Minggu 2 Pke Tahun 4

July 18, 2019 | Author: Anonymous EVQ7vL | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

pk tahun 4...

Description

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran

Pendidikan Kesihatan

Tarikh

13/07/2017 (Khamis.)

Masa

10.30pagi-11.00pagi 10.30pagi-11.00pagi (30minit)

Kelas

4 Bestari

Bil. Murid

28 / 30

Tajuk

Kekeluargaan

Standard Kandungan

2.2 Mengetahui peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi kekeluargaan dalam aspek kesihatan keluarga

Standard Pembelajaran

2.2.3 Menjelaskan kepentingan ramai sokongan ahli keluarga dalam menangani gejala sosial

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 3 peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam mencegah dan menangani gejala sosial secara betul berdasarkan berdasarkan kad situasi gambar yang diberikan.

Langkah /

Aktiviti

Fokus Pembelajaran (murid)

Organisasi Kelas (guru )

Catatan

Masa

1. Murid berada dalam keadaan yang Tayangan video

sedia. 2. Murid menonton video yang

1. Guru memaparkan video melalui paparan slaid. 2. Murid diminta untuk memberikan

ditayangkan oleh guru melalui

perhatian yang sepenuhnya sepanjang

persembahan PPT.

video ditayangkan

3. Murid akan menjawab soalan yang

3. Selepas itu, guru meminta murid untuk

BBM : Video “Guru Disiplin”

KBKK : menjana idea,

Set induksi

ditanya oleh berdasarkan video yang

meneka jantina bagi kedua-dua gambar

menerangkan

(5 minit)

dilihat oleh mereka.

tersebut.

sebab

4. Murid akan meneka tajuk pembelajaran hari ini.

4. Guru mengemukakan soalan kepada murid. Contoh soalan : a. Apakah yang sedang dilakukan oleh kedua-dua murid tersebut? Jawapan : merokok b. Pada pandangan anda, adakah tindakan murid yang wajar? Jelaskan. Jawapan : Tidak kerana ia membawa kemudaratan kepada diri

sendiri serta mereka menipu guru disiplin 5. Guru menerima jawapan murid dan menyatakan merokok ialah satu gejala sosial yang perlu dihindari dalam kalangan murid 6. Akhirnya, guru memperkenalkan tajuk “ Peranan da Tanggungjawab ahli keluarga dalam mencegah dan menangani gejala sosial” 1. Langkah 1

Teks (Rujuk

(10 minit )

Lampiran 1) yang

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

2.

Setiap kumpulan akan menerima

1. Guru mengagihkan murid kepada 5 kumpulan kecil. 2. Setiap wakil kumpulan tampil ke

BBM : Kertas mahjung,

menggambarkan

Lampiran 1 bersama dengan

hadapan untuk mendapatkan teks,

Pen marker

sokongan ahli

kertas mahjong dan pen marker.

kertas mahjong dan pen marker

berwarna

Murid akan membaca teks dalam

untuk menjalankan aktiviti.

keluarga dalam

3.

mencegah masalah

kumpulan masing-masing serta

ponteng sekolah yang

mencatatkan sokongan yang

mengenalpasti peranan dan

dihadapi oleh

diberikan oleh ahli keluarga Kim

sokongan ahli keluarga dalam

anaknya

dalam peta buih yang dilukiskan

mencegah gejala sosial.

oleh guru pada kertas mahjong.

3. Setiap kumpulan berbincang dan

4. Setiap kumpulan diberi masa 5 minit untuk menyiapkan tugas yang diberikan oleh guru

Penerapan nilai : Bekerjasama

KBKK : Menyelesaikan masalah

4. Peta buih

Murid akan bekerjasama dalam kumpulan masing-masing untuk

5.

5. Guru memaparkan slaid PPT untuk

mencari jawapan.

menjelaskan peranan ahli keluarga

Setiap kumpulan akan menampal

dalam menangani gejala sosial serta

hasil kerja pada papan putih.

menyemak jawapan murid.

(Jawapan disemak semasa persembahan PPT) 6.

Murid diberi pendedahan mengenai contoh gejala sosial serta sokongan ahli dalam mencegah gejala sosial melalui persembahan PPT.

Langkah 2 (12 minit)

Kad gambar situasi

1. Setiap kumpulan akan mendapat 1

1. Dalam kumpulan yang sedia ada,

kad situasi yang menggambarkan

guru mengedarkan kad situasi yang

gejala sosial.

berlainan kepada setiap kumpulan.

2. Murid akan menulis apakah tindakan

BBM : Kad gambar situasi

2. Murid akan menyatakan tindakan

yang perlu dilakukan oleh ahli

yang perlu diambil oleh ahli keluarga

Penerapan nilai :

keluarga mengikut watak mereka

yang berada dalam situasi untuk

Bekerjasama,

peroleh

menyelesaikan gejala sosial yang

3. Murid akan berbincang dalam kumpulan untuk mencatatkan  jawapan.

sedang dihadapi oleh salah seorang ahli keluarganya.

Rasional

4. Wakil dari setiap kumpulan akan membacakan jawapan mereka.

3. Guru menerima jawapan dari setiap

KBKK :

kumpulan (Jawapan yang rasional

menyelesaikan

diterima)

masalah

4. Guru menekankan nilai menghargai ahli keluarga dalam kalangan murid kerana mereka ialah orang yang mahukan kebaikan kepada kita.

EMK : Kreativiti

Lembaran Kerja

1. Murid-murid diberikan lembaran kerja 2. 2. Murid akan menuliskan peranan ahli keluarga dalam mencegah gejala

Penutup

sosial dalam lembaran kerja 2 yang

( 3 minit )

diberikan. 3. Murid-murid bertukar lembaran kerja masing-masing bersama dengan rakan di sebelah. 4. Murid-murid berbincang bersama guru dan menyemak lembaran kerja rakan-rakan. 5. Murid-murid mengucapkan terima kasih kepada guru.

1. Guru mengedarkan lembaran kerja 2 kepada setiap murid dan diminta menyiapkan secara individu. 2. Guru menjelaskan tajuk latihan kepada murid-murid. 3. Guru meminta murid-murid untuk bertukar lembaran kerja masing-masing dengan rakan di sebelah. 4. Guru berbincang bersama murid-murid latihan yang diberikan. 5. Guru merumuskan kandungan tajuk pembelajaran. 6. Guru mengucapkan terima kasih kepada murid-murid.

BBM : Lembaran kerja 2

View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF