MS Word 2007

December 1, 2017 | Author: Leonardo Miljko | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

MS Word 2007 - skripta...

Description

MS Word 2007 Ova upute za rad sa programom MS Word 2007 je dokument, namijenjen isključivo za samoobrazovanje. Uputu pripremio: Leonardo Miljko. Uputa nastala na osnovu različitih knjiga i uputa dostupnih na Internetu i vlastite dokumentacije. Veliki dio ove upute je zasnovan ili preuzet od: Zavod za informatiku, Sveučilište u Splitu, Bože Plazibat, Siniša Zorica, Lada Reić, Marinko Lipovac.

MS Word 2007

Microsoft Word Microsoft Word 2007 je modan program za obradu teksta koji omogudava unos teksta, ispravljanje unesenog teksta, oblikovanje teksta, rad s tablicama, rad s grafikom, snimanje, printanje, itd. Može se koristiti za izradu profesionalnih poslovnih pisama, izvješda, molbi za posao, osobne biografije, eseja, projekata, itd.

Pokretanje programa U MS Word se može udi na više načina, a u konačnici je svejedno koji od njih dete koristit. Najčešde korišteni su: 1. klikom na dugme Start na Taskbar-u (Programskoj traci)

.

a. Ako se na glavnom izborniku Start nalazi Microsoft Office Word 2007, klikom miša pokrenite program.

a.

b.

b. Ako se na glavnom izborniku ne nalazi Microsoft Office Word 2007, kliknite na All Programs (Svi programi), a zatim na popisu pronađite mapu Microsoft Office kliknite na nju i među ponuđenim programima pronađite Microsoft Word. 2. klikom na neku od datoteka pisanih u MS Wordu

.

1

MS Word 2007

Prozor Microsoft Worda 2007 Pokretanjem Microsoft Worda na ekranu se prikaže prozor sličan ovome na slici. 2

3

1 5 4 Elementi prozora: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6

5

7

10

10

Office gumb Alatna traka za brzi pristup Naslovna traka Vrpca Vertikalno i horizontalno ravnalo Prostor za pisanje Statusna traka Gumbii za odabir prikaza Zumiranje Vertikalni i horizontalni klizač

8

9

Napomena: Vaš ekran vjerojatno ne izgleda isto kao na slici. Kako de prozor biti prikazan ovisi o veličini vašeg prozora, veličini monitora kao i o postavljenoj rezoluciji monitora. Rezolucija određuje koliko informacija monitor može prikazati. Ukoliko se koristi manja rezolucija manje informacija može biti prikazano na ekranu, ali veličina teksta i slika je veda. Kod vede rezolucije je obrnuto.

1 Office gumb (The Microsoft Office gumb) U gornjem lijevom kutu prozora nalazi se Microsoft Office Button (Office gumb). Klikom na njega pojavi se izbornik. U osnovi to je File (Datoteka) izbornik, prijašnjih verzija Worda, s ikonama spremi, otvori, ispiši, zatvori dokument, itd.

2

MS Word 2007

2 Alatna traka za brzi pristup (The Quick Access Toolbar) Odmah do Office gumba nalazi se The Quick Access Toolbar (Alatna traka za brzi pristup). Alatna traka za brzi pristup omogudava pristup naredbama koje se učestalo koriste. Na njoj se po osnovnim postavkama nalaze naredbe: Save, Undo, Redo.

3 Naslovna traka (The Title Bar)

Do Alatne trake za brzi pristup nalazi se Title Bar (Naslovna traka). Naslovna traka prikazuje naslov dokumenta na kojem se trenutačno radni. Prvom novom dokumentu kojeg se otvori Word dodjeljuje ime Document1. Snimanjem dokumentu se dodjeljuje novo ime. 4 Vrpca (Ribbon) Kartice na vrpci (Tabs on the Ribbon)

Grupe na trenutačno aktivnoj Kartici

Vrpca se nalazi na vrhu prozora. Sadrži sedam kartica koje su uvijek prikazane na ekranu: Home, Insert, Page Layout, References, Mailings, Review i View, dok se neke kartice pojavljuju samo kada se unese ili označi novi objekt u dokumentu (tablica, slika itd.). Kartice koje se pojavljuju samo kada unesemo ili selektiramo tablicu

Svaka kartica je podijeljena u grupe. Grupe su logični skup naredbi kreiranih za obavljanje funkcija koje se koriste za uređivanje dokumenta. Najčešde korištene naredbe prikazane su na vrpci. Za prikaz dodatnih naredbi unutar svake grupe, potrebno je kliknuti na strelicu u donjem desnom kutu pojedine grupe (slika desno).

3

MS Word 2007

5 Vertikalno i horizontalno ravnalo (The Vertical and Horizontal Ruler)

Ravnalo se nalazi ispod vrpce. Koristiti za brzu promjenu formata dokumenta. Ukoliko ravnalo nije vidljivo na ekranu može se uključiti pratedi slijedede korake: 1 2

6 Prostor za unos teksta (The Text Area)

Odmah ispod ravnala nalazi se bijela površina koja po osnovnim postavkama predstavlja papir formata A4. Ona služi za unos teksta i raznih objekata. Trepereda vertikalna crta u gornjem lijevom kutu površine za pisanje je kursor (pokazivač unosa). On označava mjesto unosa teksta. 7 Statusna traka (The Status Bar) Statusna traka nalazi se na samom dnu prozora i omogudava razne informacije kao što su broj stranice u dokumentu na kojoj se trenutačno nalazi pokazivač unosa i broj riječi u dokumentu. Stavke koje se prikazuju na Statusnoj traci mogu se mijenjati. Desnim klikom miša na Statusnu traku dobije se izbornik s popisom svih stavki koje na njoj mogu biti prikazane. Jednostavno lijevim klikom na pojedinu stavku ona može biti uključena ili isključena sa Statusne trake.

4

MS Word 2007

8 Gumbi za odabir prikaza (View Shortcuts) Microsoft Word ima različite poglede na dokument koji se mogu mijenjati korištenjem gumba za odabir prikaza desno od Statusne trake ili na kartici View u grupi Document Views. Print Layout: Full Screen Reading: Web Layout: Outline: Draft:

prikazuje kako de izgledati ispis stranice. Koristi se kada se radi sa grafikom, stupcima, zaglavljem i podnožjem, tablicama … ovakav prikaz optimalan je za čitanje dokumenta bududi da skriva gotovo sve alate. prikazuje kako de stranica izgledati u web pregledniku. Koristi se kod izrade web stranica. prikazuje strukturu dokumenta ispod korištenih naslova u dokumentu. prikazuje dokument bez oblikovanja, zaglavlja i podnožja što uvelike pojednostavljuje uređivanje dokumenta.

9 Zumiranje (Zoom) Microsoft Word nudi mogudnost približavanja ili udaljavanja teksta ili objekata na ekranu. Kontrole Zumiranja nalaze se desno od Gumba za odabir prikaza ili na kartici View u grupi Zoom. 10 Vertikalni i horizontalni klizač (The Horizontal and Vertical Scrool Bar) Vertikalni i horizontalni klizač omogudavaju kretanje gore, dolje, lijevo i desno po dokumentu jednostavnim povlačenjem klizača mišem. Okomiti klizač je uvijek prikazan. Vodoravni klizač se automatski pojavi kada se na zaslonu javi potreba za vodoravnim pomicanjem stranice dokumenta odnosno kada stranica po širini nije vidljiva u cijelosti.

Izlaz iz programa

5

MS Word 2007

Unos teksta Unos teksta započinje od mjesta na kojem se nalazi pokazivač unosa.

Prvi odlomak . Oznaka označava prijelom teksta odnosno prijelaz u novi red unutar istog odlomka.

Pokazivač unosa

Drugi odlomak

Tredi odlomak

Tekst se unosi jednostavnim utipkavanjem znakova s tastature. Na kraju retka ne treba pritisnuti tipku Enter za prijelaz u novi red ukoliko želite nastaviti pisati u istom odlomku. Napomena: Kada je tipka Caps Lock isključena unose se mala slova, njeno uključivanje uvjetuje unos velikih slova. Tipka Alt Gr omogudava unos posebnih znakova koji se nalaze u donjem desnom kutu nekih tipki.

Razumijevanje skrivenih znakova koji se ne vide kod ispisa Znak

Tipke Tab

Razmaknica



Enter

Opis Svakim pritiskom tipke Tab pokazivač unosa pomiče se, po početnim postavkama, za 1,25 cm u desno. Svakim pritiskom razmaknice pokazivač unosa se pomiče desno, a iza njega ostaje prazan prostor. Po broju ovih oznaka može se točno znati koliko puta je bila pritisnuta. Označava prelazak u novi odlomak.

Shift+Enter

Prijelom teksta.

Shift + Enter

Prekid stranice. Prekid sekcije.

Uključivanje skrivenih znakova (gumb Show/Hide): 1 2

6

MS Word 2007

Pomicanje po tekstu Pokazivač unosa može se pomicati korištenjem strelica na tastaturi ( , , pokazivača miša na željeno mjesto, te klikom na njegovu lijevu tipku.

,

) ili dovođenjem

Pomicanje po tekstu uz pomod tipki na tastaturi:

Pomicanje pokazivača na: početak reda kraj reda početak dokumenta kraj dokumenta

Tipke na tastaturi: Home End Ctrl+Home Ctrl+End

Označavanje teksta Promjene atributa (veličine, oblika, boje poravnanja, itd.) teksta ili njegovo kopiranje, te premještanje mogude je jedino ukoliko ga prvo označimo. Cijeli tekst ili samo jedan njegov dio može se označiti povlačenjem miša. Pokazivač miša dovede se na početak teksta kojeg želimo označiti zatim se klikne i drži lijeva tipka miša, te ujedno povlači miš u željenom smjeru.

Označavanje: teksta jedne riječi odlomaka cijelog dokumenta teksta koji nije u nizu

Tehnika: dolje: SHIFT+ , gore: SHIFT+ , lijevo: SHIFT+ , desno: SHIFT+ dvostruki klik lijevom tipkom miša unutar te riječi trostrukim klik lijevom tipkom miša unutar tog odlomka Ctrl+A držanjem tipke Ctrl i označavanjem željenih dijelova

Označeni dio odznačiti de se ukoliko kliknemo na papir izvan označenog dijela ili pritiskom bilo koje tipke sa strelicom na tastaturi.

Brisanje teksta Brisanje jednog znaka lijevo od pokazivača unosa vrši se pritiskom na tipku Backspace ( ) na tipkovnici, a jednog znaka desno od pokazivača unosa pritiskom na tipku Delete (Del) na tipkovnici. Pod znakom se podrazumijeva slovo, brojka, razmak, simbol i interpunkcija. Napomena: Ukoliko se tekst ili objekt označe mogu se obrisati ili tipkom Delete ili tipkom Backspace.

7

MS Word 2007

Undo/Redo (Poništi/Ponovi) U svim Microsoft programima veoma značajno mjesto zauzimaju funkcije za poništavanje zadnje izvršene radnje ili niza radnji, ili pak za njihovo ponovno izvršenje: Undo (Poništi) i Redo (Ponovi). Redo Undo

Prečaci na tastaturi: Undo (poništi)

Ctrl+Z

Redo (ponovi)

Ctrl+Y

Copy (Kopiraj), Cut (Izreži), Paste (Zalijepi)

Ukoliko je ved uneseni tekst ili objekt (slika, tablica, graf …) potrebno koristiti na drugom mjestu, da nepotrebno ne trošimo vrijeme na ponovni unos, koristimo naredbe Copy, Paste za kopiranje ili Cut, Paste za premještanje. Kako bi mogli kopirati željeni tekst ili objekt potrebno ih je najprije označiti. Nakon što smo odredili što želimo kopirati na kartiic Home u grupi Clipbord potrebno je kliknuti na dugme Copy. Sada je potrebno pokazivač miša dovesti, te lijevom tipkom miša kliknuti, na mjesto gdje želimo da nam se pojavi označeni dio (to može biti u istom dokumentu, u nekom drugom dokumentu u Wordu, tekstualnom okviru u PowerPointu itd.). Kada je određeno mjesto na kartici Home u grupi Clipbord potrebno je kliknuti na dugme Paste. Premještanje teksta radi se na isti način osim što je nakon označavanja željenog teksta ili objekta potrebno na kartici Home u grupi Clipbord kliknuti na dugme Cut. Prečaci na tastaturi: Copy (Kopiraj)

Ctrl+C

Cut (Izreži)

Ctrl+X

Paste (Zalijepi)

Ctrl+V

8

MS Word 2007

Oblikovanje teksta Oblikovanje teksta podrazumijeva:  vrstu fonta – fonta (Arial, Calibri, Lucida Calligraphy, Times New Roman, ...),  veličinu fonta danu u broju točaka (point; 1 pt=0,3 mm)  naglašavanje teksta (Regular – običan, podebljana – Bold, nakošena (kurziv) – Italic, podcrtana – Underline),  posebnih načina podcrtavanja, te boje slova i specijalnih efekata.

Početno oblikovanje, ono koje tekst ima pokretanjem MS Word-a 2007, je: ─ vrsta fonta: Calibri, ─ veličina fonta: 11 pt, ─ naglašavanje teksta: Regular. Zadatak:

 Unesite tekst kao na slici.  Cjelokupnom tekstu promijenite vrstu fonta u Times New Roman, a veličinu fonta postavite na 12 pt.  Tekst „Sveučilišni studijski centar za stručne studije“ i „Prijava na natječaj“ podebljajte.  Datume u tekstu nakosite. 9

MS Word 2007

Riješenje:

Detaljno oblikovanje teksta vrši se na kartici Home u grupi Font dijaloškog okvira Font. 1 2

boja fonta

eskponent npr. x indeks npr. H2O

ukoliko je tekst podcrtan ovdje se može birati izgled crte

2

unos velikih slova unos malih slova skriveni tekst

Tekst je mogude oblikovati i pomodu mini alatne trake koja se pojavi nakon označavanja teksta.

10

MS Word 2007

Pisanje indeksa i eksponenta Pisanje indeksa i eksponenta najčešde se koristi kod ispisa mjernih jedinica, matematičkih i kemijskih formula. Subscript (Ctrl+=)

Superscript (Ctrl++)

Oznaku za metar kvadratni pišemo na slijededi način: napišemo m2, a zatim označimo samo broj 2– m2. kliknemo mišem na dugme Superscript na kartici Home, u grupi Font ili u dijaloškom okviru Font među efektima odaberemo Superscript. Kemijsku formulu za vodu pišemo na slijededi način: napišemo H20, a zatim označimo samo broj 2 – H20. kliknemo mišem na dugme Subscript na kartici Home, u grupi Font ili u dijaloškom okviru Font među efektima odaberemo Subscript. Napomena: obratite pažnju da su opcije Superscript i Subscript isključene nakon što vam više nisu potrebne.

Zadatak: Koristeći Superscript i Subscript unesite slijedeće oznake i formule: x2, m3, H2SO4,

Kopiranje oblikovanja Dobro uređeni dokument mora biti dosljedno oblikovan. Alat Format Painter nam taj posao olakšava. Namjena alata za kopiranje oblikovanja (Format Painter) je da se oblikovanje primijenjeno na jednom znaku, riječi ili odlomku primjeni na još nekim dijelovima dokumenta jednostavnim klikom miša. Na ovaj način se jednim potezom mogu promijeniti vrsta slova, veličina slova, poravnanje, nabrajanje i slično.

Postupak kopiranja oblikovanja: 1. Označimo dio dokumenta čije oblikovanje želimo kopirati. 2. Kliknemo na dugme Format Painter na kartici Home, u grupi Clipboard. Pokazivač promijeni izgled u

.

3. Kliknemo na dio dokumenta kojeg želimo oblikovati, ili ga označimo. U slučaju da se želi prenijeti isto oblikovanje više puta tada je potrebno dvaput kliknuti na dugme Format Painter. Ponovnim klikom na isto dugme isključuje se alat za kopiranje oblikovanja.

11

MS Word 2007

Oblikovanje odlomaka U novi odlomak prelazi se tipkom Enter. Pritiskom na tipku Enter istodobno se prelazi u novi red i u novi odlomak, pri tome se oblikovanje prethodnog odlomka zadržava. Odlomak je tekst između dva pritisnuta Entera.

Početno oblikovanje, ono koje ima odlomak pokretanjem MS Word-a 2007, je: ─ Alignment (poravnanje): Left, ─ Spacing/After (razmak iza odlomka); 10 pt, ─ Line spacing (razmak između redova): Multiple 1,15. Detaljno oblikovanje odlomaka vrši se na kartici Indents and Spacing dijaloškog okvira Paragraph. 1 2

Uvlačenje teksta od lijeve/desne margine

Razmak između redova pojedinog odlomka

Razmak ispred/iza odlomka

Tabulatori

Left

Poravnanje uz lijevu marginu dokumenta.

Center

Centralno poravnanje između lijeve i desne margine dokumenta.

Right

Poravnanje uz desnu marginu dokumenta.

Justify

Poravnanje uz lijevu i desnu marginu dokumenta. 12

MS Word 2007

Zadatak:  Uklonite razmak nakon prvog i nakon drugog odlomka (odnosno podesite ga na 0).  Četvrti odlomak poravnajte po desnom rubu.  Peti i šesti odlomak centrirajte.  Razmak između četvrtog i petog odlomka postavite na 84 pt, a razmak između šestog i sedmog odlomka postavite na 42 pt.  Tekstu molbe „ Povodom vašeg natječaja objavljenog … radno mjesto.“ postavite obostrano poravnanje, razmak između redova odlomaka na 1,5 pt, te uvlaku prvog retka na 1,27. Rješenje:

Uvlačenje odlomka Cijeli odlomak se može uvudi lijevo ili desno u odnosu na preostali dio teksta postavljanjem potrebnih parametara na kartici Indents and Spacing dijaloškog okvira Paragraph. Decrease Indent

Increase Indent

Drugi način bio bi klikom na dugme Increase Indent na kartici Home, u gripi Paragraph (izvlačenje ranije uvučenog teksta vrši se pak pritiskom na dugme ).

13

MS Word 2007

Tabulatori Tabulatori su pomagala za uređivanje popisa koji se sastoji od više redaka, koji pak sadrže više stavki. Pomodu tabulatora mogu se poravnati stavke u svakom retku tako da se uredno poklapaju po vertikali unutar popisa. Postoje četiri vrste tabulatora, a postavljaju se ovisno o potrebi. Tab.

Funkcija lijevi tabulator: tekst koji se piše bit de poravnat ulijevo. središnji tabulator: tekst koji se piše bit de centriran obzirom na tabulator. desni tabulator: tekst koji se piše bit de poravnat udesno. decimalni tabulator: brojke koje se pišu dovođenjem pokazivača unosa na ovaj tabulator bit de poravnate prema decimalnoj točki (zarezu); na tekst djeluje kao desni tabulator. Prije početka pisanja potrebno je postaviti tabulatore, što se može izvesti: odabirom odgovarajudeg tabulatora uzastopnim klikom miša na dugme tabulatora, te njegovim postavljanjem (klikom miša) na željenu poziciju na horizontalnom ravnalu. Dugme za odabir tabulatora nalazi se lijevo od horizontalnog ravnala (gornji lijevi kut prozora).

dugme za odabir tabulatora

lijevi tabulator

desni tabulator

centralni tabulator

decimalni tabulator

Pod dugmetom tabulatora kriju se i simboli za uvlake: – za uvlačenje prvog retka tekst, – za uvlačenje preostalog teksta u odnosu na prvi redak (viseda uvlaka), te – za umetanje vertikalne crte na mjestu tabulatora. odabirom tabulatora i njihova položaja na dijaloškom okviru Tabs, koji se dobije odabirom dugmeta Tabs u dijaloškom okviru Parahraph. položaj tabulatora

odabir vrste tabulatora

zadani pomak

odabir vodedih znakova brisanje odabranog tabulatora

prihvadanje zadanih parametara

brisanje svih postavljenih tabulatora

14

MS Word 2007

Kad su tabulatori postavljeni, pritiskom na tipku TAB pokazivač unosa se pomakne na mjesto ispod sljededeg tabulatora na ravnalu. Napomena: Ako se želi ukloniti neki od postavljenih tabulatora, klikne se na njega i držedi pritisnutu tipku miša, povuče se prema dolje (tabulator se “odvuče” s ravnala). Isto se može učiniti klikom na dugme Clear dijaloškog okvira Tabs.

Zadatak:

Pozicionirajte tekst postavljanjem središnjeg tabulatora na 3,5 cm.

Pozicionirajte tekst postavljanjem lijevog tabulatora na 12,5 cm.

Rješenje:

15

MS Word 2007

Zadatak: Napisati sljededi tekst: Prezime i ime

Broj sati

Iznos kuna

student

68

1054

Matid, Matko

đak

33

Tominid, Toma

apsolvent

100

Fizid, Fisko

Zanimanje

511,5 1550

korištenjem lijevog (na 1 cm), centralnog (na 6 cm), desnog (na 9 cm), te decimalnog tabulatora (na 12 cm) Rješenje:

Napomena: Pomicanje u novi redak vršiti se pritiskom na tipku Enter, jer se na taj način u tom retku pojavljuju i odabrani tabulatori.

Prethodni zadatak može se riješiti i na drugi način tako da se umjesto ručnog postavljanja tabulatora, odabere Tabs na dijaloškom okviru Paragraph.

… 1

2

3

Nakon što su postavljeni svi željeni tabulatori 4

… 16

MS Word 2007

Grafičke oznake i numeriranje Liste nabrajanja i numerirani popisi čine dokumente preglednima. Liste se mogu kreirati tijekom unosa teksta ili se tekst može pretvoriti u listu Kreiranje lista tijekom unosa Ovo je najjednostavniji način kreiranja lista bududi da Word ima ugrađena pravila samooblikovanja koja određene znakove (-, *, broj s točkom) na počeku odlomka prepoznaju kao početak liste i ostatak unosa, nakon pritiska tipke Enter, automatski kreiraju kao listu. Kreiranje lista pomodu dugmeta Bullets i Numbering

dugme Bullets

dugme Numbering

Kreiranje lista pomodu dugmeta Pritiskom na dugme Bullets za grafičke oznake ili Numbering za numerirane liste na kartici Home, u grupi Paragraph. Grafičke oznake i brojevi uklanjaju se tako da se lista prvo označi, a zatim ponovno odabere dugme Bullets ili Numbering ovisno o tome što se prethodno koristilo. Napomena: Dugme Bullets postavlja onu grafičku oznaku koja je zadnja postavljena na vašem računalu. Isto se odnosi i na brojeve i slova u numeriranim listama.

Zadatak:

kreirajte numeriranu listu.

Rješenje: 17

MS Word 2007

Zadatak:

Napomena: koristiti dugme Increase Indent koji se nalazi na kartici Home u grupi Paragraph.

18

MS Word 2007

Novi oblici grafičkih oznaka i brojeva Grafička oznaka mijenja se odabirom neke druge oznake iz dijaloškog okvira Bullet Library. Ukoliko tu nema oznake koju tražite odaberite Define New Bullet… 3

1 odabir nekog od simbola

odabir slike 2

dijaloški okvir Font

Oblik broja mijenja se odabirom nekog od ponuđenih iz dijaloškog okvira Numbering Library. Odabirom Define New Number Format… mogu se nadi i dodatni oblici brojeva. 1 3

oblik broja poravnanje liste

2

Pronalaženje i zamjena teksta (Find and Replace) Funkcija pronalaženja pokrede se na kartici Home, u grupi Editing/Find ili pomodu tipki na tastaturi Ctrl+F.

pronađi riječ ili grupu znakova zamijeni riječ ili grupu znakova označi 19

MS Word 2007

1

upisati traženu riječ ili grupu znakova 2

istaknuti de sve tražene riječi ili grupe znakova

Napomena: Ovakav način traženja ponekad ne daje željene rezultate, pa je potrebno postaviti dodatne uvjete traženja odabirom gumba More >> u dijaloškom okviru Find and Replace.

Elementi kartice Find and Replace: Find what – okvir teksta za upis znakova koji se traže. Niz može sadržavati slova, brojeve, posebne znakove, znakove interpunkcije ili zamjenske znakove * i ?. Ako se upravo traže znakovi * i ?, ispred njih se upiše tilda (~). Match case - traži tekst s jednakim velikim i malim slovima kao u zadanom okviru. Na primejr ukoliko tražite Informatika, riječi INFORMATIKA ili informatika nede biti pronađene.

20

MS Word 2007

Find whole words only - traži samo cijele riječi, a ne i dijelove riječi. Na primjer traži riječ informatika, nede nadi riječ informatičar). Use wildcars - pretraživanje uz korištenje zamjenskih znakova: za jedan znak (?), niz slova (*), i slično. Sounds like (English) - traži i riječi koje zvuče slično zadanoj, ali se drugačije pišu (primjenjivo samo za engleski jezik). Find all word forms (English) - traži sve oblike zadane riječi (primjenjivo samo u engleski jezik). Gumb Fomat – pretraživanje temeljeno na svojstvima oblikovanja delija. Gumb Special – u traženje uključuje znakove koji se ne ispisuju ili druge posebne značajke. Gumb Find Nex – njegovim se odabirom pronalazi sljededi traženi podatak.

Rad s dokumentima Otvaranje novog dokumenta (New) Pokretanjem Worda automatski se otvara novi dokument u koji se odmah mogu unositi podaci. Tijekom rada mogu se otvarati i novi dokumenti. Novi dokument se može otvoriti: odabirom gumba New iz izbornika Office. 1 2 3

4

kombinacijom tipki Ctrl+N.

Otvaranje postojećeg dokumenta (Open) Word-ov dokument je tekstualna datoteka koja ima nastavak .docx. Postojedi dokument je datoteka koja je ranije spremljena u neku od mapa i ima svoje ime. Takvi dokumenti mogu se otvoriti: pomodu gumba Open iz izbornika Office 21

MS Word 2007

1

2

kombinacijom tipki Ctrl+O.

Otvaranje predložaka Predložak je vrsta dokumenta koji stvara vlastitu kopiju kad ga otvorite. Na primjer, memorandum je uobičajeni dokument koji se piše u programu Word. Umjesto da se struktura memoranduma izrađuje ispočetka, može se koristiti predložak s unaprijed definiranim izgledom stranica, fontovima, marginama, zaglavljima/podnožjima i stilovima. Sve što je potrebno učiniti je otvoriti predložak i ispuniti ga tekstom i podacima karakterističnim za pojedini dokument. Ved kreirani predložak otvara se odabirom gumba New iz izbornika Office. Iz dobivenog dijaloškog okvira New Document odabrati My templates….

kreirani predlošci

Spremanje dokumenta (Save/Save As) Razlikuju se tri slučaja koja se javljaju pri pohrani (snimanju) dokumenta: a. snimanje novog dokumenta, b. snimanje izmjena u ranije snimljenom dokumentu pod starim imenom c. snimanje ranije snimljenog dokumenta (mijenjanog ili ne) pod novim imenom. 22

MS Word 2007

a. Novi dokument može se snimiti: odabirom gumba Save As iz izbornika Office 1

odabrati mjesto gdje de dokument biti spremljen

3 2

4

dodijeliti ime dokumenta

kombinacijom tipki F12. b. Snimanje izmjena ranije snimljenom dokumentu pod starim imenom pomodu gumba Save iz izbornika Office

.

kombinacijom tipki Ctrl+S. c. Snimanje ranije snimljenog dokumenta (mijenjanog ili ne) pod novim imenom pomodu gumba pomodu gumba Save As iz izbornika Office. kombinacijom tipki F12.

Snimanje predložaka Novi predložak snima se odabirom gumba Save As iz izbornika Office. 1

3 2

23

MS Word 2007

Rad s više dokumenata MS Word omogudava istovremeni rad s više dokumenata. Ovo je naročito značajno ukoliko su dokumenti međusobno tematski povezani, pa se dijelovi jednog mogu koristiti u drugom (drugima). Iz jednog u drugi otvoreni dokument može se premještati: pomodu Programske trake Taskbar Programska traka Taskbar sadrži gumbe svih trenutačno otvorenih dokumenata i programa. Aktivan je onaj čiji je gumb tamniji od ostalih. Prebacivanje se vrši klikom na gumb dokumenta ili programa u kojem želimo raditi. Ovisno o postavkama Taskbar-a on može izgledati: a

b

na kartici View pomodu gumba Switch Windows 1 2

pomodu tipki Alt+Tab.

Oblikovanje izgleda stranice (Page Setup) Oblikovanje izgleda stranice podrazumijeva podešavanje margina, veličine papira, izvora papira, orijentacije itd. Sve ovo obavlja se na kartici Page Layout u grupi Page Setup. 1 2

pisanje teksta u stupcima margine orijentacija papira

veličina papira

24

MS Word 2007

Podešavanje margina Margina je prazni dio papira između teksta i ruba papira, i to lijevo, desno, gore i dolje.

gornja margina početno postavljena na 2,5 cm

lijeva margina početno postavljena na 2,5 cm

desna margina početno postavljena na 2,5 cm

donja margina početno postavljena na 2,5 cm

Početne margine stranica se mogu postaviti na željenu vrijednost. Na kartici Page Layout u grupi Page Setup potrebno je odabrati gumb Margins. U dobivenom padajudem izborniku možete odabrati neke od ranije kreiranih postavki margina. Za podešavanje nekih drugih dimenzija margina potrebno je odabrati Custom Margins… 1 gornja

2

donja desna

lijeva usmjerenje stranice širina uveza

položaj uveza

3 25

MS Word 2007

Odabir veličine papira

odabir veličine papira

udaljenost zaglavlja/ podnožja od ruba dokumenta poravnanje stranice

Zaglavlje i podnožje (Header and Footer) Header (Zaglavlje) je područje u gornjoj, a Footer (Podnožje) u donjoj margini svake stranice dokumenta. U zaglavlje i podnožje može se unositi tekst i grafika npr. brojevi stranica, naslov dokumenta, logotip, datum, vrijeme, slike itd. Područja zaglavlja i podnožja zadano postoje na gornjoj i donjoj margini dokumenta. Da bi ta područja postala vidljiva potrebno je u njih unijeti tekst ili grafiku. Unos u zaglavlje i podnožje dokumenta vršiti se odabirom gumba Header odnosno Footer na kartici Insert u grupi Header&Footer. 1

Nakon odabira gumba Header ili Footer prikažu se izbornici s ved ugrađenim dizajnima zaglavlja/podnožja. Osim ugrađenih dizajna korisnik može sam dizajnirati i zaglavlje i podnožje odabirom Edit Header/Footer na dnu izbornika.

izbornik s ugrađenim dizajnima zaglavlja

uređivanje zaglavlja

izbornik s ugrađenim dizajnima podnožja

uređivanje podnožja

26

MS Word 2007

Nakon odabira ugrađenog dizajna zaglavlja/podnožja ili odabira naredbe Edit Header/Footer, na kartici se automatski pojavi kartica Header & Footer Tools koja omogudava rad sa zaglavljem i podnožjem. brzi dijelovi datum i vrijeme

slika

Napomena: Želite li različita zaglavlja i podnožja na parnim i neparnim stranicama uključite opciju Different Odd&Even Pages. Ukoliko želite da vam je samo zaglavlje i podnožje različito na prvoj stranici dokumenta uključite Different Firs Page.

Iz područja zaglavlja/podnožja izlazi se odabirom gumba Close Header and Footer ili dvostrukim klikom miša u područje teksta dokumenta.

Numeriranje stranica Unos broja stranice vrši se odabirom gumba Page Numbers na kartici Insert u grupi Header and Footer. 1 2

Broj de se pojaviti na: vrhu stranice dnu stranice unutar margina stranice trenutnom položaju pokazivača unosa

oblikovanje brojeva strance uklanjanje brojeva strance

27

MS Word 2007

Oblikovanje brojeva stranice Brojevi stranica mogu se oblikovati odabirom naredbe Format Page Numbers… iz izbornika. oblik broja dodavanje broja poglavlja

nastavi numeriranje iz prethodne sekcije

numeriranje stranica početi s određenim brojem

Prijelom stranice (Page Break) Tijekom unosa dugačkih tekstova Word sam prelazi na novu stranicu i o tome korisnik ne mora voditi računa. Međutim, kad se želi predi na novu stranicu na željenom mjestu, npr. ako želimo da nam naslov novog poglavlja počinje na novoj stranici ili iz bilo kojeg drugog razloga, unosimo prijelom stranice Page Break. Prijelom stranice unosi se: odabirom gumba Breaks/Page na kartici Page Layout iz grupe Page Setup. 1

2 3

kombinacijom tipki Ctrl+Enter. Odabirom gumba Show/Hide na kartici Home u grupi Paragraph vidi se mjesto na kojem je unesen prijelom stranice. On se može izbrisati kao i bilo koji drugi znak.

28

MS Word 2007

Napomena: Na novu stranicu se može prijedi pritiskanjem tipke Enter. Međutim to nije najbolji način, jer ukoliko naknadno dodate tekst ili objekt, prije mjesta prelaska na novu stranicu, sve iza toga de se spustit prema dolje.

Pregled dokumenta prije ispisa (Print Preview) Prije nego se krene na ispis dokumenta bilo bi dobro pogledati kako de on izgledati na papiru nakon ispisa. Naredba Print Preview upravo to omogudava provjeru izgleda dokumenta prije ispisa. 1

ispis

3

zatvori Print Preview

povedaj/smanji pogled na dokument

2

pogled na samo jednu stranicu dokumenta

Unos simbola i formula Unos simbola Tijekom pisanja dokumenta slova i znakovi dostupni s tipkovnice ponekad nisu dovoljni npr. dijakritičkih znakova (~, , /, ...), matematičkih simbola ( , , , ...), slova neke druge abecede ( , , , Ä, ü, ...), itd. posebnih znakova ( ,

,

,

, ...).

Unos takvih znakova vrši se odabirom, na kartici Home u grupi Symbols, gumba Symbol. 1 2

3 29

MS Word 2007

Ukoliko se željeni simbol ne nalazi u malom izborniku potrebno je odabrati More Symbols…

Nakon odabira gumba Insert (ili dvostrukog klika na određeni znak) Simbol de biti umetnut na mjestu gdje se nalazio pokazivač unosa. Napomena: Fontovi Symbol, Windings i Webdings sadrže puno simbola i grafičkih znakova.

Unos formula Matematičke formule često su neizbježne u kreiranju dokumenata. Za unos formula potrebno je na kartici Home odabrati Equation. U izborniku, koji se dobije odabirom gumba Equation, nalaze se ved ugrađene formule na kojima se nakon unosa mogu raditi izmjene. 1 2

ugrađene formule

3

30

MS Word 2007

Za samostalan unos formula odaberite Insert New Equation. Na vrpci se automatski pojavi kartica Equation Tools/Design s alatima za unos formula.

običan tekst unutar formule

pregled svih ponuđenih matematičkih simbola

označavanje formule

mjesto unosa formule

Najjednostavniji način pomicanja pokazivača unosa unutar formule jest pomodu strelica na tipkovnici. Potvrda upisa formule vrši se klikom izvan njena okvira. Označavanje formule vrši se klikom unutar prostora koji formula zauzima. Poravnanje označene formule vrši se alatima za poravnanje teksta, ali samo ukoliko je unijeta kao običan tekst. Brisanje označene formule izvodi se pritiskom na tipku Delete. Editiranje formule sa svrhom mijenjanja izvodi se klikom unutar same formule. Primjer: pomodu formula napisati

31

MS Word 2007

Objekti u Wordu Postoje dvije osnovne vrste grafika kojima se može poboljšati izgled dokumenata Microsoft Worda: crtežni objekti i slike. Među crtežnim objektima nalaze se samooblici, dijagrami, krivulje, crte i crtežni objekti WordArta. Ti objekti postaju dio Wordovog dokumenta. Među slikama i grafikama napravljenima iz drugih datoteka nalaze se točkaste slike, skenirane slike i fotografije, te isječci crteža.

Unos grafičkih objekata U Word-ov dokument mogude je unijeti: Clip Art (Isječak crteža) Pictures (Slike) Shapes (Grafičke oblike) SmartArt (SmartArt oblike) Chart (Grafikone) Unos ClipArt MS Word sadrži zbirku gotovih slika koji se zovu Clip Art. Umetanje Isječka crteža se vrši odabirom naredbe ClipArt na kartici Insert iz grupe Illustrations. 1 2

Odabirom ove naredbe otvara se okno Clip Art s desne strane ekrana.

U polje Search for: upisuje se riječ ili izraz koji opisuje željenu sliku. Klikom na dugme Go u oknu zadatka prikazat de se svi traženi podaci.

Ukoliko polje Search for: ostavimo prazno, klikom na dugme Go prikazat de se sve dostupne slike. Slika se unosi u dokument klikom na nju.

32

MS Word 2007

Unos slike Sliku se može unijeti u dokument iz datoteke koja se nalazi na disku, USB-u, CD/DVD ili nekom drugom mediju. Umetanje slike se vrši odabirom na naredbe Picture na kartici Insert iz grupe Illustrations.

prikaz odabrane slike

odabir mape u kojoj je slika

potvrda unosa

upis imena datoteke

Napomena: Slika de biti umetnuta na mjestu gdje se trenutačno nalazi pokazivač unosa.

Unos grafičkih oblika Unos SmartArt Unos grafikona

33

MS Word 2007

Unos i rad s tablicama Tablica je jedan od često primjenjivanih načina oblikovanja sadržaja dokumenta. Podaci u tabeli organizirani su u retke (Rows) i stupce (Columns). Najmanji dio tablice je delija (Cell), a definirana je presjecištem retka i stupca. Svaka delija može sadržavati tekst, brojeve ili grafičke objekte. Svaka se delija ponaša kao dokument u malom: ima lijevu i desnu marginu (Cell Margins), mogude je poravnanje retka u deliji (Alignment), tekst koji ne stane u jedan redak automatski se prebacuje u drugi (Word Wrap), itd. Više se delija može spojiti u jednu, jednu deliju može se dodatno podijeliti, a svaka delija može imati svoju veličinu. Tablica se mogu kreirati na više načina: umetanjem neoblikovane tablice s odabranim brojem redaka i stupaca crtanjem tablice pomodu miša umetanjem proračunske tablice programa Excel umetanjem tablica prema gotovim predlošcima. Bilo koji od navedenih načina umetanja tablice započinje odabirom gumba Table na kartici Insert iz grupe Table. 1 2

umetanje tablice crtanjem tablice pomodu miša proračunske tablice programa Excel gotovi predlošci

Umetanje tablice pomodu naredbe Insert Table 1. postaviti pokazivač unosa na mjesto na koje želimo umetnuti tablicu. 2. odabrati gumb Table na kartici Insert iz grupe Table. 3. u dobivenom izborniku odabrati Insert Table. Postaviti broj stupaca na 5, a broj redaka na 4.

odabir broja stupaca odabir broja redaka

odabir širine stupca

34

MS Word 2007

4. na mjestu unosa pokazivača pojaviti de se tablica. Tablica ima svoje alate na posebnim dodatnim karticama Design i Layout.

Nakon umetanja tablice može se početi s unosom podataka. Tekst se unosi u jednu po jednu deliju, uz upotrebu vedine standardnih Word-ovih alata i naredbi za usno i uređenje teksta. Tijekom unosa podataka u tablicu pokazivač unosa je potrebno premještati iz delije u deliju. Tri su načina premještanja pokazivača unosa: kliknuti unutar pojedine delije, pomodu tipki sa strelicama

,

, ,

pomodu tipke Tab koja pomiče pokazivač unosa u deliju desno, dok kombinacija tipki Shift+Tab pomiče pokazivač unosa u deliju lijevo. Napomena: U delije možete unijeti redne brojeve automatski. Na primjer: ukoliko želite da vam u prvom stupcu budu redni brojevi označite taj stupac i odaberete naredbu Numbering na kartici Home u gripi Paragraph.

Označavanje u tablici Sadržaj tablice može se označiti povlačenjem miša kao i u drugim područjima u dokumentu. Tijekom označavanja dijelova tablice pomodu miša važno je obratiti pozornost na mjesto i oblik miša. Ćeliju i njen sadržaj označava se postavljanjem pokazivača miša na lijevi obrub delije i kada promijeni oblik u ukošenu crnu strelicu potrebno je kliknuti mišem. izgled pokazivača miša prije označavanja

označena delija

Stupac i njegov sadržaj označava se postavljanjem pokazivača miša na gornji obrub stupca i kada promijeni oblik u okomitu crnu strelicu potrebno je kliknuti mišem. izgled pokazivača miša prije označavanja

označeni stupac

35

MS Word 2007

Red i njegov sadržaj označava se postavljanjem pokazivača miša na lijevi obrub retka i kada promijeni oblik u ukošenu bijelu strelicu potrebno je kliknuti mišem. izgled pokazivača miša prije označavanja

označeni red

Cijela tablica i njezin sadržaj označava se postavljanjem pokazivača miša klikom miša na hvataljku u gornjem lijevom kutu tablice , koja se pojavi kada je pokazivač miša unutar tablice. hvataljka

izgled pokazivača miša prije označavanja

Napomena: Držedi tipku Ctrl te klikom miša mogu se označiti stupci, redci te delije koje nisu susjedne.

Širina stupca i visina retka Umetanjem tablice svi reci imaju istu visinu, a svi stupci istu širinu. Ukoliko korisnik želi promijeniti zadanu visinu retka ili širinu stupca može to učiniti na slijededi način: promjena širine stupca – potrebno je označiti stupac kojem se želi promijeniti širina ili postaviti pokazivač unosa u bilo koju od delija tog stupca, te na kartici Layout u grupi Cell Size postaviti željenu vrijednost za Height. 1 2

promjena visine retka – potrebno je označiti redak kojem se želi promijeniti visina ili postaviti pokazivač unosa u bilo koju od delija tog retka, te na kartici Layout u grupi Cell Size postaviti željenu vrijednost za Width. 1 2

36

MS Word 2007

Napomena: širinu stupca i visinu retka mogude je promijeniti i pomodu miša. Pokazivač miša dovede se na rub retka odnosno stupca, koji tada promijeni oblik u ,te držedi lijevu tipku povlačite miša gore, dolje, odnosno lijevo ili desno.

Umetanje redaka, stupaca, ćelija Ukoliko korisnik u ved umetnutu tablicu želi dodati jedan ili više stupaca, odnosno redaka to de učiniti na slijededi način: umetanje stupca – potrebno je označiti stupac do kojeg se lijevo ili desno želi umetnuti novi, te na kartici Layout u grupi Rows & Columns odabrati Insert Left (umetni lijevo) odnosno Insert Right (umetni desno). 1 2

umetanje retka – potrebno je označiti redak do kojeg se gore ili dolje želi umetnuti novi, te na kartici Layout u grupi Rows & Columns odabrati Insert Above (umetni gore) odnosno Insert Below (umetni dolje). 1 2

Napomena: ukoliko se označi više redova odnosno stupaca isti broj de biti i novo umetnutih.

Brisanje redaka, stupaca, ćelija Osim što se mogu umetati redci i stupci mogu se i brisati. Višak redaka odnosno stupaca briše se tako da se pokazivač postavi u jednu deliju retka odnosno stupca kojeg se želi obrisati, te na kartici Layout u grupi Rows & Columns odabere Delete, a iz dobivenog izbornika ono što se želi obrisati. 1 2 brisanje delija brisanje stupaca brisanje redaka brisanje cijele tablice 37

MS Word 2007

Spajanje i razdvajanje ćelija Ponekad je potrebno imati manje ili više delija bez povedanja ili smanjenja ukupne veličine tablice. Više susjednih delija mogude je spojiti u jednu, a jednu deliju podijeliti na više manjih. Spajanje delija Delije koje se žele spojiti u jednu potrebno je najprije označiti. Napomena: delije koje se žele spojiti moraju biti susjedne i činiti pravokutni oblik.

Nakon označavanja potrebno je odabrati na kartici Layout u grupi Merge gumb Merge Cells. 1 2

spojene delije

Dijeljenje delija Ukoliko se jednu deliju želi podijeliti na više njih, potrebno ju je označiti ili samo dovesti pokazivač unosa u tu deliju, zatim odabrati na kartici Layout u grupi Merge gumb Split Cells. U dobivenom dijaloškom okviru unosi se broj stupaca i broj redaka na koji se želi podijeliti delija. 1 2 broj stupaca na koji želi podijeliti delija pokazivač unosa

broj redaka na koji želi podijeliti delija

Broj stupaca: 2 Broj redaka: 1

Broj stupaca: 3 Broj redaka: 2

38

MS Word 2007

Dodavanje obruba Unesena tablica po osnovnoj postavci ima pune crne obrube širine ½ pt. Obrubi tablice se mogu sakriti, da se ne vide kod ispis, može im se mijenjati stil, boja i širina. Sve to može se primijeniti na sve obrube u tablici kao i na obrube jedne delije ili grupe delija. Napomena: prije nego se krene na mijenjanje obruba tablice potrebno je označiti deliju, grupe delija ili cijelu tablicu ovisno o tome na što želite primijeniti promjene.

Označenoj tablici, deliji ili grupi delija mijenjamo izgled obruba tako da odaberemo na kartici Design, u grupi Table Styles, strelicu gumba Borders. U dobivenom izborniku mogu se odabrati različite varijante: 1 2

delija kojoj se želi promijeniti izgled obruba

Iz ovog izbornika mogu se odabrati samo najjednostavnije varijante, s tim da stil, širina i boja obruba biti de ili po osnovnim (puna linija, ½ pt širine, crna) ili po zadnje postavljenim postavkama. Mijenjanje tih postavki mogude je u dijaloškom okviru Borders and Shading… kojeg dobijemo odabirom zadnje naredbe iz izbornika ili klikom na sami gumb Borders, na kartici Desing, u grupi Table Styles.

39

MS Word 2007

Sjenčanje ćelija Delijama tablice, grupi delija ili samo jednoj deliji može se mijenjati i boja ispune. Osnovna postavka je No Color (bez boje). Označenoj tablici, deliji ili grupi delija mijenjamo ispunu tako da odaberemo na kartici Design, u grupi Table Styles, gumb Shading.

ponuđene boje bez ispune više boja

Poravnanje teksta i promjena smjera ispisa Uneseni tekst unutar delija po osnovnim postavkama poravnan je po horizontali lijevo, a po vertikali uz gornji rub. Njegovo horizontalno poravnanje može se mijenjati pomodu standardnih alata za poravnanje . Tekst unutar delija može se poravnavati i vodoravno i okomito, isto tako mogu se odabirati različiti smjerovi teksta. Sve te mogudnosti nalaze se na kartici Layout, u grupi Alignment.

40

MS Word 2007

OBLIKOVANJE TEKSTA POMOĆU STILOVA Što je stil? Stil je skup značajki oblikovanja koje, primijenjene na tekst u nekom dokumentu, omogudavaju brzu promjenu njegovog izgleda. To znači da korisnik ne treba redom odabirati naslove, odlomke i sl. kako bi na svaki od njih, jedan po jedan, primjenjivao sve naredbe potrebne za oblikovanje. Umjesto toga na znak, naslov ili odlomak primijenit de se neki od stilova. Također, dovoljno je promijeniti neke značajke oblikovanja u odabranom stilu, pa da se te promjene automatski odraze i na sve dijelove dokumenta kreirane tim stilom. Kada se pokrene MS Word, novi prazni dokument temelji se na običnom predlošku, a tekst koji se upisuje koristi običan stil (Normal). To znači da de, kada se počne s upisom, Word koristiti font, veličinu fonta, prored, poravnanje teksta i druga oblikovanja trenutačno definirana za obični stil. Obični je stil temeljni stil za obični predložak, što znači da je on osnovna građevna jedinica za druge stilove u predlošku. Postoji još nekoliko stilova osim običnog koji su dostupni u običnom predlošku. Nekoliko osnovnih prikazano je na popisu Style (Stil) na alatnoj traci Formatting (Oblikovanje). Drugi se mogu pregledati i označiti u oknu zadataka Styles and Formatting (Stilovi i oblikovanje) (izbornik Format (Oblikovanje), naredba Style (Stilovi i oblikovanje)). U MS Wordu se mogu koristiti različite vrste stilova: 1. Stil odlomka (Paragraph Style) upravlja svim aspektima izgleda odlomka, primjerice poravnanjem teksta, pomacima tabulatora, proredom i obrubima i može uključivati oblikovanje znakova. Ako se želi da odlomak ima određenu kombinaciju atributa koji nisu u postojedem stilu (npr. podebljan, u kurzivu, centrirano poravnat naslov u fontu Arial Narrow) može se kreirati novi stil odlomka. 2. Stil znaka (Character Style) utječe na označeni tekst u odlomku, primjerice na font i veličinu teksta i podebljana i kurzivne oblikovanja. Znakovi u odlomka mogu imati vlastiti stil čak i ako je stil odlomka primijenjen na cijeli odlomak. Ako se određenim vrstama riječi ili izraza želi dati istu vrstu oblikovanja, a to oblikovanje nije u postojedem stilu, može se kreirati novi stil znakova. 3. Stil popisa (List Style) oblikuje liste s grafičkim oznakama i numerira iste. 4. Stil tablica (Table Style) oblikovanje tablice sa svim njenim karakteristikama.

1

MS Word 2007

Primjena stila Stil se na naslov/odlomak/znak/tablicu primjenjuje odabirom odgovarajudeg teksta (naslova, odlomka, znaka ili tablice) te: 

odabirom željenog stila na kartici Home iz grupe Styles:

1 Galerija stilova

1

2 Spremi označeno u galeriju stilova 3 Brisanje oblikovanja

2

4 Primjena stilova…



1

3 4

ili klikom na pokretač dijaloškog okvira Styles u grupi Styles. Zatimo odabirom željenog stila iz okna prozora koji se dobije s desne strane.

1

1 Galerija stilova 2 Novi stil 1

2

2

MS Word 2007

Kreiranje novog stila odlomka Postupak kreiranja novog stila sastoji se iz koraka koji slijede: 1. odabirom pokretača dijaloškog okvira Style u grupi Styles, 2.

odabirom dugmeta New Style u dobivenom prozoru Styles nakon čega se dobije dijaloški okvir New Style (Novi stil):

1 Okvir za upis imena novog stila

1

2 Vrsta stila (stil odlomka, znaka,

3

2

popisa ili tablice)

4

3 Stil na kojem se novokreirani temelji

5

4 Stil koji će Word primijeniti na slijedeći odlomak

5 Dugmad i izbornici za oblikovanje stila

6 Automatsko ažuriranje stila 7 Dodavanje (ili ne) stila predlošku 6

8 Sva oblikovanja za oblikovanje stila

7 8

3. U okviru Name (Naziv) upisuje se ime novog stila, dok se u okviru Style type (Vrsta stila) odabire odnosi li se novokreirani stil na odlomak (Paragraph), na znak (Character), na tablicu (Table) ili na listu (List):

4. Na kojem de se stilu temeljiti novo kreirani – odabire se u okviru Based on (Stil temeljen na) – slika dolje lijevo (najbolje je ovdje odabrati No style (bez stila)):

5. U okviru Style for following paragraph (Stil sljededeg odlomka) može se odabrati stil koji de se primjenjivati na sljededi odlomak, nakon onog oblikovanog novokreiranim stilom. 3

MS Word 2007

6. U dijelu Formatting (Oblikovanje) vršimo osnovna oblikovanja novokreiranog stila. 7. Klikom na dugme Format (Oblikovanje) otvara se padajudi izbornik s popisom svih oblikovanja koja se mogu mijenjati. Svaka naredba pokrede dijaloški okvir odgovarajudeg naziva: – oblikovanje slova (font, veličina, efekti, ...) – oblikovanje odlomaka (razmak između redaka, poravnanje, ...) – oblikovanje tabulatora (položaj i vrste) – oblikovanje rubova oko odlomaka i sjenčanje pozadine – promjena jezika za stil – promjena i položaj okvira – promjena načina numeriranja ili označavanja – kreiranje prečaca do željenog stila 8. Nakon definiranja oblikovanja stila, pritisne se dugme OK na dijaloškom okviru New Style (Novi stil). 9. Postupak se ponavlja za sve stilove koji se žele kreirati. No, najbrži način kreiranja novog stila odlomka jest kada se odlomak najprije oblikuje na željeni način, nakon čega je potrebno: 1. oblikovani tekst označiti, te na njega postaviti pokazivač i zatim kliknuti desnom tipkom miša, 2. iz plutajudeg izbornika odabrati naredbu Styles, 3. iz novog plutajudeg izbornika odabrati naredbu Save Qelection as New Quick Style

4. dodijeliti ime stilu, te kliknuti na OK. Kreirani stil pojavljuje se u galeriji stilova pod imenom koje mu je dodijeljeno.

4

MS Word 2007

Zadatak: Učitati datoteku Primjer_seminarski.doc koja se nalazi u mapi C:\Vježbe/Informatika.II\Word. Tekst seminarskog rada je skraden, a prva stranica prikazana je na slici.

Potrebno je kreirati: 

Stil Odlomak za odlomke, s karakteristikama: Font

Visina

Prored

Times New Roman

12

1,5 redak



Razmak odlomka ispred

iza

4

4

Poravnanje obostrano

Uvlaka prvog retka 1 cm

Stil Gl_naslov za glavne naslove, s karakteristikama: Font

Visina

Oblik

Nabrajanje

Tahoma

20

podebljano

A. ....

5

Razmak odlomka

Poravnanj

Uvlaka

ispred

iza

e

naslova cm

24

12

lijevo

0–br; 1–tekst

MS Word 2007



Stil Podnaslov za podnaslove, s karakteristikama: Font

Visina

Oblik

Nabrajanje

Tahoma

18

običan

A.1. ....





Razmak odlomka ispred

iza

18

6

Poravnanje lijevo

Uvlaka podnaslova 1; 1,5 cm

Stil Pod-pod naslov za pod–podnaslove, s karakteristikama: Font

Visina

Oblik

Nabrajanje

Arial

16

nakošen

A.1.1. ....

Razmak odlomka ispred

iza

12

6

Poravnanje lijevo

Uvlaka pod– podnaslova 2;3 cm

Stil Nabrajanje za otočkane liste, koji de se temeljiti na stilu Odlomak (koristiti simbol

kod

otočkanih lista). RJEŠENJE: Nakon učitavanja datoteke, pristupa se kreiranju traženih stilova: a) stil Odlomak: Odabirom pokretača dijaloškog okvira Style u grupi Styles, zatim odabirom dugmeta New Style u dobivenom prozoru Styles nakon čega se dobije dijaloški okvir New Style. U dijaloškom okviru New Style upisati () i odabrati ():

Kliknuti sada na dugme Format dijaloškog okvira New Style, pa na padajudem izborniku odabrati Font... . U dobivenom dijaloškom okviru Font odabrati:  Times New Roman u okviru Font  Regular u okviru Font style  12 u okviru Size Klikom na dugme OK potvrditi odabrano. U sljededem je koraku potrebno kliknuti na dugme Format dijaloškog okvira New Style pa odabrati Paragraph na padajudem izborniku, te u dijaloškom okviru Paragraph upisati () ili odabrati ():

6

MS Word 2007

Još je potrebno na kliknuti na dugme OK, a zatim ponovno na dugme OK (na dijaloškom okviru New Style) b) stil Gl_naslov: Kako se je zadatkom predviđeno tzv. strukturno numeriranje (numerirani popisi unutar numeriranih popisa) najprije de se obaviti oblikovanja stilova kojima de se kasnije pridodati odgovarajudi nivoi numeriranja. Odabrati Format/Styles and Formatting… na traci izbornika, u oknu zadatka Styles and Formatting kliknuti na dugme New Style. U dijaloškom okviru New Style upisati () ili odabrati ():

7

MS Word 2007

Kliknuti sada na dugme Format dijaloškog okvira New Style, pa na padajudem izborni–ku odabrati Font... . U dobivenom dijaloškom okviru Font odabrati:  Tahoma u okviru Font  Bold u okviru Font style  20 u okviru Size Klikom na dugme OK potvrditi odabrano. Dalje je potrebno kliknuti na dugme Format dijaloškog okvira New Style pa odabrati Paragraph na padajudem izborniku, te u dijaloškom okviru Paragraph upisati 24 u okviru Before, te 12 u okviru After. Klikom na dugme OK potvrditi odabrano. Ponovno kliknuti na dugme OK dijaloškog okvira New Style. c) stil Podnaslov (ovdje de se prikazati koraci kod kradeg načina kreiranja stila): Označiti neki od podnaslova, na koji de se kasnije primijeniti stil Podnaslov. Odabrati Font Tahoma, Font style oblik Regular, te veličinu 18. Sada u dijaloškom okviru Paragraph upisati 18 u okvir Before, 6 u okvir After, te u okviru Line spacing odabrati Single. Konačno, potrebno je kliknuti desnom tipkom miša, te iz plutajudeg izbornika odabrati naredbu Styles, a iz novog plutajudeg izbornika odabrati naredbu Save Qelection as New Quick Style.

d) stil Pod-pod naslov (i ovdje de se prikazati koraci kod kradeg načina kreiranja stila): Označiti neki od pod–podnaslova, na koji de se kasnije primijeniti stil Pod-pod naslov. Odabrati Font Arial, u okviru Font style oblik Italic, te veličinu fonta 16. Sada dijaloškom okviru Paragraph upisati 12 u okvir Before, 6 u okvir After, te u okviru Line spacing odabrati Single. Konačno, potrebno je kliknuti desnom tipkom miša, te iz plutajudeg izbornika odabrati naredbu Styles, a iz novog plutajudeg izbornika odabrati naredbu Save Qelection as New Quick Style. e) pridodavanje strukturnog numeriranja stilovima naslova: Potrebno je odabrati naredbu Multilevel list na kartici Home iz grupe Parahraph. U dobivenom padajudem izborniku odabrati odgovarajudu hijerarhijsku strukturu, a zatim iz istog izbornika Define New Multilevel List…

1

8

2

MS Word 2007

U dobivenom dijaloškom okviru Define New Multilevel List… najprije kliknuti na dugme More... kako bi se dijaloški okvir proširio, a zatim: 

za pridodavanje numeriranja prvog nivoa stilu Gl_naslov na tom dijaloškom okviru odabrati () ili upisati ():



a zatim se, bez napuštanja ovog dijaloškog okvira, nastavlja s pridodavanjem numeriranja podnaslovima, i to odabirom () ili upisom ():

Napomena: Primijetite promjene koje se događaju u okviru Preview tekudeg

dijaloškog okvira.

9

MS Word 2007



i konačno se, bez napuštanja ovog dijaloškog okvira, nastavlja s pridodavanjem numeriranja pod–podnaslovima, i to odabirom () ili upisom ():

Pritiskom na dugme OK potvrđuje se oblikovanje numeriranja, odnosno pridruživanje strukturnog numeriranja stilovima. Konačno, potrebno je na odlomke, naslove, podnaslove i pod–podnaslove primijeniti kreirane stilove. To se radi postavljenjem pokazivača miša unutar odlomka ili naslova, te odabirom odgovarajudeg stila iz galerije stilova. Izgled prvih dviju stranica, na ovaj način uređenog teksta, prikazan je na sljededoj slici:

10

MS Word 2007

Primjena drugog stila 1. Potrebno je učiniti nešto od sljededeg:    

Za primjenu stila odlomka postaviti pokazivač unosa unutar odlomka ili označiti grupu odlomaka koja se želi promijeniti. Za primjenu stila znaka postaviti pokazivač miša unutar riječi ili označiti grupu riječi koje se želi promijeniti. Za primjenu stila popisa označiti popis koji se želi promijeniti. Za primjenu stila tablice kliknuti u tablicu koja se želi promjeniti.

2. odabirati željeni stil iz grupe Styles na kartici Home ili iz prozora Styles koji se dobije klikom na pokretač dijaloškog okvira Styles u grupi Styles. Izmjena stila Ugrađeni stilovi kao i stilovi kreirani od strane korisnika mogu se izmijeniti i prilagoditi korisnikovim potrebama. To se može učiniti na slijedede načine: 1. U prozoru Styles označiti stil koji se želi izbrisati. Klikom na dugme sa strelicom u dobivenom padajudem izborniku odabrati Modify…

2. Desnim klikom miša na ime stila u Galeriji stilova na kartici Home. U dobivenom padajudem izborniku odabrati Modify.

Napomena: ukoliko su stilovi prije njihove izmjene bili primjenjeni u dokumentu, njihovom izmjenom biti de automatski ažurirani na svim mjestima u dokumentu gdje su ti stilovi bio primjenjeni.

Savjet: Svaki novi otvoreni dokument ima ved unaprijed definiran stil koji se zove Normal.

Njegovom izmjenom, uz označavanje New documents based on this template, svi novo otvoreni dokumenti imati de takav stil kao početni.

11

MS Word 2007

Brisanje stila Kreirani stil može se izbrisati: 1. U prozoru Styles označiti stil koji se želi izbrisati. Klikom na dugme sa strelicom u dobivenom padajudem izborniku odabrati Delete ime stila.

ili 2. Desnim klikom miša na ime stila u Galeriji stilova na kartici Home. U dobivenom padajudem izborniku odabrati Remove from Quick Style Gallery.

Napomena: ugrađene stilove, kao što su Normal i Naslov, ne može se izbrisati.

Kopiranje oblikovanja znakova i odlomaka 1. Potrebno je najprije učiniti nešto od sljededeg:  Za kopiranje oblikovanja odlomka, označiti odlomak — uključujudi i oznaku odlomka — koji ima oblikovanje koje se želi kopirati.  Za kopiranje oblikovanja znakova, označiti tekst koji ima oblikovanje koje se želi kopirati. 2. Na alatnoj traci Standard (Standardna), pritisnuti dugme Format painter (Prenositelj oblikovanja) i zatim označiti tekst na koji se oblikovanje želi primijeniti. Savjet: Za kopiranje označenog oblikovanja na više mjesta, potrebno je dvaput kliknuti na

Format Painter (Prenositelj oblikovanja). Za završetak prijenosa oblikovanja potrebno je još jednom kliknuti na isto dugme, ili pritisnuti tipku ESC.

12

MS Word 2007

Kreiranje sadržaja dokumenta temeljem stilova Sadržaj dokumenta je u naravi popis svih naslova u dokumentu s pripadajudim stranicama na kojima se taj naslov nalazi. MS Word pruža dvije mogudnosti automatskog kreiranja sadržaja: 

Sadržaj temeljen na korištenim stilovima naslova



Sadržaj temeljen na umetnutim poljima (Fields).

Postupak kreiranja sadržaja je sljededi: 1. Pokazivač unosa postavi se na mjesto gdje se želi umetnuti sadržaj. 2. Pokrene se naredba Table of Content na kartici References, te u dobivenom padajudem izborniku odabrati Insert Table of Contents… 1 2

3

1

Izgled sadržaja s odabranim stilovima

2

Pokazati ili ne brojeve stranica

3

Desno poravnanje (ili ne) brojeva stranica

4

Odabir vodedeg znaka

5

Odabir do kojeg nivoa de se naslovi prikazivati

6

Odabir oblikovanja u koji de se primijeniti na sadržaj

7

Mogudnosti prilagodbe u odabiru stilova naslova

1 2 3 4

6 5

7

13

MS Word 2007

1. Ako su za naslove korišteni ugrađeni stilovi Heading 1, Heading 2, ... , te ako postavke odgovaraju željama korisnika ovdje je potrebno kliknuti na dugme OK. 2. Ako je korisnik za naslove koristio neke druge stilove, ovdje je potrebno kliknuti na dugme Options... (Mogudnosti…), pa u dijaloškom okviru Table of Contens Options (Odrednice pregleda sadržaja)

unosom brojeva u okvire TOC level (Razina tablice sadržaja): definirati koji je stil naslova, podnaslova i tako dalje, do razine naslova koja se želi prikazati u sadržaju (prethodno je potrebno izbrisati brojeve iz okvira TOC level (Razina tablice sadržaja) za stilove Heading 1, Heading 2, Heading 3. ZADATAK: U ranije uređenom dokumentu Primjer_seminarski.doc, na stranici nakon završetka teksta, kreirati sadržaj rada (do tredeg nivoa naslova). RJEŠENJE: Nakon učitavanja datoteke, sadržaj se kreira na sljededi način: Na liniji iza kraja teksta treba ubaciti prijelom stranice (kartica Page Layout/grupa Page Setup/Breaks/Page), pa na početku stranice napisati SADRŽAJ i oblikovati ga s istim karakteristikama oblikovanja kao i glavni naslov (Tahoma, podebljano, visina 20, paragraf: ispred 24, iza 18, razmak redaka – single), ali ne primjenjujudi izravno stil Gl_naslov, tada bi se i SADRŽAJ kao takav pojavio u popisu naslova dokumenta. Sada je potrebno postaviti pokazivač unosa u sljededi redak, pa odabrati Table of Contents/Insert Table of Contents na kartici References iz grupe Table of Contents. Na dobivenom dijaloškom okviru u okviru Tab leader: (Vodedi znaci:) odabrati (none (ništa)), u okviru Formats: (Oblikovanja:) odabrati Classic (Klasičan), a u okviru Show levels: (Pokaži razine:)upisati broj 3 (ako ved nije ponuđen), a zatim kliknuti na dugme Options... (Mogudnosti…) kako bi se dobio dijaloški okvir Table of Contens Options (Odrednice pregleda sadržaja). U ovom je dijaloškom okviru potrebno u dijelu Available styles: (Dostupni stilovi:) pronadi stilove korištene za naslove, pa upisati koji brojevi odgovaraju kojem stilu naslova: 14

MS Word 2007

1 3 4 2

Klikom na dugme OK na ovom, a zatim i na prethodnom dijaloškom okviru dobit de se sadržaj rada čiji je izgled prikazan na sljededoj slici.

15

MS Word 2007

Sekcije Sekcije nam daju dodatnu mogudnost oblikovanja dokumenata. Kada koristiti sekcije? Sekcije koristimo kada želimo:  različita zaglavlja i podnožja na nekim stranicama,  različitu numeraciju stranica (npr. sadržaj (i,ii...), a ostatak teksta (1, 2...)),  jednu ili više stranica u Landscape orijentaciji papira (npr. imamo preveliku tablicu ili sliku koja ne može stati u portret orijentaciji papira),  promijeniti margine jednoj ili više stranica... Vidimo da se svaka sekcija u stvari ponaša kao zaseban dokument. Zadatak: Preuzeti dokument s Moodle-a. a) Tablicu s pripadajudim grafom u dokumentu staviti na posebnu stranicu čija orijentacija mora biti Landscape. b) Numerirati dokument tako da sadržaj bude numeriran i, ii,… , a ostatak dokumenta 1, 2, … c) Postaviti različite Header-e za svako poglavlje. Dokument u kojem nisu korištene sekcije se cijeli nalazi u 1. sekciji. To se jednostavno može provjeriti tako da bez obzira gdje se u dokumentu postavi pokazivač unosa na statusnoj traci de uvijek biti Section: 1. Ukoliko vam stavka Section nije prikazana na Statusnoj traci jednostavno de te je uključiti desnim klikom miša na Statusnu traku i iz dobivenog izbornika lijevim klikom na Section.

Pokazuje u kojoj se sekciji trenutačno nalazi pokazivač unosa.

a) Bududi da se svaka sekcija ponaša kao zasebni dokument tablicu s pripadajudom slikom potrebno je postaviti u zasebnu sekciju.

16

MS Word 2007

Za to potrebno je postaviti pokazivač unosa između teksta i tablice (sve iza pokazivača unosa prijedi de na novu stranicu) i odabrati na kartici Page Layout iz grupe Page Setup naredbu Breaks/Next Page. 2 3

1

4

Naslovna stranica, sadržaj i prva stranica seminarskog rada se sada nalaze u sekciji 1, dok je ostatak dokumenta u sekciji 2.

sekcija1

sekcija2

sekcija1

sekcija1

sekcija2

sekcija2 sve dok kraja dokumenta

Kako bi tablica s pripadajudim grafom bila u zasebnoj sekciji sve iza slike prebaciti demo u sekciju 3 tako da sekciji 2 možemo promijeniti orijentaciju papira u Landscape, a da sekcija 1 i 3 ostanu u portret orijentaciji. Iza slike ubaciti još jednu sekciju.

17

MS Word 2007

2 3

4

1

sekcija1

sekcija1

sekcija1

sekcija2

sekcija 3

sekcija 3 – sve do kraja dokumenta

Kako se svaka sekcija ponaša kao zasebni dokumenta sada sekciji 2 možemo promijeniti orijentaciju u Landscape, a da to ne utječe na orijentaciju papira sekcije 1 i 2. Pokazivač unosa mora biti bilo gdje u sekciji 2 i zatim odabrati na kartici Page Layout iz grupe Page Setup naredbu Orientation/Landscape.

18

MS Word 2007

3

2

4

1

19

MS Word 2007

b) Numeracija sadržaja i, ii,… a ostatka dokumenta 1, 2… zahtijeva da sadržaj bude u zasebnoj sekciji. Ispred i iza sadržaja izbrisati Page Break i ubaciti Section Breaks. Sada se naslovna stranica nalazi u sekciji 1, sadržaj u sekciji 2, tekst do tablice u sekciji 3, tablica i pripadajudi graf u sekciji 4, ostatak dokumenta u sekciji 5. Kako se numeracija stranica nalazi u Footeru potrebno je najprije odabrati na kartici Insert u grupi Header&Fotter naredbu Footer/Edit Footer kako bi mogli podesiti potrebne postavke prije nego ubacimo samu numeraciju.

Uključivanjem zaglavlja i podnožja možemo vidjeti koji od njih pripada kojoj sekciji (HeaderSection 1, Footer-Section 2 itd.). S desne strane svakog Header-a i Footer-a (osim naravno na prvoj) stoji Same as Previous. Dok god je to uključeno promatrana sekcija de imati isti Header odnosno Footer kao i prethodna sekcija. Kada ne želimo da nam promatrana sekcija ima isti Header odnosno Footer kao i prethodna potrebno je postaviti pokazivač unosa u Header odnosno Footer te sekcije i na kartici Header&Footer Tools/Design iz grupe Navigation kliknuti na naredbu Link to Previous. Postaviti kursor u Footer sekcije 2 i odabrati Link to Previous. Sada desno od Footera sekcije 2 ne piše ništa, dakle opcija Same as Previous je ugašena.

20

MS Word 2007

2 2

1

Prije unosa broja stranica poželjno je da u Footeru sekcije 3 ugasimo Same as Previous – bududi da Footer sekcije 3 nede biti jednak Footeru sekcije 2. Pokazivač unosa postaviti u Footer sekcije 2 (Sadržaj). Tu sekciju je potrebno numerirati s i, ii … pa demo na kartici Insert iz grupe Header & Footer odabrati Page Number/Format Page Number. Za Number format moramo odabrati i, ii … ,a zatim na kartici Insert iz grupe Header&Footer naredbu Page Number/Bottom of the Page. Ostatak dokumenta potrebno je numerirati s 1, 2 … Pokazivač unosa postaviti u Footer sekcije 3 i zatim na prethodno opisan način numerirati stranice.

21

MS Word 2007

c) Postavljanje različitih zaglavlja za svako poglavlje mogude je jedino ako de svako poglavlje biti u zasebnoj sekciji. Pri tome nije bitno da li de cijelo poglavlje biti u samo jednoj sekciji ili de to poglavlje biti smješteno u više sekcija, kao u ovom slučaju gdje je poglavlje 1 smješteno u tri sekcije (početak poglavlja 1 do tablice je u sekciji 3, tablica i graf u sekciji 4, a ostatak 1. poglavlja u sekciji 5). Svako poglavlje mora biti odvojeno sa Section Break. U zaglavlju prvog poglavlja mora stajati Introduction, a u drugom Websites, itd. To znači da zaglavlje sekcije 3 nije Same as Previous kao zaglavlje sekcije 2, niti je zaglavlje sekcije 6 (početak drugog poglavlja)Same as Previous kao zaglavlje sekcije 5 (kraj prvog poglavlja). To demo napraviti na slijededi način: Postaviti demo pokazivač unosa u Header sekcije 3 i odabrati Link to Previous kartici Header and Footer/Design. Sad smo postigli to da nam sekcija 1 i sekcija 2 mogu imati recimo prazan Header, a upisom bilo čega u Header sekcije 2 to de se pojaviti u Headeru svih sekcija u dokumentu. Da tako ne bi komplicirali stvari, s obzirom da nam Header sekcije 6 (2. poglavlje) nije isti kao Header sekcija 2, 3 i 4 (koje pripadaju prvom poglavlju), najbolje bi bilo odmah postaviti pokazivač unosa u Header sekcije 6 i odabrati Link to Preavious. Upisom sada Introduction u Header sekcije 3 on se pojavljuje samo u sekcijama 2, 3 i 4, a to tako i treba biti bududi da one pripadaju prvom poglavlju. Nadalje bi trebalo postaviti pokazivač unosa u sekciju 7 (trede poglavlje) i odabrati opet Link to Previous. Upisati Websites u Header sekcije 6 itd.

22

MS Word 2007

Skupna pisma (Mail Merge) Postupak izrade skupnog pisma koristi se u kreiranju skupine dokumenata koji se svi sastoje od jednog identičnog, nepromjenjivog dijela (obično je to vedi dio) i jednog promjenjivog dijela koji se mijenja od dokumenta do dokumenta. Ovaj se postupak, osim za izradu skupnih pisama, može koristiti i kod: 

ispisa adresa za omotnice,



kreiranja i ispisa naljepnica s adresama,



kreiranja poruke e–pošte,

 izrade imenika. Za izradu skupnog pisma potrebna su dva dokumenta: 

glavni dokument – sastoji se od teksta koji je isti u svim pismima i uputa za umetanje teksta koji se mijenja,



izvor podataka – sadrži promjenjivi tekst pisma (najčešde baza podataka). Na kraju se spoje podaci ta dva dokumenta i stvore željeni broj pisama istog oblika. Ovaj se postupak može podijeliti u četiri temeljna koraka:

1. Otvaranje ili kreiranje glavnog dokumenta koji sadrži opdenite informacije koje se žele ponoviti u svakom pismu, adresnoj naljepnici, omotnici, ili imeniku. 2. Otvaranje ili kreiranje izvora podataka, koji sadrži podatke koji se razlikuju u vezanim dokumentima (npr., ime i adresa svakog primatelja pisma). Izvor podataka može biti postojeda proračunska tablica, baza podataka, tekstna datoteka, ili Wordova tablica. 3. Umetanje spojnih polja u glavni dokument, tj. rezerviranje mjesta koja govore MS Wordu gdje umetnuti podatke iz izvora podataka. 4. Spajanje podataka iz izvora podataka u glavni dokument. Svaki redak (ili slog) u izvoru podataka proizvodi posebno pismo, adresnu naljepnicu ili. Spojeni dokumenti mogu se poslati izravno na pisač, na adrese e–pošte ili na brojeve faksa, ili se mogu pohraniti u novi dokument tako da ih korisnik može pregledati i ispisati kasnije.

Izvori podataka Pri kreiranju skupnog pisma mogu se koristiti gotovo sve vrste izvora podataka koje su dostupne, uključujudi Word tablice, radne listove Excela, baze podataka Microsoft Accessa, popise kontakata Microsoft Outlooka, ili ASCII tekstnu datoteku. Ukoliko izvor podataka nije kreiran ranije, Word vodi korisnika korak po korak kroz postupak izrade tablice koja de postati izvor podataka. Izvor podataka jest datoteka u kojoj su oni podaci koji se mijenjaju od dokumenta do dokumenta (npr. kod pisama su to ime, prezime, adresa, poštanski broj i naziv mjesta, ... ). Ovi su podaci u naravi smješteni u tablicu kojoj je prvi redak rezerviran za imena polja (Ime, Prezime, Adresa, ...). Svaki stupac tablice predstavlja jedno polje (Field), dok svaki redak predstavlja jedan slog (Record). Zajedno, to čini jednu jednostavnu bazu podataka.

23

MS Word 2007

Kreiranje skupnog pisma A. Izrada pisma 1. Otvoriti novi dokument (odabirom Office Button/New (Datoteka/Nova), ili postojedi odabirom Office Button /Open (Datoteka/Otvori), ukoliko ved postoji dokument koji postavkama odgovara ovom koji se upravo želi kreirati. 2. Odabrati Start Mail Merge/Step by Step Mail Merge Wizard… na kartici Mailings iz grupe Start Mail Merge – 1 2

3

3. otvara se okno zadataka Mail Merge (Skupno pismo). Okno korisnika vodi kroz šest koraka. U prvom koraku korisnik odabire s kojom vrstom dokumenata želi raditi.

1

Pisma

2

E–mail poruke

3

Omotnice

4

Naljepnice

5

Imenik

1 2 3 4 5

4. U dijelu Select document type (Odaberite vrstu dokumenta) treba kliknuti na Letters (Pisma), i zatim na dnu okna zadataka kliknuti na Next: Starting document (Dalje: Polazni dokument). 5. Na izborniku koji se nakon toga pojavi treba odabrati glavni dokument. Ako se glavni dokument želi kreirati u aktivnom prozoru odabrati Use the current document (Koristiti tekudi dokument) 24

MS Word 2007

1 Koristiti trenutni dokument 2 Započni s predloškom 1

3 Započni s postojedim dokumentom

2 3

Klikom na Next: Select recipients (Dalje: Odabir primatelja), prelazi se u tredi korak gdje se vrši odabir izvora podataka. Otvaranje ili kreiranje izvora podataka (primatelja) Otvaranje (ili kreiranje) izvora podataka (liste primatelja) vrši se u tredem koraku:

1 Koristiti postojedi popis

1

2 Odabrati iz Outlookovih kontakata

2

3 Kreiranje novog izvora (utipkati novi popis)

3

25

MS Word 2007



Ukoliko ved postoji gotov izvor podataka, naredbom Use an existing list (Korištenje postojedeg popisa) i klikom na Browse (Pregledavanje) otvara se dijaloški okvir Select Data Source (Odabir izvora podataka), pomodu kojega se učitava taj izvor podataka.



Kreiranje novog izvora podataka (Type a new list... (Sastavljanje novog popisa)) koristi se ako još nisu pohranjena imena, adrese i drugi podaci u izvor podataka te ako se isti žele pohraniti u Wordovu tablicu. Odabirom ove opcije i klikom na Create (Stvaranje) aktivira se dijaloški okvir za kreiranje novog izvora podataka New Address List (Novi popis adresa):

1

1

1

1

1

1 Ime polja (sloga) 2 Novi unos 3 Brisanje unosa 4 Pronalaženje nekog podatka u bazi 5 Prilagodba polja (slogova)



2

4

3

5

Nakon unosa podataka kliknemo na dugme Close (Zatvori), te u dobivenom dijaloškom okviru Save Address List (Spremanje popisa adresa) definira se ime datoteke i mapu u koju de se ista pohraniti. Kod uporabe adresa iz elektroničkog adresara potrebno je odabrati opciju Select from Outlook contacts (Odabrati iz Outlookovih kontakata) te kliknuti na Choose Contacts Folder (Odaberite mapu Kontakti).

Nakon određivanja izvora podataka, te njegovog odabira, klikom na Edit recipient list... (Izmjena popisa primatelja…) otvara se dijaloški okvir Mail Merge Recipients (Primatelji skupnog pisma), u kojem se odabiru podaci (primatelji) koji de se uključiti u skupno pismo. Isto tako, koristedi ovaj dijaloški okvir može se podatke uređivati, brisati ili dodavati nove. 26

MS Word 2007

1

1 Slog uključen ili ne u skupno pismo. 2 Uređivanje baze podataka

2

Klikom na dugme Edit... (Uređivanje) otvara se dijaloški okvir Data Form (Obrazac podataka) kojim uređujemo našu bazu podataka. Imena polja

Svaki okvir – jedan podatak iz trenutnog sloga 1 2 3 4 5

1 Dodavanje novog sloga 2 Brisanje aktivnog sloga 3 Odustajanje od izmjena 4 Pronalaženje nekog podatka u bazi 5 Povratak u datoteku – bazu podataka

Uređivanje glavnog dokumenta i umetanje polja za spajanje Klikom na Next: Write your letter (Dalje: Napišite pismo) prelazi se u četvrti korak u kojemu treba kreirati glavni dokument, ukoliko ved nije napisan i/ili otvoren.

1 Adresni blok 2 Pozdravni redak 1

3 Elektronička poštarina

2 3

4 Dodatne stavke

4

27

MS Word 2007



U glavnom dokumentu sada treba upisati tekst čije pojavljivanje korisnik želi u svakom skupnom dokumentu.



Nakon toga je potrebno umetnuti polja za spajanje na željenim mjestima (gdje se želi spojiti imena, adrese i druge podatke iz izvora podataka). Polja iz prethodno otvorene baze podataka se umedu klikom na More items... (Ostale stavke) čime se otvara dijaloški okvir Insert Merge Field (Umetanje spojnog polja). Željeno polje se umede na način da se odabere, te nakon toga kliknemo na dugme Insert (Umetni). Prethodno je potrebno postaviti pokazivač unosa na željeno mjesto u dokumentu.

1 Odabir sloga kojeg želimo umetnuti 1

2 Umetanje odabranog sloga

2



Polja se mogu umetnuti uz pomod alatne kartice Mailings i to postavljanjem pokazivača unosa na željeno mjesto, pa klikom na dugme Insert Merge Fields (Umetni spojna polja), te odabirom imena polja na dobivenom dijaloškom okviru: 1 2

3



Nakon što su umetnuta sva polja za spajanje i u cijelosti završeno kreiranje glavnog dokumenta, klikom na Next: Preview your letters (Dalje: Pregledajte pisma) prelazimo u peti korak u kojemu se vrši pregled glavnog dokumenta i vidi kako de izgledati skupno pismo nakon konačnog spajanja. Klikom na dugme Exclude this recipient (Isključi ovog primatelja) isključuje se trenutno prikazanog primatelja iz skupnog pisma.

28

MS Word 2007

1 Pregled skupnih pisama 2 Isključivanje primatelja

1

2



Klikom na Next: Complete the merge (Dalje: Dovršenje spajanja) prelazi se u šesti korak u kojemu se završava s izradom skupnog pisma na način da korisnik odabire želi li kreirana pisma spojiti samo za ispis koji slijedi, ili pak u novi dokument.

1 Spajanje tijekom ispisa 2 Spajanje u novom dokumentu

1 2

29

MS Word 2007

Odabirom jedne od ponuđenih opcija pojavljuje se dijaloški okvir Merge to Printer/New Document (Spajanje i slanje na pisač/Spajanje u novi dokument) u kojem ose dređuje koje se sve slogove iz izvora podataka želi povezati.

B. Izrada naljepnica za omotnice 1. Otvoriti novi dokument (odabirom Office Button/New (Datoteka/Nova). 2. Odabrati Start Mail Merge/Step by Step Mail Merge Wizard… na kartici Mailings iz grupe Start Mail Merge – otvara se okno zadataka Mail Merge (Skupno pismo). Okno korisnika vodi kroz šest koraka. U prvom koraku odabire se opcija Labels (Naljepnice) i zatim klikne na Next: Starting document (Dalje: polazni dokument). 3. U drugom koraku, klikom na Label options (Odrednice naljepnice), pojavljuje se dijaloški okvir Label Options (Odrednik naljepnica).

4. U dijelu Printer information (Podaci o pisaču) odabire se tip pisača i način dohvata papira, u okviru Label products (Oznaka naljepnice:) odabire se standard ili proizvođač naljepnica koje se želi koristiti, a u okviru Product number (Broj proizvoda) – brojna oznaka naljepnica. Istodobno se u okviru Label information (Podaci o naljepnici) pojavljuju dimenzije odabrane naljepnice. Odabir se potvrđuje klikom na dugme OK (U redu). Ako niti jedna od ponuđenih vrsta ne odgovara može se klikom na dugme New Label (Nova naljepnica) kreirati vlastita korisnička naljepnica. 5. Nakon potvrde odabrane naljepnice, kliknemo u oknu zadatka na Next: Select recipients (Dalje: Odabir primatelja) čime prelazimo u tredi korak. 6. U tredem koraku se vrši otvaranje izvora podataka (baze podataka), i taj korak je isti kao i kod kreiranja pisma, pa se stoga nede posebno opisivati. 30

MS Word 2007

7. U četvrtom koraku se vrši umetanje polja. Nakon što se umetnu polja u prvu naljepnicu, klikom na Update all labels (Ažuriraj sve nanjepnice) vrši se kopiranje polja iz kreirane prve naljepnice na sve ostale. 8. U petom i šestom koraku vrši se pregled naljepnica i njihovo povezivanje. C. Izrada omotnici 1. Otvoriti novi dokument (odabirom Office Button/New (Datoteka/Nova). 2. Odabrati Start Mail Merge/Step by Step Mail Merge Wizard… na kartici Mailings iz grupe Start Mail Merge – otvara se okno zadataka Mail Merge (skupno pismo). Okno korisnika vodi kroz šest koraka. U prvom koraku odabire se opcija Envelopes (Omotnice), a zatim klikne na Next: Starting document (Dalje: Polazni dokument). 3. U drugom koraku, nakon odabira Envelope options (Odrednice omotnice), pojavljuje se dijaloški okvir Envelope Options (Odrednik omotnica).

4. Na kartici Envelope Options (Odrednice omotnice) bira se: u okviru Envelope size (Veličina omotnice) – veličina omotnice, u okviru Delivery address (Adresa primatelja) – položaj adrese primatelja, a u okviru Return address (Povratna adresa) – položaj adrese pošiljatelja. Na kartici Printing Options (Odrednice ispisa) odabire se način na koji de se omotnica postaviti u pisač (zavisno o karakteristikama pisača). 5. Nakon odabira omotnice, klikne se, u oknu zadatka, na Next: Select recipients (Dalje: Odabir primatelja) čime se prelazi u tredi korak. 6. U tredem koraku se vrši otvaranje izvora podataka (baze podataka), i taj korak je isti kao i kod kreiranja pisma, pa se stoga nede posebno opisivati. 7. Klikom na Next: Arrange your envelope (Dalje: Sredite omotnicu) prelazi se u četvrti korak u kojem se vrši umetanje polja. Za umetanje polja potrebno je kliknuti mišem u okvir za tekst predviđen za unos polja. 31

MS Word 2007

8. U petom i šestom koraku vrši se pregled omotnici i njihovo povezivanje. Napomena: Ukoliko je na kartici User Information (Informacije o korisniku) dijaloškog okvira Options (Odrednik) dobivenog padajudim izbornikom Tools/Options (Alati/Odrednice) unesena povratna adresa u dijelu Mailing address (Poštanska adresa) , ona de se nalaziti u gornjem lijevom kutu omotnice. Oblikovanje spojenih podataka Oblikovanje spojenih podataka mora se izvesti u glavnom dokumentu. Oblikovanje podataka u izvoru podataka nema smisla, jer se oblikovanje ne zadržava kod spajanja podataka u dokument. ZADATAK: Otvoriti iz mape C:\Vježbe/Informatika.II\Word datoteku Primjer_skupno_pismo.doc i učitati je. U datoteci se nalazi nepromjenjivi dio skupnog pisma, te podaci o kandidatima i odobrenim im temama diplomskih radova. Potrebno je kreirati:  Skupno pismo kojim de se svi kandidati obavijestiti o prihvadanju teme diplomskog rada. Ime kandidata napisati u fontu Monotype Corsiva, visina 20, a naslov rada u fontu Arial, podebljano, visina 20.  Naljepnice s adresama kandidata na koje de se poslati obavijesti. Spojene dokumente pohraniti na disk pod imenom Obavijesti_dipl, odnosno Adrese_dipl. RJEŠENJE: a) Skupna pisma – obavijesti kreirat de se na sljededi način: Za kreiranje izvora podataka, koji predstavljaju promjenjivi dio svakog dokumenta, koristi se više postupaka. Ovdje de se koristiti najjednostavniji – u novom dokumentu MS Worda umetnut de se tabela s podacima. Kako se podaci mogu smjestiti u pet polja (prezime, ime, ulica i kudni broj, mjesto stanovanja i tema rada), a 8 je kandidata, kreirat de se tabela sastavljena od 5 stupaca i 9 redaka. U redak zaglavlja ubacit de se nazivi polja, a u preostale 32

MS Word 2007

retke odgovarajudi podaci: Prezime Matid

Ime Mate

Ulica_i_kudni_br Gatesov prilaz 12

Ivičevid

Ive

Wordova 21

Antid

Ante

Corelova 77

Mjesto_stanovanja Tema_rada 21000 Split Carinski postupak izvoza robe 21230 Sinj Primjena carinskog postupka u nautičkom turizmu 21000 Split Carinska skladišta

Ovaj dokument treba pohraniti pod imenom Podaci_izvor u mapu Skupno_pismo disku E:\Temp. Kreiranje glavnog dokumenta: otvoriti datoteku Primjer_skupno_pismo.doc, odabrati Mail Merge/Step by Step Mail Merge Wizard… na kartici Mailings iz grupe Start Mail Merge, pa u oknu zadataka Mail Merge kliknuti na Letters, i zatim na dnu okna zadataka kliknuti na Next: Starting document, a na izborniku koji se pojavi nakon toga odabrati Use the current document. Klikom na Next: Select recipients, prelazimo u tredi korak gdje odabiremo izvor podataka. Kliknemo na Use an existing list, a zatim na Browse. U dijaloškom okviru Select Data Source treba locirati datoteku Podaci_izvor i potvrditi odabir klikom na dugme Open, nakon čega de se prikazati baza podataka. Klikom na dugme OK nastavljamo rad. Na dnu okna zadatak kliknemo na Next: Write your letter i nakon toga pristupamo uređivanju glavnog dokumenta. Postavljanje spojnih polja u glavni dokument: za ubacivanje imena i prezimena kandidata treba označiti tekst (polje s imenom i polje s prezimenom), kliknuti na More items pa iz tako dobivenog dijaloškog okvira odabrati polje Ime, kliknuti na Insert. Zatvoriti dijaloški okvir More items, pritisnuti jedan razmak, pa na identičan način ubaciti polje Prezime. Polje s temom diplomskog rada ubacuje se na sličan način: označi se dio teksta (polje s temom diplomskog rada) na oknu zadataka odabrati More items, pa ubaciti polje Tema_rada. Oblikovanje unijetih polja: označiti polja Ime i Prezime pa odabrati font Monotype Corsiva, visina 20; označiti zatim polje Tema_rada pa odabrati font Arial, podebljano, visine 20. Na ovaj je način oblikovan glavni dokument kojega je potrebno pohraniti pod imenom Skupno_pismo_Glavno. Klikom na Next: Preview your letters vršimo pregled pisma. Nakon toga klikom na Next: Complete the merge prelazimo u šesti korak u kojem vršimo spajanje glavnog dokumenta i baze podataka. To se vrši klikom na Edit individual letters. U tako dobivenom dijaloškom okviru odaberemo opciju All i kliknemo na OK. Dobiveni dokument Letters1 pregledati i pohraniti pod imenom Obavijesti_dipl. 33

MS Word 2007

b) Postupak kreiranja naljepnica s adresama: Koristit de se postojedi izvor podataka (Podaci_izvor). Kreiranje glavnog dokumenta: otvoriti novi dokument, odabrati Mail Merge/Step by Step Mail Merge Wizard… na kartici Mailings iz grupe Start Mail Merge, pa u oknu zadataka Mail Merge kliknuti na Labels, i zatim na dnu okna zadataka kliknuti na Next: Starting document, a na izborniku koji se pojavi nakon toga odabrati Change document layout i kliknuti na Label options. Nakon toga pojavit de se dijaloški okvir Label Options:

na kojem je potrebno odabrati opcije kao na slici, pa kliknuti na dugme OK. Klikom na Next: Select recipients, prelazimo u tredi korak gdje odabiremo izvor podataka. Kliknemo na Use an existing list, a zatim na Browse. U dijaloškom okviru Select Data Source treba locirati datoteku Podaci_izvor i potvrditi odabir klikom na dugme Open, nakon čega de se prikazati baza podataka. Klikom na dugme OK nastavljamo rad. Na dnu okna zadatak kliknemo na Next: Arrange your labels i nakon toga pristupamo uređivanju izgleda naljepnica. Koristedi dijaloški okvir Insert merge field koji se dobije klikom na dugme More items umetnemo sva potrebna polja, prema donjoj slici:

Umetnuta polja potrebno je poravnati i oblikovati. Nakon toga klikom na dugme Update all labels prenosimo polja na sve ostale naljepnice. Na ovaj je način oblikovan glavni dokument kojega je potrebno pohraniti pod imenom Naljepnice_Glavno. 34

MS Word 2007

Klikom na Next: Preview your labels vršimo pregled naljepnica. Nakon toga klikom na Next: Complete the merge prelazimo u šesti korak u kojem vršimo spajanje glavnog dokumenta i baze podataka. To se vrši klikom na Edit individual labels. U tako dobivenom dijaloškom okviru odaberemo opciju All i kliknemo na OK. Dobiveni dokument Labels1 pregledati i pohraniti pod imenom Adrese_dipl.

Fus-note (Footnote) Fus-note (Foonote) i End-note (Endote) se koriste u dokumentima za objašnjavanje dijela teksta, riječi ili citata. Pomodu njih, autor objašnjava pojam riječi ili navodi izvore informacija ili citat korištenih u dokumentu kao i reference dokumenata radi detaljnijeg razumijevanja pojmova i sl. Fus-note i End-note se nalaze u kartici References, a da bi pristupili napredijim podešavanjima, potrebno je kliknuti u donji desni dio sekcije Footnotes. 1 2

dodatne opcije

35

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF