba: piti decilitar ekstrakta ujutro i decilitar ekstrakta navečer.

HOMEOPATIJA U homeopatiji matična tinktura od listova upotrebljava se za liječenje visokog krvnog tlaka, reumatskih oboljenja, astme, ženskih bolesti, epilepsije... Napisao: Ivan LESINGER

JAGLAC - JAGORČEVINA ( Primula officinalis L. )

Jagorčevina (Primula veris ± P. Elatior ± Huds.; Primula officinalis L. biljka je iz obitelji Jaglaca ± Jaglacovke (Familia Primulaceae). Farmakopejski naziv joj je Flores ± radix ± Primulae. Prirodni je

antimikotik, antispazmodik, antireumatik, antitusik, diuretik, diaforetik, emetokatarik, ekspektorant, emetokatarik, emetik, hipnotik, laksativ, sekretolik, spazmolitik, sedativ i vermifug. Druga imena jagorčevine su jagorčika, jaglac, jaglika, jeglič, visoki jaglac. Engleski naziv joj je Cowslip, a njemački Duftende Schlüsselblume / Echte Schlüsselblume / Frühl / Schlüsselblume / Wiesen-Primel / Wiesen-Schlüsselblume.

Kneipp je cijenio jagorčevinu kao vrlo dobar lijek kod reumatskih tegoba i tegoba respiratornih organa. Jagorčevina cvjeta od februara do maja. Aromatično ugodan miris cvjetova potječe od sadržaja primulaverina, a okus cvjetova je slatkast. Korijen kad se osuši miriše po anisu. Obični jaglac raste skoro svuda, a P. Columnae na brdsko-planinskom području, P. Elatior na planinskim i predplaninskim područjima, P. Veris na sunčanim obroncima, livadama, u šikarama.

Beremo mlade listove i cvjetove za pripremu raznih proljetnih salata, a za lijek i sušenje rabimo korijen, list i cvijet. Cvijet sušimo na toplom i prozračnom mjestu i to brzo, dok korijen i list možemo sušiti duže (korijen sušimo tako da ga nanižemo na konac i objesimo na toplom i prozračnom mjestu). Korijen i listove beremo prije cvatnje kao i iza cvatnje. Važno je napomenuti da cvjetove beremo za sunčanog vremena.

Prvi proljetni cvjetovi uistinu znaju razveseliti prirodnjake, pa tako i branje cvjetova jagorčevine, koji svojim divnim opojnim proljetnim mirisom pri sušenju ispune cjeli moj dom. Godinama berem cvjetove jagorčevine poradi spremanja čajne mješavine za jačanje slabog srca i tegoba s dišnim organima, a izvrsni su mi dodatak proljetnim salatama uz cvjetove jaglaca i ljubičice (listovi maslačka, divlji poriluk, šparoga, itd.). Članovi udruge »Zdrav život« već tradicionalno svake godine odlaze na proplanke Učke i Gorskog kotara u branje tog omiljenog cvijeta, kojeg rabe za pripremu čaja kod prehlade, kašlja (bronhitis, za lakše iskašljavanje, a možemo dodati majčinu dušicu, divizam, trputac itd.), astme, te raznih slabosti organizma (čaj od cvjetova djeluje na povećavanje broja crvenih krvnih zrnca ± eritrocita). Mnogi su me pitali zašto toliko cijenim cvijet jagorčevine, na što im znam kratko odgovoriti da priroda ne rađa uzalud plodove, samo je naš najveći problem što je ne razumijemo. Dakako da im pobliže objasnim da čovjek potrebuje unošenje prirodnih tvari na prijelazu iz zimskog u proljetno vrijeme i to poglavito što jagorčevina izvrsno, ne samo nadomještava te potrebe, već i izvrsno pročišćava dišne organa i cijeli organizam. Proljeće je uistinu vrijeme za svakog čovjeka koji želi ± nastoji živjeti u simbiozi s prirodom. Mješavinu cvjetova i korijena (korijen močimo i zasebno pripremamo) smatram najboljim načinom korištenja jagorčevine uz dodatak listova sljeza i stolisnika. Proljetni čaj za detoksikaciju cijelog organizma uz jagorčevinu (cvijet i korijen) sadrži i mlade listove breze (beru se u isto vrijeme), mlade listove koprive, maslačkov list i korijen, trputca ± bokvice itd. Među poznatim ljekovitim vinima nalazi se i vino od cvjetova jagorčevine koje je poznato pučko sredstvo za jačanje slabog srca što ga izvrsno okrepljuje.

Oficijelna medicina koristi korijen jagorčevine kao izvrstan prirodan ekspektorant (sekretomotoričko i

sekretolitično djelovanje te se primjenjuje kod bronhitisa, katara ± sluzi dišnih putova, kašlja, prehlade, te tegobama s dišnim organima). Zapadna medicina korijen jagorčevine naziva i korijenom za paralizu (Radix paralyseos) te korijenom za artritis (Radix arthritica). Tinktura koju dobivam iz cvjetova jagorčevine preporučuje se kod reume mišića, neuralgičnih bolova glave ± glavobolje, dismonoreje (neredovitog mjesečnog ciklusa), zubobolje, slabosti, gihta, ekstremne osjetljivosti, zabrinutosti, nesanice, itd. (Prof. J. M. Scudder Rp. 2-3 puta na dan po 10 kapi s malo vode ili čaja.). Literatura zapadne medicine nadalje preporučuje uporabu jagorčevine za: pranje lica (kozmetik), za relaksiranje nervnog sustava, bronhitisa, manjka C vitamina, gihta, kardio tonik, glavobolje, kašlja, kroničnog zatvora (list), paralize, upale pluća, nervnih napetosti, artritisa, nesanice (zajedno s pasiflorom), poremećaja metabolizma, histerije (zajedno s valerijanom) itd. Ljekoviti sadržaj

Ljekoviti sadržaj jagorčevine je: glikozida primulaverin (emetokatarik), primverin, saponin, glukoza, galaktoza, tanin, vitamin C, karotin, kalij, kalcij, natrij, jaglačna, salicilna kiseline, ciklamin, kamfor. Kontraindikacije Kod nekih osoba cvjetovi mogu izazvati pojavu alergije. Konzumiranje veće količine mladih listova (saponini) jagorčevine mogu izazvati želučane tegobe. Osobe koje imaju čir na želucu ne bi smjele rabiti jagorčevinu.

Kod nas razlikujemo tri vrste jaglaca koji se razlikuju u odnosu na običan jaglac (Primula vulgaris), a to su Primula veris ± jagorčika ili rani jaglac (cvjetovi su tamno žuti, a listovi s donje strane zeleni ± pustenasti) te podvrsta Primula columnae (cvjetovi tamno žute boje, a listovi s donje strane dlakavi), Primula elatior ± visoki jaglac (cvjetovi blijedo žuti, a listovi s donje strane uz žile dlakavi). Kod ovih vrsta za razliku od običnog jaglaca cvjetovi su smješteni na produženoj stabljici, na kojoj su smješteni cvjetovi nagnuti na jednu stranu, koje tvore štitasti cvat. Listovi tvore rozetu, mesnati, duguljasti te naborani i nazubljeni nepravilno. Plod je tobolac.

Narodna medicina upotrebljava cvjetove jagorčevine za liječenje bubrežnih i mokraćno-urinarnih tegoba (diuretik, sekretolik ± katarik i antiseptik, reume (dugotrajnim pijenjemčaja smanjuju se bolovi u zglobovima), gihta, slabe živce, migrene, glavobolje, a korijen za tegobe srca (lupanje srca, slabo srce, itd.), navalu krvi u glavu, nesanice (uz cvjetove jagorčevine dodamo cvjetove lavande, gospine trave, šišarke hmelja,) te raznih živčanih tegoba.

Čaj 1 jušna žlica usitnjenih cvjetova, 2 dl vode Priprema:

Vrućom vodom prelijemo cvjetove, poklopimo da odstoji pola sata i procijedimo. Uporaba: Pijemo 2-3 šalice čaja na da a u terapijske svrhe i do 5 šalica na dan. Vino 1/2 pola boce svježih ubranih cvjetova, ili 1/4 boce suhih cvjetova, 1 l vina Priprema: Cvjetove prelijemo vinom, začepimo vatom i držimo na toplom mjestu 10 dana i procijedimo. Uporaba: Pijemo 2-3 čašice na dan u terapijskom smislu, a jedna mala čašica za održavanja zdravlja.

PRESLICA POLJSKA Preslica (Equisetum arvense L.) naziva se još barska metlica, konjogriz, konjski rep, kositrena trava, mala preslica, poljska preslica i rastavić. U prošlosti je bila najrasprostranjenija biljka velikih dimenzija iz grupe bescvjetnih biljaka te se smatra da je od njih nastao crni ugljen. O ljekovitosti preslice pisali su Dioskurid i Plinije. Riječ je o trajnoj višegodišnjoj uspravnoj biljci, koja naraste i do 80 centimetara visine. Plodna stabljika visoka oko 30 centimetara raste u martu i aprilu, žutosmeđe je boje, na vrhu stabljike u obliku klipa nosi sporangije, a nakon sazrijevanja spora se osuši. Zelena sterilna neplodna vegetativna stabljika javlja se poslje fertilne, na kojoj se listići granaju iz pršljenova prema gore. Stabljika je do pola šuplja i ima uočljiva rebra. Podanak je jako razgranat površinski i dubinski te predstavlja na nekim mjestima jak korov.

Neke vrste preslice mogu djelovati štetno, pa i sa smrtnim posljedicama, pogotovo na životinje. Tako vrsta E. hiemale L. kod konja izaziva uzetost i posrtanje, a kod ovaca i goveda izaziva pobačaj i neplodnost. Vrsta E. limosum ubija konje, a E. pulustra truje i ubija goveda i ovce. Miris preslice nije izražen, a okus je opor i neugodan. Najčešće raste po livadama, poljima, vlažnim poplavljenim livadama, jarcima, uz rijeke, na vlažnim obroncima planina, glinenim zemljištima i slično.

Svestrana biljka

Preslicu beremo u maju i junu. Radi prerade i uporabe u medicini beremo samo vrste E. arvense, E. maximum i E. hiemale. Kod svakog branja preslice moramo pogledati je li čista ili je napadnuta nametnicima. Čistu mladu preslicu režemo u dužini od 10 do 30 centimetara te je slažemo u snopiće koje objesimo na toplom i prozračnom mjestu ili je rasprostremo u tankom sloju koji treba često prevrtati. Osušenu preslicu usitnimo i spremimo. Mlada preslica je prikladnija za pripremu čaja od

starije jer je kraće namačemo i ima topivu kremeičnu kiselinu (silicij), za razliku od starije koju moramo duže namakati prije samog kuhanja. Kod kuhanja čaja od preslice preporučljivo je staviti 1 žličicu šećera, jer šećer izvlači kremeičnu kiselinu iz preslice. Preslica je u prošlosti predstavljala nezaobilaznu biljku za liječenje bolesti pluća, posebno tuberkuloze, urinarnih puteva i organa, bolesti kože i rana, a koristila se i zbog njenog adstrigentnog, antiseptičnog, hemostatskog, diuretskog i antiupalnog djelovanja. Primjenu preslice možda je najbolje opisao Kneipp koji je o njenoj ljekovitosti i svestranosti rekao:»Preslica ne samo da čisti posuđe, zbog čega je sve domaćice jako cijene kao sredstvo za čišćenje, nego liječi i unutarnja i vanjska oštećenja ljudskog tijela.« Adut u borbi protiv tumora

Danas se proširila uporaba preslice u liječenju pojedinih bolesti. Posebno zahvaljujući novim znanstvenim istraživanjima, pa tako naprimjer u Americi važi kao biljka kojom se liječi rak kostiju (Cancer bones), a u Španjolskoj za razne tumore. U ostalim dijelovima svijeta koriste je uglavnom prema stoljetnoj, uhodanoj tradiciji. Tako je u Turskoj rabe kao antiseptik, adstrigent, karminativ, diuretik, hemostatik te za liječenje sušice, hemoroida i bolesti pluća. Na Haitiju za albiminuriju, tj. pojavu bjelančevina u mokraći, kod kamenaca žuči, mjehura i bubrega, kod dijareje, otežanog mokrenja, tuberkuloze te vodenih bolesti. U Iraku za dijabetes i bolesti bubrega, a u Kanadi za rane i bolna mjesta. Budući da je bogata silicijem, u današnje vrijeme preslica se najviše koristi kod problema s vezivnim tkivom i hrskavicom. Silicij je sastavni dio kostiju, hrskavica i vezivnog tkiva te nam je danas vrlo poznata njegova uloga u liječenju pučkim načinom kod prijeloma, za zarašćivanje kostiju te kod ozljeda ligamenata. Poznato je da razina silicija u kostima, vezivnom tkivu, ligamentima, arterijama i koži sa starošću opada, pa je preslica nadomjestak i jedan od prirodnih načina prevencije i prirodnog liječenja.

Liječenje prostate

Bilo svježi sok ili prašak od preslice pomažu kod zaustavljanja krvarenja nosa, rana, posjekotina, jakih menstrualnih krvarenja i slično, a ujedno imaju svojstvo liječenja vezivnog tkiva i antiupalnog djelovanja. Zbog tih i diuretičkih svojstava, preslicu koristimo kod liječenja edema, urinarnih puteva (bakterija, upalnih stanja), mjehura, bubrega, gonoreje, a naročito problema s prostatom.

Kod djece preslicu uz kadulju rabimo za probleme nekontroliranog mokrenja te kod kožnih problema (lupusa, kožnih nečistoća, lišajeva). U prošlosti preslica je bila traženi lijek za tuberkulozu. Tvrdili su da uspješno liječi plućne kaverne, ali danas se zbog velikog izbora antibiotskih lijekova za plućna oboljenja sve manje rabi. Preslica je dobar remineralizant jer kroz prirodne sastojke kalcija i silicija nadoknađuje tijelu tako potrebne minerale, pogotovo kod zarašćivanja i obnove kostiju (prijelomi, rak, osteoporoza) te kod

ozljeda i bolesti vezivnog tkiva. Preslicu rabimo i za liječenje gihta i reume.

U novije vrijeme sve se više govori i o ljekovitoj primjeni preslice u liječenju raka kostiju te rasta raznih tumora, koji nakon dužeg pijenja čaja od preslice nestaju. Preslicu rabimo za sve probleme ili bolesti koje su posljedica loše izmjene tvari u našem tijelu.

Kod vanjske primjene rabimo ekstrakt preslice za tretman kožnih oboljenja, rana, jačanje vezivnih tkiva te za liječenje vena, i to na način da oboljela mjesta ispiremo. Obloge koristimo za zglobove, vezivna tkiva i hemoroide, a namakanje, tj. kupelj za ruke, noge i hemoroide. Homeopatski pripravak od preslice rabimo za liječenje cistitisa i enureze. Ljekovita svojstva preslice mogu se koristiti i za liječenje životinja, no uz napomenu kako u narodu kažu »preslica je za konje kruh, a za krave smrt«. Inače u proljeće mlade fertilne sočne žutosmeđe stabljike preslice možemo koristiti i u kulinarstvu. Očistimo ih od ovojnica na pršljenovima, vežemo u snopiće i kuhamo kao šparogu.

OPEKLINE !!!

Ovu metodu uče vatrogasci za vijeme obuke: kad dođe do opekotina, kolika god da je njihova površina, prva pomoć se sastoji u tome da se oštećena zona stavi pod mlaz hladne vode sve dok se temperatura ne smanji i prestanu gorjeti slojevi kože, a zatim se opekotina premaže bjelanjkom.

Jedna osoba je opekla veći dio ruke vrelom vodom. Usprkos bolu, stavila je ruku pod mlaz hladne vode a zatim uzela dva bjelanjka, malo ih umutila i u njih zaronila ruku.

Ruka je bila toliko izgorjela da kad ju je premazala bjelanjkom, koža se osušila a od bjelanjka se napravila neka vrsta opne.

Ta osoba je znala da je bjelanjak prirodni kolagen i nastavila je najmanje sat vremena premazivati ruku bjelanjkom. Poslije podne više nije osjećala bol a sutradan je ostalo samo crvenilo na mjestu opekotine. Bojala se da će joj ostati ružan ožiljak, ali na njeno veliko iznenađenje, desetak dana kasnije, nije više bilo ni traga opekotine, čak je koža povratila svoju prvobitnu boju.

Opečena koža se potpuno regenerirala zahvaljujući kolagenu sadržanom u bjelanjku, koje je ustvari placenta puna vitamina.

Ê   Ê                                                          

                                                           Ê                                                            

                                                               !                         !    "#$ %#$  &#$    "$    "$  '  

       (                              

!        )                  

  *                              

             

÷                         !            ) %#$+   ""$+     &#$ &#$ ÷                     ,       

  

-  

                        .           

  -   -                                  /        )                  ÷                             0                            Ê       ÷              )                                  ,         1                       *                 +                         

Ê                    )             

                            

Ê                        Ê                                 12                                 3                   ÷                ÷                                       0                               

         !             0              Ê  !!!4-  -                                         Ê        

             

Ê                          3                                                           

      %-5 &"           &#     

] 

Drugi nazivi:       

Š       -    -                       %# 5#      (      6              (        /            7       /           Ê      *     ""##     8                  ,            Ê            8     &9 1               ÷    8           3                     ,                             /          

Š                 *            )      -                   

       ,                  Ê                      

         1           

Š                            0               ! 

         *            )       -              

           ,                  Ê                                 1          

tu!

a     Drugi nazivi:0                         0          3               !          /              )    

       0                               Ê                         

     

       7                          

!          ):  ;              :  ;           

0                  0                                                                /         6                                  ÷                          

                 

                                      Ê                         

             ÷ 

                                               4        ÷                  

0     1        

                  7   ?                                             

 0        Ê  ?#-&##           9            Ê    

2  9-5         2  9-5          >   (             , 

Ê     

1      9  0   0                    

    & Ê        1          9         "6  

     1     &"   3                       )      2               3 0           @                      9Ê                

%*    ?#-&##           Ê            2          9# 5       9#A-9"A  /        0        

"0                            1      6                            

                                   Ê8             Ê7/ 

B@ 0                

    3              0      &#$              

?!  0     

CÊ                            

              Ê                                                

D'        C-&9      !              Ê C-&9        

0                     9#A/   %#A/         9%A9?A/!           0      0             ,  



3                       /9            0       0        1                      ÷                              @                   3              &#0           .9?-%9  

                      ÷          Ê         ÷  

  

       Ê  &#$          ! 

    1                  

                         !         



     

&&*                  "       @                         @  

               1  

       ÷   

   

+0        1     )             Ê     

        &91                   1          +                                     ÷  E

&%0                       &#$         m   Ê                0                

 

@          0     

             )!   

                 

   1         %"

     

0           0                         !                       0   @                  

1                            0                    

/        4 @                                       :>  ;                      : ;                                            

  Ê            )                 -  

              -                     

           0                   *          3               

              

        

÷                                                    

                                           

                       G      

        G  !                 G   G          3                  :     J:  

J÷      G         Ê     H    G H    I 

 

!     &"9#  Ê                I 0   :  J           G  

   0                G         !    1  : I J         H            @     G           I       1                           3  G    G            

H                   G                     I     G      /     G       @   G G H          G         ,H   

           

        !        

           

 #      

    $ 

              m                



       !             

          $                  

      

          *          :   J          H   H G      0  G              G           G      

 G G       H           G         H Ê   

       H        

             Ê        G                 I  

     3     G              :   J 1   H      :   J    ÷       0                      G  

    %%%

RAK - Natanak bolesti i njegovo liječenje - NEKI ASPEKTI !

&m  Š÷ &   Ê mm m Ê÷  $Ê÷ 'Ê ( (Šm     mÊm& Ê÷&m m 0       2 . K  &!    H     

à                       0   G           H       G       H                     

9à        G B&#   

%0     G   H         G        50                 4           G   "*                   B0         H      I     H            I  H  H       H    ?3 G      H         H   H     

C÷G       G     G  6 I         G             D0           

   G        

                    

&#0    G     H                 I       H    

&&Ê  G   H         

      H      H  H      G  H    3    H  I    ,                G  0                ÷    G  ,    -         G          ! H             I   H   H :  L )      ! 6     

                6  I             

        *       C#$   H           H  H         9#$       G H  !    H                H      &"  G    G     H  *  H      H            H 2    H 9%   8          5#M/

 

           

" 3  G                   I      

                 *              

&9Ê                     1                 &%3H           !      I     

         H   H       H       H   



&51      ÊB        8'@ H     H         H   7  8H   H                   H       H   

&"4       @           ]        

   1       

1 G       

&Bà                          H    

      H    

Š ÊŠŠ÷  

 Š%% Š Ê  &1     G     91       G     %1     G I      H   2 .       G     I   7      7  4

0      *          *N    G  H        3         G         G  I  N   1     8 ' O      /                 N         4              H  G I           H          H        I  N        H     ÷       G                    N *                 G   Ê         G    I   

            I   

        G        *N        I      G                  I             H ÷            

     H 

c        ac    a   c  15 dkg suncokretovih sjemeki; 15 dgk sezama u zrnu 15 dkg sjemenki lana 1 vrećica mljevenog cimeta, odnosno 2-4 dkg; Sve sjemenke zajedno samljeti i u tako smljevenu smjesu dodati cimet u prahu ( radi arome), te to ravnomjerno pomiješati i spremiti u staklenku sa kvalitetnim poklopcem, da smjesa nebi primala vlagu iz okoline. Uzimati jednu veliku žlicu, svako jutro, natašte, sa 2 dcl soka ili mlijeka.





  ! !! (prijepis izvještaja Klinike za Pedijatrijsku onkologiju Dusseldorf) ]  

 "##$ "#"$ "#%$ "#&$ "#'$ """$ "("$ "%#$ "%($ "&#$ "'"$ "'($ ")#$ ")"$ ")($"*#$ "*&$ "*'$ "+#  (##$ (#"$ (#($ (#%$ (%)$ (%*$ (%+$ ()#$ ()"$ ()%$ (*#, (+#$ (+"$ (+($ (,#  %##$ %#"$ %#%$ %#'$ %#)$ %#*$ %#+$ %#,$ %(($ %('$ %()$ %(*$ %%"$ %%($ %%%$%%&$ %%'$ %%)$ %%*$ %+(  &##$ &#"$ &#($ &#%$ &#&$ &#'$ &#)$ &#+$ &"#$ &""$ &"%, &"&$ &(#$ &("$ &(($&&#$ &*"$ &*($ &*%$ &*&$ &*'$ &+#  c  "('$ "&"$ "'# (Elite Cappuccino), "'%$ "*"$ "*($"*%$  (&#$ (&"$  &**

   "#($ ""#   -   !$ "(#$ "(&$ (Izazivaju smetnje u radu crijeva, smetnje probavnog sistema, kožne bolesti, uništavaju vitamin B 12, povisuju kolesterol, podražuju živce, uzrokuju upalu usne šupljine)

.   c   ((#$ (("$ ((&$ (%#$ (%"$ (%($ (%%  %""$ %"($ %(#$ %("$ %%+$ %%,, (Zdenka mazivi sirevi, Zott Toast sandwich sir u listićima, Martinger sandwich sir u listićima, Anamarija Cappuccino),

%&# (Anamarija Cappuccino, Arabesca Cappuccino Gold, Elite Cappuccino), %&"  &#*$ &'# (Zdenka mazivi sirevi, Puris hrenovke), 461,463, 465, 466 (pakirani sladoledi)

 a ca  ca  "(%$ "%"$ "&(  ("#$ ("" (Zvijezda ketchup, Zvijezda light majoneza),213, 214, 215, 216, 217, 239  %%# (Margo s maslinovim uljem, Margo Nova, Margo s jogurtom, Schweps ,Bitter Lemon, Zvijezda delicates umaci) "(% je jako otrovan i zabranjen u SAD,

zajedno s E-110, "(% (sadrže ih Haribo gumeni bomboni, Treets i Smarties čokoladni bomboni, puding sa šlagom u plastičnim posudicama, zamrznuta riba marke "Iglo", vrhnje za kuhanje, Crčme-Fraiche, topljeni sirevi za mazanje, puding od vanilije.)

%%# je najopasniji dodatak (sadrže ga senfovi, neka bezalkoholna pića, meso rakova, neki sirevi i gljive u konzervi.

c ca a --       /  0   0  /   1  2-     - ! 3    !!1

aa  a ac ]4  Narodna medicina ima vrlo jednostavno pravilo za zadovoljavanje tjelesnih mineralnih potreba: svakog dana jednom ili više puta (ovisno od duhovnog i fizičkog napora) treba uzeti sa čašom vode dvije žlice jabučnog octa. Jabučni ocat sadrži mineralne sastojke jabuke. Za normalan razvoj vrlo je važan kalij - jedan od načina dodavanja kalija hrani je uzimanje jabučnog octa. Tako stanice svog tijela snabdijevamo kalijem koji privlači vlagu i neophodan je za stalnu borbu s bakterijama. Jabučni ocat izuzetno je bogat kalijem.

  -   !  Dezintoksizirajuće djelovanje na crijevnu floru te koristi u mnogim slučajevima kroničnog zatvora. Kod nečiste koze, povraćanja u trudnoći/ loše probave, gastritisa.Bakteriostatičko djelovanje, savjetuje se prije konzumiranja obroka za koji nismo sigurni da je svjež.Digestivno djelovanje (pospješivanje probave) - uzeti prije glavnog obroka.Djeluje protiv povišene kiseline, opeklina, proljeva, zadaha iz usta, štucanja.Preventivno djeluje protiv dekalcifikacije kostiju, taloženja kalcija u mekim tkivima, kod bolova u kostima. Poboljšava kvalitetu kose i nokata.

c02- !2!  -   Respiratorni organi (Organi za disanje): Jabučni ocat ima dobra antibakterijska i antiiritirajuća svojstva. Indiciran je u slučajevima upala nosne sluznice, kašlja, laringitisa, astme, po mogućnosti zajedno s medom i prirodnim vitaminom C.Kašalj i laringitis: 4 žličice octa od jabuka u čašu vode s malo propolisa: uzimati tekućinu svakih pola sata lagano grgljajući. Nekoliko dana ponavljati postupak ujutro i na večer. U vodu za grgljanje dodati malo integralne soli.Astma: često popiti čašu vode u koju ste dodali dvije žličice octa od jabuka.Glavobolja: Jabučni ocat djelotvoran je kod liječenja migrene. Riječ je o inhalaciji. U posudu se stavi jednaki dio jabučnog octa i vode i zagrije do vrenja. Kad pare počnu izlaziti, nagnemo se što bliže i udišemo pare. Treba udahnuti najmanje 75 puta. Glavobolja će prestati ili se znatno smanjiti.Prehlada: Pri prvim simptomima prehlade, u posudu s toplom vodom uliti čašu octa od jabuka. Navlažiti ručnik u vrućoj vodi, iscijediti ga i umočiti u ocat od jabuka te se umotati njime preko leđa. Jedan sat leći u krevet dobro pokriveni. Kroz to vrijeme piti vodu pomiješanu s octom od jabuka. Nakon toga se oprati spužvom u hladnoj vodi pomiješanoj s octom od jabuka.Prehlada i katar iz nosa: U litru vode dodati 10 žličica octa od jabuka. Zagrijati tekućinu do vrenja i inhaliranjem para nosnice će biti slobodne 12 sati. Prema potrebi ponoviti postupak.Krvarenje zubnog mesa, mala zagnojenja, afte brže

će ozdraviti ako se često ispiru vodom s octom od jabuka.Opekline: Ako se nerazrijeđen jabučni ocat nekoliko puta stavi na opeklinu spriječit će se pojavljivanje plika i ublažiti bolovi.Visoki krvni tlak: Jabučni ocat treba uzimati s vodom u omjeru 2 žlice na čašu vode.Proširene vene: Čistim jabučnim octom dobro se istrlja koža preko proširenih vena svake večeri i jutra. Poboljšanje se primjećuje nakon prvog mjeseca.Zglobovi, ukočenost, utrnulost: Navečer popiti čašu vode s 2 žlice octa od jabuka i 1 žličicom meda. Preporučuje se upotreba octa od jabuka kao redovitog začina.    -   0 ! Stres, premorenost, povišena temperatura, noćno znojenje, nesanica: u čašu vode uliti dvije žličice octa od jabuka, umočiti spužvu i njome se namazati po tijelu te se nakon toga snažno istrljati.  - ! -  ! - 3! Ako se uz svako jelo popije čaša vode s 2 žličice jabučnog octa, krajem drugog mjeseca u struku se gubi 2 centimetra. Nakon jedne godine žena koja je nosila konfekcijski broj 50 može nositi odjeću broj 42. Gubljenje pretjerane tjelesne težine je postupno. Veliki trbuh postupno će se smanjivati, a nakon dvije godine masne naslage će potpuno nestati. Za ovakvo gubljenje tjelesne težine ne treba bitno mijenjati način prehrane.   !   0 - Dodati 2 žličice octa od jabuka u vodu kod zadnjeg ispiranja kose.

Nakon ovakvog tretmana kosa će postati sjajna. U intimnoj higijeni voda s jednom žlicom octa od jabuka posebno je prikladna za pranje.    2 0Počevši od treće godine starosti, djecu možemo pažljivo navikavati na redovito uzimanje octa od jabuka i izrast će zdrava i jaka, sa snažnim zubima i kostima. Prema potrebi možete zasladiti piće s medom ili melasom (nepročišćeni šećer od šećerne trske).  Tri puta dnevno u čašu vode dodati 2 žličice octa od jabuka i zasladiti žličicom melase. Lagano piti u malim gutljajima za vrijeme obroka. Ovu naviku zadržati i nakon postignutog željenog učinka.

2 G  -   E           1                                          2             I            H              

 

 

  

 

               H     G          Ê            G   )         



  

2  







G            Ê     ) H   H 

                                                )                            3     )@,/ Ê     

6 



 H 

   

 



 



      G    -         2 G                  H   H                      2 G               G

              2          G HG G 

1  

 



 

  



 



H          H   H  6           6                         / 2 G                    G              0                       G       G                  0  



  

        

 

  G 

   



       0    

                                                   

                   I                     G         G H        G                  H H   @ 

 

 

 



 

   

              H         -

 3     )                  

  

    G 

  

  

 G   



 

  



 

 

G 

 

    H    , 

 

 



 H 



H 

 

  Ê H     ) G        H        

     G          H )                             *      

                                G   H       G   

    !      2 G 

 

 

    

 G 

                   G

          )                  3     

    .   K .                    H     G     .                        

          ! 

      G                  )         H    2 G 

 

  

  

H

     G                                  -  2 G            H    0                              G  &          &"     9           ,H   G       H            G                        I      Ê  



 



G 

 

 

  

                    G                  2 G               G                           G    ,H             G                        1     

 



 



 

2        9     6              *     G      G           G     4            H

G  

 6 

 

  

 



 



 

      Ê     P G     

  5   1     G     /           1  

 

 





  

    

        Ê               G                          G                                       

 

G

            



  

     

    G    

Ê   H G  „             

                                   

            

3G    G     K3    K   „                     „                  ! !  "             „         Jabučni ocat je odlično sredstvo za čišćenje organizma. Ocat raskida naslage masti i sluzi u tijelu i na takav način poboljšava zdravlje jetre, bubrega i drugih organa.

Jabučni ocat oksidira krv i smanjuje rizik od visokog krvnog tlaka. Ocat neutralizira patogene bakterije i toksične tvari, koje se mogu unijeti u organizam sa hranom. Jabučni ocat potiče zdravu probavu i rad crijeva.

 #                  

 

             "                 #                „          $                      

0     H G    #          %   &

p   "                      '          (     )             

 

          %             „                                         "                    

          „                    "                  #                             !       

„pp   

"                  *„           +  „  '#    ,-.    / (   " 0 '1  0  (#                                    !         !             2                        3    4 -4 $ -5       ! 4! - 4!  - 6 4! !  # #        . 

  )     0   '4 3 (                            /#       7  4 0 8       " 9:: )  ;          %   „     

    "   5##    =?G! ! ==  >  =9       !        !    :C  :C :=> 0      3     &„        H "                     "                  %                      */         +;                                                                                  %               

           7        

                   

                           2          '    (           '  -           

                            (          7                          #           & "     % =                         7                 &  = E     )    &  7        '  (  )  &  #                                            &

 #                        #        &  „    ' I  !

  ( 

         )                    "         ,       @  ,  H

acc  c   a Krompir (Solanum tuberosum L.) pripada Obitelji pomočnica (Familia Solanaceae). Farmakopejski naziv mu je Amylum Solani. Prirodni je abortiv, antiasmatik, antiinflamatorik, antisapzmodik, arterosklerotik, dijetik, dijabetik, diuretik, emetik, kozmetik, laktagog i laksativ. Druga imena su mu kompir, krumpir, krtola, krumpjer, kumpir. Engleski naziv mu je potato; njemački erdapfel, kartoffel; francuski pomme de terre; talijanski patata.

Otrov ili lijek Je li krompir lijek? Mnoga pitanja o krompiru, pogotovo o njegovoj ljekovitosti kao i otrovnosti bila su predmet razgovora stručnjaka nutricionista, makrobiotičara, ekobiotičara, naturopata, kao i građana raznih zanimanja. Makrobiotičari ga odbacuju s tvrdnjom da su svi dijelovi biljke krompira otrovni, a i sam gomolj ako nije potpuno sazrio sadrži otrov (solanin). Isto tumačenje daju i za rajčicu. Ekobiotičari preporučuju da se namirnice kao što su ugljikohidrati ne miješaju s bjelančevinama, odnosno savjetuju da se ugljikohidrati uzimaju s raznim povrćem i masnoćama, a takvo pravilo vrijedi i za bjelančevine.

Nutricionisti za krompir kažu da predstavlja idealnu namirnicu s kojom je moguće živjeti bez

uzimanja ostalih namirnica. Gdje je istina? Istina je svakako u pravilnoj uporabi krompira.

Oblozi liječe kožu Danas krompir predstavlja idealnu namirnicu u pripremi raznih dijetoterapija, naročito onih koje se odnose na oboljenja unutarnjih organa.

Pire od krompira bez soli ili s vrlo malo soli i malo masnoće predstavlja dijetalni obrok kojeg podnose i najteži bolesnici, obrok koji je lako probavljiv te direktno djeluje na peristaltiku, kao i na višak želučane kiseline koju upija i odvodi iz želuca. U liječenju gastritisa, glikozurije, hepatitisa kože i ekcema, pire od krompira predstavlja lijek. U ishrani dijabetičara krumpir predstavlja osnovu za pripremu pojedinih jela te povoljno utječe na cijeli metabolizam. Krompir pojedinim dijabetičarima ponekad predstavlja jedinu hranu koju uzmaju.

U kozmetici krompir ima svojstvo upijanja raznih štetnih tvari iz kože, kao i ljekovito svojstvo umirivanja bolova nadražene kože. Oblozi od krompira, koji se pripremaju na razne načine, staro su oprobano narodno sredstvo u liječenju. Laksativno djelovanje Ljekovito djelovanje krompira u kozmetici lica i tijela koristimo kod raznih kožnih nečistoća (ekcema, lišaja, itd.), kao i kod oštećenja kože (ispucala koža, žuljevi, divlje meso, opekline, udarci, ujedi itd.). Visokovrijedni sastojci u krompiru i njegova laka probavljivost povoljno utječu na liječenje jetre jer ne opterećuju njene funkcije nego djeluju na pročišćavanje jetre, što je od velike važnosti u primjenama dijeta s krompirom. Laksativno djelovanje krompira opisano je u receptu i dobro je poznavati to njegovo obilježje jer je prirodni laksativ koji ne stvara navike kao ostala laksativna sredstva. Uporaba krompira u ishrani koristi oboljelima od srčanih oboljenja jer povoljno djeluje na rad srca i ujedno ga rasterećuje. Ljuska ili kora krompira je dobro sredstvo za detoksikaciju cijelog organizma te se rabi kod težih bolesti (na Zapadu postoji tradicija liječenja tumora čajem od kore krompira itd.) u obliku čaja od kore krompira.

Ljekoviti sadržaj Energetska vrijednost krompira na 100 g je 357 kJ ili 85 k cal., bjelančevine 2 %, masti 0,1 %, ugljikohidrata 18,9 %, najviše škroba. Škrob u sirovom stanju je teško probavljiv, što je i razlog da se krompir ne jede sirov. Od vitamina ima C, B 1, B 2, B 6, B 9, P P i K. Vitamin C se kuhanjem gubi. Od minerala ima bakra, cinka, fosfora, kalcija, mangana, željeza, a od kiselina jabučnu i mliječnu. Od ugljikohidrata jedan dio je sadržan u obliku šećera i dekstrina. Kora krompira sadrži flor (sprečava karijes). Toksičnost: Solanin je toksična tvar u krompiru, ima ga u zelenim dijelovima biljke, a najviše u mladim nezrelim

plodovima. Solanin se kuhanjem razara/rastvara.

Opasan krompir koji klija Jedenje krompira koji klija može dovesti do većih ili manjih želučanih teškoća. Jedan do dva sata nakon jela može doći do povraćanja, jer se povraća žuč i obojeni sadržaj želuca. Javlja se začepljenost, bezvoljnost i iscrpljenost. Ima slučajeva da kod trovanja solaninom nastupi smrt, kod pune svijesti i bez bolova. Zato oprez kod korištenja krompira koji klija i krompira kojemu su pojedini dijelovi zeleni.

Iz povijesti Domovina krompira je Južna Amerika (Ande, Bolivija Čile), a u Evropu (Španjolska) stiže polovinom 16. st. kao ukrasna biljka. Kao rijetka i skupocjena biljka uzgajala se u samostanima i u kućama bogataša. Jestivost gomolja krompira slučajno je otkrivena. Kad su paljena polja krompira zbog velikih trovanja plodovima krompira (sjeme otrovno), ispečeni gomolj zamirisao je gladnom palitelju i put krompira bio je otvoren za Evropu.

Zlatna pravila Da bismo u potpunosti spoznali hranjivost i ljekovitost krompira, moramo se potruditi upoznati i pravilnu uporabu krompira u pripremanju raznih dijetalnih jela, kao i njegovu uporabu u pripremi pojedinih recepta. Jedno od bitnih pravila u poznavanju krompira je svakako činjenica da domaćica danas poznaje razne vrste krompira koje se međusobno razlikuju po sadržaju visokovrijednih sastojaka. Evo nekih zanimljivih podataka o krompiru. * Krompir hrapave i ružičaste ljuske ima više škroba te je pogodan za pripremu tijesta od krompira. * Krompir glatke i ljubičaste ljuske ima manje škroba te je pogodniji za pripravljanje jela. * Ako krompir razrežemo i on ima bijelu boju i jako je sluzav, tada on sadrži više škroba od onog koji je suh kad ga se razreže. * Krompir je najbolji i najljekovitiji ako je kuhan ili pečen u ljusci. * Ako krompir gulimo, to činimo što tanje. * Oguljeni i izrezani krompir stavljamo u toplu, a ne u hladnu vodu jer tako neće izgubiti svoju ljekovitost. * Krompiru koji klija ili je zelene boje potrebno je klice odstraniti i izrezati zeleni dio krompira. * Krompir može biti opasan za jelo ako kuhamo krompir koji klija ili ako je zelen jer u takvom obliku krompir ne gubi solanin kojega ima u povišenom postotku te može doći do trovanja.

Sok Priprava soka od krompira: Krompir operemo i naribamo. Stavimo naribani krompir u lanenu krpu i stiskanjem iscijedimo sok koji uzimamo uvijek svježe pripremljen. Krompirov sok možemo dobiti i upotrebom sokovnika s centrifugom. Gastritis U liječenju gastritisa, danas jedne od najraširenijih bolesti, krompirov sok predstavlja jedno od

prirodnih sredstava za liječenje. U terapiji uzimamo po 1 žlicu soka krompira razrijeđenog s malo vode, pola sata prije doručka, ručka, večere. Čir želuca i dvanaesterca Krompirov sok najzornije pokazuje ljekovito djelovanje krompira u liječenju tog oboljenja. U terapiji uzimamo pola decilitra soka ujutro natašte i pola decilitra soka krompira pola sata prije ručka. U liječenje uvodimo i krompirovu juhu koju pripremamo tako da krompir izrežemo na kockice i kuhamo 20 minuta, a pred kraj kuhanja dodamo sitno sjeckani peršin i malo morske soli.

Hepatitis ili upala jetre Kod jetrenih oboljenja krumpir predstavlja namirnicu koja ne opterećuje funkcije jetre već pomaže u pročišćavanju jetre od štetnih tvari. Uputstvo za upotrebu: Ujutro natašte uzeti 0,5 dl soka krompira i piti u gutljajima (razrijeđen vodom ili sokom mrkve), dva puta dnevno jesti juhu od krompira s peršinom, dva puta na dan salatu od krompira s maslačkom, začinjenu s dosta peršina i luka, malo maslinovog ulja i soka limuna. Kod težih oboljenja jetre s pojavom ascitesa juha se priprema bez soli, a pojačava se korijenom peršina i celera, kao i sjeckanim lišćem koje dodajemo pri kraju kuhanja. Kod liječenja ciroze, uz terapiju, dodajemo i sokove od cikle, kupusa i crne rotkve.

Kronična začepljenost Kod liječenja kronične začepljenosti terapiju s krompirom provodimo na sljedeći način: ujutro jedemo pečeni krompir s korom, za ručak i večeru krompir u obliku pirea, kaše ili juhe. Ovu recepturu koristimo sve dok se ne normalizira pražnjenje crijeva. Ovakvom terapijom postižemo da se pražnjenje crijeva odvija bez bolova i grčeva. Oblozi Hladan oblog: Sirove kriške krompira stavljene na bolna mjesta, oduzimaju vrućinu (vruće glave, glavobolje, razne opekline itd.). Vrući oblog: Kuhani krompir izgnječimo i stavljamo na mjesta koja liječimo (ozebline, promrzni udovi, reume, giht itd.).

Kupke Kupke od krompira koristimo kod reumatičnih otečenih udova, kao i kod napadaja gihta. Kupke pripremamo tako da naribani krompir prelijemo kipućom vodom i time peremo oboljela mjesta.

Kozmetika Sokom krompira možemo mazati sva mjesta na koži, naročito razne ekceme i kožne nečistoće. Sok nanosimo na oboljela mjesta i ne peremo nego ostavimo da se osuši i kasnije namažemo maslinovim uljem ili drugim mastima. Najpoznatija terapija za dobivanje lijepog tena je uzimanje jela od ribane jabuke i ribanog krompira. Izmiješana kaša jabuke i krompira uzima se jednom na dan tijekom 1-3 tjedna, kad se počnu pokazivati rezultati.

Korišten tekst od homeopate I. Lesingera bakreni

         | | | |  |  |  | |  |  ||| .-  !5 /           I  G        /                     I        H       G                                    1   G               

                 +      

         

 :>                 G       H 3       G      H G            H  F G  G J 6 (    @   G  H              !                              !   * !  F    G   G  G 

        H    -                                

        * !    G     G               H     

           G        

              G  G  )  :!          ÷ G 

        Ê                    J  1            G        ÊG                           !          I   F          Ê G  H             F    Ê    

         !              1     !             :  J                    /--!    !0 * !               H G )  &÷            0           H            :   J    91    G                        G  G     %  G           H       : J    G            

0                :  J      :  J   6 I !       

*      I      G   F   1    G         !  !- - 0    

                 I      ÷G               G  H     

   - !  0   !                          G  G ,     G      

            G  G      

      ÷  !              F   ! *                              3                  *  8H  I      - G             G    G        3!-  -       !   G            Ê      >

!             H 1                  G  H      ! -6 1  !! *      G   G    G    !  G          6   3    H          6 I           H      :              6   3  J  1          !          :  J        G   6    G      G     

:J:  J    : J   !   :         J  Ê    usporedite sodu bikarbonu sa kemoterapijom        !   1  H!       0       

         H           H  G    !   !            

  H  ÷ G    G           F               -- -! 1 !!   http://www.curenaturalicancro.com/  Q     http://www.davidicke.com/articles/medicalhealth-mainmenu-37/29121

      



         H            G    m             &  6 I  H                 H                        

      1. Ê           G 

G        9 !  H             % 1          G              I  5    G  &"   " 1 I       G 

B @          G     7      1         H  ?                

          

     



C ÷ G             G               G 

         



a  G   G          G  G   a                G         a alergija,  

 G      G       G          astma a   

  a kronični umor a  G    

          H        a          a   c- !      - G     -       -                 -        H   -  H   -    2!  2 ! !   -Citrofit  -Alkalna dijeta  -Soda bikarbona  -Anti-candida dijeta  -Q      

-(   =  -/  R       

             * !     

  G 

                     G    0     )    G   H                !         Ê     0              )  ÷   G          G  G        1      

     m   1      %-5  E    H G     !  

    G G H             (         "##"$                B    B              95  1               7   )SSOOO    S                    * 20    G          6 I         G             H  3 G H 

        :*  G        B   @  2                I   J-'   4    !               G              H 6 IG  H      G  G !   

     H        ÷ G         G   H    H 

       Ê                    H                Ê   G     G                       

G   G                      G   

Ê  -                   -             &#     - %G     &-9     -         H        

a$ ( Brassica oleracea L. ). var. capitata

Kupus (Brassica oleracea l. var. Capitata) biljka je iz obitelji Krstašica (Familia Crucifera). Prirodni je adstrigent, antianemik, antireumatik, antiseptik, antiskorbut, antiulkus, detoksikant, dermetik, dijabetik, diuretik, digestiv, laksativ, remineralizant, revuzijant, sedativ i vermifug.

Možemo govoriti o kelju pupčaru (Brassica oleracea L. var. gemmifera), lisnom ili bezglavnom kelju (Brassica oleracea L. var. acephala), glavatom kelju (Brassica oleracea L. var. sabauda) i kolerabi (Brassica aleracea L. var. gongylodes). Druga imena ovoj biljci su bijelo zelje, broskva, crveni kupus, crveno zelje, glavatica, glavati kupus, kapusta, pitomo zelje. Kupus se razvio iz svog prvobitnog oblika, iz divljeg kupusa (Brassica oleracea L. ), koji danas raste na kamenitim obalama Evrope, od sredozemne obale do Irske. Zanimljivo je da Egipćani nisu poznavali kupus, a prvi zapis iz 4 st. p. Kr. (Teofratis) piše o tri vrste kupusa za jelo, Grk Dioskurid govori o ljekovitosti i kvaliteti kupusa, kao i o načinu primjene (kuhan ili svjež). Prve podrobnije podatke o kupusu kao lijeku i hrani iznosi Rimljanin Katon Stariji oko 200 g. p. Kr. Kolumele, pisac staroga Rima, opisuje 10 vrsta kupusa, a Gaj Plinije Sekund (umro 79 g. p. Kr. ) ljuti se na svoje sunarodnjake Rimljane zašto ne jedu zdravu hranu kao što je kupus te opisuje njihovo ponašanje i nezdrav način života. Citat: »plodovi zemlje se preziru, a bogati hoće imati bolji kruh nego priprost čovjek«.

  -   ! Malo je namirnica koje možemo koristiti kao lijek ili kao pomoćno ljekovito sredstvo na razne načine kao što je kupus. Njegova svakodnevna prisutnost u kući je nezamjenjiv prirodni lijek za liječenje pojedinih oboljenja. Razne su mogućnosti primjene kupusa u terapijama, kao hrane (juhe, variva, salate, sok) ili izvana (oblozi topli i hladni, sok i list u kozmetici itd. ) te zavrjeđuje da ga što bolje upoznamo. Kupus je prirodna namirnica bogata mineralnim tvarima koje su nužne za naš razvoj i ishranu (pogotovo zimi kad nas čuva od možebitnih oboljenja). Pučka medicina zna koristiti ljekovita djelovanja kupusa, koji preporučuje kao dobar antianemik kod raznih anemija i oboljenja krvi (kupus sadrži dosta željeza). Kod raznih upalnih procesa i epidemija on je dobar prirodni antiseptik, pogotovo u obliku preventivne ishrane (sadrži dosta sumpora), dobar je remineralizant, kada je potrebno organizmu nadoknaditi minerale i vitamine, po kojima je kupus i danas hvaljeno prirodno sredstvo za prirodno liječenje niza oboljenja. Antiulkusno djelovanje pripisuje se vitaminu U, antirahitično djelovanje vitaminu D, koji je bitan za razvoj djece i odraslih osoba. Kupus je dosta jak diuretik koji tjera na mokrenje jer potiče jače izlučivanje tekućine te se u terapiji pučke medicine preporučuje kada je potrebno odstraniti nakupljenu tekućinu u raznim dijelovima tijela (ascitis, vodene bolesti ).

 ! - Kupus povoljno djeluje na pražnjenje crijeva te je vrlo bitno znati iskoristiti to prirodno laksativno djelovanje koje izvrsno potiče cijelu peristaltiku na rad, za razliku od uzimanja drugih laksativa koji stvaraju naviku uzimanja ( krušina, sena itd.). Kupus ima revuzijsko svojstvo u odvođenju i raspoređivanju sokova u krvi, što je vrlo bitno za rad cijelog našeg metabolizma a da ne govorimo koliko dobro djeluje na kosti (jača kosti i djeluje protiv osteoporoze). Zbog malog postotka sadržaja bjelančevina pogodna je hrana za dijabetičare. Kupus povoljno djeluje na crijevnu floru i jedan je od poznatih prirodnih detoksikanata u zimskoj ishrani. Poznato je da tjera razne parazite iz crijeva (vermifug). Blago sedativno djelovanje kupusa koristimo kod nesanica i živčanih napetosti. Vanjska primjena kupusa u obliku obloga od lista kupusa pomaže kod reume (umanjuje bol) i raznih nečistoća kože.

 -     

Jedan od najboljih primjera ljekovitog i prehrambenog djelovanja kupusa na zdravlje čovjeka je događaj iz 17 st. u kojemu su sudjelovali poznati svjetski moreplovci Vasco de Gama i James Cook. Odbijajući savjet da na putovanje morima ukrca ukiseljeni kupus u bačvama, Vasco de Gama je izgubio mnogo mornara, koji su oboljeli od skorbuta, dok je

James Cook sačuvao cijelu posadu zahvaljujući kiselom kupusu, koji je i danas poznato antiskorbutno sredstvo.

      Izrada:

Sok od kupusa možemo dobiti na više načina, pritom koristeći razna pomagala. I. naribamo kupus sitno i ostavimo 10 minuta da odstoji. Kroz gazu ili laneno platno istisnemo sok. II. u mikseru miksamo kupus i iscijedimo sok pomoću gaze ili lanenog platna III. ako posjedujemo sokovnik, koristimo ga za dobivanje soka od kupusa. Napomena: Sok od kupusa koristimo odmah za piće (uporabu), i uvijek pripremamo svjež. Ne stavljati u hladnjak ili da stoji duže od sata (oksidacija).

Sok od crvenog kupusa Sok kupusa (crvenog), pomiješan s medom ili šećerom, izvrsno djeluje protiv oboljenja pluća. Napomena: Uporaba soka od kiselog kupusa-rasola dopuštena je ako oboljenje ne ograničava uporabu soli.

4/6 !  !0 Uputa: kod oboljenja koja zahtijevaju da se pročisti organizam uzimamo terapiju sa sokom od kupusa i salatom od kupusa i mrkve. Sa sokom od kupusa na prirodan način možemo izvršiti detoksikaciju crijeva i krvi od štetnih sastojaka. Ujutro natašte uzimamo po dl soka od kupusa, pijemo ga u gutljajima, i navečer po 1/2 dl soka od kupusa. Tako činimo 7 dana. Ako želimo da u kraćem vremenu napravimo detoksikaciju crijeva i krvi, tada uzimamo svaka 2 sata po žlicu soka od kupusa i 3 puta na dan salatu od kupusa s mrkvom. Kod pojave nadutosti uzimamo mješavinu mljevenog sjemena kima i anisa, a može i komorača. Od te mješavine uzimamo po malu kavenu žličicu na dl soka od kupusa.

-    Izrada obloga od kupusa: vanjske listove kupusa odbacimo i uzimamo unutarnje koje operemo i prosušimo platnenom krpom. Iz lista kupusa izrežemo deblje žile, i valjkom ili peglom izglačamo list. Izgniječeni ili ispeglani list stavljamo na oboljelo mjesto (prema

uputi) i zavijemo gazom ili platnom (folija). Količinu listova uvijek pripremimo prema uputama. Pripremljene listove za rane uvijek alkoholom dezinficiramo.

a 0 - Listove kupusa izgnječimo te stavljamo na mjesta koje želimo liječiti. Vrlo dobro djeluje svjež sok ( natopimo gazu sokom i privijemo na oboljelo mjesto), kojeg nanosimo na razna oboljela mjesta na koži (akne, ekcemi, lišajevi, čirevi, osipi, opekline itd.)

4 3     ! -  Jedno od najboljih prirodnih ljekovitih sredstva za liječenje čira svakako je sok od kupusa i sok od krumpira. I. tjedan uzimamo 3 puta po dl soka od kupusa prije jela II. tjedan 2 puta po dl soka ujutro i navečer III. tjedan jedanput po dl soka ujutro, natašte Napomena: Uz ovu terapiju koristimo i odgovarajuću dijetu za čir na želucu i dvanaestercu. Ako se pojave nadimanja, u sok od kupusa stavimo žličicu mljevenog sjemena kima. Kod nekih autora spominje se i terapija uzimanja soka kupusa u količini i do jedne litre. Najpoznatiji sok je od divljeg kupusa ± raštike.

- ± vodene bolesti Prvi tjedan uzimamo 4 puta po dl na dan, drugi tjedan uzimamo 3 puta po dl na dan, treći tjedan uzimamo 2 puta po dl na dan. Napomena: Kod ovih bolesti uz sok od kupusa potrebno je piti čajnu mješavinu za ta oboljenja uz dijetu u kojoj ne smije biti ni grama soli, te 2 puta na dan uzimati salatu.

a !2! 0-  Kod oboljenja kao što su kronični poremećaj pražnjenja crijeva (konstipacija) najbolje je uzeti biljni laksativ (senu) i pročistiti crijeva, a zatim uzimati salatu od kupusa s mrkvom ili od kiselog kupusa s maslinovim ulijem i bijelim lukom. Ova je terapija vrlo uspješna kod oboljenja koja zahtijevaju stroge dijete, jer se sa salatom od kupusa (svježeg i kiselog) povećava voluminoznost crijeva pa se na taj način formira klizna masa i olakšava pražnjenje crijeva. Salatu uzimamo 2 puta na dan, uz to pijemo ujutro dl soka od kupusa.

a !2! / 7  ! - Sok kupusa ili rasol od kupusa uzimamo svakih sat vremena po jednu žlicu sve dok kašalj

ne prestane.

 -!    Natašte popijemo dl rasola od kupusa, a kasnije i salatu od kiselog kupusa s maslinovim uljem.

    0 Kod početne tuberkuloze pluća uzimamo rasol od kupusa zajedno s mljevenim sjemenom lana i anisa u količini jedne čajne žličice na dl rasola. Uzimamo 14 dana, svaka 2 sata po žlicu. Rasol ne smije biti jako slan, a ako i jest, valja ga razrijediti vodom

  - Nagluhost uha liječimo rasolom od kiselog kupusa i to onda ako je ta nagluhost posljedica upale uha, tako da ukapamo 3-5 kapi rasola u uho (mlakog).

8- 7 0-   Kod oboljenja kao sto su gliste kod djece ili razni paraziti u crijevima uzimamo sok svježeg kupusa ili rasol od kiselog kupusa svaka 2 sata po žlicu, a uz to jedemo salatu od kiselog kupusa s češnjakom i maslinovim uljem 2 puta na dan.

 / 0  ! ! (gnojne, rane koje zaudaraju, prištevi, čirevi itd. ) Kod ovih oboljenja uloga obloga lista kupusa očituje se u sposobnosti kupusa da ubrzava sazrijevanje rana i omogućava istjecanje gnoja ( snažno ga izvlači), te je zato potrebno da oblog bude takav da može upiti gnoj. Oblozi se u pravilu ne stežu jer to može izazvati jake bolove. Kod stavljanja obloga postoje pravila kojih se moramo pridržavati: moramo voditi računa da se rana ne inficira, a to sprečavamo njenom dezinfekcijom alkoholom, tinkturom stolisnika ili kadulje, obloge koje skidamo uvijek moramo baciti u vatru da izgore, kod previjanja to jest kod skidanja obloga ranu uvijek očistiti dezinfekcijskim sredstvom i, ako je u uputama navedeno, stavljamo biljnu mast, kod teško zacjeljivih rana stavljamo dvaput na dan obloge i držimo ih 4 sata, ili preko noći, a tijekom dana po 4 sata. Okolinu rane mažemo mašću od nevena ili uljem od nevena, obloge od kupusa stavljamo sve dok rana ne zacijeli ili ne počinje zarašćivati, tada prestajemo stavljati obloge od kupusa i ranu nastavljamo mazati biljnom masti. Ovaj način stavljanja obloga primjenjujemo kod: početne gangrene (na palcu kod šećeraša, itd. ), crvenog vjetra (erxsipelas), osipa (egzantema), crljenice (rubeole), upale staničnog

tkiva (flegmona), kod pojasnog herpesa (herpes zoster), znojnog osipa (milijarija), kod reumatičnih bolova (zglobovi)- lumbaga-išijasa, kod neuralgije lica (trigeminusa), rane od proširenih vena.

 0 0  / ! ! Za pripremu obloga od listova kupusa u liječenju rana koje nastaju od proširenih vena koristimo sljedeću receptu. Uputa za izradu: listove koje smo pripremili za oblog stavimo da se moče u 3-postotnoj otopini i to 3 sata. Nakon tog močenja stavljaju se na željeno mjesto od stopala prema koljenu, i na to složenu gazu u nekoliko slojeva i zatim previjemo suhim platnom. Obloge držimo 6 sati i zatim ponovo stavimo sljedeći oblog. Kad navečer skinemo oblog, okolinu rana ili rane namažemo uljem od nevena, lagano masirajući. Prilikom odlaska na spavanje noge lagano podignemo na jastuk. Sljedeći dan ponovimo sve i tako dok rane ne zacijele. Kod uporabe ovih obloga držimo dijetu i uzimamo biljne čajne mješavine za oboljenje vena.

- 7  ! - Kod astme i bronhitisa stavljamo tople obloge od lista kupusa na prsa, i to ujutro i navečer. Listove ugrijemo u toploj vodi ili s peglom. Ovi oblozi stavljaju se kod astme i bronhitisa s mnogo sluzi.

8 - Kod gihta obloge stavljamo 2 puta na dan na bolno mjesto.

Članak od I. Lesingera

 !    - -    -  Y                      

.            G                          0 

         G    G                H 

              @                                    G      >    G               ,                                    1                   &         H     0 H  

       3                       G    G  *     /     %                    G                                              m               !                    H    -        G                                               0                    Ê                  

                 

&  +"      m                 Ê                1 G       G     G         G      6            G K  Ê H    : J   :4   J       G  H       m             

  m 

     %

!       

 & ÷(  )&Ê]ŠŠ        Ê40÷.@168*  G   &     %-5              %  ÷  H      H    G                         *             G       G          2                       G  H                 GG     G 

a  -  5 ! !9   

Svi mislimo da jesti voće znači samo kupiti voće, nasjeći ga na

kriške i staviti u usta. To nije tako jednostavno. Važno je znati kako i kada jesti voće. Koji je ispravan način jedenja voća? c  4    c ]    ]ca:  c ]    c  1 Jedenje voća igra glavnu ulogu u detoksifikaciji vašeg organizma, kojeg snabdjeva sa velikom količinom energije za mršavljenje i za druge životne aktivnosti.

    c1 Recimo pojedete dvije šnite kruha, a zatim komad voća. Komad voća je spreman proći

ravno kroz želudac u crijeva, ali ga kruh sprečava u tome. U međuvremenu, cijeli obrok se raspadne i fermentira i pretvara u kiselinu. Beznačajna količina voća dolazi u kontakt sa hranom u želucu, pospešuje probavu i sokove, pa cijela masa takve hrane počinje se kvariti. Jedite voće na prazan želudac, i to prije obroka! Čuli ste kako se ljudi žale: Podrigujem se svaki put kada jedem lubenicu i kada pojedem durijan

(Ê  .: plod neprijatnog mirisa ). Pojedem li banane

sa drveta durijan na jugoistoku Azije

imam osjećaj da pod hitno moram na zahod, itd. To se neće dogoditi ako pojedete voće na prazan želudac. Voće pomiješano sa drugom hranom izaziva truljenje i proizvodi plinove.

Dakle, vi se zato napuhavate! To se ne događa sa nekim plodovima, kao što su napr. naranđe i limuni, jer su oni kiseli, pa u našem tijelu svo voće postaje alkalno, u skladu sa istraživanjem dr Herberta Šeltona, koji se bavio ovim problemima. Ako jedete voće na ispravan način, steći će te svu tajnu ljepote, dugoviječnosti, zdravlja, energije, sreće i normalnu težinu. Ako hoćete piti voćni sok - pijte samo sok od sviježeg voća, a ne koncentrat sokova iz konzervi. Nemojte piti prigrijan sok. Nemojte jesti ni kuhano voće, jer tada ne dobivate njegove hranjive tvari. Kuhanjem uništavate sve vitamine. Jedenje cijelog ploda je bolje nego pijenje soka. Ako želite piti

voćni sok, pijte ga sporo - gutljaj po gutljaj, jer morate ga pomješati sa slinom prije gutanja. Svakog 3-eg dana možete jesti voće kako bi brzo očistili svoje tijelo od toksina. Ako 3 dana jedete samo voće i pijete voćni sok iznenadit ćete se i sami kad vam prijatelji kažu da izgledate sviježe! a: Mali ali moćni, dobar izvor kalija, magnezija, vitamina E i vlakana. Njegov sadržaj C vitamina je dvostruko veći od onog kod naranče! ]a: prologira odlazak liječniku? Iako jabuka ima mali sadržaj vitamina C, ona je antioksidantna i flavonoidna

(Ê  .: tj. ) i povećava

sadrži grupu opganskih komponenti u kori plodova

aktivno djelovanje vitamina C, čime smanjuje rizik raka debelog crijeva, srčani

i moždani udar. 8: Jagoda je zaštitno voće. Jagode spadaju među glavno voće, koje ima najveću antioksidantnu moć i štite organizam od nastanka raka, začepljenja krvnih žila, slobodnih radikala. (  & c4 svakodnevno vam mogu pomoći kao zaštita od prehlade, snižava kolesterol, sprečava i rastvara bubrežni kamen i smanjuje rizik raka na debelom crijevu. ] : je najbolje piće za gašenje žeđi. Sastoji se od 92% vode, a puna je glutationa, koji pomaže i pojačava naš imuni sustav. Takođe je ključni izvor likopena, oksidanta u borbi protiv raka. U lubenicama se nalazi: vitamin C i kalij.

8  : Guava i papaja su šampioni po sadržaju vitamina C. Guava je takođe bogata vlaknima, koja pomažu u sprečavanju opstipacije (Ê

). Papaja je

 .: zatvorene stolice

bogata karotinom i dobro deluje na vaš vid.

(Ê  .: 8 je veliki tropski crveni ili žuti jestivi plod kruškastog oblika sa američkog drveta guajava, koji ima crvenu ili žuto-zelenu ljusku sa ružičastim, bijelim ili žutim mesnatim tekom, koji se jede prešan ili pije/jede kao

).

zgusnuti ili želatininasti voćni sok

(Ê  .: ; ili           X G H         GH   0    ÷             9#   Ê       > H   

 H         4       )  3                            H                     1  G    G G      9        1         G

    I   >           G      Ê              U&  )               U9  )        "             U%  )               3            

0   9-5    v  

        @         G



   1          Q 4             I   2         !                  .   1     6    GH                             I    ÷              ÷       *          W- 0 Ê   1    1           - G             # !   0            .            G  G    G      GH             41@(             G           D#

W,  6  ÷    G      

G         

 

 a    .  c8c :::

*    6

       6           0       

              

FG       K6             

    G              0   I K!     )     G     (m Š÷Ê)0    I       K Ê G    

 Ê    E                  @        H   G     "%$ 

        

   .  6     Š ÷ 6       H    H  C        "  2       H              6                    F      H     

 E6             G        6       H             &##    & m÷ 7            ÷  G     G   Ê H       (*(

     .*( 

  Ê H       

  !   H G    !           !             G    ]( mŠ% 6     28*1÷ 6(80÷(÷      Ê(@!0@ G 9?    ,28E 7 H G               

         G     H       G   Ê    ) 0                 1       H  

   ) U     G       H   H   H         H

U     H                      H    )       Q   H      H      H      @ K 3        ,    G           K       !  Ê   

                          6(6E

Čudesno piće -mrkva, krumpir i jabuke

To čudesno piće kruži već dugo

dugo od ranije. Vrijedno je uzeti ga k znanju.. Ovim tekstom želi se privući javnost i pozornost ljudi koji imaju rak. Ovo je piće koje može obuzdati loše stanica koje se tvore u vašem tijelu ili se obuzdava njihov rast! G. Seto je imao rak pluća. On je rekao da je ovo piće preporučio poznati herbalist iz Kine. G-din Set je pio ovo piće 3 mjeseca i sada je njegovo zdravlja obnovljeno. Vrijedi probati.

To čudesno piće je jednostavno.

Uzmite jedan krumpir, jednu mrkvu i jedna jabuka da bi od njih napravili sok. Operite ih, izrežite na komade, stavite ih u sokovnik i odmah pijte sok Možete dodati i limun da bi okus bio više osvježavajući.

Ovo čudo od pića služi za više bolesti: 1. Spriječava stanice raka da se razviju. To će ograničiti rast stanica raka

2. Spriječava bolesti jetre, bubrega, gušterače i može izliječiti ulkus.

3. Jača pluća, spriječava srčani udar i snižava visoki krvni tlak.

4. Ojačava imunološki sustav.

5. Dobar je za vid, eliminira crvenilo i osnažuje umorne ili suhe oči.

6. Pomoć je kako bi se uklonili bolovi od fizičkog treninga, bol u

mišićima.

7. Detoksifikuje, pomaže rad crijeva, eliminira opstipaciju. Stoga će učiniti kožu

zdravom i izgledat

će više blistava. Ovo je izvrsno za probleme sa aknama. 8. Uklanja loš dah zbog probavne smetnje i infekcije grla.

9. Ublažava menstrualne bolove.

10. Pomaže u peludnim groznicama.

Nema niti jedan loš efekt. Vrlo je hranjiv i lako se upija! Vrlo je učinkovit ako trebate izgubiti težinu. Primijetit ćete da će se vaš imunološki sustav poboljšati nakon 2 tjedna.

Kada ga treba piti:

Pije se u jutro na prazan želudac ! Nakon sat vremena možete jesti doručak. Za brže rezultate piti 2 puta dnevno, ujutro i prije 17:00

Nećete požaliti ! To vas ne košta puno novaca ! Dr.Prembabu Chathurvedi. PhD (Herbology).

0@0Q!,÷,48>8F Ê  EEEE >                              7               GH 0     K  7                       & G     0      &#-        Ê  G     

 !  &G  H       G      Ê          GH    EE  W1÷471@!72!7@Ê84X1@  U  H    + I    U!    -    U,              U,    )      G       H   U,    /)  U         G              G        U,H                G             2          U*    )     H     

G 3          G         G     U1         G             H        G    U     G        U2     G       

U0    G    U      H  @   

           

Nije tu!

 4   8   ac Ovaj članak napisao je svećenik, otac Jahn Schorr, profesor fizike i biologije. On nam govori što je osobno doživio. Kada sam imao 61 godinu, skoro sam ostao paraliziran, a to je bilo prije 12 godina . Prije nego što sam započeo liječenje magnezijevim kloridom ,jaka bol me probadala u leđima, što je bilo prema riječima liječnika, neizlječivo. Kad sam ujutro ustao, osjetio sam jake bolove u kralježnici. Ta bol me pratila tijekom cijelog dana. Živac (išjas) je prouzročio bolove, pogotovo ako sam bio budan. Takva bol me prisilila da radim sve sjedeći.

To je trajalo godinu dana. Bol je postala toliko ozbiljna da sam morao otkazati sva putovanja. Mnogo toga morao sam tada obavljati sjedeći. Poslije toga sam se vratio u grad Floreanapolis (Brazil) i potražio novog specijalistu koji će mi pomoći. Oni (specialisti) su mi napravili opet novu radiografiju i rekli da su moji kralješci u teškom stanju jake dekalcifikacije. Nije mi bilo pomoći. Na kraju sam imao velike muke s bolovima, bilo da sam sjedio,ležao ili bio u nekoj drugoj poziciji.

Nakon svega toga zapitao sam se: Što je TO što mogu učiniti? Za tradicionalnu medicinu bio sam izgubljen slučaj, tako da mi je preostala samo Božja pomoć. Pitao sam i molio BOGA za neko rješenje. Zatim se desilo da su me za par dana kasnije nosili u Porto Alegro( Brazil), na jedan kongres Isusovaca. Tamo sam se upoznao s ocem Juarezom, (svećenikisusovac), koji me uvjerio da je liječenje mog problema vrlo

jednostavno. Rekao mi je da za TO (moj problem) moram uzeti  ! 0  . On mi je pokazao medicinsku knjigu Oca Poig , španjolskog isusovca i slavnog biologa koji je otkrio ljekovitu moć magnezijeva klorida, stekavši iskustvo unutar svoje duhovne zajednice (subraća). U to vrijeme je njegova majka imala tešku artrozu zadnji stadij. Jezuiti su poznati po svojem velikom znanju i vještini liječenja bolesti putem prirodne medicine, kao i bilja.Otac Juarez mi je rekao: ÄAko uzmeš tu sol, nećeš umrijeti ,osim ako si sam prostrijeliš metak kroz glavu ili ako ćeš možda doživjeti neku nesreću.³ Počeo sam uzimati jednu dozu magnezijeva klorida svako jutro. Tri dana kasnije započeo sam uzimati jednu dozu ujutro i jednu navečer. Tako sam i nastavio.    - !$ nakon što sam ustao, bio sam sam sebi čudan, a rekao sam si: MOŽDA SANJAM? Nisam više osjećao bolove i s lakoćom sam išao u šetnju gradom, prepun sjećanja na desetogodišnje teškoće svoje bolesti. Nakon 2 -  - ! mogao sam hodati s vrlo malo boli koju sam osjećao kroz cjeli dan u mojoj lijevoj nozi. Nakon / 0  - !, bolesna noga je skoro ozdravila i bila bolja nego desna. Nakon -    počeo sam osjećati da su moji zglobovi više pokretljiviji. Novi val pozitivnog života osjećao sam po cjelom tijelu. Prošlo je   -    i ja sam postao gibljiv kao zmija, a osjećao sam se preporođeno.  ! 0   oduzima kalcij, koji nije na pravome mjestu, jer se taložio u zglobovima, te stvara normalan protok krvi, a krvni tlak se stabilizira. Živci postaju smireniji, a vi se osjećate bolje tako da mislite jasnije, pamćenje i koncentracija je poboljšana, krv postaje bolja tekućina i sve više se čisti. Jako probadanje u jetri i prostati koja je trebala biti operirana prije nekoliko godina, je nestalo, skoro se više nisam sjetio da

postoji. Ljudi su me pitali što mi se dogodilo. POMLADIO SI SE! A u stvari sam se tako i osjećao. Opet sam imao radost života. Zato se osjećam dužnim objaviti ovaj članak, kao zahvalu Bogu da me uslišao! Ovaj članak je posvećen svima onima koji trpe bol i osjećaju se bolesno.

cc  8   ac: Zakuhaš jednu litru vode i ostaviš da se ohladi. U bocu ili drugu staklenu posudu staviš 33 grama magnezijeva klorida (kupi u ljekarni) i zatim uliješ prokuhanu ali ohlađenu (1l) vodu. Dobro zatvori i potresi bocu. Na taj način, uvijek održavaj. Nema potrebe da ju se stavi u frižider.

Dnevna doza: veličina male šalice za kavu, a sve ovisno o problemu bolesti i starosti osobe . 1. Magnezijev klorid ponovo uspostavi mineralnu ravnotežu kod artroze, potičući funkcije organa, kao što su bubrezi da luče «acidum uricum» - (mokraćna kiselina).

2. Regulira rad živaca-mišića i sudjeluje u prijenosu impulsa u živcima.

3. Magnezijev klorid je glavni čimbenik psihofizičke energije i drži ravnotežu u mehanizmu djelovanja i opuštanja mišića, sprječava zamor mišića i njihovo grčenje, jača mišiće, te je preporučljivo za svakog sportaša.

4. Magnezijev klorid je potreban za pravilan rad i funkcioniranje srca, ima važnu ulogu u mnogim biološkim procesima.

5. Poboljšava probavu i daje enrgiju, dobar je antidepresiv, i odlično sredstvo protiv stresa.

6. Igra najvažniju ulogu u reguliranju tjelesne temperature.

7. Koristan je za prevenciju visokog kolesterola.

8. Regulira funkciju crijeva.

9. Ima značajnu ulogu u formiranju kostiju, te 10. Čak i u metabolizmu ugljikohidrata i proteina .

11. To je korisno za probleme iritiranih živaca-mišića kao npr. kod tetanusa , epilepsije,itd.

12. Smanjuje količinu masti u krvi, djeluje protiv arterioskleroze, čisti krv, oživljuje moždane stanice, daje i održava vitalnost-mladost do duboke starosti.

13. Nakon četrdeset godina organizam čovjeka dobiva sve manje i manje magnezija u hrani što je uzrok starosti i bolesti. Stoga, magnezij treba uzimati u skladu s dobi. 14. Pozdravi se s problemima prostate i hemoroidima.

15. Spriječava gripu.

16. Produžuje mladost-vitalnost.

17. Spriječava pretilost. 18. Spriječava rak.

19. Spriječava arteriosklerozu.

20. To je izvrstan laksativ. 21. Regulira probavu.

22. Smanjuje probleme bronhitisa.

23. Sprječava ozebline.

24. Djeluje protiv zadaha.

c ]: Od 10 do 50 godina: pola male kavene šalice

Od 51 do 70 godina: Jednu kavenu šalicu ujutro

Od 71 i dalje: Jednu kavenu šalicu ujutro i jednu navečer.

Ljudi koji žive u gradu i hrane se siromašno zbog rafiniranog jela trebaju uzeti malo više magnezija. Za ljude koji žive na zemlji, doza može biti manja. Zasigurno je da osoba koja uzima magnezij, neće riješiti sve probleme svoje bolesti, ali će bolest biti u lakšem obliku i vitalnost obnovljena.

Uzimanje magnezija ne izaziva ovisnost, to nije kemijski proizvod, već je prirodna tvar- bez opasnosti i može se uzimati istodobno s drugim lijekovima. a   8   ac5 - a 3! išijas ili križa s dekalcifikacijom. Uzmi jednu dozu u jutro,drugu popodne i treću navečer. Kad je problem jednom rješen, uzimaj dalje da se bolest ne vrati, ali je potrebno uzimati u manjoj mjeri, jedna doza ili dvije na dan, ovisno o starosnoj dobi. -- 0 Mokraćna kiselina se taloži u zglobovima, posebno u prstima koji otiču. To se događa zato jer bubrezima nedostaje magnezija. Budite oprezni, jer možete oštetiti bubrege.pa uzmite jednu dozu ujutro i ako u roku od 20 dana nema poboljšanja, nastavlja se s jednom dozom ujutro i drugom navečer. KAD OZDRAVIŠ samo nastavi sa preventivnom mjerom ali prema starosnoj dobi.  -- prema usmenoj predaji: jedan stariji čovjek više nije mogao ići mokriti, savjetovali su mu prije operacije da uzme tri doze magnezija i stanje se poboljšalo.Nakon tjedan dana i bio je izliječen, bez operacije. U slučaju, kada prostata postane

ponovo normalna,treba uzimati jednu dozu ujutro i dvije poslijepodne i dvije navečeri. Kada je situacija poboljša, nastaviti s minimalnom dozom za propisanu dob.    - - nesavitljivost tjela, ukočenost, tremor, krute arterije s naslagom kolesterola na unutarnjoj stjenki, nedostatak aktivnosti mozga. Uzeti jednu dozu ujutro, popodne i treću u večernjim satima. Nakon poboljšanja, uzeti minimalnu dozu za prevenciju,prema dobi. -c Svatko ga može dobiti i razboljeti se. Rak je rezultat poslijedice oštečenih stanica koje su oštećene zbog prisutnosti štetnih tvari. Te bolesne stanice se ne miješaju-povezuju s zdravim stanicama i nisu štetne, sve dok se njihov broj znatno ne poveća. To se lako može spriječiti putem magnezij klorida i s pomoću zdravih stanica.

Kod sporog širenja raka nije prisutna bol,sve dok ne nastupe progresivni oblici. U tom slučaju, pojavljuju se razni virusi koji napadaju zdrave stanice i uzrokuju širenje bolesti. U slučaju da se bolest već raširila, magnezij klorid može spriječiti širenje , ali ne i izliječiti, i ako su poznati i takvi slučajevi.

Postoje znakovi,koji pokazuju, da je sklonost oboljenju od raka nasljedna. Megnezijev klorid je preventivno sredstvo za rak dojke i da u tom primjeru oboljenja ne degenerira i prouzroči rakaste forme (oblike5. Trebamo paziti da ne jedemo hranu koja prouzrokuje rak. Magnezij klorid kao lijek, je dovoljan da tijelo(organizam) ima uravnotežene mineralne soli, pa je tako zaštićeno od bilo kakve bolesti. U svakom slučaju, preporuča se kad se situacija poboljša, smanjenje doze magnezij klorida na najmanju moguću mjeru i to preventivno prema starosnoj dobi. Također je poželjno prestati uzimati mg.kl.od (  &   , a zatim nastaviti  ! ! &  )    s minimalnom dozom, pa prestati, itd..

Važno je ono što sam VAM poslao. Pomognite ljudima kojima

je potrebna pomoć : Omogućite TO svojim rođacima, prijateljima i susjedima.

! -  (1 Ova me biljka definitivno zainteresirala zbog zbunjujućih podataka i premalo pisanja o njoj. U knjizi Sadika Sadikoviće našla sam ove podatke (čime se ne završava moje traganje): Macina trava- marrubium vulgare; jetrena trava, jetrenjača, gorčika, marulja, smrduša, tetrljan, macina trava divljaka. - 30-50 cm visoka granata stabljika prekrivena sivobijelim dlakama - jajoliko namežurano dlakavo lišće - sitni bijeli cvjetići sa dlakavom čaškom - cvate od juna do kasno u jesen. - vrlo ugodnog mirisa - lišće ljutog i gorkog okusa - raste na neobrađenom tlu uz plotove i puteve - za lijek se skuplja lišće cijelo ljeto. "Čaj od lišća ove biljke ubraja se među najbolje lijekove za lagano odstranjivanje sluzi i rabi se sa najboljim uspjesima kod teškog kašlja, čisti od sluzi pluća i bubrege, blaži bolove u jetri, otklanja žuticu i vodenu bolest iz početka, popravlja neuredan cvijet (mjesečnicu), lijek je protiv slabokrvnosti, bljedobolje, želučanih i crijevnih bolesti, šuljeva (hemeroidi) i rastrojenih živaca. Za čaj se uzima 20gr osušenog lišća, potopljeno se drži 12 sati u 1/4 litra bijelog vina i 1/4 l vode i kuha sa tri kašike meda 10 minuta. Uzima se nšte srca mala šolja, a preko dana svako pola sata do 1 sat po jedan gutljaj," Ovako pise Sadiković, a meni nije jasno zašto o ovoj biljci ne mogu u svojoj literaturi pronaci više podataka ako se ubraja među najbplje lijekove. Tragam dalje, zaintrigirala me. Dodatno za zbunjivanje ali i vise podataka- stranice: http://herbalism.bloger.hr/post/marulja/1532996.aspx http://prijezaceca.webs.com/ocajnicamarulja.htm http://www.blog.hr/print/id/1624317637/marulja-lazljivica.html http://www.herbateka.eu/ocajnica

| |

! -  555 Počeh istraživati macinu travu jer je izuzetna za žene. I nađoh se u dilemi... Izgleda da ima velike zablude oko ove trave jer se više biljki naziva u narodu istim imenom.

Neki i valerijanu smatraju macinom travom. Opet, ja poznajem macinu travu potpuno drugaciju, ne mogu ni sliku da nađem na internetu. Zamolila bih ako imate i vi saznanja da podijelite sa nama. Hvala. U BiH macina trava koja pomaže ženama je ova na slici, očajnica. Slična matičnjaku. A možda je zabuna u nazivu- trebalo bi mačija trava biti ispravno. 24. 5. Danas sam saznala da ima ta mačija trava koju mačke izuzetno vole i jedu je tako da ne može opstati u vrtu posebno u vrijeme njihovog parenja :). Slična je koprivi i matičnjaku. Najvjerovatnije ova slika koju sam objavila. Nadam se da cu dobiti biljku da je vidim, pa se nadam da će dileme tada nestati. Raspitujuci se za macinu travu koju pamtim iz djetinjstva (ima male paperjaste pahulje umjesto cvijeta i nježnija je i manja biljka) ismijala sam se do suza kad dobih informaciju da to nije ova trava o kojoj se raspitujem, već da je to macina trava kojom se "sunete" krastavice. Suze su me zalile, nisam ni pitala kako se to krastavice mogu sunetiti. Objavio/la lillium u 11:38, 11 komentar(a), print, # "'1#'1(#"#1

  0!! Otrila sam na sebi: - da zalfija/kadulja sprjecava infekciju oka (konjuktivitis). - da nevenove latice u supljem zubu umiruju bol zuba - da crveni luk - kao cepic u uhu drzati najmanje pola sata, najbolje par sati uz mijenjanje izrezanog luka- lijeci bolno uho i pucketanje u usima. -da sok od luka umasiran u kosu 5-10 minuta prije pranja djeluje kao najmeksi regenerator, i najbitnije sprjecava opadanje kose

 6   0  -   ! 6  Ne održah riječ da neću pisati ovaj blog. Žao mi zbog svih koji su naučili potražiti ovdje informacije. domaći lijek: 1 kg limuna 1/2 kilograma celera u korijenu Isjeći na tanke kriške, ubaciti sve u 1 litar vode. Kuhati na tihoj vatri (temperaturi) dok se korijen celera ne raskuha da se može jesti. Procijediti. trebalo bi otprilike 1 l tekućine da ostane. Piti ujutro naštesrca i navečer po jedan findžan. Piti mjesec dana i napraviti pauzu. Za mjesečnu potrošnju ovaj napitak se napravi 3 puta, nakon čega se pravi pauza.

Nadam se da će vam pomoći. (&1#&1(#"#1

-3  %      J"  J  .         7.0$"%"74%  $     47#40$4.'"         8 ("            

    J"  J 2    47#40$4.  $."0      04)4.",@.#0"7,@„32@$3";@%1"0.45@„7;@. 7;"„@.#0@„4$3,„@.4      HHH

c 2 C  2 C

"Pošto je 21. vijek doba bioratova, u 2010. 6

se pojaviti još neke bolesti na stazi sa brojnim zarazama i epidemijama. Savjet ljudima: liječite se kombinacijom humane zvanične i prirodne medicine. To je uvijek davalo dobre rezultate u izlječenju!" Astronumerolog Irena Sjekloča - Miler

0  ! 0- ] )SS  S  S9#&#S#9S9?Y95&C#59    9)SS  S    Iznenadila sam se kad u knjizi Sadika S. procitah preporuku o pripremanja cajeva. Naime, njegove preporuke su da se potopi odredjena kolicina suhog caja u hladnu vodu i ostavi 12 sati. Nakon toga se zagrijava ta voda sa travama do kljucanja i kuhanje 10 minuta.(A ja samo vrelom vodom zasipala smjesu ili filter vrecicu?:)). Defiitivno je nacin pripreme djelotvoran. Probala sam taj nacin, pripremila caj od kunice i nevena. Popila u toku dana i osjetila odmah olaksanje. Naime, kao i veliki broj zena, cesto osjecam zarecu bolu u nozi. Upocetku nisam znala od cega je ( a iz iskustva s doktorima nije vrijedlo ici im), dok nisam negdje procitala da taj bol moze biti povezan s jajnicima i mokracnim kanalima. Nakon pijenja caja nekoliko dana taj bol nestaje. Preporucila bih svim zenama da prije slijepog slusanja savjeta lijecnika, pokusaju biljnim sredstvima i ishranom otkloniti tegobe, jer tuzno je ponasanje lijecnika posljednjih godina. Mozda je to samo na ovim prostorima, ne znam, ali definitivno njihov rad nema ni slicnosti s Hipokritovom zakletvom. Hvala bogu na izuzecima od pravila, uvijek je bilo pravih doktora i bit ce ih, ali ih je tesko otkriti u masi onih koji su kupili diplome i sad pokusavaju otplatiti kredite za istu tu diplomu.   6

Vjerujem da svi znate ko je Sadik Sadiković. Čitajući ponovo njegovu knjigu, odlučih da ovdje objavim njegovo razmišljanje o zdravlju koje je napisano u knjizi "Narodno zdravlje" umjesto predgovora. Pisano je 1928. godine, pa i zbog toga ima svoj draž. Pročitajte i razmislite o poruci koju salje. Čovjek živi dok se o njemu priča i dok ga se sjećaju. O ovom zaslužnom čovjeku pričat će se sigurno još dugo.

V | |   | | | | |  | | |   | |   |  | | ||||  | | |  | | |  | | |  | | |  | |  | |  |  |  | |   |   |  | |  |  | |  |   | |    |   | |   |  | | |  || |||||| | | | | |  |  |  | |  |    | | | | |  || |  | ||| |   | | |  ||   | | || |  |   | |  |||   | |  | || || |  |  | |||| | | | |   |   | |    |  | |   | | |  |  |   |  |   | || |  | | |   ||  | |  |  | | ||  ||||  |  | |||  | |  || |   || |  |! || ||| | |   | |||  | " ||  | | |  |  |   |   | |||  | |  | |  || |   |   |  | |   | | |  | |   | # | | |   | |  | | ||  | |  | ||$ |$ | # | ||   | | | ||| || ||| | | |  |   | ||| | | || ||  | | ||  | |   |  | ||||  | | | ||| |   | ||||  |  |%||  ||  |&|||%|  || |  |  | | | || ||  | | ||   & | |   | ||   ||  |'  | | || | || | | | |  | |||  |  | | |  || | | | | |  |  |   |   | | | | | |  || ||  | || || | |  !   |   | || | |  | ||  | || ||  |   |  || ||     || |  | | ||  | || | | |   | | |  | |  | | | |  | | | 

|    |   ||  |  | ||  ( | | | |  |    | |   |   | | | | |   |  |  |  ||| | | ||   ||  ||   ||   |  | | | |  | &|  | | |   |  | | |    | | |  | % ||

& | ||  |  | | || |  ||  | | | |  ||   |  | | || |  | |  |||| |$  |||  |  |   | |  | |   | | |  | | | |   |  | | |    |   | |  |   | |    | |   |  |  | | |  |   | |   |    | || | |  | ||||| | |  |  | ||)| | |  |   | |   |  | | |  | |  | | |   |  | | )  ||| | || || | || ||  || | || ||| | %| | | |  |  *  |    |  |  | | |    |   |  |  | |  |  | | | ||   | |  ||   | *|| | |  | |  | | | ||  | | |   | |  |  | | | |  | || | ||||  ||+ |  | ||   |||||||  ||| ||| | ||  || |  |   |||| |||||||| | |  | || |    | |,| |||| |  | |  |  | ||  | |  ||  | |  ! | | || | | %|| |   ||  |||  || | |   | || |  ||||  ||  |  ||   |  ||  |||||| || | ||   | |  |   | |   | | |    | | |   |  | 

|   | || | || | |   | | | | ||| || | |||| | |  |   |  ||  | |   |  ||| | ||||  | |  || ||  |  || ||  |||  ! |  |  |   |  |   | |   | | |  | |   | | |  |  | ||  | | || | | | |||||  || |   || |  ||||| |  ||| | ||-.|||/0|  |   ||   | | | |  | |  |  | ||  | |  |  |   |  | | |  |    |  |  |     |   | | |  ||   ) |  |  || |    || ||  |||||| | |

  |  |   | |  | |   | |  |   |  |   |  | | |  |  |   |   |  | |   |  |   |    |  ||  | | | |  |  ||!|| |    | |   |  |   |  | |   |  |   | |    | | |  | | | |  |  | | ,|  | |  | |  |  |  |  |   |   | || |   |||| ||| | |  | | || |   | | | | |  |  |  | | |   | | | | |    | .| |  |    | |  | |   | |  |  |  | | |  |  |  | | | |    | | |  |  |  |  |  |   | |   |   | | |  | | | |  |  | | | |   | | |  | |    | (| | | | |  |  | |   | |  | 1|  |   | |  |  | | |  |  | |  | &   |  |  |  |   | |  | | |  |    |  |   | | |   |||  |||  |  !|||| ||  | |

*||   || ||  | %| |  |||| |  | |   |  | |  |   | |  | | |  | |  | |  | |   |   |  | || | | ||| | |   | || ||||   |  | &| |||| | || |  || | |||   | | | ||  ||  |  | ,| |  |||  ||||  ||| | ||  | |(  | |  | | | | |   |  | |   |   | | | | | | |  | |  | || | | | | |  | ||   | |  | | ||  || | ||||  | | ||| |  ||   ||  | ||    |||  |  | |  |||   | | | ||   ,| |  | | | | | |   | |   | |  |  | | |  |1 | |  | ||  | | |  | ||  |   | |||| |  |  | |.|| | | || ||| | |   | |||  | || |  || | | |* | | |   |  | |  | |  |  |  | |  |  | |  | | |   | ||  | || |  ||  | | || | | | |  |||| | |(  | ||| |   |   || | | | ||  | | |  | |  | | |   | | | | |   |||| |  || |   | ||2| | | | |  |   |  |   | 2|  |   | |  | |  |  |  ||  |  | | +  |  | |  |   | | | |  | |  |   | |   || ||| || |||  |     | |    | |    | |  | | | |  | |  |  | | | ||  |  | | |||  || ||  |||   ||| | | | %| || |  | |  |    | |||# || |

 | ||  || | | || | |  | ||  | | |  | | |||    | |  |  | |  |  |  | |  | |  |  |  |  | |   | 2|   |  ||||| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||( |(  |

    -  U dugom zimskom periodu, usljed nosenja zatvorene obuce, vjerovatno se mnogima pojavljuju tegobe. Od pojave kurjih ociju do bolnih zadebljanja oko nokata. Imate u ponudi razlicitih preparata, krema, mehlema, manje ili vise uspjesnih. Oni koji imaju tegobe, znaju koliko bolno moze biti, a i lijecenje mehlemima traje. Moj jednostavan recept koji godinama preporucujem drugima su kore banana i suhe sljive. Za kurje oci najdjelotvornija je kora banane. Privijte je na bolno mjesto, zamotajte i ostavite sto duze na bolnom mjestu. Mozete nakon sat vremena priviti novu svjeziju koru banane.

Najbolje je drzati preko noci jer je djelotvornije. Nakon toga odstranite dezinficiranim tupim nozicem (da se ne pozlijedite) pobijeljeli dio oko kurijeg oka i samo kurije oko. Ako vam se pojavi bolno zadebljanje oko nokta, privijte dio suhe sljive, zamotajte ili pricvrstite hanzapastom i ostavite nekoliko sati. Bol i otok ce sigurno proci. Zasto ici na operaciju, kad je rjesenje jednostavno.       ! 0  5 Informacija za one koji ne znaju i podsjetnik za one koji znaju! Clanak koji je napisao dr. Nahid Neman iz odjela za onkologiju bolnice Mount Sinai iz Toronta. > >> > > Predmet: ruz za usne Nedavno je firma koja proizvodi ruzeve za usne' RED EARTH' snizila cijene sa $ 67 na $ 9.90 > >> > > Ruz je sadrzao olovo. Olovo uzrokuje rak. Marke ruzeva za usne koje sadrze olovo su: > >> > > - CHRISTIAN DIOR > >> > > - LANCOME > >> > > - CLINIQUE > >> > > - Y.S.L. > >> > > - ESTEE LAUDER > >> > > - SHISEIDO > >> > > - CHANEL (lip conditioner) > >> > > - MARKET AMERICA-MOTNES LIPSTICK Najveca koncentracija olova pronadjena je u ruzu za usne Y.S.L. > >> > > Pazite na ruzeve koji traju dugo na usnama.To je zato jer sadrze olovo. Ovo je test koji mozete uraditi same: > >> > > 1.. Stavite ruza za usne na ruku. > >> > > 2.. Protrljajte ga zlatnim prstenom. > >> > > 3. Ako pocrni boja ruza na ruci, znajte da sadrzi olovo. Karcinogeni Dioxini uzrokuju rak, pogotovo rak dojke!!!!! !!  !9  U Americi povuceno iz prodaje 800 000 vakcina protiv h1n1, navodno nekog francuskog proizvodjaca, jer se pokazala njena neefikasnost. Jah 0  Jednostavan recept za jacanje srca: Iscijediti sok 3 limuna, usuti u flasicu, dodati malu kasicicu soli, promuckati da zapjeni. Piti svaki dan po gutljaj. Provjereno pomaze protiv lupanja srca.

   !9   0  5 Preporucujem i natpis na ovom linku o vakcinaciji protiv svinjske gripe: )SS   S S9##DS&&S#?S - - - -  -   - -S

    !-  O |   | |  |°         |  || | | || || |  V    V  !               m                 ,&      , ,Ê          Ê

DAKLE: ni pod razno se ne > vakcinišite!!!!!!!!!!!!!! > Ovo sam vam na brzinu preveo pismo ovog farmaceuta, oprostite na mogucim greskama u prevodu. Mislim da je ovaj tekst znacajan. > > "Ja sam kvalifikovani > farmaceut. Istrazivao sam vakcinu svinjskog gripa koju je > naša vlada kupila za nas (koristeći naš novac) i koja je > sto puta opasnija od svinjskog gripa. Da li znate da su > proizvođači vakcine protiv svinjskog gripa zatražili od > vlade izuzeće od mogucih tuzbi u slučaju da vakcine > uzrokuju štetu na ljudima? > > Ako ste napravili vakcinu za koju znate da je deluje, > zašto bi vam onda bilo potrebno pravno izuzeće u slučaju > nezeljenih posledica na ljudima? Zar to nije veliki znak > upozorenja za sve nas? Virus Svinjskog gripa ubio je oko 2 / > 3000 ljudi ukupno. Obican gripa ubija 40 000 ljudi godisnje, > pa zasto se onda stitimo od Svinjskog gripa a ne od obicnog > gripa? Da li to smisla? Zbog cega se onda podize ovolika > panika? > > Vakcina protiv Svinjskog gripa sadrzi 2 užasno opasne > stvari - jedna se zove thimerosol. > U njegovom sastavu je 50% žive. Thimeresol se veže na > receptore u mozgu, i, zapravo, uzrokuje oštećenja mozga.

> Je li pametano ubrizgavati thimerosol, i dobiti oštećenje > mozga, spustivši pri tom IQ ljudi za 10 bodova, kao i > brojna druga ostecenja, kako bi se izbeglo dobijanje gripa > koji ubija 95% manje ljudi nego obični grip? > > Drugi opasni sastojak Vakcine protiv Svinjskog gripa zove > se squalene. Squalene vara vaš imuno sistem da pocne da > ubija vase sopstvene celije, što stvara auto-imune bolesti > kao što su astma, multipla scelerosis, dijabetes, i hrpu > drugih bolesti za koje jos nemamo naziv. Zar je pametno u > sebe ubrizgati te stvari, kako bi se izbegao relativno blagi > grip, poput svinjskog gripa? > > Ako ste trudni zapitajte se ovo - zašto bi uzimali Panvax, > kada on sadrži Neomicin sulfat i polymyxin B - od kojih oba > pokazuju pozitivne rizike za vase nerođeno dete - kako bi > izbegli šta? Blagi grip, koji ubija 95% manje ljudi > nego obican grip? > > Ja sam stručnjak za kritičku analizu lekova i njihove > učinke na ljudima. I neka se neko samo usudi da dodje do > mene sa špricom punim Vakcine protiv Svinjskog gripa, ili > da dodje blizu moje porodice jer cu je uzeti iglu od njih i > probosti ih njom serijom veoma jakih uboda! > > Ova stvar je otrov. Nemojte to uzeti. Ne dozvolite da vaši > prijatelji to uzmu. Ne dozvolite da vaša porodica to > uzme. Ako vas neki idiot u laboratoriju pita: želite > li ovu vakcinu, pitajte ga o thimerosolu, o squaleneu, i > zašto kompanija koja je to napravila zeli da ima pravno > oslobođenje od moguce tuzbe, i onda pogledajte njihova lica > koja ce imati izgled tipa: O, boze moja, pa vi ste me > izresetali serijom pitanja na koja ja zaista nemam > odgovor!" > > http://www.youtube.com/watch?v=uR5p_bD3uLc Objavio/la lillium u 08:49, 6 komentar(a), print, # #'1""1(##,1

  2-  !   2!   - | |   |  || |    -&-             K          "                -                  

         @m@                            

      !                                 "  @m@                     "  !        

        !              !   ,   ,       "    @                K "    !        Ê               .Ê               m   @m@        "        !              !                        "     m         "            v                  m      /           !                                             Ê                        

             0Ê          Ê     

            !      !      !         K0 K

  |

Objavio/la lillium u 09:33, 2 komentar(a), print, # #%1""1(##,1

c    %     | 4                  (       | 8    I8                        G   Ê  G  

   H -%          | @         G O-%       G    /&C)% O-%    G    8Ê@/9#)"O-%    G    *.@/ 99)BO-%1   

            )       | Ê     H G          G   G 6       9B         %       B                J   ;  | U     G )         G                 | U1    !  G  !     @           0    ÷  S| U  %    Ê               G          %  4             %             ÷          |  3! $ - 

| ||  |    ||  |||||| || || |  ||||||  || | ||   || V ||  | || | V  | ||| |||| | ||  || |   |  | || || |   ||    |  | || !| " | ||# ||  |!|    ||  ||   ! |  |  |  | ||  | !  | || ||  | ||| | ||| | | |||   |" | $ |  | | |  | ||%| |V |&  |    '|

 |  |!||    |   | | |   |

 |  ||  | |  |  | ( | ) |"||||  )|  ||  |!  |  |!   | !  || #  || |" )|!| | | |  | | |!| |||!|||  |  || *  )| | +| |   *! |! || |  | |,||-  | |  || |   ||! |  *  || | "|| | ! |  |||||   ||  ||   |  .|  |  | | | ||" | | |   || ! ||   |! |!|! ||| |! | | /|!|| |   | *  || | |!|  |  | |

  |" |  |   || " |   | | !  | | |! |  * || || | |  | !   |! | "| "|  ||! |"| !||||  ||  | ! ||"| 0||   | ||  | /|  || |||

|! | ||| | | / || |   ||  || )| /|| ||||| |  ||    | | |  |! |!| | | |!|  |  | |  ||*  |||||  | |! |  |||!| | || 0|  ||  | ||! |  |! | |   |  # |*   | | |  ||  || !|V|  || / |  ||| / | | | | *"||  ||

|  1  | | | | (|! |  | |)|  |# |&# |  '|    |&2  |##   '| ||  |&* 34 4# ' | $ ||!  |!| | | 2!||!|  | | |  | || ||| | |  1| || ||| ||  ||  | | | || |  | | ||  | |!|  |-)5|| | !|  ||  |||| | || | 6|  1|5||   | *  | |"||"|  |!| |  | |  | !   ||  | |||. | |# || |   ||! | 0 ! -  "       &                                                            „                                         0                                     $                      

           #                        /                                           "                                    "         ||

   0 ] 3  -  ,    0   ,                      J              )| Ê      1     (   m !   ! #          ]   #    > I            I            )    | 1  H I G I    '  @  > I       1  1 > I            "## Ê     @  0         H  H      1    I 

 I              8 8    955#         | & !#         )|

-

G +          +  G     +     G        + '    I              +     G     

& !#        H X H  I           G G           |      '        G  I         G  I       G   Ê  T           

   I                I  G                 I       G   ! 

 I             | Š      " |

                   ÷            G     

 H    G   G   F           G F                                  

  G    0   H     G             

!#     H  G   @,/|

0     I          G         G        G      G     H   Ê           I       G            H    0G             G            Ê  G               G                     |

!  I ) -G   + -         + -  G           + -  G      + -       

      +   ) -  G                +

-          +                + -   G G                 -Ê   I   G              G                 @                 0  G          HÊ       G         H         G 

             0             H Ê    G                              H  |  

!# |

   !#                          

           G  G                                             |                            G              + G   +            +|   !#   G H       /,&,B                  I  H               | !    !#                       !                                          Q        H       !            3                  

    H    | ]  !#  9# H       I       

     !   I                                   |  !#                  H            H ÷           G   1 G &DDB        483784@4(   G             H           G    

  |

(  ! !#  ) I  H      G         )            )@/   ,     ,&90        |

8   8c   a  c   4   a.  Da.  c c  ca1   8c    c8 41 Kako se nositi sa rakom prema Johnu Hophinsu? 1. Svaka osoba posjeduje ćelije raka u svom organizmu. Ćelije raka se ne mogu identificirati standardnim testovima, sve dotle dok ne dostignu broj od nekoliko milijardi. Kada liječnici kažu pacijentu da više nema malignih ćelija, poslije terapije, to samo znači da se testom ne mogu identificirati ćelije raka, jer je njihov broj smanjen na nivo koji se ne može registrirati. 2. Ćelije raka se pojavljuju u životu svakog čovjeka 6 do 10 puta. 3. Kada je imuni sistem čovjeka dovoljno jak, ćelije raka se uništavaju i sprječava se njihovo umnožavanje. 4. Kada osoba ima rak to nagovještava da je došlo do smanjenja hranjivih materija. Razlozi se mogu tražiti u genetici, životnoj sredini, hrani ili načinu života. 5. Da bi se ovo smanjenje nadoknadilo, potrebno je promijeniti ishranu kako bi se poboljšao imuni sistem. 6. Kemoterapija podrazumijeva uništavanje ćelija raka, ali također uništavanje i zdravih ćelija u koštanoj srži i digestivnom traktu, a također može doći da oštećenja jetre, bubrega, srca, pluća i dr. 7. Zračenjem se, pored uništavanja ćelija raka, sagorijevaju i oštećuju i zdrave ćelije i organi. 8. U početku se kemoterapijom ili zračenjem smanjuje veličina tumora. Međutim, daljnjom primjenom kemoterapije i zračenja, nema više rezultata kod eliminacije tumora. 9. Kada u organizmu ima previše toksina nastalih kemoterapijom i zračenjem, imuni sistem je poljuljan ili uništen, što dovodi do toga da osoba postaje podložna raznim vrstama infekcija i drugim komplikacijama. 10. Kemoterapija i zračenje može dovesti do mutacije ćelija koje postaju rezistentne i teško ih je uništiti. Operacijom se također može uzrokovati širenje ćelija raka. 11. Preporučuje se da ćelije raka ne treba hraniti i tako poticati njihovo umnožavanje. a. . 6  hrani ćelije raka. Izbacite šećer i time ćete odstraniti vrlo značajnu hranu ćelijama raka. Zamijene za šećer su također štetne. Bolje su prirodne zamijene u vidu meda ili melase, ali u vrlo malim količinama. Kuhinjska sol posjeduje štetne dodatke koji joj daju bijelu boju. Umjesto nje preporučuju se Bragove amino-kiseline ili morska sol. b. Mlijeko potiče organizam da proizvodi sluz, pogotovo u digestivnom traktu. Sluz hrani ćelije raka. Izbacivanjem mlijeka i zamjenom sa nezaslađenim soja mlijekom, ćelije raka će Ägladovati' c. Ćelije raka bujaju u kiselom okruženju. Mesna dijeta je kisela i bolje je jesti ribu i malo piletine nego junetinu i svinjetinu.. Meso također sadrži životinjske antibiotike, hormone rasta i parazite, koji su svi štetni, pogotovo za oboljele od raka. d. Dijeta koja se sastoji od 80% svježeg povrća i sokova, žitarica, klica, jezgra i malo voća stvorit će alkalnu sredinu u organizmu. 20% ishrane može biti kuhana hrana, uključujući fažol. Sokovi od svježeg povrća proizvode žive enzime, koji se lako apsorbiraju i dospijevaju na ćelijski nivo u roku od 15 minuta, čime se hrani i potiče razvoj i rast zdravih ćelija. Da biste omogućili živim enzimima da stvaraju zdrave ćelije, pokušajte piti svježe sokove od

raznog povrća. Jedite sirovo povrće 2 do 3 puta na dan. Enzimi se uništavaju na temperaturi od 40°C. e. Izbjegavajte kavu, čaj, čokoladu jer imaju visok nivo kofeina. Zeleni čaj je mnogo bolji i ima sastojke koji pomažu borbu protiv raka. Treba piti nezagađenu ili filtriranu vodu da bi se izbjeglo konzumiranje toksina i teških metala, koje sadrži voda iz slavine. Destilirana voda je kisela i treba je izbjegavati. 12. Proteini iz mesa se teško probavljaju i potrebno je mnogo enzima za probavljanje. Neprobavljena hrana ostaje u utrobi i uzrokuje stvaranje dodatnih toksina. 13. Zidovi ćelija raka prekriveni su otpornim proteinom.  03 !    !0 !  oslobađa se više enzima, koji napadaju proteinske zidove ćelija raka i omogućavaju prodor obrambenih ćelija koje uništavaju ćelije raka. 14. Neke materije podižu imuni sistem (IP6, flor, antioksidanti, vitamini, minerali EFA i dr.) i omogućavaju da obrambene ćelije organizma uništavaju ćelije raka. Vitamin E omogućava ubijanje ćelija raka, što predstavlja normalnu reakciju organizma u uklanjanju oštećenih, nepoželjnih i nepotrebnih ćelija. 15. Rak je bolest uma, tijela i duha. Aktivan i pozitivan um pomaže u savladavanju raka. ] $ ! -  !  2! -  -  -     -. Njegujte duh ljubavi i praštanja. Naučite da se opustite i uživate u životu. 16. Ćelije raka ne napreduju u sredini sa puno kisika. Tjelesne vježbe i duboko disanje dopremaju više kisika do ćelija. Terapija kisikom osigurava uništavanje ćelija raka.





  c     a   ::   c4   1. Ne koristite plastičnu ambalažu 2. Ne zamrzavajte vodu u plastičnim flašama 3. Ne koristite plastično suđe u mikrovalnoj pećnici. John Hophins je ovo napisao u svojim novijim člancima. Ovo je također dostavljeno i Vojnom medicinskom centru Valter Rid. kemijski element  E! uzrokuje rak, posebno na dojci. Dioksin je visoko toksičan za ćelije našeg organizama. Zato ne zamrzavajte vodu u plastičnim flašama jer se na taj način oslobađa dioksin iz plastike. Nedavno je dr Edvard Fudjimoto, welness manager u bolnici Castle, govorio na televijiji o zdravstvenim rizicima. Tada je govorio o dioksinu i njegovom štetnom djelovanju na ljude. Rekao je da ne smijemo grijati hranu u mikrovalnoj pećnici u plastičnom suđu. Ovo se pogotovo odnosi na hranu koja sadrži masnoće. On navodi da kombinacija masnoće, visoke temperature i plastike oslobađa dioksin koji prodire u hranu i na kraju u ćelije organizma. Umjesto plastike on preporučuje upotrebu stakla, kao što je vatrostalno, pireks ili keramika, koji ne sadrže dioksin. Dakle, hrana koja je pakirana u plastiku, mora se izvaditi i podgrijati u nečem drugom. Papir se može koristiti ako znate od čega je izrađen. Ipak je najsigurnije koristiti vatrostalno staklo. On je također podsjetio da su neki restorani brze hrane zamijenili plastičnu ambalažu sa papirnom. Dioksin je bio jedan od razloga. Također je podvukao da je plastična ambalaža jednako opasna i ako se koristi za poklapanje sudja u kome se grije hrana u mikrovalnoj pećnici. Umjesto plastike, upotrijebite papir za pokrivanje hrane u mikrovalnoj pećnici.

 4a c  a a  4  .  1

 !   Po mojim saznanjima, jedan veći zdravstveni problem postaje upravo bolest debelog crijeva. Posebno u populacije srednjih i zrelih godina. Ni mene nije mimoišao isti problem, ali sam se uspjela izliječiti bez ijedne tablete ili terapije. Koristila sam samo saznanja prikupljenja tokom pisanja ovog bloga. U vrijeme kad sam objavila post na ovu temu: )SS    S  S9##?S#BS#%YD"B?C&   G      ÷       G                    

   G                                      1                1 

   H     H    H       H          !               G     H   @                            

    Ê              Prirodnim liječenjem moguće je poboljšati zdravstvenu sliku, samo to traje malo duže. Slušajte svoj organizam, najbolje sebi možete pomoći. A od redovne stolice zavisi i vase zdravlje jer se obicno uz lijena crijeva pojavi i problem visokog krvnog pritiska. DOPUNA: Iskustva drugih koja mogu pomoci: Za lakse praznjenje crijeva: - iscijediti manji limun casu vode i u gutljajima popiti; - napraviti caj od orahova lisca: ubrati ili osusena 2 lista preliti vrelom vodom, ostaviti kratko i mlako popiti. Ucinak je brz. - Koristiti cepice: komad sapuna ili komadic suhe sljive kao cepic ubaciti prije praznjenja, trebalo bi otkloniti tegobu i naprezanje - piti po gutljaj maslinovog ulja, a moze se popiti i gutljaj nevenovog ili kantarionovog ili zalfijinog ulja. ( ulje napraviti: u kolicinu po vasem izboru ulja ubaciti 1/3 suhog bilja, i zagrijavati na slabijoj temperaturi uz mijesanje. Ne smije prokljucati. Skinuti sa sporeta i ostaviti do narednog dana tu sjesu. Sutradan ponoviti zagrijavanje uz mijesanje, ostaviti da se ohladi i procijediti kroz lanenu ili pamucnu krpu u cistu posudu.) - pojesti kivi, ananas - čaj ili supa s kimom, otklanja grceve Ako osjecate svrbez oko analnog otvora, a vodite racuna o higijeni, vjerovatno su u pitanju hemeroidi. Namazite pamucnu krpu ili higijenski ulozak ovim uljem i privijte nekoliko sati. A sve prethodno navedeno također pomaze u lijecenju hemeroida.

]    -1     !     (Iz časopisa Bosanska Sumeja - Sumejina apoteka 8.09.) Bijeli dud je skoro nezamjenjivo drvo u baščama Orijenta i na Mediteranu. Može doseći visinu do 20 metara i to brzinom rasta od nevjerovatnih 3 metra godišnje. Prvi plodovi se mogu javiti već prve godine. Listovi mladih izdanaka su dugi do 30 cm i imaju režnjeve. Plodovi su svijetloljubičasti do potpuno bijeli kod nekih kultiviranih vrsta. Tradicionalna kineska medicina bilježi primjenu plodova bijelog duda za liječenje različitih bolesti, od dijabetesa, opstipacije do toniziranja krvi, iznojavanja, tamnjenja sijede kose. Kora duda se uzimala protiv kašlja, povišene temperature, teškog disanja, edema i za olakšavanje mokrenja. Plodovi bijelog duda sadržavaju: anticijanidine, flavone, flavonoide: rutin, kvercetin, moracetin; zatim kumarin, hidroksikumarin i skopoletin, valeričnu kiselinu, adenin, holin i trigonelin, hlorogensku, fumarnu i folnu kiselinu. Plodovi bijelog duda smanjuju šećer u krvi, kao i krvni pritisak, olakšavaju mokrenje, djeluju smirujuće, pomažu kod anemije te u slučaju opstipacije. Listovi bijelog duda sadrže: amino kiseline, vitamin c, i antioksidanse od kojih je najvrjedniji rutozid i DNJ (1-deoksinojimicin) koji smanjuje krvni pritisak, reduciraju nivo šećera u krvi i jačaju metabolizam.

Korijen bijelog duda sadrži: flavonoide, ureazu, mulberozid F (Moracin) - inhibitor tirozinaze. korijen bijelog duda služi za smirenje kašlja i astme, olakšava mokrenje, te se upotrebljava kod opstipacije. Pored toga, nalazi se u sastavu mnogih kozmetičkih preparata za izbjeljivanje kože, uklanjanje fleka i pjega jer sadrži inhibitore tirozinaze koji smanjuju sintezu pigmenta melanina. Također se upotrebljava u sastavu preparata protiv starenja kože, za tretman kože oko očiju, za toniziranje, i za čišćenje lica. Primjenjuju se uglavnom plodovi u obliku sirupa ili ekstrakta, listovi u obliku čaja, ekstrakta ili sirupa i korijen u obliku čaja ili u sastavu kozmetičkih krema. Prema dosadašnjim saznanjima, bijeli dud nije štetan i nema poznatih kontraindikacija.  

Ima nekoliko godina kako u određenim mjesecima muku mučim sa konjuktivitisom. Svrbi oko, igra damar i onda otok i obavezno zatvaranje oka. Redovno mi se to dogodi u februaru, septembru i ponekad u maju. Uzimam "proculin" kapi i moram ih imati uvijek u rezervi. Par dana terapije sa njima i prođem bezbolnije. Međutim, ove godine oko me iznenadi, nisam imala spremne kapi a zakači me vikend, U nedjelju navečer osjetim zatvorit će mi se oko, a treba sutra raditi. Sunčane naočale nisu bas neka poželjna opcija. Iskoristim svo svoje znanje o ljekovitosti i po logici - ne može naštetiti, uzmem suhu šljivu, očistim košpu i mekšim unutrašnjim dijelom premažem oko. Čak sam zbog svrbeža koji mi se javio, premazala i unutrašnji dio tako da me malo oko i zapeklo i zasuzilo. Kad mogu stavljati šminku, što ne bih i šljivu. nakon premazivanja, dio sam kao oblog stavila na oko gdje osjećah najviše peckanja. Isplatilo se. Prvi put sam u startu presjekla konjuktivitis bez ikakvih daljih posljedica, osim malo svrbeža i sutradan skoro neprimjetnog crvenila oka. Ali se zatvaranje i gnojenje nije pojavilo. Preporučujem i vama. Prijedlog 2 (dodala naknadno nakon isprobavanja, trebao bi biti prijedlog 1) 1    )G   S  -               Prijedlog 3 Ljuti luk ili jos bolje praziluk/prasa, izrežite i malo soka vatom premažite oko ociju. Siti cete se isplakati i tako odstraniti sve necistoce iz oka.

2  E  99!  Ne znam kako mi je promaklo da pisem o maslacku. Zuti se svuda oko mene i vrijeme je da napisem i o ovoj izuzetnoj biljki. Izvor koji ovdje navodim je pisanje Marije Treben. "Biljka koju nalazimo na ravnicama kao korov, za bolesne je ljude nadasve dragocjena i ljekovita. Cvjeta u aprilu i maju. Listovi se skupljaju prije cvjetanja, korijen u proljece ili jesen, a stabljiku za vrijeme cvjetanja. Ljekovita je cijela biljka. Liječnik, specijalista za bolesti jetre, preporucio je maslacak kao najbolji lijek za rad jetre. Kod hronicne upale jetre treba uzeti dnevno pet do sest svjezih cvjetnih stabljika u sirovom stanju. Pomaze i kod secerne bolesti. Secerasi bi trebali svaki dan jesti do deset takvih stabljika dok je maslacak u cvatu. (Stabljiku operemo zajedno s cvijetom, zatim prvo odstranimo cvjetnu glavicu i polahko

sazvacemo. Stabljika je u pocetku malo gorka, hrskava i socna i jede se kao endevija.) Stalno bolesni ljudi, koji se osjecaju slomljeni i umorni, trebali bi provesti 14-dnevnu kuru sa svjezim stabljikama maslacka. Stabljike pomazu i kod drugih tegoba. Otklanja kozni svrab, lisajeve i osipe, poboljsava zelucane sokove i prociscuje zeludac od svih nepozeljnih tvari. Svjeze stabljike mogu bezbolno rastvoriti zucne kamence, te podstice rad jetre i zuci. Pored mineralnih tvari, sadrzi maslacak jos i vazne ljekovite i gradbene tvari koje su jako znacajne za otklanjanje poremecaja u metabolizmu. Svojim prociscavajucim djelovanjem pomaze kod gihta, reume, oteknuca zlijezda splasnu ako 3-4 sedmice provodimo kuru sa svjezim stabljikama. Maslacak s uspjehom koristimo i u lijecenju zutice i hronicnih oboljenja slezene. Korijenje maslacka, sirovo, ali i suseno, upotrijebljeno kao cajni iscjedak prociscava krv, pospjesuje probavu, znojenje i mokrenje te djeluje okrepljujuce. Cini krv zitkom i odlicno je sredstvo protiv zgrusavanja krvi. Da dodam i recept za med od maslacka. Mene taj med odmah asocira na rat, kad smo pokusavali u to opasno vrijeme ubrati koji maslacak za med i tako poboljsati ishranu. Recept Marije T. pregrst maslackovih cvjetova stavimo u jednu litru hladne vode i polahko zagrijavamo do kljucanja. Pustimo da zakipi, uklonimo lonac sa sporeta i sve ostavimo da stoji preko noci. Slijedeci dan sve stresemo u cjediljku , pustimo da se okapa i s obje ruke dobro iscijedimo cvjetove. U sok pomijesamo 1 kg nerafiniranog secera i dodamo polovicu limuna narezanu na kriske. S vise limuna sirup je kiselkast. Otvoren lonac stavimo na plocu stednjaka. Kako bi sacuvali sve vitamine ukljucujemo stednjak samo na 1. Tako se tekucina isparava bez kuhanja. Masu jednom do dva puta ohladimo da postignemo odgovarajucu gustocu sirupa. On ne smije biti pregust jer se nakon duzeg stajanja kristalizira, ali ni prerijedak jer nakon nekog vremena prokisne. To mora biti pravi gusti sirup koji namazan na hljeb izvrsno prija. 22 Koliko malo znamo o bilju koje nas okruzuje, uvjerila sam se i iscitavajuci podatke o ovoj biljki koju sam dosad posmatrala samo kao korov. Cicak - biljni inzulin latinski naziv: Arctium lappa narodni nazivi: zeleni gorki lepuh, lepušina, podlanica Izuzetno ljekovita i potpuno netoksična biljka. Koristi se u makrobiotici, fitoterapiji, farmaciji i kozmetici.

Dvogodisnja zeljasta biljka koja dostize visinu i do 2 metra. Rasprostranjen je svuda, a najbolje uspjeva na neobrađenom zemljistu, pored puteva. Cvjeta od juna do avgusta Ljekoviti djelovi su: mladi listovi; zrelo sjeme, dvogodisnje korijenje koje se sakuplja u proljece ili jesen. Bogat je ugljenim hidratima i inulinom, a sadrzi eterska ulja, gorke materije, sitosterol i mnoge druge korisne sastojke zbog cega se koristi za regeneraciju tesko ostecenih tkiva. Posjeduje svojstva diuretika, djeluje protivupalno i stimulativno, a preparate ove biljke mogu da koriste cak i najosjetljivije osobe, djeca, trudnice i dijabeticari. KOŽA Čičkova mast ubrzava zarastanje rana i djeluje umirujuce na upaljenu kozu. Koristi se za lijecenje ojeda, opekotina, bradavica, lisajeva, ekcema i psorijaze. KOSA Najefikasniji prirodni lijek u borbi protiv prhuti i opadanja kose. Ukoliko se vlasiste redovno ispire cajem od ove biljke, dlaka postaje jaca i sjajnija. RESPIRATORNI SISTEM Sirup od korjena i sjemena cicka otklanja gnojna zarista iz usne duplje, podstice izbacivanje bronhijalnog sekreta i regenerira pluca. NERVNI SISTEM Ulje od ove biljke djeluje kao sedativ, a preporucuje se osobama koje pate od sizofrenije, histerije i nesanice. ORGANI ZA VARENJE Cickove sjemenke smiruju nervozu crijeva, smanjuju nadutost i eliminisu gasove. Korijen i list ove biljke se koriste za lijecenje opstipacije (lijena crijeva) i cira na zelucu. URINARNI TRAKT Tinkture od cicka podsticu izbacivanje pjeska i kamenca iz bubrega i mokracne besike, a djelotvorna je i u slucaju hronicnog cistitisa. DIJABETES Cicak ne sadrzi skrob, vec polusaharid inulin zbog cega je idealan za regulaciju nivoa secera u krvi. Dijabeticari bi svako jutro na prazan stomak trebalo da popiju po pola findzana tinkture od cicka. REUMA

Oblozi od ove ljekovite biljke ublazavaju bolove i podsticu pokretljivost zglobova. KRV cisti i jaca krv, lijeci anemiju i LEUKEMIJU JETRA Stimulise regeneraciju jetre i cisti je od toksina. IMUNOLOSKI SISTEM Sirup od cicka podstice detoksikaciju organizma i regenerira osteceno tkivo.     |  | ||  ||| |||| |. | || | | || |  ||  | |  |  | || |  | ||  |  |  | | |  |%||  | |  |  | || ) |  | | |    ||| |||  |!  |  ||| |   |  ||| |||||  | | |3444| |. | | |  || |  |  | |   || | |  ||&  | | || ||  |    ||| |  |||  | |  ||  |  ||. || ||

   ||| || |  | | || || | | | |  |  | |) |  | |  | || |   |+ ||  |||   | | |  || |5 6| |. | | |||  | |   |||| |&   | || 789||  |  |56|| |:;9 |||  |  | |:9 ||  || || | |:9|. ||| |789|  || ||   |5 6||| | | |  ||| | |:8|  ||  |  |

|  | |   |  |  | | || | || | |  ||| |   | | |   |||| | | ||  ||  | |! ||| ||  |  || | |  |  | || /|!| ||  || |||  | |||||| || ||  | | | |  |  |  | |||  ||  | |||:44||  ||  |  | || ||

 ||||  | || ||

 0||  ||  || |   |||| |  |  ||  | ) || | |||   | |  | | ||  |||  ||  |   |  |  | ||| | | ||!||? || | ||| |  | |  |( | |  ||   || | |  ||||   || |  | || ||  | ||.|  |  | || |  || |   | ||    |+  | ||| ||||  | | |  || | |  | | ||  || |||:|  ||* | | |  | | ||| || |  |   | ||  | |  | | || | ||  |  |  ||* ||  |   |  | ||  | | || ||||  || ||   ||   || |||||   | | |. ||  | ||| ||,  | ||  | |  ||  |( ||  | || |749|  | |  |  || |   ||  |  || ||    |   | |  | |> ||| |  || |   | |||  | |  |||  | || |  |  | | | | | | ||  /|( | |  | | | | | | | || ||| | |. |||| || |! ||  || |   || |! | ||||   |  || |,|  |  |  || | |||   ||| /|| 1|  @|

    2  - !- ",%'1 ! 3!   -  !- !   |  | ||#|.2$|  |2)|  |.||)|||

aŠ ± | + |3| ||  |      | < | ||  |  |  | |

 | 0   |   |   | |  ||    | | || | || | | |  |

||  | || | | | | 

||| | || | | 

|| I|||||||||||||± |2| |  ||-|  ||  |2:|  |.|||

|||

2 pp| > |# | D$|3|| |         | < | ||  | |   | | |  |  |   |  |  |  |   |  | |  | > | | 

 |  | |    | |  |  | |  | 0  | | |     |  |  |  | | |  |  | | |  |  |   |  | |  |  |  |  | ||| |   | > |  | ||#| .2$| || | ||| |  |  |  | | |2|7|

  | |.||&||| ,  |27||.*| || | || |2||&| | ||| | |  | 

| , | |    |  ||| | |-||.|| || 

||-| |1 | |  |   ||  |   |

|||

± pa| È |3| |×p  | < | ||  |   | ±  | |  |  |Š  | ||| |   |# | 

|  |  |  | | | |   ||  | | |  $|±  | || |   ||  | |  | |  | |

 |

 | |, |||| |    | | I|||||||||||||   |> |

||| ||!|  ||| •|||||||||||||?'!/|A'|'1„?0|/c'%| ||

Š" pŠ | c|@|"|3|

||  |G|c| | < | ||  |  |

Š  | | || |

| |   | | | | |||A| ||  |  | 

|

 ||?   |   |

| (  ||   | | | |

|  ||'||  | | |  | | ( || | |  |

|,(|| |  | |   | î||||||||||± |  | |  |#|.*$|  |2|  |.||| , | |    |„|||  |  || | |1|  |

|| | |

||| Êpa ʊO O"Š ÷ | c |3|  |3|c  | < | ||  | | 5 | ||+|  |
View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF