MinelTrafoManual2005-sr

September 12, 2017 | Author: Reparadigma | Category: N/A
Share Embed Donate


Short Description

Download MinelTrafoManual2005-sr...

Description

Kralja Petra I 332, Mladenovac, SCG Tel. +381-11-8231-977, 8231-234 Fax +381-11-8232-720

www.minel.co.yu [email protected]

MT-IN-TDU.05.01

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje, korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

Sadržaj 1. Uvod 2. Tehnički podaci 2.1. Tehnički podaci 2.2. Naznačena snaga transformatora 2.3. Frekvencija 2.4. Viši naznačeni napon 2.5. Regulacija napona 2.6. Ambijentalni uslovi rada i porasti temperature 2.7. Hermetički zatvoreni transformatori 2.8. Transformatori sa konzervatorom 2.9. Opterećivanje transformatora 2.10. Izdržljivost na kratke spojeve 2.11. Izolacioni nivo 3. Konstrukcija i dizajn transformatora 3.1. Magnetno jezgro 3.2. Namotaji 3.3. Regulator napona 3.4. Prebacač napona 3.5. Trafo sud 3.6. Ploča 3.7. Konzervator 3.8. Transformatorsko ulje 3.9. Antikorozivna zaštita 3.10. Priključna kutija 3.11. Priključci transformatora 4. Oprema transformatora 4.1. Džep termometra 4.2. Kontaktni termometar 4.3. Pokazivač nivoa ulja 4.4. Buholc rele 4.5. Ventil nadpritiska 4.6. Dehidrator 5. Transport i skladištenje 6. Prijem, provera i puštanje transformatora u pogon 6.1. Prijem i pregled transformatora 6.2. Instalacija transformatora 6.3. Pripreme za puštanje transformatora u pogon 6.4. Puštanje transformatora u pogon 7. Pogon i održavanje transformatora 7.1. Pogon transformatora 7.2. Vađenje aktivnog dela transformatora iz trafo suda 7.3. Uzimanje uzorka trafo ulja za testiranje 7.4. Dolivanje trafo ulja 7.5. Održavanje nekorišćenog transformatora 7.6. Opasnost od požara 7.7. Paralelni rad transformatora 8. Aspekti životne sredine 9. Dokumentacija isporučena uz transformator 10. Izjava o kvalitetu 11. Garancije 12. Prilozi

1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3 4 4 4 5 6 7 7 7 8 8 8 9 10 10 10 11 11 11 11 11 11 12 12 12 12 13

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

naponskog nivoa kod preklopivih transformatora vrši pomoću tzv. prebacača napona.

2.6. Ambijentalni uslovi rada i porasti temperature Transformatori su projektovani za normalan rad u sledećim ambijantalnim uslovima: - nadmorska visina na mestu ugradnje transformatora je najviše 1000m, - temperatura ambijenta ne sme da prelazi vrednost navedenu u tehničkim karakteristikama transformatora Tada, garantovani porasti temperature ulja i namotaja transformatora neće prelaziti garantovane vrednosti. U slučaju pogoršanja ambijentalnih uslova, eksploatacijom transformatora i sa nominalnim opterećenjem, biće ugrožen životni vek transformatora (vidi standard IEC 354).

1. Uvod Ovo uputstvo odnosi se na trofazne uljne distributivne transformatore, kako hermetički zatvorene tako i na one kod kojih je ulje u kontaktu sa atmosferom (transformatori sa konzervatorom). Transformatori, obuhvaćeni ovim uputstvom, u potpunosti zadovoljavaju zahteve sledećih standarda: - IEC 76: Energetski transformatori, - IEC 296: Transformatorsko ulje, - IEC 354: Smernice za opterećivanje uljnih energetskih transformatora, - i drugi standardi navedeni u natpisnoj tablici i ispitnom listu transformatora. Svaka zemlja izdaje svoje propise kojima pokriva instalaciju uljnih transformatora na svojoj teritoriji. Ti propisi odnose se na zaštitu ljudi, objekata i životne okoline i treba ih se pridržavati.

2.7. Hermetički zatvoreni transformatori Kod ove vrste transformatora zaptivenost trafo suda obezbeđuje da ulje ne može doći u kontakt sa atmosferom. Transformatori se nalivaju uljem na temperaturi ambijenta od oko 20°C. Nakon zaptivanja trafo suda, pritisak u njemu jednak je normalnom atmosferskom pritisku. U toku normalnog pogona, dolazi do promena opterećenja transformatora, koje su praćene promenama temperature i zapremine ulja, što dovodi do varijacija pritiska u trafo sudu. Prema načinu na koji se ove promene zapremine i pritiska u sudu amortizuju, ovi transformatori projektovani su u dve varijante: 1 – Hermetički zatvoreni kompletno napunjeni transformatorskim uljem U ovoj varijanti trafo sud je izrađen od elastičnih valovitih stranica koje amortizuju promene zapremine ulja u njemu. Maksimalni nadpritisak u sudu je 30kPa.

2. Tehničke karakteristike transformatora 2.1. Tehnički podaci Tehnički podaci transformatora dati su na natpisnoj tablici i u izveštaju sa ispitivanja transformatora.

2 - Hermetički zatvoreni sa vazdušnim jastukom Kod ove vrste hermetički zatvorenih transformatora, trafo sud je krute konstrukcije, a promene pritiska u sudu amortizuje vazdušni jastuk ispod ploče transformatorskog suda. Maksimalni nadpritisak u sudu je 50kPa.

2.2. Naznačena snaga transformatora Garantujemo trajan rad transformatora sa punom naznačenom snagom pri temperaturi ambijenta prikazanoj u tehničkim karakteristikama transformatora.

Trafo sud ne može biti trajno oštećen ukoliko je transformator opterećen u skladu sa smernicama datim u standardu IEC 354. Kod ove vrste transformatora vrlo je važno da se očuva njegova potpuna zaptivenost. Oni su standardno opremljeni pokazivačem nivoa ulja. U slučaju da nivo ulja padne ispod oznake minimuma na pokazivaču, transformator treba isključiti iz pogona, utvrditi i otkloniti uzroke gubitka ulja, doliti ulje do potrebnog nivoa i tek onda ponovo uključiti transformator u pogon.

2.3. Frekvencija Naznačena frekvencija je 50Hz.

2.4. Viši naznačeni napon Transformatori obuhvaćeni ovim uputstvom predviđeni su za rad pri vrednostima najvišeg napona opreme u mreži do najviše 36kV (38*kV).

2.5. Regulacija napona

!

Promena položaja regulatora napona, kao i izbor naponskog nivoa kod preklopivih transformatora, vrši se u beznaponskom stanju!

!

Regulacija napona vrši se na strani višeg napona, pomoću bezteretnog regulatora, dok se izbor -1-

Za normalan i bezbedan pogon transformatora, nivo trafo ulja u njemu ne sme biti ispod minimalnog.

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

izolacijom, efikasnim načinom stezanja u aksijalnom i radijalnom pravcu, postignuta je električna, termička i dinamička stabilnost transformatora.

2.8. Transformatori sa konzervatorom Ovi transformatori imaju konzervator, smešten na ploči iznad trafo suda. On je povezan sa trafo sudom i prihvata sve promene zapremine trafo ulja u njemu. Trafo ulje nije u direktnom dodiru sa atmosferom. Kontakt se ostvaruje preko silikagela u dehidratoru (smeštenom na konzeratoru), koji apsorbuje vlagu iz vazduha i sprečava njeno prodiranje u trafo sud. Pokazivač nivoa ulja je postavljen na konzervatoru i standardna je oprema ovih transformatora. U slučaju da nivo ulja padne ispod oznake minimuma na pokazivaču, transformator treba isključiti iz pogona, utvrditi i otkloniti uzroke gubitka ulja, doliti ulje do potrebnog nivoa i tek onda ponovo uključiti transformator u pogon.

!

3.3. Regulator napona Transformatori su opremljeni bezteretnim regulatorima za regulaciju napona na strani VN. Regulacija napona se dakle vrši u beznaponskom stanju, okretanjem glave regulatora u odgovarajući položaj. Glava regulatora nalazi se na površini ploče transformatora. Naponi i odgovarajući položaji glave regulatora prikazani su na natpisnoj tablici. Kod trofaznih distributivnih transformatora, regulacija se vrši simultano na sve tri faze.

Za normalan i bezbedan pogon transformatora, nivo ulja u njemu ne sme biti ispod minimalnog.

!

Promena položaja regulatora napona vrši se u beznaponskom stanju!

2.9. Opterećivanje transformatora Preporuke za opterećivanje uljnih transformatora date su u standardu IEC 354 - Smernice za opterećivanje uljnih energetskih transformatora.

3.4. Prebacač napona Preklopivi distributivni transformatori, pored regulatora, opremljeni su i prebacačem napona. Izbor napona vrši se u beznaponskom stanju! Glava prebacača nalazi se na površini ploče transformatora. Izbor naponskog nivoa (na pr. 20 ili 10kV kod preklopivih 20/10 kV/kV transformatora) vrši se postavljanjem glave prebacača napona u odgovarajući položaj.

2.10. Izdržljivost na kratke spojeve Transformatori su projektovani i izradjeni tako da izdrže, bez oštećenja, sve mehaničke i termičke efekte struja kratkih spojeva, u skladu sa standardom IEC 76.

2.11. Izolacioni nivo Transformatori su projektovani i izradjeni tako da bez ikakvih oštećenja izdrže sva naponska naprezanja u pogonu u skladu sa zahtevima kupca ili standardom, koji su navedeni na natpisnoj tablici i u izveštaju sa ispitivanja transformatora.

!

Promena položaja prebacača napona vrši se u beznaponskom stanju!

3.5. Trafo sud Trafo sud je izrađen od kvalitetnog čelika. Kod hermetički zatvorenih i potpuno napunjenih transformatora izrađen je u obliku valovitih stranica, dok je kod tipova sa konzervatorom rashladna površina formirana ili od valovitih stranica ili od baterija radijatora. Trafo sud je kvalitetno zavaren, što obezbeđuje njegovu nepropustljivost i mehaničku čvrstoću, tako da izdržava, bez trajnih deformacija, naprezanja u eksploataciji i transportu. Zavisno od tipa transformatora i načina njegove montaže na trafo sudu mogu da se nalaze: - ventil ili slavina za ispuštanje ulja, - slavina za uzorkovanje ulja, - kuka za kačenje transformatora na stub, - postolje transformatora (sa ili bez bidirekcionalnih točkova), sa rupama za vučenje transformatora, - ojačanja za podizanje i guranje transformatora - natpisna tablica transformatora (standardno na NN strani trafo suda), - priključak za uzemljenje

3. Konstrukcija i dizajn transformatora 3.1. Magnetno jezgro Magnetno jezgro transformatora izrađeno je od visokokvalitetnog, hladnovaljanog, superorijentisanog lima sa niskim jediničnim gubicima i strujama magnećenja. Jezgro je stubnog tipa, kružnog poprečnog preseka. Savremenim tehnologijama sečenja i slaganja (step lap), kao i optimalnim stezanjem limova, postignut je nizak nivo gubitaka, struje praznog hoda i buke.

3.2. Namotaji Namotaji ovih transformatora izrađeni su od elektrolitičkog bakra uz primenu najkvalitetnijih izolacionih materijala. Postavljeni su koncentrično oko stubova magnetnog jezgra. Namotaji VN izrađeni su kao cilindrični, višeslojni ili presloženi namotaji od okrugle, lakom izolovane ili profilne papirom izolovane bakarne žice. Namotaji NN namotani su od profilne, papirom izolovane, bakarne žice ili tankog bakarnog folije. Konstrukcijom namotaja sa optimalno raspoređenim rashladnim kanalima, pravilno dimenzionisanom

!

-2-

Za podizanje, pomeranje, postavljanje i fiksiranje u transportu ne koristite valovite stranice niti baterije radijatora, jer to može dovesti do oštećenja trafo suda i curenja ulja iz njega!

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

3.6. Ploča Na ploči transformatora mogu se naći: - priključci VN i NN, - glava regulatora, - glava prebacača (kod preklopivih transformatora), - džep termometra (opciono), - nalevač ulja, - okca za podizanje transformatora ili njegovog aktivnog dela, - priključak za uzemljenje (opciono) - i druga oprema ukoliko je predmet ugovora.

3.11. Priključci transformatora 3.10.1 Priključci NN (DIN 42530)

3.7. Konzervator Konzervator (ekspanzioni sud) postavljen je iznad trafo suda i montiran je nosačima na ploču. Dimenzionisan je tako da prihvati promene zapremine ulja pri promeni temperature od -25°C do 100°C.

DT 250A DT 630A

DT 1000A

DT 2000A

3.10.2. Priključci VN

3.8. Transformatorsko ulje Transformatori su naliveni izolacionim (trafo) uljem mineralnog porekla. Transformatorsko ulje se naliva u transformatorski sud uz prethodno vakuumiranje aktivnog dela. Ima probojnu čvrstoću veću od 50kV/2.5mm i ispunjava zahteve standarda IEC 296.

3.10.2.1. Priključci VN sa porcelanskim izolatorima (DIN 42531)

3.9. Antikorozivna zaštita Varijanta 1 – Zaštita organskim premazima U ovom slučaju zaštitni sistem od korozije sastoji se od 4 sloja: 2 x osnovna prevlaka i 2 x završni sloj. Ovakvim načinom zaštite postignuta je debljina sistema od 100-120µm. Ton završnog sloja je standardno tamno sivi, odnosno RAL 70-37. Zaštitni sistem može biti kreiran i prema uslovima ugovora, gda se navode: priroda veziva organskog premaza (alkidna, modifikovana alkidna, epoxy ili poliuretanska smola), debljina i ton završnog sloja.

DT 10Nf 250

Varijanta 2 – Prevlačenje cinkom Ova vrsta zaštite predstavlja efikasnu i u određenim uslovima (neutralna sredina eksploatacije), ekonomičnu vrstu zaštite od korozije. Ostvaruje se tehnologijom toplog cinkovanja. Njena trajnost je po pravilu veća od sistema koji grade organski premazi. Standard ISO 1461 reguliše merila za kvalitet cinkane prevlake.

DT 20Nf 250

DT 30Nf 250

3.10.2.2. Priključci VN sa elastimold izolatorima (Plug-in)

3.10. Priključna kutija U priključnoj kutiji smešteni su priključci svih kontaktnih uređaja i opreme na transformatoru. Raspored priključaka i šema vezivanja sa eksternim uređajima dati su u kutiji. Ugrađuje se na zahtev kupca.

Sa izlaznim ugaonim konektorom

-3-

Sa izlaznim pravim konektorom

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

3 - bela kazaljka - pokazuje trenutnu vrednost temperature 4 - crvena kazaljka - pokazivač maksimuma temperature 5 - plava kazaljka – temperatura aktiviranja signala upozorenja 6 - žuta kazaljka - temperatura aktiviranja signala isključenja 7 - zavrtnjevi za pritezanje zaštitnog poklopca

4. Oprema transformatora Transformatori se kupcu dostavljaju sa svom predviđenom opremom i u stanju “spreman za upotrebu”!

4.1. Džep termometra Transformatori su opremljeni džepom termometra koji omogućava instalaciju živinih ili kontaktnih termometara. Pre instalacije ovih uređaja, džep termometra treba do pola napuniti trafo uljem. Neiskorišćen džep treba dobro zatvoriti i tako sprečiti ulazak vode. Ukoliko bi voda dospela u njega, led nastao na niskim spoljašnjim temperaturama svojim širenjem mogao bi da ošteti džep.

Podešavanje i priključenje - odviti zavrtnjeve za pritezanje zaštitnog poklopca (poz.7), - kazaljke sa kontaktima, plavu za signal upozorenja (poz.5) a žutu za signal isključenja (poz.6), postaviti u željeni položaj, - pripremljeni kabl uvesti u kućište instrumenta kroz kablovski uvodnik, - povezivanje izvesti prema šemi na slici, - vratiti zaštitni poklopac instrumenta i zategnuti zavrtnjeve, - ugraditi termometar u džep termometra na ploči transformatora.

4.2. Kontaktni termometar 4.2.1. Kontaktni termometar - AKM 44612 Ovaj instrument pokazuje temperaturu ulja u transformatoru. Opremljen je sa 2 električna kontakta (signali upozorenja i isključenja) i pokazivačem maksimuma temperature. Proizveden je za rad kako u tropskim tako i u arktičkim uslovima.

Temperatura na koju podešavate termometar da generiše signal isključenja ne sme biti veća od 105°C!

Tehničke karakteristike: - kućište IP43 - dva mikro prekidača za 5A, 250V AC ili 0.2A,250V DC - NO - električno odvojena strujna kola prekidača - priključak BSP1” ili BSP ¾” - za temperaturu ambijenta: min -40°C; max +70°C - merni opseg: od 10 do 120°C - tačnost merenja: ±2°C u opsegu 50-120°C.

4.2.2. Kontaktni termometar - KTT001 Kontaktni termometar tipa KTT001 služi za merenje temperature ulja enrgetskih transformatora. Pri tome ima mogućnost generisanja signala za upozorenje i isključenje transformatora. Opremljen je prekidačem magnetnog tipa. Kontakti su normalno otvoreni (NO). Tehničke karakteristike: - kućište IP43 - snaga uklapanja: 200W-2A za čisto omsko opterećenje - radni napon: 220V – 50Hz - otpornost na probojni napon 2000V - merni opseg: od 20°C do 120°C - za temperaturu ambijenta: min -30°C; max +60°C - klasa tačnosti: 4,6 - priključak BSP1” ili BSP ¾”

1 - dugme za resetovanje pokazivača maksimuma temperature 2 - kablovski uvodnik (12.5-15mm)

-4-

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

4.3.2. Vertikalni pokazivač nivoa ulja – KSS-D Ugrađuje se kod hermetički zatvorenih uljnih transformatora.

Podešavanje i priključenje - pre postavljanja termometra treba izvšiti podešavanje, tako što se najpre odvrne zatezni prsten (poz.3) i skine zaštitno staklo a kazaljke plava i crvena, rukom postave u željeni položaj za generisanje signala upozorenja i isključenja (poz.6), - vratiti zaštitno staklo i navrnuti stezni prsten, - po završenom podešavanju treba postaviti termometar u džep na ploči transformatora, dotegnuti navrtku (poz.7), zakrenuti termometar u radni položaj i izvšiti stezanje zavrtnjem (poz.11), - priključni kabl (poz.12) se u kućište termometra uvodi preko kablovskog uvodnika, - povezivanje izvršiti prema šemi na slici, - zategnuti priključak (poz.13) na priključnici (poz.10).

Temperatura na koju podešavate termometar da generiše signal isključenja ne sme biti veća od 105°C!

4.3.3. Vertikalni magnetni pokazivač nivoa ulja – Maier G1 1/2” Ugrađuje se kod hermetički zatvorenih uljnih transformatora. Instalira se u cev za nalivanje ulja i pokazuje nivo ulja, te nudi mogućnosti za praćenje: - formiranja gasova u transformatoru, - akumuliranja vazdušnih džepova, - eventualnog curenja ulja.

4.3. Pokazivač nivoa ulja 4.3.1. Magnetni pokazivač nivoa ulja - KSS F Ovaj instrument se montira na transformatore sa konzervatorom i pokazuje nivo ulja u transformatoru. Radijalno pomeranje plovka prenosi se magnetnim putem na kazaljku instrumenta.

1 – telo 2 – zatezni prsten 3 – zaštitni poklopac sa indikacionim poljem 4 – zaptivač (O-ring) 5 – cev 6 – magnet 7 – pin 8 - plovak

Podešavanje Podešavanje se vrši na sledeći način: - odviti zatezni prsten (poz.2), - skinuti zaštitni poklopac (poz.3) i zaptivač (poz.4), - izvaditi indikacionu skalu zajedno sa magnetom (poz.6), - odviti zavrtanj za pritezanje u centru i skalu postaviti u odgovarajući položaj - ponovo kompletirati instrument.

-5-

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

Kada je transformator napunjen uljem do potrebnog nivoa, indikaciono polje kompletno je obojeno u belo. Crvena boja u indikacionom polju upozorava da je nivo ulja ispod potrebnog nivoa.

Osnovne karakteristike Tip: 2BR-25 Protok: 50-150 (l/min) Masa: 2.4kg Prečnik ul. i izl. otvora: 25mm

4.4. Buholc rele Buholc rele je zaštitni uređaj uljnih transformatora. Postavljen je između transformatorskog suda i konzervatora. Detektuje kvarove unutar trafo suda praćenjem fluktuacija nivoa trafo ulja. Reaguje usled pojave gasova, gubitka ulja, ili usled naglog porasta protoka koji mogu nastati u sledećim slučajevima: - električni proboj između delova pod naponom, - električni proboj između delova pod naponom i uzemljenh delova, - kratak spoj izmeću navojaka, - prekid faza, - isticanje ulja iz trafo suda, - ulaz vazduha u sistem. Šema relea prikazana je na sledećoj slici:

Osnovne karakteristike Tip: 2BR-50 Protok: 60-200 (l/min) Masa: 5.1kg Prečnik ul. i izl. otvora: 50mm

a - gornji plovak a.1 - gornji kontakt b - donji plovak b.1 - donji kontakt c - leptir d - ispitni taster e - ispitna slavina f - stezaljke: 1 i 2 - isključenje 3 i 4 - signalizacija - kontakti su normalno otvoreni (NO)

Instalira se sa strelicom KA KONZERVATORU! Mogu biti detektovani sledeći kvarovi: - Nizak nivo ulja Nivo ulja u Buchholz releu je nizak, gornji kontakt se zatvara delovanjem odgovarajućeg plovka, i aktivira signalizaciju. - Naglo proticanje ulja ka konzervatoru U slučaju ozbiljnijih električnih kvarova, dolazi do razvoja gasova u transformatorskom sudu, koji će biti praćen snažnim proticanjem ulja kroz rele ka konzervatoru. Tada će donji plovak zatvoriti donji kontakt, a transformator će biti isključen. U tom slučaju kontaktirajte Odeljenje prodaje Minel Trafo-a ili isporučioca od koga ste preuzeli transformator.

Gornji kontakt (signalizacija) zatvara se delovanjem odgovarajućeg plovka, kada se pojavi gas u releu ili zbog promene nivoa ulja u gornjem delu relea. Donji kontakt (isključenje) deluje preko odgovarajućeg plovka, kada nivo ulja opadne do donjeg dela relea ili usled strujanja ulja brzinom 65 do 150cm3 koji deluje na leptir.

-6-

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

5. Transport i skladištenje 4.5. Ventil nadpritiska Ventil nadpritiska (sigurnosni ventil) se upotrebljava kao jedan od elemenata za zaštitu hermetički zatvorenih transformatora. Svojim reagovanjem omogućava isticanje trafo ulja i na taj način oslobađa nadpritisak nastao usled različitih kvarova unutar transformatora. Ovo će sprečiti trajnu deformaciju transformatorskog suda. Ventil je podešen na vrednost pritiska regovanja iz opsega od 0.03MPa do najviše 0.040MPa.

!

Nestručnim i nepažljivim rukovanjem prilikom transporta, možete ugroziti opremu i bezbednost ljudi!

Pomeranje transformatora može se vršiti na sledeće načine: Podizanjem - pomoću lanca ili grede za podizanje Transformator se može podizati pomoću okaca za podizanje (2 ili 4 kom.) koje se nalaze na ploči transformatora. Vučenjem Transformatori standardnih konstrukcija se mogu vući jedino korišćenjem otvora prečnika 12.5 ili 20mm, probušenih u te svrhe na postolju transformatora. Vučenje se može vršiti u dva pravca: u pravcu uzdužne ili u pravcu poprečne ose transformatora. Premeštanjem pomoću viljuškara Premeštanje transformatora može se izvesti i pomoću viljuškara. U tom slučaju viljuške se oslanjaju na nosače postolja transformatora.

! 1 – Navedeni pritisak 2 – Pritisak zatvaranja

Za podizanje, pomeranje, postavljanje i fiksiranje prilikom transporta ne koristiti valovite stranice niti baterije radijatora, kao i bilo koje druge delove i opremu transformatora koji za to nisu predviđeni, jer to može dovesti do oštećenja transformatora i curenja ulja iz njega!

Ponekad, otežani uslovi transporta uslovljeni višestrukim pretovarom i utovarom ili lošim putevima, mogu znatno oštetiti transformator, što može izazvati smetnje u pogonu ili čak onemogućavanje pogona. Zbog toga se treba držati sledećeg: a. Pri transportu treba pažljivo rukovati sa transformatorom. b. Transformatore ne gurati ili vući za radijatore ili valovite stranice trafo suda. c. Učvrstiti transformatore da ne bi došlo do njihovog pomeranja u toku transporta. d. Konzervator, izolatore i radijatore zaštititi od udaraca, lomljenja ili oštećenja. e. Istovarom transformatora treba da rukovodi stručno lice koje ima iskustva u ovakvim radovima. f. Pre istovara, transformator treba pregledati i utvrditi da li ima vidljivih oštećenja. Ako ih ima, treba obezbediti dokaz i o tome obavestiti prevoznika i isporučioca.

4.6. Dehidrator Dehidrator se ugrađuje na transformatore sa konzervatorom. Služi za sušenje vlažnog vazduha. Napunjen je silikagelom (silica-gel - specijalna higroskopna so) koji prilikom strujanja vlažnog vazduha kroz dehidrator vezuje za sebe vlagu i menja boju. Kada silica-gel promeni boju 2/3 svoje zapremine, treba ga osušiti (na temperaturi od 120°C do 150°C), ili ako je to potrebno zameniti novim. Potrebno je da uljni ventil bude ispunjen uljem.

Transformatori su, uobičajeno, u toku transporta, drvenim nosačima fiksirani za pod prikolice vozila. Neophodno je dakle, ukloniti te nosače pre podizanja transformatora sa vozila. Postavljanje i uklanjanje točkova Postaviti čvrste drvene nosače, koji su nešto viši od točkova transformatora, ispod transformatorskog suda tako da budu poprečno postavljeni u odnosu na nosače postolja transformatora. Spustiti transformator -7-

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

na njih i fiksirati svaki točak pomoću odgovarajućih zavrtnjeva za njihovu montažu. Podići transformator, ukloniti grede i pustiti da se transformator osloni na svoje točkove. Uklanjanje točkova obavlja se obrnutim redosledom radnji.

6.2. Instalacija transformatora Instalacija se vrši na takvu podlogu da težina transformatora bude ravnomerno raspoređena na sve oslonce, a svi pokazivači budu vidljivi i lako dostupni. Tranformatori se mogu instalirati: 1. u zatvorenom prostoru 2. na otvorenom prostoru i to: 2.1. na tlu – na ravnoj i čvrstoj podlozi 2.2. na stubu – okačeni kukom ili na platformi U slučaju instalacije u zatvorenom prostoru posebnu pažnju treba posvetiti hlađenju transformatora, tj. odvođenju toplote nastale usled ukupnih gubitaka transformatora u pogonu. Preporučujemo sledeće varijante sistema za ventilaciju prostorije u koju treba instalirati transformator:

Transformatori se mogu transportovati i u drvenim sanducima urađenim prema propisima za prekomorski transport. Fiksirani su za pod sanduka zavrtnjima. Točkovi su demontirani i fiksirani za pod pored transformatora. Uz svaki transformator u sanduk su upakovani i paking lista sa ispitnim listom i uputstvo za montažu. Utovar i istovar treba da se vrši u skladu sa signaturom na sanduku. Skladištenje Transformatori se skladište na ravnoj, čvrstoj i suvoj podlozi. Skladištenje transformatora može biti i na otvorenom prostoru. S obzirom da su transformatori napunjeni mineralnim uljem, neophodno je preduzeti mere protivpožarne zaštite shodno važećim propisima! Transformatori isporučeni u drvenim sanducima, mogu se i tako upakovani čuvati na skladištu.

!

a.)

Preduzmite mere protivpožarne zaštite, radi zaštite opreme i ljudi u skladištima!

6. Prijem, provera i puštanje transformatora u pogon Efikasan sistem za ventilaciju sastoji se od ulaznog otvora, površine S(m2) u donjem delu zida i izlaznog otvora površine S’(m2) u gornjem delu zida na suprotnoj strani prostorije, na visini H (m) iznad ulaznog otvora. Potrebne površine otvora izračunavaju se prema:

6.1. Prijem i pregled transformatora Po prijemu transformatora važno je uveriti se da je usaglašen sa zahtevima iz vaše narudžbe. Proverite da li su karakteristike naznačene u natpisnoj tablici (snaga, prenosni odnos, sprega, i.t.d.) usaglašeni sa vašim zahtevima. Distributivni transformatori se isporučuju u stanju ¨spremni za upotrebu¨, tj. kompletno napunjeni izolacionim uljem i sa svom pripadajućom opremom. Na prijemu transformatora potrebno je, vizuelnim pregledom, utvrditi eventuelna oštećenja nastala prilikom transporta (polomljeni ili oštećeni izolatori, deformisani zidovi trafo suda, oštećena oprema transformatora i sl.) kao i da li je isporučena sva zahtevana oprema transformatora. Takođe je veoma važno uveriti se da su plombe proizvođača netaknute, jer njihovo oštećenje prouzrokuje nepriznavanje garancije.

S(m 2 ) =

0.18 ⋅ P(kW) H(m)

S′(m 2 ) = 1.10 ⋅ S(m 2 )

gde je P(kW) - suma gubitaka u praznom hodu, gubitaka pod opterećenjem kao i toplotnih gubitaka ostale opreme smeštene u istu prostoriju. Ova formula važi za srednju godišnju temperaturu ambijenta od 20°C, za maksimalnu nadmorsku visinu od 1000m kao i za razliku temperatura od 15°C. Važno je imati na umu da otežana cirkulacija vazduha oko transformatora pogoršava uslove hlađenja, te prouzrokuje smanjenje raspoložive snage transformatora. Iz tog razloga, neophodno je da transformator bude udaljen minimalno 200mm od bilo koje čvrste prepreke.

Ukoliko je transformator oštećen ili nije isporučena sva naručena oprema za njega, uradite sledeće: - obezbedite dokaz, sačinite zapisnik i hitno ga pošaljite isporučiocu vaše opreme - Minel Trafo-u ili isporučiocu od kojeg ste preuzeli opremu.

-8-

MT-IN-TDU.05.01

Uputstvo za instaliranje korišćenje i održavanje trofaznih distributivnih uljnih transformatora

(Napomena: Obratiti pažnju na šeme povezivanja opreme!) l. Proveriti još jednom sve veze. m. Izmeriti izolovanost priključenog transformatora sa izvedenim svim vezama izuzev izvedenog zvezdišta.

b.)

6.3.1. Izbor naponskog nivoa primara (kod preklopivih trafoa) Izbor naponskog nivoa primara vrši se u beznaponskom stanju, okretanjem glave prebacača u odgovarajući položaj. Postupak je sličan kao i kod okretanja glave regulatora napona (Vidi 6.3.2.)

! U slučaju skučenih i slabo ventilisanih prostorija, kao i onda kada je temperatura ambijenta u prostoriji mnogo viša od spoljašnje temperature, neophodno je ugraditi ventilator u izlazni otvor.

Promena položaja prebacača napona vrši se u beznaponskom stanju!

6.3.2. Podešavanje regulatora napona U postupku promene položaja regulatora napona potrebno je uraditi sledeće: - otkačiti sve kablove do VN i NN izolatora, - uzemljiti namotaje VN i NN, - okretanjem glave regulatora na ploči postaviti regulator u željeni položaj, - ponovo povezati sve kablove, - pustite transformator u pogon.

Protok ventilatora, u ovom slučaju, izražen u (m3/s) treba da bude 0.10⋅P, gde su P – ukupni toplotni gubici za svu opremu u prostoriji izraženi u kW.

6.3. Pripreme za puštanje transformatora u pogon

!

Pre puštanja transformatora u pogon potrebno je uraditi sledeće:

Promena položaja regulatora napona vrši se u beznaponskom stanju!

Varijanta 1:

a. Obezbediti transformator od eventualnog pomeranja. b. Povezati kablove za uzemljenje. c. Kod transformatora sa konzervatorom, proveriti probojnu čvrstoću uzorka trafo ulja uzetog iz trafo suda preko slavine za uzorkovanje ulja. Izmerena vrednost ne sme biti manja od 45kV/2.5mm. d. Izmeriti nivo izolovanosti. Izmerena vrednost (sa 2500V JSS) ne sme da bude manja od: - za naponske nivoe >1.1kV….250MΩ - za naponske nivoe
View more...

Comments

Copyright ©2017 KUPDF Inc.
SUPPORT KUPDF